Zaterdag 26 Januari 1924. Ill janrgang* Posterijen. N°e 12 BIJVOEGSEL Rechtszaken, Door de koude Provincie-Nieuws. Financieele Berichten. Buitenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws STADSNIEUWS Uit de Pers. LAMSTE EPS TELEGRAFISCHE BERICHTEN. Telegraf. Weerbericht. Correspondentie Vergaderingen en Voorstellingen enz Aanbestedingen. ABONNEMENT Prjjs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f Afzonderlijke nummers 6 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Arrondissements- Rechtbank OESCHE Uitgave Nasml. Yennootsckap ftoesehe Courant lu de zitting van 25 Januari 1924 werd veroordeeld wegeu3 diefstal met braak en inklimming meermalen ge pleegd (ra kerken) P. F. de L., 22 j., arbeider te Philippine, gedetineerd te Middelburg tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Door W. B., 29 j., oesterkweeker te lerseke, is hooger beroep aauge- teekend tegen het vonnis van den Politierechter te Middelburg van 11 Januari 1924, waarbij hij wegens dief stal van een duif is veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Be bende van Piet. Voor de rechtbank te 's-Gravenbage werd heden behandeld de zaak tegen de inbrekers, bekend onder den naam de bende van Piet. Tegen een der beklaagden, den 30-jarigen reiziger P. Z., werd ter zake van eenige dtefstalleu en inbraken, w.o. een met geweld pleging, 6 jaar gevangenisstraf geëiseht. Daarna stond Piet terecht, de 28- jarige chauffeur P. W. J. v. d. B., beklasgd van een reeks diefstallen en ia bi aken, w.o. een met geweldpleging, alleen of in vereenigiog gepleegd, tus- scheu Augustus 1922 en Juni 1923. Ook tegen hem werd 6 jaar gevan genisstraf geëiseht. De Brusselsche Bank. De Eerste Kamer der Haagsche Recht bank had de aanvraag van den officier van justitie om failliet-verklaring voor genoemde Bank afgewezen. Het Haag sche Gerechtshof behandelde deze zaak in hooger beroep op 11 Dec., en be ëindigde haar Woensdag. De accountant van de justitie, de heer Klijnveld, lichtte het aanvullend rappoit toe. Heizelfde deed de accoun tant van de Bank, de heer W. H. E. Bridée Over beide rapporten werd ge debatteerd. De heer Bridée was het niet eens met het rapport van den heeT Klijnveld. Z.i. konden de balansen wel eenigszirm verschillend worden uit gelegd, terwijl hij tevens te kennen gaf, dat bij de faillietverklaring der Bank een aanzienlijk passief zal ontstaan. De advocaat-géneraal concludeerde ten slotte tot sietig-verklaring van de be schikking van de rechtbank en failliet- lerklaring van de Bank. De raadsman van de Bank. mr. Kokosky, concludeerde tot bevestiging van' de beschikking der rechtbank, omdat niet de toestand is ingetreden, dat' de Bank heeft opgehouden te be talen ea omdat het openbaar belang ook geen faillietverklaring eischt, daar deBaak zich in liquidatie bevindt en de directeuren ontslagen zijD. Het Hof zal later uitspraak doen. worden Uw handen ruw en gesprongen Uw gezicht en lippen pijnlijk schraai. Purol maakt ze spoedig beter. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. Jaarwedden Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 5 Jan. 1924 is goedgekeurd het besluit van Ged. St. van 19 October 1923 tot regeling van de jaarwedden der burgemeesters in Zeeland, welke regeling wij indertijd gepubliceerd hebben. Zij gaat 1 Jan. 1924 in. Goes valt er o.a. buiten. Hansweert. De knecht van het schip //President Bonnardel» had het ongeluk bij het overstappen op een ander schip te vallen, waarbij hij zijn been brak. Door de wijkverpleegster werd de eerste hulp verleend, doch dr. Kolf van Oosterwijk was spoedig aanwezig, om het gebroken been te verbinden. Geldkoers van de Nederlandsche Bank. Met ingang van 24 dezer heeft de directie van de Nederlandsche Bank het wisseldisconto van tot 5 pet. verhoogd, het promessen-disconto werd van 5 op 5| pet gebracht, de rente voor voorschotten in rekening-courant van 6 op 6J pet., voor beleening van binnei landsche effecten van 5 op 5| pet., van huitenlandsebo effecten van 5J op 6 pet. en vau goederen van 5 op 5^ petzoodat de geheele rente- stant met J pet. werd verhoogd. De Fransche koeien. Tot de maatregeleu, waarmee de re- geeriug de daling van den frank wil bestrijden, behooren o.a, die, waardoor de invoer van buiteulandsche zuivel producten in Frankrijk wordt bemoei» lijkt, ten eiade de Fransche producten meer ingang te doen vinden. De Malin behoort tot de bladen, die de regeerings- m atregelen verdedigen en er propa ganda voor maken en zij doet dat met een prentje, dat deze woorden tot op schrift draagt„de koeien begrijpen er zelf niets van." Onder dit opschrift deelt de Matin mede, dat er in 1922 voor 151 miliioen buitenlandsche kaas en voor 226 miliioen buitealandsche boter in Frankrijk is ingevoerd. Dan volgt het prentje twee koeien in een grazige weide staren naar een voorbij- gaanden trein. Daaronder leest men de Fransche koeien, die een trein zien voorbijkomen vol Hollandsche kaas en Deensche boter, denken „waar dienen wij dan toe". Moord Het parket uit Maas tricht heeft Dinsdagmiddag te Nieu- wenhagerheide gem. Kieuwenhagen het lijkje van een halfjarig kind doen op graven. Bij de lijkschouwing zouden, naar de Limb. Koerier verneemt, verschijn selen geconstateerd zijn, welke erop wijzen, dat de dool zou veroorzaakt zijn door vergiftiging of te wijten zou zijn aan mishandeling. Als verdacht de vermoedelijke dader te zijn, is iemand aangehouden. VoorzichtigMej. van B uit Melissant had dezer dagen het ongeluk te vallen met een brandende petro leumlamp en zich daarbij ernstig te branden. Zij is thans aan de gevolgen overleden. De 20-jarige dienstbode G. v. P. in betrekking bij de familie S. iu de Van Oldenbarneveldtlaan te Amersfoort is met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis gebracht. Bij het aanleggen van het keukenfornuis was een vonk in haar kleeren gevallen. Haar toestand is zeer zorgwekkend. Nog meer op liwn kerfstok. De twee Utrecbtsche metaalbewerkers, die iu verband met deu dubbelen moord te Culemborg in het buis van bewaring te Tiel zaten, zijn naar Utrecht over gebracht in verband met een tegen hen geopende instructie over een inbraak aan de Croeselaan aldaar, waarvan zij verdacht worden ADV ERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. n Eleenvens Boss' Drukkers en Uitgeversbedrijf- Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag IIJRAN Zonde van het geld. Eenige personen vermaakten zich in het café van R., te Sehinnen, met kaartspelen. Eén van hen verloor f 20 in korten tijd en de kastelein maakte hen toen er op opmerkzaam, dat in zijn lokaliteit niet voor zoo'n hooge geldsom gekaart mocht worden. Dit was niet naar den zin der spelers, ten minste zekere O., uit Nagelbeek, nam een briefje van f 10 uit zijn zak en al het op. Een geheimzinnig geval. Op den Boulevard te Katwijk aan Zee heeft zich een geheimzinnig geval voorgedaan. Een voorbijganger zag een meisje, dat van het strand kwam, plotseling in elkaar zakken. Zij werd bij een der bewoners binnengebracht, waar dr. B. haar medische hulp verleende. Bij onderzoek bleken twee ribben te zijn gebroken en ook de hals ernstig verwond te zijn. Het meisje, dat onge veer 24 jaar en een Duitsche is, is naar het Ziekenhuis te Leiden over gebracht. De politie stelt een onderzoek in, daar het bijna onmogelijk is, dat het meisje zich alleen door den val zoo ernstig zou hebben gekwetst. Het meisje is bewusteloos, zoodat haar geen verhoor kan worden afge nomen. Een haandis eieren legt. De heer Wm. Murray, Tateresso, in Schotland, bezit een haan, die eieren legt, meldt de (Aruhemsche) Kleiuveeteelt. Het die.» is een kruising tusschen Minorca en R. 1. Red en is verleden jaar April geboren. Tot dusver heeft de haan 9 eieren gelegd, ter grootte van een duivenei. De haan was bij hennen, wier eieren bevrucht bleken te ziju. Na tuurkundigen hebben het dier onder zocht en zijn bereid de waarheid te bevestigen. Een kippenei van een half Als bijzonderheid kan gemeld worden, dat een der kippen van een kippenhouder in Egmond aan Zee een ei heeft gelegd dat het respectabele gewicht heeft van een half pond. De kortste omfrek van het ei bedroeg 20 c.M, tn de langste 23 cM. De gasvergiftiging te Amers foort. In verband met de arresiatie van den heer V. te Amersfoort kon de Tel. nog het volgende meedeelen Een zeer verzwarende omstandigheid voor den echtgenoot van mevr. V. is 't vinden van twee briefjes in een ge sleten kast. In het eene briefje deelt de schrijfster mede, blij te zijn, dat de dood haar verlost heeft uit de aardsche ellende. Zij zou nu rust en uitkomst vinden". Iu het andere briefje vraagt de schrijfster /vergiffenis voor de schande, welke zij haar man had aangedaan, door zijn naam te bekladden". Mevr, V. heeft toegegeven, dat zij deze brief jes heeft geschreven. Op een avond had haar man tegen haar gezegd, dat hij een mooi spelletje kende. Hij dicteerde haar toen de beide briefjes. Eerst na lang en vervelend aandringen van haar man was zij tot opschrijven overgegaan. Het spelletje was daarmede echter nog niet uit. Haar man hield de beide briefj s achter ziju rug eu nu moest zij raden, welk briefje hij naar voren zou steken. Kwam het eerste, dan zou zij (dus mevrouw V. zelf) het eerst sterven, doch als zij den anderen arm aanwijzen zou, kwam de heer V. het eerst te overlijden. Hoewel mevrouw V. zich tegen deze vertoouing verzette, voldeed ze toch aan het ver zoek van haar man. Welk briefje naar voren kwam is onbekend, hoofdzaak is, dat de beide briefjes bewaard zijn ge bleven. Zij moesten dienen om zelfmoord als oorzaak van haar dood te kunnen opgeven. Zooals reeds gemeld is, bestond er goede grond om aan te nemen, dat de echtgenoote van den gearresteerde, ten gevolge van opzettelijke arsenicumver giftiging, ernstig ziek was geworden. Ook de moeder van den heer V. is eenigen tijd geleden onder dezelfde ziexteverschijnselen overleden. Het lijk is opgegraven en onderzocht Omtrent het resultaat der sectie is echter nog niets bekend. Verschrikkelijk ongeluk. Acht spoorwegarbeiders, die bezig waren aan herstelwerken van de lijn Bordeaux- Cette zijn te Agen door een sneltrein gegrepen en geheel vermorzeld. Het gebeurde bij mistig weer op het oogen blik dat zij een aanstoomenden goede rentrein wilden vermijden, liepen ze op het spoor van een in volle snelheid aankomende express-trein. De droeve mare van dit verschikke- lijk ongeluk heeft heel wat opschudding verwekt in het kalme stadje Agen. Tal rijke employé's der spoorwegmaat schappij werden onmiddellijk aan het werk gezes om de bloedige uiteenge rukte overblijfselen der acht veronge lukten bijeen té brengen. Vervallen grootheid. Sinds enkele maanden woont de ex-koningin Louise van Saksen onder den naam van gravin d'Ysette in een bescheiden huis te Ixelles, een der voorsteden van Brussel, zij verkeert in zeer moeilijke omstan digheden, aldus wordt uit Brussel aan „de Tel.» gemeld. Door haar huwelijk met den musicus Tocelli, die haar kort daarop verliet, is ex-koningin Louise Italiaansch onder daan geworden. Dit is de reden waar om zij zich in Brussel heeft kunnen vestigen. Ten einde te kunnen leven, moet zij aan de deuren Italiaansch borduurwerk verkoopen. Haar klein huis bevat slechts enkele kamerseen dienstbode houdt de ex- koningin er niet op na. „Bioscoop Schuttershof. Donderdagavond werd daar opge voerd „De twee broeders'' een landelijk pel door Fransche acteurs gespeeld. Waar we meestal Ametikaansche, Engelsche of Duitsche filmsterren te zien krijgen, was het eeu aardige af wisseling hier eeus de Fransche film kunstenaars te kunnen bewonderen. De inhoud van het stuk is de lief destrijd tusschen twee broers om het bezit derzelfde vrouw. Na een lang durige afwezigheid komt de oudste broer terug, juist op het oogen blik, dat de andere na de huwelijksinzege ning in de ke-k met zijn vrouw, die aan den oudsten broeder haar wcord had verpand, naar huiten treedt, ge volgd door al de bruiloftsgenoodigden. Later moet hijzelf als soldaat opkomen en blijft jaren weg. In dien tijd ontwikkelt zich een verhouding tusschen zijn vrouw, de vroegere liefde, en den oudsten broer. Bij terugkomst leidt dit alles tot een drama. Wij hebben het spel der Fransche acteurs, vooral ook van Diana Karenne zeer bewonderd. De geschiedenis ont rolt zich zoo zonder overdreven voor tellingen, dat we hier meer een uit stekend tooneehpel dan een filmop voering meenen te zien. Een aardig muziekaccompagnement van piano en viool verhoogt de kleur van het vertoonde. Wanneer we nog een raad mogen geven, zou wat meer zorg bij de keuze der voor- en nastukjes overweging verdienen. Een vooruitgang voor het Schutters hof is de electrische verlichting die misschien ook bij andere gelegenheden kan worden gebruikt, daar de bestaande maar matig voldoet. Vier euvelen. In de .Januari-aflevering van het tijdschrift van Nederlandsch Fabrikaat geeft de voorzitter der vereeiiging, de heer J, van Dttsseldorp, een terugblik over 1923 en wijst op vier euvelen die de producenten in ons land kwellen werkloosheid, hooge belastingen, duurte sn niet-sluitende begrootiugen. Hun beteekenis geeft hij aldus aan Werkloosheid. In 1923 zal door Rijk, Gemeenten, enz. ruim f 86.000.000 worden uitgegeven voor werkloozen- onderstand. Hooge belastingen. Minister de Geer schatte, dat de Nederlanders gemiddeld ongeveer een derde van hun inkomen aan belasting betaalden. Duurte. Zij, die buitenslands reis den, zijn meestal van oordeel, dat Nederland het duurste van de conti nentale landen is. Niet-9lnitende begrootingen. De Ne derlandsche staatsbegrooting voor 1924 wees een tekort aan van f 140.000.000. Ter juiste waardeering van dit cijfer worde hier herinnerd dat in 1900 de gezamenlijke gewone en buitengewone rijksuitgaven bedroegen f 155 miliioen en in 1913 f 227 miliioen, terwijl de gewone uitgaven in 1920 ongeveer zes maal zoo hoog waren ais in 1900. Een voorname factor ter bestrijding van deze euvelen acht de heer v. Dus- seldorp het plaatsen van orders bin nenslands in plaats van buitenslands, waardoor de werkloosheid zal vermin deren. Postkantoor te Goes Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in het tijdvak van 10 tot 24 Jan. 1924, Brieven binnenland. Directeur Raad van Arbeid, Goes Secretariaat Pluimvee, Valkenburg; Mej. de Brnijn, Rotterdam. Briefkaarten binnenland J. Kerckhof, Amsterdam Schipper J. Besjes, DelftSchipper C. Ramsteijn, Zevenbergen, N.B. Den afzenders wordt aanbevo len op alle te verzenden poststukken hun naam en volledig adres te ver melden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven, De spoorwegstaking iit Engeland. Het fstakingsbestuur heeft aan de spoorwegbesturen medegedeeld, dat het tot zijD leedwezen de staking moet voortzetten. Ex groothertogin Marie Adelaide van Luxemburg, t Op tiet kasteel Hohenburg in de gemeente Lenggriese is gisteren ex- groothertogin Marie Adelaide van Luxemburg, de oudste zuster van de aalin vau ex kroonprins Rupprecht van Beieren, overleden op den leeftijd van 29 jaar. Zij was 14 Juni 1894 op het kasteel Berg geboren, als dochter van groothertog Willem en groother togin Maria Anna van Luxemburg. De Engelsche regeering Naar verluidt zal de Engelsche regeering een gezant in Sovjet-Rusland benoemen. De Postcheque- en Girodienst. DEN HAAG, Een commissie is samengesteld om te onderzoeken en advies uit te brengen over de verant woordelijkheid en de mate van aan sprakelijkheid van het leidend en uit voerend personeel van deu postcheque en girodienst, voor hetgeen bij de voor bereiding der uitvoering van de cen tralisatie, de ontwrichting heeft ver oorzaakt of verergerd. Lid en voorz. is mr. A. Tak, adv. gen. bij den hoogen raad, lid en secr, F, Dubois, secr. Kamer v. Koophandel, Amsterdam. Een halve ton verduisterd. Te Amsterdam zijn een drietal man- neD en een vrouw van 4050 jaar aangehouden, welke zich bezig hielden met het verhandelen vau bnitenlandsche geldswaren. Het viertal wordt verdacht Duitsch-Amerikaansche coupons ter waarde van plm. f 50,000 verhandeld te hebben, weike ontvreemd zijn aan een zending, die in October 1618 door een buitenl. bank aan een vertrouwens man ter hand gesteld waren, voor transport naar Z. Amerika. Het viertal is ter beschikking van den officier van justitie gesteld. naar waarnemingen, verricht inden morgen van 25 Jan. medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 773,1 te St. Matbieu. Laagste barometerstand 737,1 te Akuteyri. Verwachting tot den avond van 26 dezer Zwakke tot matige Noorwesfelijke tot Zuidwestelijke wind, meest zwaar bewolkt, weinig of geen regen, aan vankelijk zachter. Aan de heeren berichtgevers wordt medegedeeld, dat voortaan berichten van gehouden collected of giften aan wijkzusters alleen worden geplaatst als ze ons belangeloos worden toegezonden. Porto wordt vergoed. Januari. 2627 Bioscoop Schuttershof, De 2 Broeders. 2526 27—28 Witte Bioscoop, Welr kom vreemdeling. 27 Prins van Oranje, Mandolineclub T.o v.i.d.o. 29 Witte Bioscoop Lezing Canada. 29—30 Witte Bioscoop, Do Circus'Kot ning. Februari. 8 Schuttershof, Louis Bouwmeester. Schuttershof, Speenhoff Schuttershof, Symphonie. Januari. 28 Goes, bouwen winkel met J pakhuis en bovenwoning, de Koning. 31 Goes, herstellingen dakbedekking Weeshuis, Rothuizen.

Goessche Courant | 1924 | | pagina bijlage 1