N\ 15, Zaterdag 2 Februari 1924. lil jaargang BIJVOEGSEL Binnenland. Staten-Generaal Uit de Pers. Boeken en Tijdschriften. STADSNIEUWS. Provincie-N ieuw s. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Gees f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-,Woensdag en Vrijdagavond. Uitgave Naml. Vennootschap Goesehe Courant ADVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 2i cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. Kleouwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. diiiAvr Prof. Hartman, t Te Leiden is op bijna 73-jarigeu ouderdom overleden prof. dr J. J. Hartman, van 1891 tot 1921 hoog leeraar in Latijn en Romeinsche anti quiteiten. Mr. v. Hierop, f Te Amsterdam is, bijna 80 jaar oud, overleden mr. F. S. van Nierop, vroe ger directeur der Amsterdamsche Bank van 1899 tot 1921 lid van de Eerste Kamer. TWEEDE KAMER. Indie. Onder geringe belangstelling der Kamer had de behandeling der Indische begrooting plaats, waarbij de heer Al- barda (s. d.) interpelleerde over de spoorwegstaking in Mei 1923. De Minister meende dat de slaking niet noodig was geweest. Hij zegde toe dat zoo mogelijk de slachtoffers der staking weer in dienst zullen worden genomen. Overigens is een en ander nog in onderzoek. Vermeldden we nog de pittige rede van den heer Gerritsen (v. b.). Deze betoogde uitt oerig dat de financieele politiek per Regeering leidt tot ver mindering van den import, wat weer leidt tot daling van het algemeen eco nomische peil der Indische bevolking. Prinoipieele verandering in de politiek acht hij dringend noodig en vooral beperking van de bestuurstaak in Indië De N. R. Crt. schrijft over de nieuwe financieele plannen van minister Colijn Terwijl in de cijfers der miljoenen nota dus nog de meeste nadruk werd gelegd op de bezuiniging, is in de memorie van antwoord de klemtoon veip'aatst en naar de nieuwe bronnen van inkomst overgebracht. Dit is de zwakke stee van het nieuwe stuk. Alom is men het er over eens, dat de zwaie lasten, die reeds nu in allerlei vorm op de burgerij zijn gelegd, mede eenc belemmering zijn, om tot herstel van het zakenverkeer en herleving van welvaart te geraken. In de miljoenen nota noch in de memorie van antwoord wordt dit ontveinsd, al wordt in die stukken dan ook vooral aandacht ge vraagd voor de hooge directie be lastingen. Wij zullen zeker niet ontkennen, dat de hooge directe belastingen dui- leijker tot de massa, die de belasting biljetten thuis krijgt, spreken, maar, maatschappelijk beschouwd, zijn voor het bedrijfsleven, voor het herstel van üe productie, indirecte belastingen niet minder kwaadaardig. De Dokter in Huis. (Uitg. La Rivière en Voorhoeve, Zwolle). Van dit interessante maandblad onvingen wij het 1ste nr. van den 5den jaargang. Het streven van den hoofdredacteur, dr. med. J. Voorhoeve, met dit maand blad is„Vriend en Raadgever te zijn in gezonde en zieke dagen, opmerk zaam te maken op de gevaren die in de hedendaagsche samenleving gezond heid en leven bedreigen, maatregelen aan te geven en wegen te wijzen voor het behoud eener goede gezondheid en het herstel eener geschokte gezondheid." Inderdaad een loffelijk streven, waar' aan door talrijke bevattelijke artikelen uiting is gegeven. Bovendien bevat elke aflevering een Medische Brievenbus, waar abonné's vragen kunnen inzenden Dat hiervan een druk gebruik wordt gemaakt, behoeft geen betoog. Uit den inhoud van dit nr. noemen weEen nieuwe Geneeswijze bij Ca- tarrhenDe schoonheidsslaap der vronw Uit de Praktijk Lichaams houdingEleetrisehe stroomen van hooge frequentie, enz. Die Schöpfüng, Woensdagavond gaf het Chr. Ge mengd Koor, ouder leiding van den heer W. 't Hooft, ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan, een welgeslaagde uitvoering van „Die Schöpfüng", van J. Haydn. Het scheppings verhaal in tonen, en daarna de schildering der beide eerste menschen in het Paradijs. En welk een pracht-schildering 1 Hoe weet Haydn met enkele fijne trekjes het essentieele te geveD, het wemelen der visschen, het kirren der duiven, het snorren der insecten, het trage kruipen der reptielen Haydn's muziek-taal is gevoelig en beeldend en tevens vol zachten humor, en in het derde deel bezingt hij op glorieuse wijze de liefde der menschen. Wat is hem de mor- genpracht, de bloeinendauw zonder de liefde! Ook deze liefde is God's schep ping, het is de culminatie der schep ping. En het koor brengt juichend, dankend en biddend lof aas den Schepper. Het koor heeft zeer goed gezongen, er was glans en gloed in den zang (h.v. uud es ward Licht, Die Himmel erzahlenenz.), het tempo was uitstekend, evenals de rythmiek, de uitspraak viel te loten. De klank was mooi en vol kleur, alleen in sommige fortissimo's kon de klank der heerenstemmeu nog wel beschaafder. Doodjammer dat het in 't slotkoor even mis ging. Het zat er overigens zoo uitstekend in en gaf blijk van ijverige studie. Den heer 't Hooft komt voor deze uitvoering alle lof toe. Hij heeft dit koor tot een flinke hoogte opgevoerd. Vergelijken we de eerste uitvoering van bet koor, nu 5 jaar geleden, met deze, dan treft ons de enorme vooruitgang van het koor, welke voor een groot deel te danken is aan de eminente leiding. En niet alleen als koor-directeur, ook als leider van het geheel was de heer 't Hooft voortreffelijk. Hij had alles zeer goed in de hand. En het kleine orkestje deed het uitstekend en was slagvaardig en mooi van klank. Met mevr. Nonhebel-Faro aan den prachtigen Toonkunst-vleugel, was de begeleiding dus in orde. Mevr. Non hebel-Faro heelt ons van de piano- partitunr laten smullen. Dat was lijn, muzikaal spel, geen nootje der illus tratieve muziek, dat niet tot z'u recht kwam, en welk een nuanceering in den aanslag Last not least de solisten. Mevr. Sienna Masthoff heeft een koste1 ij k sopraan-geluid, vol, warm, lenigen ze beheerscht haar stem volmaakt. Het is cf men een vogel hoort trillers, voorslagen, coloratuur, het kwam er alles even gemakkelijk uit. Welk een techniek en welk een adembeheersching 1 Maar dit vergeet men bij het luiste ren. Dit is waarlijk bel canto. En vol temperament. We hopen haar hier nog eens vaker te hooren. Ook Ger. Le Cointre heeft zijn partij mooi gezongen een heldere, krachtige tenor, die echter in de hooge noten nog wat smediger worden kan, 't klonk soms wat stroef. De voordracht viel zeer te roemen. De heer v. d. Kamp is evenals de vorige zanger een goede bekende voor Goes, een bas van prachtige sonoriteit, een rijk geluid, monumentaal, evenals de voordracht. De ver. had moeilijk een beter drietal solisten kunnen kiezen. De samenzang in de tertzetteu was een voudig heerlijk. De beide damessolisten outvingen aan 'tslot een welverdieede bloemen hulde. De heer 't Hooft bracht namens het koor dank aan de dames en hee- ren, die belangeloos instrumentaal en vocaal hadden medegewerkt. Het publiek dat de groote zaal geheel vulde bracht aan leider, solisten en koor warme hulde. De bijeenkomst werd met gebed geopend en met dankzeg, ging gesloten. Op de wandeling. Een heer blijft staan op de stoep voor een huis. Blijkbaar een reiziger, want hij heeft z'n koffertje naast z'n rechterschoen geplant. Bijzondere ken- teekenen van den heergeene. Zooals bijna iedereeneen slappe vilthoed een gele regenjas, zwarte schoenen Iedereen kan die heer zijn. U en ik- De heer haalt met een trotsch ge baar zijn sigarenkoker uit zijn zak, steekt een sigaar in z'n mond, bergt z'n koker weer aan z'n hart, knipt het puntje van z'n sigaar, en zuigt met innig genot de eerste smaak vag zoo'n versche, nog niet opgestoken sigaar op. 't Is lekker op de tong 't verhe melte wordt aangenaam gestreeld. Dan de lucifers. Rechterbroekzak, linkerbroekzak. Niets Rechter en lin ker buitenjaszak, linker en rechter biunenjaszak. Niets. Vier vestjeszakjes. Niets. Twee zakken in z'n overjas niets, alsmaar niets. üe heer beklopt zich nog eens heele- maaJ, ausculteert zich op lucifers. Hij is niet gezond. Hij mankeertlucifers. Daar komt een jongen aan. „Hei, kun je me ook aan lucifers helpen Goddank, de jongen heeft lucifers. Met een triomfantelijken glimlach op het gelaat strijkt de man een luci fer aan. Edochhij heeft te hard gestreken in z'n vrengde. Het stokje breekt en het vlammetje valt uitdoo- vend naar het trottoir. Gelukkig zit er nog één lucifers in het doosje. De laatste der Mohikanen. De heer zet zich schrap, met zicht bare inspanning en buitengewone voor zichtigheid strijkt hij den lucifer aan Dan komt er plotseling een wind stoot en die blaast plagerig den luci fer uit. Dat is wat men noemt pech. De man had net een kwartier ge marteld. „Dan mot je maar 'n aanstekertje nemen 1 Eigen schuld!" zou Nurks TOMMÏ. Vrijheidsbond. Voor de afd. Goes van den Vrij heidsbond sprak Donderdagavond in hotel Centraal de heer Groenewout uit Santpoort overIn onze crisisdagen. De opkomst was tamelijk. De heer Constandse als vootz. van de afd. heette allen hartelijk welkom en betreurde het dat de opkomst niet grooter was. De tijd van voorbereiding voor dezen avond was zeer gering bovendien zijn er dezen avond nog andere bijeenkomsten alhier vastgesteld. De heer Groenewout zegt te zullen spreken over de crisisdagen die het Ned. volk thans doormaakt. Allereerst zegt spr. dat het den Vrijheidsbond beter gaat dan ooit, ondanks het feit dat onze tegenstanders ons geen lang leven voorspeld hebben. Het vrijheidsbeginsel stelt spr. vervolgens tegenover het dogma van de soc.-democraten en der r.k.-zijde. Daarom zal het hun gemak kelijker zijn hetzelfde te stemmen dan bij ons. Daar tegenover staat dat bij ons het zelfstandig denken op den voorgrond staat. Het groote dat ons verbindt mogen wij echter nooit ver geten tegenover het kleine, dat ons verdeelt. Dit kan onze historie ons leeren. Spr. wijst er vervolgens op hoe mr. Boon op scherpzinnige wijze heeft ge interpelleerd over den postcheque- en giro-dienst. Bladen van alle richting waren het eens over de intelligente behandeling door den Vrijheidsbonder. Dan heeft mr. Dresselhuys geageerd tegen de Vlootwet, omdat bïlangrijker onderwerpen dienden voor te gaan Scherp heeft hjj dit ontwerp becriti- seerd en hierdoor medegewerkt aan het vormen van een meerderheid tegen dit wetsontwerp. Bij belangrijke vraag- stukkeu stonden wij dus vooraan. De invloed van den Vrijheidsbond in de Tweede Kamer gaat ver boven het kleine aantal leden in de Kamer uit. Spr. merkt vervolgens op dat ons land een moeilijke tijd doormaakt, in economisch en politiek opzicht. De financiën zijn danig in de war, wat het moeilijk maakt een goede politiek te voeren. Zoo is nu b.v. het 7e leer jaar voorloopig uitgesteld, de leertijd op 6 jaar vastgesteld, de u.l.o. klassen vergroot, de scholenbouw stopgezet, omdat de landsfinanciën zoo in het ongereede zijn geraakt. Spr. behandelt daarna den moei lijken flnaneieelen toestand. In Decem ber is de opbrengst der rijksfinantiën 30 millioen minder geweest, dan in die maand over 't vorig jaar, wat wijst op een te grooten druk op het zakenleven, Dat toont ook de toename der faillis sementen aan; in 1918 werden er 941 faillissementen uitgesproken, in 1919, 1021; 1920, 1350; 1921, 2082; 1922, 2998 en 1923, 4068. De baro meter staat slecht. Hiertegenover past geen struisvogelpolitiek. Ben bezuini- gingspolitiek is thans de eenig moge lijke, in beperking moeten wij onze kracht zoeken. Spr. geeft eenige cijfers uit de mil- lioenennota van September 1923 voor 1924 wordt een tekort geraamd van 116 millioen verdwijnt dit niet dan zal dit tekort in 1925 tot 140 millioen zijn aangegroeid. Wanneer de begrooting niet sluit, maakt men schulden en groeit de onrust. Dan gaat het vertrouwen in de credietwaardigheid ontbreken. Spr. wijst op Duitschland. EeDgondmark in papier gaat in 5000 treinen van 50 wagons van 10 ton. In Duitschland is een belangrijk deel van den middenstand verloren gegaan en de arbeiders onder vinden de ellende op ontzettende wijze aan den lijve. In de oorlogsjaren hebben wij reus achtig moeten leeneD, wij zitten er dik in. Moeten wij bu nog meer leenen? Dat gaat maar tot een grens. Hel leenen is afgeloopen, wanneer wij niet toouen een betrouwbaar volk te zijn. Dit moeten wij doen door beperking in onze uitgaven. De regeering heeft nu een aantal bezuinigingsmaatregelen voorgesteld. Zij had daarmee een slechte pers. De regeering heeft iu de eerste plaats een 'arisverlaging van 10 pet. (aanvan kelijk zelfs 20 procent) der ambte naren voorgesteld, die 35 millioen moet opbrengen. Spreker noemt dit een plomp en gemakkelijk middel. Thans zal dan ook niet 10 procent van ieder genomen worden, doch de verlaging meer naar draagkracht worden ver deeld. Het wordt zoo smakelijk mogelijk opgediend. Spr. laakt hel bureaucratische in onze wetgeving, speciaal de sociale wetge ving (zegeltjesplakkerij), waarop Treub reeds gewezen hseft. Wil de regeering het bureaucratische hiervan inktimpen, zonder dat de arbeidersbelangen ge schaad worden, dan zullen wij dit ten zeerste toejuichen. Maar dit is een perspectieve bezuiniging. De regeering heeft niét den weg gezien om zich uit het financieel moeras te trekken. Spr. verheugt zich in zekeren zin dat deze Chr. regeering met fin. moeilijkheden te kampen heeft, omdat een Chr. minister, mr. S. de Vries, ons in den put geduwd heeft. Het is gemakkelijker critiek te oefenen op een liberaal bewind, dan om zelf het beter te doen. Reeds prof. van Gijn zeide, dat de Ned. staatsburger niet in de eerste plaats is belasting object (zooals thans), maar dat hij wat over wii houden om voor zijn ouden dag te zorgen (applaus), Thans teert het kapitaal in en daaruit volgt verarming. De minder bevoor rechten voelen dit het hardst. Na een korte pauze ontwikkelt spr. dit nader. Per jaar worden in Nederland 80 h 100.000 menschen geboren, elk jaar moet dus voor 30.000 maa- nelijke arbeiders per jaar werkgelegen beid gevoaden worden. Hiervoor is een jaarlijksche toename van kapitaal met 500 millioen noodig. De inspanning van alle krachten van allen is noodig om aan de ko mende geslachten datgene te kunnen verschaffen wat noodig is. De kapita- liseering komt niet van de kleine, maar van de groote inkomens. Belast men dus deze laatste te zwaar (en er zijn gevallen, dat men van 50 70 pet. van het inkomen aan belasting betaalt) dan brengt men de toename van het kapitaal in gevaar. Dan zal dus de komende aangroeiende bevolking niet tot behoorlijke welvaart kunnen komen. Ook Het Volk erkent dat onze directe belastingen thans onmogelijk meer kunnen worden verhoogd. De grens is bereikt. Er is dus alleen door bezuiniging een uitweg te vinden. De regeeting zoekt het echter niet, waar het moet. Zij zoekt het ook in nieuwe (rijwielen, thee, bier, herziening tarieven, luxe- en omzetbelastiig). Spr. maakt tegen deze heffingen bezwaar. Bezwaar ook, omdat verschillende niet naar evenredigheid drukken. Spr. be pleit voorts den vrijhandel tegenover de protectie. Laten wij dus waakzaam zijn bij de technische herziening der der tariefwet. Spr. vraagt of het mes niet gezet kan worden in de leger- en vlootbe- grooting. Coljjn wilde verleden jaar hierop krachtig bezuinigen. Nn vergeet hij dit. Spr. is geenszins voor geen maa en geen cent, maar kunnen deze departementen niet worden verminderd Wij staan op het standpunt dat er bezuinigd moet worden, maar wij staan niet sympathiek tegenover de Bezuini gingsplannen der regeering. Wanneer wij op allerlei dingen moeten bezui nigen, dan willen wij dit zeker op die departementen, waarvoor wij het minst graag ons geld geven. Spr. zegt tot slot dat we allen ons best moeten doen om tot versobering over te gaan, allen voor ons zelve. Want spr, ziet nog zeer moeilijke jaren in de toekomst. Er kan niet meer royaal worden geleefd, ook niet in de publieke lichamen. De rede werd met applaus begroet. Daar niemand vragen wensebte te stellen, sloot dhr, Constandse de bij eenkomst, met een wooru van dauk aan den spieker. Wijkverpleging. Met hartelijkeu dank ontvingen de beide wijkzusters vour verleende hulp de volgende giftentwee van f 10, vier vau f 5, een van f 2,50, een van f2, en f 2,23 van gespaarde halve centen voor het zieken busje. Hulpbehoevende Nederlanders in Duitschland. Nog levendig ligt in aller geheugen de actie tot steun van hulpbenoevende Nederlanders in Duitschland, welke in het begin van December des vorigen jaars door een comité uit de ingezetenen onder leiding van den heer J. Donner Sr. werd ondernomen en succesvol slaagde, zoodat een groote hoeveelheid levens middelen en kleeren door bemiddeling van den grenscommissaris der Rijks politie te Zevenaar aan onze hulpbe hoevende landgenooten in Rijnland kon worden overgemaakt, nadat de secre taris van het comiié, de weledel gestr. heer v. d.ojBerge, zich door een bezoek te Zevenaar ervan had overtuigd, dat de liefdegaven der Goesenaren op ratio- neele wijze zouden worden besteed. Thans heeft de heer v. d. Berge van het Nederlandsch Oudersteuuings- comilé te Dusseldorf onder dagteeke» ning van 30 Januari twee lijsten ont vangen met dankbetuigingen van Ne derlanders, die van de GoeBsche lief degaven hebben genoten. De eene lijst prijkt met 99 handteekeningen van hen die een of meer kleedingstukken ont vingen, de andere met 777 handteeke ningen van personen, aan wie levens middelen zijn uitgereikt en wel 276 porties meel h 2 pond, 720 porties rijst h 2 pond, 619 porties erwten h 2 pond, 86 porties boonen h 2 pond en 50 porties vet h 2 pond. De rest der gezonden levensmiddelen en kleeren ziju naar Keulen gezonden en gedeeltelijk te Zevenaar aangehouden ter verdeeling onder hen, die zelf een en ander kwamen halen. De ljjst met de 99 handteekeningen draagt tot opschrift „De ondergeteekenden, allen steun- behoeftige Nederlanders, wonende in het Consulaatsressort Dusseldorf, danken hiermede hartelijk voor de door de gemeente Goes zoo bereid willig ter beschikking gestelde kleederen." De lijst met de 777 handteekeningen draagt tot opschrift „De ondergeteekenden, allen steun- behoeftige Nederlanders, wonendein het Consulaatsressort Dusseldorf, danken alle inwoners der gemeente Goes, den heer v. d. Berge, Majoor der luteodance N. I. L. te Goes, den heer C. de Jongh, Grenscomunssa.is te Zevenaar en verder allen die er toe hebben bijgedragen, dat ons door tussohenkomst van boveBStaand Comiié in zoo ruime mate levens» middelen en kleeren ter beschikking konden worden gesteld." Biezelinge. Alhier is Donderdag op ruim 84-jarigen leeftijd overleden de heer W. Slabbekoorn Hz., vroeger gedurende vele jaren raadslid en wet- houder(a.r.) der gemeente Kapelle-Bieze- linge.

Goessche Courant | 1924 | | pagina bijlage 1