CAMVELLIS School en Kerk. Binnenland. P ro vinei e-Nieu w§ tijd uoorr'ru... SI' Di-'NÏËÜWS Buitenlandsch Nieuws. dat toch zijn beschuldigers groote schelmen zijn en de raad de mogelijk heid niet uitgesloten acht, dal de overeenstemming van hunne verklarin gen een gevolg is van contact door tusschenkomst van derden tijdens hunne detentie in het huis van bewaring dat daarenboven het ten laste gelegde feit op zichzelf onwaarschijnlijk is en van een aannemelijk motief niet blijkt, met gevolg dat, ondanks gewichtige vermoedens in zijn nadeel, de raad niet overtuigd is van de waarheid dezer zware beschuldiging." De schorsing slaat echter op het feit, dat mr. v. H. mevr. D. en K. op zijn kantoor bleef ontvangen, of schoon hij toen reeds wist van hun poging tot vergiftiging, hetgeen de raad een inbreuk achtte op zijn ambts eer. Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Zitting van 1 Februari 1924. Heden werd behandeld de zaak te gen A. M. K., 48 jaar, vrachtrijder, wonende te Goes. Hem werd in hooger beroep ten laste gelegd, dat hij op 23 Nor ember 1923 over den Rijksweg te Goes heeft gereden met 2 aan elkantler gekoppelde wagens. Door den kantonrechter te Goes was hij deswege van alle rechtsvervol ging ontslagen. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie was daartegen in hooger beroep gekomen. De eisch was thans ontslag van rechtsvervolging. Ned. Herv. Kerk. Aan het verslag van de vergadering van Kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. te Goes, voorkomende in de Goesche Kerkbode, ontleenen wij Aangezien het de meening van Kerkvoogden is, dat zoo moge lijk iu de Kerk het oeconomisch verschil der gemeenteleden niet van invloed mag zijn, zal voortaan elke trouwplechtigheid vanwege de Kerk voogdij kosteloos geschieden, en wel met gebruikmaking van looper, kleed en ameublement Dat hierdoor de geldmiddelen schade zullen lijden is duidejijk- Maar, hoe wel de wijze nog niet bepaald is, zal aan de(n) bruid en bruidegom enz. mededeeling worden gedaan, dat op zulk een feestdag ook de Kerk wel een dankoffer mag ontvangen. Eervol ontslag. Door den heer J. Staal, sedert 1887 hoofd eener Chi. school te Aalten en bevorens onderwijzer aan een Chr. school te Leiden, is tegen 1 Mei a.s. eervol ontslag gevraagd, teneinde het onderwijs met pensioen te verlaten. De heer Staal is geboren te Kapelle en zal zich thans te Apeldoorn ves tigen. dn Spoorwegpersoneel. De Ned. Ver. van Spoor- en Tram wegpersoneel heeft met 1519-— 476 stemmen de voorstellen der directie i.z. loonsverlaging (5 pet. loonsverlaging en 4 pet. pensioenbijdrage) aanvaard. Echter gaat de Ver. niet accoord met een aftrek ten aanzien der periodieke verhoogingen, die hooger is dan 5 pet. terwijl verlangd wordt dat de uurloonen niet zullen worden afgerond tot 1 cent naar beneden, maar tot 1/s cent. De Ver. wenscht het procesrecht te be houden, doch de Ver. zal niet proce- deeren over de reeds ingevoerde 4e kl. en de nu in te voeren verlaagde loon regeling. Waarde. Alhier wordt door dokter Hondelink van Krabbeudijke een cursus gegeven in eerste hulp bij ongelukken en Verb andsleer. De lessen zullen worden gegeven in een der schoollokalen. Ook zal getracht wordeu te geraken tot bet vormen van een transportcolonne. Vrijdag hield de afdeeling van het Groene Kruis haar algemeene jaar vergadering in de zaal van den heer Kloet, onder voorzitterschap van dhr. W. E. de Jager. Aanwezig 39 leden. Rekening werd gedaan en het bleek dat was ontvangen f 700,79, uilgaven f 675,99, goed slot f 24,80. Op 1 Januari 1924 in kas f 418,58 bedrag reservefonds f 187,57Y>- Tot het nazien der rekening werden benoemd de heeren M. van Weele, C. de Jager en M. Kopmels Daarna volgde het jaar verslag De heer A. Mol werd bij accla matie herbenoemd. De vergadering be sloot de ligtent over te dragen aan de T. B. C. vereeniging. Aangewezen werden als bestuursleden voor de T. B. C. ver. de aftredende heeren W. E. de Jager en A. Mol. Daarna volgde een voordracht met lichtbeelden door dokter Hondelink. 's Gravenpolder. Vrijdagavond gif de Zangvereeniging „Excelsior» een uitvoering jn de zaal van dhr. Jonker. Een 10-tal nummers werden onder leiding van ,den directeur dhr. Tam- minga zeer goed uitgevoerd. Ter af wisseling werdjn nog een paar tooneel- stukjes opgevoerd, die zeer iu den smaak vielen van het talrijk opgekomen publiek. Door de wijkzuster is wederom in dank ontvangen een bedrag van f 2,50 ten oa'e der vereeniging Bill and- SSaïta. Voor een goed be zette zaal had Vrij lagavond, daartoe uitgenoudigd door de afd. van Volks onderwijs alhier, op de heer Polder- maas van 's Gravenpolder, welke twee schetsen, van hemzelf, in Zeeuwsch dialect, voordroeg. Het eerste, getiteld „Ouwe Jan», was dramatisch. Het 2e gedeelte na de pauze, was een humo ristische schets, getiteld „Twee hou den vechten.» Beide stukken vielen zeer in den smaak. Het was een heel aangename avond. De voorzitter dankte dent spreker. Eenige nieuwe leden werden geboekt. Mej. 0. Rissreuw, onderwijzeres alhier, is als zoodanig benoemd te Biggekerke. (W.) Voor de betrekking van hoofd der Chr. School aihier, hebben zich 21 sollicitanten aangemeld. iloedekenskerke. De voor de land- bouwvereeniging „Onderlinge Hulp" alhier geleverde patent kalf, bleek na onderzoek door het rijkslandbouwproef- station te Maastricht, geen patent-kali te zijn, doch een minderwaardig mengsel. De partij is in zijn geheel aan den leverancier teruggegeven, wien thans is opgedragen werkelijke patent-kali aau de vereeniging te leveren. öï'it!(vegen. Vrijdag 1.1. herdacht onze gemeenteveldwachter, de heer J. Jobsen, den dag, waarop hij vóór 25 jaar in deze gemeente iu dienst trad. Door de vele blijken van belangstelling, èn van het gemeentebestuur èn van de inwoners èn van zijn collega's, zal het hem zeker een gedenkwaardige dag geweest zijn, welken hij niet spoedig vergeten zal. Ais aandenken ontving de jubilaris van den gemeenteraad een spiegel, van de burgerij een fiets en van zijn col'ega's zes stoelen. Biezeiiilgi). Donderdagmorgen over leed, zooals wij reeds meldden, alhier, dhr. W. Slabbekoom Hz. in deu ouder dom van bijna 85 jaar. Nader meldt men ons Dhr. Slabbekoom is geboren 7 Maart 1839, was van huize uit Antirevolu tionair, werd in 1885 in de plaats van dhr. J. Geelhoed gekozen als lid van den raad met 64 stemmen, dhr. J. van Strien verkreeg 35 stemmen. In 1891 werd dhr. Slabbekoom wethouder in de plaais van J. van Strien en is dat onafgebroken gewee-t tot 1919, 29 jaren lam-, 35 jaar is de overledene raadslid geweest en be haalde bii elke verkiezing eeu flinke meerderheid. In 1919 kon dhr. Slab bekoom, in aanmerking geBomen zijn hooge leeftijd, geen candidatuur meer aanvaarden. Zaterdagmiddag had in allen eenvond de teraardebestelling van het stoffelijk overschot plaats. Het woord werd ge voerd door ds. Giuppen, Chr, Geref. predikant te Vlissingen en door bur gemeester Bierens, terwijl een zoon van den overledene dankte voor de laatste eer, aan zijn vader bewezen. Eenige leden van den gemeenteraad gaven door hun aanwezigheid blijken van belangstelling. Oüdelande. Iu de Vrijdag gehouden vergadering van het musschengilde „Land- en Tuinbouwbelang» alhier bleedat in het afgeloopen jaar weren ingeleverd in totaal 1876 musschen. Achtereenvolgens werden de premies verworven dooi de heeren I. de Bakker met 1055, A. J. Mol met 157, Anth. Westveer met 139 en Adr Lous met 104 mnsschen. De aftredende bestuursleden, de heeren I. de Bakker en K. J. Schog werden respectievelijk als hoofdman en boekhouder herkozen, terwij! een nieuw lid werd ingeschreven. Kapalle Met ingang van 1 April a.s. is door bet bestuur van deu Cal. Willem Anuapolder te Bieaelinge eervol ontslag verleend aan dhr. M. Ferdinan- dusse, Waterbouwkundig opzichter te Biezelinge. 1 Februari 1884 trad dhr. Ferdi- naudusse in dienstmet nauwgezette plichtsbetrachting zijn door hem 40 jaren lang de polderhelangea behartigd. De tuinbouwveieeniging Kapelle- Biezalinge kwam iu het lokaal Obadja onder voorzitterschap van dhr. H. Eversdijk in jaarvergadering bijeen. Da ver. telt 90 leden. De secr.-penningm. Q. v. d. Vrie deed rekening en verantwoording, ont vangen was f 235,51, uitgegeven f 147,35, batig slol f 88,16. De aftredende bestuursleden H. Eversdijk en J. van Wingen werden herkozen. Iu de vacatures door het bedanken va s P. Mol, P. Staal en Q. d. d. Vrie werden gekozen Chr. Louisse JzA. de Schipper en J. van Liere Gz. Bij de bespreking aankoup zaaizaad werd iu beginsel besloten zich meer toe te leggen op de groententeelt, voornamelijk nu- Duitschland zal gaan vragen. Hoofdzakelijk zal men zich bepalen bij bet telen vau jamboonen. Binnen enkele weken zal een ver gadering worden gehouden tot bespre king van definitieve plannen. Benoemd als stationschef ie KapelhBiezelinge dhr. A. Bruins- hoofd, thans in gelijke betrekking te Arnemuiden. Onder voorzitterschap van dhr. Ganseman kwamen de aandeelhouders van de weegbrug „Ons belang» in vergadering bijeen. De penningm. deed verantwoording over geboudi-n beheer. Opgewogen was aan aardappelen 226.582 Kg., aan uien 22.838 Kg., aan hooi en stroo 54.140 Kg., aan mest 151,995 Kg., aan voederbieten 89.409 Kg., aan suikerbieten 470,826 Kg aau d.versen 55.862 Kg. Het aftredende bestuurslid B. de Klerk werd herkozen. In de ontstane vacatures door bedanken van P. Zegers en J. G. H. Peijster werden gekozen C. J. Louwerse en H. A. Nijasen. Het bestuur benoemde lot ponning- meester K van Liere en als secretaris B. de Kle.k. Als weegster werd benoemd mrjuffr. Jacm. van Hee. (trainingen. Zaterdagnamiddag werd iu Hotel „Korenbeurs" alhier een algemeen» vergadering gehouden van den Kring O. Z. B. van de Z. L. M. De voorzitter, de heer Jac. Welle- inan opende de vergadering met een welkom aan de aanwezigen. De voor genomen noteering van boerenboter op eenheidsprijs voor geheel Zeeland loopt hier nog niet vlot van stapel. De penningmeester doet rekening eu ver antwoording over het afgeloopen jaar. De rekening wordt accoord bevonden. Na het afdoen der huishoudelijke za- keu houdt de heer Kielstra, secretaris der Z. L M, te Goes, een lezing over de jachtwet. Hij begint met te ver tellen, hoe de jacht in vroegere tijden werd beoefend en maakt aan zijn ge hoor kenbaar, hoe de jacht door alle tijden heen is gevoerd tot de komst van de nieuwe jachtwet. De verande ringen die met die wet anngebracht zijn worden duidelijk voor oogen ge steld. Na het bespreken van enkele gedane vragen wordt deze vergadering gesloten. Ovezand. Vrijdag 1 Februari her dacht dhr. B. Elsman den dag dat hij 25 jaren als gemeenteveldwachter alhier was. Van de burgerij werd hem een fraaie klok aangeboden eu talrijke felicitaties werden hem toegezonden. Zaterdag 2 Februari hield hel musschengilde haar jaarvergadering. Uit het verslag bleek dat 1791 mus schen waren ingeleverd. De premies voor het grootste inge leverde aantal werden behaald door de heeren J. J. Mol 407 musschen f 5, P. Verdonk 394 musschen f 3, L. de Wiuter 252 musschen f 2, De kas sloot met een batig saldo van ruim f 20. Iu het bestuur werd herkozen dhr. A. D. de Waal en gekozen in de vacature wegens overlijden van M. Raas, dhr, F. de Jonge. De hoofdman dhr. D. Mulder nam wegens hoogen leeftijd ontslag door den secretaris dhr. de Waal werd hem een woord van dank gebracht voor den steun dien hij als hoofdman ongeveer 40 jaren aan de vereeniging had ver leend. Verder werd besloten den schei denden hoofdman een souvenier aan te bieden. Als uieuve hoofdman werd gekozen dhr. L. W. B A. Mulder, burgemeester. IerSbfee. Vrijdagmiddag is. de 69 jarige Leendert Kopmels temidden zijner werkzaamheden in de oesterloods, van Gebrs, Vette, neergevallen. De ijlings ter hulpe geroepen geneesheer kon niet anders dan den dood constateeren. Zaterdagavond vergaderde de versenigiug van mosseLchippers „Schip- persbelang" voor de laatste maal, tot ontbinding der vereeniging, ia hotel Oeaterbeurs. Kort memoreerde dhr. C. Siuke de noodzakelijkheid der oprich ting in 1912 eu dar de vereeniging door de.gewijzigde tijdsomstandigheden nu geen reden van bestaan meerheeft. Met alg. stemmen v erd besloten het batig saldo der kas tot eeu bedrag van f 37,10 te vermaken aan het Groene Kruis. Wisseniscrte. De gemeenteraad ver wierp, naar de M. Crt. me'dt, Vrijdag met 5 tegen 4 stemmeu het voorstel tot verleening van subsidie aan de U. L. O. school te Kortgene. (Tot onze verwondering bereikte ons bet verslag van onzen correspondent te W. nog niet. Red. G. Crt.) Waarschuwing. De Commissaris van politie te Bergen op Zoom waarschuwt hen, die in rela tie wenscheu te treden met de Neder- landsche Algemeene Trustmaatschappij, gevestigd te Bergen op Zoom, Blauwe- handstraat no. 2, eerst inlichtingen bij hem in te winnen. Steun aan Duitschland. Hel Provinciaal Zeeuwch Comité tot leniging van den nood in Duitschland, ontving tot heden ruim f 15000 en ongeveer 30.000 K.G. kleedingstuiken eu levensmiddelen. Deze laatste worden met medewerking van het Duitsche Roode Kruis aau de noodlijdenden in Duitschland verdeeld. Van de gelden werden tot. heden o.m. f 1000 gezonden aan het Nederi. Roode Kruis en de Nederlandsche keukens iu Duitschland. Witte Bioscoop Voorafgegaan door een paar aardige voorstukjes, waarvau vooral „de ridders vau het mes" in huu wonderlijke kap pers* en barbiersevoluties de» lachlust opwekken, speelt in Witte Bioscoop, ook vanavond en morgenmiddag nog het drama „H'-ar dochter betaalt". De dochter zou hier bijna het slacht offer worden van de trouweloosheid der mo der, die haar vader heeft gehuwd om zijn geld en daarvoor haar ver bintenis met den eersten geliefde ver brak. Deze zint later op wraak door de dochter te huwen en haar leven ondragelijk te maken. De grootheid van karakter dezer laatste brengt hem echter tot werkelijke liefde, berouw en later geluk. De vertooning is zeer goed opge voerd en wordt zonder overdreven tragiek gespeeld. Dans-instituut Ant. van Dam. Zaterdagavond gaf de heer Ant. v. Dam in het „Schuttershof" alhier, een groot bal masqué et paré. Het was dit jaar veel drukker nog dan andere jaren en bijzonder gezellig. De dames en heeren hadden bijzonder veel werk van hun costumes gemaakt en het moet gezegd, dat ze er allen eer van hadden. Smaak en fantasie had den hoogtij geviera. In het zachte en toch heldere elec- trische licht, was het op den dansvloer een gewemel van kleuren, eu gracieus bewegen een waar feest voor de oogen. Wij zullen ons niet wagen aan een beschrijving der costumes, doch geven liever het woord aan de Jury, voorzitter de heer P. C. Labrijn, die de volgende prijzen toekendemooiste costuum dames: mevr. Ruben, voor het stijlvolle Ita'iiaansche costuum (de jury heeft hier lang geaarzeld, daar ook het Egypti sche costuum van mej. A. v. Poelgeest bijzonder fraai was) origineelste cos tuum dames mej, T. Arends, in een costuum, dat//het ongeluk" voorstelde; mooiste costuum heeren C, T. Rubeo, markiesorigineelste costuum heeren F. de Ligny, als metselaar. De prijs voor het aardigste paar ontvingen de heer en mevr. R Wie* benga, als twee keurige wit-zwarte follie's. De prijs voor de aardigste groep ontvingen de dames v. Breen, Fret en de heeren Zweede en C. Massee,voor de pierofc en pierette-groep. Mevr. Si.levi8 kreeg eeu extra-prijs voor haar alleraardigaten wonderdokter. De oude geneeskundige instrumenten waren welwillend door h.h. medici af gestaan. De aanwezigen hebben zich bovenst best geamuseerd, het was een welge slaagde avond, vooral ook voor den heer v. Dam. Bioscoop Schuttershof. Aan wie het oordeel is een film, welke in de middeleeuwen speelt, en welke, heel mooi en scèue gezet, door de Zweedscne artisten voortreffelijk wordt gespeel-I. De vrouw vau den beeldhouwer Antonio, die een jongen man, den zoon van den burgemeester, bemint en haar mau haat, wil hem dooJen door ver gift in zijn avonddronk te mengen. Het is echter geen vergift, doch een onschuldig poeder, dat de bedelmonmk haar verkocht heeft. De beeldhouwer, heeft door een spiegel het snood bedrijf van zijn vrouw gezien en valt door een beroerte getroffen m-er. De ma gistraat vermoedr, da* de vrouw ve- gift gebezigd heeft en zij moet den door haar bereiden beker leeg drinken. Zij weigert, omdat zij denkt dat inder daad de drank D vergiftigd. Haar beminde wü dan den beker ledigen, doch zij rukt hem di^n uit de hand. Gelukkig komt dan de bedelmonnik verklaren, dat hij een onschuldig middel gaf. De vrouw is vrij. Maar moreel is zij schuldig. De wonden van het Christusbeeld in de kerk vangen aan te bloeden en de vrouw wordt veroor deeld tot een godsgericht, zij moet door de vlammenzee schrijdeD. Onge* deerd blijft zij omdat zij haar schuld door berouw geboet heeft. Een zeer mooie film. De muziek illustreert met een zachte melodie. Ook het bijprogramma was aardig. Ongeluk. Zaterdagavond om een uur of acht had de heer J M. het ongeluk, met zijn kar geladen met melkbussen, bij dhr. Duvekot aan den Poelweg, in een sloot te geraken. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Wél was er verlies van melk. Eigen Hulp. Donderdag 31 Januari hield de werkl. ver. //Eigen Hulp" haar jaar vergadering in de melksalon „Flora". Door den penningmeester werd eerst verslag uitgebracht over het laatste kwartaal 1923. Hieruit bleek dat was ontvangen f 536,34, uitgegeven f 462,05 alzoo een saldo van f 74,29, zoodat de stand der kas cp 31 Dec. 1923 totaal f 5366,937a bedroeg. Aan ziekengeld was in dit kwartaal uitgekeerd f 201,25. Voor de reservekas was ontvangen f 97,12 en uitgegeven f 34,90, alzoo een batig saldo van f 82,22, totaal reservekas bedroeg f 752,91 f/a. Het ledental op 31 December 1923 bedroeg 873. Het jaarverslag, dat den leden in druk was toegezonden werd door de vergadering in zijn geheel goedgekeurd. Uit dit verslag bleek «lat de ontvangsten over 1923 waren f 2443,43, de uit gaven f 2515.927s (waaronder f 1778,75 aan ziekengeld) zoodat er een nadeeüg saldo was van f 72,491/s. Voor de reservekas was totaal ontvangen f 398,01 uitgegeven f 121,46 (waaronder f 56,86 voor verstrekte melk aan zieke leden) zoodat hier een voordeelig saldo was van f 276,55. Op voorstel van een der leden werd de fin. comm. bij acclamatie herbe noemd, waarna een voorstel van het bestuur, om een strafbepaling in het leven te roepen voor het niet tijdig terugbezorgen van het verplegings- materiaal, met algemeene stemmen werd aangenomen. Hierna sluiting. W. S. Duvekot, f Gistermorgen is alhier in den ouder dom van 55 jaar overleden de heer W. S. Duvekot Czl. De overledene was sinds 1909 lid van het Burg. Armbestuur, hij was van 1901193 9 ouderling der Ned. Herv. kerk alhier en werd op 22 October 1920 tot kerk voogd gekozen, als opvolger van den heer K. Brants. Voorts was dhr. Duvekot lid van den voogdijraad voor Goes, lid van de schattingscommissie voor de rijks- inkomstenbelasting, oud-voorz. van de voormalige commissie voor de invalidi- teitsrente en commissaris van de Ccöp. Spaarbank. Met den heer Duvekot is een ijverig burger heen gegaan, waar van het ge mis door velen sterk zal worden ge voeld. Treinbotsing. Bij een botsing tusschen twee snel treinen nabij Fortville (Indiana), welke Zaterdag jl. heeft plaats gehad, werden 12 personen gedood en 4(1 gewond. De treii.en welke met groote snelheid reden, liepen op elksar, doordien een van hen een signaal, waardoor de trein op een zijspoor had moeten gaan, pas seerde. Onmiddellijk na de botsing brak een felle brand uit, welke door het versplinterde hout van de wagons krachtig werd gevoed en waardoor het

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2