Donderdag 24 Jannari 1924. 111 jaargang BUITENLAND. STADSNIEUWS. kV. 11 ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, bait™ Goes t' i, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Nasail. Vennootschap Goesche Courant ADVERTENTIËN van 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en kleenwens Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf- Advertentiën worden aangenomen tot 13 aar voormiddag. COURANT De Enjelsche rejeering verslagen De Britsebe regeering is in liet Lagerhuis verslagen op het labour- amendement, dat „het onze plicht is, eerbiedig Uwe Majesteit erop te wijzen, dat Uwer Majesteit's huidige raads lieden niet het vertrouwen van het Huis hebben.» Dit amendement werd aan genomen met 328 tegen 256 stemmen, onder laid gejuich van de oppositie. Te voren had de eerste Lord der admiraliteit, Amort, ter bestrijding van de werkeloosheid, voorgesteld om lichte kruisers te bouwen eu duikbooten, waardoor aan 32000 arbeiders werk zou worden verschaft. Deze zwaar-liggende kluif heeft echter weinig succes gehad, evenmin als de verdediging van Baldwin van zijn regeeringsbeleid, welke hij besloot mei bet gezegde De toekomst ligt tusschen conservatieven en socia listen en de conservatieven zullen den bandschoen oprapen, wanneer deze hun wordt toegeworpen. Ramsay Mac Donald verklaarde dat zijn partij (de arbeiderspartij) haar best zou doen om de vrees ten aanzien van het socialisme te verdrijven. Er zal das nu in Engeland een arteeiders-regeering komen. Deze zal terstond reeds voor moei lijkheden komen te staan. Baldwin noemde reedshet werkloosheids vraagstuk en de Fransche kwestie. Hieraan moet nog als eerste pnnt worden toegevoegd de spoor wegstaking. Zooals wij reeds gemeld hebben is '/e van het Engelsche locomotief, person eel, c.a. 60.000 man, georganiseerd in den machinistenbond, in staking gegaan. De nat. vereen, van spoorwegper soneel staakt niet mee, althans voor- loopig, want gevreesd wordt, dat er overloopers zullen komeD, te meer otn dat de leiders van den machinistenbond beloofd hebben om ook aan niet-leden stakingsgeld uit te keeren. Op een der gelijke manier kan men natuurlijk ge makkelijk het aantal zijner handlangers vergroolen. Inmiddels heeft de voorz. der nat. ver. (welke accoord gaat met de loonsverlaging) de staking een fiasco genoemd, terwijl de voorz. van den stakenden machinistenbond het succes der staking verbazingwekkend noemt. De waarheid zal wel in 't midden liggen. Het is onmogelijk om thans reeds de uitwerking van de staking te overzien, maar Reuter meldt dat dezen eersten dag de spoorwegdiensten ernstig ontwricht zijn. Trouwens, voor ver schillende streken schijnt de staking zeer ongelijk in haar gevolgen te zijn. De arbeidersregeering zal haar kracht dus reeds terstond kunnen demon streeren. Dan is er de kwestie met Frankrijk, welke weer eens in een ernstig stadium is getreden, doordat het Fransch-Bel- gische spoorwegbeheer in het bezette gebied ten aanzien der Engelsohe zone verkeersbelemmeringen heeft ingesteld, zoodat reeds van een blokkade ge sproken wordt. De Engelsche gezant te Brussel heeft ophelderingen aan de Belgische regeering gevraagd. Die brave poincaré l of eigen lof Na eenige Zondagen rust gehouden te hebben, heeft Poincaré Zondag op nieuw het woord gevoerd. Ditmaal was de onthulling van een gedenkteeken voor de gesneuvelden van het zevende arrondissement van Parijs den minister president aanleiding tot het uitspreken van een redevoering, waarvan Havas het volgende verslag zendt Poincaré begon met de verklaring, dat Frankrijk zich thans meer dan ooit zal wachten voor de verschrikkingen van den oorlog. Het zal met al zijn krachten van geest en hart voor den vrede werken en méér dan ooit ernaar streven de volken zoo dikwijls door belangenstrijd verdeeld, In liefde tot de menschheid samen te brengen Om op doeltreffende wijze de zaak van de wereld-eendracht te dienen, wenscht het deze te verdedigen door nakoming der verdragen en handhaying der daar bij geschapen rechten. Wij hebben, zeide Poincaré, het tijdvak van de „vodjes papier» gekendvoortaan echter zullen wij leven onder de be scherming van wat onder eeden ge zworen is. Waartoe zouden zooveel vergoten bloed, zooveel tranen, zooveel eeuwig durende smart gediend hebben, wanneer Frankrijk ook morgen zou staan onder de bedreiging van nieuwe aanvallen, of wanneer wij, ten gevolge van een opzettelijk in gebreke blijven van Duitschland, buiten staat zouden zijn onze verwoestingen te herstellen Geen enkele politieke campagne, geen enkele financieele manoeuvre, geen enkele druk van buiten, zal de stem van ons geweten kunnen verstikken. Wij zijn geen volk, dat hebzuchtig is, verblind door imperialisme, belust op andermans bezit. Wij verlangen niets van anderen te hebben en Tvensohen uitsluitend het geluk van andere volkenniet alleen (wat vanzelf spreekt) dat van onze bondgeuooten, maar zelfs dat van onze vroegere vij anden, mits zij met het verleden breken, bet uitwisschen en het goedmaken. Frankrijk is nooit te kort geschoten in ridderlijke edelmoedigheid en zal er ook nimmer van afwijken. De wereld kan vertrouwen hebben in zijn recht schapenheid, zijn eergevoel, en hel geeft slechts aan twee bescheiden wen- schen uitdrukking, n 1. door niemand beroofd te worden van wat het beloofd is en niet meer door zijn buren bij de keel gegrepen te worden. Pluimveetentoonstelling. De opening. Dinsdagmorgen had de opening plaats der pluimveetoonstelling, welke van wege de afd. Zuid-Beveland der V. P. Z. in het veilingsgebouw gehouden is. Tegenwoordig waren o.a. het dag. bestuur der gemeente Goes en ver schillende autoriteiten op pluimvee- gebied. Dhr. J. M. Slegt, voorz. van het tentoons'.ellingscomité, opende de ten toonstelling met eeo rede, waarin hij zeide dat deze eerste provinciale ten toonstelling uitgaat van de afd. Zutd- Beveland der V. P. Z. Deze vereeni- ging is bekend door haar eierveiliug te Goes, door welke de eierprijzen op Zuid-Bevelaud beheerscht worden, daar de marktcommissie van haar prijzen gebruik maakt. Spr. noemt eenige cijfers, in 1922 werd omgezet voor f37.639,38, in 1923 voor f43,642,60. De vereeniging heeft echter ten doel de bevordering van de pluimveeteelt, vandaar deze tentoonstelling. Spr.brengt dank aan den heer Hanken, als voorz. van de Veilingsvereeniging voor het afstaan van het geriefelijk gebouw en aan B. en W. van Goes voor de be toonde belangstelling. Dhr. Hanken, voorz. der V. P. Z., memoreert het werk der vereeniging ter bevordering van een goeden trippen stapel o.a. door fokstation en foktoo- men. Spr. verblijdt zich met de belang stelling van hit gemeentebestuur van Goes en van de Z. L. M. De heeren in Zuid-Beveland zijn flink voor den dag gekomen. Spr. noemt de tentoonstelling, waar de keur van het Zeeuwsch pluimvee is bijeengebracht, een groot feit. Dhr. v. d. Bout, bij afwezigheid van den burgemeester van Goes, dankt voor de uitnoodiging en spreekt de hoop uit dat de teutoonstelling aan de gestelde verwachting zal voldoen. Er is heel wat te zien. De keurmeester, de heer v. Asperen Vervenne, noemt de pluimveeleelt een der meest rendabele onderdeelen van den landbouw. Engeland en Duitsch land hebben een groot tekort aan eieren. De handel op Engeland is zeer rendabel en sedert 14 dagen is er een groote vraag naar Hollandsche eieren in Duitschland. Goed voer en een goed hok is een noodzakelijkheid voor de kippen. Daarna werd een rondgang gema en de verschillende pracht-exemplaren bewonderd. Vermelden we ook nog even de vier speciale stands, die der firma K. Meertens Jr., Middelburg, S. Boogerd, Middelburg, P. Sluis en Vee voederfabriek Zeeland te Goes, De volgende prijzen werden behaald Afdeeling Hoender». Witte Leghorn oud. A. C. Hage, St. Maartensdijk, le pr, en 2 eerepr.; j Hoenderpark „De Kraaiert», Nieuw- dorp, 2e pr. en eerepr.J. M. Drij— gers, 's Heer Abtsketke 3e pr. i Witte Leghorn br. 1923. J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge, le pr. en 2 eere. prijzen; Hoenderpark „De Kraaiert», Nteuwdorp, 2e pr. en eerepr.A. C. Hage. St. Maartensdijk' 3e pr. Patrijs Leghorn br. 1923. C. de Leeuw, Nieuwdorp, le pr. eu 2 eere- ptijzeu M. de Regt, Kats, 2e pr. Zilver duckwing Leghorn. J. van Oosten, Driewegen, 2e pr. eu eerepr.; J. M. Drijgers, 's Heer Abtskerke, Se pr. Koekoek Leghorn br. 1923. C. Stroo, Goes, 3e pr. Minorca's zwart. J. Goud, 's Heer Arendskeike, le pr. en 2 eerepr H. A. Nijssen, Kapelle, 2e pr.P. de Dreu, Kloeimge, 3e pr. Zilver Braekels oud. Mevrouw dr. Foitner, Driewegen, le pr. en 2 eere- prijzen H. A. Nijssen, Kapelle, 2e pr. en 1 eerepr.A. Nolet, Ierseke, Se pr. Ancona's. Hoeuderp „De Kraaiert", Nieuwdorp, 3e pr. Roll. Zilverlaken. H. A. Hanken, Wilhelminadorp, le pr. en 1 eerepr. Buff Leghorn br. 1923. B. Valkier, 's Heer Atendskerke, 3e pr. Friesche ZilverpellenE. C. van Dissel, Goes, 3e pr. Wit Wyandotte oud. P. H. Kake- beeke, Goes, le pr. en 1 eerepr. Wit Wyandotte br. 1923. P. H. Kakebeeke, Goes, le pr. en 1 eerepr.; M. Dekker, Goes, 2e pr. Zilver Wyandotte oud. J. Baijé; Goes le pr. en 2 eerepr.J. Baljé, Goes, 2e pr. Zilver Wyandotte jong, J. M. Slegt, Goes, le pr. Barnevelders g. gez. A. W. van der Sande, 's Gravenpolder, le pr. en 2 eerepr.P. J. Terwoert Jz., Koude- kerke, 2e pr.W. O. van der Werff, Rilland-Bath, 3e pr, Rhode Islands. W. D. Palsenbarg, Goes, le pr. en 2 eerepr. M. B. de Munck, Goes, 2e pr.H. A. Hanken, Wilhelminadorp, 3e pr. Plymouthrock Koekoek. P van Loo, Driewegen, le pr.J. M. Neels, Gocb. 2e pr.J, Baljé, Goes, 3e pr. Sussex Herm. Hoenderpark „De Kraaiert", Nieuwdorp, le pr. eu 2 eerepr. Orpington wiite br. 1923. W. C. van der Werff, Rilland-Bath, 2e en 3e pr. Bantam, Java, witte, C. Joziasse, Middelburg, le pr.J. C. van der Boudt, Middelburg, 2e pr. Bantam Java, zwart. A. Koster, Middelburg, le pr. en eerepr.A, No- let, Ierseke, 2e pr.C. J. de Looff, Colijnsplaat, 3e pr. Bantam Java sebricht, silver. J. Boone, Middelburg, le pr. Bantam Java sebrichtgoud. J. Snoep, Amemuiden, le pr. Witte Witkuiven. W. C. Vreke, Middelburg, le pr. Wyandottes Patrijs. C. Josiasse, Middelburg, le pr. en eerepr.L. Guedbloed, Middelburg, 2e pr. Roll. Patrijs, kriel. J. Q. C. Lens hoek, Kloetinge, le pr. en eerepr. A. Nolet, Ierseke, 2e pr. Japansche Vechtkrielen. H. Pilaar, Goes, le pr.; R. A. Bastiaanse, Mid delburg, le pr.A. Nolet, Ierseke. 3e pr, Wit Leghorn, oud. J. Q. C. Lens hoek, Kloetinge, le pr. en eerepr. B. Dane, Kapelle, 2e pr.Hoenderpark „De Kraaiert", Nieuwdorp, 3e pr. Wit Leghorn br. 1923. P. Butler, Kapelle, le pr. en eerepr.hoender park „De Kraaiert", Nieuwdorp, 2e pr.; Pluimveefokkerij „Luctor et Emergo» Oostkapelle, 3e pr. Patrijs Leghorn br. 1923. M. O. v. d. EndeJ- Goes, le pr. en 2 eerepr. Zwarte Minorcas. Gebr. Rouw Mz., Goes, 3e pr. Wit Wyandotte br. 1923. Pluim veefokkerij „Luctor et Emergo", Oost kapelle, 2e pr.Mej. M. Roose, Koude- kerke, 3e pr. Zilver Wyandotte. J. M. Slegt, Goes, 2e pr. en eerepr. Barnevelders g. gez. E. de Bour- graaf, Wemeldinge, le pr.K. Helder Cz., Goes, 2e en 3e pr. Rhode Islands. W. D. Palsenbarg, Goes, le pr. en 2 eerepr. P. J. Kasse, Middelburg, 2e pr.A. van SabbeD, Goes, 3e pr. Plymouthrocks. A. Verseveld, Goes, le pr. Mechelsche Koekoek br. 1923. J, A. de Jager, Oudelande, Se pr. Bantam Java, wit. C. Joziasse Middelburg, le pr. Bantam Java, zwart. R. A. Bas tiaanse, Middelburg, le pr. Roll. Pratrijs Kriel br. 1923. A, Nolet, Ierseke, 2d pr. Wit Leghorn, oud. Pluimveefokkerij „Luctor et Emergo», Oostkapelle, le pr. en 2 eerepr.Hoenderpark „De Kraaiert», Nieuwdorp, 2e pr Mevr. Kraamer, 't Zand bij Middelburg, 3e pr. Wit Leghorn, br. 1923. Hoender park „De Kraaiert", Nieuwdorp, le pr. eu eerepr.J. Q. C. Lenshoek, Kloe tinge, 2e pr.P. H. Kakebeeke, Goes, 3e pr. Patrijs Leghorn, br 19 23. M. C. v, d. Elide, Goes, 3e pr. Zwart Minorca. J. Goud, 's Heer Arendskerke, le pr. Wit Wyandotte, oud. P. H. Kake beeke, Goes, 2e pr.Pluimveefokketij „Luctor et Emergo», Oostkapelle, 3e pr. Wit Wyandotte, br. 1923. P. H. Kakebeeke, Goes, 2e pr. Barnevelders g. gez. K. Helder Cz., Goes, 2e pr Rhode Islands. W. D. Palsenbarg, Goes, le pr.L. Boudeling, Goes, 2e pr. Bantam Java, wit. C. Joziasse. Middelburg, le pr. Roll. Patrijs Kriel. J. Q. C. Lens hoek, Kloetinge, le pr.L. J. Valkier, Vlissiugen, 2e pr. Wyandotte Patrijs. C. Joziasse, Middelburg, le pr. Afdeelfng Watervogel». Reekl. Indische Loopeenden. oud. J. Lampert, Gapiuge, le pr. Reekl. Indische Loopeenden, br. 1923. J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge, le pr.; Hoenderpark „De Kraaiert», Nieuw dorp", 2e pr.J. Lampert, Gapinge, 3e pr. Witte Indische Loopeenden. Hoen- derpatk „De Kraaiert», Nieuwdorp, le pr. en 2 eerepr.C. de Leeuw, Nieuw- dorp, 2e pr. Gebr. Rouw Mz., Goes, 3e pr. Pekingeenden, oud. Mej. wed. J. Mesu, N. en St. Joosland, le pr.M. de Jonge, Goes, 2e pr. Pekingeenden, br. 1923. H. A. NijsseD, Kapelle, le pr. Bergeenden. G. J. de Looff, Colijns plaat, le pr. Kaapsche eenden. Mej. wed. J. Mesu, N. en St. Joosland, le pr.G. J. de Looff, Colijnsplaat, 2e pr. Toulouze Ganzen. A. J. P. Kake beeke' Krabbendijke, lepr.; Mej. wed. J. Mesn, N. en St. Joosland, 2e pr. Emdener Ganzen. G. J. de Looff, Colijnsplaat, le pr. en eerepr. Chineesche Rol of Blesganzen. G. J. dj Looff, Colijnsplaat le pr. idem lepr. Non of Pauwganzen. G. J. de Looff', Colijnsplaat, le pr. Parelhoenders, br. '23. J. A. de Jager, Oudelande, le pr. Witte Parelhoenders. G. J. de Looff, Colijnsplaat, le pr. Amerikaansche Bronski. Kalkoenen. J. Q. G. Lenshoek, Kloetinge le pr. Gebr. Rouw Mzn., Goes 2e pr. en Hoenderpark „De Kraaijert», Nieuw dorp 3e pr. Blauwe Kalkoenen, G. J. de Looff, Colijusplaat le pr. Buff Kalkoenen. G. J. de Looff, Colijnsplaat le pr. Voorts werden nog eere-prijzen be haald door W. D. Palsenburg, Goes voor de mooiste collectie Rhode Islands Reds door mej. de wed. Mesu N. en St, Joosland voor de beste toom Rouaan- eenden en door dhr. de Looff, Colijns plaat voor de beste inzending water vogels. Kanarie-VEREENIGING. Door eenige vooraanstaande kanarie liefhebbers alhier is Vrijdagavond ge tracht om op de bovenzaal van de Melksalon op de Groote Markt te Goes, die voor dit doel gratis door den eige naar was afgestaan, een kanarie-ver- eeniging voor Goes en Zuid-Beveland op te richten. Hiervoor was uitge- noodigd het bestuur der Middelburg- sche vereeniging, die vertegenwoordigd was respectievelijk door den voorzitter dhr. Herwijnen en dhr. Geljon, secre taris, die het doel en streven van zoo'n vereeniging uiteenzette, waarna besloten werd om tot oprichting over te gaan en een voorloopig bestuur werd gekozen, dat zal bestaan uit de heeren M. C. vaD den Ende, voorzit ter, M. B. de Munck, secretaris en J J. Mijnsbergen, penningmeester. De naam der vereeniging werd genoemd Zuid-Bevelandsehe Kanarie-vereeniging voor Kanarieteelt en Vogelbescherming „Onze Gevleugelde Zangers». Ver. van Vrijz. Godsdienstigen. Donderdagmiddag kwart over twee zal een godsdienstoefening gehouden wor den onder leiding van Da. E. van Rnytenberg van Oostburg, ter gelegen heid van het huwelijk van mej. S. Kloosterman en F. R. Visser. SyHPHONIE. Naar wij vernemen zal de Jrkestv. „Symphonie» in de tweede helft van Februari baar uitvoering geven in het Schuttershof. Nadere aankondiging volgt. Overgeplaatst. Overgeplsatst met 1 Februari a.s. de brievenbesteller A. Kooinan van Goes naar Breskens. Veemarkt. Ter markt van 22 Jan. 1924 waren aangevoerd 2 kalveren, 27 loopvarkens, 32 biggen. Spoorwegaanleg op Zuid-Beveland. Uit de niteeizetling, Maandagmiddag gehouden door den ingenieur der Ned. Spoorwegen, den heer v. d. Veen, (zie vorig nr.) stippen we nog het volgende aan. Spr. is thans reeds 14 maanden met de plannen bezig. Thans is bet oogenblik aangebroken, waarop tot uitvoering der plannen kan worden overgegaan. Spr. brengt voor den ondervonden steun dank aan bet personeel en de autoriteiten. Spr. merkt nog op dat hij voor het werk 90.000 dwarsliggers brandvrij moet opslaan en voorts 12 K.M. spoor. Hiervoor zal terstond terrein in gereedheid moeten worden gebracht. Men begrijpt dat ook dit heel wat werk meebrengt. Spr. gaat de verhooging van het emplacement na. Ten Zuiden van de lijn kan men het hooge gedeelte afgraven en den grond benutten ter ophooging van bet lage gedeelte. Ongeveer 20.000 M3. grond zal moeten worden verplaatst. Dit zal niet over het hoofdspoor geschieden, zoodat het verkeer er geen vertraging door ondervindt. Ten Noor den van de lijn is bet anders. Voor ophooging van het drassig gedeelte bij het magazijn van de firma Franken en Van Weel is geen grond. Hiervoor zal plm. 80.000 M». moeten worden aangevoerd. Een zelfde hoeveelheid ballast-zand voor de baan zal er moeten komen. Voor den aanvoer van een dergelijke hoeveelheid zou een jaar lang eiken dag 1 trein moeten rijden. Spr. hoopt echter dat een en ander vligger zal knnnen geschieden en hoopt twee treinen per dag te laten rijden. Hierna was gelegenheid tot bet stellen van vragen. Dr. Folmer merkt op dat gerekend wordt dat het werk 2'/» jaar zal duren, dat is twee winters. Spr. vraagt of de overweg aan den Kloetingschen straatweg nu twee winters opgebroken zal zijn. Dit is van belang voor het bietenvervoer. Dhr. v. d. Veen antwoordt, dat de weg niet wordt opgebroken, alleen de bestrating. Zoo mogelijk zal men trachten dit te doen vóór het najaar, dus véór den tijd van het bieten- vervoer. Spr. antwoordt op een vraag van den heer Chamulean dat deze werken ineens zullen worden aanbesteed, en op een vraag van den'.'heer Vereeke, dat hij hoopt nog dezen zomer de lijnen aan te besteden. De lieer Geijseu vraagt of electrische tractie niet mogelijk is, ook electrici- teit voor de gebouwen. Dr. Jenny Weijerman, deze vraag beantwoordende, zegt dat hij nu 16 jaar voor de spoor gewerkt heeft. De aanleg kan niet wachten tot de kwestie van de electrificatie van Zuid-Beveland is opgelost. Het land heeft groote behoefte aan vlot goederenvervoer. Een electrische bovenbouw op de baan blijft mogelijk, hiermede is rekening gehouden. Spr. wil wel zeggen dat hij hoopt op motorkracht Het is dus niet onmogelijk dat de spoor later afnemer wordt van de electrische centrale. Maar dit zal afhangen, niet van de kosten van aanleg electriciteit, maar van den stroomprijs. Hierna dankte spr. de aanwezigen voor hun belangstelling, waarna de talrijke kaarten en teekeningen der weiken in oogenschouw werden ge nomen.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1