V. 12. Zaterdag 26 Januari 1924. lil jaargang Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. 's Morgens Vroeg. FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. 51ÏIÏJ^land. Binnenland ABONNEMENT Prijjs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 een?. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naarnl. Vensootseksp Goesehe Couram MANT ADVERTENT1ËN van 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt iweeuias] berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. n fvlesnwens Boss' Drukkers- en UUgcYersbedrJQf- Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. NADRUK VERBODEN. „Wie zijn naaste 'smorgens vroeg luid keels groet, hem wordt dit als 'n vloek aangerekend", aldus lezen wij in het Boek der Spreuken. Eu in een aanteekeniüg bij dezen tekst zeggen de Leidsche Bijbelvertalers: //Waarom een luide morgengroet veroordeeld wordt, weten wij niet. Waarschijnlijk schuilt er een bijgeloovige vrees achter". Hier hebben wij nu weer eeus een voorbeeld, hoe de geleerden het soms te ver zoeken. Het doet mij denken aan een mijner voorvaderen, die pro fessor was aan de roemruchte academie van Franeker en die op een naburig dorp een buitenplaats bewoonde. Eens stapte deze professor, die on danks zijn landelijk leven eeu echte kamergeleerde moet zijn geweest, van Dronrijp naar de stad, waar hij college moest geven. Ooderwcg haalde hem een jongetje in en de professor, die sthik had in het aardige ventjf, knoopte een ges, rek met hem aan en vroeg liru1, wat op dit stuk land groeide en wat op dat. Toen de jongen hem op elke vraag prompt wist te antwoordeu en hier gerst, ginder koolzaad en elders weer aardappelen herkende, was de hoog leeraar zoo opgetogen over dit blijs van schranderheid en wetenschappelyken aanleg, cht hij des avonds op het pro fessor enk ransje een voorstel deed, om het veelbelovende jongentje op kosien van de universiteit te laten studeereu Professoren zien soms de eenvou digste dingen over het hoofd, en dit moet ook het geval zijn geweest met den Bijbelvertaler, die de vergelijking van eeu luiden morgengroet met een vloek in verband meende lè moeten brengen met bijgeloovige vrees. Diegene mijner lezers, die des winters vóór dag dauw op het kantoor of op de fabriek, iu den trein of op school moeten zijn, kunnen den professor wel beter in lichten. Zij veronderstellen, dat ook de Spreukendichter, welk een eer waardig man hij geweest moge zijn, aan morgen-ziekte heeft geleden, en dut het afloopen van den wekker of de klop van den porder hein derhalve niet zeer welluidend in de ooren heeft geklonken. Ja, onze Franeker professor mocht, als hij op ziju ochtendwandeling naar de stad om half elf zijn collega be groette, dezen vroolijk toeroepen: //De morgenstond heelt goud in den mond, neef !H, hij had maar eens in den winter vóór zeven uur uit de veeren moeten zijnWanneer dan Óen van die over moedige menschen, die hun dag in opgewektheid beginnen, hem luidkeels had toegesproken, zou hij allicht, zoo EEN ZONDERLINGE H18TORIE DOOR A. MÜTZELBURG. Nadruk verboden. „Als z\j reeds gekozen heeft, dan is voor mij alles voorbijviel Festenrath hem tamelijk heftig in de rede. Daarna ondersteunde hij zijn hoofd met beide handen. Verontschuldig mij een oogenblikje, overste l" zei hy. ffO, dat is best, heel goed, kapitein," antwoordde deze, terwijl hij opstond. z/Ik moet bovendien toch even naar de wacht omzien. Over tien minuten ben ik weer terug.® z/Dus toch te laatmompelde Fes tenrath half overluid. „Kan dan nie mand wachten, slechts een enkel jaartje wachten 1 Als ooit oogen de waarheid zeiden, dan meende ik, dat deze oogen my beloofden ik denk aan je en zal op je wachten.® M Hij verzonk in sombere overpeinzin gen. Maar hij bleef toch de snelbeslo ten en vastberaden man. hij zelfs daartoe nog niet te slaperig was, brommend den Spreukendichter gelijk hebben gegeven, dat zulk een vroolijke groet in de vroegte klinkt als een vloek. Heusch, er bestaan van die menschen, die '8 morgens vroeg in hun kracht zijn. Al zijn ze uitzonderingen, de zielkunde houdt er rekening mee. Deze verdeelt het merschdom in twee soorten och tendwerkers en avondwerkers. De eer sten zijn ver iu de minderheid, tot de Jaatsten hehooren bijna wij allen. Het ebenJigste is, wanneer een och tendwerker en een avondwerker de zelfde slaapkamer deelen of gemeen schappelijk hun ontbijt nuttigen. Dan zal eerstgenoemde zijn slaperigen en brommer den huisgenoot vervelen met plannen en geestigheden hij vult den schemeriger, ochtend met zijn drukke stem en ziju luiden lach; misschien uit hij zijn overmoed zelfs in een morgen zang en heft hij aan „Frisch als de morgen, ziju kracht [bewust, Klopt in mijn ful'ren de levenslost." Maar de huisgenoot zal dooi' dit drukke g«-doe ontstemd worden en zijn kameraad diens luidkeelschen groet in de vroegte als een vloek aanrekenen. Want, in zoover schijnt de mensch, of hij gelijk de Spreukendichter eeuwen vóór onze jaar eliing le°fue, dan we! als modern forens zijn auto bestijgt, zich zelf gelijk te blijven, dat hij het land heeft aan enthousiasme in den nuchte- ren ochtend. De ochtend van een jaar is als de ochtend van een dag. Na den feesteiij- keif avond, zoo rijk aan stemming met zijn Sinterklaas- en Kerst- en Oude- jaarsvreugde, met zijn warmte en licht, zijn gezelligheid en zijn geest, de kille, nuchtere, schemerige Januari-maaud, waar geen einde aan komt. December is de maand voor inkeer en beschou wingen, voor ideeën en idealen. Muar in Januari moet men ons niet aankomen met al dit moois. Wij zij-u pas opge staan na onzen feestelijken roeswe hebben het koud en het is nog donker we moeten tegen onzen zin aan bet werk en beginnen gemelijk onze taak Wat er weer van dit jaar zal terecht komen, we denken er nu maar niet over; ons hoofd staat er nog niet naar. We kunnen nu niet veel hebben en daarom moeten zij voorloopig maar uit onze buurt blijven, die vogeltjes, welke zoo vroeg zingen, en die daarom voor de poes zullen zijn. De natuur houdt rekening met den morgenzieken mensch. Het is of de zwakke schepselen, de bloemen en vogels en of zelfs die sterke held, de zo», bang is hem met een luidkeelschen groet te ontstemmen, nu het zoo vroeg iu het jaar nog maar is. Daarom ver schuilen de sneeuwklokjes en krookjes en aconietje8 zich onder de aarde en de merels en leeuweriken houden voor zichtigheidshalve hun mond. En de zon durft nauwelijks met een bescheiden ochtendstraaltje gluren om 't hoekje van een wolk aan den horizon. „Is het werkelijk te laat nu goed dan dan heeft het noodlot het niet anders gewild zei hij half in zich zelf. „Maar eerst moet ik zekerheid hebben. Er wordt in zulke kleine stad jes zooveel gepraat en begeerenswaard "is zij stellig voor velen, die haar leeren kennen. Heeft zij inderdaad niet willen wachten, totdat ik kwam, welnu, dan is /ij als alle anderen en dan moet ik er mij maar tegen verzetten." De overste kwam nu weer binnen. Festenrath ontving hem met een bijna vroolijk gezicht en bracht het gesprek vau zelf dadelijk op deu laatsten oor* log. De oude heer knikte hem eenige malen toe, alsof bij volkomen begreep, wat er in het hart van zijn jongen vriend omging. Toen echter vergat hij door al die avonturen uit de oorlogs jaren, door de kaas en de aalpastei den geheelen tegenwoordigen tijd, totdat een ordonnans hem kwam roepen, want gedurende den middag zou er een kleine oefening worden gehouden, waarbij het escadron ging geveohtsexerceeren onder het afgeven van vuursalvo's om den wankelenden burgers van Hertogenrade een heilzamen schrik aan te jagen en de zwakke karakters op het pad der deugd te houden. Intusschen liep Festenrath ocafge broken het kleine wachtvertrek op en neer. Men werpt de schoonste hoop van het leven, die men langer dan een jaa stil verborgen heeft gedragen in zijn Soms ziet ge een saffcaaiigeel kopje boven de sneeuw uitkijken en hoort ge den triller van een vogel, die zijn keeltje stemt. Langzaam bereiden ze u voor op den hellen vroolijken dag, langzaam, geleidelijk aan, want ze weten dat een luidkeelsche groet u iu uwe grauwe Januari-stemming misschien meer ver driet zou doen dan pleizier. Rheumatiek en spierpijn Spoedige verlichting van de pijnen en weldra genezing door Sanaperin®Ta- bletlen (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. De nieuwe En jelsche re jeering. De Eugelsche arbeidersregeeriug is geïnstalleerd en door den koning in tegenwoordigheid van den prins van Wales ontvangen. Het behoeft geen betoog dat Rimsay Mac Donald, de premier, die zelf buiieulaudsche zaken heeft genomen, in ziju kabinet heeft gekozen bekende figuren uit de aroei- dersbewegiugvau beu hebbeu Hen dersou (biuuenlandsöhe zaken), Walsh (oorlog) en CJyues reeds indeityd ministerieele rolletjes vervuld in Lloya George's ooriogskabmet-, Dan de radi caal Piiilip Suooden, kanselier van de schatkist, de bekende publicist Sidney Webb (koophandel) eu verder treffen we een tweetal Lord's aan, die tot de zeer mtellectueelen gerekend moeten worden, en waarvan Lord Haldane een monogiafie over de reiaCiviteitslcer heeT geschreven. De beide Lord's zijn noodzakelijk om in het Hoogerhuis het wooid te kunnen voeren (het profanum vulgus heeft daar .geen toegang), al zal de regeering wel maatregelen nemen, dat ook de andere ministers in staat zullen zijn daar hun wetsontwerpen te verdedigen. Hei. kabinet zal in de eerste plaats ziju krachten concentreeren op de vraagstukken van loosheid, huis vesting en btfiteiüandscbe aange legenheden, waarbij getracht zal worden het werk van den volkeuboud te ontwikkelen. Vóór alles vraagt echter de m&chi- nistcn-staliing om een oplossing, die eeu groote belemmeiiug in het verkeer en groot ongerief aan het publiek ver oorzaakt. Het schijnt dat de regeerders al bezig zijn in stilte een verzoening voor te bereiden. De stand van de staking is nu als volgtDe directeuren hebben het ver zoek der machinisten en stokers tot het houden vau een nieuwe coufereutie aanvaard, onder voorbehoud dat de maatschappijen niet verder kunnen gaan dan de voorwaarden, die door den personeelsbond aan den vooravond der staking zijn geweigerd. Hierop heeft de bond zijn verzoek tot het houden van een conferentie hernieuwd om daarin z/de geschilpunten uit den weg te ruimen." (Deze conferentie worat thans elk binnenste en waaraan men droomen van het grootste geluk heeft vastgeknoopt, niet plotseling zonder meer weg gelijk een gescheurd kleed. Tot nu toe had hij er niet aan getwijfeld, dat zijn uit verkorene op hem zou wachten nu en dan had hij wel eens aan de mogelijk heid gedacht, dat zij van plan zou kunnen veranderen, want zij had hein toch eigenlijk niets anders gezegd, dan dat zij steeds vol vriendschap a&n hem zou denken sn zich van harte zou ver heugen, wanneer zij hem terugzag 1 Maar die woorden waren het ook feite lijk niet geweest, die hem hierheen gevoerd hadden. Uit haar geheele wezen, uit haar trouwe oogen hadden zoo meende hij liefde en vertrouwen gesproken en hij had daarom iedere waarschuwende gedachte spoedig uit zijn hoofd verbannen. Haar te schrijven had hij niet gewild, hij wilde zelf ko men. Ziju positie, zijn vermogen deed hem verwachten, dat zij van den kant der ouders nauwelijks ernstigen tegen stand zou ondervinden. En nu zou zij hem tenslotte toch vergeten hebben Hij riep haar beeld op den dag van scheiding voor zijn oogen terug hoe zij hem toen zoo lang en innig had aangekeken, totdat hij onder haar trillende wimpers een traan te voorschijn zag springen en hoe zich na een korten handdruk plotseling omkeerde en hem een God behoede u Tot weerziens l toeriep. Neen, neen, oogenbük verwacht.) De staking veroorzaakt ernstige stag natie in het mijnbedrijf, naar schatting ziju een honderdduizend mijnwerkers werkloos. Ook de scheepvaart begint de gevolgen der staking te vc.elen en in Zuid-Wales verwacht men dat de schepen spoedig stil zullen komen te liggen. De Esgelsche bladen begroeten de nieuwe regeering met welwillendheid als 't kindje binnenkomt, juicht heel het huisgezin Interessant is de meening der Duit- sche bladen over de regeeringswisseling in Engeland. Het Berl. Tagebl. acht de benoe ming van Mac Donald tot eerste- minister in de eerste plaats van belang, omdat zij bewijst, dat de democrati seering van Engeland nu stevig ge- tigd is en niet meer ongedaan kan worden gemaakt. De Vossische Ztg. schrijft in denzelfden geest, doch stipt tevens aan,„ dat het nieuwe kabinet geen zuivere arbeidersregeering is. De Vorwarts merkt op, dat er wel iswaar geen socialistische politiek van Mao Donald te wachten is, doch dat bij in elk geval doortastende pogingen zal doen om het verdrag van Versailles in een werke'ijk vredesverdrag om te zetten. De Z?it, het orgaan van Stresemann, waarschuwt tegen illusies en drukt het Duitsche volk op het hart van de nieuwe regeering geen wonderen op buiten- landsch politiek gebied te verwachten. De Duitsch-natiouale bladen, als Lokal Auzeiger en Kreuzztg., zijn over tuigd, dat Mac Donald zijn plannen niet zal kunnen verwezenlijken. Eerst genoemd blad verwacht een tijdperk van mooi klinkende verklaringen, zon der de minste uitwerking op 's werelds loop. De dood van Lenln. De dood van Lenin heeft in sowjet- Busland een diepen indruk gemaakt. Overal weiden de roode vlaggen, die ter gelegenheid van den jaardag der revolutie wapperden, met rouwdoek omfloerst. Toen Kalinin aan het sowjet-congres het overlijden van Lenin mededeelde brachten zijn woorden een onbeschvijf- lijken indruk te weeg. De vrouwen en tal vau grijsaards braken in tranen uit. Het congres zong vervolgens de revo lutionaire treurzang//Gij vielt als slachtoffer." Lenin's stoffelijk overschot zal per extratrein naar Moskou worden ver voerd, waar de klokken zullen beginneu te luiden. De soldaten zullen een eerewaebt vormen. De kist zal worden tentoongesteld. En zoo zal deze be grafenis als twee druppels water ge lijken op die van den koning van een kapitalistisch rijk. Leoin was de felle bestrijder van het Tsarisme, en dezen strijd heeft hij met succes gevoerd. Zijn grond-idee inder tijd was dat kon hij zich niet voorstellen, dat zij thans de verloofde van een ander kon zijn. 3f er moesten al heel zonder linge dingen zijn voorgevallen Intusschen, als het zoo was, als zij voor hem verloren was, dan zou niets hem hier meer terughouden. Wat konden hem dan alle andere menschen schelen 1 Tot op heden had het hem ondanks alle eigenaardigheden die hem overkomen waren, toegeschenen, alsof hij hier, zelfs in dit wachtvertrek een vrijere, weldadiger lucht inademde, want hij had tot zichzelf gezegd, dat enkele minuten hem bij haar konden brengen, dat hij haar steeds naderde, dat bet hem misschien verguud kon zijn, over haar en over haar familie te waken, Dat was nu voorbij. De lucht leek hem zwaar en zwoel. Als zij hem ver geten had, dan weg zoo spoedig mogelijk weg Toen de heer Bokelmann terugkwam, moest hem de verandering wel op vallen, die er met den jongen man had plaats gehad, 's Morgens, half een gevangene, was de kapitein openhartig, vrooljjk en vol vertrouwen geweest thans vertoonde zijn gelaat een sombere geslotenheid. Kortaf antwoordde hij op de vraag van den rechter, of hij een besluit had genomen, dat hij nog geen beslissing kon nemen, dat hij waarschijnlijk ziju intrek in een hotel zou nemen en mogelijkerwijs slechts één dag zou blijven. z/Wij zijn in Rusland tien jaar ten achter bij het overige Europa, wij mogen met de oprichting onzer partij niet wachten tol de bourgeoisie de macht heeft overgenomen. Neen, dade lijk, onder het juk van het Tsarisme, onder zulke buitengewoon moeilijke omstandigheden, moeten wij een auto nome socialistische klassepartij vormen, om terstond den strijd tegen het Tsa risme en tegen de bourgeoisie aan te binden." Hij wist de groote massa der arbei ders op zijn hand te krijgen. De oorlog werkte Lenin's overwinning in de hand. De bekende schryver Maxim Gorki schrijft over Lenin „Hij is meer mensch d«n wie ook van ziju tijdgenooten, en hoewel ziju geest voornamelijk bezig is. met over wegingen van politiekeu aard, die de romanticus als „eug practisch" moet kenschetsen, ben ik toch overtuigd, dat hij iu oogenblikkeu van ontspanning verder in de nieuwe toekomst ziet, dan ik mij kan voorstellen. Het hoofddoel van het leven van Lenin is het welzijn der geheele menschheid en hij moet het einde vooruitzien van het groote proces, voor welks omvang zijn gansche wil ascetisch eu manhaftig werkzaam is. Hij is een idealist, wanneer men in dit woord de vereeniging van alle krachten der natuur in ééa idee legt de idee vau het algemeen welzijn." Kenners van de Russische toestanden gelooven niet, dat de dood van Lenin een directen invloed op den stand van zaken van de Sovjetrepubliek zal heb ben, aangezien de Roode tsaar reeds sedert geruimen tijd op politiek ge bied zoo goed als geen rol speelde. Wel is men overtuigd, dat zijn dood de onafwendbare botsing tusschen de verschilleude richtingen zal verhaasten. Men vermoedt, dat Trotski een poging zal doen meer dan thans op den voor grond te treden. Hij heeft daarbij in elk geval de medewerking van mannen als Radek en Zinovief, die steeds aan zijn zijde hebben gestaan om de wereld revolutie te bevorderen, waartegenover Krassin, Tsjitserin en Stallin de meer gematigde groepen leidden, sinds Lenin dit zelf niet meer persoonlijk kon doen. Het eerste ttek-n van verandering in den toestand zal vermoedelijk ziju dat Trotski, die half in verbanning leeft, naar Moskou teiugkeert. Behalve met de splitsing in de lei dende communistische klingen zal men rekening moeten houden met het streven naar decentralisatie en autonomie, dat in de provincie aan het opkomen is en ten slotte niet meer te keeren zal zijn. De post-cheque en Een deputatie van het bestuur van de alg. ver. ter bescherming van de belangen van rekeninghouders bij den post-chèque en girodienst, heeft een onderhoud gehad met den minister van Waterstaat. //Kapitein," zei de reebter, „bet is niet in het minst mijn plan dieper op uw persoonlijke aangelegenheden in te gaan, dan dit met mijn beroep ver- eenigbaar is. Maar ik vermoed, dat u tusschen hedenmorgen en thans een bericht hebt ontvangen, dat u onaan genaam gestemd heeft. Was er nog iemand anders dan de overste bij u P" „Neen." //Staat u mij dan toe, als een ouderen vriend, een openhartig woord met u te praten 1 Ik ben met de toestanden hier ter plaatse nauwkeurig bekend. De dame, om wier wille u hierheen bent gekomen, is juffrouw Annette Riedenhurg. Verleden jaar was zij in Keulen. Om de hand van deze dame geeft sinds eenigen tijd een zeer acht baar burger van Hertogenrade zich veel moeite. Hij heeft tot op heden voor zoover ik weet, nog geen jawoord gekregen of dat moest dan toevallig vandaag of gisteren gebeurd zijn. Da jonge dame zelf oppert nogal beden kingen hoewel haar vader deze ver bintenis graag zou zien om haar lot voor goed aan dat van een ander te binden op welke gronden, dat kan ik weliswaar niet zeggen. Indien iemand u den staat van zaken anders heeft voorgesteld, dan kunnen dat slechts vermoedens zijn geweest." Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1