BUITENLAND. FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. Een rustige oude dag! Binnenland. 14. Donderdag 31 Jannari 1924 111 jaargang ABONNEMENT Prys per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-,® Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave NmwI. Vennootschap Goesche Conrant ADVERTENT1ËN v*n 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf- Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. COURANT Duitschland. Een tijdlang is Duitschland het land geweest van de duizelingwekkende cijfers, het land waar werd gerekend met milliardeD. Die tijd is alweer verleden tijd ge worden. We leven snel. Daarom is vóór allessnel handelen het wacht woord eener huidige regeering. tnders loopt ze gevaar te laat te komen. De Duitsche regeering heeft thans de reEtemark ingevoerd en plotseling zijn de milliarden verdwenen. De loonen zijn laag. Wat nog hoog is, is het aantal werkloozen, dat 8 millioen gebeel werkloozen en nog 3 millioen ongeregelde werkloozen bedraagt. Over de tegenwoordige loonen schrijft de bekende ster-corr. der N. R. Crt. Te Berlijn krijgt volgens het loon- tarief een geschoold metaalbewerker io het gunstige geval 51 penning per uur. Dat maakt bij een werkdag van 8 uren 24.48 mark in de week. In het Westen worden veel hoogere loonen betaald, en kan de zelfde arbeider op 60 5 70 penning per uur rekenen, In ieder geval echter kan ook daar het loon geen aanleiding geven tot de duurte der Duit sche productie. Te Berlijn verdient een timmerman, als hij zijn vak verstaat, van 50 tot 55 penning per uureen ongeregeld werkman in dat vak van 35 tot 42 penning. Met deze loonen is op den duur met een huishouden niet te leven ook al behoeft practisch nog steeds met huishuur geen rekening te worden ge houden. Hoe onmogelijk het is, toont een vergelijking tnsschen de prijzen in 1913 en nn. Voor den oorlog kostte een brood van het bekende Duitsche type 45 h 50 penning, nu 64, een pond «pek 80 penning, nu 1.60 M., een pond vleesch 70 it 80 penning, nu 1.20 M. a 1.40 M. Een menigte dingen, die tot de allereerste levensbehoeften behooren, kosten nn in de goedkoope coöperaties met hun ook veelal popu laire kwaliteiten ongeveer het dubbele van 10 jaar geleden. In verband met deze levensmiddelen prijzen moet nog eens worden gewezen op de geweldige kosten, die de tns- sobenhandel veroorzaakt. De boer krijgt Dog steeds voor zijn rogge 12'/a pet. minder dan in normale tijden van vroeger, rundvee kost slechts 19 it 35 penning per pond levend gewicht, varkens 35 a 60 penning, alle prijzen, die in geen redelijke verhouding staan tot hetgeen de verbruiker moet betalen. Men ziet uit deze dingen, hoe het oeconomisch mechanisme in Duitsch land in wanorde is geraakt. Er is gee» evenwicht tusschen productie prijzen, verkoopprijzen, loonen, sala rissen enz. Zooals bekend is, krijgen nu alle hooge staatsambtenaren 40 pet. en de lagere 60 pet. van het salaris, dat zij voor den oorlog genoten. Een verbetering van dezen toestand, die jnderdaad zeer bedenkelijk moet worden 10 EEN ZONDERLINGE HISTORIE A. MÜTZELBURG. Nadruk verboden. Een deur ging open. Annette werd in haar overpeinzingen gestoord. „Maar kind, je zit nog in't donker riep een zachte vrouwelijke stem, „Neem me niet kwalijk, moeder," zei Annette. „Het is net alsof de voor jaarslucht me wat moe maakt en alsof ik er' behoefte aan had, wat uit te rusten." „Nu, dat jonge volkje 'egenwoordig lijkt werkelijk wel teere poppetjes moe door de luchtWat moeten wij oudjes daarvan wel zeggen riep haar moeder schertsend. Annette legde haar hand om haar schouderB en zoo gingen zij samen naar het aangrenzende, verlichte vertrek, waar haar moeder tafelgoed vouwde. De moeder was een vrouw van mid delmatige lengte, de dochter wat groo ter, een slanke, regelmatige gestalte, die schilders en beeldhouwers zoo zeer op den duur, is alleen mogelijk door een ontslag va-, ambtenaren op groote schaal, dat dan ook wordt voorbereid. Slechts uit de besparing, die hier door ontslaat, mogeu de salarissen verhoogd worden. Het zijn krasse maatregelen welke de Du;tsclie regeering ihans gedwongen is te nemeD. Er is één geluk, de regeering is zich van de verarming, van de armoede bewu-t, en doet haar best om niet te leven „boven haar stand". Poincaré en Jaspar. Poincaré heeft eea onderhoud gehad met den Belgischen minister van buitenlandsche ,zakeD, Jaspar, en over dit onderhoud is men zóó geheimzinnig, dat het vermoedelijk een onaangenaam tintje heeft gehad. Tnans blijkt, dat men gesproken hééft over liet sepa ratisme iu de Palts. De opvatting der Fransche militaire overheid was deze, dat de afscheidingsbeweging was een ernstige, uit de bevolking zelve voortgekomen beweging. Het onderzoek van den Engelschman Clive echter bracht aan het licht, dat deze opvat ting volslagen onjuist was, en dat men veeleer kou spreken van een, kunst matig door de Frauschen in het leven gehouden, relletje. Evenmin als Enge land wil België nn accoord gaan met de Fransche separatistische politiek en daar de Frauschen dus het gevaar loopen van hun beste vrienden te worden verlaten, zal Poincaré wel moeten toegeven. Een peirofeumschandaal In Amerika. Zelfs iu Amerika zijn ministers, die voor den dollar niet ongevoelig ziin. Twee petroleuminagnateu hebben inder tijd een douceurtje gegeven van een honderdduizend dollars, aan den heer Pali, die toen net toevallig minister van binnenlandsche zaken was. ten einde de hand te kunnen leggen op Gepaalde terreinen, weike de minister verpachtte. Thans is deze affaire uit gelekt en Fall zit iu de val. Aan petroleum zit eea luchtje 1 Da Japansche prins regent gehuwd. De Japansche prins-regent Hirohito, die onlangs een bezoek aan ons land bracht, is Zaterdag gehuwd met prinses Nsgako. Deze is niet geboortig uit de groep van families, waaruit in Japan gemeenlijk de bruiden voor c.e prinsen gekozen worden. Er. was dan ook nog al kritiek geoefend op de keuze, door den Kroonprins gedaan. Het paar is al lang verloofdhet engagement was reeds bekend gemaakt toen de prins pas 17, de prinses nog slechts 15 jaar was. Er is in Japan veel belangstelling geweest voor het uitzet van de prin ses. Hierin gelijken de Japansche vrouwen op haar Europeesche zusteren. De trouwjapon was te Kioto gemaakt en heeft 20.000 jen gekost. Het ge- heele uitzet, waaronder een kroon, bevalt, omdat deze voor hen het ideaal van bekoorlijkheid en gratie belichaamt. Volgens de mode van den toenmaligen tijd, droeg zij het haar rondom heur voorhoofd en naar achter gekamd, wat haar fijne slapen en de fraaie ronding van het sierlyk gevormde voorhoofd op het voordeelig8t deed uitkomen. Het haar was licht, van een zeldzaam mooien matblonden glans. Haar gezichtje was, zonder ziekelijk te zijn, wat bleek, en de oogen, die met hun donkere wenk brauwen en hun helder-bruine sterren een eigenaardige tegenstelling vormden met het blonde haar en de teere ge laatskleur, vertoonden een peinzende, zwaarmoedige uitdrukking. Ontegen zeggelijk droeg haar geheele verschij ning de kenteekenen van edelen een voud en zeldzame schoonheid. Zij hielp haar moeder bij het rang schikken van het tafelgoed. De moeder praatte als een rechtgeaard echtgenootc over haar man, die 's middags vertrok, ken was en eenige dagen weg zou blijven, dat hij nu al haast op de plaats van bestemming kon zijn, en of hij zich warm genoeg gekleed had in dit bedriegelijke jaargetijde. Toen werd er aan de huisdeur gebeld en het dienst, meisje kwam zeggen, dat de chirurg er was en liet vragen of hij een oogen. blikje mocht binnenkomen. Het antwoord luidde bevestigend en de moeder zei„Annette, moet je den Een ieder kan zich dit lang niet veroorloven. Toch kan de huisvrouw heel wat gemak hebben van RINSO. Al het harde werken van dert waschdag is overbodig geworden. Al wat zij te doen heeft is des avonds het goed in een RINSO sopje te weeken te zetten. RINSO is het meest moderne en volmaakté zeepproduct in fijne korrels. Het weekt des nachts al het vuil uit het goed terwijl U slaapt. Des morgens is Uw werk gedaan. U behoeft alleen maar uit te spoelen, anders niet. Oplossen la kökmd water volgent gebruiksaanwijzing. Overgieten in de kuip halssnoeren, Europeesclie en Japansche kkeren etc. gaat de waarde van 1.000.000 jen te boven. De voorloopije uitvaart van Lenin. Zondag heeft te Moskou de voor- loopige uitvaart van Lenin plaatsge vonden. Het was zoo koud, dat de regeering het noodig geoordeeld had het meenemen van kinderen naar de begrafenis van Lenin te verbieden. De baar met Lenin's lijk werd 's ochtends om 9 unr op het Roode Plein opge steld, waarna om 10 uur het défilé begon, dat tot S uur duurde. Ongeveer een millioen menschen defileerden voorbij het lijk. Trotski was toch voor de plechtigheid overgekomen. Precies om 2 nur werden op 't geheele gebied van den bond van sowjet-republieken geweersalvo's gelost, alle fabrieken lieten hun stoomfluiten gillen, de spoor treinen stonden 5 minuten stil en de telegraaf en draadlooze verspreidden allerwege de mededeeling „Lenin is dood, doch zijn werk zal eeuwig blijven leven." Het lijk van Lenin zal eenige dokter niet bijlichten?" Het jonge meisje nam aarzelend een kaars en ging naar de deur, die op de gang nitkwam. Zij opende deze en had op dal oogenhlik een gewaarwording, alsof zij een sluipend geruisch op de gang hoorde, in de richting van den tnin. Maar het geluid verstierf onder het lichte hoesten van den man, dien zij thans op de gang voor zich zag en die eerbiedig zijn hoed afnam. „Neemt u mij niet kwalijk, juffrouw Annette 1" zei hij. „Maar een beetje hoesten moeien ook wij mannen van het beroep bij deze weerswisseling op den koop toe nemen. Maar is alles wel? Het is eigenlijk niet goed van me, dat ik stoor, daar ik toch maar enkele minuten kan blijven." Het jonge meisje verzocht hem vrien delijk binnen te komen en haar moeder kwam hem al tegemoet en reikte hem de hand, die hij vol eerbied aan zijn lippen bracht. Hij was een man van kleine gestalte, nauwelijks zoo groot als Annette, donker en zorgvuldig ge kleed, met zwarte kousen en gesp- schoenen, het lichte, wat dunne haar netjes teruggekamd, sierlijk gefriseerd en in een hoogst bekoorlijk vlechtje gevlochten. Toen Bokelmann tot Festen- rath had gezegd, dat de chirurg Kirch- hoff ver in de veertig was, had hij zich bf vergist, bf Kirchhoff was heel jong gebleven, want men gaf hem maanden te kijk gesteld blijven op het Roode Plein, De burgeroorlog in Mexico. President Obregon heeft in persoon het bevel aanvaard over een leger van 50.000 man regeeringstroepen, dat op trekt tegen de opstandelingen. Mijnramp in de Ver. Stalen In Pensylvanië zijn door een mijn- gasontploffisg veertig mijnwerkers onder het. puin bedolven en gedood. De Engelsche spoorwegstaking geëindigd De Engelsche spoorwegstaking is ge ëindigd, doordat overeenstemming tus schen directie en personeel is bereikt. op Ingediend is een wetsontwerp tot heffing van een belasting op rijwielen. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend De minister meent dat, nn de tijds omstandigheden dringend versterking nauwelijks veertig. Overigens gedroeg hij zich als een zeer beschaafd man, ja zijn manieren hadden iets fijns, als die van een man van de wereld. In ieder geval was zijn positie in Herto- genrade waar hij behalve het goed gesalarieerde ambt van kloosterarts nog een groote praktijk in de stad en de omstreken bezat een zoodanige, dat hij een graag geziene gast was in die huizen, waar nog dochters waren, die den huwbaren* leeftijd hadden bereikt, Kirchhoff, wiens gezicht niet bijster sympathiek, maar zeer verstandig was, bleef heel kort en scheen de moeder haast nog meer opmerkzaamheid te bewijzen dan de dochter, hoewel zijn grijze, levendige oogen heel vask op het peinzende, ernstige gelaat van Annette rustten. De dames behandelden hem met vriendelijke vertrouwelijkheid, zooals dit tegenover een vriend des huizes past. Bij het afscheid geleidden beiden hem tot aan de deur. „Sluit u *8 nachts de deur maar heel goed, mevrouw Riedeuburg zei Kirch hoff nog terloops. //Als er geen mannen in huis zijn, dan is er al gauw de een of andere slechte kerel, die van de gelegenheid tracht te profiteered Maar ik wil u met zulke opmerkingen geen schrik aanjagen ik scherts alleen maar De vrouw van den rentmeester was echter een heel voorzichtige vrouw en van '8 Rijks geldmiddelen eischen, er aanleiding bestaat de rijwielen weer tot voorwerpen van belastingheffing te maken. Het moge waar zijn, dat in den tegenwoordigeu tijd het rijwiel een algemeen gebruiksartikel is geworden, onder alle standen der ^maatschappij, het is aan den anderen kant evenzeer waar, dat het gebruik van een rijwiel gemak en genoegen oplevert. Het aantal rijwielen schat de minister op ruim 1 millioen. De belasting stellende op f3 per rijwiel, zal de belasting dus bruto rmm f 3 millioen opbrengen, Waar de invordering vau de belastingen zal worden opgedragen aan het dienstvak der directe belastin gen, in/oerrechten en accijnzen en het- toezicht op de uitvoering van de wet door de ambtenaren van dat dienstvak en wellicht ook door de pohfc>e zal worden uitgeoefend, zal aanstelling van nieuwe ambtenaren slechts bij uitzon dering noodig zijn. Artikelen l en 2. Het ontwerp be oogt een belastingheffing op Frauschen voet. Ieder rijwiel, dat in het verkeer wordt gebracht, moet zijn voorzien van een jaarlijks te vernieuwen plaatje, dat tegen betaling van de belasung te verkrijgen is. De belasting zal hier ecüter alleen worden gevorderd van rijwielen, die op den openbaren weg bereden worden. Art. 3. Rijwielen, voorzien van een hulpmotor, worden vrijgesteld van de personeele belasting en vallen onder dit ontwerp. Art. 5. De geldboete voor het ont breken van het belastingmerk aan het rijwiel bedraagt tenminste f 5 en ten hoogste f 25. Art. 7 bepaalt, dat bet rijwiel, waarmee de overtreding wordt gepleegd, in beslag kan worden genomen. Mr. Dresselhuys over de Staatsbegrootmg. Te Utrecht heeft mr. Dresselhuys gesproken over de plannen der regeering ten aanzien der Staatsbegrooting. Zijn persoonlijke indruk is in menig opzicht teleurstellend. In de millioenennota zag men, aldus de heer Dresselhuys, Colijn als den sterke, thans ziet men Colijn als den weifelaar, en, als het zoo doorgaat, wordt het Colijn de zwakke. De 50 millioen bezuiniging, welke gevonden zou worden op de organisatie van de diensten van den staat, zijn practisch gedaald tot 10 millioen. Wat de salarissen van het rijkspersoneel aaDgaat, minister Colijn wil thans daarop 35 millioen bezui nigen, hetgeen wel neerkomt op 20 pet., doch hij wil eerst in de com missie van het georganiseerd overleg doen overwegen, welke salarissen moe ten worden verlaagd en in hoeverre. Spr. meent, dat dit aldus geen 35 millioen bezuiniging zal brengen. Ver der wil Colijn thans de bestaande wijze van werkloozenzorg behouden. Hij wil nog meer uit de indirecte belastingen halen. De zinsnede in het antwoord, z/dat niet ligt in de plannen der regee- zij grende de en sloot daarom zelf de huisdeur, toen Kirchhoff vertrokken was en gaf ook het dienstmeisje op dracht niemand meer binnen te laten, als er niet bepaald reden voor bestoud. Daarna keerden moeder en dochter naar de huiskamer terug. „Ik vind, dat de chirurg niet alleen een verstandig, maar ook een zeer beleefd en voorkomend man is", zeide mevrouw Riedeuburg, bij het gebruik van het eenvoudige avondeten, #lk mag graag zien, dat de mannen niet zoo vrij en indringerig zijn, maar voor komend en eerbiedig. Vindt je ook niet „Inderdaad, beste moeder, er is al heel weinig op mijnheer Kirchhoff aau te merken," zeide Annette. //Ook mag vader hem graag lijden. Mij is hij echter wat al te voorkomend." „Och, dat komt door zijn beroep," zei haar moeder. //Ook ik mag hem wel. Ik denk zoo, dat jelui over een dag of acht je verloving wel publiek zult maken.'7 Het jonge meisje keek strak voor zich geen trek op baar gel*at verried haar inwendige ontroering, alleen werd zij wat bleeker. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1