liOÜSOIIi R\ 4. Dinsdag 8 Januari WH 111 jaargang buitenland. STADSNIEUWS. ABONNEMENT Prjja per kwHtl.&aj, iL Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Uitgave Naiiul. Vennootschap Goesche Cour? ut Zooals wij het doen is het goed en niemand kan ons verbeteren. (Begi ii8el Vrrkjaiii g vtd^^et Dag. Bestuur.) In de memorie vau antwoord van B. en W. op het door de fiuancieele commissie als vrucht van een nauw keurig onderzoek ingeleverde werk, booren we bovenstaande autocratische opvatting boven alles uitklinken. De fiuancieele commissie vindt bij geen harer voorstellen een willig oor. Bezuiniging, hoe uoodig ook met het oog op de drukkende belasting, kan volgens B. en W. nergens plaats hebben. Het was voor de leden van de fiuancieele commissie reeds geen ge- makkelijke taak, omdat het terrein harer bemoeiing zoo klein is door de vele vaste las* en en door het rijk, de groote schuldige, verplicht opgelegde bijdragen. Zij heeft echter o.i. gedaan, wat kou, om nog iets te bereiken, *aar zij dat mogelijk en geweuscht achtte. Dat B. en W. zich nu mordicus tegen al deze voorstellen verklaren, is wel teleurstellend. Het is het helaas niet ongewone verschijnsel, dat bij j alle hervormiDgs- en bezuinigings plannen zich voordoet, dat de bureau cratische ambtenaren zich verzetten tegen elke inmenging en daardoor er vaak in zijn geslaagd, zooala bij de ministeries, om alle pogingen onvrucht baar te maken. Die geest heerscht ook hier ten etad- huiVe. Met onwillige honden (sit venia in verbo) is het slecht hazen vangen en dr- j"gers der fin. commissie zullen veel moeite hebben om iets ais buit mee naar huis te breDgen. Echter kunnen we ons nog niet voo. stellen, dat de lede» van den Raad zich op hetzelfde standpunt zullen stellpn als B. en W. In ous vorig nummer hebben we reeds uiteengezet, hoe we over de voorstellen der fin. commissie dachten cu deze gedachte is door de praead- viezen van B. en W. niet gewijzigd. Wij zullen koat zijn en alleen even opmerken, w at in hoofdzaak ons daarin onjuist voorkomt. Wat het voorstel tot aftrek van 8^ pet. betreft, wordt bij de opsomming der tractemeuten van verschillende functionarissen in Rijksdienst niet door B en W. vermeld, dat deze reeds 8J pet. aftrek hebben, en wordt uit het oog verloren, dat de vergelijking met de Rijksambtenaren niet opgaat, omdat wij weten, dat de regeering (welke dan ook) als eerste taak zal iiebben daarin bezuiniging te brengen. Dat dit nog niet is geschied, komt door de bekende stagnatie bij de vor ming van een nieuw ministerie. Nu gaat het toch niet aan om hier in Goes de salarissen te vergelijken met de bestaande Rijkstractementen, die een wijziging tegemoet gaan en daaruit te concludeeren, dat van de gemeenteambtenaren hier ter stede geen pensioenaftrek af kan. Deze vergelijking gaat mank, daargelaten dat B. en W. buitendien niet de juiste waarde tegenover elkander stelden van de daarin vermelde Rijks- en Ge meenteambtenaren. Bovendien is het Loodig de belooningen in particulieren dienst als maatstaf te nemen en niet die van andere groepen ambtenaien. Zoo doende zou men geheel buiten de werkelijkheid komen te staan. De vergelijking van de salarissen van Bu-gemee8ter en secretaris met het hoofd eener school en van een hoofd commies met een onderwijzer L.O. be wijzen niet dat de salarissen van de eersten te laag zijn, maar die van de laatsten te hoog. Men verlieze ook niet uit het oog, dat van eigenlijke salarisvermindering bij de voorstallen der fin. commissie geen sprake is. Terwijl zooals bekend de regeeriug, behalve de 8*/2 °/0 wel degelijk die plannen had. Een zonderlinge redeueering vinden we nog bij B. en W. over de index cijfers. Zij zeggen //De kosten van een huishouding kent een ieder wel uit de practijk en het is in dit geval beter met de practijk rekening te hou den, dan met reeksen van cijfers, die, gelijk reeds gezegd, een onjuist beeld geven." Dere opvatting over de statistiek geeft veel te denken. Zij gooien den thermometer als wetenschappelijk instrument overboord, zeggende, dat ieder wel kan voelen of hij het koud of wa«*m heeft Wij ver moeden, d..t de me ni: gen daarover nogal u leenluopen en dat daarom deze stitis'irk als theru.«meter is ingevoerd Even verder zeggen zij „Wo&den de kosten van levensonderhoud inder daad belangrijk geringer, zoodat de j salarissen werkelijk te hoog worden, dan dient te worden verminderd en j hiertegen zal geeu enkel rede ijk den- I kend ambtenaar zich verzetten* li» onderling overleg met de beiangheb- benden zuilen dan nieuwe normen dienen te worden vastgesteld." Wij vermoeden dat, bijaldien dit alleen door het gevoel der betrokkenen en niet statistisch wordt vastgesteld, deze erkenning nooit zal komen. In hoofdzaak zijn de plannen der fiuancieele commissie reconstructief en het verwondert ons niet, bekend als we zijn met den stadhuisgeest, dat B en W, daaraan niet wenschen ui ede te werken. De verdediging van B en W. tegen over de door de financieele commissie bij eengebrachte resultaten van haaronder zoek is echter buitengewoon slap. Zij verwerpen elke vergelijking met ge meenten van hetzelfde of grooler aantal inwoners ouder bet eenige motief, dat Goes niet kan worden vergeleken bij deze gemeenten, zonder voldoende aan- te toouen, waaria dat onvergelykelij ';e bestaat. Bij de vergelijking met Ter Neuzen hebben wij alleen gevonden, dat de concierge f 500 heeft, wat bewijst, dat deze persoon nog andere inkomsten moet hebben. Wat voor bezwaar daar tegen kan zijn, ontgaat ons. Verder, dat er geen gemeentebe drijven bestaan, waardoor dan ai die meerdere kosten voorsecretariepeaxmeel zonden moeien worden verk'aard. Ech ter worden die bedrijven hier ter slede alle afzonderlijk door bij die bedrijven aangestelde personen beadministreer/. Het eeuige, wat zij dus voor de secre tarie aan werk tueebiecgen is, wanneer deze ter sprake komen m de vergade ringen van B. en W. Met prijzens- waardigen ijver en veel tijdverspilling is dan ook ter secretarie nagezocht hoe vaak dat in 1922 is voorgekomen. Alleen het grondbedrijf b'ijfi dan over, dat eenige administratie aan de secretarie bezorgt. Het lijkt ons echter niet mogelijk, dat door derge ijke argumeuten iemand overtuigd wordt, dat het noodig is, dat onze gemeente-secretarie zooveel meer moet kosten n 1. 2 maal zooveel per inwoner dan die te Ter Neuzen of andere gemeen!en van ongeveer dezelfde grootte. Ook bij de politie metnen B. en W. alweer, dat Goes een onvergelijkelijk stadje is. Wij hebben dat ook altijd geineend n.l. wanneer bet betreft de zin voor orde en rust der bevolking. Zij meenen echter juist uit een oog punt van onvei'igheid. De andere voorstellen, zooals op het gebied van schrijfbehoelten, drukwerk, telefonische aansluitingen, vallen even min in den geeöt van B. en W. z/Der lange Rede kurzer Sinn" is, dat zij niet wenschen vee), noch weinig, maar in het geheel niets te doen op het punt vau bezuiniging. Aan den Raad zal nu Woensdag het oordeel zijn over deze houding. Engeland. In Engeland wonnen de laatste dagen de beweringen veld, dat het pond ster ling in waarde daalde, in verband met de waarschijnlijkheid, dat spoedig een arbeidersregeering aan het bewind zal komen. Thaus springen de bladen voor liet pond sterling in de bres, ook de bladen, die het sterkst tpgen een arbei dersregeering gekant zijn. Men merkt op, dat ook de Frausche franc en andere betaalmiddelen bijvoor beeld tegenover den Zwitsrscben franc gedaald zijn. De Daily Telegraph die altijd een sterke tegenstander van de arbeiders partij is geweest, vestigt in verband met bovenstaande beweringen de aan dacht op de optimistische uitlatingen van bankiers en fabrikanten bij de intrede van het nieuwe jaar. Het blad legt er verder nadruk op, dat een arbei dersregeering enkel aan het bewind kan komen met goedvinden van Asquith, den liberalen ond-premier, die in de ADVERTENT1EN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. Drnkkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nor voormiddag. tegen te honden. Bovendien le vert het medewerken tot werkloosma- king van typografen het gevaar op, dat te eeniger tijd de gemeente of de werk- loozeuknssen sterker moeien subsidieeren of aan deze arbeiders op de een of andere wijze steun moeten verleenen. Het drukken van begrooting eu ver slag geschiedt hier reeds gedurende tientallen van jaren en is voor het doen van nasporiugeu van veel belang. Trouwens het geschiedt in meerdere gemeente» van eenige beteekenis eu daaronder in verschillende die van minder belang zijn dau Goes. B. en W. ontraden dan ook sterk tot afschaffing over te gaan. Wel willen zij overwegen of een volgend jaar inkrimping van den inhoud mogelijk is. Met de voorgestelde vermindering der aangehaalde posten kunnen B. en W. zich niet vereenigen. Volgnos. 108 en 175. Telefonisch eerste plaats een stand vastig voorst ander is vut het constitutio ialistne. J. H. Tnotnss, de bekende arbeiders lei die verujoedc'.j!: in een arbet- deianegrerinq zitting zal nemen, zegt in een verklaringlk kan mij niet voorstellen, dat een arbeidersregeering die het bewind aanvaardt ia de tegen woordige omstandigheden, iets zou doen dat het vertrouwen zou schokken, niet alleen in de stabiliteit, maar ook in de toekomst van dat land. Ik ken mijn collega's van de arbeiderspartij en ver klaar zonder aarzeling dat ik üuu op vatting weergeef met bet. afleggen van deze verklaring. Duitschland. De fin. oorr. der N. R. Ct. meent dat de wederinvoeriug van de gcud- waarde in Duitschland de eerste etap is naar de genezing. Ontegenzeggelijk zijn de moeilijk heden door de thans bereikte betrek kelijke stabiliteit oogenschijnlijk veel grooter geworden. Onder de werking van de iDÜatie ging de uitvoer ont zaglijk vooruil, viel er bijna niet te rekenen, zag men zijn „bezit" en zijn „winsten" met den dag aanzwellen. Thans, nü bovendien wettelijk voorge schreven is, dat de balansen in goud- waarde opgesteld, moeien worden, kotnb menigeen tot de outdekking, dat hij veel van hetgeen eens zijn bezit was, heeft verloren. Alle oudernemingen zullen gedwongen zijn, fann onfe aten tot het niterste minimum terug te brengen, bun productie zoo goed koop mogeiyk te doen zijn. De staat zelf zal tot de grootste zuinigheid worden gedwongen, nu de belastingen, in goud herleid, de schattingen wel licht niet eens zullen bereiken. Doch deze moeilijkheden bergen de kiem der geneziDg in zich De koorts, waarin geheel Duitschland jaren achtereen heeft geleefd, is verdwenen en naast de onvermijdelijke afmatting is thans ten minste de mogelijkheid op een hers'el gegeven. Poincaré zal in verband met de daÜDg van de franc wel handelbaarder worden ten opzichte van Duitschland. Hoog water. Te Parijs heeft me» veel last van den hoogen waterstand, waardoor 452 5 memchen reeds hun woningen moesten verlaten. Ook in België hebben overstroomin gen plaats gevondeD, die inmiddels tot stand zijn gekomen. De dijken van het kanaal Oostende—Brugge zijn echter over het grootste deel van den afstand bezweken. Venizelos Venizelos is in Athene aangekomen en mrt 345 van de 385 stemmen tot voorzitter der nationale vergadering gekozen. Het drankverbod in Noorwegen. Naar verluidt is de aanneming van een wetsoutwerp, om een einie te maken aan het „droge" regime, in de eerstvolgeude zitting van de Storting vrijwel zeker. De staat heeft nieuwe inkomsten noodig en de handhaving van het drankverbod is zeer kostbaar. Stukken voor den Gemeenteraad. Volgno. 95. Jaarwedden van de ambtenaren ens. der gem-secretarie. (Slot.) Overigens zijn de salarissen te Ter Neuzen laag en te Zierikzee neerlaag. Met de titulatuur heeft dit niet te maken dezelfde soort van ambtenaar draagt in de eene gemeente den titel van len ambtenaar, in de andere dien van hoofdcommies, in de derde dien van commies, in de vierde dien van commies-redacteur, enz enz. De door de Staatscommissie Raaymakers voor gestelde salaneeringen zijn hooger dan die welke voor Goes zijn vastgesteld. Tenslotte zij er nog op gewezen, dat men te Ter Neuzen veel werkt met volontairs waarvan eu W. geen voorstanders zijn. Wanneer echter uit meergemelde statistiek dei werkzaamheden (welke geregeld wordt bijgehouden) verminde ring dei' werkzaamheden valt te con- stateeren, zullen B en W. zeer zeker vermindering van personeel bevorderen. In verband hiermede iijkt B. en W., afgezien van het bezwaar der zeker niet geringe kosten een deskundig onderzoek met noodzakelijk hoewel dit noch door B. en W. noch door den secretaris wordt geschuwd.] Volgnummers 97 en 98. Schrijfp en bureaubehoeften, briefporten, vrachtenzege's en andere kleine uitgaven. Drukwerk. Of de uitgetrokken bedragen voor 1924 voldoende of onvoldoende zullen zijn, zal afhaDgen van de nog steeds schommelende papierprijzen en de riebtiug waarin de loonen iu de gra fische vakken zich zullen bewegen. Van de cyclostyle wordt zeer veel gebruik gemaakt. Echter moet men voorzichtig zijn daarmede geen uitbreiding van personeel te bevorderen of inkrimping De telefoontoestellen ten huize van den secretaris en den opzichter van den reinigingsdienst zijn indertijd met al- gemeene instemming aangebracht, niet op verzoek of ten gerieve van deze ambtenaren doch in het belang van den dienst en van het publiek. Evenzoo is het geval met de aan sluiting van den reinigingsdienst. De commissie trekt in haar rapport een parallel met Terneuzen welnu, ook aldaar is de woning van den secretaris op kosten der gemeente van een telefoon voorzien. B. en W. dringen dan ook sterk aan op handhaving van beide posten. Gascommissie. Met betrekking tot de opmerking der financieele commissie over het hooge bediag van het accountants onderzoek van het gasbedrijf heeft de Gascommissie schriftelijk geant woord met de bemerking dat de groote verantwoordelijkheid die zoowel op de Gascommissie als op den directeur van het Gasbedrijf het voornaamste der gemeentebedrijven rust, een gespe cificeerd en gedetailleerd accountants onderzoek van dat bedrijf noodzakelijk maakt. Reeds eenmaal vroeger, zoo werd door de Gascommissie in herin nering gebracht, heeft de Raad gemeend op de controle van het gasbedrijf ie moeten bezuinigen, doch moest reeds een jaar later op zijn besluit terug komen en de controle weer overgeven aan het Accountants-kantoor, dat tot heden toe met dezen arbeid is belast. Burgemeester en Wethouders gaan met de zienswijze der Gascommissie in deze volkomen accoord. Verkoop bouwgrond J. H. Jacobs. In de vorige vergadering werd aan gehouden het verzoek van den heer J. H. Jacobs, om toeslemming tot het bouwen van een café-restaurant op den hoek van de Wilhelminastraat en de Voorstad, De reden van aanhouding was een ingekomen schrijven van den heer A. D. Biank?r, houdende mede- deeling, dat een dergelijk verzoek, circa 4 jaar geleden door hem gedaan, was afgewezen. Bij raadpleging van het archief is gebleken, dat inderdaad op 9 October 1919 door den heer Blanker een verzoek is gedaan om hem grond te verkoopen voor den bouw van een café op den hoek van de Rimmeland- siraat en de Terwelstraat, in de onmiddellijke omgeving van het vei linggebouw, dus op een afstand van ongeveer 45 meter van het bestaande hotel-restaurant „Tivoli* en slechts weinig verder van de stationsrestauratie. B. en W. hebben den heer Blanker toen te kennen gegeven, de vestiging van een café in Bouwplan I niet wenscheljjk te achten. //Erkend wordt, dat tot ongeveer tien minuten voor den aanvang der jongste Raadsvergadering B. en W. zich de zaak Blanker niet meer he." innerden.* B. en W, merken op dat het punt, waar de heer Jacobs wenscht te bouwen, meer te beschouwen is als gelegen aan de Voorstad dan aan de Wilhel minastraat. Voorts dat de hinder van een automobielgarage, waar van vroeg in den ochtend tot laat in den nacht het geraas van automobielen weerklinkt, ontegenzeggelijk zeer veel grooter moet zijn dan die van een café- restaurant, waar het maken van alle muziek verboden is.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1