N\ 17. Donderdag 7 Februari 1924. Ill jaargang BUITENLAND. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Provincie-Nieuws, Luiseigenaren I ABONNEMENT Prijs jit'.r kwartaal, in Got*- f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag- Woensdag en Vrijdagavond. tiOBSW Uitgave Naaail. Vennootschap tfoesehe Conrant ADVERTENTIËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt. tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 6 cent. Eleenwens Boss' Drukkers-en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nar voormiddag. COURANT Wilson t ln het Berliner ïageblatt stelt Tlieo- dor Wolff de vraag, of het voor den stervende een troost was, dat tiendui zenden men8chen voor zijn huis ston den en naar het venster van zijn doodsvertrek staarden. Indien hij zijn plannen had kunnen verwezenlijken, dan zouden ontelbare millioenen dank baar en met smart uit de verre verte naar dit venster hebben gestaard. Wolff herinnert er aan, dat hij de actie van tien Amerikaanschen president steeds met een zeker scepticisme heeft be jegend en meent, dat de philosophische formuleering vau zijn gedachten eigen lijk ten slotte slechts professoren-poli tiek was. De Parijsche boulevard-bladen hebben hem bespot, nadat hij Frank rijk had gered en in Duilsckland heb ben de onfeilbare vertegenwoordigers der nationalistische rechtvaardigheid hem vervloekt. Men kan Wilson noch ten hemel verheffen noch hem tot de hel veroordeelen. Hij wilde omhoog en bleef aan het aardsche vastzitten, zoo als Prometheus, die de menschheid het licht wilde brengen en ten onder ging door zwakheid, ijdelheid en gemis aan kennis van de machten der duisternis. De Manchester Guardian zegt, dat hij, bij zijn streven om althans de helft van zijn idealen, n.l. den Vol kenbond, te redden hij de andere helft van zijn 14 punten in den steek liet en ten gevolge daarvan alles verloor. Het blad zegtDat hij onvoldoende toegerust was voor zijn bijna boven- menschelijke taak, schijnt de algemeene opvatting van alien die hem kenden, doch in een zoo diep gezonken poli tieke wereld was hij de eerlijkste en edeldenkendste leider. De separatistische beweging. De regeering te Berlijn heeft aan de Fransche regeering een nota gezon den, waarin verzocht wordt in de Palts den normalen toestand te herstellen. De Dota schetst uitvoerig den recht- streekschen en middellijken steun aan de separatisten, wier benden in overwe gende mate nit niet-Paltsers bestaan, Uoor de Eransche militairen en over heidspersonen, welke geleid hebben tot een toestand, die een ernstige schennis beleekent van de sonvereiniteit van het rijk en van Beieren en een dwang van 700.000 weerlooze burgers. Rusland en de Volkenbond Volgens de Daily Telegraph, heeft de Engelsche regeering zich, alvorens Sowjet-Rusland te erkennen, ervan vergewist, dat de Sowjet-regeering in beginsel bereid is, tot den Volkenbond toe te treden. De uitvoer van karwijzaad. Het Kon. Nederl. Landbouw-Comiló heeft aan de Tweede Kamer verzocht, ertoe mede te werken, dat bij het definitief tot stand komen van eenig handelsverdrag met Tsjeeho-Slowakijë, het contingent voor karwijzaad op lijst B (zijnde de lijst van de jaarlijkche contingenten, behoorende bij het op 20 Januari 1923 tusschen Nederland en Tsjecho-Slowakije gesloten handels verdrag, welk verdrag door de Tweede Kamer nog moet worden goedgekeurd) op ten minste 1500 ton wordt bepaald. Op bedoelde lijst is als jaarlijksch contingent voor karwijzaad 500 ton aangegeven, welke hoeveelheid, volgens adressant, veel te gering moet worden Wissenkerke. Vrijdag 1 Februari vergaderde de Raad dezer gemeente. Wegens ziekte afwezig weth. Buijze en het lid De Feijter, van wien bericht was ingekomen dat hij voor zijn lid maatschap van den Raad bedankte. De voorzitter opent de vergadering met het geven van een overzicht van den toestand der gemeente over het jaar 1923. De resultaten van den land bouw, de eenige knrk waar de gemeente op drijft, waren wat de opbrengst der producten betreft, niet bevredigend en de totale som van het belastbaar in komen was dan ook lager dan het reeds zeer laag getaxeerde bedrag. De heer Van Hee beantwoordde de rede vau den voorzitter. Aan den Raad werden vervolgens verschillende stukken overgelegd waar bij onder anderen een bericht van mr, Dielemau, dat de gemeente het proces tegen de ambachtsheeren van Kamper- nieuwelaud inzake de weegbrug te Kamperland, in tweede instantie ge wonnen had, welk bericht de Raad met applaus begroette. Verder bericht van Ged. States dat de jaarwedde van den burgemeester met ingang van 1 dan. 1924 was bepaald op f 2460 een vermindering dus met 15 pet. Voorts dat de jaarwedde van elk der wet houders was bepaald op f 180. Nadat door stemming in eenige periodieke vacatures in schoolcommis sies en armbestuur was voorzien, stelde de voorzitter aan de orde de beslissing inzake de vraag der gemeente Korlgene, om een bijdrage gedurende 30 jaar ad f 450 in een aldaar op te richten D. L. O.wschool onder voorlezing van een adres van 68 ingezet enen die den Raad verzoeken bedoelde bijdrage te verleenen. De voorzitter zegt dat door B. en W. geen voorstel kan worden gedaan wegens niet eenstemmigheid en opent de beraadslagingen. De leden Van Nieuwenhuijze, De Regt en Van Hee bepleiten de deelname, waarbij het lid Van Hee alleen opmerkt dat het adres van 68 ingezetenen hem niets zegt, daar hij best kans zon zien een dubbel aantal tegenstanders bij elkaar te krijgen. Verder vindt hij den termijn van 30 jaar te lang en zou 5 willen voorstellen. De voorz antwoordt dat 30 jaar geen willekeurig cijfer is, maar verband houdt met een te sluiten 30-jarige annuïteitsleening. Het lid De Regt doet daarop het voorstel de gevraagde subsidie te ver. leenen, wat met 5 tegen 4 stemmen wordt verworpen. Aangenomen wordt zonder hoofd. st. om toe te treden tot lid der vereeni- ging van Nederlandsche gemeenten, tegen een contributie van f 55 per jaar. Aan den raad wordt vervolgens over gelegd een rapport van den gemeente opzichter over de kosten van sloot- demping te Kamperland langs den Veerweg, waartoe te benutten peeën- slik, dat in groote massa op de kade aldaar aanwezig is. De kosten worden beraamd op f 800 per 100 Meter, en gelet op den ongunstigen tijd en op het feit dat het geen productief werk is, vinden B. en W. geen vrijheid om een voorstel tot demping te doen. Daarentegen willen zij een oproeping doen van gegadigden voor dien grond, waarbij dan de bewoners van den Veer weg de voorkeur zullen hebben. Aldus wordt besloten. Ged. Staten wenschen dat de motie tot verlaging van de jaarwedden boven de f 1000 met 10 pet., die bij de behandeling van de begrooting is aan genomen geworden, wordt omgezet in een verzoek. De voorz. vraagt of de Raad daartoe bereid is en dan tevens deze gelegenheid wil aangrijpen, deze motie in haar algemeenheid te wijzi gen, daar het niet in de bedoeling kan hebben gelegen, ook de veldwachters met dit 7olle bedrag te treffen. Over dit punt ontspint zich een een leven dige discussie, waarvan het resultaat is dat er twee voorstellen ter tafel komen, een van het lid van Hee, die, waar de burgemeester met 15 pot. is gekort, ook den secretaris daar mede treffen wil en de overige ambtenaren met een jaarwedde in geld boven de f 1500 met 10 pet. en die boven de f 1000 met 5 pet, wil verminderen en een voorstel van den weth. v. d. Ma om op de jaarwedden boven def 1B00 10 pet. te korten en daar onder ook begrepen de burgemeester, en van de jaarwedden boven f 1000 een korting van 5 pet. toe te passen. Over het voorstel van Hee staken de stemmen (het lid van Nieuwenhuijze had de vergadering moeten verlaten), waarna het voorstel v. d. Maas met 5 tegen 3 stemmen wordt aangenomen. De voorz. verklaart dat de regeling van Ged. Staten van de jaarwedden der burgemeesters z.i. getuigt van weinig waardeering van het werk dier fuctio narissen. Hij vindt dat die werkzaam heden door dat college zijn bezien van een benepen bureaucratisch standpunt, Na het vaststellen van de bedragen die aan de bijzondere scholen als voor- in het drukke seizoen wordt ge slecht be diend. Laat daarom thans schilderen. schot op de exploitatie kunnen worden toegekend, bedragende voor Wissen kerke f 1500 en voor Kamperland f 1700 wordt de vergadetMg gesloten. Een reclameplaat van de /Zeeland" voor Walcheren. Door de directie der Stoomvaant Mij. „Zeeland" is een prijsvraag uitgeschre ven voor een reclameplaat voor Wal cheren, ter verspreiding in Engeland en Amerika, welke plaat zoo scherp mug-lijk de attentie van vreemdelingen op het eiland Walcheren moet vestigen. De reclameplaat, waarvoor alle Neder landsche schilders zullen kannen in zenden, moet 100 bij 65 c.M, groot zijn en als tekst hebben Cheap excur sions to Holland including Walcheren, its quaintest part via Folkestone Flushing. De ontwerpen moeten worden ingezonden bij de Maatschappij vóór 15 Februari a.s. en voor het best ge oordeelde, hetwelk voor reproductie wordt bestemd, is f 200 uitgeloofd. Dit bekroonde ontwerp blijft het eigen dom van de Zeeland, welke het recht heeft het zonder eenige vergoeding te reproduceeren. Als voorbeeld van te ontwikkelen gedachten geeft de directie aan 1. Een Engelschman, golfspelende in hel duin te Dombueg, geassisteerd door een Zeeuwsch boerinnetje, dragende zijn ta»ch met golfstokken 2. Een Elon-boy, welke op het strand ontmoet een Zeeuwsch boerin netje, aldus typeerende //The golden sands of Holland." 3. Een typeerend kijkje op den Middelburgschen marktdag. Provinciale Staten van Zeeland. Dinsdag vergaderden de Staten, Aan wezig 40 leden. Afwezig de heeren Nolson en Sonke. Aangenomen wordt het voorstel om f 3000 subsidie per jaar gedurende ten hoogste 8 jaren toe te kennen aan J. Tenge, te Amsterdam voor hst samen stellen van een beschrijving van den waterstaatstoestand van Zeeland. Met 2119 stemmen wordt aange nomen cm f 1000 te geven als laatste bijdrage aan G. Polderman te St. Maar tensdijk voor zijn antobusdienst. Aangenomen werd het voorstel om aan de ambtenaren, die vroeger op 55-jarigen leeftijd konden worden ge. pensioneerd, uit de Prov. kaB een tijde lijk pensioen te verleenen lot hun 65e jaar. De P. Z. E. M. in Z. Vlaanderen. Naar aanleiding van de mededeelin- gen van Ged. Staten inzake den stand der werkzaamheden der P. Z. E. M. in zake de electrificatie der Provincie, speciaal van Zeeuwsch-Vlaanderen, werden in de afdeelingen verschillende vragen gesteld, welke door Ged. Staten uitvoerig zijn beantwoord. Medegedeeld wordt o.a. dat tusschen de P. Z. E. M. en de A. Z. E. M. geene verhouding bestaat, en leden van Ged. Staten, die commissarissen van de A. Z. E. M. waren, zijn dit niet meer. Ged. Staten erkennen, dat het onge- wen8cht kan zijn, dat leden van Ged. Staten en hoogere Prov. ambtenaren bestuurslid zijn van lichamen, die in financieel contact met de Provincie komen. De tekorten van de P. Z. E. M. worden voorloopig gedekt door leenin gen van de Provincie. Dit heeft van dsn aanvang af in de bedoeling gelegen. De tekorten komen dan niet dadelijk ten laste van de Provinciale begrooting, maar wel indirect ten laste van de Provinciale financiën. Verschillende heeren oefenen scherpe critiek uit. De heer Welleman acht de inlich tingen van Ged. Staten vaag. De heer Lindeijer klaagt over het verlies het eerste jaar ad f 90.000 en vraagt of het juist is dat een der com missarissen der P.Z.E.M. betrokken is bij de leverantie van kolen aan de een. trale te Westdorpe. De heer Dielemau zegt dat hem dit niet bekend is. De kolen worden aan besteed en dan kan het natuurlijk dat j iemand, die bij de minste inschrijving betrokken is, deel uitmaakt van het bestuur der P.Z.E M. Spr. verdedigt het beleid van den directeur. De m ede- deeliugen van Ged. 8taten worden hierna voor kennisgeving aangenomen. Electrificatie middengroep. Het voorstel otn de electrificatie van de mic.dengroep in beginsel op te dragen aan de Tramwegmaatschappij te Vlissingen, heeft in de afdeeliDgea tot een zeer uitvoerige discussie aanleiding gegeven en het lijvig Algemeen verslag wordt door Ged. Staten nit roerig be- an'woord. Wij laten een en ander zeer verkort bier volgen. In een afdeeling waren leden van meening, dat thans een voorstel tot electriciteitsvoorziening niet zou worden aangenomen doch an deren dat men toch niet zou kunnen ontkomen aan den modernen eisch van het verstrekken van licht en kracht. Gevraagd werd ook of het niet beter ware verdere bemoeiingen vanwege de Provincie stop te zettsn. Ook wordt gezegd dat men nu den weg van over heidsbedrijf verlaat en een lid meende dan overname der eleetrische centrale te Vlissingen te moeten prefereereu. Nu zal het de provincie 4 millioeh kosten en ze krijgt er niets in eigen dom voor terug. In alle afdeelingen wordt gevraagd welke waarborgen er zijn voor 'richtige nakoming van het contract door de Vlissingsehe maat schappij en wordt de prijs van 45 cent te hoog gevonden, omdat hij nu reeds boven den eigenlijken exploitatieprijs uitgaat en dus een een extra belasting voor de streek wordt en de aansluitin gen tegenhouden. Gevraagd werd waarom Ged, Staten niet de voorkeur geven aan afname van Brabant uit. Door vele leden wordt de gevraagde garantie der gemeenten toe gejuicht, maar anderen zien in die garantie een kapstok om de electrifi- eatis aan op te hangen. Ook meent men, dat Ged. Staten iD den vorigen zomer het bedrijf te Vlissingen totaal ongeschikt achtten en nu dat bedrijf wel voldoende wordt geacht. Ook werd de vrees geuit, dat al het geld der Provincie in de electriciteit zal worden vastgelegd, waardoor meerdere noodige verbeteringen, op verkeersgebied bijv., zullen moeten uitblijven. In twee afdeelingen bleken vele leden in te stemmen met een ingediende motie, welke inhoudt dat het in Zeeuwsch-Vlaanderen toegepaste sys teem elders niet moet worden toege- past en alleen steun moet worden ver leend, als door de betrokken gemeenten de behoefte aan electriciteit wordt ge voeld en de noodige waarborgen worden gegeven voor een minimum.gebruik, waarom aan Ged. Staten wordt verzocht hunne voorstellen terug te nemen en een steunregeling in bedoelden zin te ontwerpen. Ook wordt er met klem op gewezen, dat, als het voorstel wordt aangenomen, de Staten hebbed afgedaan. Ook werd gewaarschuwd de gegeven cijfers met reserve te aanvaarden en gewezen op het feit, dat na 40 jaar het dan levend geslacht nog 10 jaar lang een bon- heurtje zou ontvangen van f 10.000. Nog wordt het idee van een kleine, voor uitbreiding vatbare centrale te Goes voor de beide Bevelanden naar voren gehracht, In een der afdeelingen werd nog eene motie aangenomen, uitsprekende, dat het voorstel der Sociótó bezwarend en onaannemelijk is, en daarom Ged, Staten in overweging wordt gegeven hun voorstel in te trekken en de i onderhandelingen opnieuw te openen In hun antwoord zeggen Ged. Staten o.a. met verwondering het idee van stopzetting te hebben vernomen. Zoo lang het besluit van December 1917 tot electrificatie der Provincie niet is ingetrokken, achten Ged. Staten zich geroepen, daaraan naar hun beste weten uitvoering te geven. I Het is juist, dat de middengroep geen overheidsbedrijf zal hebben, maar door het sluiten der overeenkomst zal voor voldoenden invloed van de over- j heid op het bedrijf worden gezorgd. De vier millioen berust op een mis verstand, maar het is juist dat de Provincie niets in eigendom krijgt als de Sociétó het voorschot voor het net heeft terugbetaald, spreekt het van zelf dat zjj daarvan eigenares wordt. Tot dien tijd heeft de Provincie zekere aanspraken. Ged. Staten meeneD, dat het mogelijk zal blijken, de noodige waarborgen in vollen omvang te ver krijgen. Aan de hand van cijfers ook uit andere provincies zetten Ged. Sta ten uiteen, dat h. i. 45 cent voor het platteland aan den lagen kant is. Be treffende het betrekken van stroom uit Brabant en het stichten van een eigen centrale te Goes, verwijzen Ged. Staten naar vroegere mededeelingen en wijzen wat het eerste betreft nog op de moei lijkheid, dat niet van Be/gen op Zoom, doch van Roosendaal een hoogspan ningskabel moet worden aangelegd, wat ook zeer b langrijk verlies aan stroom ten gevolge zal hebben. Ged. Staten ontkennen de bedoeling te hebben de zaak aan den kapstok op te hangen. Nimmer is twijfel geopperd over het technisch kunnen der Vlis- Bingsche centrale. Wel is tegen finau- cieele bezwaren van overname gewaar schuwd, wat nog erger is geworden nu de tram der Socióió concurrentie van de autobussen ondervindt. De eerste motie hebben Ged. Siaten met verba zing gelezen, zij erkennen verder dat de Staten zullen hebben afgedaan, maar een te maken contract kan beter door 6 dan door 42 personen beoo-deeld worden. Toch hebben zij geen bezwaar de bepaling op te nemen „behoudens ratificatie door de Prov. Staten». Het bonheurtje zal bij de nu voorgestelde regeling voor het nageslacht vervallen. Wat betreft de tweede motie zeggen Ged. S aten dat hun voorstel voortge vloeid is uit een gemeenschappelijk met Commissarissen der P.Z.E.M. en gedelegeerden der Sociëió gehouden bespreking en het verkrijgen van voor- deeliger condities uitgesloten moet worden geacht. De motie is onaanne. melijk. Willen de Staten met de hoofd lijnen, neergelegd in het voorstel, niet medegaaa, dan zijn zij volkomen be voegd daarvan te doen blijken door het voorstel niet aan te nemen. Beraadslaging De heer Welleman zegt dat men bij deze kwestie nu eens profiteert van de geographische ligging van Zeeland. Ware Zeeland niet door rivierarmen in deelen verdeeld, dan zon men het volle feit der provinciale electriciteitsvoor ziening hebben te aanvaarden. Nu is dit niet het geval hetgeen twee groote voordeelen biedt. Nu heeft men een afgerond terrein, dat tot voorbeeld kan dienen en men kan nieuwe plannen in meer rnstigen tijd overwegen. Dat men nu niet tot electrificatie zou hebben besloten gelooft spr. niet, want nog steeds vindt men bet economisch juist dat de moderne bron van licht en kracht onder ieders bereik worde ge bracht. Zeenwscb-Vlaanderen beeft ge leerd dat de raden wikken en wegen, rekenen en doen rekenen alvorens een contract met de P.Z.E.M. aan te gaan. Is een contract gesloten, dan gaan ook de burgers weer rekensommetjes maken, maar intusschen staat te Westdorpe de Centrale op beperkte capaciteit, wat eiken dag idem zooveel verlies kost. Bovendien zijn de gemeenten die gas verlichting hebben, nog niet tot af- sluiten van een contract met de P.Z E.M. overgegaan. Spr. wijst er vervolgens op, dat het heel goed mogelijk is, dal door de gewijzigde omstandigheden andere voor waarden waren te bedingen voor stroom- levering uit Brabant. Spr. meent, uat de P.N.E M. nu geen zwaardere voor stellen zou doen dan de Vlissingsehe maatschappij. Zich echter houdende aan de overgelegde cijfers zegt spr. dat er voor de voorziening vanuit ViissiDgen 3 mogelijkheden zijüOvername van de centrale aldaar door de P.Z.E.M exploitatie door de Vlissingsehe Mij met steun der provincie en aankoop in het groot door de P.Z E.M., die voer verdere distributie zorgt. Nu hebben Ged. Staten alleen het tweede onderzocht en spr. had niet kunnen denken, dat de voorwaarden daarvoor zoo bezwarend zouden zijn. Spr. vraagt of hst voorstel van commissarissen als ernstig kan worden beschouwd, Zeeuwsch Vlaanderen heeft hun blijkbaar nog niet genoeg geleerd. Ged. Staten houden echter wel rekening met verschillende factoren en eischen een bepaalde garantie van de gemeenten. Dit garantie-systeem aanvaardt spr. en het is ook geen novum bij de provinciale steunregeling zooals de stenn aan tram- en spoor-

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1