DOOR DE KOUDE Provincie- N ieuw 8. Binnenland- BUITENLAND. Hoofdstuk VI. Openbare werken. l)aar de fia. commissie niet tech nisch onderlegd is, heeft zij betreffende „openbare werken" den heer Ir. J. van Poelgeest verzocht haar als desknndige bij te staan, waaraan deze bereidwillig gevolg heeft gegeven. Gebleken is nit de inlichtingen van den dir. van gemeentewerken, dat vooral op aandrang van 6. en W. op de voorges'elde posten zooveel mogelijk bezuinigd wordt. Betreffende de organisatie van den dienst heeft de commissie uit de ge houden besprekingen het volgende geconcludeerd De directeur van gemeentewerken heeft ouder zich een opzichter van gemeentewerken en een opzichter van den reinigingsdienst, die onafhankelijk van elkaar werken. Voor den opzichter van gemeente werken is door Burgemeester en Wet houders een instructie voorgesteld, die hem zou maken tot een ambtenaar met voorgeschreven werktijdeD en een af~ gebakenden werkkring, zonder eenige zeggenschap over het personeel der gemeentereiniging. Daarnaast staat dan de opzichter van den reinigingsdienst. Het komt de commissie voor, dat deze functie overbodig is. Voor de directe leiding van het personeel van den reinigingsdienst en het toe» zicht op de voedering en verzor ging der paarden moet het niet moeilijk zijn een betrouwbaar persoon te vinden, die niettegenstaande hij de leiding heeft, nog werkzaamheden voor den dienst kan verrichten. De com missie zou dus wenschen de functie van opzichter van den reinigingsdienst op te heffen en een voorman van het personeel aan te wijzen, die de werk zaamheden regelt in overleg met den opzichter van gemeentewerken. Deze laatste zal op den duur een zelfstandiger en das aangenamer positie kunnen verkrijgen. De directeur van gemeentewerken had ernstig bezwaar om direct tot dezen maatregel over te gaan. De commissie meent dan ook voor dit jaar den toe stand Ongewijzigd te moeten laten, maar geeft in het bovenstaande aan welke wjjzigingen in de naaste toekomst volgens haar meening moeten worden ingevoerd. Hoofdstuk VIII. 12. Lager Onderwijs. De fin. commissie stelt voor het be drag der toelage voor de commissie van toezicht L, O. op f 25 te stellen (was f 100). Gas- en Grondbedrijf. De tijd voor een nader onderzoek der begrooting dezer bedrijven ontbrak. Eén opmerking wenscht zij echter te maken. Zij heeft vernomen, dat de kos ten voor accountants-controle van het gasbedr jj f ongeveer f1500 beiragen. Deze kosten worden door de commissie zeer hoog geacht en zij is er van overtuigd dat door een van de plaatselijke bureaux de controle even nauwgezet en veel goedkooper zal kunnen ge schieden. Indien de kosten werkelijk zoo boog zijn stelt de commissie vóór bet bedrag te verminderen en slechts een bedrag van f 600,toe staan. Totale beperking van uitgaven. Indien de voorstellen der fin. com missie worden aangenomen, wordt de volgende totale beperking van uitgaven verkregen le. directe beperking der uitgaven a. verhaal der pensioens bijdragen, ongeveer f 11.000, b. schrijfbehoeften enz., druk- en bindwerk f 1.000, c. kleeding politic-agen ten f 1.050,— d. telefoon I 95, e. schoolcommissie f 75, f 1S.22Q,— 2e. toekomstige beper king der uitgaven a. politief 9.150, b. opzichter van den rei nigingsdienst f 2.000, io Totaal f 24.370, De Sn. commissie betreurt hei, dat de directe bezuiniging niet grooter kan zijn dan hierboven is aangegeven. Dit spruit gedeeltelijk voort uit de be staande wachtgeldregeling. Maar voor een ander gedeelte is de oorzaak van het geringe resultaat de onmogelijkheid om in te grijpen in een over het algeineen gesproken te uitgebreiden opzet van de gemeente huishouding, waarmede niet direct ge broken kan worden. In de toekomst zal dus in geval van vacatures steeds op mogelijke bezuiniging moeten worden gelet bij de beslissing of en hoe in die vaca ture zal moeten worden voorzien. Uit een bijlage bij het rapport blijkt ten slotte dat de belastingen in Goes drukkend zijn en de commissie conclu deert dat bezuiniging strikt noodzake lijk is. worden Uw handen ruw en gespron gen Uw gezicht en lippen pijnlijk schraal. Purol maakt ze spoedig beter. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. Ongeldige stemming. Naar wij vernemen is de bi noeming van mr. Goedbloed tot lid der fin. commissie (vac. Flink) ongeldig. Bij de herstemming n.l. tusschen mr. Goedbloed en dhr. Crucq, waarbij de eerste 8 en de tweede 4 stemmen be haalde, hebben beide heeren meege- stemd. (Hebben zij beleefdheidshalve op elkaar gestemd Dit mag niet, daar ingev. art. 46 der Gemeentewet de raadsleden zich van medestemmen over de zaken, die hun persoonlijk aangaan, moeten onthouden. Een benoeming wordt geacht iemand persoonlijk aan te gaan, wanneer hij behoort tot die personen, tot welke de keuze door een voordracht of bij een herstemming is beperkt. Benoemd. Benoemd met ingang van 1 Jan. jl. in den rang van schrijver, de kantoor houder P. Kousemaker te 's Heer Hendrikskinderen en werkzaam gestel J ten kantore alhier. De Bode vak de Harmonie. Gaarne vestigen wij nog eehs de aandacht op de liefdadigheids-soirée's ten bate van noodlijdend Rijnland. Opgevoerd zal worden het aardige zangspel „De Bode van de Harmonie'. De namen der leiders, de heeren Jos. Stieger en F. X. Mannhardt, staan er borg voor dat we goede kunst zullen te genieten krijgen. En dan in de eerste plaats het goede doel De Goesche vijver, oi' de z.g.n. brjstekmansput. Bij het lezen van bet raadsverslag der gemeente Goes (28 December 1923) zal er bij menig oud-Goesenaar en bij de bewoners van de naastbij gelegen gemeenten een herinnering uit hun jeugd zijn voorbijgegaan. Wie her denkt den tijd niet meer, dat, men leerde schaatsen rijden bij voorkeur op de Bijstermanspul. Op later leeftijd was het een der grootste bronnen waar, na langdurige dioogte, drinkwater werd gehaa.d voor mensch en vee. Op andere wijzen zijn er nu in deze behoeften voorzien, zoodat de raad besloot des vijver op te mimen. Ook deze vijver heeft een geschiedenis, mogelijk be langrijk genoeg om ter laatste her innering te dienen. Met den koop der 100 gemeten grond van het ambacht Kloetinge tot uit breiding der stad (12 September 1444) waren Burgemeesters eu Schepenen o.m, bedacht op het groote drinkwaterge brek, dat bij langdurige droogte te Goes heerschte en nu bij uitbreiding der bevolking zich te meer rou doen gevoelen. Hier had men du een goede gelegenheid om een grooten vijver te laten graven. Waar vond men in of om Goes beter water, dan aan deze zijde der stad l Toch was het niet alleen de drink watervoorziening die hier sprak, ook voor schoonheidsgevoel had de Raad een open oog, want men zeide toch dat de vijver een sieraad zou zijn voor den Singel, wanneer men deze van schoone vischsoorten voorzag, die tevens hel water zuiver houden, gelijk men in de Vesten ook reeds gedaan had. Men had in 1420 ook verschillende vischsoorten in de Vesten gebracht, voornamelijk om het water zuiver te houden, deze waren zoo toegenomen dat men sinds eakele jaren de visscherij in de Vesten verpachtte; dit leverde nu een aardig bedrag voor de gemeente kas op. Zoo, meende men, zou ook deze vijver zijn rente wel opleveren. Men besloot op deze gronden een vijver te laten graven. Vele ingezetenen hadden gronden gekocht aan de Singels, men legde sier- en moestuinen aan, enkelen bouwden zomerhuizen: het was voor de toenmalige bewoners eene aange name wandeling om de wallen van Ter Goes. Na vele jaren van rust kregen een drietal poorters hevig twist over het erfpachtsrecht van den vijver; deze twist liep zoo hoog dat Burgemeesters en Schepenen deze zaak in een openbare raadsvergadering den 8sten April ter sprake brachten, en de meening der raadsvergadering vroegen in deze zaak wat toch was het geval Hans Verhage had de visscherij der vest in pacht tusschen de Ganzepoort en Oostpoort (de tegenwoordige Oost- vest) voor het jaar 1596. Cornelis Geertzen Bijsterman had een boomgaard aangelegd juist naast deu vijver; tot meerdere vrijheid van genoemden boom gaard vroeg hij Willem van Brederode, die een zomerhuis bij den vjjver had staan, en dezen vijver in erfpacht van de gemeente had, deze erfpacht aan hem over te doen, aan welk verzoek dhr. v.Brederode voldeed. Hans Verhage meende als pachter der vissohetijin de vest alleen het recht te hebben om deze erfpacht over te nemen. De twist over deze erfpacht liep zoo hoog dat twee der heeren niet meer veilig op straat konden komen. Waarop de raad besloot alle pacht en erfpacht te verbreken met de poorters, en hun aan te zeggen dat den laataten April 1596 de gemeente het bevisschen van den vijver en de vest aan zich hield, en ze moesten zorgen dat hun viseh binnen drie weken afgevangen was. Hoogstwaarschijnlijk heeft de vijver deu naam van Bijster manspul ontleend aan den eigenaar van den boomgaard die er bij lag. Zeker zal menig Goessenaar bet goedkeuren als de eigenaar van het huis, thans naast den put gelegen, den naam wilde vereeuwigen door op zijn huis te laten beitelen of schilderen Huize Bijster- mansput'. or de wandeling. „Zalig Nieuwjaar". Het is zoo'n vriendelijk gebruik, elkaar op den eersten dag van het nieuwe jaar dezen wensch toe te voegen. Mits, natuurlijk, oprecht gemeend. Mits de wensch niet ontaardt in een gewoonte, zooals men 's avonds voor hel naar bed gaau z'u horloge opwindt, gedachteloos. „Zalig Nieuwjaai'. Is het niet dwaas dezeu wensch te uiten, terwijl we overtuigd zijn dat het nieuwe jaar voor velen moeilijk zai zijn. Voor ons land zal ook 1924 een maiaise-jaar zijn en velen zullen het in materieel opzicht zwaar te verant woorden krijgen. De belastingen zijn hoog. Vermindering is helaas voor- loopig nog niet te wachten. De autori teiten schijnen met blindheid geslagen. Willen de goden hun verderven. Juist in moeilijke tijden moeten we elkaar het beste toewenschen. Met ge heel ons hart. Laten we eenmaal in het jaar eens wat goeds toewenschen aan onzen naasten en niet aan ons zelve. Wij moeten onze naaste het beste toewenschen in malerieel opzicht, maar ook, en dit niet te vergeten, moeien we hun toewenschen: innerlijke harmonie. Maar laten we voor onzeu naaste het eerste, het materieele, niet vergeten. Er zijn menschen, die het tweede zoo voornaam achten, dat zij het aan anderen uitsluitend toewenschen en zichzelve wel willen vergenoegen met het materieele. Maar ook dit heelt Uw buurman noodig. TOMMY. Wemeldinge. In de op Vrijdag j 1. gehouden algemeene vergadering (13e jaarvergadering) van de Coöp. Verbruiksvereeniging „Helpt Elkander', werd het jaarverslag goedgekeurd, waar uit vermeld dient, dat het ledental teruggeloopen was met één lid n.l. van 325 tot 324 leden, terwijl uit de rekening en verantwoording bleek ont vangen te zijn f 13546,84, uitgegeven f 13672,22J, alzoo een nadeelig saldo van f 25,38J, wairbij nog een schuld wegens een tegoed op de boekjes der leden van f 259,02, zoodat het nadee lig saldo alzoo wordt f 284,40$. In voorraad zijn 850 H.L. diverse kolen en 10 000 bruinkool briketten. Aau de leden werden verstrekt 5041J H.L. diverse soorten kolen. Het entreegeld bleef bepaald op f 1 per lid. Salaris bestuur werd vastge steld op IJ pet. van de bruto-ont- vangsten. Bij de verkiezing bestuurs leden werden herkozen M. Ferdinan- dusse Jr., Secretaris en F. Dominicus Jr., Commissaris. Na opgaaf kolen en de benoeming van Joh. v. Klink tot plv. lid der commissie tot nazien der rekening 1923/24 werd het lossen en vervoer van kolen dienstjaar 1923/24 aanbesteed als volgt VervoerJoos de Jonge voor 13 cent van Vlake en 6 cent van het kanaal. Lossen L. v. d. Boomgaard voor 6 eent (e Vlake en 4J/a cent aan het kanaal. De commissie tot nazien der reke ning bestaat thans uit de heeren J. Hamelink, Joh. Pieterse en P. Oijsonw. Hapello. Bedankt voor ouderling in de Ger. Kerk alhier de heer Chr. Louisse Jz. 's Heer Hendrikskinderen. Met ingang van l Januari is het hulppost en telegraaf- en telefoonkantoor alhier omgezet in een post- en telegraaf- telefoonstation met bestelling van tele grammen onder beheer van den station- houder C. Remijn aldaar. De openstelling is vastgesteld als volgtop werkdagen 8 v.m.9 n.m., op Zon- en feestdagen geen dienst. Kloetinge. De minister van arbeid heeft goedgevonden dat vroeger toege kende bijdragen voor woningbouw zullen worden toegekend aan deze ge meente voor F. B. v. Bers 1 300 en idem f 1200 (gedeeltelijke bijdrage). Met ingang van 1 Januari 1924 is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere s.'hool alhier, mej. M. J. Baart te Leiden. Wlssenkerke. Met ingang vau 10 Januari a.s. is de brievenbesteller P. Dourleijn van hier overgeplaatst naar Middelburg, postkantoor. Krabbendijke. Met ingang van 1 Jauuari jl. is als wijkverpleegster door regenten van het Burgerweeshuis te Aarden burg benoemd mej. G. van Steenbergeu, alhier. (h, c.) Zaterdagmorgen kocht dhr. B. een geweer. De jongeling W. W,, ging met dhr. B. mee en zou er eens mee schieten. Het geseer sprong toen uit elkaar en een schelf scheurde een deel van zijn voorhoofd open. W. W. viel in zwijm, maar kwam spoedig weer bij. Daar dhr. Houdelink niet thuis was, legde mevr. H. een hulpverbaud en werd de gewonde per auto naar huis gebracht, 's Middags haalde de dokter hem en naaide de woud dicht en ver- öond ze, waarna hij naar huis kon wandelen, Met eenige dagen zal hij vermoedelijk weer klaar zijn. (z.) Colijnsplaat. Dinsdagmorgen kwam de vrouw van J. B. tengevolge van de gladheid zoodanig te vallen, dat een der beenderen van den voet brak en geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Naar men ons meedeelt moeten meerdere personen min of meer ernstige kwetsuren door vallen hebben opge- loopen. Onze geneesheer Dr. J. J. Wolters gaat een dezer dagen deze gemeente verlaten om zieh te Vlissiugen te ves tigen. De gemeenlenaren zien dhr. W die zich in zijn plin. achtjarige prak tijk de algemeene achtiug heeft ver worven, met leede oogen vertrekken. De praktijk ia overgenomen door den heer Dr. L. Maas te Kortgene. Do verplaatsing der Marine. Zooals gemeld is het Marine-com mando Zeeland met ingang van 1 Januari opgeheveu en is het commando overgebracht naar den Helder, de mi nister van marine heeft daarmede ons land voor een fait accompli geplaatst. Deze opheffing van het Marine commando Zeeland en van den torpedo- en onderzeedienst te Vlissingen, wekt in Zeeland, in hef bijzonder te Middel burg en Vlissingen ernstige ontstem ming, vooral ook door het autocratisch optreden van den heer Westerveld, die steekhoudende argumenten doodzwijgt en zijne meening tegen beter weten in doorgedreven heeftvragen van kamer- ledeD laat hij onbeantwoord. Men vraagt zich af, of deze kwestie, die veel meer is dan eene intieme mariue-aaDgeiegeuheid, wel voldoende ter kennis is gebracht van onzen minister van Buitenlandsche Zaken, zie Kabinetscrisis. De Tijd schrijft Da opdracht tot vorming van een kabinet aan de rechterzijde moet het gevolg zijn geweest van een misverstand. In parlementaire klingen verwacht men, dat Hare Majesteit de bespreking met de meerderheid als geëindigd zal beschouwen en vermoedelijk een poging zal doen, om door een staatsman van links een zoogenaamd nationaal be zuinigingskabinet te laten vormen. Fai'lissementen in Nederland. Volgens medeieeling van het Han delsinformatiebureau vau Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 28 Dec. in Nederland uitgesproken 78 faillissementen tegen 68 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 28 Dec. 192S 1280 faillissementen tegenover 3138 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Geen premievryj pensioen meer. In de avondzitting, die tot midder nacht duurde, heeft de gemeenteraad te Deventer na felle debatten met 22 tegen 8 stemmen een voorstel van B. en W. aangenomen tot aftrek der pen sioenbijdragen van de loonen en sala rissen van gemeentewerklieden en amb tenaren, n.l 3'/a pet. met 1 Jan. 1924 en 8'fa pet. met 1 Mei a.s. TERUGBLIK- Een terugblik op den internationalen politieken toestand over het afgeloopen jaar, levert niet veel verblijdends op. De harde Roerpolitiek van Poincaré deed in Duitsehland de armoede sterk toenemen en bracht den industrieelen in het bezette gebied groote schade en de bevolking bittere ellende, terwijl ook andere landen, met name Nederland, doch ook Engeland er moeilijkheden door ondervonden. Pas tegen het einde van 't jaar heeft Poinearé blijk gegeven van een eenigszius gematigder houding. Ten slotte zijn door de commissie van herstel twee commissies van onderzoek ingesteld, naar de binnenlandsche Duitscbe financiën en de middelen om de Duitscbe begrooting in evenwicht (e brengen en naar het uit Duitsehland gevluchte kapitaal en de middelen om het ierug te brengen. De Ver. Staten zullen aau dit onderzoek officieus mee werken. Hst jaar 1923 is voor Duitsehland het jaar van het lijdelijk verzet dit tenslotte mislukte uoordat het te duur was, eu van de geweldige eu snelle daling van de mark. Vermelden we voorts de mislukte staatsgreep van v. Hitler in Beieren. Verder dat het kabinet Stresemaun werd opgevolgd door dat van Maix (centrum), die de berie krachten uit liet vorige kabinet behield en welke, indien hij een voorzichtig gebuik maakt van de machtigingswet, (waarbij bepaald is dat de regeering binnen het raam der grondwet zelfstandig spoedeiscbende maatregelen mag nemen), op den steun van een deel der soc, dem. kan rekenen. Door Stresemanu en Mzix werd het lijdelijk verzet geliqu'drerd en de mogelijkheid van een overeenkomst ge opend lusscben Duitsche en Fransche industrieelen. In Frankrijk bleef de io; stand even wichtig. De Rocr-p -litiek leidde bijna tot een breuk met Duitsehland en de grootste voorzichtigheid werd vereischt om het scheepje der entente tusschen de klippen door te l.veeren. In de laatste dagen van 1923 verging met man en muis het groote en kostbare bestuurbare luchtschip de Dixmude. De Engelsche politiek is gebleken te zijn van een stille kracht, die Poin caré tenslotte niet geheel heeft kunnen weerstaan, te meer omdat België en Italië op Engeland's hand bleken. Errgeland heeft er voor gezorgd dat geen nieuwe sancties door de Franschen werden toegepast in verband met den terugkeer van den ex-kroonprins en de kwestie op het toezicht der Duitsche bewapening. In het begin van het jaar werd de kwestie van de schuld van Engeland aan Amerika d >or Baldwin (toen nog kanselier v. d. schatkist), die later Bonar Law opvolgde als premier, ge regeld. in de laatste maand van het jaar hadden de algemeene verkiezingen plaats (voor of tegen protectie) waar bij de protectie in den vorm van Baldwin de nederlaag leed. Echter konden noch de conservatieven, noch de liberalen, noch de arbeiders een meerderheid in het Lagerhuis brengen. Verwacht wordt au dat de arbeiderspartij, als sterkste der oppositiepartijen spoedig tot de regeering zal worden geroepen. In Ierland keerde de rust terug, doordat de Valera den strijd opgaf. Het voornaamste feit in lielglë waren de pogingen tot vervlaamsching der Gentsche universiteit, die eindigden met aanneming door het parlement van een voorstel waarbij de Gentsche Uni versiteit wordt gesplitst in twee afdee- lingeneen Nederlandsehe en een Fransche, respectievelijk met een derde verplichte Fransche en een derde ver plichte Nederlandsehe colleges. De Vlaamsche studenten echter, die geen genoegen wilden nemen met deze op lossing, hebben een boycot op de ge wijzigde hooge school toegepast met het gevolg, dat thans een twintig studenten college loopen aan de totaal vernederlandschte technische scholen en slechts vier aan de gedeeltelijk vervl arosche faculteiten. In Spanje heeft generaal Primo de Rivera het fascisme ingeluid en een militaire dictatuur ingesteld met goed vinden vau den koning. Italië. Herinneren wij nog even aan het bombardement van Korfoe door Mussolini gelast na den moord op den Italiaanscben generaal, die deel uit maakte van de commissie tot afbakening der Grieksch-Albaneesche grens. Nadat Griekenland een schadeloos stelling van 50 millioen lire betaald had, was Mussolini tevreden gesteld. Oostenrijk is er dank zij het in ternationale crediet weer wat aan het bovenop krabbelen, Hongarije hoopt dit voorbeeld te volgen en heeft reeds een crediet kunnen vastkrijgen. Turkije beeft de souvereiniteit over Konstantinopel weten te verkrijgen bij het verdrag van Lausanne, de vreemde bezetting is er weggetrokken. Servië (Zuid-Slavië) kon nog steeds tot geen afdoende oplossing komen met Italië over Fiume. Ook met Bulgarije waar de dictatuur van den agrariër Stam- boelinski werd omver geworpen door een „liberaal" democratische staats greep zijn de betrekkingen minder goed.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2