GOESCHE CÖUBAIT Iemand die nooit adverteert is gelijk aan iemand die geen tehuis heeft; niemand weet waar hij te vinden is BIJVOEGSEL STADSNIEUWS Rechtszaken. Pro vincie-JNieu ws Tele graf. Weerbericht, Marktbericht. Correspon dentie Afloop van Aanbeste dingen, Verpachtingen en Verkoo pingen. Ingezonden Stukken Verkoopingen en verpachtingen. Vergaderingen en Voorstellingen enz Nagekomen Advertentie. VAN DE van ZATERDAG 5 JAN. 1924. Raads&genda. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Goes op Woensdag, den 9 Januari 1924, des namiddags uur. Punten van behandeling1. Inge komen stukken. 2. Voorstel tot ver huring van een der woningen, behoo- rende tot het gemeente-gasbedrijf. 3. Voorstel tot plaatsing van twee straat lantaarns in de Scheldestraat en een in de Piccavdtstraat. 4 Verzoek van den heer J. H. Jacobs om toestemmiug tot het bouwen van een café-restaurant op den hoek van de Wilhelminastraat en de Voorstad. 5. Voorstel van de heereu P. 0. Labiijn, J. A. Flink en J. Af. van Bommel van Vloten om vanaf 1 Januari 1924 op het personeel der gemeente verhaal van pensioens bijdragen toe te passen tot een bedrag van °/0 van den pensioensgrond slag. 6. Vaststelling van de gemeente- begrooting voor 1924 met de bijbe— hoorende bedrijfsbegrootingen. De prae-adviezen van B. en W. Salarissen en loonen Gemeente- personeel. Verschenen is het prae-advies van B. en W. op het voorstel der fin. commissie om, aanvangende 1 Jan. 1924, op het gemeentepersoneel verhaal van pensioenbijdragen toe te passen tot het bij de wet aangegeven maxi mum van 81 pet. B. en W. geven een vergelijking van salarissen bij onderscheidene takken van dienst en merken op In het onderhavige geval is slechts een eenigszins zuivere vergelijking te maken waar het betreft het politie personeel, het sluispersoneel en de arbeiders. We zien dan, dat een majoor der Rijksveldwacht (na ver mindering met den standplaatsaftrek ad 4 pet.) geniet f 1920 tot f 2880, een brigadier der Rijksveldwacht f 1540 tot f 2500, een Rijksveldwachter f 1540 tot f 2210, terwijl een hoofdagent al hier geniet f 1750 tot f 1900, de agen. ten f 1400 tot f1700. Eenhnlp-sluismeester te Wemeldinge ontvangt (na vermindering van stand- plaatsaftrek ad 8 petf 1480 tot f 2400, een havenknecht f 1290 tot f 1670hier ontvangt de Sasmeester f 1000 tot f 1400 -f- vrij wonen, de Sasknecht f 832 tot f 988 -f- vrij wonen. De arbeiders aan de rijkswegen ont vangen (in aanmerking genomen een standplaatsaftrek ad 4 pet. f1160 tot f 1730 waartegenover staat dat de gemeentearbeiders der laag3te klasse f1144 tot f1300 genieten. Gelijk gezegd vergelijking is zeer lastig, doch niettemin vragen wij ons af, waarom de burgemeester, zoomede de secretaris, met hun salarissen van f4200 tot f5200 zoover moeten ten achter staan bij vele rijksambtenaren als Inspecteur der Registratie (f 5000 tot f6340); Ontvanger der Registratie (f 5760 tot f6340); Inspecteur der Directe belastingen (f 3840 tot f 6340) Ontvanger der Directe belastingen (f 4230 tot f 5390) Voorzitter van dan Raad van Arbeid (f5480 tot f6720); Hypotheekbewas rder f 5760 tot f 6340) om slechts enkele voorbeelden te noemen. De standplaatsaftrek ad 4 pet. is bij de door ons gegeven cijfers reeds toegepast. Verder hebben de voorstellers blijkbaar uit het oog ver loren, dat het Rijkspersoneel kinder toelage geniet, bedragende per kind 2j pet. van de wedde tot een bedrag van ten minste f 50 en ten hoogste f 200 per kind beneden den leeftijd van 18 jaar per jaar. B. en W. meenen voorts dat het aantal gemeenten dat geen verbaal der premie toepast nog beduidend moet zijn. De voorstellers doen hel voorkomen, als of de afschaffing van het verhaal indertijd is geweest een soort van ge schenk" aan het gemeentepersoneel. Dit is niet aldns. Bekend is, dat voor 1919 op de ambtenaren 5% werd ver haald voor het weduwen- en weezen- fonds en dat de in genoemd jaar toege kende salarisverhooging hooger zou geweest zijn, indien het verhaal toen niet afgeschaft ware, De toekenning van premievrij pensioen maakte destijds deel uit van de nieuwe salarisregeling. Dit geval is geheel anders dan dat van de Rijksambtenaren. De gemeente ambtenaren zijn sedert dien steeds opgeroepen en aangesteld op premievrjj pensioen het opnieuw toepassen van verhaal, althans op de thans in functie zijnden, is dus niet anders dan het eenzijdig breken van een gesloten over eenkomst. Inderdaad zijn de salarissen en loonen beduidend hooger dan in 1913, doch in de eerste plaats zal toch niemand kunnen beweren, dat de kosten van levensonderhoud en huishuur ook niet zeer belangrijk hooger zijn dan in dat jaar en in de tweede plaats waren in 1913 de wedden laag, zelfs zeer laag. Om enkele voorbeelden te noemen Burgemeester en Secretaris f 1800, Gemeente-ontvanger f 1400,—, Com mies ter secretarie f 1000,klerk ter secretarie f 600en f 200,agent van politie f 650,f 600,en f 500,arbeider f9,— per week, enz. enz., alles nog verminderd met een pensioensaftrek van 5 pet. Boven dien stonden verscheidenen toen op hun aanvangssalaris, die thans het maximum hebben bereikt. Aan de voorstellers is het blijkbaar niet bekend, dat steeds schoorvoetend tot verhooging van salarissen is over gegaan en steeds in het oog is ge houden de mogelijkheid van vermin dering der kosten van levensonderhoud. Men kan dus o i. niet zeggen, dat de wedden in 1920 volkomen op peil waren. Vergeten mag ook nietworlen, dat de salarisverhoogingen steeds geruimen tijd bij de prijs rerhoo- gingen achteraan zijn gekomen, waardoor in de gezinnen der ambte naren (dikwijls in zeer belangrijke mate) achterstand is ontstaan. Bij latere aanvragen om verhoogingen werd daarop niet ingegaan, doch steeds ge wezen op het premievrij pensioen. B. en W. maken nog eenige alge- meene opmerkingen. De indexcijfers geven geen voldoenden maats'af voor de kosten van levensonderhoud. Daarin zijn niet verwerkt huishuren, belasting en dergelijke, zoodat zij een onjuist beeld leveren. Waren de gegevens hier genoemd, er in verwerkt, dan zou de „daling" een geheel ander beeld te zien geven. De kosten van een huis houding kent een ieder wel uit de practijk en het is in dit geval beter met de practijk rekening te houden, dan met reeksen van cijfers, die, gelijk reeds gezegd, een onjuist beeld geven. Voorts merken B. en W. op dat de onderwijzers, ook na aftrek van 81/, pet,, tegenover het gemeentepersoneel in gunstiger conditie staan. Zoo staat het hoofd eener U.L.O. school in doorsnee in salaris gelijk met den Burgemeester en gaat het maxi- mum-tractement van een onderwijzer aan een dergelijke school (met inbegrip van kindertoelage plm. f 4700 veruit boven dat van den hoofdcommies ter secretarie (f 3400) die geen kindertoe lage ontvangt. B. en W. zeggen dat de salarissen en loonen te Goes in vergelijking met die in andere gemeenten aan den lagen kant zijn. Een onderzoek bij een 15 tal gemeenten van dezelfde grootte heeft dit aangetoond. Een overzicht van de loonen der werklieden in de 65 belangrijkste Nederlaudsche gemeenten, toont aan, dat nergens de loonen zoo laag zijn als in Goes. B. en W. merken voorts op dat door velen der burgers in de afgeloopen jaren groote winsten zijn gemaakt. Voorts dat de ambtenaren ook tot de belastingbetalers febooren en aanne ming van hun voorstel zou beteekenen afwentelen van een last van de massa op een kleine groep van personen, m.a.w. dubbele zelfs meer dan dubbele belasting opleggen aan de ambtenaren. B. en W. gaan niet accoord met de voorstellen der fin. commissie. Niettemin willen zij er uitdrukkelijk op wijzen, dat het geenszins de be doeling is dat een „bevriezing" ont staat van salarissen. Worden de kosten van levensonderhoud inderdaad belang rijk geringer, zoodat de salarissen werkelijk te hoog worden, dan dient te worden verminderd en hiertegen zal geen enkel redelijk denkend ambtenaar zich verzetten. In onderling overleg met de belanghebbenden zullen dan nieuwe normen dienen te worden vast gesteld. Het gaat evenwel niet aan, om schommelingen die zich in bet vrije bedrijf voordoen, terstond te discon- teeren in de loonen van het gemeente personeel, Gemeentebegrooting 1924. Naar aanleiding van het rapport der fin. commissie merken B. en W. op Volgno. 91. Jaarwedden der Wethouders. De voorz. van het college van B. en W. meent, dat de salarissen der wethouders, gezien den omvang van hun arbeid, geen vermindering behoe ven te ondergaan. Vergelijkingen met andere gemeenten gaan steeds min of meer mank. Hoofdstuk III. Openbare Veiligheid. In 1917 heeft de Raad met de grootst mogelijke meerderheid besloten, het aantal agenten van politie van 8 te brengen op op 11 in totaal. Sedert dien is de bebouwde kom der gemeente met 50 pCt. uitgebreid, waaruit blijkt, dat de in 1920 plaats gehad hebbende vermeerdering met 5 man nog iets miuder was, dan voor een behoorlijke surveillance noodig werd geoordeeld. Sedertdien is het corps agenten door niet-vervulling van de vacature Dootjes gedaald tot 14 plus één hoofd-ageut. B. en W. meenen dat uit enkele bij het rapport gevoegde stukken blijkt, dat bij aanneming van het voorstel der commissie van een behoorlijk toezicht geen sprake kau zijn. Vergelijking met andere gemeenten gaat weder niet op. In meerdere gemeenten treft men aan marechaussees of militaire politie of wel beide. Te Zierikzee is zulks, voor zoover wij weten, niet het geval, doch deze plaats ligt ook op een geïsoleerd eiland, waar geen noemenswaardig ver keer is en dat geheel onbereikbaar is voor bewoners van woonwagens, land- loopers en dergelijke minder gewenschte bezoekers. B. en W. handhaven dan ook de aangevochten posten geheel. Hoofdstuk VI. Openbare Werken. De opzichter vau gemeentewerken heeft aan het gemeentewerk en het bouw- en woningtoezicht de handen vol en aan het hoofd van plm. 15 man, die thans onder den opzichter van den reinigingsdienst staan, kan geen voorman worden gesteld, die zelf medewerkt. De voorgestelde bezuini ging, zou volgens overtuiging van B. en W., binnen zeer korten tijd blijken te zijn een nadeel wegens minder goede behandeling van ge bouwen, materieel, enz. B. en W. %chten het voorstel niet uitvoerbaar. Hoofdstuk VIII par. 12. Lager Onderwijs. B. en W. stellen voor het voorstel der commissie te verwerpen. Naar aanleiding van de opmerking aangaande het accountantsonderzoek vau het gasbedrijf, zij medegedeeld dat de kosten inderdaad niet gering zijn, doch dat daarvoor ook veel meer wordt verricht dan een eenvoudige verificatie. Noch de Gascommissie, noch B. en W., noch de Directeur zou dan ook deze uitvoerige en zaakkundige controle willen missen. Volgno. 95. Jaarwedden van de ambtenaren enz. der gemeente secretarie. Uit een geregeld bijgehouden wor dende statistiek is gebleken, dat de werkzaamheden ter secretarie sedert 1913 meer dan verdubbeld zijn, in sommige opzichten zelfs verdrievoudigd. Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat met inbegrip van den secretaris het personeel der secretarie in 1913 bestond uit 5 personen en thans uit 8, is het voldoende duidelijk dat er van te sterke uitzetting van het personeel geen sprake is. Dat niet meer persoaeel behoefde te worden aangesteld, is inderdaad te danken aan verlenging van den werk tijd en vereenvoudiging der admini stratie waar zulks mogelijk was. De meening dat het opmaken der school geldkohieren minder tijd zou vorderen dan die van den hoofdelijken omslag, wordt door B.en W. niet gedeeld. Tenge volge van het feit, dat krachlens de wet het opmakeu der kohieren voor de bijzondere scholeu ook ter secretarie moet geschieden, is het getal aanslagen sedert 1913 gestegen van 222 tot 1044 in 1923. Bovendien komen in de schoolgeldaanslagen meer mutatiën voor dan in die van den hoofdei, omslag. Br zullen in deu lande weinig ge meenten gevonden worden, waar naar verhouding gedurende de laatste jaren zooveel veranderingen hebben plaats gehad, derhalve zooveel arbeid is ver richt, als te Goes. Men dient voor een juiste beoordeeling de toestanden elders nauwkeurig te keuneu. De com missie zal ook wel kostencijfers hebben aangetroffen, grooter als die van Goes. Zij verwijst nu speciaal naar Zierikzee en Terneuzen. Eerstgenoemde gemeente is achteruitgaande, laatstgenoemde heeft veel meer dan Goes een plattelands karakter (oppervlakte 3159 H.A., tegen Goes 747). Ook geven de aangevoerde cijfers verschillen aan in de inrichting der huishouding. Zoo komt onder de cijfers van Zierikzee niet voor de jaarwedde van een concierge van het stadhuis. De kosten daarvan dient men dus op een anderen post te zoe ken. Te Terneuzen heeft men blijkbaar een concerge voor f 500 het spreekt vanzelf, dat die persoon nog uit anderen hoofde inkomsten moet genieten daar hij van f 500 onmogelijk kan bestaan. Te Terneuzen bestaan geen gemeente bedrijven. Deze brengen veel admini stratief werk mee. B. en W. merken in dit verband op dat gedurende 1922 het gasbedrijf in de vergaderingen van B. en W. 45 maal ter sprake kwam en in den Raad 10 maal het grond bedrijf resp. 53 maal en 16 maalde keuringsdienst van waren resp. 124 maal en 10 maalde keuringsdienst van vee en vleesch resp. 68 maal en 7 maal. Te Zierikzee treft men aan 2 open bare scholen en 2 bijzondere te Goes 3 openbare en 5 bijzonderedit geeft administratief een aanmerkelijk verschil. (V7ordt vervolgd.) Schrijfbehoeften, drukwerk. B. en W, kunnen zich niet ver eenigen met de vermindering der voor gestelde posten. Telefonische aansluitingen. Met het vervallen der telefoon voor den secretaris en den opzichter van den reinigingsdienst kunnen B. en W. niet accoord gaan. Schuttershof. 8 Februari a.s. komt Louis Bouw meester in het „Schuttershof". Lantaarns. B. en W. stellen voor twee lantaarns te plaatsen in de Scheldestraat (waarvan één nachtbrander) en een lantaarn in het nieuwe (verlengde) gedeelte van de Piccardtstraat. Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 4 Januari 1924 werd veroordeeld wegens oplichting en verduistering, gedeeltelijk gepleegd te Wissekerke, J. de K„ 26 jaar, monteur te Middelburg en aldaar gedetineerd, tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Tegen C. S., 29 jaar, schaapherder te Ertvelde (B.), gedetineerd te Mid delburg is rechtsingang met gevangen houding verleend wegens poging tot moord op den marechaussee B. de Meijer te Kloosterzande op 27 Dec. j.l. Wllhelminadorp.J. C. Hollemans had het ongeluk gisteravond zulk een slag van een koe te krijgen, dat zija arm ge broken werd. Wemeldinge. In het afgeloopen jaar passeerden alhier 47.822 schepen met een tonnenmaat van 10.656.991 tegen 46.321 schepen met een tonnenmaat van 11.556.852 in 1922. Oadelande. In de voltallige raads vergadering Donderdagmorgen jl. werd door den voorz. medegedeeld dat de heer C. van Damme zijne benoeming tot lid van de commissie van toezicht op het l.o. heeft aangenomen dat van Ged. Staten een schrnven was ingekomen, dat de salarissen der wethouders vanaf 1 September jl. waren teroggebracht van f 50 op f 35. Hierbij merkt de voorz. op dat dit in December ontvangen besluit reeds dateert van 15 Juni, terwijl de be- grooting voor 1924, waarop het oude salaris van f 50 voorkomt, door hetzelfde college 9 November jl. is goedgekeurd. Van veel standvastigheid getuigt dit niet. De heer Goetheer wenscht Ged. Staten te wijzen op den uitzonderings toestand in dezen voor beide titularissen en op de vele diensten, die door hen voor de gemeente worden verricht, terwijl de heer Meulenberg van mee ning is dat het college van Ged. Staten te veel macht heeft. Daarna werden de gebruikelijke gratificaties onder de politiebeambten uitgereikt en bet ongebruikte gedeelte van de begraafplaats verhuurd. Tenslotte werd door den heer van Wingen nog de wenschelijkheid betoogd van een beter onderhoud van vele graven op het kerkhofvooral in deu voorzomer laat dit wel wat te wen- 8chen over. Daarna sluiting. De collecte voor noodlijdend Duitschland heeft albier f 175,85 op gebracht. naar waarnemingen, verricht inden morgen van 4 Jan. medegedeeld door het Koninklijk Rederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 768.9 te Stensele. Laagste barometerstand 745.5 te Akureyri. Verwachting tot den avond van 5 dezerMeest zwakke wind uit ooste lijke, later uit zuidelijke richtingen, aanvankelijk licht tot halfbewolkt en droog weer, later wellicht toenemende bewolking of nevel, lichte tot matige vorst 's nachts, overdag eenige stijging van temperatuur. MIDDELBURG, 3 Jan. 1924. Op de graanmarkt werd in verband met den geringen aanvoer, geen noteei ring opgemaakt. Boter f l,n V§ part. prijst 1,27 ft. Eieren 110,00, part. prijs t 11.00. Poeleieren f 7. Aan onze agenten verzoeken wij, ter voorkoming van vergissingen, bij ver anderingen in het abonnementental steeds de namen te willen opgeven der bijgekomene en afgegane abonné's. Wolpbaartsdyk, Vrijdagmiddag werd alhier in de herberg van dhr. J. Poley, ten overstaan van den notaris L. A. Beth te Ellewoutsdijk ten verzoeke van de Wed. en Erven C. Mol in het openbaar verkocht 5.21.15 H.A. bouw land gelegen in deu Schengepolder te Wolphaartsdijk. Kooper werd de heer Adr. Rijk alhier, voor f.3610 per H.A. is den hoop f 18.813,51. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Be opname van de in deze rubriek voorkomende artikelen bewijst geenszins, dat de Redactie er mede mstemt). Goes, 3 Januari '24. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U eenige plaats ruimte in U* veelgelezen blad. Zouden er met volgende feestdagen geen betere maatregelen genomen kun nen worden, betreffende het ophalen van de vuilnis? Ondergeteekende denkt uit naam van vele huisvrouwen te spreken. Gewoonlijk worden de aschbakken 's morgens vroeg geleegd, docb vandaag bleef alles maar rustig staan, tot laat in den namiddag, daarbij komt nog dat Dinsdag, als zijnde Nieuwjaarsdag, niet werd gekomen, terwijl overal elders gewoonte is, dat de vuilniswagens den dag, vóór feestdagen, nog eens extra rondgaan. De gevolgen van dat lang buiten laten staan van aschbakken, kisten, emmers, enz. behoef ik niet nader toe te lichten, kwajongens en honden zijn overal dezelfde, om over 't hygiënische oogpunt maar te zwijgen. Hoogachtend, dankeudj Uwe dw. dr.sse, C. S. P. R. Januari. 9 Wemeldinge, buis, schuur en erf, Pilaar. 10 Wolfertsdijk, huis en inboedel, Pilaar. 10 Schore en Krabbendijke, nieuwe houtwaren, De Wilde en Heyboer. 11 Ierseke, woonhuis en schilderswerki plaats enz., Kram. 12 Rilland en Waarde nieuwe houtr waren, De Wilde en Heyboer. 17 Krabbendijke, huizen met erf, werkt plaats, Pilaar. 17 Princenhage, heidegronden, Esser. Schore, jachthuis, Pilaar Februari. 21 Driewegen, boereninspan, Neervoort. 27 Wissenkerke, kap. Boereninspan Hioolen. 27 en 28 Baarland, kap. Boereninspan, Pilaar. Januari. 4 en 6, Schuttershof, De Bode van de Harmonie 4, 5 en 6 Witte Bioscoop ter eltder ure. 6, 8 en 9 Witte. Bioscoop, de Circusi Koning 7, 10 en 11 Prins van Oranje, Onderling Kunstgenot, de rechte lijn 15 Prins van Oranje Toonkunst, Gene rale repetitie. 16 Prins van Oranje, Toonkunst, Com cert. 21 Prins van Oranje, Clinge Doornebos. 25 Schuttershof, Symphonie. Februari. 8 Schuttershof, Louis Bouwmeester. Schuttershof, Speenhoff De BURGEMEESTER VAN GOES en Mevrouw HAJENIUS betuigen, met, wederkeerigen gelukwenscb, huu dank voor de op l dezer ondervonden be langstelling.

Goessche Courant | 1924 | | pagina bijlage 1