Diep in uw huid MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten60 ct. Uit de Pers STADSNIEUWS Staten-Gene raai Landbouw. Veeteelt en Visscherij. Provincie-Nieuws. ring een radicale overgang van vrij» handel tot bescherming", in verband met de mededeeling, dat in overweging is een herziening van het tarief van invoerrechten, heeft spit met groot en schrik vervuld en geeft hem reden tot groote bezorgdheid, dat we den weg van protectie opgaan. Hij vreest, dat getracht zal worden den vrijhifr^èl aan te tasten ten koste van ons economisch leven. In dat opzicht gaat de Vrij heidsbond een harden strijd tegemoet. t De Indische begrooting. Bij de opening van den Volksraad heeft mr. Fock meegedeeld, dat voor 1925 een Sluitende begrooting zal worden verkregen. Kosten openbare verpachtingen. uro'j i. Ingediend is een.ontwerp tot regeling omtrent het dqagqn der kosten van openbare verpachtingen en het uitloven van premiën bij openbare verkoopingen en verpachtingen. Het ontwerp heeft dezelfde strekking als het ontwerp van wet, dat op 12 Juli 1923 door dcEerste Kamer is verworpen, behoudens"handhaving' van de strijkgelden. n Bij Apotb. en .Drogisten. „De Telegraaf' omgekocht? Zooals wij in een der vorige nummers reedS hebben bericht, is door het blad de „flumanité" een reeks onthullingen uit de Russische archieven gepubli ceerd, waaruit de omkoopbaarheid van het grootste deel der Fransché 'pers is gebleken. Nu was het voor ons al lang geen geheim meer, dat men in Frankrijk voor geld veel geplaatst kan krijgen in de bladen. In dat opzicht staat de Fransche pers niet zoo hoog als de Nederlandsche, waarvan bekend. -is, dat zij voor omkooping niet vatbaarcisr Des te meer treft het ons uu.-Onder de daarvan beschuldigde bladen ook aan te treffen het Dagblad „De Tele-' graaf", dat vooral in het oorlogstijd perk zulk een besliste houding ten gunste van een der partijen aannam. De redactie van „De Haagsche Post" schrijft daarover Wat de pers betreft waren er twee middelen, haar gunstig te stemmen. Voor de fatsoenlijke bladen waren er de reusachtige annoncen over Russische uitlotingen en aflossingen. Wij geven gaarne toe dat het noodig was die te publiceereD, dat veelgelezen bladen daar foor het aangewezen middel waren, en dat vele dier bladen zich hoege naamd niet lietea beïnvloeden door annoncen die hnn duizenden per jaar inbrachten. Maar ook kleine bladen zondqr noemenswaardige oplaag kregen wat| en onder die bladen waren er, ook in óns land, die het steeds voor Bus- land opnamen. Wie zooals schrijver dezea. Rusland dnrfde critiseeren werd door hen bestreden, gehoond, en soms uitgescholden. Bn dan .waren er nog de supplementen De „Times" hebben wij reeds genoemd maar ook de „Tele graaf" schijnt niet vrij uit te gaan. Dit blad kreeg volgens de „Humanité" f 60 000 aan halfjaarlijksche subsidies van f 80.000. Dat is niet zooveel als de „Times", die 120GÖ p.st. per maand heet te hebben ontvangen, maar het is toch een bedenkelijk royale betaling voor een bijlage -— een exemplaar, ge dateerd 26 Juni 1917, ligt voor ons ter wijl wij schrijven waarvan de pro ductie onmogelijk een tiende van het ontvangen bedrag kan hebben gekost. Zeer terecht maakt „Het Volk" aan merkingen op deze zaak, ofschoon het tevens insinuaties lanceert die er hoog stens indirect meflé te maken hebben, en die straks zijn' positie moeten ver zwakken wanueerjdenaTelegraaf", zoo als zij belooft te—zullen doen, „Het Volkf in rechten zal aanspreken. Ove rigens poogt de „Telegraaf" zich met wat gemeenplaatsen van de zaan af te maken eii dit mag o.i. niet. Deze aan gelegenheid dient, om vele redenen, 1 eens grondig te worden onderzocht, en wel door een Eereraad, en niet door een prödes waarbij' kundige advocaten en een slecht bewijsrecht gemakkelijk kun nen beletten dat de waarheid aan het licht komt. Het is te hopen dat de „Te legraaf" zelf staat op zulk eén Eere raad, die haar tevens gelegenheid zoude geven voor goed een einde te maken aan allerlei insinuaties omtrent subsi dies die zij naar enkelen hebben be weerd heeft ontvangen, en die misschien voortspruiten uit broodnijd. Lokt de „Telegraaf" zelf geen Eereraad uit, dan is het zeker zaak dat de Journalis tenkring het doet. Canada. Dinsdagmiddag heeft de heer v. Tol, manager der Canadian Pacific, een lezing gehouden over Canada, in de Witte Bioscoop alhier, die met belang stellenden en genoodigden geheel ge vuld was; onder de laatsten merkten we o.m. op het Dag. bestuur van Goes. Behalve de films van 't vorige jaar, waarop we het groote moderne land bouwbedrijf en zijn geweldige machine rieën en voorts de groote irrigatie- werken in Alberta konden bewonderm, kregen we ook een kijkje in verschil lende Canadeesche steden, als Quebec, Montreal (grooter dan Amsterdam), Toronto (grooier dan Rotterdam) en Winnipeg (30 jaar terug 5000 inw thans 200.000). De heer v. Tol wees op het moderne karakter der Canadeesche sleden: stadjes van de grootte van Goes hebben alle electriciteit, gas, water, transportmid delen, in den vorm van trams enz. Spr. zeide dat in den laatsten tijd de emigratie naar Canada druk in de pers besprokeu wordt, zoowel pro als contra. Datis goed,want daardoor komt de naam Canada voortdurend onder de oogen van het publiek. Wat is nu de Cana dian Pacific? Dat is het grootste trans- portatiesysteem ter wereld. De C. P. heeft 13 groote hotels (700 kamers elk, 32000 K.M. spoor, 84 stoomschepen, 200.000 K.M. telegraaflijn, eigen mijnen, bosschen eu fabrieken. De C. P. brengt de emigranten niet naar een Canadeesche haven en daar mee uit, zooals andere maatschappijen, neen zij blijft zich voor hen interes seeren en verantwoordelijk stellen, brengt hen in connectie met de boeren, geeft inlichtingen, en doet haar best dat de emigranten tevreden zijn en in Canada blijven. De C. P. doet dit omdat zij bij de nederzettingen, de ontginningen betrokken is, omdat zij belang heeft bij den bloei van Canada. Spr. heeft talrijke tevredenheidsbetni- giugen van personen, ook uit Zeeland, die naar Canada emigreerden; verleden jaar gingen er 528 door spr.'s bemid deling. In Holland aldus spr. is de toestand onhoudbaar, er is overbevol king, werkloosheid, de bevolking neemt met 100.000 per jaar toe. Op de trams staan ingenieurs als bestuurders. Ook voor hen is er geen toekomst. Wat den landbouw betreft, het kost te veel om den grond productief te maken, ook daar is geen geld meer in te verdienen. U hebt hier ondersteuning van werkloozen, maar daardoor gaat men moreel naar beneden, de uitge stoken hand kan niet meer omlaag. U moet er uitCanada is een land dat een kans biedt, en vrijwel het eenige land, waarheen men kan emi- greeren; ook de regeering weet dit. Spr. zegt dat in de toekomst een emigratie-systeem zal moeten worden gevormd met regeeringssteun, zooals b.v. in Engeland. Spr. wijst er op dat Canada 300 maal zoo groot is als ons land en slechts 8 millioen inwoners telt. Alle belastingen in totaal voor iemand met 65 H.A, grond eu 10.000 dollar inkomen, bedragen 200 dollar. Hier betaalt U f 100 voor bemesting van een H.A. Leg er nog f 25 bij en daarvoor koopt U in Canada een H.A. besten grond en U heeft 35 jaar om af te betalen. In 10 jaar is 8/i van de waarde bij de eigendommen bij gekomen. Het is er hard werken, maar dan kan men, al komt meo zonder cent op zak, in 10 a 15 jaar ook een eigen bedrijf hebben. De emigratie is veel gemakkelijker dan vroeger. De beste tijd is einde Februari tot einde Juni. Daarna beantwoordt dhr. Schaalje, die naar Canada is geëmigieerd, thans voor zaken hier is, doch spoedig weer terugkeert, eenige vragen. Het aao- vangsloon was voor spr. 25 dollar in de maand (zooals dhr. Van Tol ver leden jaar gezegd heeft), in 't voorjaar 50 tot 60 dollar, Juni, Juli 50, Aug. Sept.1 Oct. 60 tot 65. Alles met kost (die goed is) en inwoning. Dhr. Buteijn leest uit een brief van zijn broer uit Canada voor, dat deze een aanvangs salaris kreeg van 50 dollar, in den oogsttijd 75 dollar verdiende en thans (3 Jan.) 25 dollar. Een der aanwezigen verhaalt dat zijn zoons in Canada zijn, de eene verdient 30 dollar, de andere 70, dat hangt af van de streek waar ze zijn. Alle sprekers rieden emigratie aan en verklaarden zich zeer tevreden over de inlichtingen der Canadian Pacific. Dhr, v. Tol merkte op dat men wel moeilijkheden ondervindt, b.v. met de taal, maar daar moet men zichzelf door heen slaan. Spr. concludeert mede uit wat de vorige spr.'s verklaarden dat voor wilskrachtige mannen er in Canada een mooie kans is. Die mannen kunnen eigenaar worden, er zijn er duizenden. Nadat eenige vragen waren beant woord, volgden nog films over veeteelt en zuivelbereiding en over de amuse menten die men in Canada heeft. Hierna las dhr. Zuring een brief voor van twee jongelui, die den vorigeo zomer uit de 3e kl. H. B. S naar Canada zijn gegaan (zij wisten van den landbouw niets af), waaruit bleek dat zij het er beat maken. Ouder luid applaus dankte de heer v. Tol hierna de aanwezigen voor hun opkomst. Veemarkt. Ter veemarkt van 29 Januari 1924 waren aangevoerd 28 loopvarkens, 37 biggen en 1 nuchter kalf. Vrijheidsbond. Blijkeng de annonce in dit nr. zal Donderdagavond in 't hotel Centraal optreden de heer Groenewout, voor de afd. Goes ran den Vrijheidsbond. Ongetwijfeld zullen velen dezen gees- tigen spreker willen hooren, die meer malen getoond heeft naast zijn gevoel voor humor een helder oordeel te be zitten en een scherpen „kijk op de politieke en economische situatie van ons land. TWEEDE KAMER. De Postchègue en Giro-warboel. In de vergadering van Dinsdag werd de interpellatie-Boon over den post cheque- en girodienst voortgezet. Minister Van Swaay riep ten op zichte van zijn beleid de clementie der Kamer in en wierp de schuld op zijn voorganger. Waarop de heer Boon handig interrumpeerde, dat die voor ganger dan toch met medewerking van den heer Van Swaay tot Directeur- Generaal der Posterijen en Telegrafie is benoemd. De minister noemde daarop den dir. gen. niet het ideaal. Maar door het beperkt bedrag van het salaris is de keuze ook beperkt. „De personen, die in elk opzicht een meester zijn, heeft het particulier bedrijf immers allang in de gaten." Mr. Boon verklaarde voor deze functie een salaris van f 15000 of f 20.000 niet te hoog te achten. Inderdaad nies te veel. De font is bij den Staat hierin gelegen, dat voor de lagere functies de loonen hooger zijn dan in 't particulier bedrijf, terwijl het in de verantwoordelijke functies vaak juist andersom is. Mr. Marchant meende dat de fout hierin zat, dat altijd tot leiders van het postbedrijf personen buiten dit bedrijf en aanverwante worden gekozen. Hij noodigde in een motie de re geering uit om maatregelen te nemen voor een doelmatige organisatie van het heele post- en telrgraafbedrijf. Op een influistering van mgr. Nolens s'uurüe de minister de Kamer met een kluitje in bet begrootingsriet. „Over het heele postbedrijf kan bij de be grooting 1924 gesproken worden." Met 4916 stemmen werd daarop de motie Marchant verworpen. De moties betreffende deo postcheque- en girodienst, werden ingetrokken, nadat de minister verklaard had met de Kamer een gedachten wisseling te zullen aangaan over het advies der ingestelde commissie van voorlichting. bindt Akker's Kloosterbalsem den strijd aan met rheumatiek en spierpijn. Heer lijk wrijfmiddel, zet het zijn verzach tende zuiverend en genezende werking voort tot de kwaal overwonnen is. Door ieder gebruiker geprezen bij brand en snij wonden, winterhanden en -voeten en alle huidaandoeningen. Honorair Rijkslandbouwconsulent. Bij Kon. besluit van 24 Januari is benoemd tot honorair Rijkslandbouw- cunsnlent jhr. J. van Vredenburch, te Cappellen, bij Antwerpen. Driewegen. Maandagavond verga derde de „Drieweegscbe Burgerwacht" onder voorzitterschap van dhr. J. de Muijnck. Aanwezig waren 17 leden. Door den secretaris werden de notulen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Uit het verslag van den penningm. bleek dat de ontvangsten bedroegen f 87,80*/» en de uitgaven f 54.45, goed slot f 33,35*/». Herkozen werd tot voorzitter J. de Muijnck, en gekozen tot vioe-voorz. H. Paauwe Jz. en tot bestuurslid in de plaats van M. van Houte die be dankt had P- Westveer. Besloten werd dezen zomer een wedstrijd te honden. Kruisingen. Maandagavond jl. ver gaderde onder voorzitterschap van dhr. J. F. Geluk, de laudbouwvereeniging te Kruiningeir, in de zaal van den heer van Strien. Nadat de secretaris dhr. 1, Sinke, verslag gedaan had over het afgeloopeu jaar en de huishoudelijke zaken waren afgedaan, werd door dhr. L. van Dijk, 2err secretaris der Z, L. M,,' een voor dracht met lichtbeelden gehouden over organisatie en georganiseerden aankoop. Behalve leden waren nu ook tegen woordig verschillende oud-leerlingen van landbouwwintercnrsussen, benevens meerdere belangstellenden, samen ruim 70 in getal. Op duidelijke wijze werd door den spreker da noodzakelijkheid van een drachtig samengaan door de landbou wers aangetoond De achter ons liggende crisistijd werd met een enkel woord in herinnering gebracht, terwijl op ver schillende punten werd gewezen, die thans aller dringende aandacht vragen. S^r. bracht in verband daarmede het werk der Z. L. M. ter sprake en liet uitkomen dat de boeren veel meer met haar moesten medeleven zooals b.v. op Schouwen-Duiveland in welken laatsten kring 82 pCt. vjn de grondgebruikers van 1 H.A. en meer lid zijn. Vervolgens werd stilgestaan bij de ontwikkeling van de aaukooporgauisates in Zeeland en die in andere gewesten, speciaal de zandstreken. Gewezen werd op het alleen blijven staan der kleine plaatselijke vereeni- gingen in Zeeland zonder in eenig verband te treden tot verdere samen werking, dit in tegenstelling met de zaudproviucies. Vervolgens werd gesproken over de groote centrale laudbouwaankooporga- nisatie het „Centraal Bureau" te Rot terdam en de beteekenis daarvan voor den landbouw. Dit is eene instelling, voor en door den boer, die een buiten gewoon belangrijke positie heeft op de binnenlandsche kunstmestmarkt. Door dat het Centraal Bureau als direct groot importeur optreedt werkt het prijsregelend, hetgeen in bet bijzonder met betrekking tot Chilisalpeter het geval is. Daarom kan het Centraal Bureau niet genoeg worden gesteund Zeeland maakt in dit opzicht een poover figuur. Ten slotte werd een schitterende serie lichtbielden over een reis naar Zuid-Amerika vertoond. Daarop sloot aan een collectie platen betreffende de vindplaatsen en de be reiding van Chilisalpeter alsmede het verladen van dit artikel, de coöpera tieve superfabriek te Vlaardingen, uit de havens van Rotterdam en Delfzijl, verschilettde manieren van lossen en het pakhuis „Eiland Walcheren" te Middelburg, het eenige coöperatieve aankooppakhuis in Zeeland. De voorzitter bracht den heer van Dijk hartelijk dank voor zijn helder en leerzaam betoog en de buitengewoon 'interessante lichtbeelden die werden vertoond, waarmede de aanwezigen levendig instemden. Wilhclmlnadorp. Dinsdag waren 22 hengsten ter keuring gekomen, waarvan 15 goed en 7 werden afgekeurd. Doedekenskerke. Tot secretaris penningmeester der openbare lees bibliotheek, in de vacature ontstaan door het vertrek van dhr. J. Schipper, is gekozen dhr. S. Groenewege, terwijl als nieuw bestuurslid werd benoemd dhr. J. J. Bakker. lerseke. Was tot op heden de plaats onzer inwoniDg nog geheel versloken van voorbereidend lager- of bewaar- schoolonderwijs, dit zal weldra ver anderen. Ook door bet nieuwe Kon. besluit inzake de leeftijdsgrens der kinderen. Daartoe gedrongen, zal door enkele vooraanstaande personen ver gaderd worden om te komen tot op richting van een bewaarschool. Over grondslag en inrichting zal nader worden beslist. Menig onder ziet met belangstelling een en ander tegemoet. 'sHeer Arendskerke. Maandag avond hield de Onderl. Varkensver zekering „Helpt Elkander" haar jaar vergadering, in de zaal bij D. van Damme. Voorz. dhr. P. Traas. Uit het verslag van den secretaris bleek dat de ver- eeniging op 31 December 1923 91 leden telde. In 1923 werden 232 varkens verzekerd voor een geschatte waarde van f 6425er werden 3 varkens onteigend en 4 zijn er gestor ven. De rekening van den penning meester sloot met een batig saldo van f 979,32. Het entreegeld voor nieuwe leden werd voor 1924 bepaald op 1 1,50 en de uitkecring voor gestorven of onteigende varkens volgens marktprijs. Als bestuursleden werden herkozen de heeren C. Philipse en M. Servaas. Scliore. De landbouwer A. had het ongeluk boven uit de schuur te vallen op de stalzoldering, waar hij doorheen viel eu zoodoende op den harden stal- vloer terecht kwam. Geneeskundige hulp moest worden ingeioepeo, doch de gekneusde plaats was zóó gezwollen, dat de dokter niei kon constateeren welke lichaamsdeelen gebroken of gekwetst waren. Hansweert. De motor „Pax«, ge laden met stukgoederen van Rotterdam naar Antwerpen, is Maandagmiddag bij Walsoorden omhoog gevaren en over ebbe blijven zitten. Ov?r den vloed is het schip vlot gekomen en naar Antwerpen opgestoomd. Het Fransche sleepschip „Danae", liggende op de Westerschelde, is door de Redstarboot „Zeeland" midden- sc'oeeps aangevaren, wtardoor dit schip zwaar beschadigd werd, De goederen boot „Amsterdem 2", welke Maandagmorgen bij Stavenisse omboog is gevaren, was heden nog niet vlot gekomen. Alhier is overleden Mej. Wed. J. Griep, in den ouderdom van 93 jaar. Zij was de oudste inwoonster van Hansweert. Weueldinge. Het zeilschip „Zwer ver", schipper T. Verschoor van Har- dinxveld, is bij het biunenloopen in de buitenhaven alhier in aanvaring geweest met het sleepschip „Mercator", war rbij bet groote zeil van eerstge noemd Echip achter de ttuurstelling van laatstgenoemd schip bleef vast haken dat daardoor geheel onbruik baar werd gemaakt. De schipper van meergenoemd schip was dientengevolge genoodzaakt zijn reis te onderbreken, en meerde aan den binnenstqiger alhier. Maandag 28 Jaanari 1924 hield de vereeniging van gediplomeerden van land- en tuinbonweurssen haar jaarlijksche ledenvergadering onder voorzitterschap van dhr. F. de Groene. Het jaarverslag van den secretaris, dhr. C. Burger, getuigde van groei en bloei der vereeoiging. Veel werd tot nad re practische ontwikkeling van de leden verricht o.a. het organiseeren van lezingen in het belang van den land bouw bezoek van het aanleggen van proefvelden excursie naar Walcheren enz. enz. Hit het verslag van den penningmeester, dhr. A. de Bourgraaf, bleek, dat aan inkomsten was ontvan gen f 126,uitgegeven f 104,26J, alzoo een goed slot van f 21.37J. Dhr. C. Burger, secr., brengt verslag uit van de vergadering van den Bond van Gediplomeerden. Daarna werd door den voorzitter en secretaris een inlei ding gegeven rssp. overTe veel en te weinig water in den bodem, en iets over het rund, zijn rassen en over erving. Daarna sluiting. Borssele. Op de beide aan de haven alhier geplaatste weegbruggen zijn in 1923 te zamen gewogen suikerbieten 12369995 K.G., aardappelen 3936382 K G. en pulp 1442058 K.G. De ont vangsten bedroegen f 1972,80%, de uitgaven f 1935,08, een batig saldo aldus van f 37,72. Per aandeel werd f 8,uitbetaald. De aftredende bestuursleden, de hee ren J. Martens, W. Priester en J. J. Mol, werden herbenoemd. Vlissingen. Alhier ia de oudste in woonster dezer gemeente, mej. J. P. EngelsAnjon, overleden. Zij werd 1 November 1822 geboren' en is dus ruim 101 jaar geworden. Rilland-B&tU. Alhier werd ingebro ken in de landbouwschuur in den Zimmermanpolder op het bedrqf van Van Steveninck. Door het dak had men zich toegang weten te verschaffen. Daar er echter op dit moment weinig te halen was, moesten de inbrekers zich tevreden stellen met diefstal van een breekijzer en een fietspomp. Hetzelfde breekijzer werd gevonden in de goe derenloods op het station Krabbendijke alwaar ook een inbraak omstreeks den zelfden tijd werd gepleegd. Krabbendyke. Van Zaterdag op Zondag is wederom ingebroken in de goederenloods van de Staatsspoor alhier. Eenige goederen werden ontvreemd, doch van de daders geën spoor. Heinkenszand. Dinsdagavond gaf de firma wed. Van Nelle te Rotterdam, alhier een zeer geslaagden reclameavond. Door middel van levende beelden op het doek werd de bewerking, verpak king enz. vertoond van thee en koffie. De in groote menigte aanwezige dames werden vergast op een smakelijk kopje thee of koffie, terwijl sqj voor hun mannelijke huisgenoolen een pakje ta bak verkregen. Waarde. Maandag jl. had alhier een openbare verpachting voor den tijd van 7 jaar plaats, van 38 perceelen bouw land, toebehoorende aan het Burgerlijk Armbestuur, de Ned. Herv. kerk en de Diaconie van de Ned. Herv. kerk. De 18 perceelen van het bargerlijk armbestuur werden verpacht voor prjj- zen van f50 tot f 475 per gemet. Wa« voor de verloopen zeven jaar de jaar-

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2