Binnonlard, Rechtszaken. Provincie Nieuws Mandoline-vereeniging T.O.V.I.D.O, uit Vlissingen. Door voornoemde ver. zal een open bare uitvoering worden gegeven op Zondag '27 Jan. in de Prins van Oranje, die, naar wij vermoeden, ook hier wel belangstelling zal trekken. Het orkest, dat uit 22 personen bestaat, (Mandoline's, Man II, Man- dola's, guitaren enz.) trad reeds met veel succes in verschillende plaatsan op, en trok steeds overvolle zalen. De mandoline-muziek begint zich al meer en meer op den voorgrond te plaatsen, wat hem, die de zachte, imponeerende klank, die een orkest voorbrengt, kent, niet zal verwonderen. Temeer zal dit concert hier belang stelling wekken, daar door den leider van T.O.V.I.D.O., den muziekleeraar dhr. Ventevogel, eenige maanden ge leden ook hier ter stede een Symphouie- orkest is opgericht,-dat sedert kort met de repetities is aangevangen. De avond zal met een bal worden besloten. Mei zie verder achterstaande advertentie. y> Clinge Doorenbos. Voor een vrij goed bezette zaal heeft Maandagavond in de Prins van Oranje Clinge Doorenbos zijn liedjes gezongen. Liedje van allerlei soort, leuk, gevoelig, actueel, spotliedjes en ook een; liefde liedje. De heer Doorenbos heeft op aller aardigste, humoristische wijze zijn liedjes voorgedragen en ze met enkele woorden bij het publiek ingeleid. Een der fijnste vonden webloe men. De piano-begeleiding was in goede handen bij den componist der liedjes, den heer Dupont uit Nijmegen. Het publiek heeft epn aangenamen avond doorgebracht en toonde zich door hartelijk applaus hiervoor erkentelijk. Kon. Erk, Pitmanschool. Blijkens de annonce in dit nr. be staat er aan bovengen, school ook ge legenheid zich te bekwamen in moderne talen (Franscb, Duitsch of Engelsch), hetzij in privaat-lessen of in clubs. Lessen worden gegeven in conversatie, literatuuryen correspondentie. Deze cursussen, die onder leiding staan van mevr. J. L. Land-Meystre, zijn ten zeerste aan te bevelen aan studeerenden van M. U. L. O, en H. B. S. Daar de tarieven laag zijn heeft een ieder een prachtige gelegenheid hier zijn talen kennis uit te breiden of aan te kweeken. B. V. G. Gisteren vergaderde in de Prins van Oranje de B. V. G. (Bond van Oud leerlingen L W.C. in Zeeland). De vergadering wordt voorgezeten door dhr. Jan Bom van Waarde, die allen verwelkomt, inzonderheid de heeren Zwagerman en v. d. Plassche, resp. Rijkszuivelconsulent en Bijkslandbouw- consulent. Bericht van verhindering was van verschillende heeren ingekomen. De secretaris W. de Buck van Melis- kerke leest notulen en jaarverslag. Aangesloten zijn 18 afdeelingen met 595 leden. De Bond hield tweemaal algemeene vergadering, het bestuur vergaderde viermaal, ook hield de bond een goedgeslaagde excursie door Wal cheren. De penningmeester, D. Sinke van Kloetinge, deed rekening en ver antwoording. Ontvangen is f 577.52. uitgegeven f 308.17, saldo f274.35. De commissie tot nazien der rekening, bestaande uit de heeren A. Zandee en Eversdijk van Kloetinge, adviseert tot goedkeuring daar zjj alles in orde heeft bevonden. De subsidieregeling wordt goedgekeurd. De zomervergade ring wordt vastgesteld te Goes te hou den en in W.-Zuid-Beveland de excur sie. Dhr. J. H. Hage te Scherpenisse wordt met algemeene stemmen als be stuurslid herkozen, welke de benoeming aanneemt. De commissie van rapporteurs bestaande uit de heeren I. A. Risseeuw, A. Zandee, W. Oostingh en W. de Buck brengt bij monde van laatstge noemde rapport uit over het Bonds- vraagpuntZijn onderlinge paardeu en veeverzekeringen een landbouwbelang, zijn zij wenschelijk of noodzakelijk Dit rapport had algemeene instemming en zal binnenkort in de pers worden bekend gemaakt. Na de pauze hield de heer C. Zwa german, rijkszuivelconsulent te Middel burg een lezing overErfelijke eigen schappen, waarna de heer I. A. Ris- seeuw, Oostburg, sprak over het nut van handelskennis en economie. Een herinneringsdag. Heden, 28 Januari, is het 50 jaar geleden, dat de Nederlandsche troepen de Kraton op Atjeh op de inboorlingen veroverden en daarmede ees einde maakten aan het verzet in Atjeh onder vonden. En al mogen nu de opvattingen orer zulke krijgsbedrijven bij veien anders zijn dan in dien tijd, toen is er over dit wapenfeit zeer gejubeld en degenen die er aan deelnamen zjjn gehuldigd op groolsche wijze. Rede van minister de Geer. Oud-minister de Geer heeft te Arnhem en Zwolle een rede gehouden, waaraan wij het volgende ontleeneo. Onder de punten, die ongetwijfeld neg tot veel gedachtenwisseling zullen aanleiding geven, noemde spr. de salarisverlaging voor de ambtenaren. De voorstelling, die vaak van ambte naarszijde wordt gegeven, dat het on billijk is, de salarissen tot sluitpost van de begrootiDg te maken, berust, aldus spr., op een feitelijke vergissing. Inderdaad zou dit niet alleen onbillijk zijn, maar in tijden van groote depressie ook den staatsdienst grootélijks schaden. Doch niemand bedoelt dit. Over het geheele budget wordt nagegaan, in welke onderdeelen dit redelijkerwijs en zonder vitale belangen te schaden, voor verlaging vatbaar i.«. Daarbij komt ook het peil der wedden aan de orde. De salarissen zijn niet de sluitpost, maar één der objecten, die nader op hun aannemelijkheid voor dezen tjj'd worden getoetst. Bij die toetsing kan blijken, dat sinds de vaststelling van de tegenwoordige salarisnormen het indexcijfer gedaald is, en de loonen en wedden in de particuliere maatschappij zijn terug gegaan, enz. Met de wedde van den ambtenaar loopt parallel het arbeidsinkomen van den particulier, dat reeds op ruime schaal geslonken is. Dat zijn arbeids inkomen uit dezelfde kas komt, waar de belastingen ingaan, kan bezwaarlijk, aldus spr., een reden zijn, zijn arbeids inkomen in een uitzonderingspositie te stellen en aan den teruggang van anderer arbeidsinkomen nog een be- lastingverhooging toe te voegen Spr. kp,ppte,;dat ook omtrent andere bezuinigingsmaatregelen overeenstem ming zal worden bereikt. De kans daarop schijnt niet gering, nu de bezuiniging zelve wel door nagenoeg iedereen als het eerst noodige wordt beschouwd. Herziening Arbeidswet. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Tilburg heeft nogmaals bij minister Aalberse aangedrongen opeen zoodanige herziening der Arbeidswet, dat deze niet langer een hinderpaal is, om tot de noodzakelijke verlaging der productiekosten in het bedrijfsleven hier te lande te geraken. Opgemerkt wordt o.a. dat Amerika, Duitschland en Japan geen wettelijken achturendag kennen. Verlaging ambtenaarssalarissen. Het Volk verneemt, dat het in het voornemen der regeering ligt, de ambte- naarstractementen met ingang van 1 Juli a.s. met 10 pet. te verlagen. Eveneens ligt het in de bedoeling, aldus het blad, ten spoedigste de scha len van het salarisbeslpif te herzien. De forensenbelasting. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de regeering een wetsvoorstel voorbe reid, volgens hetwelk de forensenbe lasting gescheiden zal worden van de gemeentelijke inkomstenbelasting en als een afzonderlijke opbrengstbelasting van de werk- en woon forensen zal kunnen worden geheven. Het ontwerp is om advies gezonden aan de ge meentebesturen en krmers van koop handel. Het moet tevens de bedoeling zijn van de regeering, aan de leden van de Gedeputeerde' 8tsten restitutie te ver- leenen van wat zij sedert 1921 aan deze belasting hebben betaald, wat vermoedelijk aanleiding heeft gegeven tot het onjuiste en reeds op het eerste oog onwaarschijnlijke bericht van Het Volk, dat de geheele forenseubelasting zou worden afgeschaft met terugbe taling van 1921 af. Gesprongen Winterhanden Jeukende Wintervoeten Ruwe en Schrale Huid Springende Lippen geneest men met PUROL Doos 30 en 60 ct. Bij apoth. en drogisten. Kantongerecht Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens Overtreding LeerplichtwetA. D. te lerseke, f 0,50 s. 1 d., U. M. de B. te Goes, M. v. A. te Iereeke, ieder f 1 s. 1 d. Niet beletten dat hond wild opspoort J. R. te Borssele, f 1 s. 1 d. A. P. v. d. H. te Oss f 5 s. 5d. In het veld poging doen wild te bemachtigen L O. te Krabbendijke, f 1 s. 1 d. Met kunstlicht wild opsporen J. v. B. te Rilland-Bath f 25 s. 26 d. Straatschenderij M. H. S. te Schore, f 3 s. 1 week tuchtschool. Het verwekken van nachtrumoer C. K. en J. J. K- te lerseke f 5 s. 'R.itfe Zonder vergunning vee laten loopen over weilandG. L. te Kamperland f 5 s. 5 d. Overtreding wapenwetK. v. d. K. te Oud-Sabbinge f 6 s. 5 d. Overtreding Arbeidswet: A. L. van M. te Goes 4 maal f 1 s, 1 maal 1 d. Overtreding VleeschkeuringswetQ. v. d. L. en W. 8., beiden te Kloetinge, f 5 s. 5 d., M. H. en D. v. G. beiden te Hoedekenskerke, A. D. te Kruiuin- geu, ieder f 3 s. 8 d. Overtreding Veewet J. D. te Wol- phaart8dijk, viijgesproken. Openbare straat op last van burge meester en wethouders niet schuren H. J. S. te Rilland-Ba h, ontslagen van rechtsvervolging. Op openbare straat luidruchtig schreeuwen M. N. V. te Wisseukerke, terug aan onders. Bij brand niet tegenwoordig zijn als spuitgastM. H. D. te Hoedekenskerke geen straf toegepast, J. v. d. L., C. d, D., j. L., G. J. aldaar f 3 s. 3 dagen. Overtreding WarenwetJ. S te Kloetinge f 50 s. 50 dagen. Met motorrijtuig aan het station zich niet verwijderen op last van een bevoegd ambtenaarP. T. te lerseke f 10 s. 10 dagen. Op dijk getimmerte stellen J. Z D. Z. te Waarde f 2 s. 2 dagen. Mest vervoeren zoodanig dat weg bemorst wordtF. W. te Ellewouts- dijk f 2 s. 2 dagen. Overtreding TiekhondenwetD. W. te Kloetinge f 2 s. 2 dagen. Wielen van wagen niet van klei en modder zuiverenJ. W. te Borssele f 2 s. 2 dagen. Visschen zonder acle en vergun ningP. N. te Kattendijke f 2 en f3 s. 2 en 3 dagen. Fietsen zonder bel,- W. V. te 's Gra venpolder f 2 s 2 dagen. '8 Avonds fietsen zonder licht: P. H. te Rilland, J. B. te Nisse, A. R. te Wolphaart8dijk, H. W. de L. te Colijnsplaat, M. M. te Kloetinge, A. B. te Driewegen f 3 s. 3 dagen. Als voren en opgeven valsche naam C. S., J. K. te Kwalendamme f 3 en f 5 s. 3 en 5 dagen. Vrijgesproken beklaagd overtreding LeerplichtwetJ. S. te Korlgene, C. v. L. te Kruiningen, K. D. B. te Wol- phaartsdjjk. Bij hel vestigen van eep antodienst autobus niet laten keuren J. F. O. te Rilland-Bath. 's Heer Ar.ndskerke. In de Maan dag gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente, die door 10 leden en den secretaris werd bijgewoond, werd het voorstel van B. en W. om, in verband met den aanleg van tramlijnen ea den daarmede in verband staauden ombouw van het emplacement 's Heer Arendskerke, 16 olmen, staande vóór het station, te verkoopen, met alge- ffiegne stemmen aangenomen. Daarna werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten tot het aangaan eener geldleeuing groot f 16.250, rentende hoogstens 5 pet., voor den bouw eener R. K. school te Noord-Kraaijert. Tot afgevaardigden naar de verga- dering van aandeelhouders der N.V. Waterleiding Maatschappij „Zpid-Beve- j land» werden benoemd de heeren P. Oudkerk en P. de Putter, Rilland-Bath. Omtrent de aan varing op de Schelde, welke wij reeds »n ons vorig nr, vermeld hebben, meldt men ons nog Alhier had op de Schelde een tra gisch ongeluk plaats. Zondagvoor middag kwam een sleepschip, genaamd Bato, groot 400 ten, vanuit de rich ting Vlissingen gevaren door het Schaar van Waarde nabij den Zimmerman- polder. Toen genoemd schip op het einde van het Schaar weer het officieele vaarwater zou kiezen, kwam een groot zeeschip vanuit Antwerpen met volle kracht op de Bato aanvaren met bet noodlottig gevolg, dat de Bato werd overvaren en als het ware in den grond werd geboord. Het groote stoomschip bleef onbekend en vervolgde zijn weg verder richting Vlissingen. De Bato zonk oogenblikkelijk. De schipper sprong over boord en wist zich te redden. Vrouw en 4 kinderen, die zich waarschijnlijk in de roef be vonden, verdronken. Op de voordracht voor onder wijzeres te Biggekerke komt als no. 1 voormej. C. Risseenw, thans onder wijzeres aan de school in den Volker polder alhier. De overweg, bewoond door J. M. Bruijns, 2e weg, Wachtpost 21, is met ingang van Dinsdag 22 Januari te 11 uur 10 min. namiddags geopend, de bewaking is dan ingetrokken, de afsluiting zal dan worden verwijderd. De waarschuwingsbolden, over elkaar gekruiste armen, zijn reeds geplaatst. Door ds. Steinz nit Goes werd een lezing gehouden in het vereeni- gingsgebouw Ons Huis, met als onder werp „Julianus de Afvallige". Ds. Visser upeude de vergadering. Spreker verleide op zeer boeiende wijze, dat Julianus, zoon van een broeder van Oonstantijn den Grcoten, in 361 keizer van het Romeinsche rijk, een zeer slechte, en tevens van slechte onder wijzers, Christelijke opvoeding had genoten. Het weder terugkeeren tot het heidendom was hiervan het gevolg. Een heele levensgeschiedenis volgde hierop lot aan den dood van Julianus in den strijd tegen de Perzen. De lezing was zeer druk bezocht. Een zeer interessant onderwerp. De alhier in de O. L. School gehouden ouderavond mocht zich in een zeer goede opkomst van de ouders verheugen. Dhr L. K. Stranb opende da vergadering. Het woord werd ge voerd door dhrn. A. A. Mol, hoofd der school, met als onderwerpde Opvoïding van het Kind, M. N. van de Linde, onderwijzer: De Natuurkunde van voorheen en thans. Beide onder werpen weiden met groote belangstel ling gevolgd. Het werk van de kinde ren werd hierop nagezien. Onderwijl werd thee gepresenteerd. Kloetinge. Met ingang van 1 Febr. a.s. wordt de brievenbesteller J. Joziasse naar Goes overgeplaatst. Sc'nore. In deze gemeente zal de bewaking van den overweg bjj wacht post S3 worden opgeheven op Zaterdag 26 Januari des voorm. te 6.15 uur, en die bij wachtpost 35 op denzelfden dag des voormiddags te 6.20 uur. 's Beer II. Kinderen. Maandag avond hield de vereeniging Land- en Tuinbouwbelang haar algem. verg die goed bezocht werd. Uit het verslag van secr. en penning meester bleek dat de algem. toestand reden tot tevredenheid geeft. De aftr. bestuursleden werden bij acclamatie herkozen, lerseke, De verkoop van zaaioesters is dit jaar reeds begonnen, de prijzen varieeren van 8090 cent per Kg., voor oesters van 30 Kg.de vraag, voor Engeland vooral, is beduidend. De eerste zendingen daarheen zijn reeds weg. Ook Fiankrijk, dat zeer weinig zaaigoed heeft, interesseert zich sterk voor Zeeuwseh goed. Onder het speelkwartier is het dochtertje van J. Tramper zoodasig op het schoolplein gevallen, dat been breuk is geconstateerd door rlr. Klin kenberg, die geneeskundige hulp ver leende. Wemcldinge. Dinsdagnamiddag had de schippersknecht van het sleepschip „Flora", schipper van Oijen alhier, het ongeluk met zijn hand bekneld te ge raken tnsschen een staaldraad en den bolder, met het gevolg dat dit lichaams- dgel dermate werd beleedigd dat de toppen van twee vingerp werden afge knepen, Dr. Gnirrep verleende heel kundige hulp. flansweert. De Engelsche zeeboot „Urnvuma" en de Hongaarsche zeeboot „Haros" zij a op de Westerschelde, tijdens dikken mist, omhoog gevaren en blijven zitten. Gisterenmiddag zijn beide booten vlot gekomen en naar zee gestoomd. Dinsdagvoormiddag arriveerde ajhier het Parket uit Middelburg, om zich per loodsboot naar Bath te be geven, teneinde een onderzoek in te stellen naar het ongeval met het schip „Bato 10" welke daar door de Duitsche zeeboot Itadbot i? overvaren en waarbij 5 menschen verdronken. Borssele. Maandagavond vergaderde alhier de Varkensvereeniging. De ver. telt thans 45 leden ea ingeschreven zijn 100 varkeDS, In 1923 zijn vijf varkens uit nood moeten geslacht wor den. Aan de bezitters is te zamen f 219,93 uitbetaald. De inkomsten der vereeniging bleken f 543,70 de uitgaven f 889,28. De rekening wees dus een batig saldo aan van f 204,42. Herkozen werd als voorzitter dhr. J. Cor8tanje Sr. Het salaris van den penningmeester werd bepaald op f 10, dat van den bode op f 16. Besloten werd aan het reglement een bepaling toe te voegen, dat thans een nienw lid f 1 zal betalen bij toetreding en f 1,50 zal moeten storten in de reservekas. 's Gravenpolder. Maandagavond vergaderden de vereeniging „Volksweer baarheid" en de Sebietvereeniging „Oranje Nassau". Aanwezig waren 17 leden. De ontvangsten van Volks weerbaarheid waren f 89,37J en de uitgaven f 11,80 alzoo met een batig saldo van f 27,57£. De ontvangsten van de Schietvereeniging „OraDje Nassau" waren f 175,95, de uitgaven f 112,76£ alzoo met een batig saldo van f 63,18J. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. Kopmels, L. Eckhardt en J. C. Kievit, Kortgene. Vrijdag vergaderde de Onderlinge Veeverzekeiing-Maatschap- pij „N.-Beveland". Uit het jaarverslag bleek, dat er in het jaar 1923 zijn gestorven 28 paarden en 4 koeien, terwijl er 8 paarden en 1 koe ont eigend werden. De betaalde premiën hebben bedragen voor de paarden, ouder dan 3 jaar, na aftrek der resti tutie, 2,3 pet. en voor paarden be neden 3 jaar 1.73 procent; voor de koeien J 3/r pet. Daar, tengevolge der vleeschkeuringswet, alle gestorven paarden voor de consumptie worden afgekeurd, wordt besloten de premie der afdeeÜDg paarden met Pcl- te verhoogen. De inleg voor nieuwe leden, welke ten goede komt aan deResrrve- kas, wordt voor heide afdeelingen vast gesteld op pet. Als bestuursleden worden herkozen de periodiek aftie- dende heeren A. Hartog en J. M. Bom. (z.) Opheffing Harine-commandemeut Zeeland. Op vragen van dhr. Dresselhuys heeft de minister van marine o.a. ge antwoord, det tot de vereenvoudigin gen in het beheer der marine, welke de minister van plan is aan te bren gen, o.a. behoort de opheffing in vredestijd van het commandement der marine te Middelburg. Met de inter nationale verhoudingen is op vol doende wijze rekening gehouden en van een terugtrekken der marine van den Scheldemond is geen sprake. De minister acht zich niet verantwoord om het oordeel der Staten-generaal over deze kwestie af te wachten. Een en ander is voor het R(jk van financieel belang. Krabbendijke. Zondag 27 Januari a s. treedt op voor de Vereen, v. Vrjjz. Herv. des namiddags half zeven ds. J. N. Pattist van Middelburg. De a.s. Zomerdienst regeling. Bjj vergelijking van de voor}oopigp zomerdienstregeling voor de Neder landsche spoorwegen met de huidige regeling, troffen wij voor de lijn Roozendaal-Vlissingen de volgende wijzigingen aan De mailtrein welke thans van Roo sendaal vertrekt 12 u. 48 m. zal dan vertrekken te 1.60 en te Vlissingen niet meer aankomen 1.20 maar te 2,24. Van Amsterdam zal men voor dien trein moeten vertrekken te ip.88 in plaats van 9.52; van den Haag (e 11.23 'R plaats van te IQ.52 j en van Rotterdam DR te 12.Q2 in plaajs vgn 11.23. De boemeltrein welke thans van Roosendaal vertrekt te 8.IQ ep tp Vlissingen is te 5.16, zal dan van Roosendaal vertrekken te 4.08van Wouw 4.19van Bergen op Zoom 4.29van Woensdrecht 4.38van Rdland-Bath 4.51 van Krabbendijke 4.58 van Kruiningen-Ierseke 5.08 van Vlake 5.14; van Kapelle-Bieze- linge 5,21van Gaes 5.31van 's Heer Arendskerke 5.89 van Noord- Kraaijert 5.47 van Arnemniden 5157 van Middelburg 6.06, te Vlissingen 6.14. Nog is in deze richting gewijzigd de laatste sneltrein, die nu van Roozen- daal vertrekt té 10.39 en dan zjjl vertrekken te 10.09; van Bergen óp Zoom nu 10.56 dan 10.26van Krabbendijke nu 11.14 dan 10.43': van Vlake nu'11.25 dan 10.66; van Gpe» nu 11.38 dan 11.08; van Middelburg nu 11.59 dan 11.28, te Vlissingen nji 12.07 dap 11.86, Van Amsterdam zai men moeten vertrekken te 7.19 in plaats van 7.25 van den Haag te 8.17 in plaats van 8.37 van Rotterdam DP te 8.47 in plaats van Q.2Q. In de tegenovergestelde richting zal de ochtendsneltrein van Vlissingen in plaats van te 7,05 vertrekken te 7-08 j van Middelburg te 7.16 in plaats van 7.14; van Goes te 7.35 in plaats van 7.34 maar verder ongewijzigd blijven. De maiitrein, die nu te 5.10 van Vlissingen vertrekt wordt 5.85.- Ten slotte zal de laatste boemeltrein, die nu 7.24 van Vlissingen vertrekt, vertrekken om 7-18 van Middelburg om 7.25 van Arnemniden om 7.85'; van Noord-Kraajjert 7.41van 's Heet Arendskerke 7.50 van Goes 8.()1 van Kapelle-Biezelinge 8.09van Vlake 8.18 j van Kruiningen-(ersekp 8.24 van Krabbendijke 8.8^ vap Rilland-Bath 8.40van Woensdrecht 8.58; van Bergen op Zoom 9.06; van Wouw 0.14; te Roosendaal 0.24. Men is dan te Rotterdam DR te 11.05, te den Haag 11.50 en te Reiden te 12.11. Verder geeft deze trejr) ook bij de nieuwe regeling geen aan sluiting. Prov. Staten. Na een nieuwjaarsrede van den voorz. werd tot lid van Ged. Staten in de vae. Merckens (a.r.) gekozen de heer G. van de Putte mét 29 st., 4 op dhr. Lindeijer en 7 blanco. Medegedeeld wordt dat de raad van Tholen het toegezegde subsidie voor

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2