SuislightZeep N\ 16. Dinsdag 5 Februari 1924. lil jaargang, BUITENLAND. FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. Sport. Financieele Berichten. JLandbouw, Veeteelt en Visscherij. Rechtszaken. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afznnderl^ke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag- Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naanil. Vennootschap Goesche Conrant ADV ERTENT1ËN van 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend, familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 6 cent. K leen wens Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. COURANT frankrijk en Duifschland. Officieel is tbans de benoeming ge meld van den heer von Hoesch tot Duitsch ambassadeur te Parijs en van den heer von Keiler te Brussel. De verhouding tusschen Duitschland en deze geallieerde landen is biermede dus officieel verklaard niet meer zoo gespannen te zijn als tot voor korten tijd. Een verblijdend verschijnsel, en dat als 't ware bevestiging vindt in het bericht, dat de hooge commissie der geallieerden over het Rijnland de discussie omtrent het al of niet sanc- tioneeren der verordeningen van de separatistische regeeringen in de Palts ad calendas graecas (tot op onbepaaldeu tijd) heeft verschoven. Poiucaré wilde aanvankelijk, zooals bekend, deze verordeningen sanctioneeren, waardoor de separatistische regeering officieel erkend zon zijn. Engeland was hier fel tegen, gesteund door België. Thans heeft dus Poincaté toegegeven. Ook de Fransche bladen althans sommige nemen tegenover Duitsch land een meer toegeeflijke houding aan. Zoo geeft de Revue de Paris aan den tekenden groot-industrieel Stinnes ge legenheid tot verklaringen over de houding van de Duitscbers, die voor het lijdelijk verzet aau do Roer het geld over de balk hebben gesmeten. De Franschen gaan echter in dit op zicht niet vrij uit, daar zij de bevoegde Duitsche overheid nitzetten. De vorige lente had Duitschland naar Stinnes' meening het verzet moeten staken, toen het zich van bnitenlandsche hulp ver stoken zag. Door de politiek van bezettingen kan Frankrijk het pleit niet winnen. Zij moet tengevolge hebben, dat de bedrijven zich naar Silezië of de noordelijke havens, waar zij onder dekking staan van de Brlt8che kanonnen, als dit noodig ware, terugtrekken. Het Duitsche volk kan niet tot slavernij gebracht. Op deze manier zou Frankrijk slech's be werken, dat het zich in het gegeven geval aansluit bij diens vijand, wie het ook zij. Een dergelijke taal was eenige weken geleden in een Fransch blad ondenk baar. Men begint nu tenminste naar elkaar te luisteren. Wat reeds een vooruitgang is. Endeland en Sowjet-Rusland. De Engelsche arbeiders-regeering he:ft de Russische sowjet-regeering officieel erkend en aan Moskou ver zocht gevolmachtigden naar Londen te zendeD om de hangende vraagstukken tnsscben beide landen te regelen. „O, mocht vader Lenin leven en beleven dezen stond". De Engelsche kooplieden en de Engelsche pers jaichen dezen maat regel ten zeerste toe, die natuurlijk op den duur voor de handelsbetrek kingen bevorderlijk moet zijn. Leuk is het, dat men in Frankrijk 12 EEN ZONDERLINGE HISTORIE dook A. MÜTZELBURG. Nadruk verboden. Bokelmann sloop naar de beide politieambtenaren en fluisterde hun eenige woorden toe. Toen werd de huisdeur zachtjes geopend, de donkere gestalte van een, naar het scheen, zwaar ge bouwden man verscheen in de deur opening de huisdeur werd weer heel zachtjes gesloten. //Voorwaarts 1" riep de rechter en sprong met zijn beide dienaren op den onbekende toe. Festenrath volgde even eens dien uitroep op, alsof hij een militair commando had ontvangen, en daar hij de snelste van het viertal was, bereikte hij den man het eerst en greep hem vast. Een wapen had hij niet in de hand, Bokelmann had uitdrukkelijk bevolen, den dief te grijpen, zonder bem te verwonden en in geen geval te dooden. Festenrath voelde, dat zijn arm werd neergeslagen, toen kreeg hij een stoot of slag tegen de borst, die hem er nu ook over gaat denken om Sow jet-Rusland te erkennen. Want, ziet u, nu zal Rusland de .oude schulden jegens Engelsche onderdanen erkennen. En ook in Frankrijk zitten zooveel particulieren met Russische staatspa pieren. Ook redeneert men zoo Enge land zal de oorlogsschulden aan Rus land kwijtschelden. Weina, dan kan het ze van ons immers niet eischen De toekomst zal het leeren. En over de toekomst van Rusland heeft prof. Charles Sarolea onlangs het volgende voorspeld„Het nieuwe Rusland, in zijn afhankelijkheid van' buitenlandsche hulp, zal het kapita lisme op cel grootcr schaal in voeren dan vroeger en het zal een land worden van groote trusts, syndicaten en gecharterde maatschap pijen. Dezen lichamen zal het natuur lijk geheel onverschillig zijn, or er te Moskou nog onder een communistische banier geregeerd wordt, indien hun bezit maar veilig is. De eerste voor waarde voor die veiligheid is natuur lijk de vestiging van normale betrek kingen met buitenlandsche regee ringen." Ex-President Wilsön. Ex-president Wilsen is ernstig ziek. Zijn krachten nemens steeds af en hij is niet meer in staat te spreken. De Brueselsche Soit meldde Zaterdag reeds dat Wilson overleden was, doch dit bericht is nog niet uit Washington bevestigd. De immigratie. De immigratie-commissie uit het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden beeft het rapport goedgekeurd, uitgebracht over het wetsontwerp voor de beperking van het jaarlijks toe te laten aantal immigranten, tot .2 pet. van het in 1890 in de Ver. Staten uit elk laud aanwezige buitenlanders. Het ontwerp voorziet ook in het geneeskundig onderzoek der immi granten reeds in de haven van vertrek. Door aanneming van deze voorstellen zou het totale aantal vau jaarlijks toe te laten emigranten tot 169,000 wor den terugge bracht. Thans mogen ieder jaar 357,000 buitenlanders binnenko men. De tarief-verhooging in Denemarken- De beide huizen van den Dcenschen Rijksdag hebben de twee tariefont- werpen goedgekeurd. Het ontwerp tot verhooging van de invoerrechten op sommige weelde-artikelen is ongewijzigd aangenomen, dat tot het heffen van een omzetbelasting op auto's en motor rijwielen is in zoover gewijzigd dat het alleen betrekking heeft op nieuwe wagens en niet op tweedehandsche. De geldigheid van laatstgenoemd ontwerp is verlengd tot 1 Febr. 1925. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. op den grond deed tuimelen. De schok was zoo hevig geweest, dat hij een oogenblik geen adem kon halen en zelfs eenige seconden het bewustzijn verloor. Toen hij weer bij kwam en zich oprichtte, voelde hij een stekende pijn en er was geen twijfel aaD of hij had een leelijke wond opge- loopen. Bokelmann boog zich over bem heen. „Hij is weg, hij is weg I" hijgde hij. „Ik ben woedend op mezelf, we hebben het spel verloren. En u bent gewond, ik zal het mijzelf nooit vergeven...." „Laat u hem dan niet achtervolgen riep Festenrath met moeite, maar toch haastig uit. „Natuurlijkde beide anderen zijn hem achterna. Hij sloeg ons met een zwaar ijzeren instrument achteruit en ontglipte als een aal als een slang. Toen vloog hij voort als een pijl uit den boog. Met z'n tweeën zullen ze hem toch niet vangen. Wij hadden een rniter bij de hand moeten hebben, of de toegangen tot de aangrenzende straten moeten afsluiten. Maar wie kan aan alles denken 1 Ik meende, dat wij met z'n vieren meer dan genoeg waren". Bokelmann, ontroostbaar over den slechten afloop, scheen den toestand van Festenrath te vergeten, totdat een zacht gekreun van den kapitein en 'n pijnlijke beweging hem daaraan herin nerden. (Sv'cn over" drieënen si klaar" inel" decjfoote wasch, AYocticr! Vi C^ocic inval van ons om er voor te-nemen! ^e^houden onS tot klant", WatTX? .CS?» Voetbal. N. V. B. Zuid. 2 Middelburg I—N.A.O. II 4—0. N. V. B. Zuid. Se kl. Vlissingen 11Middelburg II 3 5. Competitie Z. V. B. District Walcheren en Z.Beveland le klasse. TovidoS.B.O. 23. Zeelandia IIGoes II 14. 2e klasse B. ZeeuwenZ.-Beveland 6 1, S.B.O. II—D.E.T.O. 1—3. 3e klasse. Medio 11Veere II 71. Zuid-Beveland IITovido II 32. Insulaire Hypotheekbank. Naar wij vernemen zal aan de op 1 Maart a.s. te houden Vergadering van Aandeelhouders der Insulaire Hypotheekbank te Zierikzee worden voorgesteld het dividend over 1923 te bepalen op 18 pet. (v. j. 17 pet.) Faillissement Broekhuis. Het weekblad „Handelsbelangen" bevat deze week de creiileurenlijst in het faillissement W. H. Broekhuis. De schulden bedragen in totaal f2,488,095. „Mjjn hemel I" riep hij. „Uw wond 1 We moeten snel hulp halen 1 Hebt u er eenig idéé van, of het een ge vaarlijke wond is „Het komt mij voor, alsof het mes, of wat het anders geweest mag zijn, op het sleutelbeen is afgestuit; de pijn is tamelijk heftig, ook voel ik, dat er bloed neersijpelt, de linkerarm is on bruikbaar. Of er gevaar bij is Hij moest ophouden, want de pijn belette hem verder te spreken. „Schandelijk 1 Schandelijk 1" jammer de Bokelmann. „En dat alles tever geefs 1 ik zal de vrouw van den rent meester wekken „Maar verraad u mij niet 1 fluisterde Festenrath. „Neen, neen, u bent de fabrikant Meisner, voor iedereen 1 zei de rechter, die reeds aan de bei trok. „Onzin 1" mompelde hij toen. „De deur is immers open. Als we nu eerst maar licht haddenEn als nu eerst mijn menschen maar terug waren, zoo dat ik een boodschap naar Kirchhoff kon sturen. Dat zal een mooie conster natie geven I Als we den dief niet te pakken krijgea, dan moet ik den rent meester zijn geld vergoeden l„ De meid verscheen al half aange kleed op de gang. Ook mevrouw Rie- denburg vroeg van uit haar kamer, wat er toch aan de hand was. Bokelmann geleidde Festenrath, die Oesters. In de maand Januari werden van Ierseke verzonden Naar Holland 246947 oesters. Naar België 655625 Naar Duitschland 429400 Naar Engeland 793000 Naar andere landen 118500 Te zamen 2243472 oesters. Ingetrokken. Met ingang van Zaterdag jl. is ingetrokken het verbod tot het ver voeren of doen vervoeren van her kauwende dieren en varkens uit het overige gedeelte des rijks naar een kring omvattende de provinciën Fries land, Groningen, Drente, de provin ciën Overijssel en Gelderland, voor zoover deze gelegen zijn ten Oosten van den IJssel en den Rijn en ten Zuiden van de Waal, alsmede de provinciën Limburg, Noord-Brabant en Zeeland en de eilanden Vlieland en Terschelling. st. ct. Oplichting bi, Voor de rechtbank te Amsterdam is behandeld de zaak tegen Vosselman- zich slechts met moeite staande kon houden, in de gang. „Zeg maar aan je meesteres, dat ik het ben, rechter Bokelmann, riep de beambte het verschrikte meisje toe. „Ik zal het gestolen geld vergoeden," fluisterde Festenrath. „Dat komt wel in orde, daarover spreken we later nog wel 1" antwoordde de rechter. „Wij zullen wel hooren hoeveel het was. Goeden avond mevrouw RiedenburgSchrik u maar niet. Hier is een heer, die vlak voor uw huis gewond is, naar ik hcop niet zwaar. Ik wil hem alleen maar zoo lang onder een veilig dak hebben, tot dat Kirchhoff geroepen is en zijn oor deel over de wond heeft gezegd." De vrouw vau den rentmeester, een ervaren en dappere vrouw, ontstelde niet meer dan ieder ander en regelde alles dadelijk zoodanig, dat de gewonde naar de zoogenaamde logeerkamer werd getransporteerd, die op den tnin uit kwam. Intusschen waren ook de beide dienaren van den Hermandad hijgend van hun helaas vergeefsche achtervol ging teruggekeerd, en terwijl de eene naar den cbirnrg werd gezonden, was de andere druk bezig om als schild knaap voor den rechter te fnngeeren, In de logeerkamer werd Festenrath op het bed gelegd en zijn bovenkieeding losgemaakt. Hij had al veel bloed ver loren en de wond, die hij had opge- Bymolt en Karssemeijer een overeen, komstige geschiedenis als die der Brus- selsche Bank. Eerst is behandeld de plichting van v. G. te Zevenbergsche Hoek, door Vosselmann en Bymolt. Hierbij bleek uit een rapport van den accountant Klijuvelt inzake de Haag8che Crediet- en Commissiebank, dat de financieele positie van de bank geen waarborgen gaf om de loopende verplichtingen na te komen. Het systeem van de bank was om incourante fondsen tegen hoogen koers den cliënten in rekening te brengen en dan steeds die cliënten te doen suppleeren. Mej. Holzerman, die indertijd kantoor bediende was op de Crediet- en Com missiebank, verklaart als getuige dal eigenlijk Vosselman alles regelde en ook de betalingen deed. Zij hoorde Vossel man ook eens zeggen „Ik moet overal bij zijn want ze durven niet genoeg". Toen werden bedoeld Bymolt en Karsse meijer. Als er geldtekorten waren, zei Vosselman „We moeten de rekening van Van G. maar weer eens opmaken". Beklaagde Bymolt protesteerde wel eeDS tegen de wijze van boekhouding, maar dan zei beklaagde Vosselman „het moet zoo'n bende zijn, dat ze er niet uit wijs kunnen worden." De rekening van Van G. werd zoo opge maakt dat de inconrante fondsen niet als dekkingswaarden werden aange nomen, maar wel aan de debet-zijde op volle waarde werden opgevoerd. Getuige J. Boogerd is ook bij de Crediet- en Commissiebank werkzaam geweest. Hij hield eenige dagen de kas, maar daar was of niets of f 10 in. Onk vroeg beklaagde Vosselman aan ge- tnige eens een kwitantie van f 30 te betalen. Vosselman zei bij een ge legenheid over Van G. sprekend, dat die rijk was en best nog meer kon missen. Op een autotocht naar Zeeland werd gezegd door Vosselman„Zie zoo, we zullen dieu boeren hun auto weer eene laten zien." Getuige bleef weg omdat hij geen salaris kreeg. B ij kens mededeeling van den curator iu het faillissement der Bank werd de kostbare Lancia-anto na de arrestatie door gegoochel van anderen, aan het faillissement onttrokken. De schorsingvanmr. W.van Haastert. Mr. W. van Haastert, advocaat en procureur te Eindhoven, is door oen raad van discipline oij de Bossche rechtbank, voor den tijd van zes maanden geschorst. Het Eindb. Dgbl. teekent hierbij het volgende aan le. dat mr. Van Haastert tegen deze uitspraak in hooger beroep is gegaaa bij het Hof in Den Bosch. 2e. dat deze schorsing niet is op gelegd als gevolg van de bekende aantijging, immers de conclnsie van raad van toezicht en discipline der orde van advocaten in Den Haag luidt te dien aanzien „dat de raad niet aanneemt, dat mr. v. H. mevr. D. zou hebben ge adviseerd en aangezet tot moord op haar man loopen, openbaarde zich als een breede, diepe wond, die niet door een mes, maar door een veel grooter voorwerp veroorzaakt moest zijn. Geholpen door de vrouw des huizes, waschie Bokel mann de wond uit en trachtte het bloeden te doen ophouden, wat hem langzamerhand gelakte. Festenrath had zijn oogen gesloten en scheen geheel uitgeput. Mevrouw Riedenburg beschouwde den jongen man, die niet veel ouder dan 30 jaar kon zijn en wiens gelaat een echt mannelijke schoonheid en kern achtige gezondheid vertoonde, blijkbaar met groote belangstelling, stelde ook eenige vragen omtrent de oorzaak der verwonding, die Bokelmann echter voor- lonpig ontwijkend beantwoordde. Er verstreek geruime tijd, alvorens de chirurg kwam. Toen hij binnentrad, vertoonde zijn gezicht iets beslotens, de lippen waren samengeperst, zooals bij iemand, die zich beheerschen wil, maar zijn blik richtte zich sch-rp en snel op Bokelmann en op mevrouw Riedenburg. „Goddank, dat u gekomen bent riep de rechter hem al tegemoet. „Hier ligt onze patiënt." „Maar wat is er dan toch gebeurd toch weer niet een overval door roevers P" vroeg de chirurg. [Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1