Zaterdag 2 Februari 1924. lil Auto-kinderen, N7°. 15, Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. buitenland. Binnenland, ABONNEMENT Prijs per kwartaal,Mn Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent, VerschijntMaandag-,Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Ooesche Conran1- fileenwens NADRUK VERBODEN. ADVERTENTIËN md 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tireemasl berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. Boss' Drnkkers- en Uitgeversbedrijf- Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. mum Te St. Louis in Amerika staat, temid den van torenhooge huizen, waartus- schen het verkeer gudst als door een sluis, een indrukwekkend gedenkteeken. Op een eenvoudig vierkant voetstuk staat een afgebroken zuil. Ge kent het zinnebeeld van de Kerkhoven. Maar wat op een begraafplaats door de veel vuldigheid minder treft, grijpt aan op bet drukste punt van een stad. De gebroken zuil, het afgeknotte leven. En op eiken hoek van het vierkant rondom de zuil, zit een engelenfiguur. Een klein, naakt, mollig kindje, spelend, als had het nog geen besef van het verschrikkelijke. Het heeft er ook nog geen besef van, het is, zooals het in de doods-advertentie heet, nog te jong om het verlies te beseffen. Van meer besef getuigen de bloemeo, die op het fundament van het voet stuk liggen gestrooid. Hier hebben ou ters gestaan, een bedroefde groot vader misschien ook, of een gevoelige ouderwijzeres, en wie ze hier ziet staan, stillekens een bloem wijdend aan het liefste bezit, dat verging, krijgt den versregel op de lippen „Ik ween om bloemen in den knop [gebroken Ed in den uchtend van heur groei [vergaan". Maar het aangrijpendst is het sobere omschrift op de zijden van het voet stuk. Sober eu praktisch, ach, in dat praktische Amerika. „Ter gedachtenis", lezen wij. „Ter gedachtenis aan kinderlevens, geofferd op het altaar van haast en roekeloos heid". En verder, met groote letters, als gold het een waarschuwingsbord van den toeristenbond „Niets is kostbaar der dan het leven van een kind". Daarnaast, in het midden „Motor rijders 1 Rijdt met zorg en spaar onze kinderen'. En aan den anderen kant „OudersLeert uw kinderen, niet op straat te speten I" Het motor-voertuig; dekarvanJag- gernaut, welker weg met kinderlijkjes, veelvuldig als straatsteenen, is gepla veid. Een van de verschrikkingen der moderne cultuur. Een oude barbaarsch- heid in nieuwen vorm. Is het niet, wanneer wij tegenover dit monnment staan, tegenover deze tombe op het drukste punt van 't verkeer, of we verplaatst zijn naar het Gehenna, het afschuwelijk dal waar oudtijds om even eeibiedwaardige redenen als thans de haastige zakenlieden en de jakkerende sportmenscheii, de aanbidders van Mo loch huu kinderen ten offer brachten Zoo heeft iedere cultuur ziju eigeu vipjschrikkingen. Het is roekeloos, tiier van schuld te sprekenmisschien zijn ze onvermijdelijk. Maar naast zijn ver schrikkingen heeft ook iedere cultuur 11 EEN ZONDERLINGE HISTORIE door A. MÜTZ EL BURG. Nadruk verboden. „Dus gelooft u, dat Kirchhoff vaders toestemming al heeft vroeg zij zacht jes. „Stellig, mijn kind. Vader heeft hem je hand reeds toegezegd en is erg in zijn nopjes door deze verbintenis. Zijn reis heeft zelfs gedeeltelijk ten doel om inlichtingen in te winnen, of een klein erfdeel, dat jon van den kant van een tante is te beurt gevallen, spoedig af gewikkeld kan worden, opdat het voor je uitzet zou kunnen dienen. W ant den 29en April, den verjaardag van je vader, zal de verloving plaats hebben. Je weet, dat we je niet veel mee te geven hebben, de tijden waren te moeilijk om te spa ren, we waren al blij dat we behoorlijk konden rondkomen. Des te beter, dat er een man is komen opdagen, die in 't geheel niet op een bruidschat let." weer haar aantrekkelijkheden, en tegen over de pool van* het afschuwelijke bezit elk voorwerp, elk verschijsel, elke handeling een liefelijke tegenpool. Auto-kinderen gelukkig behoeven we bij deze woordverbinding niet uit sluitend te deuken aan het sombere gedenkteeken van St. Louis. Ik las haar juist dezer dagen in ander verband. De auto moge eenerzijds een bedrei ging ziju voor de jeugd, anderzijds is zij voor haar middel tot nieuw vermaak. Hoe heerlijk, zich te mogen laten glij den laDgs de heirbanen en in rustige vaart te genieten vau het wisselend landschap! Vooral voor hen is ze een uitkomst, voor de stumperde die niet kannen loopen of fietsen; die door een krom beentje of een verlamd voetje, door een stijven rug of door zwakte van gestel of spieren gedoemd zijn te zitten, eeuwig te zitten of te liggen iu huu stoel voor het venster vau hun een tonige straat. Zoo'n stumperd eens mee te nemen op een toer door de mooie Hollandsehe dreven Zoo'n hunkerende ziel eeus re laven met zonneschijn en dennengeurdie trieste oogen eens te vullen inet het schouwspel vau zee eu wei en duiuen I Zoo'n toch ook avon tuurlijk gemoed ook eens te laten reizen door onbekende streken, te laren razen langs heuvelen eu door heiden, te laten verstomd staan van het fonkelend en ratelend en roezemoezig bedrijf in de steden. Welk een weldaad is er te doen aan zulke van geur en kleur en fleur ver stoken patiëntjes, en die weldaad kan de auto verschaffen, als tegenwicht tegen de verwoesting, die ze in het kinderleven heeft aangericht. De auto, zij heeft zooveel goed te maken aan dat teere, onschuldige volkje, dat wroet en wriemelt langs de verkeerswegen. Auto-kinderen; het zijn de verlamde en daardoor aan huis gekluisterde kin deren, die gij, bezitter van een auto, op ééa enkel dagje van 't jaar als pleizierreiziger naast u mee kunt nemen in uw zacht deinenden wageu. Is het geen voorrecht voor u, aldus op te mogen treden als weldoener, die de wereld der wonderen ontsluit voor het ontvankelijk kindergemoed, dat door lichaamsbelelse'ien van die wonderwereld is verstoken gebleven Men heeft het plan opgeworpen in Den Haag en ook in de hoofdstad heeft zich reeds een commissie gevormd, die zich met de eigenaars van motor rijtuigen in verbinding wil stellen om dezen en de „auto-kinderen" tot elkan der te brengen. Nu vermoed ik wel uiet, dat al onze lezers er zalf een auto op na houden, we zijn hier nog niet zoover als in Amerika, maar ook wie er zelf geen bezit, weet allicht een adres waar hij aankloppen kan. Ed graag geef ik op mijn beurt het adres van de A msterdainsche bemiddelings-commis- sie, die zeer zeker voorlichting zal willen verstrekken, zoo men elders ook dergelijke centrale'» wil oprichten. Het is de Commissie voor Maatschappelijk Werk der I.O.O.E., Keizersgracht 428, Amsterdam. Annette antwoordde niet. Daar zjj echter vreesde, dat haar moeder in haar trekken zou kunnen lezen en raden, hoe treurig het daar binnen met haar gesteld was en omdat zij een veel te verstandig meisje was om zich te be klagen, dat al haar hoop ijdel was gebleken, dwoDg zij haar gelaat tot kalmte. Eij wilde tegenover de werke lijkheid, die haar ouders zoo gunstig toescheen, niet de vluchtige schaduwen van het verleden plaatsen. Zij had zich door haar liefhebbend hart in zoete droomen laten wiegenthans was zij ontwaakt, de morgenstond leek haar koel en kil, maar zij moest zich aan passen aan deze droete werkelijkheid, hat kostte wat het wilde. Klokslag 10 uur gingen moeder en dochter naar bed. De slaapkamers lagen aan den anderen kant van de gang, die van de ouders aan de voorzijde, die van Annette meer naar den tuin kant. Maar gedurende de afwezigheid van haar vader, sliep Annette op de kamer van haar moeder. Intusschen stonden op den tegenover- liggenden hoek van het kleine straatje, dat precies ter hoogte van het huis van den rentmeester uitkwam, eenige man nen op de loer. Lantaarns waren er in Hertogenrade niet, die enkele uit gezonderd, waarmee de een of andere Na gevatte koude gebruike menonmiddeliijk eeaige Tablet ten Sanapiria (Mijuhardi). Koker 75 cl. Bij apolh. eu Drogisten. Engeland en Frankrijk. De premier vau de Eogelsciie arbei- dersregeenug Ramsay Mac Douald heeft een urief aan Poincare geschreven, waarin hij ronduit opmerkte dat de Erausch-Eugelsche betrekkingen niet meer zoo vriendschappelijk ziju als vroeger. Mac Donald verklaarde zich bereid om rechtstreeks met Tolnearé te ouderhaudeien, teneinde tot een regeling te komen. Hij hoopte dat Poincaré hem haltweg tegemoet zou komen. Poincaré heeft in „sympathieke bewoordingen" op dit schrijven geantwuord en men verwacht dat er thans een betere atmos feer zal ontstaan. Een der eerste Kwesties, welke zal moeien opgelost, is wel de Kwestie van het separatisme in de Palts, de bekende afscbeidiugsoeweging met steun van Frankrijk. Frankrijk en België hebben aan Engeland voorgesteld om deze zaak aanhangig te maken bij den gezanten- raad te Parijs. Dit is een antwoord op het Eugelsche voorstel om het Inter nationale Gerechtshof in Den Haag als aroiter te laten optreden. Nu voelt men in Eugelaud niets voor een beslissing van den gezanienraad men is van meeuiug dat hierdoor de Volkenbond zon worden gecompromit teerd en voorts dat de gezantenraad zich geblameerd heeft, toen hij in hel geschil tusschen Italië- eu Griekenland Mussolini maar kalm liet oombardeeren, terwijl Griekenland ten Blotte een waar borgsom moest storten, Dat de Paltskwestie om een oplos sing roept, blijkt o.a. uit het volgende De rijksoond der Duitsche pers zegr in een draadloozen oproep „aan de geheele wereld» dat de separatisten in de Palts onder bescherming der Franse lie bajonetten de pers kne velen en haar tot een willoos werktuig hunner oogmerken trachten te maken. De rijksboud protesteert daartegen en doet een beroep op het wereldgeweten, 't politieke inzicnt en het rechtvaardig heidsbesef der regeeringen, die herslei van ordelijke toestanden in Duitsch- laud verlangen Een correspondentie in de N. R. Ct. geelt een nader inzicht in de toestanden, die er thans in de Palts bestaan. Een ieder daar weet, dat, „wie een separatist een baar krenkt, het met de heele macht der Fransche republiek aan deu stok krijgt», welke wetenschap eeu onzichtbare lijfwacht voor de separa tisten vormt. De corr. had een onderhoud met den heer Dötfflinger, van de Neue Pfal- zische Laudeszeitung, die door de sepa ratisten in beslag genomen is, en vroeg dezen: „Wat had u dan gedaan?» „Heelemaal niets, de krant werd in beslag genomen, omdat we het protest van de geestelijkheid (tegen de sepa- gedienstige geest zijn oude of jonge meesteres naar buis geleidde. De lucht was geheel bedekt met eeu egale wol kenmassa, zoodat bet licht van de maansikkel niet tot de aarde vermocht door te dringen. In de hoeken en por talen van de onregelmatig gebouwde buizen, waren dus de vier bespieders volkomen onzichtbaar. Bokelmann, die zich natuurlijk het recht niet had laten ontnemen om van de part|j te zijn, stond met Festenrath, die eveneens voor geen prijs op het appèl ontbroken zou hebben, in een nis van een huis. Zij wisselden nu en dan enkele woorden, echter zoo zacht mogelijk, „Ik ben overtuigd, als er niet van den diefstal is afgezien, dat de kerel vannacht nog komt," fluisterde Bokel mann. Dergelijke lui kunnen niet wach ten. En bovendien heeft hij gelijk, want een toeval kan immers den rentmeester morgen wel weer doen terugkeeren." Het werd elf nur. Niets bewoog zich. Weliswaar passeerde er van tijd tot tijdeen Hertogenrader, maarniet degene, op wien z|j wachtten. „Als ik niet zeker wist, dat hij van de achterzijde niet in het huis kan komen, dan zou ik bijna gelooven, dat hij getracht had zich daar toegang te verschaffen," fluisterde Bokelmann. ratisten) wilden afdrukkenze namen me mee, omdat ze me nog een paar vragen wilden doen". Hij zweeg, alsof daar nu de zaak volkomen mee opge helderd was. „Maar dat blauw oog dan P' „Wist u dat niet? Iedereen, die door separatisten gevangen genomen wordt, wordt eerst mishandeld, gestompt, geslagen ea getrapt. Ik ben er met dat blauwe oog en een paar kneuzingen op de ribben nog bizouder goed van afgekomen.» Ik heb hierover daarna nog talrijke andere menschen onder vraagd, aie bet of uit ondervinding bf uit andcreu hoofde moesten weteu en overal wekte ik verbazing door miju onnoozelheid op dit gebied van elkeen kreeg ik betzelfde bescheid„Ja na tuur 1 ()li, ot je door de separatisten of door de Fransuhen gevangen genomen wordt, ze beginnen met een pak ransel. Commentaar op dit alles is overbodig. We schrijven het vredesjaar 1924 1 De geallieerde deskundigen De eerste geallieerde commissie van deskundigen heeft in Berlijn vergaderd. De Duitsche rijkskanselier, dr. Marz, heeft het woord gevoerd en verklaard dat ae eerste goudmark-begrooting een tekort aauwijst vau 488 mtllioeu goud mark. De uitgaven voor het dekken van de door de bezetting veroorzaakte onkosten worden in die begrootiug op 650 mil- iioen goudmark geschat, zoodat de be grootiug sluitend zou zijn, ludieti deze onkosten niet behoefden te worden vergoed. Alle begin is moeiliJR. De Engelscbe arbeiders-ministers stuiten vaak op onverwachte moeilijk heden. Thomas, de nieuwe Britsche. minister van kolouiën, heelt in een toost aan een noenmaal van de Australian and New Zealand Luncheon Club gezegd, dat hij zich Dtusdag aau het deparie- meut vau kolomen aanmeldde „met al de uedertgheid, die mijn parm ken merkt.» (Gelach). „Op de stoep kwam een portier mij tegemoet. Ik zeide dat ik naar het departement van koloniën toe wilde. „Wren wilt n spreken?» vroeg bjj. Ik zeide: „Dat weet ik nog niet. Ik heb het departement van ttoio- mëa noodig." „Ja, maar wien wilt u spreken?" „Ik wil het departement zien," antwoordde ik en daarna den kende dat hel beter was, er maar dade lijk mee voor den dag te komen, zeide ik „Ik beu de nieuwe minister vau koloniën.» Hij keek naar mij en, zich daarna tot een ander portier wendende, zeide bij„O, weer zoo'n patiënt die een schok heeft gehad van een granaat.» fLuid gelach), ik was niet zeer gevleid, ma ar in eik geval was ik waar ik wezen wilde Doordat eenzelfde advertentie 8 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. „Maar het is nog vroeg. De tijd tus schen een en twee uur wordt gewoon lijk speciaal door de dieven uitgekozen Ik ben erg nieuwsgierig hoe hij het zal aanleggen de deur of de venster luiken te openen." „En als hij nu al eens binnen was?» vroeg Festenrath op denzelfden zachten toon. „Duivels, daar hebt u gelijk aan zei de rechter snel. „Maar neen I De deur in het huis van den rentmees ter is altijd gesloten, telkens als er iemand komt, maakt het dienstmeisje de deur los om haar daarna direct weer te sluiten. Er kan niemand naar binnen sluipen. Hij zal ons na toob, naar ik hoop, niet lang meer laten wachten." Deze hoop ging echter niet in ver vulling. Het sloeg middernacht, de nachtwacht zong een eentonig lied en steeds maar bleef alles stil. „U schiet er wederom nw nachtrnst bij in," zei Bokelmann. „U bad niet met ons mee moeten gaan, daar u ook gisternacht geen oog hebt dicht „Daar heb ik weinig hinder van. De korte tijd, dien ik vanmorgen heb geslapen, is voor ut|j voldoende," ant woordde de kapitein. „Hoe zou ik rustig weg hebben kunnen blijven; terwijl ik wist, dat hier iets ongewoons Een zonderling voorstel omtrent de dividend- en tantièmebelasting Het hoofdbestuur vau de Algem. R.K. Ambtenaarsvereeniging heeft aan den voorzitter van den ministerraad een adres gezonden, waarin het aan beveelt, voor het herstel van het fiuaocieele evenwicht de wet op de dividend- en taniièoaebelasting 1917 zoodanig te wijzigen, dat niet op de uitdeehngen van winst vau naamlooze vennootschappen, enz., maar op de zuivere winst van deze lichamen een belasting wordt geheven van 5 pet. met 83 opcenten. Adressant berekent de hoogere opbrengst van deze ge wijzigde belasting op ruim 23 miliioen gulden. Tegen den zomertijd. Bij de Tweede Kamer is ingediend een voorstel van wet van de heeren Braat en de Boer tot afschaffing van den zomertijd. De memorie van toelichting luidt als volgt Dit wetsvoorstel achten de onder- geteekenden voldoende gemotiveerd door er op te wijzen, dat de zomertijd voor groote bevolkingsgroepen te veel schade en onaangenaamheden veroor zaakt en voor bijna niemand in den lande eenig nut ot voordeel afwerpt en voor hen, die 's morgens vroeg op huu arbeidsplaats moeien ztjn, een soort lijfstraf betetkent. Ambtenaren en bont Het Statistisch Bureau der gemeente 's Graveuhage heeft weder eeu over zicht gegeven van de kosten van levensonderhoud alhier in December ju Daaruit hlijkt o.m., dat sinds het vorige onderzoen: (3 maanden geleden) de totale kosten van bet levensonder houd en die van eetwaren en dranken afzonderlijk voor de arbeidersgezinnen onderscheidenlijk 0.6 en 0.8 pet. ge stegen en voor de ambtenaarsgezinnen respectievelijk 0.8 pet. gedaalu en 0.4 pel. gestegen ziju. Bij de eetwaren en dranken vertoo» nen 9 posten een verhooging. De posten weike in het bijzonder bijdroegen lot de stijging, zijn melk en aardappelen en bij de ambtenaarsgezinnen bovendien Ooter. Dat de verhoogingen der genoemde 9 posten bij beide groepen van ge zinnen op de totale kosien van eet waren en dranken ten siotie genugen invloed hadden, vindt ziju oorzaak voornamelijk in de daling van den post groenten, Het meerendeel der overige posten van uitgaaf bleef onveranderd. Een stijging vertoonen huishuur thans 27 pet. boven het peil van December 1920 brandstoffen (anthraciet) en wasch- en poeisartikeJeu (zachte zeep). Een verlaging daarentegen valt waar te nemen bij kleediug eu huisraad, welke dalingen voor de arbeidersgezin nen van zeer geringe, doch voor de ambtenaarsgezinnen van zooveel be- teekeuis blijken te z\jn, dat de invloed zou geschiedenZou het uiet beter geweest zijn, dat wij de vrouwen in het geheim hadden ingewijd eu een schildwacht in de kamer, waar het geld zich bevindt, verdekt hadden op gesteld „Wees maar niet bang, den dames zal geen leed geschieden/ fluisterde de rechter, De brandkast bevindt zich op het bureau van den rentmeester, daar links. De dames slapen daar rechts, waar de dief niets te zoeken heeft. Maar stil 1* Aan den overkant ontstond eenige beweging, of het binuens- of buitens huis was, dat was nog niet direct te onderscheiden. Te z,en was er nog niets. Had er een man voor het hu s gestaan, dan zouden de oogen van de wachters hem stellig ontdekt hebben, want ze waren aan de duisternis ge woon geraakt. Er werd eea sleutel in een slot omgedraaid dat was nu tamelijk duidelijk hoorbaar. Dan moest de dief dus toch al in huis zyn geweest 1 Hij opende zelf van binnen het slot om het huis te verlaten. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1