iV. 18. Zaterdag 9 Februari 1924. lil jaargaog Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. DE MAATSTAF FEUILLETON. De Ondergang Bokruiters. der Kwellende pijnen in kiezen, BUITENLAND. Binnenland. ABONNEMENT Pry8 per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag- Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naauil. Vennootschap Goesehe Courant ADVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemial plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. Kleenwens Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. COURANT NADRUK VERBODEN. Kortgeleden las ik het volgend ver haal. Een bejaarde predikant had maar één levensdoel; zijn mooie oude kerk te restaureeren. Toen hij 72 jaar was, kreeg hij onverwachts een aanzienlijk legaat ie zijner beschikking. Met meer lit-fde dan kennis ging hij zijn droom beeld verwezenlijken, met behulp van den architect en den metselaar van het dorp. De kerk werd, zooals ze meenden, dat ze er in 1460 had uit gezien. Toen alles klaar was, zond hij een dankgebed op. Maar den volgenden morgen stond in de krant een beschouwing van een deskund g en kunstzinnig beoordeelaar, die zijn ergernis uitsprak over het werk van deze menscheD, die van oude architectuur niet bet minste verstand hadden. Vooral de predikant moest het ontgelden de man in de krant noemde hem een vandaal, omdat hij de oude kerk zoo verknoeid had, dat zij als bouwwerk en gedenkieeken alle waarde had verloTeu. De predikant trok zich dit openbaar verwijt zoo aan, dat hij zelfmoord pleegde. Wie over dit verhaal nadenkt, zal het niet uitsluitend deerniswekkend vinden. Want hij beseft, hier te staan voor één van die ingewikkelde moeilijk heden, die het leven soms bijna on dragelijk maken Dat is het geval bij alle gebeurtenissen, waarbij men niet van schuld kan spreken. En zulke ge beurtenissen zijn er zooveel. Betreft het een eenvoudige misdaad, maar welke misdaad is tenslotte eenvoudig! dan grijpt deze wel aaD, maar zij drukt niet terneer. Men kan zijn hart lucht geven door het slacht- off r te beklagen en den dader te vervloeken. Maar wie is hier het slachtoffer en wie de dader? Is het de krantensch rij vet? Hij deed slechts zijn plichthij witd van de d/ijfveeren van den dominee niet af en had zijn oordeel uit te spreken over de restauratie. Het ver knoeien van een geschiedkundig ge- denkteeken is vandalisme en het zijn geen verzachtende omstandigheden, dat men geen verstand heeft van kunst. Dan moet men er niet mee beginnen. Is de dominee de schuldige Voor zeker heeft hij te goeder trouw gehan deld zijn levenslange toewijding! zijn dagelijksch offer hadden beter dan een veroordeeling verdiend. Hij was een eenvoudig dorpsman hij beschotiwde den timmerman van zijn woonplaats als voldoende deskundig waarschijnlijk heeft hij oude historische boeken en plaatwerken geraadpleegd en de innig heid van zijn liefde voor de oude kerk maakte hem schuchter en hield hem 13 EEN ZONDERLINGE HISTORIE DOOR A. MÜTZELBURG. Nadruk verboden. Hoewel hij tamelijk zachtjes sprak, opende Festenrath toch bij de eerste woorden de oogen en richtte zijn blik onvervaard op den spreker, die tusschen hem en het licht in stond. Toen echter de chirurg zich naar hem toekeerde, sloot hij de oogen weer. „Ik zal u alles precies vertellen, beste mijnheer Kirchhoff," zei Bokel- mann. .Onderzoekt u thans in de aller eerste plaats, wat mijn vriend is over komen en of er gevaar bij de wond is." „Wilt u de kaars voor me vast bonden vroeg Kirchhoff. Bokelmann nam de kaars aan, doch gaf haar toen over aan zijn schild knaap". De chirurg onderzocht de wond, Festenrath sloeg daarbij de oogen weer op en steunde pijnlijk. Zoodra hij de oogen weer sloot, beschouwde ook Kirchhoff zijn gelaat met groote op- er van terug, vreemdelingen in te wijden in zijn vertrouwelijk plan. Be scheiden van aard, achtte hij zijn levensdoel niet belangrijk genoeg, om er de aandacht van beroemde kunste naars voor te vragen. Dit alles had de* krsntenschrijver moeten bedenken, aleer hij zijn oordeel openbaarde. H(j had niet behoeven te verbloemen, dat de predikant zich te goeder trouw had vergist, doch er bestaan eerbiedwaardige vergissingen eu die veroordeelt men niet met scherpte. Het was zijn bitterheid, die den predikant in den dood dreef. Schoot de predikant te kort, doordat hij onvol doende studie had gemaakt vati de bouwkunde, de kranteuschrijver schoot te kort, doordat hij onvoldoende studie had gemaakt van de menschelijke ziel. Het blijft een moeilijke vraag, of wij in alle gevallen, waarin wij ons oordeel moeten geven, wel kunnen oorJeclen naar een zuiveren maatstaf. Inzonder heid op hel gebied van de kunst is dit niet steeds mogelijk. Soms 'runnen wij 't niet over ons hart krijgen, uitsluitend ons kunstgevoel te laten spreken of aan onzen smaak of ons inzicht het laatste woord te geven. Het beroep van ons hart op de liefde en toewijding, die uit het te beoordeelen voortbrengsel spreken, verleidt ons tot een nood leugen. Wanneer eeu zelfingenomen „artiest» met veel bluf ons wijst op zijo weer- galooze schepping, valt het ons ge makkelijk, het wapen van spot of ironie ter hand te nemen en onbarm hartig maken wij den man af. Doch als een eenvoudig oud mannetje, dat uit liefhebberij de teekenstift hanteert, ons het portret van zijn kleinzoontje laat zien, dat door hem juist is volein digd, gelukt het ons niet zijn verge noegden blik te verduisteren door de opmerking, dat de teekening naar niets lijkt, Hoe moeilijk valt het ons, wanneer wij van een dierbaar familielid of een getrouwen vereerder, wiens kunstzin niet evenredig is aan zijn genegenheid, een geschenk ontvangen, het smake» looze voorwerp een plaats te ontzeg gen in ons met zorg gerangschikt in terieur, waartegen het vloekt. Relieken nit het ouderhuis; familiestukken, tro feeën uit onze jongelingsjaren, over blijfselen alle uit eeu lang overleefde .mode", het is met het beschamend gevoel van ontrouw iu 't hart, dat we ze bijzetten op een afgeschoten deel van den rommelzolder, dat tot museum dient. Eeu goede, trouwe ziel zit in tranen over „och zoo'n mooi boek» en vraagt verrukt, hoe wij het vinden. Wie is harteloos genoeg, om haar te ontnuch teren met de verklaring, dat haar lieve lingsboek in onze oogen een afschuwe lijk prul is P Het moeilijkst hebbea in dezen zij het, die tot opvoeders en voorlichters zijn aangewezen. Voortdurend komen zij te staan tegenover mensehen, die instellingen, leerstukken, inzichten, kunstvoorbrengselen als heilig ver- merkzaamheid. „Het instrument, waarmee de wond is toegebracht, is eeu beitel, een steek beitel of iets van dien aard geweest," zeide hij. Het sleutelbeen is geraakt, het beenvlies beschadigd, vandaar de pijn. Overigens is de wond niet ge vaarlijk, door de schok zal de linker arm een lijd lang stijf blijven eenige dagen dan is alles voorbij. Er be hoeft niets anders gedaan te worden, dan de wond zuiver te houden. Ik zal daarvoor wel een recept voorschrijven." „Goddank riep Bokelmann ver licht uit. „U neemt me een pak van het hart. Ontvang mijn oprechten dank voor uw snelle behandeling I Morgen zal ik u alles wel vertellen." „Nu opeens zoo haastig P" vroeg Kirchhoff. „Ik heb op 't oogenblik tijd genoeg. Ik was toevallig nog op, dus had ik nog het voordeel ook, dat ik niet uit mijn bed werd gehaald.» „U bent altijd even vriendelijk en voorkomend,» riep de rechter, hem hartelijk de hand schuddend. „Maar de verdere geschiedenis zal ik u pas morgen vertellen. Ik denk dal wij onze goede gastvrouw onnoodige onrust ver oorzaken. Kan onze patiënt naar zijn woning vervoerd worden „Dat hangt er geheel en al vanaf, hoe hjj zich voelt," antwoordde de chirurg. „Waar woont onze patiënt? eeren, -welke voor hen de dwaasheid en de afschuwelijkheid zelf zijn. Mogen zij uit goedigheid deze meuechen in hun waan laten P Zullen dezen hun niet erkentelijk zijn, zoo de verder gevor derden hun de oogen openen, hen leeren vergelijken, keuren en onder scheiden Al gaat dit dan voor het oogenblik ten koste -van lief levens- bezit, nieuwe rijkdommen zullen dit ruimschoots vergoeden. Hier wijst het hart in ieder afzon derlijk geval den weg. Eén ding is buiten kijf, voor alls gevallen dat het met liefde geschapene en met liefde gekoesterde een liefderijk oordeel toe komt. Moet dit oordeel een veroordee- litig zijn, dan stelle de weimeeneude vorm schadeloos voor den bitteren in- houd. tanden en aangezicht verdrijft men door Sanapirin-Tabletlen (Mijnhardt). Koker rhct. Bij apoth. eu drogisten. Zal de wereld dan steeds bedrogen worden? Tijdens den oorlog waren er menschen, die van meening waren dat door de geallieerden gestreden werd om een of ander verheven ideaal. Sinds den vrede van Versailles is hnn aantal echter aanmerkelijk geslonken. Ook over oud-president Wilson, die dezer dagen overleden is, heeft de publieke opinie zich wel eeuigszins gewijzigd. De ex-premier van Engelaod, Lloyd George, komt nu met een mede- deeling, welke als het bericht althans juist is Wilson geheel van zijn ver heven yoetstuk stoot en hem op één lijn stelt met Clemenceau, den tijger. „In een gesprek met een vertegen woordiger van de New Yorksche World verdedigt Lloyd George zich tegen aan vallen in verband met de bepalingen van het vredesverdrag nopens militaire bezetting van de Rijngrens door de geallieerden. Hij verklaart dat, toen hij, tijdens de vredesonderhandelingen^ van een dringend bezoek aan Londen te Parijs terugkeerde, hij merkte, dat Wilson gedurende zijn afwezigheid aan de Franschen op dat punt had toege geven. Hij heeft pas onlangs ontdekt, dat Clemencean en Wilson een ge heim verdrag daarover hebben ge sloten tijdens zijn afwezigheid. De Fransche regeering heeft nu -zijn toe stemming verzocht om dit document te publiceeren, dat hij zoo pas heeft ont vangen en nooit eerder heeft gezien.» De Fransche regeering ontkeat na tuurlijk ten sterkste dat een geheim verdrag is gesloten. We zullen moeten afwachten wat Lloyd George hierop antwoorden zal. De Hongaarsche kinderen Tusschen Oostenrijk en Hongarije was een kwestie gerezen over het ver roer van nit Hongarije afkomstige Ik vraag dat maar, omdat ik hem dezer dagen toch nog wel eens een visite zal moeten brengen.» „Bij de weduwe Mertens,» hernam de rechter. „Hij is een fabrikant uit het Zuiden, uit de buurt van Dortmund en is mij warm aanbevolen. Hij wil hier eenige weken doorbrengen, om relaties aan te kuoopeu een groote linnenweverij Ik denk nog een half uurtje bij hem te blijven.» „Nu, dan zal ik maar afscheid netnenl" zei Kirchhoff, terwijl hij een beleefde buiging voor mevrouw Riedenburg maakte en den rechter de^hand reikte. „Wij zien elkander das morgen wel een oogenblikje P" Hij wierp nog eens een snellen blik op den gewonde, die zijn oogen open en op hem gericht had, ze toen echter dadelijk langzaam dicht deed, zonder dat. een enkele trek op zijn gelaat een spoor van ontroering had vertoond. Toen verwijderde hij zich, eenigszins aarzelend, naar het scheen. Vermoedelijk was hij nieuwsgierig geweest, iets naders over den samenhang van deze nach telijke gebeurtenissen te weten te komen, en ging klaarblijkelijk met tegenzin en ■onbevredigd weg. „Waarde mevrouw Riedenburg, ik heb u iets mede te deelen," zeide de rechter, toeu Kirchhoff vertrokken was, „Wilt u enkele minuten met mjj in kindertreinen naar het buitenland door Oostenrijk. Naar de Pester Lloyd schrijft, heeft de zaak een gunstige wending genomen, dank zij de tusschenkomst van dr. Meszaros,den aartsbisschoppelijken vica ris. Deze heeft onderhandelingen gevoerd met de Oostenrijksche bondsregeering en de Oostenrijksche spoorwegen ten einde verlaging van de spoorwegtarieven vt or het vervoer van Hongaarsche kin deren door Oostenrijk te verkrijgen. Oorspronkelijk zouden deze kosten op meer dan 100 millioen Oostenrijksche kronen neergekomen zijn. De vicaris heeft zich ervan overtuigd, dat de Oostenrijksche regeering het werk van de kinderbescherming welgezind is volgens de wet mag de staat van de spoorwegen echter geen tegemoetkomin gen verlangen. Dr. Meszaros heeft zich in velband hiermee rechtstreeks' tot de spoorwegen gewend en heeft bij deze een zeer tegemoetkomende houding ge vonden. Er is een overeenkomst ge sloten volgens welke leege retourtreinen tegen den kostenden prijs vervoerd zullen worden voor de volle treinen wordt eeD verlaagd tarief per persoon toegestaan. Niettemin .zullen de kosten van het vervoer door Oostenrijk nog zoo hoog loopen, dat de liga voor kinderbescherming, die zich met tie uitzending van de Hongaarsche kin deren bezighoudt, genoodzaakt zal zijn subsidie van de regeering te vragen en ook naar andere middelen tot dekking van de nieuwe kosten om te zien. De begrafenis van Wilson. Wilson is Woensdag zonder ceremo nieel, doch met de hoogste eerbewijzen in de kathedraal St. Peter en St. Paul begraven. President Coolidge, de leden van het kabinet en het corps diploma tique woonden den dienst bij. De regeeringsdepartementen en alle handel ea nijverheid in het heele land staakten een oogenblik het werk ter herdenking van den doode. Het Dnitsche gezantschap te Was hington had zich aanvankelijk ont houden van elk rouwbetoon naar aan leiding van Wilson's dood. De Ameri kaansche bladen beschouwden dit als een onvriendelijkheid aan het adres der Ver. Staten. De regeering te Berlijn heeft daarop onmiddellijk gelast dat de vlag halfstok zou worden geheschen. Duifschland's herstel In Januari bedroegen de uitgaven van den Duitschen staat slechts 1,9 millioen goudmark meer dan de in komsten. (lif hef bezeffe gebied. Alle metaalfabrieken in het district Dusseldorp zullen, voorzoover dit n-'et reeds geschied is. Vrijdag .het werk hervatten. Uif de fransche Kamer. De Fransche Kamer heeft met alge- meene (52L) stemmen de eerste para graaf van art. 1 van de belastingont- werpen aangenomen, welke paragraaf de voorkamer gaan Hier zonden we den pat-ent misschien kunnen storen." „Een enkel woordje, mijnheer Bokel mann klonk het zwakjes uit Festen- rath's mond. „Ah, hij is bij bewu9tzijo, nu, dat kou niet beterriep de rechter, dadelijk naar hem toesnellend. „Ik verzojk u dringend, spreekt u met niemand ovpr mij," fluisterde Festenrath, toen Bckelmann zijn hoofd naar hem toeboog. „Ook niet met mijnheer Kirchhoff. Niemand behoeft de waarheid te weten." „Wat bedoelt u eigenlijk vroeg de rechter. „Uw incognito bewaar ik immers vanzelfsprekend.» „Verzwjjgt u alstublieft ook de reden, waarom ik gewond ben,» fluisterde Festenrath. „Zegt u maar, dat wij dien man toevallig uit dit huis zagen komen, hoort u mij goed, toevallig „Nu, dat zouden we anders aan Kirchhoö gerust overeenkomstig de waarheid kunnen meedeelen,» zeide de rechter. „Doet u het liever niet, opdat er niet over gesproken wordt, ik verzoek het u nogmaals dringend,» fluisterde de kapitein. „Goed, goed, ik zal zeggen, dat wij hier toevallig voorbij kwamen», ant woordde Bokelmann. „Kirchhoff zou er weliswaar niet verder over spreken. een minimum van I milliard aan bezuinigingen op de begrootiog van 1924 voorstelt. Verschillende commu nistische amendementen werden met groote meerderheid verworpen. Rumoer. Dinsdag was het in de Fransche Kamer zeer rumoerig. Een van deze woelige tooneelen speelde zich af toen Poincaré sprak over het opstellen van een rapport in de avonduren. Ernest Lafont, de communist, had toen c.e onkteschheid uit te roepen „Wat doet de heer Maginot (de minister van oorlog) 's avonds Minister Maginot sprong op, wit van woede en eischle eeu uit leg. Men begroette üem met het geroep van „Maxim'shet bekende Parijsche restaurant, waarvan Magioot een ge regelde klant heet. Maginot schreeuwde uil alle macht„Het is een schan daal 1» en de kreten Maxim's en eea schandaal klonken tegen elkaar op. Ten slotte hield het geroep op, uit eerbied voor Poincaré, die nog steeds aaa het woord was en met een ernstige heeschheid te kampen had. Sovjet-Rusland en de Volkenbond. De sovjet-Russische regeering zal deelnemen aan de voorbereidende Vol- kenbonds-conferentie voor uitbreiding der beginselen van de conventie van Washington in zake de vlootbeperking tot de staten, die de Washingtonsche conventie niet heboen onderteekend. De burgeroorlog in Mexico. President Obregon meldt, dat de regeeriugstroepen Cordoba hebben ver overd. Tevens bevestigde hij, dat de rebellen Vera Cruz hebben ontruimd en dat de leider van den opstand, Huerta, is gevlucht. Hiermede acht men de kracht van den opstand gebroken. Mijnramp in de V. Sf Te Crosby, (Minnesota, V. St.) zijn 42 mijnwerkers verdronken bij een over strooming iu een mijn van inangaan- erts. Sneeuwstorm in de V. Sf. Volgens berichten uit New-York heeft een sneeuwstorm gewoed in het Middel-Westen der Ver. Staten, ten gevolge waarvan vele steden van de gemeenschap met de buitenwereld af gesloten zijn. De schade, aan de telefoon- en telegraafleidingen en andere ver keersmiddelen toegebracht, loopt in de millioenen dollars. Te Chicago staat het tramverkeer geheel stil. De begrooting van onderwijs. Verschenen is de Mem. van Antw. inzake de begrooting van O., K. en W. De Minister herhaalt de reeds uit het antwoord op de algemeeue begroo- tiugsbe8chouwingeu bekende algemeene Maar tenslotte is het toeh beter zoo, wij moeten het geheim zorgvuldig be waren.» „Ik dank u zeer ik hecht daar aan heel veel waa-de I zeide Festenrath. „Hebt u den dief niet herkend P" „Neen, hij droeg een baard, onge twijfeld een valsche,» antwoordde de rechter. „Maar na moet u niet meer praten, het zou u misschien kwaad kunnen doen." „Maar wat de vergoeding van het gestolen geld betreft, kunt n de familie Riedenburg gerust verzekeren, dat ik daar borg voor sta,» fluisterde de kapitein. „Ja, ja, dat komt wel in orde,» hernam Bokelmann. „Daar moet ik voor zorgen Toen verzocht hij de vrouw des huizes hem naar de voorkamer te volgen, waarop bsiden het vertrek verlieten. Festenrath scheen wat onrustig te zijn. Of zijn wond hem pijn veroor zaakte, dan wel of iets anders zijn gemoed verontrustte, hoe het ook zij, hij haalde onregelmatig adem en maakte enkele bewegingen, die hem des ie meer pijn verooizaakten. Daar hoorde hij stemmen aan de deur, {Wwdi vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1