Provincie-Nieuws ADVERTENTIEN. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 3 Februari GEEN DIENST wegens onge steldheid van den Leeraar Mijnhard UÉMffc. Salmiak- Ik Tabletten! ggfS>«fc EEN KNECHT, van de stijgingen der drie zooeven genoemde posten en van die bij de eetwaren en dranken volkomen te niet worden gedaan. Oorzaak hiervan is vooral de sterke prijsdaling van bont. In December 1923 zijn voor de arbeiders- en ambtenaarsgezinnen de totale kosten sinds dezelfde maand van 1920 gedaald met 20 en 20.9 pet. en die voor eetwaren en dranken onder- cheidenlijk met 25.2 en 24.3 pet. Tuberculosebestrijding. Staatscourant no. 22 bevat eenige bepalingen i.z.' Rijkssubsidie voor ver eenigingen: tot bestrijding der t.b.c. De vereeuigingen ontvangen van het salaris der huisbezoekster. In plaatsen met een inwonertal beneden 10,000 wordt echter alleen rijkssubsidie verleend voor het salaris eener wijkverpleegster-Kuisbezoekster en wel van het salaris. De vereenigingen ontvangen in de tweede plaats een zeker bedrag per hoofd der bevolking, waarover zij haar werkzaamheden uitstrekken. Deze subsidie is bestemd voor de helft voor propbylactische (ontsmet- tingsdienst, consultatiebureau erra), voor de helft voor verplegingsdoeleinden. De vereenigingen zijn verplicht bij haar subsidie-aanvragen over te leggen: 1. een rekening en verantwoording van haar ontvangsten en uitgaven ten dienste van de tuberculosebestrijding over het afgeloopen jaaT, vergezeld van een door de (wijkverpleegster-) huis bezoekster onderteekende quitantie, ver meldende het totaal bedrag, dat zij in dat jaar aan salaris heeft ontvangen; 2. een begrooting van ontvangsten en uitgaven ten dienste van de tuber culosebestrijding voor het loopende jaar. Bezuiniging op de salarissen. Naar de Res. bode verneemt, is de Centrale commissie voor het georga niseerd overleg tegen Dinsdag 12 Febr. a.s. bijeengeroepen voor de behande ling van de nieuwe bezuinigingsvoor stellen, door de regeering in haar Memorie van Antwoord op Hoofdstuk I aangekondigd. Aan dit overleg zullen de minister van financiën en waarschijnlijk ook de voorzitter van den ministerraad per soonlijk deelnemen. De Arbeidswet 19l6'.\a Het Verbond van Ned. Fabrikanten verenigingen heeft opnieuw de aan dacht van den minister van Arbeid gevestigd op de bezwaren die uit de Arbeidswet 1919 voor de Neder- landsche nijverheid blijven voortvloeien. Ten einde met het buitenland te kunnen concurreren wordt aange- gedrongen op een wettelijken arbeidstijd van 10 uur per dag en 56 uur per week. Kloven in de vingers en wondjes aan Uw handen zijn met de koude pijnlijk en genezen moeilijk. Purol verzacht dadelijk en geneest volkomen. Ia doozen 90, 60 en 30 ct. Bij apoth. en drogisten. Tentoonstelling van Zeeuwsche Kleederdrachten enz. Qnlde- betooging 7an Zeeuwen. In de vergadering, op 20 December 1923 gehouden in de Sociëteit St. Joris te Middelburg, vierden maatregelen besproken in verband met het houden van eeue Tentoonstelling van Zeeuwsche Kleederdrachten enz. en van eene Hulde-betooging aan H.M. de Koningin, voor het geval deze gevolg mocht geven aan eene uitnoodiging tot bij woning der herdenking van het feit, dat 350 jaren geleden Middelburg zich afscheidde van Spanje en de zijde koos van den Prins. De hoofdleiding van deze herdenking berust bij een comité, waarvaWtnr. J. H. van Bel te Middelburg voorzitter is; de organisatie der tentoonstelling is opgedragen aan de Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingen verkeer te Middelburg, voorzitter de beer H. J. G. Hartman, en wier be stuur als secretaris dé.' tentoonstelling heeft aangewezen den. heer J. Kreune te Domburg; de leiding der belooging is in handen van hetzelfde comité, dat in 1923 de huldebetooging te Amster dam heeft georganiseerd en waarvan voorzitter is de heer P. C. Labrijn, secretaresse mej. J. J. Donner, beiden te Goes. Nu het heugelijke bericht ontvangen is, dat Hare Majesteit de Koningin zich bereid heeft verklaard, een bezoek aan Zeeland te brengen, mede in ver. band met de herdenkingsfeesten te Middelburg, wordt de tijd gekomen geacht om maatregelen te beramen, ten einde zoowel de tentoonstelling als de betooging zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn. Daartoe wordt' in de eerste plaats noodig geacht, dat in elk gedeelte van de Provincie de aldaar wonenden, die zich tot medewerking bereid hebben verklaard, zich vereenigen tot districts- commissiën, die elk in hun district voor het welslagen zullen ijveren. Voor Zuid- en Noord-Beveland hebben de volgende personen hun medewerking toegezegd P. C. Labrijn,, te Goes; Mej. J. J. Donner, te GoesDr. Folmer, Voor zitter Vreemdelingenverkeer, te Drie wegen J, de Kruijter, Archivaris, te GoesDs. J. J. Homburg, te Goes, Vootz. Chr. Jongelingsvereen. voor ZeelandH. A. Hanken, Directeur Wilhelminapolder, te Wtlhelminadorp bij GoesF Wabeke, Burgemeester, te Wemeldinge D. W. Lindenbergh, Lid Kamer v. Koophandel, te 's Heer- ArendskerkeP. Boonman Jacz., lid der Staten van Zeeland, te Nieuwdorp A. van der Poest Clement, Burge meester, te Nisse; G. A. Hajeniu-, Burgemeester, te GoesMr. J. H. M. Stieger, Wethouder, te Goes; J. I. van Ballegoijen de Jong, Secretaris, te Goes Mevrouw PilaarKakebeeke, te GoesG. Geijsen, te GoesP. Bruggeman, Burgemeester van Oude- lande, te Baarland W. Dekker, Ge zworene van de Breede Watering bewesten Yerseke, te WemeldingeG. Houtekamer, Hoofd der School, te Kloetinge M. van der Vliet, Dierenarts, te Kruiningen; J. Snellen, Burge meester, te Kortgene H. M. Markusse, Notaris, te KortgeneM. J. Verhorst, Burgemeester, !e Wissekerke; S. J. de Regt, Voorz. Afd. Zeeuwsche Land- bouw-Maatschappij te Wissekerke. Verandering postbestelling. Met ingang van 1 Februari zijn het Poststation Kattendijke en de brievenbesteller daar ter plaatse aan het Hulp Post- en Telegraaf- en Telefoonkantoor Kloetinge toege voegd. De bestaande bestellingskring ondergaat hie:door eenige wijzigingen. De kombestelliug blijft onveranderd, doch onder de huitenbestellingeo zal worden verstaan 's Gravenpoldersche- weg tot en met Albertinahoeve, Molen weg, gehucht Abbekinderen, Kapelsche- straatweg met woning van Koeman, Monnikendijk met buslichting 's Heer Elsdorp met Elsahoeve en het Vogelen- zaugsche weegje. Wijk „De Groe" zal vanuit 's Gravenpolder worden besteld. De inwoners van Kloetinge worden er op gewezen, dat het afhalen van post stukken op Zondag met ingang van 3 Februari as. tusschen 11.15 en 11.30 zal moeten plaats hebben. Het poststation Kattendijke, thans ressorteerende onder Kloetinge, zal open gesteld worden op wer dagen van 8 uur v.m. tot 8.30 vm. van 12.10 n.m. tot 12.25 n.m. en van 4.45 n.m. tot 5 uur n.m., terwijl op Zondag post stukken tusschen 11.20 eu 11.35 des v.m. afgegeven worden. Waar Katten dijke vroeger één verzending van post stukken had, krijgt het met deze wijzi ging twee verzendingen. (z.) Hollandsche visschers door Belgi sche politieagenten mishandeld. Dezer dagen heeft te Ostende een ernstig politiemisdrijf tegen een zestal Hollandsehe visschers plaats gehad. Het was ongeveer 10 uur des avonds dat de „Breskensche visschers P. C van den Heuvel, Corn. Moelker, Iz. Vermeulen, Abr. Notehaart, Jannis No- tebaart en H. Erasmus zich aldaar in een café bevonden en een glas bier dronken, toen plotseling een Politie commissaris met vier agenten binnen kwamen en hun vroegen of ze Hollan ders waren. Op hun bevestigend ant woord werden zij gesommeerd mede te gaan en als 't ware naar het bureau geslagen. Op hun vragen wat zij toch hadden misdaan om zoo mishandeld te worden, was het eenige antwoord sla gen en scheldwoorden. Een van hen werd geheel bewusteloos geslagen. Des anderen daags werden zij vrij gelaten en konden onder het uitbraken van gemeene scheldwoorden door de politie, maken dat zij weg kwamen. De oorzaak van dit politieschandaal moet zijn gelegen in 't feit dat te voren een politieagent is geslagen en een spie gelruit was ingegooid. Dit moet door Hollanders geschied zijn. Toen dit ge beurd is waren bovenbedoelde visschers op zee. Zij staan dan ook geheel buiten een of ander voorval, dat daar moet plaats gehad hebben. Belgische visschers en de burgerij waren de ongelukkigen behulpzaam om naar hun vaartuigen te gaan. Het is voor ons onbegrijpelijk, dat de politie zoo vreeselijk ruw kon optreden, zonder dat zij wist of zij de schuldigen voor had, en hun geen gelegenheid heeft gegeven hun onschuld te bewijzen. De zaak is bij hoogerhand in onder zoek, zoodat dit muisje nog wel een staart zal hebben. Br. Crt. Ambachtsschool Goes. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie der Ambachtsschool. Beleven we nu een tijd van malaise, zeker is het dat hierna een betere tijd zal komen waarin weer gebrek aan goede werk krachten zal blijken te bestaan. Nu weten wij wel dat de Ambachtsschool geen werklieden aflevert, doch de gronden worden gelegd waarop de jonge lui kunnen voortbouwen om bekwame vaklui te worden. Daarom zouden wij ouders van jongens den raad willen geven informeert eens aan de school voor uw jongen. Met alle bereidwillig heid zullen u inlichtingen verstrekt worden. Rilland-Bath. In deze gemeente is opgericht een vereeniging van oud- leerlingen van de Rijkslandbouw-Huis- houdschool. Het doel dezer vereeniging is het geleerde bij te houden en uit te breiden door het houden van vergaderingen, besprekingen, lezingen enz. Presidente van de vereeniging is Mej. M. Boot, secretaresse Mej. M. van der Werff. Door de Rijksbetonning was op het wrak van de scheepsramp, welke 20 Januari j.l, plaats vond, een licht- gasboei gelegd voor de scheppvaart. Vermoedelijk vanwege den mist is be doelde boei door een schip wegge varen, benevens een stuk van den mast vau het wrak. De boei werd te Wals oorden opgevischt terwijl inmiddels weer een andere is geplaatst. Bij laag water is een klein gedeelte van den mast zichtbaar. Er is aan het wrak nog niet gewerkt. Vermoedelijk zijn de lijken alle nog in het schip, daar er tot op heden nog geen zijn aangespoeld. In de gehouden vergadering van Kerkvoogden en Notabelen is de heer F. M. Boot met algemeene stemmen herbenoemr. tot President-Kerkvoogd. Krabbendyke. Woensdagavond had de algemeene vergadering van het Groene Kruis plaats. Aanwezig waren 45 leden. De voorzitter zegt dat de vereeni ging steeds uitbreidt. Het aantal leden is gestegen tot 506, met een gezamen lijke contributie van f 514,85. Het vorige jaar bedroeg het aantal leden 492 met een gezamenlijke contributie van f 328. Aan contributie is dit jaar dus f 186,85 meer ontvangen. Ver schillende artikelen zijn vernieuwd, eenige nieuwe aangeschaft, zoodat het materiaal een aanzienlijke uitbreiding heeft ondergaan. Ook bet arbeidsveld is uitgebreid. Door Mevr. Hondelink is een consultatiebureau voor zuige lingen opgericht. De moeders komen daar met haar kinderen en ontvangen menigen nuttigen wenk op het gebied van zuigelingen verpleging. Krabbendijke en Waarde hebben samen de wijk verpleging ter hand genomen. Uit de besturen heeft zich een commissie gevormd voor wijkverpleging en tuber culosebestrijding. Waarde is te klein om in aanmerking te kunnen komen voor subsidie voor t. b. c. bestrijding en nu doen Krabbendijke en Waarde dit samen. Voor Krabbendijke hebben zitting in die commissie de heeren Jacobusse en P. Slabbekoorn, terwijl dr. Hondelink geneeskundig adviseur is. Uit het verslag van het gebruikte materiaal blijkt dat dit veelvuldig is gebruikt, Daarna doet de penningme-ster rekening ea verantwoording. De ont vangsten van de vereeniging voor t. b. c. bestrijding Krabbendjjke en Waarde bedroegen f 780,78, de uit gaven f 824,31, een tekort dus van f 43,53 vo r de wijkverpleging zijn de getallen f 2096,79 in ontvang en uitgaaf. De inkomsten van de vereo- niging het Groene Kruis zijn f 1995,34, de uitgaven f 1920,35, alzoo een goed slot van f 74,99. Door de heeren Janse en Meulendijk zijn de rekeningen nagezien en accoord bevonden. Begrooting 1924. Voor de wijkver pleging f 2070 in ontvangsten en uitgaven voor t. b. c. bestrijding f 1100 en voor het Groene Kruis f 1820 in ontvang en uitgaaf. De voorzitter dankt den penningmeester. De heer Jacobusse doet verslag als afgevaardigde ter provinciale vergade ring. Uit het verslag van den secretaris der commissie voor wijkverpleging en t. b. c. bestrijding stippen we nog het volgende aan: Het heeft de commissie meer dan eens bevreemd, dat haar telkens de dank en de lof van personen, door de wijkverpleging geholpen, bereikte, doch dat deze, op twee uitzonderingen na (een gift van f 5 en een van f 2,50) nooit vergezeld gingen 7an een stoffe lijk blijk van die hulde. Waar het de wijkverpleegster uit hoofde van haar instructie verboden is, om blijken van dankbaarheid, in welken stoffelijken vorm ook, aan te nemen, zal zij zich echter gaarne beschikbaar stellen een eventueel te geven geldelijke gift aan de commissie over te brengen, die zij tevens kan beschouwen als een haar bewezen blijk van dankbaarheid voor bewezen diensten. Als wijkverpleegster-huisbezoekster trad op zuster Vervloet, die tot groote tevredenheid van de commissie werk zaam was. Gedurende de maand October werd zij vervangen door zuster G. van Steenbergen. In 1923 werden door de verpleegster bezocht 119 gezinnen met tezamen 2191 bezoeken. Een zeer droeve tijding bereikte de commissie, doordat het gemeentebesiunr van Krabbendijke heeft gemeend het gegeven woord te mo ten breken, waarbij zij een subsidie beloofde van f 1000 per jaar. De subsidie is nu bepaald op f 900. Hef behoeft niet gezegd te worden, dat de Commissie, zoo zij over meer dere inkomsten kon beschikken, een onbegrensd arbeidsveld zou hebben. Daarna komt een voorstel van het bestuur om de statuten te wijzigen, aan de orde. Het bestuur wordt voor 5 jaar gekozen iederjaar treedt af. De penningmeester wordt voor 5 jaar benoemd. Bij acclamatie wordt het bestuur herkozen. De aanwezige be stuursleden nemen de herbenoeming aan. De heeren Jacobusse en Slabbe- koorn worden benoemd in de comm. voor tuberculosebestrijding. Besloten wordt om f5' buur te vragen voor ieder stuk materiaal dat door niet-lsden gebruikt wordt. Het bestuur kan in bijzondere gevallen ontheffing verleenen. Bij de rondvraag merkt de heer van Hekken op, dat het bestuur een woord van hulde verdient, omdat het een flinke wijkverpleegster heeft aan gesteld. Met dank voor de opkomst sluit de voorzitter de vergadering. Ellewoutsdyk. In de raadsverga. dering van Woensdag 30 Januari, die met een heilgroet voor 1924 van den voorzitter begon, werd o.a. kennis genomen van het Koninklijk goedge- keurde besluit van Ged. Staten tot verlaging van de jaarwedden van de Burgemeesters in Zeeland. De jaar wedde van den burgemeester dezer gemeente liep van f 1400 terug tot f1190. De pensioengrondslag bleef op f 1400 bepaald. Kennis werd genomen van de be- grooling 1924 voor den Keuringsdienst van Waren te Goes. Daartegen wer den geen zwaarwichtige bedenkingen ingebracht. De vergadering besloot B. en W. te machtigen om met de onderwijzeres van Driewegen, mej. S. S. de Vlieger, een regeling te treffen voor het hand- werkenonderwijs aan de school, nu tengevolge van de vermindering van het aantal schoolleerlingen in de vacature van onderwijzeres niet meer voorzien wordt. De inspecteur van het L. O. had te kennen gegeven tegen de door B. en W. voorgestelde rege ling geen bezwaar te hebben. Het primitief kohier der hondenbe lasting 1924 werd vastgesteld met 86 aanslagen voor 39 honden h f71. De gemeentebegrooting 1923 onder ging eenige administratieve wijzigingen, waarbij bleek, dat de havenrechten in het afgeloopen jaar f 7457,57 hebben opgebracht. Aan den heer Bakker te Terneuzen, die nog steeds iets blijft gevoelen voor de totstandbrenging van een motor- dienst Neuzen-Ellewoutsdijk, en deze zaak opnieuw na mondeling onderhoud, schriftelijk in de belangstelling van den Raad kwam aaubevelen, zal worden bericht, dat de Raad bereid is, deze zaak op allerlei wijze te steunen, zoo dra gebleken zal zijn, dat zijne plannen voldoenden vasten vorm zullen hebben aangenomen. Naar aanleiding van een verzoek van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten om als lid toe te treden, gaf de Raad eenparig te kennen, dat de hooge jaarcontributie daarvoor een beletsel is, doch gezien het nut dat de Vereeniging beoogt,het verzoek opnieuw in ernstige overweging zal zijn te nemen, als voor kleinere gemeenten een eenigszins aannemelijke contributie regeling gemaakt is. B. en W. ontvingen machtiging om voor te bereiden een plan tot herstel van enkele gedeelten van dorpsstraten en vaD haventerrein. Het terrein van een tweetal gedempte gemeenteputten zal, nadat enkele formaliteiten zullen zijn in acht genomen, in het openbaar verkocht worden. Womeldinge. Donderdagmorgen is de werkman P. G., werkzaam aau de werken van de derde Schutsluis alhier, van een plm. 15 Meter hooge stelling gevallen, met het gevolg dat de onge lukkige zwaar inwendig gekneusd werd opgenomen. Op medisch advies is hij per auto naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. Iloedebenskerke. Woensdagavond omstreeks 10 uur is waarschijnlijk ten gevolge van den mist het Engelsche stoomschip ^Sundance" bij de haven op den dijk gevaren bij vallend water. Het schip is Donderdagmorgen om 5 uur door 6 sleepbooten vlot gesleept en heeft zijn reis op eigen kracht in de richting Vlissiugen voortgtzet. Waarde. De Commissaris der Koningin benoemde met ingang van 1 Februari tot bezoldigde Gemeenteveld wachters de heeren S Waterman en H. van den Berge. Kortgene. Enkele weken geleden is hier een comité opgericht, dat ten doel heeft, winterlezingeu te organi- seeren voor deze gemeente. Dinsdagavond vond de eerste lezing plaats in het gymnastiekk kaal dei openbare school, dat voor deze gelegen heden door het gemeen'ebestunr is afgestaan tegen vergoeding der kosten voor vuur en licht. De bijeenkomst werd geopend door den heer H. M. Markusse, die deu aanwezigen ongeveer 80 personen, mede nit andere gemeenten in korte trekken het doel van het comité uit eenzette en daarna het woord gaf a?u den spreker van dezen avond ds. Mjs- kotte, predikant alhier, die sprak over „Het Russische Volkskarakter". Spreker b giut met een kleine ver gelijking van Rusland en Holland, doch moet vooraf te kennen geven, dat men eigenlijk weinig keunis van het Russische volk heefi en zal er zich tte bepalen, een schets te geven van dat volk. Na eeoige toelichting van wat men eigenlijk onder karakter eu volks karakter te verstaau heeft, komt spr. tot de behandeling van het volks karakter aan de hand vau Raseigen schappen, Omgeving (klimaat en aan grenzende volken), Geschiedenis, Taal en Kunst en de Daad. De aanwezigen gaven na sfloop uiting van hun ingenomenheid door een warm applaus. Als bijzonderheid kan nog wor den gemeld, dat de heer Miskotte be langeloos zijn kracht aan dit comité geeft. 7 till Tot onderwijzer aan openbare school te Ammerstol is benoemd dhr. W. I. Maas te Kortgene. Heden overleed tot onze diepe droefheid na een langdurig en smartelijk lijden onze innig .ge liefde Echtgenoote, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder LENA HAGE, geb. Van Leeuwen, in den ouderdom van ruim 66 jaren. I. HAGE. C. HAGE. A. HAGEBaijens. Ridderkerk J HAGE. W. M. HAGE-v. d. Graaf. N. A. HAGE. en Kleinkinderen. Ierseke, 31 Januari 1924. Heden overleed onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd- eu Grootmoeder, Adriana Geerardina SNEEP—VAN LINDONK, in den ouderdom van ruim 72 jaar. Ossendrecht DANKERT SNEEP. Krabbendijke W. P. WOUTERSEN—Sneep. A. P. WOUTERS EN. J. D. WOUTERSEN A. Pz. A. G. WOUTERSEN A. Pd. D. P. WOUTERSEN A. Pz. Ossendrecht B. G. VAN GORSEL—Sneep. Osseudrtcht, 80 Januari 1924. Wr Hoeststillend Slijmoplossend Heerlijke smaak Voorzien van dert J vt naam MIJNHARDT J| bij apoth. en drogisten ah TERSTOND GEVRAAGD geruimen tijd werk, bij A. DE BLAEIJ Timmerman, Wolphaartsdijk.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2