IJ I* 9. Zaterdag 19 Jannari 1924, Nevenwetien. lil Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON. De der Ondergang Bokruiters. "buitenland! Binnenland. Fro vincie-N ieuw 8. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap ftoesche Conraut ADVERTENT1ËN v*n 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent, Driemaitl plaatsing sordt iweeataul berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 6 cent. en Rleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf- Advertentiën worden aangenomen tot 12 nar voormiddag. NADRUK VERBODEN. De natuurwetenschap heeft van lie verlede allerlei weiten ontdekt, die het leven regelen en beheerschen. Tegen deze „ijzeren" wetten staat de mensch machteloos, en wie ze loochent, zal haar gezag aan den lijve ervaren. Voor het toeval, dat romantische naturen zoo graag een rol willen doen spelen, blijkt in de wereldorde geen plaatsbet onaf wendbaar noodlot is niet speelsch of grillig gelijk het vernuft van den dich ter, maar nuchter en zakelijk als het sommenboek van een rekenmeester. Wie in het leven nog een roman of een spel wil zien, zal zijn dorst naar avon tuur derhalve niet kunnen lesschen aan de wetmatige bron van de „wereldorde'', die geen verrassingen oplevert. Hij moet zijn toevlucht nemen tot het geloof aan andere machten en drijfveeren, die de wetenschap nog niet heeft geregistreerd, maar die in de vage termen van het occultisme bij de schare bekend zijü. Van ouds heeft men bij deze geheime, onbekende machten schadeloosstelling gezocht voor hetgeen de wetenschap af- na.n. Naast den officieelen godsdienst, door de leeraren der kerk in leerstukken opgesteld, bleef het bijgeloof voortwoe keren naast de academische geneeskun de behield men de praktijk van den kwakzalvernaast de apotheek de ge heimzinnige ^kruiden". En zoo hield naast de aanvaarding van de weten schappelijk ontdekte en wetenschappe lijk geijkte natuurwetten het geloof stand in wetteD, waarom de officieele wetenschap lacht, doch die voor den leek even vast, ja nog vaster staan dan de wet van de zwaartekracht. Het woord, door Hamlet tot Horatio gesproken „Op aarde en in den hemel is er meer dan door uw schoolsche wijs heid wordt gedroomd", is voor velen, die niet builen het geheimzinnige kun nen, een troost geworden. En waarlijk, ook de nuchterste mensch zal, als hij op let, ervaren, dat er nevens de weten schappelijk vastgestelde wetten andere zijn, voorshands onverklaarbaar, maar niettemin onwedersprekelijk. Ik bedoel nu nog niet eens die, welke het dusgenaamd bijgeloof als gezagheb bend aanvaardt, wanneer het bijv. tot de uitspraak komt, dat, zoo men met zijn dertienen aan tafel zit, er een ongeluk moet gebeuren. Men verwijze dit bijge loof niet naar de hei. Het vindt, in onze „verlichte" eeuw, nog zijn aanhangers ouder de toonaangevende vertegenwoor digers der cultuur in de centra onzer be schaving. Ontwikkelde mannen en vrou wen, kunstenaars, kooplieden in onze groote steden houden er een waren codex op na van deze wetteD, waarin ze EEN ZONDERLINGE HISTORIE DOOR A. MÜTZELBURG. Nadruk verboden. „Wilt u de vluchtelingen niet laten achtervolgen vroeg de kapitein aan den leider der dragonders. „Het mee- rendeel der mannen was te voet." „Bij deze terreingesteldheid is dat geheel en al onmogelijk," antwoordde de luitenant. „De boeren kennen alle wegen door deze poelen en moerassen wij kunnen hen op onze paarden niet achtervolgen. Als wij eerder be richt hadden gekregen, dan was het ons mogelijk geweest, eenige wegen ai te sluiten of hen van twee kanten te naderen en te omsingelenin ieder geval hadden wij dan voorzichtiger te werk kunnen gaan. Maar de tijding, dat de bende hier een bijeenkomst zou honden, bereikte ons eerst kort voor middernacht, en wij konden in dit ge val slechts een snelle overrompeling beproeven, die, ingeval de bende schild wachten had uitgezet, natuurlijk moest mislukken. Maar wat hebt u eigenlijk van de handelingen dezer mannen ge, zien f" Eestenrath vertelde, wat hij al zoo gelooven. Vindt men op het voertuig, dat ais zinnebeeld van de allermodernste levenspraktijk kan gelden, op de auto niet de gelukspoppetjes die door hun aauwe- j zigheul hel noodlot kunnen afweren lk ken lieden van wetenschappelijke opleiding, wier dag goed is, wanneer ze een ooievaar aan hun rechterhand heb ben zien voorbijvliegen en zou met naam en toenaam een voorganger op het ge bied van voiksverliohiing kunnen aan wijzen, die met angstvalligheid waakt, dat lijkbidders en kerkhoven hem louter aan den linkerkant passeeren. En tij dens de laatste Kerstdagen heb ik in verscheiden gezinnen het probleem hoo- ren bespreken, of moD, zonder het nood lot te taiten, den Kerstboom opgetuigd kan laten staan tot Driekoningen of slechts tot den Ondejaarsavond. Doch het geloof in dergeüjken samen hang laat ik op 't oogenblik buiten bespreking. Als ik van nevenwetten preek, en daarmee bedoel in de prak tijk vaststaande doch doo de weten schap geloochende verschijnselen, zou ik kunnen wijzen op ervaringen als de volgende. Eén ervan is spreekwoordelijk gewor den in het gezegde Spreekt men over den duivel, dan trapt men hem op zijn staart. Het kan geen toeval wezen, dat wij veel meer dan de kansberekening verklaarbaar doet zijn, personen ont moeten, juiBt wanneer wij hen tot onder werp van ons gesprek hebben gemaakt. En wanneer gij een cijferaar aan het werk zet om na te gaan, hoeveel, of liever hoe weinig kans gij loopt, om uw tramhalte te bereiken op het punt, dat uw tram juist eea paar seconden gele den vertrokken is, zullen zijn cijfers ge» logenstraft worden door uw ervaring, dat deze kans volle honderd percent is. Het is een wet, onverklaarbaar voors hands, maar even zeker als een natuur wet, dat gij, terwjjl ge overigens altijd thuis zijt en nooit bezoekjontvangt, juist als gij er eens voor één keertje zijt uit- geloopen, bij terugkomst een kaartje in de bus zult vinden van een uwer dier baarste oude vrienden vau verre het is een wet, dat, of ge vroeg dan wel laat eet, de groenteboer altijd juist aanbelt als gij aan tafel zitdat gij, jonge huis vrouw, nooit zoo vaak door boodschap- loopers wordt verontrust dan wanneer gij uw haar waschtdat gij, nauwgezet Bcholier, iu uw reu naar het „hok" steevast belemmerd wordt door een opengedraaide brug of een neergelaten slagboom. Ik wed, dat gij, die dit leest, het getal voorbeelden onmiddellijk vertienvoudigt, want geen ervaring is zoo rijk als die, welke heeft te bewijzen, dat er in de alledaagsche praktijk van het leven wetten bestaan, waarom de wetenschap lacht, maar waarmee de leek rekening houdt. Ja zeker, Horatio, er is op aarde en in den hemel meer dan uw schoolsche wijsheid wel toegeeft. had ontdekt en deelde ook iets mee over den geitebok. „Dan is er dus toch iets waar van die verwenschte, belachelijke geschie denis, die den geheelen omtrek in onrust doet verkeeren riep de luitenant wre velig uit. „Tegenover mijn manschappen moe ten wij daarvan maar niet praten. Daar zyn nog heel wat lafaards onder en als er hekserij bij in 't spel komt, geloof ik nauwelijks, dat zij tegen die kerels stand zullen houden. En nu terug naar Hertogenrade, zoodat we nog met donker daar aankomen en daardoor tenminste zoo min mogelijk opzien verwekken I U zult den morgen of den verderen dag op de hoofdwacht moeten doorbrengen, maar wij zullen het u daar wel zoo aangenaam moge lijk maken." De gevonden voorwerpen met uit zondering van het vat natuurlijk werden meegenomen en de kleine rui terschaar begaf zich in snellen draf op den terugweg naar het stadje, dat veel dichter bij was dan de kapitein ge meend had. Hem waren op bevel van den dragonderlnitenant reeds lang de handen weer losgebonden hij had den luitenant zijn eerewoord gegeven, dat hij niet zou ontvluchten. Van den kant van den jongen officier in dienst was het een zekere zorgeloosheid, om den hem nog onbekende zoo ridderlijk te be< handelen. Maar Eestenrath's gelaat en zijn geheele wezen boezemden inderdaad een vertrouwen in, waaraan men moei lyk weerstand kon bieden. in Uw rag, lendenen of spieren. Pijo door rheumatiek, jicht, podagra, ischias, stramheid, stijven nek en rheuraatische zenuwpijnen. Probeer eens Akkers Kloosterbalsem. Hij maakt Uw spieren lenig, geneest alle ongemakken en lijden, die door bovengenoemde ziekten ontstaan. Neem heden eens een „proef. Morgen zijt gij verbaasd en tevreden over de uitwerking er van. Engeland. De Britsche regeering heeft bij de eerste samenkomst met het parlement den strijdkreet der gladiatoren kunnen aanheffen de stervenden groe ten u. Want, zooals bekend is, wacht de arbeiderspanij slechts op het gunstige moment, om haar, in vereeniging met de liberalen, den doodsteek toe te brengen. Om dit moment nog wat uit te stellen is Baldwin met een veelkleurig program gekomen, waarbij hij ook. met wenschen zijner tegenstanders rekening heeft gehouden. De bontheid van z'n program echter werkt als de roode doek op den stier. Het program vindt nu in nieraand's oogen meer volledig ge nade. Temeer omdat men er in ziet een lokkende uitstalling, die een cherp contrast vormt met de protectie- kluif, die de regeering een maand ge leden aan het huis voorhield. Mac Donald, de arbeidersleider, zit nu al te springen om aan de regeering te komen en heeft bij voorbaat al aangekondigd dat hij door de internationale politiek een fiisschen wind wil doen waaien. Vermeldiüg verdient nog een waar schuwend woord van den liberalen leider Lord Grey, aan Frankrijk. Hij betoogde dat, indien *>r geen zuivere separatistische beweging is, maar een gedwongen, die eindigt in een afschei ding van deze districten van Duitsch- land tegen den wil van een groote meerderheid der inwoners, wij in de toekomst in Europa een Elzassisch- Lotharingsch vraagstuk zullen krijgen, dat de geheele atmosfeer van de toe komst van de buitenlandsche politiek zal vergiftigen op een uitgebreider schaal en erger dan de kwestie van Elzas-Lotharingen gedurende zoo veel jaar is geweest. Voorts heeft Lloyd Greame, de mi nister van koophandel, met betrekking tot de beweerde onderhandelingen van de Eran8che regeering met Duitsche industrieelen verklaard, dat de Eranscbe regeering Engeland heeft-verzekerd, dat er geen enkele schikking getroffen was en dat de geallieerden zouden worden geraadpleegd voordat dit gebeurde. Op de wacht in het stadje aange komen, noemde Eestenrath, zoodra hij met den luitenant en den wuchtheb- benden officier alleen was, zijn naam en rang. Beide dragonders kenden zijn naam, want de jonge kapitein, die hem droeg, was bij meerdere gelegenheden op den voorgrond getreden hij be hoefde zijn pas niet over te leggen dat ging de politie of het gerecht aan, onder jonge krijgskameraden doet men aan zulke formaliteiten niet. Men liet eenige flesschen wijn en wat brood aanrukken en was spoedig verdiept in gesprekken over den oorlog, tdie nau welijks een jaar geleden geëindigd was. Toch had men den overste, die het escadron commandeerde, reeds op de hoogte gesteld. De dragonder, die met de opdracht was belast, kwam terug met het antwoord, dat de overste om elf uur met de politierechter zou ver schijnen. Eestenrath had dus nog eenige uren voor den boeg en daar de wacht om zes uur werd afgelost, namen de beide offiicieren afscheid van hem. Hij strekte zijn vermoeide ledematen uit op het in de wachtkamer aanwezige veldbed dekte zich met zijn wijden mantel toe en sliep heel gauw in. Toen hij gewekt werd, was het klaarlichte dag en Festenrath zag een vrij oud officier met een zeer krijgs haftig voorkomen met een heer in burger voor zich staan. Hij sprong overeind en verontschuldigde zich Gewend aan dergelijke plotselinge over gangen, was hij dadelijk weer in het bezit van zijn volkomen kalmte en We betwijfelen of de Eugelsche koop lieden hierdoor gerust gesteld zullen zijo. Immers niet. met de Fransche regeering, maar met de Fransche in dustrieelen wordt onderhandeld. Arbeidsconflicten. In de Oppersilezische metaalindustrie zijn 60,000 arbeiders uitgesloten. Met uitzondering van de DonnersmarckhiHte en^de Oppersilezische Eisenbahnbedarfs- A. G., waar een gedeelte van het per soneel werkt, st&an alle bedrijven stil. De werkgevers hebben de uitsluiting afgekondigd tengevolge van de weige ring der arbeiders om de overeenkomst over den tienuurschen werkdag na te komen. De vakvereeDlgingen verklaren, dat de werknemers den tienuurschen werkdag verwerpeD, ornaat de werk gevers andere punten der overeenkomst, o.a. over het ontslag van personeel en de rusttijden, niet hebben uitgevoerd. Uit hef bezeffe gebied. In de textiel-mdu8trie aan den rech ter Rijnoever zijn de arbeiders wegens loonsge8chi!lea in staking gegaan. Alle bedrijven staan stil. De niet-socialistische vakvereni gingen te Gelsenkirchen zijn er over het algemeen in geslaagd de staking in de metaalnijverheid te verhinderen. Te Essen werd de stakingsorder inge trokken en een opioep tot hervatting van den arbeid gedaan. In het gebied van Bochum wordt algemeen gewerkt. Te Dusseldorp keerei de arbeiders ge leideiijk tot het werk terug. Ook in andere plaatsen werd de arbeid hervat. De metaalnijverheid lydt op het oogenblik buitengewoon sterk onder de buitenlandsche concurrentie, in het bijzonder die van België en Frankrijk. Vrijheidsbond. Naar het Vader 1. verneemt, is het gewezen vrijz. dem. Kamerlid jhr. mr. E. A. v. Beresteyn toegetreden als lid van den Vrijheidsbond. Bezuiniging op pensioenen. De Volkskr. verneemt nog omtrent de wijziging van de pensioenwetten, dat het in het plan moet liggen de pensioenstorting met 4 pCt. te ver- hoogen, het jaarpercentage van 2 pCt, op l8/* pCt* te brengen, waardoor het maximum-pensioen niet bereikt zal worden in 35 maar in 40 jaren, en een aanmerkelijke wijziging in de weduwen-pensioenen aan te breDgen, Post en Telegraphie. Het ligt in de bedoeling, voortaan de tewerkstelling van de hulpkrachten bij den post-, telegraaf- en telefoon dienst zooveel mogelijk op den voet van arbeidsovereenkomsten te regelen. Hulpkrachten, wier diensten slechtg verklaarde zich bereid tot het verhoor, Hij vertelde nu, dat hij ongeveer ruim een jaar geleden in de buurt van Keulen, waar hij juist druk bezig was met recruten-aangelegenheden, een jong meisje had leeren kennen, dat op hem een diepen indruk had gemaakt en ook zij scheen Diet onverschillig voor hem te zijn gebleveD. De nog heerschende oorlog en de daaraan verbonden onzekerheid hadden hem er van afgehouden, een formeel huwelijksaanzoek te doen. Hij had haar slechts verzocht, haar na het sluiten van den vrede in haar tehuis, in Her togenrade, te mogen bezoeken. Thans had hij zijn ontslag genomeD, daar hij door den dood vau een ouderen broe der in het bezit was gekomen van een landgoed in Westfalen, dat hij zelf wenschte te besturen. Zoodra hij daar de noodige maatregelen had getroffen, had hij zich op weg begeven, om deze dame op te zoeken en zich te over tuigen, of zij haar vroegere genegen heid voor hem nog koesterde. Niemand hier in Hertogenrade kon vermoeden dat hij in dezen tijd had zullen komen Daarna vermeldde hij, hoe hij iu die moerassen verdwaald was, hoe hij het vuur ontdekt* had, wat hij gezien maar vooral ook wat h§ gehoord had, Dat laatste was voor hem en ook voor de politie-autoriteiten het gewichtigste. Hierbij deed zich een gelegenheid voor, tenminste een vaD de bende te vangen. Zoo beschouwde het ook de plaatselijke politierechter, mijnheer Bokelmann. „Wat u ons verteld hebt, kapitein, voor korten tijd noodig zijn (zooals bij nieuwjaar- en seizoendrukte, werk zaamheden van geriügen omvang bij den aanleg van lijuen e. d.) worden oj mondelinge overeenkomst aangenomen. Aan het hulppersoneel (met uitzon dering van de hulpkantoorhouders, de hulpbeetellers groep B en het technisch hulppersoneel, dat in de z.g. parallel regeling is opgenomen), dat op 18 Februari 1924 nog géén zeven jaar in dienst is, moet met ingang van dien datum eervol ontslag verleend worden. Met dat hulppersoneel moet een schrif telijke burgerrechtelijke arbeidsovereen komst worden gesloten. Aan het hulp personeel, dat op 18 Februari 1924 zeven jaar of langer in dienst is, be hoeft geen eervol ontslag te worden verleenddil kan dus voorloopig op den ouden voet werkzaam blijven en daarmede wordt geen overeenkomst gesloten. Kloetinge. Vergadering der ver eeniging „Landbouwbelang" te Kloe- tinge. Opkomst zeer bevredigend. Na opening door den voorzitter,den heer Zandee, worden de voorgelezen notulen vastgesteld, waarna eenige ingekomen stukken worden behandeld. Hierna is bet woord aan den heer C. G. van Liere, welke verslag uit brengt over den toestand der vereni ging in 1923, waarin o.a. vermeld worot dat 19 Januari 1923 de ver. 147 leden telde en thans 140 leden bezit. Aan kunstmeststoffen was aange kocht 117015 K.G. Na dankzeggiug voor het korte doch duidelijke verslag wordt de rekening 1923 vastgesteld op f 17754 in ontvang en f 17733,80 !/a in uitgaaf. Batig saldo f 21,19 Ya. In kas van vorige jaren f 536,14, zoodat thans in kas is f 557,331/%. De voorz. zegt den heer van Liere dank voor de correcte wijze waarop hij de vergadering verslag doet. Aan de orde is verkiezing bestuurslid wegens periodieke aftreding van den heer W. van Liere, welke na gehou den stemming met 27 der uitgebrachte 32 stemmen werd herkozen. De heer van Liere aanvaardde onder dank zijn vorige functie. Daarna benoemt de voorz. den heer W. de Vrieze tot plaatsvervangend lid van de Commissie tot het nazien der rekening over 1924-. Het benoemen van afgevaardigden en plaatsvervangers voor de algemeene vergadering van de Z.L.M., den kring Westelijk Zuid-Beveland, de A. H. V. en de Boerenleenbank, wordt aan het bestuur overgelaten. Hierna viaagt de heer Stiaub of het niet wenschelijk wezen zou om op de bezoldiging van het bestuur eens te bezuinigen. Dit ontvangt per jaar f115. Volgens zijn meening zijn de is weinig," zeide hij, „maar het zou toch in ieder geval het begin van een succesvol onderzoek kunnen zijn. Wij hebben met een bende te doen, die ongetwijfeld zeer talrijk is, die echter door een bekwaam man of doo? verscheidene aanvoerders met groote behendigheid geleid moet worden, wan tot op heden is er nog geen verred voorgekomen, en geen enkel ijl© mis dadiger is op heeterdaad betrapt. Boven dien nemen de diefstallen en rooftochten bijna wekelijks toe en worden steeds koener en vermeteler. Zelfs voor een moord schrikken die schurken niet meer terug. Wij kennen hier in Hertogenrade, op Luiksch ge bied, in de dorpen Meersen, Beek en vele andere plaatsen een menigte men- schen, wier vermogensomstandigheden zeer slecht zijn en die toch voor hun doen heel goed leven, zander dat wij te weten kunnen kemen, vanwaar zij hun hulpmiddelen hebben. Onze trach ten zijn niet toereikend om al die verdachte personen te laten bewaken. Ook worden de diefstall n meestal niet hier in de onmiddellijke omgeving, maar op meer afgelegen plaatsen vol voerd. Gouden voorwerpen, paarden, artikelen, die tien, twintig mijlen van hier gestolen zijn, komen in deze streek, gewoonlijk in Meersen, een dorpje in de buurt van Maastricht, aan het dag licht, maar nooit kan men ontdekken, hoe ze hierheen gekomen zijn. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1