üïnneniancL Rechtszaken. Ihovincie-Nieuws Gemengd Nieuws Ingezonden Stukken Verhuring woning Gasbedrijf. B. en W. stellen voor om de woning in de Pieter Jaspersestraat, die ver huurd was aan den len stoker aan het Gasbedrijf, Brusket, welke de huur heeft opgezegd, thans voor f 150 per jaar te verhuren aan den 2en stoker J. J. de PaD. Duiven. Op de It.-K. Bergen op Zoomsche Pluimveetentoonstelling behaalde J. Vereeke, te Goes, met zijn 8 sierdui- ven 2 eerste en 2 derde prijzen, 2 eervolle vermeldingen en 1 zeer eer volle vermelding. Liep oadioheidssoikée. Ten bate van Noodlijdend Rijnland had Vrijdagavond in bet Schutt rshof een opvoering plaats van „De Bode van de Harmonie", zangspel in twee bedrijven van J. B. Valleggia Jr,, muziek van A. Roothaan, door een gezelschap zangers en instrumentisten. Het eigenaardige van dit spel is wel, dat er geen enkele vrouwerol in voor komt. Het moet gezegd, dat de heeren zich uitstekend van hun taak kweten en we het schoone geslacht niet al te zeer gemist hebben. De geschiedenis is in 't kort deze b\j gelegenheid van een concours van zangvereenigingen, geeft iemand uit wraak aan den tenor-solist een slaap middel in, zuodat deze niet kan zingen. De bode van de Harmonie helpt echter de ver, uit den brand, zoodat zij toch den eersten prijs krijgt. Aan het slot van het aardige stuk vindt een alge- meene verzoening plaats. Br werd uitstekend gezongen en gespeeld. De heer I. G. maakte van den bode een prachtige creatie, levendig en komischterwijl de zang uitstekend was. Ook J. v. D„ als Kakelman, president, was kenrig, en zong gemakkelijk, een aangenaam geluid. De heer J. W. V. als de de tenor-solist, gaf zeer goed den kwasterigen, kalen jonker, hij deed ons meermalen aan een Molière figuur denken, Goed waren ook W. S. als de wraakgierige, toch goedhartige v. d. Bulck, dan de veldwachter en last not least, de kellner van A. S., dat was ras-spel, met aardige vondsten. De koorzang (o.a. de licht gechar geerde Donau-wals) was uitstekend, en den heer Jos. Stieger komt hiervoor hulde toe, evenzoo aan den heerP. X. Mannhardt, als leider van het geheel. Het orkest was heel verdienstelijk. De costumes uit den Biedermeiertijd stonden fleurig, het tooneel zag er verzorgd uit,het samenspel liet niets te wenschen over en den heerenWingender en Schneider komt een compliment toe voor de regie. De grime (J. Bruggeman) was heel goed. De souffleur dient ook genoemd, verstaanbaar voor 't tooneel, onver staanbaar voor de zaal. Het publiek heeft genoten en druk geapplaudisseerd. De zaal was goed bezet. Zondagavond werd de uitvoering her haald. Bevordering. De heer K. H. C. W. van der Veen alhier, is met ingang van 1 Januari jl. bevorderd van ingenieur 2e klasse tot ingenieur le klasse bij de Ned. Spoor wegen. Gasverstjkking. Zondagmorgen omstreeks half 9 ontdekte de heer P., wonende Mattb. Smalleg.buurt alhier, dat zijn kamer gevuld was met een groote hoeveelheid gas. Hij begaf zich naar de keuken en ontdekte daar hetzelfde geval. Hij stak daarbij een lucifer aan waardoor het aanwezige gas ontbrandde en genoemde heer P. eenige milder ernstige brand wonden opliep. Dit liep verder zolder ongelukken af, waarop F. zich aan stonds naar de gasfabriek spoedde, teneinde mededeeling te doen dat een groot lek was ontstaan in de leiding. De echtgenoote van den heer F. ver wonderde het echter dat hun neven- bnren, de heer C. met zijn dochter, nog niet opgestaan waren en zij bracht dit in verband met de sterke gaslucht, die bij haar in huis werd waargenomen, temeer nog waar de heer C. en dochter altijd gewoon waren zich ter kerke te begeven. Zij deelde dit mede aan haar echtgenoot, die intusschen van de Gas fabriek was teruggekeerd, en ze besloten daarom de woning, die nog steeds ge sloten was, met geweld te openen Bij het binnentreden ontdekten zij daar eveneens een zeer sterke gaslucht en spoedden zij zich haastig naar de kamer waar zij vermeenden dat de heer C. en di chter te bed lagen. Wat zij vermoed hadden, was droeve werkelijkheid. Beiden werden in be- wusteloozen toestand te bed aange troffen en men dacht niets anders dan dat het gas, dat nog steeds in hevige mate de kamer vulde, twee slachtoffers had geëischt. Met vereende krachten werd door de omwonende buren aan den arbeid getogen, ramen en deu'en opengezeten de kunstmatige ademhaling toegepast, t rwijl weer anderen de doktoren waarschuwden die spoedig ter plaatse waren. Na geruimen tijd de kunstmatige ademhaling te hebben toegepast gaf de dochter wederom teekenen van leven. Met den vader ging het minder goed, zelfs inspuiten en zuurstof-apparaat mochten niet baten,niettegenstaande toch log een geringe ademhaling viel te bespeuren. De dochter is allengs bij gekomen en vertoeft thans ten huize van haar broeder. Verwacht mag worden dat zij na eenige dagen weer frisch en gezond zijn zal. De vader is naar het gasthuis overgebracht, waar hij tot op heden (Maandagmiddag) nog niet tot be wustzijn is teruggekeerd. Wel is de toestand sedert gisteren iets verbeterd. Niettegenstaande dit droeve geval, had het voorval nog erger kunnen zijn indien de heer F. met zijn gezin niet op de bovenkamer had geslapen. Hadden zij den nacht doorgebracht in de benedenkamer, evenals de heer C dan waren ook zij zeer zeker slacht offers geworden van het gas en was dit ongeval te laat outdekt geworden waardoor een 6-tal menschenlevens verloren zouden zijn. Een woord van hulde voor hun stoeren arbeid komt in de eerste plaats toe den heer F., den doktoren, den directeur der gasfabriek en den omwo nenden buren. Zij waren overtuigd dat gewerkt moest worden, dat behoud van menschenlevens op het spel stond. Wat de oorzaak is, deze moet blijk baar gezocht worden in de strenge vorst, waardoor het gas uit het lek in de hoofdleiding, dat anders in de straat opwelde, thans geen anderen uitweg vond dan door den kelder, die scheuren vertoonde. Intusschen is door het personeel der gasfabriek het lek hers'eld. Op verzoek van het gemeeate-gas- bedrijf vestigen wij er nog even de aandacht op dat men een geringe gas lucht niet moet veronachtzamen. Ruikt men de gaslucht, dan doet men goed daarvan terstond kennis te geven aan de gasfabriek. Witte Bioscoop. Een talrijk publiek woonde Zondag middag de openingsvoorstelling van het groote circus Barnum en Baily. in de Witte Bioscoop bij. We hebben hier n.l. te doen met een zes week- sche sensatie-film. Dat is altijd een heele gebeurtenis, de eerste van die reekB films, die ons zes weken aan een stuk in spanning zal houden. Deze film, met Eddy Polo en een charmante jongedame, die uitstekend kan paardiijden, in de hoofdrollen, zal het publiek weten te trekken. Men leefde gister al geheel met de hande ling mee. De petrolenm-brand was heel mooi opgenomen. Eddy Polo geeft in een paar frissche knokpartijen blijk niet voor de poes te zijn. Eu telkens als de schurken door hem worden matgezet, juichen de toeschouwers, die het door alle eeuwen 'neen toch immer voor de belaagde onschuld' opnemen. Ook als trapèze-artist is Eddy first class. Deze eer6te film is reeds rijk aan afwisseling en sensatie en houdt boven dien een belofte voor de komende weken in. onderling kunstgenot. Gaarne vestigen wij nog even de aandacht op de uitvoeringen welke „Onderling kunstgenot", deze week geeft in de Prins v. Oranje van Fabricius' mooie stuk „De rechte lijn." De uitvoeringen dezer ver. hebben een verdiende populariteit verkregen door de groote zorgvuldigheid waarmee ze steeds worden voorbereid-. Men verzoekt om te melden dat de uitvoeringen stipt op tijd zullen aan vangen en voorts dat zorg is gedragen de zaal lekker te verwarmen. Minister Colijn met verlof. De Minister van Financiën, de heer Colijn, is voornemens zich in het midden dezer week voor een maand naar het buitenland te begeven tot het doorbrengen van een verloftijd. Mr. F. D. graaf Schimmelpenninck. t In den ouderdom van bijna 70 jaren is overleden mr. F. D. graaf Schimmel penninck, kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, oud commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 31 Dec. in Nederland uitgesproken 62 faillissementen tegen 71 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 31 Dec. 1923 4292 faillissementen tegenover 3153 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De postcheque- en girodienst. De directeur van den postchèque- en girodienst heeft aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het Land van Maas en Waal bericht, dat omtrent het tijdstip van de heropening van den dienst nog niets kan worden meegedeeld. Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Vrijdag 4 Januari 1924 werd de volgende zaak behandeld W. S., 33 j., bankwerkerte Haarlem werd ten laste gelegd dat hij op 10 Sept. 1923 te Wi ssekerke te zamen met J. de K., dooreen samenweefsel van ver dichtselen JanLetje Verburg heeft be wogen hem eenige dagen kost en in woning te verstrekken, zonder betaling. Mr. J. F. von Deime verdedigde den beklaagde. Eischt vrijspraak. De rechtbank sprak den beklaagde dadelijk vrij. Koninklijk bezoek aan Zeeland. De Koningin heeft zich gaarne bereid verklaard, in den zomer van dit jaar een bezoek aan Zeeland te brengen, mede in verband met de feesten ter herdenking van de 350-jarige onaf hankelijkheid van Middelburg. Ierscke. Benoemd aan de 1 April a.s. te openen school der Ger. Ge meente, lot hoofd B. J. de Winter, tot onderwijzer J. W. Kerpestein, beiden te Dirksland, die deze benoe ming hebben aangenomen. 's Gravenpolder. Donderdagavond hield dr. L. A. Tromp in de zaal van dhr. Jonker een li-zing over „de won deren van 't Heelal" die met aandacht door de talrijke aanwezigen werd ge volgd. Eenige teekeningen en foto's verduidelijkten het gesprokene. Aan het slot dankte ds. Gerretsen als voorz der afdeelingen van de Maat schappij tot Nut vdn 't Algemeen, den spreker voor zijn gehouden leerzame voordracht. Door de Wijkzuster is in dank ontvangen een gift van f 10 ten bate der Vereeniging. DeinkensZHnd. Voor het „Mercurius- examen" gehouden te Rotterdam slaagde de heer C. S. vau Gemerden alhier. Kapalle Zaterdag herdacht dhr. Jb. van Willegen alhier den dag dat hij 40 jaar geleden in dienst kwam bij de firma D. J. v. d Have, „Boom- kweekerijen en Zaadhandel". Dhr. M.Wilieboer, oudste voorwerker en chef van de afd. Boomkweekerij, complimenteerde den jubilaris namens het personeel. Spr. memoreerde het begin van diens loopbaan als 14-jarigen jongen en teekende de hooge vlucht die deze zaak, ook met zijn medewerking, had genomen. Vanwege het personeel werd hem een aandenken geschonken bestaande uit een barometer. Door den patroon dhr.A. v. d. Have zal de jubilaris, wiens werk hooglijk gewaardeerd wordt, een meubelstuk geoffreerd worden. Het fanfarekorps „Ons genoegen" bracht 'e avonds een serenade. De voorz. van het korps dhr. H. Blok wees in welgekozen bewoordingen op dit zeldzaam voorvallend jubileum en feliciteerde met dezen herinnerings dag. Spr. drukte zijn spijt uit dat de patroon door ziekte van zijn echtgenoote verhinderd was deze plechtigheid bij te wonen. Het ontbrak dhr. v. Willigen geens zins aan belangstelling en erkenning op dezen dag. Tot ouderling in de Ger. kerk werd gekozen dhr. W. Boogaards in de ontstane vacature door het bedanken van dhr. Cbr. Louisse Jz. Ityksveldwacht. Met ingang van 1 Februari a.s. is de brig.-majoor der Rijksveldwacht S. Nijeboer te Kortgene overgeplaatst naar Vlissingen, waarmede de brigade Kortgene is opgeheven en de daarbij behoorende manschappen ressorteeren onder de brigade 's Heer Arendskerke. üoodat eenzelfdeadvertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. Invallende gedachten Dees' invallende gedachten syn In en uyt een druckersbreyn 1 doores 1924 Ghy die in uwen boec syt besigh [aen te schouwen Hoe dattet vorigli jaer uw saeck [sich heeft gehou-en Weest kalm en bedaert en draeghtet [maer gelaeten De uytgaef was wis grooter, dan [datter syn de baeten 1 Als het ergste is geweest dan mottet [beter gaan Wat was dattis voorby, dattis God- [dsnck gedaen 1 Tis wel een schraelen troost, maer [waerheyt isset wis Dattet overal beroert en nogh wel [sleghter is Maer wytet anders niet, dan aen [den naeren tyt De Vreede is er een, die wel ten [Hemel schreyt (Tarief.) De moord te Oulemborg. Te Tiel ziju vier personen uit Culemborg gevankelijk binnengebracht. Na een verhoor door den rechter-commissaris, is tegen allen een bevel tot gevangen neming uitgevaardigd. De justitie meeDt de daders in handen te hebben. (Buiten verantwoordelijkheid der R£dactie. De opname van de in deze rubriek voorkomende artikelen bewijst geenszinsdat de Redactie er mede tnstemt). Goes, 7 Januari 1924. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U plaatsing van het onderstaande Met verbazing las ik in het laatste nommer Uwer couiant het antwoord van B. en W. dezer gemeeate op de op- en aanmerkingen, gemaakt door de financieele commissie betrekkelijk de te behandelen gemeente begrooting, dat, wat de salarissen van Burgemeester en Secretaris betreft, eene vergelijking kan worden gemaakt o.a. met die der Inspecteurs en Ontvangers der Regis tratie en der Hypotheekbewaarders. Ik heb mij de vraag gesteld of de stellers van het antwoord op de aan merkingen der financieele commissie zich op de hoogte hebben gesteld van de vereischten die gevordera worden bjj het examen voor Surnumerair der Registratie, die tevens benoembaar zijn tot hypotheekbewaarder. Het examen is in de eerste plaats vergelijkend en de adspiranten-surnu- merair moeten, behalve grondige kennis van de betrekkelijke belastingwetten, o.a. kennen het burgerlijk en handels recht; de burgerlijke rechtsvordering, in zooverre als de bepalingen der algemeene wetten met de belasting wetten in verband staan, benevens de wet op het notarisambt in zooverre zij de ambtenaren der registratie betreft. Het grootste deel der registratie ambtenaren is tevens candidaat notaris en het zal B. en W. van Goes toch wel bekend zijn, welke kennis gevor derd wordt om het radicaal van can- didaat-notaris te verkrijgen. De Minister van Justitie heeft indertijd bij de behandeling van het examen-programma voor candidaat notaris verklaard, dat dit examen zwaarder eischen stelt dan dat voor doctor in de rechten. Tot Burgemeester en Secretaris kan men benoemd worden zonder te hebben voldaan aan eenig examen. Mijnheer de Redacteur, U zult het wel met mij eens zijn, dat de boven bedoelde vergelijking van B. en W. van Goes in geen geval opgaat, Met beleefden dank voor de plaatsing. Een belastingbetaler. M. de R. Meer dan op andere jaren werd alhier uitgezien naar het door de finan cieele commissie uit den Raad uit te brengen rapport. Nu dit eenmaal verschenen is en terecht hierin op eenige wonde plekken in onze gemeeuteuuisbouding de vin ger wordt gelegd, wordt dit gevoeld als een opluchting. Het stemt tot vol doening dat nu eens in het openbaar gezegd is, wat velen onder elkaar be spreken. Dat onze gemeentehuishonding goedkooper kan worden gevoerd, be staat daarover wel verschil van meening? Men kome nu niet aandragen met den dooddoener, dat een buitenstaander daarover niet kan oordeelen. Las ik het rapport der fin. comm. weliswaar niet met onverdeelde iustem- miïg, met verbazing om geen erger woord te gebruiken nam ik kennis van het antwoord van en 'W. Het doet bij het lezen daarvan on aangenaam aan, dat bjj dit college elk streven nasr eenige bezuiniging al van te voren schijnt veroordeeld. Valt er dan over geen enkel der door de fin. comm. aangevoerde feiten te overleggen. Het moge hier door een buiten staander wel eens worden, gezegd, dat onder een groot deel def burgerij de weening heerscht, dat men pp 't Stad huis denkt te regeeren overheen plaats met 80.000 inplaats van met 8000 inwoners. Daarom is het goed dat de fin. comm. tiacht die heeren weer eens tot de werkelijkheid terug te roepen, 't Spijt me te moeten constateeren dat hun poging nog zoo weinig succes heeft gehad. Intusschen, de Raad spreekt ook nog een woordje mee 1 D. De openbare veiligheid in de Gemeente Goes. Mijnheer de Redacteur, Beleefd vraag ik eenige plaatsruimte in verband met het verschijnen van bet rappori der fi". commissie over de ge meente-begrooting, dienst '"1924. Bij voorbaat vriendelijk dank. In dit rapport, komt o.a. voor een voorstel tot inkrimping van het aantal agenten van politie van 15 op 8, met handhaving van den hoofdagent. De reden, waarom de commissie met dit voorstel komt, is in de eerste plaats uit het oogpunt van bezuiniging; in de tweede plaats omdat Goes is een plaatsje met een zeer rustige bevolking. Wat betreft het eerste motief kan ik mij indenken dat de commissie het nood zakelijk acht tot bezuiniging ovsr te gaan daar, paar bezuiniging zeer wel mogelijk is. Echter het tweede motief: te gaan bezuinigen op het korps agenten van politie, daarover ben ik het niet eens le. omdat de mogelijkheid bestaat dat de bevolking van Goes bij aan vaarding van dit voorstel in de toekomst niet kalm zal blijven 2e. omvat met de voorgestelde in krimping bescherming van personen en goederen, waarop iedy ingezetene volgens de Grondwet gelijke aanspraak heeft, danig in den knel geraakt, omdat het politie-toezicht onvoldoende is. De eene helft vervult dag-, de andere helft nachtdienst. Van deze helft zal toch wel één agent den dienst op het bureau hebbendan van de overblij vende drie geniet één een vrije dag, zoodat in het gunstigste geval de straat nachtdienst zal bestaan nit twee agen ten. Ieder ingezetene zal wel tot de overtuiging komen dat dit veel te weinig is. Is het niet juist de politie macht, die de kalme bevolking maakt en misdrijven in de kiem smoort. Straks, wanneer het voorstel van de fin. commissie wordt aangenomen, zal dit voor de minder goede individuen in Goes een spoorslag zijn, hun slag te slaan omdat ze er van verzekerd zijn „veilig" te zijn Moet de volksvertegenwoordiging in den Raad hnn daarbij de band boven het hoofd houden door dezp individuen te gaan beveiligen door vermindering van het politiekorps Volgens'ioijn meening zal dan de verantwoording voor hen zijn die daartoe medewerkten) wanneer het zal blijken dat de zaak misloop'. Dat de fin. commissie afgaat op ge gevens van andere gemeenten, bij voor keur het duistere Brabant, daarin staat zij volkomen vrij, doch in dit geval moet Goes zich niet te zeer aan een ander spiegelen, waut dat zou in plaats van zacht, wel eens hard kunnen zijn. Het gaat er om is bezuiniging ge- wenscht? En dan moet het antwoord van velen met mij zijn neen. Het financieele voordeel weegt niet op tegen het moreele. Een politiemacht, zooals thans, is zeer gewensoht en noodzake lijk vonr afdoende beveiliging. K. Goes, Januari 1924. Cijfers, die spreken- Het rapport der fio. raadscommissie betreffende de Goesehe Gemeente- begrooting brengt ons verschillende reeksen cijfers, welke ons inlichten hoe het staat met onze gemeente huishouding, in verband met die van andere min of meer gelijkwaardige gemeenten. Deze cijfers vertellen den goeden verstaander zeer veel, ook al hechten B. en W. blijkens hun mem. v. antw. er niet veel waarde aan. Het is niet mijn bedoeling in den breede nit te wijden over het rapport der fin. commissie of het antwoord van B. en W. Toch veroorloof ik mij enkele opmerkingen. De eerste is dezeWat het aantal ambtenaren ter secretarie betreft, wenscht de fin. comm. nog geen voor stellen tot vermindering te doen. Het is zonder twijfel dat enze gemeente secretaris volkomen voof; zijn taak berekend is en het is zeer zeker te begrijpen dat de secr.'ër op gesteld is dat de uiterste zorg,'die tot nn toe aan de gem. adm'.besteed is, kan blijven gehandhaafd. Uit de vergelijking met andere gemeenten blijkt echter,

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2