iV. 3. Zaterdag 5 Januari 1984. 131 jaargang Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON. De Ondergang Bokruiters. der BUITENLAND. STADSNIEUWS. Frovim ie-Nieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Go?* f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naawl. Vennootschap Gotische Conrant ADVERTENTIÊN fan 1regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt .weemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,49 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. COURANT Hei rapport der financieele commissie over de Gemeente- begrooting 1924. Versohenen is het rapport der fin. commissie over de gemecnte-hegrooting 1924. Dit rapport treft door groote duidelijkheid en bescheidenheid, waar door het zeer sympathiek aandoet. De commissie legt er den nadruk op, dat haar voorstellen zaiver zakelijk zijn. Deze toch eigenlijk overbodige zin snede doet de vraag rijzen of de com missie misschien reeds last er van heeft gehad, dat men in de zakelijke bezui nigingskwestie persoonlijke elementen meng'e en daardoor de kwestie ver troebelde. Dit komt n.l. meer voor. Ook wij hebben, als voorstanders van be zuiniging, ons wel eens hierover te beklagen gehad. Wij achten dit gescherm met „per soonlijke kwesties" door tegenstanders unfair. En wij willen nog eens met klem zeggen, dat wij bezuiniging wen- schen met het oog op het algemeen belang. Wij zijn van oordeel dat de drukkende belastingen omlaag moeten, dat de uitgaven van rijk, provincie en gemeente beperkt moeten worden, ook in het belang van rijk, provincie en gemeente zelve, welke, wegens den ach teruitgang van het belastbaar inkomen, de eerstvolgende jaren op minder be lastingopbrengst zullen moeten rekenen. Wij gevoelen ten zeerste mee met hén, die het onschuldig slachtoffer worden der noodzakelijke bezuiniging. Maar het gaat toch niet aan een be paalde categorie van menschen te be- voordeelen, door te doen alsof ten opzichte van hen de malaise geen eischen stelt, de malaise, waarvan de particulieren reeds zoo lang den terug slag ondervinden. Zich voorstander betoonen van be zuiniging is een ondankbaar werk. We weten het bij ondervinding. Het is veel gemakkelijker om maar wat royaler te zijn. Wat nu het rapport der fin. com missie betreft, we behoeven hierover weinig te zeggen, daar het voor zich zelf spreekt, in 't bijzonder de ver schillende staatjes zijn interessante lectuur en bewijs voor de stelling der commissie, dat in sommige opzichten de gemeente Goes duurder wordt be heerd, dan andere gelijksoortige ge meenten. Het zwaartepunt van het rapport ligt voor ons in het einde, daar, waar de commissie spreekt van een „over het algemeen gesproken te uitgebreiden opzet van de gemeentehnishouding''. Hier wordt de fout met den vinger aangewezen, de fout, waardoor thans harde maatregelen genomen moeien worden. De fout, die niet alleen geldt voor verschiileude gemeenten, maar ook in vele opzichten voor het rijk. „Iu de toekomst", zegt de com- A. Een zonderlinge historie. door MÜTZELBURG. Nadruk verboden. I. Het was omstreeks middernacht. Aan den hemel, die door groote, doch onregelmatig verspreide wolken bedekt was, stond de maansikkel reeds tamelijk laag, en wanneer zoo'n wolk haar voor een oogenblik aan het oog onttrok, werd de uitgestrekte vlakte in een byna volkomen duisternis gehuld. De lucht was koel, maat het was zoo'n eigenaardige lauwe koelte, zooals de lente ze slechts kent en waardoor het jonge gras ontspruit en de knoppen zwellen. Van tyd tot tijd streek er zulk een lauwe windvlaag over de vlakte; maar zij was niet ruw, want zij kwam uit het Zuiden en zij bracht iets mats met zich mee, dat mensch en dier moe maakte. missie, „zal dus in geval van vacatures steeds op mogelijke bezuiniging moeten worden gelet bij de beslissing of en hoe in die vacature zal moeten worden voorzien. Over enkele punten van het rapport willen we nog iets zeggen. Daar is allereerst het voorstel tot 8J pet. pensioenaftrek. Wij gelooven niet, dat men eenigen gemeente-ambtenaar door dezen aftrek te kort doet. Ook dan nog zullen salarissen en loonen bij de gemeente minstens zoo hoog zijn als die in het particulier bedrijf voor gelijksoortigen arbeid worden betaald. Mocht men echter van oordeel zijn dat aan sommige personen door dezen aftrek wél te kort wordt gedaan, dan zou bij de a.s salarisherziening hier mede rekening kunnen worden gehouden. Zou het voorstel der fii?. commissie niet worden aangenomen, dan zou voorshands op het stuk van salarissen niets geschieden. En waar de aftrek zulk een belangrijk deel der bezuini ging (bijna de helft) uitmaakt, meeuen wij dat verwerping niet in het belang der gemeente zou zijn. Zooals bekend, is bij de rijksambte naren reeds tot korting der 81/» pCt. overgegaan. Tot goed verstaan moet er nog op worden gewezen, dat thans de pen sioenpremie niet in de salarisposten op de begrooting is inbegrepen. De pen sioenpremie staat apart. In totaal be draagt die 157, P^t. H-t salaris van het gemeentepersoneel is dus feitelijk het bedrag op de begrooting plus 15J pet.Die 15J pet. krijgt het personeel wel niet zelf in handen, maar wordt toch voor hen betaald. En wanneer door het personeel zelf pet. betaald moet worden, wordt door de gemeente nog 7 pet. betaald. Ten opzichte van reorganisatie der secretarie doet de commissie geenerlei voorstellen, alhoewel ook hier de uit gaven voor Goes hooger zijn dan voor andere gelijksoortige en zelfs grootere gemeenten. De commissie schrijft//Misschien zou het raadzaam zijn een door den Raad aan te wijzen onpartijdig deskun dige te verzoeken in deze van advies te dienen." Verwacht mag o.i.worden dat de Raad met algemeene steramen dezen bescheiden eisch der fin. commissie zal inwilligen. Naar onze meening schuilt de fout der hooge secretarie-uitgaven naast te grooten rompslomp in het groote aantal hoogere ambtenaren. We treffen op de secretarie aai een gemeeite- secretaris, een hoofd-kommies, een kommies en eenige lagere ambtenaren (drie adj. kommiezen, een le en een 2e klerk). Is het nu werkelijk noodig dat op de gemeente-secretarie van een stadje van ruim 8000 inwoners drie kopstukken zitten Want voor de capaciteiten dezer drie heeren hebben wij alle respect. Wij zouden zeggen geef den ge meente-secretaris een goede kracht naast zich en volsta verder met enkele bescheiden krachten. En moe waren beiden, ruiter en paard, die in den Aprilnacht over de moerassige vlakte trokken, waaruit slechts hier en daar eei eenzame wilgeboom omhoogstak, door de maan sikkel zoo zonderling grijs en bij spookachtig beschenen. Het paard kon zijn hoeven, waaraan de zware moe rassige aarde bleef kleven, nauwelijks nog omhoog heffen. Nu zakte het nog dieper in den vochtigen bodem. De ruiter trok het terug. //Neen, braaf beest/ zside hij, bet paard op den nek kloppend, „dat gaat zoo niet verder. Hier komen wij niet vooruit. We moeten terug. En ook dat zal niet veel helpen. We zijn verdwaald en zullen moeten wachten." Wachten midden in den nacht, om geven door uitgestrekte moerassen, waaruit een eigenaardige scherpe grond lucht opsteeg, die weliswaar nu juist niet onaangenaam was, maar toch een zwaar gevoel veroorzaakte die vijf uur tot aan het aanbreken van den dag hier op zijn paard bewegingloos te moeten doorbrengen dat was voor mensch noch dier een troostvol vooruitzicht. De ruiter richtte zich dan ook in zijn zadel omhoog en keek scherp om zich heen. Maar naar alle kanten bemerkte hij ook nu niets anders dan vlakte en hemel, die zich in een Wat betreft het voorstel om den post van f 1500 voor accountants-onderzoek Gasfabriek terug te brengen tot f 600, meenen we dat het eerste bedrag voor een nauwkeurig en volledig onderzoek niet te hoog moet woideu geacht en vreezen we dat vermindering van dit bedrag zou komen ten koste van het onderzoek, dat dit minder volledig zou geschieden. Een goede controle, die vaak over groote bedragen loopt in een gasbedrijf, is haar geld waard. De geschiedenis der gasfabrieken heeft eenige zwarte bladzijden in een tijdperk, dat nog niet zoo lang achter ons ligi. en wij meenen, dat d e ondervinding moet hebben ge leerd, dat hier de zuinigheid de wijs heid kan bedriegen. Een goed accoun tantsbureau is bovendien niet alleen een conlroleerend maar ook een adviseerend instituut. Van de kennis en ervaring van der gelijke mannen kan een directeur in zijn bedrijf .groot nut hebben. Alvorens tot een verandering over te gaan, die misschien geen verbetering zou zijn, meenen we, dat deze dingen wel onder oogen moeten wordeu gezien. Wat den post voor politie betreft, deze is verhoudingsgewijs zeer hoog. Wij hebben indertijd al er op aange drongen, dat de vacature Dootjes niet zou worden vervuld, wat ook niet is gebeurd Het lykt ons dan ook een goede gedachte der fin. commissie om met inachtneming van de belangen der betrokkenen een langzame afvloeiing te bevorderen tot een verhouding is bereikt, die niet te veel afsteekt bij soortgelijke gemeenten. Ten slotte vinden we nog een advies van de fin. commissie aan het adres van de wethouders. Het komt ons voor, dat de hun door de commissie gege ven weg wel verre te verkiezen is boven een raadsbesluit met hetzelfde resultaat. Het is moeilijk de waarde van deze functionnarissen in geld uit te drukken. Wij zouden b.v. voor onzen cudsten wethouder daarvoor niet gaarne een bedrag bepalen. De bezwaren voor de gemeentekas zouden daa te groot wor den. Maar dit is ook niet noodig, daar wij overtuigd zijn, dat dit voor de heeren bijzaak is en dat een beroep op hun gemeenschapszin niet zonder gevolg zal blijven. Goede voornemens- Het uieuwe jaar is begonnen met voornemens. Zoowel koning George van Engeland als president Milierand hebben blijk gegeven van goeden wil en optimisme en de laatste heeft zelfs gesproken van „den defini tieven vrede, dien Frankrijk vurig wenecht Rijkskanselier Marx heeft het Duitsche volk nog eens herinnerd aan de offers die er ook dit jaar noodig zijn zu.len. En nu kan het spel weer beginnen. Het spel, dat gewoonlijk een contrast wazige schemering aan den horizon vereenigden. „Halt 1" zei hij onwillekeurig want hij had naar het Koorden een vluchtig opflikkeren ontdekt, van een licht, of een vuur. Hij keek ingespannen in die richting en het scheen hem toe, alsof dat snelle opflikkeren zich her baalde. Snel haalde hij van onder ziju wijden mantel een kleinen kijker te voorschijn, waardoor hij langen tijd naar het Noorden tuurde. „Nou, ouwe", zei hij hardop en alsof zijn paard hem zou verstaan, „dat lijkt mij toch bijna een soort verhooging en zooiets van huizen ernaast. We zullen het probeeren I' Een zachte ruk aan de tengels was voldoende, om het paard in de nieuwe richting te brengen. Maar het kroop als het ware voorwaarts. Sedert den vroegen morgen ai in touw en de laatste 4 uren ronddolend in poelen en moe rassen, zonder voer, de enkele gras halmpjes uitgezonderd, die zijn berijder het hier en daar maar al te gaarne had laten plukken, die zware voch tige aarde aan de overigens fraai gevormde hoeven, hoe zou het anders dan langzaam over den zuigenden bodem vooruit hebben kunnen strompelen I De ruiter hoewel naar het scheen vormt met de Nieuwjaars-redevoeringen. Reeds ziju er al weer berichten van wtijving. Eeuerzijds tusschen Engeland en Frankrijk over de regeliiig van het spoorwegverkeer door de Brilsche zóne en anderzijds tu-schen Frankrijk en België over de verzachting va» het regime in het Roergebied, waar België verder gaan wil dan Frankrijk. Men ziet het't Zondagstille gezicht is alweer uit de plooi. Een spoorwegongeluk. Woensdag is de sneitrein uit Wies- baden op een treiu uit Bingeu gereden. Voor zoover tut dusver bekeurt is, zijn er 20 gekwetsten. Hes ongeluk moet een gevolg zijn van het weigeren van een sein tengevolge van sneeuw en vorst. Toerist omgekomen. Naar Wolff uil Hirscbberg in Silezië meldt, ziju daar Zondagmiddag drie loeristen in een sneeuwstorm geraakt. Een hunner is omgekomen. De Engelsche industrie en Rusland De liberale Daily News meldt da*, er belangrijke onderhandelingen te Moskou gevoerd worden tusschen Britsche indu- strieelen en de Sowjet-regeering voor de levering aan Rusland van groote hoeveelheden ijzeren en stalen fabri katen, locomotieven, machines enz., waarmee het zijn productie-vermogen zou kunnen hersteilen en zijn financiën 8tabiliseeren. Vele midioenen ponden moeten erbij betrokken zijn en een groot aantal Biitsche werklieden zou er nieuwe arbeidsgelegenheid door vinden. DOOR DE KOUDE worden Uw handen ruw en gespron gen Uw gezicht en lippen pijnlijk schraal. Purol maakt ze spoedig oeter, In doozen van 80, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. De Biestermansput. Zal 't Biesteimansputje nu toch nog en of dat iedereen tevreden dan stemt Op den achtergrond groeit nog een Vooraan een zwaan met staartjes. gekwispel, Verder die „dukeltjes" over den weg naar 't territoor van den zwaan is 't niet aardig, zeg? en ringsom 't laag bruingroenig ge boomte, Waar rwaan en dukel in 's zomersche loomte, duiken en plonsen in 't heerlijke nat Zoo stil naast den weg ais niemand het had. Op achtergrond een huisje in 't loover- rijk geboomt' door groen ea door b'auw en rood nog omzoomd. En in 't voorjaar als niemand het ziet, „mijn" zwaan zat te broeien in het heerlijke riet. ook vermoeid, want hij had sinds een karig stukje middagbrood in een dorpje in het land van Gulik niets meer ge geten blsek door het vooruitzicht op spoedige rust wel wat opgevroolijkt te zijn. Hij richtte zich op en keek scherp om zich heen, teneinde de goede richting niet te verliezen. Daarbij ver lichtte de maan somtijds ziju gelaat, dat levendige, mannelijke en innemende trekken vertoonde. Een wijde ruiter- mantel met een militairen snit omhulde de, naar het scheen, slanke en voor name gestalte. „Toch geen dwaallicht?" mompelde hij spijtig en teleurgesteld biunensmoDds toen het schijusel, waarop hij toetrad, telkens en teikens weder voor eeuigen tijd verdween. „Dat ontbrak er nog maar aan I Maar neen daar is het weer. Het is een vuur Hij hield zijn paard in, nam weer zijn kijker ter hand en moest wel iets gezien hebben, dat hem voorwaarts dreef, want hij spoorde thans zijn paard nog krachtiger tot grooteren spoed aan. Inderdaad was datgene, waarop hij toereed, een vuurmaar er bevond zich nog een fatsoenlijke afstand tusschen hem en de gastvrije vlam, welke af stand echter met iedere minuut zieu- derwijze kleiner werd. De bodem werd langzamerhand droger, zelfs vast j het Als ten anderen tijde Pa kikkertje kwaakte, ten lust' van mama die haar plichten verzaakte, dan treur ik bij 't verdwijnen van onz' eenigen plas, die een deel van 't Goesche natuur schoon nog was. Nu wordt er met karren drek in gesmeten, natuurschoon met moedwil uit elkander gereten, Karren met aarde, pnin en met vuil, ten spijt, van zwanen-, dukels- en kikkergehuil. Men zegt dat is 't noodlot als gevo'g van de tijden, dat rukt en dat plukt aau alles wat andereu benijden. Maar, kon men 't niet laten dat plekje zoo schoon dat aan zwaan en aau kikker gaf hun heerlijken woou Daar leefde in 't kost'lijk geboomt' en schoone natuur de wereld der dieren tot in 't nach telijk uur, als de stad, beglansd door de maan op de Veste ineenkromp tusschen 't Oost en 't Weste. Helaas, ik heb niets meer te zeggen in de stad mijner woon, maat had ik gezeten in 't beheer Uw -r stad, met alle krachten, die ik ter beschik king ja had, verzet had ik mij tegen dichting dier plas die steeds en tot immer een natuur schoon toch was. Vaarwel mijn huisje, geboomt', kikker, dukel en zwaan, met U is het als met zoovelen gegasn; Men kent geeu poësie meer, men heeft alleen te verlangen, dat men ze.f niet aan den nood der tijden blijft hangen. Hoorn, 1 Januari 1924. DE RUIJTER DE WILDT. KupeUe. Ten nadeele van de N.V, Zeeuwsche fruit- en groentencultuur M. F. werden alhier eenige zakken met aardappelen ontvreemd. Het is de politie gelukt den dader te vinden. 's Heer Arendskerke. Tengevolge van de gladheid van de laatste dagen viel de vrouw van F. V. alhier zoo danig, dat zij een hoofdwonde bekwam en dokter van Iwaarden heelkundige hnlp moest verleenen. Hansweert. De binnenkomende Red- starboot „Zeeland" is gisteren tijdens dikken mist bij Bath omhoog gevaren, doch is met den vloed vlot gekomen en oogenschijnlijk zonder schade naar Antwerpen opgestoomd. Ierseke. In de Woeosdag gehouden vergadering van 't Centraal Stembureau, is iu de vacature J. Hubregtse lot lid van den Raad gekozen verklaard dhr. W. C. G. Kosten alhier. paard gevoelde zich verlicht, daar de aardklompen droogden en van zijn hoeven loslietenhet ging tenslotte zelfs in een soort draf over. Het toe val scheen den ruiter op een "landweg gevoeld te hebben, waut aau weem- kauten stonden afgeknotte wilgen eu uu eu dan kou hij duidelijk wagen sporen op den grond onderscheiden. Maar plotseliug rukte hij aau den teugel en hield ziju paard onwillekeu rig iu. Hij heriuuerde zich, wat de praatzieke waard, die zijn slechten kost blijkbaar door den rijkdom vau zijn spraakzaamheid had willen go.d maken, in het Guliksche dorp gedu rende de middagrust had verteld. Dn streek moest vau rooveis wemelen, o o op ongehoorde en geheimzinnige wij diefstallen en overvallen pleegden zou- als ze vroeger nooit voorkwamen. Nie mand voelde zich meer veilig. Em welgestelde grondbezitter, die 's avonds eenige zakken met duizend blinkende Hollaudsche guldens iu zijn brandkast had gebracht, vond deze den volgenden morgen leeg, zonder dat er ooit ten spoor van inbraak viel te ontdekken en zoo wist men honderden gevalleu. De duivel moest daarbij de baud iu 't spel hebben. Wordt vervolgd.,

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1