N°. 8, Donderdag 17 Jannari 1924 111 jaargang BUITENLAND. FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. Binnenland. Pro vincie-N ieuws. ABONNEMENT Pry a per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOËSCHE Uitgave Naam!. Vennootschap Goesche Courant ADVERTENT1ËN van 1 S regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en li leen wens Boss* Drnkkers- en Uitgeversbedrijf- Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. COURANT De Regeeringsverklaring. In de Tweede Kamer heeft minister Rays de Beerenbrouck Dinsdagmiddag verklaard, na te hebben vastgesteld dat nu de vorming van een nieuw Ministerie onmogelijk bleek en het langer slepend blijven van de cri sis niet in 's lands belang kon wor den geacht, het ministerie zich niet meende te kunnen onttrekken aan den plicht tot verantwoordelijkheid door het bewind te blijven dragen, dat het kabinet in de gegeven omstan digheden de beslissing der Kamer van 26 October als feit aanvaardt, waardoor de voorziening in de maritieme ver dediging eerst zal kunuen volgen op maatregelen tot het herslei van het financieele evenwicht. Deze zullen thans op den voorgrond staan. Middelerwijl zal de regeering de verzorging van de maritieme verdediging opnieuw ter hand nemen. Zij behoudt zich voor spoedig verdere voorstellen dienaangaande in te dienen. Bij de beantwoording van het voorloopig verslag der Kamers betref fende hoofdstuk I der Staatsbegrooting zal de Regeering nader haar meening uiteenzetten, omtrent de verschillende daarin ter sprake gebrachte punten van regeeringsbeleid. Ten slotte doet hij beroep op de medewerking der Staten-Generaal. De commissie van Onderzoek- De commissie van deskundigen, be noemd om een onderzoek in te stellen naar de middelen tot slabiliseering van het Duitsche geldwezen en om even wicht te biengen in de begroeting, heeft te Paiijs haar eerste vergadering gehouden en met de commissie van herstel beleefdheden gewisseld. De En- gel-che generaal Dawes, voorz. der eerste commissie, heeft daarbij eenige v rstandige woorden gesproken en o.m. gezegd: „Zonder vrees en zonder streven naar gunst moeten wij in dezen plannen trachten voor te stellen, die de com missie van herstel in de gelegenheid zullen stellen Dnitschland weder op den weg der productiviteit te bren gen. Het herstel dier productiviteit is het begin van de welvaart van Europa. Met gezond verstand kan men den afstand schatten, dien een gezond man afleggen kan. Vijftig doktoren bij het bed van een stervende zullen vijftig verschillende schattingen geven van den afstand, dien hij zal kunnen afleggen, indien hij geneest. Laten wij nu eerst Duitechland helpen genezen." De commissie hoopt Zaterdag naar EEN ZONDERLINGE HISTORIE DOOR A. MÜTZELBURG. Nadruk verboden. Daar bemerkte hij een plotselinge opwinding onder de verzamelde me nigte een haastig heen en weer loopen hij hoorde den kreet„Ze komen 1 Ze komen 1 Uit de richting van Hertogenrade 1" Het vuur werd nit elkander getrapt en bluschte spoe dig uit. In de nachtelijke duisternis - want de maan was intnsschen in den nevel aan den horizon ondergegaan zag hij nog een onduidelijk verward doorelkander loopen men riep elkaar toe, dreef tot spoed aan de kapitein hoorde paardengetrappel gedaanten slopen voorbij in groote haast, als schaduwen in den nacht. Toen werd het volkomen stil. Slechts paarden getrappel klonk achter hem, in de richting, vanwaar hij zelf gekomen was, daarna ander paardengetrappel, voor hem, achter den heuvelhet eerste geluid verwijderde zich, het laatste naderde merkbaar. Hij was steeds nog als versuft, ver- Berlijn te kunnen vertrekken, teneinde aldaar haar onderzoek in te stellen. De volgende week komt het tweede comité tot onderzoak naar het gevluchto Duitsche kapitaal onder Britsche lei ding bijeen. De hleine Entente. Te Belgrado heeft een conferentie plaats gehad van de kleine Entente (Tsjecho-Slowakije en verschillende Balkan -staten). De Berlijnsche bladen beschouwen de conferentie als een éehec voor Benesj, den minister van buiten- landsche zaken van Tsjecho-Slowakije. Zooals bekend heeft dit land een ver bond gesloten met Frankrijk en nu heeft Benesj te Belgrado verklaard, dat dit land Sovjet-Rusland erkennen zal. De Berl. bladen nu maken uit de berichten over de conferentie op, dat de ministers van Zuid-Slavië en Roemenië Benesj vierkant heboei verklaard, dat zij van een verbond met Frankrijk in com binatie met en toenadering tot Rusland niet willen weten, omdat zij zich niet wenschen te binden tot een verbond, dat ten slotte niet tot het beliond van den vrede zal bannen strekken. Van andere zijde wordt evenwel ge meld, dat Zuid-Slavië wél een verbond met Frankrijk sluiten zal. Voorts heeft Benesj verkondigd, dat niets het aan- knoopen van betrekkingen met Polen in den weg staat. Polen voelt echter niet veel voor de kleine entente, omdat het meent dat niet Benesj, maar Polen daarin de eerste viool moet spelen. Te Belgrado schijnt ook het eeuwige vraagstuk van Fiume een stap nader tot de oplossing te zijn gekomen. Italië zou Fiume annexeeren en Servië de delta en de haven van Baros krijgen, terwijl de havens onder een gemeen schappelijk beheer zouden komen te staan. Verkiezingen in Saksen. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in Saksen hebben de soc. demoeraten een verpletterende nederlaag geleden. De communisten hebben eeuig terrein ge wonnen, de burgerlijke partijen hebben een overwinning behaald. De dreigende spoorwegstaking in Engeland. Men hoopt het gevaar van een spoor wegstaking in Engeland nog te kunnen afwenden. Inderdaad zou zulk een staking niet erg gelegen komen, nu de arbeiderspartij op het punt staat aan de regeering te komen. of Gokspel Iemand, die de s.-d. protestverga dering Zaterdag in Den, Haag heeft bijgewoond, waar het woord werd gevoerd door Troelstra, Wi'oaut en Stenhuis, schrijft aan de N. R. Ct. Zietdaar nu drie mannen van on miskenbare bekwaamheid, den moed mande zich toen echter en vermoedde, zijn gedachten weer wat verzamelend,dat de uiteengedreven bende waarschijnlijk door een afdeeling gendarmen of andere dergelijke bewapende dienaren van de openbare veiligheid op de vlucht was gejaagd en dat men hem, Indien men hem hier aantrof, vermoedelijk voor een lid van de bende zou houden. Hij overlegde bij zichzelf, of het voor hem beter zou zijn te vluchten of zich met den aanvoerder der ge wapende macht in verbinding te stellen. Hij gaf aan dit laatste de voorkeur, Want haalde men hem op zijn vlucht in wat bij de afmatting van zijn paard zeer waarschijnlijk was dan moest men hem eveneens voor een misdadiger houden en een lang voor- arrest kon dan wel eens zijn lot zijn. Hij trad uit het kreupelhout te voor schijn en begaf zich naar de plaats, waar het vuur had gebrand. Smeulende houtblokken wezen hem den weg. Spoedig daarop hoorde hij deruiter- afdeeling vlak in zijn nabijheid. Er scheen toeh „halt" gecommandeerd te zijn, want het volgende oogenblik was alles weer stil. De kapitein ging nu eenige passen in de richting van de plek, waar de ruiters zich moesten hebben opgesteld en riep met luider stem„Degenen die gij zoekt, zijn verdwenen. Zij hebben de komst vanaf dezen heuvel bemerkt." „En wie zijt gij, die ons dat toe roept antwoordde een stem terug. missend om aan hun volgelingen de haide en bittere waarheid voor te houden en derhalve vervallend in een inhoudloozen vloed van wooiden. Men zou met Indra's dochter kunnen zeggen „Het is jammer van de menschen Voor zulk een overpeinzing zou inder daad plaats zijn, iadieu de tijd anders was, indien iedere dag, die verder met leeg gepraat wordt verknoeid, ons niet nader bracht tot een afgrond van geestelijke en stoffelijke ellende, een atgemeene verarming, die zeker niet alleen de paleizen der rijken, doch in minstens even sterke mate de woon steden der arbeiders zru treffen. En het is daarom, dat wij niet hebben willen nalaten een stem te doen hooren tegen de toomelooze lichtvaar digheid, waarmede weder op deze meeting van S. D. A. P. en N. V. V. onder het mom van het willen aan vaarden der regeeringsverantwoordelijk- heid, de arbeiders verder werden afge voerd van een juist inzicht in het economisch mogelijke, alsook tegen de onbeschaamdheid, waarmede men indien men daartoe de kans kreeg levensbelangen van geheel de gemeen. Echap zou durven opofferen aau poli tieke wiusf. Mr. Marchant over den politieke toestand. Te Groningen heeft mr. Marchaut in een rede scherp gelaakt, dat het kabinet, dat op de Vlootwet viel, het volk tot op het huidige oogenblik onkundig heeft gelaten van het „cove nant", door het kabinet met de partijen gesloten na de verkiezingen van 1922. Het verloop van de crisis beschou wende merkte spr. op dat de linker zijde niet kan meewerken in een te- geering voordat de coalitie definitief dood is. Spr. onderwierp het program van den heer Colijn aan criliek en zeide dat de groote fout van dat program was dat het onmogelijk was, het tekort weg te werken. Colijn heeft geen begrip van de moeilijkheden om tot bezuiniging te korneD. Het dagblad De Telegraaf" als onpartijdig voorlichter van het publiek tijdens den oorlog. De Humanité publiceert in haar nummer van gisteren ook nog een staat van betalingen door de Russische regeering gedurende den oorlog aan buitenlandsche bladen gedaan. Daarop komt ook een Nederlandsch blad voor, De Telegraaf, tot een bedrag van f 60,000 aan halfjaarlijksche subsidies van f 30,000, voor bijzondere supple menten aan Rusland gewijd. Van de overige op deze lijst voorkomende bladen noemen wijde Information, de Temps (150,000 frank)de Times, die maandelijks voor een Russisch supplement 12,000 pond ontvaDgt, In het geheel zou het blad 14,400 pond ontvangen hebben. Verder prijken op de lijst het nieuwsagentschap van Havas, andere agentschappen en publicaties. N. ROTT. CRT. „Een vreemdeling, een Pruisisch officier, die toevallig getuige van deze avontuurlijke bijeenkomst is geweest. Komt gerust naderbij Er is niemapd behalve mijn persoon op deze plaats." Waarschijnlijk vermoedden de ruiters de een of andere hinderlaag, want er verliep eenige tijd, alvorens de kapitein verdere beweging hoorde. Hij bemerkte, dat eenige mannen hem kruipend na derden. „Op mijn woord," zei hij rustig, „ik ben alleen. Hier hebt ge mijn handen!" Het licht van een plotseling geopende lantaarn bescheen zijn gelaat. Toen voelde hij zich bij zijn armen vastge grepen en men bond hem de handen op den rug. „Dat is niet noodig," zeide de offi cier rustig. „Maar ik moet het mij korten tijd laten welgevallen." Toen werden verscheidene lantaarns geopend, de Pruisische soldaten want dat schenen ze naar hun uniform te oordeeien te zijn belichtten den omtrek naar alle kanten. Daar zij niets meer ontdekten, kwam iemand, die te paard gebleven was en wat rondgereden had, op den kapitein toe, liet hem met een lantaarn belichten en nam hem geruimen tijd scherp op. Hij scheen het hoofd van den troep te zijn en was nog een heel jonge man. Dat de uitdrukking van zijn overigens openhartig en vertrouwen wekkend gelaat juist nu niet bepaald vriendelijk viel te noemen, liet zich Biczelinge. Voor de landbouwver. en de ver. v. oud-leerlingen der land- bonweursussen heeft dbr. v. Dijk, 2e secretaris der Z. L. M., gesproken over het nut van organisalie bij de Z.L.M. en over wat de Z.L.M. doet. Vervol gens werd uiteengezet van waar en hoe de kunstmeststoffen verkregen worden. Dbr. F. Dees en dhr. W. Slabbekooru dankten den spr. resp. namens de landbouwver. en namens Agricultura. Ierseke. Van de motorkorboot TE 45 (eigenaar dhr. J. de Koeijer) zijn in den nacht van Zondag op Maandag een paar geheel complete oesterkorren ontvreemd. Waarde ongeveer f 100. Daders onbekend. Door den heef W. C. G. Kosters, directeur van het Centraal Oester- burean, is bedankt voor zijn benoeming tot lid van den raad. Nu is aan de beurt dhr. G. de Jager. Voor da Nat. Tentoonstelling der V. P. N. van Pluimvee elc. te houden 22 en 23 Jan a.s. te Goes in het veilingsgebouw zijn 170 inzendingen ingescbresen, waarvoor 50 prijzen zijn beschikbaar gesteld. Heiakenszand. Tot onderling bij de Ned, Herv. Gem. is gekozen, in de plaats van den heer P. Kriger, die bedankt had, de heer J, C. van I waarden. 's Heer Abtskerke. Door een paar jonge meisjes is hier f 52,45 bijeen verzameld voor noodlijdend Dnitschland, Waarde. Maandagavond hield de kolenvereeniging „Algemeen Belang" alhier, haar jaarlijksche vergadering ónder voorzitterschap van den heer J. J. Mol. Zij werd bijgewoond door 37 leden. Nadat de notulen gelezen zijn wordt door den penningmeester, den heer M. de Leeuw, de rekening voor» gelezen, waaruit blijkt, dat de inkom sten bedroegen f 8884,42 en de uit gaven f 8168,31, alzoo een batig saldo van f 716,11. Het tegoed zal op de boekjes der leden worden afgeschreven. Deze rekening werd nagezien door de heeren M. de Jager en C. Dane en in orde bevonden. In het jaar 1923 wer den aangevoerd 1161 H.L. nootjes en 1871 H.L. kachelkolen, samen 8032 H.L. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden, de heeren J. J Mol en Jan Bom werden met groote meerderheid van stemmen herkozen, terwijl in de vacature M. Krijnsen, die bedankt heeft wegens gezondheidsrede nen, werd gekozen de heer M. de Jager BilJand. In de op 15 Januari 1924 gehouden gecombineerde vergadering van stemhebbende ingelanden van de polders Frederiea en Emmanuel werd wegens de mislukte onderneming ge makkelijk verklaren. „Nu, u ziet er werkelijk niet uit als een bokruiter", zeide hij. „U bent een Pruisisch officier, zegt n f Hoe is uw naam Op dit oogenblik herinnerde de kapitein zich de woorden, die een der beide onbekenden daar straks over hem gesproken had en die hem deden ver moeden, dat hij in deze streek weliswaar om hem geheel en al onver klaarbare redenen een vijand had, die hem onaangenaamheden wilde be reiden. Hij achtte het daarom beter, zijn naam niet openlijk te noemen. „Luitenant," zei hij, „zou n mij niet toestaan n deze mededeeling later te doen, hetzij ambtelijk of in vertrouwen, zooals u wenscht P Ik heb bijzondere redenen die ik u dan natuurljjk ook niet zal verzwijgen om mijn naam hier geen al te groote ruchtbaarheid te geven." „Nu, zooals u wil," zei de officier. „Natuurlijk bent u mijn gevangene." „Dat beschouw ik in 't geheel niet als een ongeluk, omdat deze toestand zich wel gauw zal wijzigen," antwoordde Festenrath glimlachend. „U gelooft dus, dat deze bokruiters allen gezamenlijk op de vlucht zijn geslagen vroeg de luitenant. Festenrath gaf als zijn meening te kennen, dat waarschijnlijk slechts zeer enkelen zich in het naastbijzijDde struikgewas of in.de kapel verscholen de heer C. Bal te Waarde herbenoemd als vertegenwoordiger in den Dijkrsad der waterkeering van den calamiteuzen Zimmermanpolder. Kerktorens op Znid-Beveland. Over de restauratie van den toren te Kapelle schrijft de N.R.Ct. nog hel volgende Niet minder belangrijk is de kloeke toren van Kapelle, die met zijn vier hoektorentjes het landschap ver rondom beheerschtde restauratie ervan, onder leiding van den architect Jos. Cuypers, is thans vrijwel voltooid. Die vier hoektorentjes zijn bijzonder merkwaar dig. Niet alleen zijn zij bijna uniek in Nederland alleen de Oude Kerk te Delft vertoont eenzelfde structuur ook om het materiaal verdienen zij de aandacht. Evenals de spits, zijn zij niet van hout en door lood of leien gedekt, als gewooulijk, doch zij zijn geheel opgetrokken van baksteen. Bij de restauratie van deze torens, die zich in zeer verwaarloosden toestand bevon den, is zooveel mogelijk gebrnik ge maakt van het oude materiaal, voor zoover noodig aangevuld met hand vormsteen, afkomstig van afbraak, waardoor een fraai geheel ontstond. D middentoren is gesierd met zaudsteenen, de hoektorentjes met baksteeuen hogels, die naar aanwezige voorbeelden grooten- deels zijn vernieuwd. De spitsen der hoektorens zijn met moderne looden pirons getooid. In de galmgaten zij» de oorspronkelijke traceering en de klankborden weder aangebrachtzij waren eenvoudig dichtgemetseld, doch gelukkig waren voldoende gegevens voor restauratie over. Als bijzonderheid moge nog worden gemeld, dat, teneinde voor de toekomst de nadeelen vai inwatering enz. te voorkomen, luchtsypbons zijn aange bracht, aarden buisjes, op geregeldeu afstand tnsscben de steenen geplaatst doordat zij vao dezelfde kleur ziju ais de overige steenen, misstaan zij geens zins. Boven de zwaar geprofileerde spits boognis, die toegang geeft tot den toren, bevindt zich een band met vier namen, waarschijnlijk van de kerk meesters tijdens den bouwin deD korfboog zijD in de steenen ingegrift het jaartal (1427) en eenige meester- teekens, vermoedelijk van de ambachts lieden, die aan den bouw hebben medegewerkt, Electrifieatie. In ons vorig nr. bebben we reeds in 't kort de voorstellen van Ged. Staten i.z. de electrifieatie der middengroep, door de Socióté tramweg Middel burg- Vlissingen, v rmeld. Wat betreft den kostprijs ad 45 cent. per eeaheid voor gewone gebruikers merken Ged. Staten op Volgens het voorstel van Commis sarissen der P.Z.E.M. zou in de mid dengroep de prijs van licht voor den gewonen verbruiker 34 it 36 cent konden hebben. Een onderzoek ter plaatse werd onmiddellijk ingesteld. De kapitein verzocht om toestemming om zijn paard op te balen en door twee dragooders begeleid begaf hij zich naar de plaats, waar hij zijn ros had vast gebonden. Hij trof het staande in slapenden toestand aan toch was het dier spoedig weer frisch en gewillig. Het onderzoek van het omliggende terrein, dat bij het schijnsel der lan taarns met de grootste nauwkeurigheid plaats vond, had geen bijzonder op helderende gevolgen. In de nabijheid van het uitgedoofde vuur vond men een gewone wollen muts, op eenigen -afstand daarvan een grof bewerkten valschen baard. Bovendien lagen in de buurt van het vat een aantal kruiken. Het vat zelf was op een klein gedeelie na, dat Rijnsche landwijn scheen te zijn, leeggeiapt. De kapel, die, zooals Festenrath had vermoed, niet in gebru-k scheen te zijn, was eveneens geheel leeg. Zij werd zeer nauwkeurig door zocht, echler tevergeefs De vergaderde» hadden blijkbaar nog tijd gehad, om alles wat verraderlijk kon zijn, te ver wijde-en. Hoe zij den geitebok mee hadden kunnen nemen, was moeilijk te ontraadselen. Een van hen moest hem vastgebonden hebben en hem bij zich op het paard bebben genomen. [Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1