Staten-Generaal STADSNIEUWS. bedragen. I De vraag rijst, of hetverantwoord is, uit de Provinciale kas aanzienlijke bedragen beschikbaar tqetqjjen, om den bewoners van het eepp deel der Pro vincie gelegenheid te gpy,eu stroom voor licht te koopen tegen, j^ep zoo belang rijk lageren prijs dan ia een ander deel van het gewest. Zooals wij reeds meldden ontleenen zij een tweede bezwaaar aan den toe, stand der Provinciale financiën. Aanvankelijk verklaarde de Société zich niet bereid om zonder meejf. tot verhooging van den prijs over te gaan bij eene dergelijke verhooging verwachtte zij niet zoodanige levering, ais aan hare berekeningen ten grondslag lag. Besproken werd daarna, of aangaande die leveringen eenige zekerheid kon worden gegeven. Naar de meening van Ged. Staten zou deze taak liggjjn op den weg van de besturen der gemeenten in het te voorziene gebied. Deze zijn uit den aard der zaak beter dan ienjq^d anders op de hoogte van de wenachen omtrent de eleclriciteitsvoorziening in hunne omgeving; zij kunnen'ziöh zon der overgroote moeite op de hoogte stellen van de hoeveelheden stroom, welke in hunne gemeente zullen kunnen worden verkocht. In dezen gedachten- gang werd voorgesteld, van de besturen eene garantie te vragen van de in hunne gemeenten te leveren electjjj?i- teit. Blijkt, dat daarmede de hoeveel heden zullen worden bereikt, welke den grondslag uitmaken van de bereke ningen der Société, dan verklaarde deze zich bereid tot het aangaan van eene overeenkomst, waarbij de prijs vour licht voor den gewonen verbruiker werd ge steld op ten hoogste 45 cent per een heid en waarbij zij zich zou verbinden, boven en behalve de in de voorstellen van de P.Z.E.M. vermelde teruggaaf van het renteloos voorschot aan de P.Z.E.M,, (doch indirect aan de Pro vincie) uit te keeren een bedrag van 8 cent per eeaheid voor zooveel betreft1- licht en kleine krachtgroote kracht moest wegens den bijzonderen aard der daarvoor af te siuiten cpn^aoten buiten rekening blijven. J Aangezien de Société voor het eerste jaar na de voltooiïngrwan het net en- de ingebruikstelling san het bedrijf rekent op een verkoop van 229.000 K.W.U., zou over dat jaar reeds aan stonds een bedrag van ongeveer f 18.000,aaÊ' de P.Z.E.M., en dus indirect aan de Provincie, ten goede komen. Dit cjjfer zou geregeld klimmen en in bet tiende jaar ongeveer f 100.000 beloopen. Volgens bet leeningsoverzicht van Ged. Staten zal het renteloos voorschot ad f 1.500.000 na 30 jaar zijn afgelost. De Société schijnt niet ongenegen om, wanneer een overeenkomst voor Westelijk Zuid-Beveland tot stand komt, eventueel ook Oostelijk Zuid-Beve land van stroom te -voorzien. Eerst echter dient de uitslag «fè worden af gewacht der onderhandelingen met de M.A.B.E.G., die in Oostelijk Zuid- Beveland gasfabrieken'^fi-s^loiteert. Met deze onderhandelingen étaift het volgens een schrijven van commissarissen der P.Z.E.M. aan Ged. Staten aldus: dat de M.A B.E.G. te kennen had gegeven,, niet verder over de haar aangaande bedrijven in Zuid-Beveland met de P.Z.E.M. te willen overleggen, W-ijl de zaak naar hare zienswijze ten '"Stbtte slechtste betrokken gemeenten raakt. Ten einde nu zoo mogelijk "opnieuw contact te krijgen met dp M.A.B.E.G. werd een bespreking gehouden met de Burgemeesters uit O. Z. Beveiand, opdat deze met de M.A.B.E.G. overleg zouden kannen plegen; aldus werd dan ookr na uiteenzetting der wederzijdscbï standpunten, overeengekomen. De Bur gemeester van Krabbendijke, als voor zitter van de commissie van toezicht op de gasfabriek Oostdijk, zon'J zich namens de gemeenten tot de M.A'.B.E.G, wenden en de resultaten van zijn stap pen o.a. aan de P.Z.E.M. mededeelen, waarna eene beslissende bespreking in 't coll. v. comm. eerst en dan tusschen 'Je drie partijen te zamen zou kunnen plaats hebben. Het is de bedoeling ,van commissarissen om voor de gemeenten en hear bedrijf, in verband met de be staande M.A.B.E.G.-contracten, vol komen vrijheid van eiectrificatie te verwerven in dat deel van Zuid-Beve land: de vraag was maar eij is nog steeds welke opofferingen, de P.Z.E.M. zich daartoe zou kunnen en moeten getroosten, Op een schrijven van commissarissen van 17 November aan den Burgemeester van Krabben dijke ter herinnering aan de gemaakte afspraak, werd een bericht van gelijke dagteekening ontvangen, waaruit bleek, dat aan die zijde de zaak nog niet zoover waB gevorderd, dat een defini tieve bespreking met comm. reeds kon plaats hebben een vergadering van de genoemde commissie van (joezioht en de M A.B.E.G. zou evenwolt weldra plaats hebben nadere mededeelingen zijn niet ontvangen. erder ontleenen wij aan dit schreven De Société verwacht binnen 3 jaar de gekeele slroomvoorzieniDg van het aangewezen gebied gereed te hebben zij heeft economisch belang dit zoo spoedig mogelijk te doen eo is prac- tisch in staat het uit te voeren ook bet eerste, omdat de schade der bouw jaren zoo gering mogelijk moet gehou den w.qrdenhet tweede omdat zij eeu volkomen geoutilleerd bedrijf heeft en een jarenlange ervaring. De hoogspanningsleidingen Vlissïn— gen-Meliskerke, VlissingenMiddel burgSerooskerke, Middelbbrg's H. Arendskerke (een dubbele voor meer dere zekerheid) en Wolphaartsdijk Kortgene zijn ondergrondsch, de andere bovengroiidsch nit een bijgevoegd kaartje blijkt dat alle hoofdkommen worden aangeslotenalle buurten, complexen enz. kunnen eveneens aan sluiten. Door de stroomvoorziening zullen de voordeden van de stroomlesering aan de twee steden Middelburg en Vlissin gen, die immers in banden derSociélé is, toch nog, zij het ook indirect, aan de Provincie, althans ten deele, ten goede komenvan den aanvang der electiificatievoomemeus af was immers bok bij prof. Eeldmarin het verkrijgen van deze twee afzetgebieden het sterke punt in den opzet voor de middengroep, waardoor zelfs de in de andere groepen te lijden verliezen deels zouden kunnen worden wegge nomen. De Société zal het gebouw harer centrale vergrooten en de machine- en ■ketelcapaciteit uitbreiden. In verband met hun voorstel inzake de eiectrificatie van de middengroep hebben Ged. Staten nog nader aan de leden van de Staten toegezonden af drukken van een brief van Commis sarissen der P. Z. E. M. met twee daarbij behoorende tabellen, een nota Van de Société Anonyme en eene be grooting van bet hoogspanningsnet. Uit een en ander blijkt dat na het 10e jaar winst verwacht wordt. Een gemiddelde jaarlijksche aflossing van f 40.000 van het renteloos voorschot (van f 1.500.000) wordt daarna voor gesteld. Een tabel geeft een vergelijkend overzicht van de vier plannen voor de eiectrificatie van de middengroep. Deze plannen zijn le. voorziening van uit Noord- Brabant door een dubbele 30.000- voltleiding (boveu'groudsch) 2e. voorziening vanuit een te bou wen eigen centrale 3e. voorziening vanuit de centrale te Westdorpe 4e. voorziening door de Vlissing- scbe Maatschappij. (Dat gewijzigd door Ged. Stalen is overgenomen.) Uit de tabel blijkt, dat bet bedrijfs kapitaal der P. Z. E. M. in het eerste geval zal bedragen f 1.400.000 in het eerste en f 2.300.000 in het laatste jaarvoor het tweede plan resp. f 1.600.000 en f 2,500.000helderde plan f 1.360.000 en f 2.010.000. Voor hel vierde plan is geen sprake van zütt een bedrijfskapitaal. Voor alle vier plannen is eeu renteloos voor schot aangenomen van f 1.500.000. Voor de P. Z. E. M. zal het eerste plan een totaal verlies opleveren van f 221.762, het tweede f 401.125, het derde een totale winst van f 187.951, het vierde noch winst noch verlies. Voor het eerste plan zal de aflossing van het voorschot beginnen in het 42e jaar, voor het tweede nooit, voor het ,d.erde in 'l 5e jaar en voor het vierde iü het 10e jaar. De termijn van terug betaling is voor het eerste plan 72 jaarhet tweede nooit, het derde 60 eD het vierde 50 jaar. De totale reute last voor de provincie is van het eerste plan f 5.130.000, wordt voor het tweede steeds grooter, is voor het derde f 3.384.000, ea voor het vierde f 2.700.000. De totale kosten der eiectrificatie bedragen bij het eerste plan f 6.630.000 worden voor het tweede steeds grooterbedragen voor het derde plan f 5.394.000 en voor het vierde f 4.200.000. Krahbeadyfee. Raadsvergadering op Maandag 14 Januari, De voorz, opent op gebruikelijke wijze de vergadering. Aanwezig zes leden. Dhr. Woutersen is wegens ongesteldheid verhinderd. Ingekomen is een verzoek van dr. Hondelink om een verwarmd school lokaal te mogen gebruiken voor het houden van een cursus in eerste hulp bij ongelukken. Met alg. st. wordt beslo ten dit toe te staan. Van den gemeente geneesheer is verslag ingekomen over den gezondheidstoestand van Krabben dijke over het afgeloopen jaar. Deze wordt gunstig genoemd. Alleen onder de kinderen waren vele gevallen van mazelen voorgekomen. Dit verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. Staten is bericht gekomen, dat zij hun goedkeuring aan de be grooting niet kunnen hechten. Tot 1 April wordt deze goedkeuring verdaagd. Bij het beroep van dhrn. Lenshoek, inzake belasting is de gemeente door de. Kroon in 't gelijk gesteld. Ged. Staten hebben de jaarwedde van de wethouders op f 135 bepaald. Bij de begrooting is hiermede reeds rekening gehouden. Van Ged. Staten is een schrijven ingekomen, waarbij de gemeenteraad in kennis wordt gesteld, dat door ds. de Jong en 7 ingezetenen beroep is aan- geteekend tegen het besluit van de vorige veigadering om gelden beschik baar te stellen tot stichting van een Hervormd Christelijke School. Met alg. stemmen wordt aan het personeel bij 't vervolgonderwijs wegens opheffing der betrekking eervol ontslag verleend. Daarna 19 aan de orde het verzoek van het bestuur voor Christelijk onder wijs op Ger, grondslag om subsidie voor een cursos voor de rijpere jeugd. Voor dezen cursus hebben zich 6 jongens en 7 meisjes aangemeld. In de vorige vergadering is aan de afd. Volksonder wijs reeds subsidie verleend voor eeu dergelijken cursus. B. en W. stellen voor de gevraagde subsidie aan genoemd schoolbestuur ook 'toe te staan. Dit voorstel wordt met alg. stemmen aan genomen. Vervolgens worden eenige wijzigingen aangebracht in de begroo ting dienstjaar J923 en 1924. Hierna gaat de Raad over in geheime zitting voor het behandelen van recla mes inzake schoolgeld. Bij de rondvraag vraagt dhr. Vogelaar of er al een bestemming is voor den grond, die ge durende de bietencampagne op verschil lende plaatsen verzameld is. De voorz. antwoordt dat alle burgers grond kun nen krijgen. Daarna wordt de vergadering gesloten. Locaalspoor op Znid-Beveland. Door den Minister van Waterstaat zijn thans de plannen voor deu ver bouw van het stationsemplacemeut Goes, als eerste gedeelte der werken van aanleg voor den spoorweg door Wes telijk Zuid-Beveland, goedgekeurd, zoo dat tot de aanbesteding kan worden overgegaan. CoSUnsplaaL Maandagavond hield de vrijz. kiesvereeniging „Algemeen Be lang* in café „Zedandia" alhier een aigemeene vergadering, bijgewoond door 21 van de 70 leden. Door den secretaris dhr. J. de Looff werd een zeer uitge breid verslag uitgebracht over de vergadering van den Vrijheidsbond op 6 Dec. 1923 te Middelüurg. Dit keu rige verslag, vooral dat van de rede van mr. Dresselhuija, werd met aan dacht door de aanwezigen aangehoord. Uit 't verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hadden be dragen f 26, de uitgaven f 72,01, zoodat een tekort aanwezig was van f 46,01. Tot afgevaardigde naar de vergadering van den kieskring „Tholen4 werd benoemd de voorzitter, dbr. H. M. Haringman en tot plaatsvervanger de heer J. de Looff. De aftredende bestuursleden, de heeren P. Janse Jz. en C. Prinse werden herkozen. Nlsse. Zaterdag 12 Jan. jl. hield de Burgerwacht teNisse een ouderlingen schietwedstrijd met het cylinder-geweer. De prijzen op de personeele baan werden behaald in de le klasse door le Job. Fierloos met 57 p., 2e C. J. Bos 56 p., 3e J. de Kuijper 56 p. 4e A. Braam 55 p., 5e A. Jansen 54 p., 6e Joris Schipper 54 p., 7e J. Matthijsse 54 p., 8e G. Bos 53 p., 9e P. Kloosterman 53 p., 10e J. Jansen 52 p., lie J. v.d. Hieleölp.,, 12e N. Otte 49 p. In de 2e klasse le F. de Schipper 54 p., 2e H. Moerman 51 p., 3e. A. Nienwenhuijse 51 p., 4e P. C. Gelok 50 p., 5e C. Jansen 48 p., 6e M. Hirdes 37 p. Vrije Baan le P. Kloosterman, 2e A. Jansen, 3e C. J. Bos, 4e G. Bos, 5e M. Bos, 6e J. de Kuijper, 7e J. Fierloos, 8e N. Otte, 9e J. Jansen, 10e Jobs. Slabbekoorn, lie, J. v.d. Hiele, 12e H. Moerman. Het Belgische Loodswezen te Vlissingen. Het Brusselscbe „Laatste Nieuws" meldt dat vootloopig nog niets vast staat betreffende een overplaatsing van het Belgische loodswezen te Vlissingen. Er wordt met Nederland onderhandeld. Men wil een overeenkomst bereikeo, waardoor de concurrentie zou verdwij nen. Als de overeenkomst tot stand komt zou het meer dan 200 man sterke personeel naar België worden overgeplaatst. Niet alleen naar Ant werpen, maar zeer waarschijnlijk ook naar Zeebrugge, Gent, Nieuwpoort enz. ook Daar Terneuzen. De overplaatsingen zullen natuurlijk geschieden naar ge lang van de behoefte. Kapelle. Onder voorzitterschap van dhr. J. Wabeke kwam de Landbouw- vereeniging V.I.O.S. in jaarvergadering bijeen. De secr., dhr. J, Tollenaar, deelde in zijn met zorg samengesteld verslag o.m. mede dat de ver. thans 153 leden telt, 5 bedankten, 6 nieuwe leden traden toe. Aangekocht was in totaal 3375 K.G. katoenmeel, 3800 K.G. maïs, 112800 K.G. superphosfaat, 39600 K.G. Ainm. super, 53100 K.G. chili, 6800 K G. zwavelzure amm., 12300 K.G. pateut- kali, 9000 K.G. kalizout, 25752 K.G. kalk, tot een bedrag van f 19598,08s. TWEEDE KAMER. Eet begin In de vergadering van Dinsdag las minister Ruijs de regeeringsverklaring voor, welke men aan het hoofd van ons b'ad vindt, en waaruit blijkt dat de regeering eerst met maatregelen tot herstel van het financieel evenwicht zal komen en daarna pas met nieuwe planueu inzake de voorziening betref fende de maritieme verdediging. Het geen o.i. de logische volgorde is. Aan mej. Westerman werd hierna toegestaan om op een nader te bepalen datum een interpellatie te houden over het ontslag der gehuwde ambte nares. Op het verzoek van dhr. Wijnkoop, om te mogen interpelleeren over de loonsvermindering van het Spoorweg personeel, zou Woensdag (heden) beslist worden. Daarna ging de Kamer over tot het trekken der afdeelingen en werd dhr. Dresselhuijs tot lid der huishoudelijke commissie gekozen instede van dhr. Visser van lJzendoorn. Woensdag (heden) vangt de bespre king der regeeriugsver klaring aan, waarvoor de voorzitter drie dagen raamde. Bond van Bieten vekboowers. Dinsdag had in het Schuttershof een vergadering plaats vanwege den Bond van Bietenverbouwers. De verg. was vrjj druk bezccht. Het woord werd gevoerd door den heer J. TimmersJr. uit Poortugaal, bestuurslid van den Zuid Holl. bond. Daar diens rede neer kwam op wat hij te Colijnsplaat beeft gezegd (zie ons nr. van Zaterdag j .1.) meenen we thans beknopt te kunnen zijn. De heer Timmers sprak overHoe komen wij tot betere pryzen en leve ringsvoorwaarden voor onze suikerbieten in 1924. Dhr. Timmers wees er op dat hij landbouwer is en geen ageut der Centr. Suiker Mij, dat is zijn broer. Spr. memoreert dat, doordat de fabri kanten de machtige Centr. Suiker Mij gesticht hebben, de concurrentie op de bietenmarkt vrijwel is weggenomen. Alleen als er een flinke organisatie is, is er voor de vrije bietenverbou wers nog een weg naar het buitenland. Spr. haalde als voorbeeld aan de Noord- flollandsche bond. Spr. concludeerle dat verschillinde contracten der C. S. M. niet voldoen. De contractprijzen der C. S. M. achtte spr. te laag. Natuur lijk is het heel begrijpelijk dat de C. S. M. zoo laag mogelijk bieten koopt. Maar wij moeten daarmee geen ge noegen nemen. In verband daarmede beval spr. organisatie aan. Dan zou b.v. een regeling g troffen kunnen worden, waarbij wordt bepaald hoeveel H.A. bebouwd moeteu worden om allen fabrieken een behoorlijke campagne te geven. In de C. S. M. onhandelbaar, dan kunnen we elk kwantum thans plaat sen in hel buitenland, op voorschot en met volledige bankgarantie. We kunnen de Centr. Suiker Mij dus nu missen. Maar voor de hand ligt een aceoord met de C. S. M. Bij orga nisatie kan ook een ambtenaar vanwege de verbouwers ter controle op de fabriek worden aangesteld. De contiole is thans onvoldoende. Spr. beval aan om lid te worden van den Bond. (Applaus). Dhr. Pilaar (Kapelle) oud-agent der C.S.M. zegt dat hij bij invoeiing destijds van het 7-jarig contract uitdrukkelijk gezegd lieeft, dat de verbouwers wel degelijk controle kunnen krijgen, op de fabriek tegen betaling der kosten, die laag kunnen zijn als het kwantum groot is. Dhr. Timmers acht voor ieder indi vidueel controle te duur. Dhr. Pilaar Niet voor allen. Boven dien zijn er 2300 contractanten, er is hier een organisatie. Als die samen besluiten een controleur aan te stellen, kost dit plm. 5 cent per 1000 K.G. Spr. vraagt op welke wijze de ver bouwers hun bieten naar het buiten land willen sturen. Dat kunt U niet. Daarvoor heeft U groote schepen noodig, anders breekt U Uw nek op de vracht. En groote schepen in Zuid- Beveland. dat gaat niet. Dhr. Timmers wijst op de Haarlem mermeer, waar het toch ook gaat. Spr. wenscht niet te zeggen welke connectis de Bond v. verbouwers met 't buitenland heeft. Spr. begrijpt dat dhr. Pilaar hier nieuwsgierig naar is. Dhr. Pilaarhet voorbeeld voor Noord-Holland geldt niet voor Zeeland. Spr. zegt: U hebt in 1922 minder grk'egen dan de menschen van het 7- jarig contract. Spr. meent dat de heer Timmers absoluut niet op de hoogte is van de vrachten in Zeeland. Dhr. Timmers zegt dat het tenslotte niet gaat om de vracht, als we in het buitenland maar meer kannen maken voor de bieten als in het binnenland. Dhr. Vermue, 's Gravenpolder, is het niet met dhr. Pilaar eens en merkt op dat er wel degelijk havens zjjn op Z. Beveland en Zeeland waar men schepen van 300 a 400 ton kan laden. (Applaus). Dhr. Pilaar etkent zich vergist te hebben met de tonnen tegenover de lasten. Dhr. Noolebooin, 's Heer Arends kerke, verdedigt het contract basis- Dinteloord. Dhr. Timmers wil dat de suikerfa briek en de boeren eikaars risico zullen dragen. Spr. heeft van den secr. Gun- uiug der C. S. M. vernomen dat geen contraeten basis-Dinteloord meer wor den afgesloten, wel f 2,50 minder dan Dinteloord betaalt. Dhr. Poleij, Krabbendijke, wijst er op dat de onkosten per 1000 Kg. voor de C. S. M. bedragen 35 cent, voor Dinteloord 57 cent, voor vrachten bij de C. S. M. f 1,05, bij Dinteloord f 1,35. Van den rijksdaalder gaat das wat af. Dat is een der voordeelen bij een groot lichaam. Dhr. Timmers zegt dat bij de C. S. M. de boeren te veel risico dragen. Dhr. Poleij antwoordt dat joist de C. S. M. de stroppen draagt, zij kan met groote hoeveelheden suiker-blijven zitten. Dhr. Timmers antwoordt dat we er niets mee te maken hebben als de C. S. M. in suiker wil speculeeren, Spr. meent zeker te weten dat men van de C. S. M. f 2,50 minder ontvangt dan van Dinteloord, afgezien van alle on kosten-kwesties. Dhr. Poleij antwoordt dat dit niet waar is. Van de f 2,50 gaan wel degelijk twee kwartjes af. Spr. betoogt dat bij verzending naar bet buitenland door de verbouwers onder bankgarantie, het risico uitsluitend voor de boeren komt. Zijn die banken solied Dhr. Timmers zegt dat de Bond een zeer solide bank heeft. Als u banken niet vertrouwt, doe u dan geen zaken. Van de f 2,50 blijft dan toch nog altijd f 2,-- over. Spr. wekt nogmaals tot organisatie op. Daarna sluiting. Bevolking. „i Gedurende de 2e helft der maand Dee. 1923. Ingekomen J. M. Janssen, kantoorbediende van Eindhoven, Magdalenastraat 5Iz. Vermeulen, gepens. van Ovezand, Piceardtstraat 27 A. Kaaisteker, pak huisknecht van Kloetinge, Couwerve- straal 10J. Baarends, strijker van Rotterdam, St. Jacobstraat 22 M. C. van der Ende, winkelier van Vlissingen, 's H. Hendrikskinderenstiaat 36N. Gelok, koopman van Hoedekenskerke, Piceardtstraat 37 M. M. Nieuwdorp, kleermaker van 's H. Arendskerke, Scheldestraat 16 H. M. H. Vos, onder wijzeres van Etten en Leur, Stalstraat 8 P. M. Hoekman, chauffeur van 's Gra venpolder, Scheldestraat 78. Vertrokken: K. Tj. Bakker, boomkweeker naar FrankrijkA. Blaas, spoorwegbeambte naar RoosendaalB. A, Kuijper, ver pleegster naar Den Haag; T. E. E. Harmsms, verpleegster naar Domburg J. A. Jeronimus, timmerman naar Rotterdam. Bkvolkikg. De bevolking bestond op 1 Januari 1923 uit 3947 m. en 4346 vr., totaal 8293ze vermeerderde door vestiging met 218 m. en 327 vr., totaal 545 door geboorte met120 m. en 95 vr., totaal 215 verminderde door vertrek met232 m. en 296 vr., totaal 528 door overlijden met 51 m. en 44 vr., totaal 95 zoodat de bevolking op 31 December 1923 bestond uit 4002 m. en 4428 vr., totaal 8430derhalve ia de bevolking vermeerderd met 55 m. en 82 vr., totaal 137. (n. z.) Veemarkt. Ter veemarkt van Dinsdag 15 Jan. 1924 waren aangevoerd 9 loopvarkena, 34 biggen en 1 nuchter kalfig De Haven. Gedurende het jaar 1923 zijn de haven van Goes binnengevaren 2038 binnenschepen met een tonnenmaat van totaal 169530 kub, Meter en uitgeva- ten 2034 schepen met een tonnenmaat van totaal 168806 kub. Meter. In het jaar 1922 bedroegen deze getallen resp. 1485, 129569 en 1481, 129776. (z.-n. z.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2