N°. 6. Zaterdag 12 Jannari 19i4* 111 jaargaog Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Gemeenteraad van Goes. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 6 cent. Verschijnt -.! JMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. «OESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesche Courant ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf* Advertentiën worden^ aangenomen tot 13 nnr voormiddag. COURANT Woensdagmiddag vergaderde de ge meenteraad voltallig. Voorz de bur gemeester. Na de opening biedt de voorz. den leden zijn beste wenschen in dit nieuwe jaar aan. De beer V. Melle bedankt en wenscht den voorz. nieuwe kracht en wjjsheid toe. De voorz. stelt voor om de inge komen stukken voor kennisgeving aan te nemen, ouk dat i.z. den Biester- mansput. De heer Orucq wil met het oog op het groot aantal werkloozen en de vorst juist beginnen met het dempen van den Biestermansput. Dhr. Buys ondersteunt dit. Dhr. Flink vraagt naar het aantal werkloozen. De vsorz antwoordteen zestigtal. Dhr. Labrijn is het met het adres eens en zou dit stukje natuur willen sparen. Is het mogelijk een put te dempen die stijf bevroren is? Dhr. Vienings zegt dat begonnen kan worden met het rooien der hoornen en het afbreken der doodgraverswoning. Dhr. v. Poelgeest acht het ook on- piactisch thans grond te gaan rijden. Spr. vraagtstaat het vast dat voor 1 1500 de jut gedempt wordt. Spr. heeft den indruk gekregen dat dit niet het geval is. De voorz. kan geen antwoord geven, dat hangt van 't materiaal af. Dhr. V. Poelgeest zegt dat de con- srqnentie van het omdraaien der volg orde is, dat misschien niet voldoende geld voor andere werken overblijft. Dhr. V. d. Bout zegt dat het de bedoeling is om zoo spoedig mogelijk aan te vangen met de werkverschaffing. Zooals reeds gemeld is werd het adres voor kennisgeving aangenomen en zullen B. en W. over de vraag van den heer Crucq prae-advies uitbrengen. Verhuring woning. Dhr. Orucq vindt de huur te hoog, het is een arbeiderswoning. Er is nogal verschil met de woning van den op zichter der gemeente-reiniging. Dhr. v. Poelgeest meent dat de laatste woning een dienstwoning is, de eerste is een vrije woning, de man hoeft er niet in. Dhr. Stieger zegt dat de huidige bewoner geen bezwaar tegen de huur had. Er is ook geen verzoek tot ver laging ingekomen. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Straatlantaarns. Dhr. Orucq zou wat eerder lantaarns willen plaatsen. De straat is niet in orde en de menschen wonen er al 3 weken. Dhr. Stieger zegt dat hiertoe niet kan worden overgegaan voordat de straat gereed is. Dhr. Goedbloed acht den raad niet competent om over dergelijke ponten te beslissen. Dit is een loopende zaak, die B. en W. wel kunnen uitvoeren. Dhr. v. d. Bout zegt dat B. en W. wel met een voorstel kunnen komen, maar de raad moet de uitgave goed keuren. Het voorstel wordt z.h.e. aangenomen. Verzoek Jacobs. De voorz. zegt dat nog een verzoek is ingekomen van de afd. Goes van de Nat. Ohr. Geheelonthouders ver. om niet toe te staan. Dhr. Goedbloed vraagt naar de meening van B. en W., die blijkt niet uit het advies. Spr. vreest voor meer dere dergelijke aanvragen. Spr. staat op het standpuntNieuw Goes alleen woongelegenheid. Veranderen we echter van standpunt laten we dit dan aan gegadigden be kend maken. Dhr. Labryn meent dat de plek toch aan het uiterste eind der woonwijk is. Echter meent spr. dat de grond indertijd onteigend is onder voorwaarde dat er alleen woonhuizen gebouwd mogen worden. Is dit niet bindend Dhr. vd. Bout zegt dat de Raad in dezen te beslissen beeft, dit staat in de voorwaarden. Dhr. Eckhardt meent dat als men den een verbiedt, men ook den ander moet verbieden. Dhr. Vienings wijst er op, dat de autogarage in het midden der wijk zou komen. Spr. legt er nog eens den na druk op dat dit een melksalon zal worden. We moeten in deze het part. initiatief steunen. Van deze zaak zal men geen hinder hebben, hel wordt uitsluitend eeo verlof-inrichting. Dhr. v. Melle meent, dat er wel serieuse gronden zijn om te weigeren. Denaamdezerinrichtingeuis onschuldig, maar ze mogen voor de jeugd een gevaar worden geacht. Dhr. F link vraagt waarom hier nu voort durend sprake is van een café-restau- rant. Dat is toch verwarrend. De com missie v. h. Grondbedrijf heeft gunstig geadviseerd ten opzichte van een melk salon. De voorz. antwoordt dat uit de stuk ken blijkt, ook die de Grondcommissie gehad heeft, dat het een café-restau rant wordt. Dhr. Stieger zegt dat B. en W. oorspronkelijk gunstig geadviseerd heb ben. B. en W. meenen thans, waar het blijkt dat de plaats deel uitmaakt van bouwplan I, waar vroeger (aan den Blanker) een dergelijke inrichting ge weigerd is, het verzoek Jacobs te moeten weigeren. Dhr. v. Bommel v. Vloten vraagt hoe het staat met het gevaar voor het verkeer. Gaat de inrichting meer naar achteren, dan heeft spr. geen bezwaar. De voorz. hiermede zal rekening worden gehouden. Dhr. de Looff beaamt dit. De heer Jacobs geeft er niet om waar het ge bouw zal staan. Dhr. Crucq heeft geeu bezwaar als vergunning uitgesloten is. Dit is het geval. Met 76 st., zooals we reeds ge meld hebben, wordt hierna het verzoek Jacobs ingewilligd. Aftrek 8 Va voor pensioenpremie Dhr. Labrijn houdt de rede welke wij in ons vorig nr. in onze editie nog vermeld hebben. Dhr. Crucq gaat niet accoord met het voorstel van de fin. comm., wél bijna met het rapport van B. en W. Door pensioen -aftrek verhaaidt men de slechte omstandigheden op een klein gedeelte der burgerij, dat weinig draag kracht heeft. Spr. zegt dat indertijd de loonen niet op peil gebracht zijn. B. en W. geven thans toe dat de voor stellen De Die niet zoo onzinnig waren. Was dit wel geschied, dan zou over vermindering te spreken zijn, natuur lijk na overleg met de organisatie. De index-cijfers zijn niet zoo sterk gedaald, alles is nog even duur, ook de huishuur, en in den laatsten tijd stijgen de index-cijfers weer. Spr. noemt melk, Blue Band enz. Spr. geeft eenige cijfers waaruit blijken moet dat Goes den toets i.z. belastingdruk met andere gemeenten schitterend doorstaan kan. Dhr. LabrijnAbsoluut verkeerd verouderd. Dhr. Crucq concludeert dat de belastingdruk voor de hoogere inkomens milder is dan de lagere. Van 109 gemeenten in Zeeland zijn 18 lager dan Goes en 90 hooger in belasting druk. Spr. vraagt of de voorstellers niet bang zijn voor woordbreuk Men zou dan ook gemeenteleeningen kunnen converteeren tegen een lage rente. De 8Va pet. is een onbillijke loous. verlaging, want boven de f 3000 wordt voor weduwenpensioen niet betaald. Toch kunnen de hoogere inkomens het beter missen. Spr. vindt de voorstellen onbillijk. De heer Labryn antwoordt dat bij de socialisten de loonen nooit op peil zjjn. Het peil dat die heeren willen is nooit te bereiken. De cijfers van dhr. Crucq zijn on juist. Want ze zijn een jaar ten achter en sindsdien is de belasting hier met 50 pet. gestegen. We moeten het belang van het alge meen behartigen, niet van enkelen. Of iemand f 10.000 of f 3000 heef', zijn weduwe krijgt niet meer pensioen, daarom wordt van inkomens boven de f 3000 geen weduwe- en wezenpensioen betaald. Bij hooger inkomen stijgen de de belastingen progressief. Spr. gelooft dan ook de opmerking dat de hoogere inkomens niet zoo zwaar belast zijn als de lagere, geen hout snijdt. Het con verteeren van leeningen acht spr. niet mogelijk. Dhr. Crucq acht zijn cijfers juist. Dhr. vd. Bout protesteert er tegen dat, dbr. Labrijn het college van B. eu W. onverzoenlijk noemt, liet college behartigt het algemeen belang. Het college wil gaarne bezuinigen. Dit is uit de begrooting gebleken. We zijn niet een minister die eigmloachlig kau optreden, wij zijn uitvoerders van dtn wil van den raad. We moeten billijk blijven. De rijka-adminis ralie zou beter op de hoogte zijn dan indertijd de gemeente, van de foutieve opgaven. Toen het rijk de belasting overnam, ging het 'oeiastbaar inkomen omhoog, maar de ambtenaren hebben altijd het juiste betaald. Spr. heett cok rijks ambtenaren gesproken, d e het in Goes niet duur vonden. Indertijd zijn in gelijksoortige ge meenten de salarissen opgevraagd en hiervan het gemiddelde genomen. Op alle mogelijke pogingen om salarissen naar boven te brengen, heb ten wij weigerend geantwoord en gezegdja, maar er is premievrij pensioen. De aftrek bij het Rijk kon men te voren zien aankomen, in ander opzicht kwam het er ook weer bij. Op het oogenblik achten B. en W. het oogenblik nog niet aangebroken om bij de gemeente 8'/2 pet. af te trekken. De belastingdruk bij 1914 verge leken, is dezelfde gebleven. Dhr. LabrijnEu de opcenten Dhr. vdBoutDe menschen met mindere inkomens hebben weinig last van vermogens. Op personeel zijn massa's gemeenten, die niet als Goes 90 opcenten heffen, maar meer dan 100, (Wormerveer 290) en bovendien opcenten op de vermogensbelasting (Goes 100). We hebben hier geen opcenten op tantièmes en retributien (bedrijven) geen zakelijke belasting, ook geen straxtbe- lasting. Spr. merkt op ;lat in 's Heer Areadskerke een agent van politie werd opgeroepen tegen f 1495 salaris, min 8^ pet. Het werk aan het Goesche Sas valt niet mee. Wanneer het Rijk tot salarisverla ging overgaat, zullen we hier zoo iets ook doen. Maar het is nog zoo ver niet. Het ontslag der getrouwde amb tenaressen zal b.v. wel meevallen, Spr. gelooft dat de aftrek geen f 12000 voordeel opleveren zal, maar f 8000, Het personeel der gasfab iek moet er buiten blijven, daar de be grooting daardoor niet gebaat zou worden. Dhr. Stieger vindt de fin. comm. een officier van instructie. En B. en W. zitten op de beklaagdenbank, Spr. heeft een gerust geweten, hij heeft z'n plicht gedaan. De kreetbezuinigen is ook tot B, en W. doorgedrongen. B. en W. krijgen geen percenten van de belasting. B. en W. hebben de voor stellen van B. en W. nagegaan punts gewijs. Maar zij moeten zorgen voor een menschwaardig bestaan van het gemeenteper8oneel. B. en W. willen de loonen niet laten bevriezen, maar zij achten de tijd tot verlaging nog niet gekomen. Dhr. Goedbloed gaat accoord met de voorstellen van de fin. commissie. De dir. belastingen in Nederland zijn veel te hoog. Er is geen land in Europa dat hier bij haalt. De belastingen mogen niet meer omhoog en daar gaan we naar toe, wanneer we op dezen voet doorgaan, daar het belastbaar inkomen minder wordt. De inflatie komt van de publieke lichamen. En het voorkomen van inflatie is voornamelijk van belang voor de klei nere inkomens, In Duitschland zijn de kapitalisten er goed afgekomen. Sinds 1914 zijn de rijksbelastingen veel gestegen, en dat komt niet uit één portemonnaie, des te meer rust. de plicht op een gemeentebestuur om te bezuinigen. Deze aftrek is de voornaamste be zuiniging. We moeten deze post hebben. Dit zou contractbreuk zijn. Maar u bent tegen bevriezing, dus er kan een tijd komeu dat de salarissen naar be neden moeten. Maar dan zou dat ook contractbreuk zijn. Deze stelling is on houdbaar. Wij hebben niet beloofd dat ten eeuwigen dage het personeel het zelfde salaris zal genieten. De bezoldiging van ambtenaren is geen weeldebezoldiging. De maatregel is geweldig hard. Maar spr. acht het wel billijk en ook weischelijk voor de lagere salarissen. Wat schiet een ambte naar er mee op als hij inplaats van een gulden slechts 80 cent krijgt. Dat is camouflage. De indexcijfers geven een tendenz aan. De richting is die van mindere levenskosteu (vermindering 1620 pet.) en er wordt van de gemeenteambtenaren maar 8Va pc. gevraagd. Spr. wijst er op dat in hel past. beds ij f de loonen aanmerkelijk gedaald zijn. Dhr. v Mel e vraagt met hoedanig percentage zou het. totaal inkomen der burgerij gedaald zijn. Spr. kent per sonen wier inkomen met, 12'/3 pet. gedaald is, vergeleken bij verleden jaar. Spr. ziet niet m dat, het onbillijk zou zijn, dat. van het gemeente-personeel 81/. pet, zou worden afgetrokken. Het tijdstipnu moet het, is er thans. Men moet de tering naar de nering zeiten, anders krijgt de nering de tering. Misschien zullen sommige tracte- menten worden herzien, omdat zij minder zouden verdienen dan hun prestaties waard zijn. Dhr. Vienings wijst er op dat vroeger de premievrijheid v. pensioen door den raad is aangenomen Spr. acht de fin. toestand van Goes nog niet een nood-toestand en de belasting druk nog niet ondraaglijk. Alle be lastingen zij o zwaar. Goes is niet berucht om zijn hooge belastingen. Spr. wijst op de verkeerde cijfers der Ad. commissie, die door B. en W. gecorrigeerd werden. Spr. heeft dus het volste recht te zeggen, dat de cijfers der fin. commissie niet wel sprekend zijn. Het gaat niet aan om uit zucht naar bezuiniging het geheele corps ge meente ambtenaren aan te pakken. Spr. zou dit onrecht vinden. Spr. is niet overtuigd dat thans de nood zoo hoog gestegen is j dat hiertoe zou kunnen worden overgegaan. Spr. wijst op de verantwoordelijke positie van den burgemeester, ook van een kleine plaats. De gemeentebemoei- iigen hebben zich de laatste 12 jaren uitgebreid. Dhr. v. d. Bout antwoordt dhr. Goedbloed. Spr. heeft de zaak niet juridisch beschouwd, maar het zou on billijk zijn deze contractbreuk toe te passen. Dhr. Goedbloed: Het is geen con tractbreuk. Dhr. v. dBout zegt dat het Rijk de belastingen hoog maakt. In de ge meentebelastingen zit hooge druk van het Rijk. B.v. voor de vereeniging de Ambachtsschool vroeger een subsidie van f 4500, thans in 1921 f 28000. Spr. wijst ook op de uitgaven voor het middelbaar onderwijs. Dhr. v. Poelgeest stelt de vraag als we vandaag niet meegaan met de voorstellen van de fin. comm. is het dan de bedoeling van B. en W. het heele jaar de bevriezing te laten door gaan. De openbare lichamen werken zeer langzaam. Aan de Gasfabriek was de werktijdregeling onlangs nog zoo danig alsof de wijziging der Arbeids wet het vorige jaar niet bestond. De werktijd moet zoo hoog mogelijk worden opgevoerd als de wet, het toe slaat. Spr. acht het noodig dat geeu personeel meer op de oude voorstellen wordt aangesteld. Spr. zou gaarne zoo spoedig moge lijk voorstellen hebben, hoe de salarissen voor het gemeentepersoneel zullen moeten zijn als we 10 pet. en als we 20 pet. verlagen. Spr. is overtuigd dat de salarissen binnenkort omlaag moeten. Spr. acht echter de 81/» pet. aftrek |f wel gemakkelijk maar niet juist. Het is een nood-voorstel, geen goede j maatstaf. Komen B. en W, niet met voor stellen, dan zou spr. er voor zijn om het voorstel der fin, comm. aan te nemen. Eenparig zullen we moeten reggen dat, binnenkort de salarissen 10 h 20 pet. omlaag zullen moeten. Dhr. v. d. Bout merkt op dat, behalve aan de gasfabriek, nooit ten 8-urige arbeidsdag is geweest in de gemeente, de politie werkt b.v. meer dan 60 uur. Dhr. v. Poelgeest meent dat voor verschillende categorieën de werktijd aan de hand van de wet verhoogd kunnen worden. Dat geeft b.v. aan de gasfabriek f 3000 besparing. Reeds was het anderhalf jaar geleden moge- lijk den werktijd te verlengen. Dhr. v. Bommel van Vloten geeft dhr. van Poelgeest in overweging om vóór het voorstel der fin, commissie te stemmen, herziening kost tijd en de heer van Poelgeest meent dal thans reeds verlaging van salaris moet worden ingevoerd. Met de aftrek zouden B. en W. dan rekening kunnen houden. Dhr. vPoelgeest wil het voorstel binneu 3 maanden in elkaar hebben, het wordt dan ingevoerd op het tijd stip, waarop we het algemeen noodig oordeelen. (Bovenstaande werd nog in onze Stadseditie opgenomen.) Dhr. Goedbloed is het met den heer van Poelgeest eens, dat de pet, altrek een stomme bezuiniging is. Echter kunnen B. en W. in 3 maanden niet met de gevraagde salarisregeling komen. Dat zal veel langer duren. Spr. wijst op den langen duur bij de vorige ver heuging.'Zou dhr. van Poelgeest met 5 pet. aftrek accoord kunnen gaan? Dor. van PoelgeestNeen, niet met 5, met met 1 pet. Omdat het over den pensioengrondslag is. Het peasioen is feitelijk uitgesteld loon. En we moe ten niet het uitgestelde loon, maar het directe loon verlagen. Dhr. Vienings meent dat het de bedoeling van den heer van Poelgeest is, dat B. en W. paraat zullen zijn en gaat in dien geest accoord. Dhr. Goedbloed meent dat we over het juiste moment steeds van meening zullen verschillen. Dhr. Labrijn vraagt of dhr. van Poelgeest niet meent dat thans het moment tot verlagen is aangebroken. In Zeeland is alleen in Oostburg de belastingdruk hooger dan te Goes. We zijn al voorb\j Den Haag, Rotterdam en het goedkoope deel van Amsterdam, in aanmerking genomen de 100 opcen ten op de vermogensbelasting. Waarom maar steeds^de verlaging uitstellen? Dhr. v. d. Bout noemt eenige ge meenten die hoogere opcenten nemen dan Goes en meent dat in Huist de belastingdruk ook zwaarder is dan hier. Dhr. Labrijn toont aan dat Goes hooger is dan Hulst. Dhr. v. d. BoutU kunt goochelen met de cijfers. Dhr. Labrijn't Is de waarheid. Het voorstel tot aftrek van 81/» pet. voor pensioenpremie wordt ver worpen met 76 stemmen (voor v. Melle, Goedbloed, Labrijn, Eckhardt, v. Vloten, Flink.) Begrooting Dhr. Crucq vangt de algemeene be schouwingen over de begrooting aan. Spr. betoogt dat de tegenstelling tus- schen links en rechts niet bestaat in dezen raad. In de fractie van den Vrijheidsbond is groote tegenstelling. De Vrijheidsbond is een verzameling van diverse pluimage, de heer v. d. Bout staat tegenover den heer Labrijn. Alle liberalen hebben voorts meegewerkt om een r.k. wethouder achter de groene tafel te brengen. Het gaat voor of tegen de arbeidersklasse, wier pleitbezorgers wij zijn. Spr. zegt nog dat veel kiezers niet gestemd hebben op den Vrijheids bond, maar op dhr. v. d. Bout. Er is op een persoon gestemd en niet op beginsel. De belastingen zijn hier niet zoo hoog en men is hier niet zoo royaal met soc. maatregelen geweest. Wat meer stabiliteit in den beLsting-factor ware wel wenschelijk. Spr. gelooft d«t de fin. toestand in Goes goed is. Spr. houdt een pleidooi voor herhalings- onderwijs, zoo noodig met lagere sala rissen voor de onderwijzers. Spr. vraagt of hier een plakverbod bestaat. Het oranje zit nog aan de telefoonpalen. Spr. betreurt de afschaffiug van het presentiegeld voor den raad. ggühr. Vienings vindt het houden van retrospectieve beschouwingen over de verkiezingen verkeerd. De gemeentewet eischt dat we hier zitten voor de belaugen van all« ge- meentenaren en niet van een bepaalde partij. Vanzelf zal het gemeentebestuur de helpende hand uitstrekken over de hulpbehoevenden. De geheele raad heeft hieraan steeds meegeholpen, niet de s.d.a p'ers alleen. Maar er zijn o>k middenstanders en anderen. Op het fin. beheer van het gemeente bestuur der vorige jaren mst volgens spr. geen enkele blaam. Ook spr. is vóór herstel van het presentiegeld. Bij loonderving door

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1