Staten-Generaal, Uechtszaken. werkzaamheden in de laatste jaren toch wel wat verminderd. De voorz. zegt, dat in tegenstelling daarvan het bestuur in heel drukke jaren geen opslag kreeg. De heer Oele vraagt naar de salaris- regeling van het bestuur, waarop de heer Van Liere antwoordt, dat de secretaris en de penningmeester ieder f 50 en de bestuursleden elk f 5 ont vangen. Na een vraag over super e.a„ brengt de heer Stevens eenige bijzonderheden omtrent het landbouwschoolonderwijs naar voren, waarbij bezuiniging een groote doch ook een eenigszins ge vaarlijke rol speelt. Daarna deelt de voorz. nog mede, dat een cursus in Landbouwhuishoud- kunde zal geopend worden. De heer Stevens legt nog een en ander uit over patentkali enz., waarop nog eenige besprekingen omtrent prijs e.a. plaats hebben. Den heer Kielstra, met den heer Van Dijk inmiddels 'ter vergadering geko men, wordt het woord gegeven. Hij doet eenige interessante mededeelingeu omtrent de organisaties op landbouw gebied en zegt, dat ze in dezen tijd van malaise wei wat achteruit gaan. Deelt o a. mede, dat van de 10685 grondgebruikers boven 1 H.A. in Zeelond er 4505 lid zijn der Z.L.M. wat ongeveer 42 pCt. is. Zuid-Beve land telt ongeveer 2463 bedrijven waarvan er slechts 793 bij de Z.L.M. zijn aangesloten. Veel grondgebruikers zijn hier niet georganiseerd. Spreker vraagt waarom Hij antwoordt hierop dat het grootendeels een zekere laksch- heid is, misschien ook een zekere onbekendheid met wat de Z. L. M. doet, Spr. merkt op dat niet alleen de ambtenaren reclame moeten maken, doch dat dit ook van de leden zelf moet uitgaan, omdat de Z.L.M. tracht zooveel mogelijk voor hen te bereiken. Hij deelt nog mede dat in 1918 hel ledental van 4000 in een jaar tijds tot 8500 klom, wel een bewijs dat de leden toen jgevoelden elkaar noodig te hebben. Bendracht maakt macht. Nadien is het ledental teruggegaan tot 5550. Spreker zegt dat f 1,contributie benevens 15 cent per H.A, niet te hoog is om toe treden, doch dat dit dikwijls als argument wordt gebezigd tegen het lid worden der Z. L. M. Het woord wordt daarna aan dhr. van Dijk, 2en secretaris der Z. L. M., gegeven die een voordracht met licht beelden zal honden over het onder werp //Georganiseerde aankoop en bereiding van enkele kunstmeststoffen". Alvorens te beginnen houdt hij een korte inleiding omtrent kunstmestaan- gelegenheden en zet verschillende dingen daaromtrent met voorbeelden duidelijk uiteen. Hij toont o.a. aan dat de Land bouw gebonden is aan samenleving, en zegt o.m. dat het Centraal Bureau niet veel steun vindt in Zeeland, dat we er te lauw tegenover staan. Men moet trachten er mee samen te werken. Na eenige uiteenzettingen neemt zijn voor dracht een aanvang. Met de zeer fraaie lichtbeelden toont spr. aan hoe verschillende kunstmeststoffen gevonden worden, hoe ze voor den handel gereed gemaakt worden, hoe het vervoer en het laden en lossen in de groote zeehavens geschiedt enz. Ook laat hij eenige bijzonderheden zien van groote bedrijven in ons eigen land en licht dit alles toe. Hierna niets meer aan de orde zijnde, dankt de voorzitter de heeren sprekers voor hunne mede werking, doch in het bijzonder den heer van Dijk, voor zijn leerzame voordracht, waarmede alle aanwezigen zeer waren tevreden gesteld. Sluiting. Wissenkerke. Dinsdag 15 Januari, des avonds 7 uur, vergaderde in de zaal van dhr. P. Priester de „IJsclub". Aanwezig waren 22 leden. De pen- uingmeester bracht verslag uit van de ontvangsten en uitgaven. Daaruit bleek dat er aan "ontributie ontvangen was f 51 van de 102 leden en f 5 van verkochte toegangsbewijzen, wat met het in kas zijnde bedrag van f 9,35 te zamen de som van f 65,35 uit maakte. Aan diverse uitgaven voor baanvegers etc. een totaal bedrag van f 18,45, alzoo een batig saldo van f 46,90. Na eenige discussie wordt besloten om eens bjj de heeren W. de Jonge en J. P. Reinhoudt te informeeren naar een andere baan, die men, zooals vroeger de andere (de Kuip) in gebruik zou kunnen nemen. Op voorstel van eenige leden werd met groote meer derheid besloten om het kassaldo op de bank te plaatsen. Daarna sluiting. Krabbendyke. Met ingang van 16 Februari 1924 wordt de besteller bij den Post- en Telegraafdienst A. La- port van Waarde verplaatst naar Goes (postkantoor) en de besteller J. Lobbe- zoo van Krabbendijke naar Waarde. Vrijz. Herv. Zondag 20 Januari a.s., om é'/a uur, ds, H. v. d. Meulen te Bergen op Zoom. Heinkenszanil. Bij de Geref. kerk alhier zrjn op een drietal geplaatst de de heeren Eggink uit Kampen, Keur uit Driebergen en Male uit Schiedam, allen candidaat. Kapel ie. Woensdagavond kwam de vereeniging tot stichting en instand- houliag van een school met den bijbel in jaarvergadering bijeen. Eenige ver slagen werden uitgebracht. Dhr. Pottjewijd, hoofd der school noemde onjuist de uitlating als zouden drie bestuurslede» tegen het ingediende bouwplan geweest zijn. Meegedeeld werd dat de stopzetting van de U.L.O School zal plaats hebben met ingang van 1 Mei 1924 en dat ook de onderwijzer P. Bostelaar met ingang van dien datum op wachtgeld zal gesteld moeten worden. De aftredende bestuursleden werden herkozeu. Het bestuur herkoos als voorz. dhr. Th. Fessen. Op de vraag van dhr. Keim of het hestunr heeft besloten om de aanbe steding voor den verbouw van de school publiek te doen plaats hebben, werd bevestigend geantwoord. Rijkstelegraaf. Maand December 1923. Wijzigingen. Goes no. 162. Veevoederfahr. Zee land en W. Brabant Coöp., Westhaven- dijk 6 in Veevoederfabriek „Zeeland" Westhavendijk 6. Vervallen aansluitingen. Goes 96. Rijkswaterstaat, oiiderafd. Ing. Arr. Goes, Rimmelandstraat 7. Goes 101. Have-Bakker, Mevr. Wed. D. J. v. d., Wilhelminastraat 1. Goes 114. Rijkswaterstaat, Ing. b. d. Goes 168. Fock von Brucken, B. F. S., comm. ter secretarie, Oostsingel 80. Borssele 5. Regt Nz. M. de, koop man in aardappelen. Wolphaartsdijk 6. Houterman J. M., Iusp. Zwolsche paardeoverzekering. Hoedekenskeike 3. Gelok N., Comm. en herberg. Ovezand 7. Waal G. D. de, corr. Hanzebank en hoofd St. Aloysiusschool. Nieuwe aansluitingen. 's Heer Arendskerke 16. Priester Abraham, landt), en bieteuagent F 103. Kruiningen 25. IJzerloo van M. J., aannemer van schilderwerken Provinciale Staten van Zeeland. In de najaarsvergadering van 1922 besloten de staten om voor sommige ambtenaren, die op l Juli 1922 in dienst der provincie waren, de voor schriften van de tot dusverre gegolden hebbénde Provinciale pensioensbe palingen van kracht te doen blij ven, voor zooveel die bepalingen op het oogenblik hunner peusionneeriug aan spraak geven op een hooger pensioen dan de pensiuenwet 1922. Dit besluit werd ter Kou. goed keuring verzonden. D.J. 4 Januari 1924 berichtte de Minister van Binnen- landsche zaken en landbouw, dat hij injovpreenstemming met zijn ambtgenoot van financiën, van meening is dat dit besluit eenige uitbreiding behoeft, namelijk om dien ambtenaren,die vroeger op 55-jarigeo leeftijd met pensioen konden gaan, doch nu eerst met hnn 65ste jaar, vanwege de provincie een tijdeiijk pensioen te verleenen vanaf den datum van hun ontslag tot het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Daar Ged, Staten va» meening zijn dat bedoelde aanvulling geheel in overeenstemming is met de bedoeling, welke bij de Siaten heeft voorgezeten ten tijde van het nemen van hun bovenbedoeld besluit, stellen zij voor tot die aanvulling te besluiten. Landstorm Sfotor-corps. Maandag hield het Vrijwillig Land stormkorps Motordienst, afd. Zeeland een vrijwillige eendaagsche oefening op Walcheren, waaraan door 52 leden werd deelgenomen De oefening bestond uit 5 nummers 1. Schietwedstrijd met karabijn voor officieren, onderoffkorporaals en sol. daten, waarvoor 5 prijzen beschikbaar waren. 2. Idem voor aan de oefeuing deel nemende bestuurders van auto's 3 pr.) 3. Overbrenging van berichten door korporaals en soldaten (4 pr.) 4. Een opdracht voor onderoff, (3 pr 5. Een opdracht voor motorrijders met duo-passagiers, waarvoor 20 bron zen medailles voor de korpsleden. Er waren verschillende mooie prijzen beschikbaar gesteld, o.a. door het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist, den CommandaDt Persant Snoep, Res. Ie Luitenant A. van Zweeden, Res. 2e Luitenant A. van der Have, J. van Zweeden etc. Daar de Commandant, de heer Persant Snoep, door ongesteld heid niet aanwezig was, was de leiding bij den Res. Ie Luitenant, den heer A. van Zweeden. De oefeningen, die heel goed slaagden, werden bijgewoond o.a. door kapitein Ten Broeke Hoek- stra. Te half negen vertrok de colonne nit Goes, waar zij tegen half vijf terugkwam en alwaar in Hotel Centraa door kapitein Ten Broeke Hoekstra met een toespraak de verschillende prijzen werden uitgereikt. Hierna werd de gezellige dag besloten door een gezellig diner, waaraan de meeste leden deelnamen. Rheumatiek en spierpijn Spoedige verlichting van de pijnen en weldra genezing door Sanapirin-Tablet ten (Mijnhardt), Koker 75 ct. Bij Apoth. en drogisten, TWEEDE KAMER. Delat regeeringsverklaring. Nadat de insterpellatie Wijnkoop over de loonsverlaging van het spoor, wegpersoneel was toegestaan, was de discussie over de afgelegde regeerings- verklaring aan de orde. De heer Dresselhuijs (v.b.) opent het deba'. Hij herinnert aan de anecdote van de gestorven schoonmoe der. De ééne schoonzoon telegrafeerde aan ded ander wat zullen wij doen, balsemen, begraven of verbranden. Het antwoord was alle drie, zeker is zeker. Op het Kabinet-Ruys zon d;t voorstel ook noodig zij u om het goed dood te krijgen. Al eenige malen was het eigen lijk dood maar telkens herrees liet. De laatste maal werd verklaard dat verwerping van de Vlootwet ten ge volge had dat het Kabinet in zijn ge- litel en ieder lid individueel zou heen gaan. Toch is het weer veischenen. Het parlementaire stelsel heeft schade geleden, de Kroon heeft moeliijke en pijnlijke oogenblikken doorleefd. De economische reconstructie is vertraagd en de kansen op herstel zijn niet grooter geworden. Wie dr/agt van dat alles de schuld Is het Kabinet iu deze crisis neu traal gebleven De Nederlander schreef „Als vast siond dat alle leden van het Kabinet-Ruys gedurende den loop der crisis, zich beijverd hadden het slagen van pogingen, tot meer redelijke oplossing der crisis naar hnn vermogen te bevorderen althans, dat zij zich onthouden hadden van elke inmenging die wees in de richting der mogelijkheid van eigen terugkeer dan ware in het aanblijven van het Kabinet te zien een daad van mooie zuivere vader landsliefde." Spr. werpt de schuld op de coalitie die gelukkig dood is. Spr. verheugt zich over dien dood omdat de coalitie zeur veel kwaad heeft gesticht en hij citeert De Nieuwe Eeuw, die de po gingen om de eenheid te bewaren in strijd met het belang des volks acht omdat men de belangen der politieke partijen daarboven stelde. Het werd een koophaudels-taktiek die gevolgd werd en het einde was lat tegen de overtuiging in gestemd werd door leden van rechts. In de Tweede Kamer is de minder heid steeds geminacht en zelfs bij de oplossing der crisis is dit geschied. Dagelijks kwamen de leiders der rechter zijde bij de Koningin eu het leek wel alsof er buiten die rechterzijde niets meir bestond. Spr. bespreekt nu de opdracht van formatie aan de rechter zijde. De rechterzijde heeft nagelaten openlijk haar onmacht te erkennen. Alles is in het geheim geschied. Het onderling vertrouwen in de coalitie is verdwenen. Spr. vraagt op welke wijze thans weer een accoord tot stand is gebracht tussohen de par.ijen der rechterzijde. Men beeft niets gedaan om tot een oplossing te komen dan met de ge dachte dat een coalitie-Kabinet zon worden gevormd. Iedere andere oplossing was bij voorbaat uitgesloten. Een Kamerontbinding wilde men rechts niet omdat deze tot een scheiding in de Katholieke groep kan leiden. De slechtste aller oplossingen is ten slotte gekozenhet behoud van het Kabinet-Ruys, dat echter op niets steunt. Juist nu was een krachtig Kabinet noodig omdat de maatregelen die in de naaste toekomst getroffen zullen worden, op veel verzet zullen moeten stuiten. Onjuist is de stelling, dat 't huidige Kabinet een Koninklijk Kabinet zou zijn. Spr. vertrouwt dat het Kabinet hier zit, volkomen verantwoordelijk voor al zijn daden. Het Kabinet heeft zijn standpunt van 26 October gewijzigd het heeft thans spr.'s standpunt inge nomen, n.l. dat de Vlootwet na de finan. reconstructie moet komen. Spr. ver heugt zieh over dit gewijzigde stand punt en hij betreurt 't alleen dat het niet eerder is aanvaard. Voor Kamerontbinding acht spr. geen aanleiding meer. Spr. wenscht dat thans Kamer en Regeering met kracht aan den arbeid zullen gaan. De slotzin van de regeering8Verklaring heeft spr. en zijn vrienden ontroerd. (Gelach), Spr. is bereid zijn medewerking te verleenen in 's lands belang. Dhr. Trcelstra (s.d.) vraagt zich af of minister de Geer niet terug behoorde te keeren. Spr. meent dat de rechter zijde gebleken is niet meer tot regeeren in staat te zijn. Spr. vraagt uaar het verloop der ctisis. Het is de groote grief van spr., dat men op 25 November niet de conciusde heeft getrokken, dat men een oplossing moest zoeken in een combinatie van rechts en links Er is hier een groole bezuinigingsmeerderheid. Er is in de Kamer geen groo.er bezuiniger dan p>of. v. Gijn. Thans meent spr. dat Kameront binding niet zal kunnen uitblijven. De kiezers moeten in de gelegenheid wor den gesteld zich over het bezninigings- program uit te spreken. Vermeldenswaard is nog dat dhr. Troelstra bij een woordenwisseling met den heer Wijnkoop de. .fkeurenswaar- digheid van ziju avontuur van Novem ber 1918 scheen te erkennen door de verklaring: „beter mijn tijdelijke ver gissing d' n uw permanente, vergissing", en door den uitroep, dat het bewind der Russische Sowjets hem voorgoed tot inkeer had gebracht. Dhr. Marc/iant (v.d.) acht dit kabi net een nood-kabinet. Het zal zijn een nationaal kabinet, al zal liet dan ook een zekere voorkeur heboen voor rechts. De bezuiniging gaat voorop en spr. rekent er op dat men een Vlootwet niet voor de verkiezingen vsn 1925 zal terugzien. Spr. laakt het crisis—beleid der rechterzijde. De rech terzij ie heeft siaatkuLdige obstructie gevoerd, zoo geen sabotage gepleegd. Het advies van den heer Colijn om den heer Troelstra te belasten met een kabinetsformatie was niet ernstig. Spr. kan niet aannemen, dat men zulk een advies aan de Kroon heeft uitgebracht. Dat zou een onbeschaamdheid geweest zijn Spr. noemt de klacht van den heer Colijn slechts schijn en meent dat deze gebrek aan psychologisch inzicht toont. De ctisis duurt feitelijk voort, maar men kan weer regeereu. Wat spr. en de zijnen betrefl, het Kabinet zal kunnen rekenen op hnn medewerking bij het herstel van het financieel evenwicht, mits de bezuini gingsmaatregelen zich ook tot de mili taire «epartementen zullen uitstrekken. Alleen als er een conflict is tusschen regeering en Kamer bestaat er grond voor Kamerontbinding. Beu Kamer ontbinding onder andere omstandig heden zou slechts verwarring stichten en waarschijnlijk een nagenoeg onge wijzigde samenstelling der Kamer brengen. In de vergadering van Dondeidag zeide de heer Nolens (r.-k.) dat het aanblijven van het kabinet niet de meest gewenschte oplossing van de crisis is. Rechts heeft daarop niet aan gestuurd. De plicht van rechts tegen over het kabinet kan echter niet geheel worden ontkend. De samenwerking tusschen de rechtsche groepen is niet van de baan, daar die rust op een ge meenschappelijke levensbeschouwing. Aan spr. is echter tijdens de crisis op uitdrukkelijke wijze gebleken, dat de r.-k. kamerfractie bereid was tot verdere samenwerking met de rechter zijde. Deze fractie, die geen deelen kent, was zoowel in haar geheel, als wat haar leden afzonderlijk betreft, niet bereid tot samenwerking metdeS.D.A.P. Kamer en kabinet zullen voorloopig moeten samenwerkeu. Spr. verwacht overleg van het kabinet met de geheele Kamer tot financieel herstel. Dhr. Schokking (c.-h.) legde een der gelijke verklating af. Spr- zeide nog, dat tusschen dit kabinet en rechts geen geheime afspraak bestaal, maar dat regeeren volgens de hoofbeginselen ook beteekenen zal verdere ontwikke ling van de defensie. De heer Rutgers (a.r.) zeide o.m., dat de aDti-revolutionnairen nog on verzwakt op het standpunt staan, dat het ten zeerste gewenscht is, dat een coalitie der drie rechtsche groepen blijft gevormd. Tusschen de rechtsche partijen was een overeenkomst gesloten, die door haar, aard niet op één lijn stoad met een burgerrechtelijke over eenkomst. Zij was een toezegging van steun, waarop mocht worden gebouwd, doch geen bindende verklaring Het daarbij gevoerde overleg draagt gsen publiek karakter. Voor een publicatie van het accoord van 1922 is dan ook weinig grond aanwezig, al maakt spr. er weinig bezwaar tegen. De inhoud zal niet zeer interessant zijn voor de lezers. De heer Schaper (s.d.) was van oor deel dat tot dusver over het verloop van de crisis weinig aan het licht is getreden. Spr. wil iets zeggen over dt rol van den heer Colijn. De auti-rev. partij heeft geknoeid en gekonkeld om een aüder Kabinet onmogelijk te maken. Ware de Kabinetsformatie-Kooien ge lukt, dan had de heer Colijn niet kun nen terugkeeren. Thans keert de heer Colijn echter wel terug en hebben wij een Kabinet met dictatoriale neigingen. Spr. betoogt dat de eenige oplossing is Kamerontbinding. In 1918 heeft de miDister-president ons herhaaldelijk ge dreigd ons naar huis te sturen. Waar zijt gij nu dapperen stuurt ons nu naar huis 1 De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, de heer Rnys de Beerenbrouck Ik tart u, een zin snede uit de Handelingen aan te halen, waarin dit staat 1 De heer Schaper: Misschien staat het daarin niet, maar gezegd hebt gij het. De Minister (met de vuist op tafel slaande)Het eenige grapje, dat u en ik zich hebben veroorloofd was in de Staatscommissie voor de Grondwets herziening. Dat is de waarheid. De minister houdi hierop ee» koite rede, waarin hij o.a. zeide dat het ministerie, nu hel hier noodgedwongen zit, de volle vf ram woordelijkheid daar voor aanvaardt. Spr. verzekert dat geen nieuw accoord mei de rechterzijde is getroffen. Het vooropstellen van het herst-1 van het finantieel evenwicht voor de defensie, blijft het Kabinet niet in 's lauds belang achten. Thais echter zou verder uitstel van het brandende bezuinigingsvraagstuk onverantwoorde lijk zijn. Kantongerecht Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens: Niet beletten dat l.ond wild opspoort W.- J. v. W A v. W. te Borssele f 1,50 s. 2 dagen, J. V. te 's Graven polder, M. de J. te Kloetiuge f 3 8. 3 dagen. Vervoeren van wild in gesloten jachttijd: W. de J. te Ovezande f 10 s. 10 dagen. Met kunstlicht iemand bij het op sporen van wild bijstaan P. J. S. te Borssele f 20 s. 20 dagen. Straatschenderij E. K. te Gres f 1 s. 1 dag. Overtreding warenwet: F. M. te Goes, M. M. te Driewegen, C. de J. te Ove zande, ieder f 50 e. 50 dagen. Overtr. drbeidswei: D.J L. te Wemel- dinge 2 in. f 0,50 s. 2 m. een dag, J. Z. te Kapelle 3 maal f 0,50 s. 3 maal 1 dag, G. B., D. W. d. H. te Goes f 1 s. 1 dag. Overtr. Ongevallenwet: P. L. te Kapelle f 5 s. 5 dagen. Voorwerpen op openbare plaats 's avonds niet voidoeade verlichten J. L. te Wemeldinge f 10 s. 10 dagen, P. de K. telerseke, J. v. W. te Kapelle 1 2 s. 2 dagen. Veiligheid vaD het verkeer in gevaar brengen H. D. S. te Middelburg f 8 s. 3 dagen. Met rijwiel niet behoorlijk reohts- honden en in staat van dronkenschap eens anders veiligheid bedreigen M. V. te 's Heer Arendskerke f 8 en f 5 s. 3 en 5 dagen. Overtreding woningwetC. W. te 's Heereuhoek f 5 s. 5 dagen. Achterweg te Kloetinge in verkeerde richting berijdeDG. J. W. M. te Arnhem f 5 s. 5 dagen. Vloeken op den openbaren weg P. H. G. te Wissenkerke f 5 s. 5 dagen. Met motor op klinkerpad rijden A. van W. te Krabbendijke f5 s. 5 d. Zonder vergunning bouwstoffen laten liggen op openbaren weg F. C. A. H. te Goes f 5 s. 5 dagen. Over verboden weg te Kortgene rijden G. F. te Kortgene f 2 s. 2 d. Als opkooper geen register houden F. de K. te Goes f 2 s. 2 dagen. Zonder vergunning vuurwerk afste. ken B. P. de M. te Goes f 2 s. 2 d. Op openbaren weg luidruchtig schreeuwen j. B., J. v. H. te Wis senkerke f 5 s. 5 dagen. Overtreding TrekhondenwetJ. J. W. te Goes f 3 s. 3 dagen. In verbodeu richting in straat rijden en zonder achterlicht aan motorrijtuig P. T. te Ierseke 2 maal f 5 s. 2 maal 5 dagen. Schelde bevisschen zonder consent C. K. te Wemeldinge t 2 s. 2 dagen. Schelpdieren rapen aan voet van zeedijk: P. S. te Wemeldinge f 8 s, 3 dagen. Wielen van wagen niet van klei en modder zuiverenJ. G. te 's Graven polder, H. V, te Kamperland, E. N( te Kruiningen, M. de K. te Wissen kerke f 2 s. 2 dagen. Overtreding IJkwetP. J. te Ril land, M. H. te Wolphaartsdijk f 0,50 s. 1 dag, J, F. O. te Rilland-Bath 2 maal f 0,50 s. 2 maal 1 dag, M. E. S. te Ierseke 8 maal f 0,50 s. 8 maal 1 dag. 's Avonds rijden zonder lichtA. H., J, J. L. te Wemeldinge f 5 s. 6 d., J. v. d. D. te Ierseke f 3 a. 8 dagen. Stilstaand motorrijtuig niet verlichten bij avond J. L. te Wemeldinge f 10 s. 10 dagen. DronkenschapD. V., zonder be kende woonplaats, vijfde herhaling, L, V. te Goes drie weken hechtenis,

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2