N°. 7. Dinsdag 15 Januari 1924. Ill jaargang. Het begin. 'Het water uitknijpen en het goed zachtjes in den oorspronketijken vorm brengen FEUILLETON. De Ondergang der Bokruiters. buitenland? Binnenland. ABONNEMENT Prya per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes t 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Uitgave Nsaail. Vennootschap Goesehe Courant ADVBRTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1 1U regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf* Advertentiën orden aangenomen tot 13 nur voormiddag. COURANT NADRUK VERBODEN. „Ach, hoe groot zijn de dingen die gaan beginnen 1 Er is nooit iets kleins in een begin", zegt Aimée, een der hoofdpersonen in Barbnsse's Hel. In dat „Ach 1" ligt de pessimistische strekking van het boek, die de pessi- tische strekking van veler leven is Ze weten het wel, dat die grootheid vau het begin der dingen maar schijn is. Straks gaat hij tanen, deze luiste-, naarmate het begin in het verleden terugwijkt. Straks zal het eens zooveel belovende niets zijn geworden. Moeten wij met dit pessimisme het Nienwe Jaar in Dat zou allerafgrijse lijkst wezen. Want nooit is er zooveel grootheid aan een b gin dan aan den aanvang van het jaar. Het is alles nog ongerept gelijk het blok van den scheurkalender. Drie honderd vjjf en zestig blaadjes, nog we! met een toe gift dit schrikkeljaar, en ieder blaadje een bon voor arbeid en rust en vredigs genoegens. Ieder blaadje een kans op geluk en welslagen, op voornilgang en op uitredding ui' moeilijkheden. Driehonderd zes en zestig blanco bonsongerept als de versche sneeuw van het winterlandschap. Slechts de vreesachtige beschrijft ze alvast in ge dachten met zwarte, sombere noodlots- letters. Slechts de zwakke wendt het gezicht af en durft ze niet lezen. Het begin is voor de moedigen en sierken. Zij kleuren de blanco-bons van hun kalender reeds bij voorbaat met de vurige kleuren van hoop en ver trouwen zij beschilderen ze met de lieflijke emblemen van hun ideaal, dat vervuld staat te worden. Ja, voor de moedigen en sterken zijn de dingen, die gaan beginnen, groot en luisterrijk nooit is er voor hen iets kleins in een begin. Elk begin is voor de moedigen en sterkeu een feesthierom vieren ze Nieuwjaar en vieren ze bruiloft. Zij durven de toekomst aan de toekomst, die hun zoo blijde wenkt. O, konden we maar allemaal moedigen en sterken zijn Doch als straks ook voor hen de onvermijdelijke teleurstelling komt Zal hun optimisme niet smadelijk in eenstorten Eu zullen de vreesachtigen en zwakken dan niet hun voorzichtige hoofden schuddea, en, op de ontgoo chelden wijzend, mompelen „Hebben we 't niet gezegd Hebben we geen gelijk gehad, toen we waarschuwden, dat men nooit op een begin moet vertrouwen Want het is waar; de stoutste opti mist zal 't ervaren als het nienwe oud wordt, verliest het zijn luister. Het fonkelende geldstuk wordt grauw; de scherpgesneden beeldenaar slijt af door dagelijksch gebruik. Zelfs de bekoring van dat schoonste geschenk, waarmee het lot den mensch kan verblijden, ver mindert. Vader Huygens wist dit wel, toen hij, over mislukte huwelijken sprej kend, als oorzaak aangaf, dat van de liefde „'t jonge, lieve nieuw" afraakt. „'t Jonge, lieve nieuw» raakt een maal, en h >e spoedig, overal af. Och, die heerlijke frissche blaadjes in het 8 EEN ZONDERLINGE HISTORIE DOOR A. MÜTZELBURG. Nadruk verboden. In den stillen nacht hoorde hij nu de zwakke muziek en het joelen en juichen der dansenden heel duidelijk. Eenige uitroepen gaven hem de over tuiging, dat hij geen vreemdelingen, doch bewoners van deze streek voor zich zag, want hij herkende duidelijk het dialect der bewoners uit het land van Aken, Limburg en Maastricht. En deze lieden met hun anders glad geschoren gezichten droegen thans donkere baarden T Dat moest toch al een heel bijzondere beteekenis hebben. Nu ging de grootste groep uiteen. De meesten renden naar het vat, en er ontstond een formeel gevecht om de kruiken, die daar voortdurend werden volgetapt Daarna mengden zij zich voorjaar, als we ze pas ontdekken, maakt hun schoonheid ons stil van ontroering. Maar de blaadjes groeien uit tot een forsch looverdak, ze zijn geen zeldzaamheid meer, en hoe bree der het groeu daarboven wordt, o, arme blaadjes, „hoe uw eere meer zal zakken, hoe gij minder gelden zult". Neen, „er is nooit iets kleins in een begin". Die troosteloos banale huwe lijken, die sleurlevens, dat routinewerk, eenmaal is het alles uiting vau idea lisme eu geestdrift geweest. Eenmaal heeft Je munt gefonkeld van de ver sleten strijdleuzen en programpunten en leerstellingen, waarmee wij elkander vervelen. Zelfs het saaiste product van geesteloosheid heeft eenmaal de be koring van het nieuwe gehad. Om die frischheid van het begin verdiepen wij ons zoo graag in het verleden van onszelf, van ons volk, van onze partij. Welk een voorrecht, een begin mee te mogen beleven Behoefde men maar niet mee naar het eiud, naar de af takeling, die even noodwendig is als de ontluistering van de voorjaarsblaad jes. Wat zal er van onze illusies terecht zijn gekomen, als straks de scheur kalender dunner gaat worden Maar er is verschil tusschen een boomblad en een mensch. Een mmich bezit het vermogen, zichzelf en zijn omgeving voortdurend te vernieuwen. De mensch maakt eiken dag, aan alles wat ten einde schijnt te spoeden, opnieuw een begin. Dat is de groote levenskunst en de groote levenskracht. De Oostersch) dichter, die de Psalmen schiep, zegt het zoo treffend, wanneer hij zijn God looft, omdat die de sierlijke gestalte zijner ziel met schoonheid verzadigt, „zoodat haar jeugd zich vernieuwt als die eens areuds." Het jaar moge ond worden, biedt niet elke komende dag zijn eigen kans en mogelijkheid Ons lichaam moge oul worden, houdt de telkens wisselende levenservaring onze ziel niet frisch Het leven, onze levensarbeid, onze levensverhoudingen, het moet altijd een begin blijven, een bestendig begin. Slechts hij kan zijn bestaan genieten en zijn bestaan vruchtbaar maken, die het begin ouophoudeiijk vernieuwt. Voor hem zal elke der driehonderd zes en zestig dagen van den kalender een Nieuwjaarsdag zijD, en de haan, die hem wakker kraait, telken morgen de profeet van moedgevende, kostelijke dingen. Heden is bet een begin, maar morgen ook 1 Altijd is het goed, altijd is het schoon. Altijd is het groot, want in een begin is nooit iets kleins. Afgewezen. Het Fransche en Belgische ant woord op de Duitsehe nota van 24 Dec. j.l. is overhandigd. Op de hoofd punten zija de antwoorden ontkennend, te weten weder toelating van Duitsehe ambtenaren zonder aanzien des perscons in hel bezette gebied. Dit zijn de pijlers der bezetting. Daarentegen willen Frankrijk en België aan de Duitsehe wenschen inzake het verkeer tegemoetkomen. onder de dansenden bij hel vuur. Zij droegen bijna allen afwijkende kleder drachten slechts heel weinigen gingen in de gewone dracht der Zuid-Lim- burgeche boeren. Van een eigenlijke feestelijke bijeen komst kon hier toch niet goed sprake zijndaarvoor kiest men niet zulke afgelegen plaatsen. Het scheen meer op een gemeenschappelijke afspraak te duiden, waarbij men zich bovendien zoo goed mogelijk amuseerde. De kapitein wierp een blik op het gebouw, dat hij nu heel dicht genaderd was en bemerkte, dat het een oude, waar schijnlijk niet meer gebruikte kapel was. Op deze kapel zag hij nn enkele mannen toetreden, tusschen welke hij tot zijn steeds stijgende verwondering een grooten geitebok ontdekte, een dier van verbazende afmetingen en naar het scheen gitzwart van kleur. Het schoot hem nu plotseling te binnen, dat de waard hem bij zijn middagmaal had verteld, dat de roovers in deze streken op hun strooptochten gebruik maakten van een zwarten bok, waarop zij reden, en die hen pijlsnel door de lucht droeg, dien men ook soms tegen middernacht, als een ruiter met een bijzonder zwaren buit op hem zat, Uw wollen trui, U heeft g-een idéé hoe zorgvuldig deze gewasschen moet worden. Wilt U ze zacht en luchtig houden en steeds in haar goeden vorm dragen, zorg dan ze na het wasschen in LUX voorzichtig in de vorm te trekken en leg ze plat te drogen. Dit is de veiligste en gemakkelijkste weg. LU X DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ, - VLAARDINGEN Fabrikanten van SUNLIGHT en TW1NK. De verjaardag der bezetting. De bladen bevatte» artikelen in verband met het feit dat het heden een jaar geleden is dat de Roer werd bezet en maken de balans op van dat optreden der Fransthen en Belgen. Zij wijzen op den schadelijken invloed daarvan, niet alleen voor het bedrijfs leven van üuitschland. De bladen schatten de economische schade op vier milliard goudmark en brengen in her innering dat gedurende de bezetting hoEder-t wee-en-dertig mensch en zijn gedood, negenendertigduizend vijfhon derd vierentwintig ambtenaren, beamb ten en arbeiders met gezamenlijk een honderd zesduizend eenhonderd vierentwintig familieleden verbannen. Tweeduizend eenentwintig Duitschers smachten nog in de gevangenis, waar onder driehonderd vijftig in het buiten land. Tweehonderd negen scholen voor honderdzeven en twintigduizend negen honderd leerlingen zijn in beslag ge nomen, honderd drieenzeventig bladen verboden. Uif hef bezette gebied. De N. R. Crt. verneemt d»t de Engelsche bezettingsoverheid thans voorgoed heeft geweigerd spoorwegen afschuwelijk in de lucht hoorde Bteu- nen en snuiven. Zou er werkelijk iets waar zijn van deze hocus-pocus, en had het toeval hem tot ontdekker aangewezen van een diepzinnig geheim, waarover men elkan der tot op een afstand van 20 mijlen in den omtrek, ja verder nog, met bijgeloovige vrees de ongeloofelijkste staaltjes vertelde De moedige man dacht al niet meer aan zijn eigen gevaar, maar aan den plicht dien hij had, een geheimzinnig monster op het spoor te komen, en sloeg de maonen aandachtig gade, die op de kapel toetraden en die hem deels door hun houding, deels doordat zij niet dadelijk als de anderen op het vat toesnelden, van beter allooi toeschenen dan de groote hoop. Toen kwamen twee van hen naar buiten en naderden de plek, waar de vreemdeling zich verdekt had opgesteld. De eene was groot en statig, de andere nauwelijks middel matig gebouwd. Beiden droegen zwarte baarden, maar dat deze valsch waren, bemerkte de kapitein dadelijk, want hij zag, toen zij zich tusschen hem en het vuur bevonden, dat het hoofdhaar van beiden licht was, dat van den grootsten lichtblond, dat van den kleinen ros in de Engelsche zons onder beheer van de Fransoh-Belgische regie te stellen. Engeland is van oordeel dat het verkeersvraagstuk door invoering van doorgaand verkeer is op te lossen. In het bezette gebied wordt in verschillende bedrijven gestaakt in verband met de invoering van ver lengde werktijden. De communisten trachten thans in troebel water te visschen. Hef geschil bij de Engelsche spoorwegen. De Engelsche spoorwegbesturen heb ben besloten geen concessies te doen aan de vertegenwoordigers van den machinistenbond, die met hen de weigering van den bond bespraken, om de herziene loonregeling te aanvaarden, door den nafionalen loonraad is vast gesteld. Tengevolge hierop deelt de machinistenhond officieel mede, dat de ipoorwegstaking thans onvermijdelijk ss en elk oogenblik kan beginnen. De separafische beweging in de Palts. Te Spiers zijn eenige separatistische leiders vermoord. De z.g. autonome separatistische regeering heeft in ver band hiermede strenge maatregelen achtig. „Dus afgesproken!" zei de kleinste. „Wij behouden dat voor ons zelf. Het is een naar omstandigheden gemakkelijk werkje en het brengt wat op." „Mij goed 1» antwoordde de grootste. „Gij moet het weten of ge het kunt verantwoorden.» „Dat kan ik, ik ben de eenige, die de gelegenheden kent, en waarom zou den wij niet wat voor ons zelf houden p" antwoordde de kleinste, die het Duitscn sprak van een man uit de beschaafde standen. „Dus Riedenburg is drie nachten lang niet thuis de sleutel past op beide deuren, de vrouwspersonen slapen aan den anderen kant." De kapitein voelde zijn hart zoo luid kloppen, dat het hem bijna be lette hen verder te verstaan. De naam Riedenburg was het geweest, die hem zoo levendig had getroffen. Hij luis terde evenwel met de meest gespannen opmerkzaamheid. „Is Riedenburg niet Het laatste gedeelte verstond de kapitein niet, alleen het antwoord van den kleinste: „Ja, maar wat gaat mij dat aan P Ik kan hem niet helpen. En nu nog iets 1 Dezer dagen zal een vreemdeling in de stad aankomen, een genomen en verschillende personen als gijzelaars weggevoerd. Tusschen Frank rijk en België is eenige wrijving ont slaan over de vraag of die separatis tische regeering moest worden erkend. België heeft gedaan weten te krijgen, dat Frankrijk deeeparaiistischersgeering niet oificieel zal erkennen. Ook frankrijk moet bezuinigen. Ouk Frankrijk moet bezuinigen, wegens de groote (ialing van den franc. Veikeerdelijk zoekeu de Fransche bewindvoerders de oorzaak hiervan bij de internationale speculatie, die echter huogslens gevolg is. Eu zeer terecht vergelijkt de fin. eorr. de Fransche regeeriug dan ook met een klad, dat den muur slaat, waartegen hetz'n hoofd gestooten heeft. De regeering zelve draagt echter schnld. De hoofdoorr aak is te vinden in de geweldige binnenlandsche uit gaven, welke het land zich veroorlooft en die, met een vasthoudendheid, een betere zaak waardig, voortdurend op rekening van de Deutsche schadeloos stel.ing worden geschreven. Het is niet onmogelijk, dat in ver hand met de bezuinigiugsaoodzaak de verkiezingen vervroegd zu.len worden. De ziuijd loopt oificieel 31 Mei af. Poincaré zou nu van zins zijn di-n datum op 31 Maart te zetten. In ver band daarmee zouden de verkiezingen 2 of 9 Maart plaats hebben, anderen zeggen 6 April. Het doel daarmee is ten spoedigste de nieuwe Kamer in staat te stellen urgente besluiten nopens bezuiniging en andere hervormingen te nemen. De burgeroorlog in Mexico. De Mexicaan8che regeering geeft toe dat de opstandelingen de stad Pachu- cabut hebben veroverd. Er zijn regee- ring8troepen heen om de stad te be legeren. Onderzeeër verongelukt. Bij marine-oefeningen is bij Poitland een Engelsche onderzeeër gezonken, doordat deze met een kruiser onder water in botsing kwam. Aan boord van den kruiser nam men slechts een Jichten schok waar. De bemanning van den onderzeeër is omgekomen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende II Jan. in Nederland uitgesproken 69 faillissementen tegen 94 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 11 Jan. 1923 133 faillissementen tegenover 144 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Loonsverlaging voor het Spoorweg tiet hoofdbestuur van den bond van ambtenaren bij de Nederlandsche Spoor wegen heeft aan de directie der Neder landsche Spoorwegen bericht, dat het vroegere officier, Festeurath is zijn naam. Als je hem in handen zoudt kunnen krijgen, misschien De spreker had zich omgedraaid, zoodat de luisterende de laatste woor den niet kon hooren. Bovendien schreeuwden en joelden de dansenden bij het vuur zoo hevig, dat daardoor alleen die woorden reeds overstemd zonden zijn. De beide mannen gingen thans weer naar de kapel. De blikken van den kapitein volgden hen in strakke verbaziDg. Hij had zijn eigen naam gehoord 1 En toch wist niemand, dat hij hierheen zou komen, zelfs niet eens de familie, over welke reeds eerder sprake was, de familie Riedenburg, waar hij iemand door zijn komst een prettige verrassing dacht te bezorgen, vooropgesteld, dat zij ni g steeds, zooals hij hoopte, zijn beel» trouw in haar hart had bewaard 1 Wat beteekende dat Een minuut lang was hij als verdoofd. Waren deze geheim zinnige menschen werkelijk in het bezit van bovennatuurlijke krachten Hij wilde te voorschijn springen, zich zelf overtuigen, hoe of dit alles in elkaar zat, op gevaar af Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1