I M voor vaatwerk Ponderdag 3 Januari 1924. Ill jaargang feuilleton Hartenvrouw, Vraagt om g*§schemk@n-a1bum! STADSNIEUWS. x° 2 i ABONNEMENT Prys per kwarta&l, in Goes f 2, bniten Goes f 2,— Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesehe Courant ADVERTENT1ËN v»n 1 6 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Boss' Drnkkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 uar voormiddag. COURANT Rapport der Financieele Commissie over de Gemeentebegrooting 1924. Verschenen is het Rapport der Fin. Commissie over de Gemeentebegrooting 1924. Allereerst dringt de commissie aan op een tijdige indiening der begrooting, wat wenscheljjk is voor een grondige behandeling door de fin. commissie en door den raad. De fin. commissie deelt niet de mee ning van B. en W., dat bij de samen stelling der begrooting de uiterste soberheid is betracht. Zij heeft den indruk gekregen dat op sommige puuten beperking van uitgaven kan worden verkregen dat Goes in sommige op zichten duurder wordt beheerd dan andere, gelijksoortige gemeenten. De fin. commissie legt er den nadruk op dat de gedane voorstellen zuiver zakelijk zijn, Hoofdstuk II. Algemeen Beheer. Volgnummer 91. Jaarwedden van de Wethouders. De salarissen van de wethouders in de gemeenten Zierikzee en Ter Neuzen bedragen respectievelijk f 500 en f 525. De commissie vraagt zich af of de belangrijkheid der functie in de ge meente Goes ongeveer twee maal zoo groot is als in de genoemde gemeenten. Zij wenscht geen voorstel te doen tót wijziging dezer salarissen, omdat biernit abusievelijk zou kuunen wolden afgeleid, dat de arbeid en toewijding vail de huidige functionarissen niet door haar zon worden gewaardeerd. De commissie is van oordeel dat een voorstel van de wethouders aan Gede puteerde Staten vau Zeeland, om tot verminderiag dezer salarissen over te gaan,zeker waardeering zal ondervinden, en voor velen in de gemeente een voor beeld zal zijn, hoe noodzakelijk bezui niging moet worden geacht. Volgnr. 95. Jaarwedden van de ambtenaren en bedienden der gemeente- ecretarie, den concierge en de boden en van het kantoor van den gemeente ontvanger. De gemeente-secretaris heeft aange toond, dat de werkzaamheden sinds 1913 zeer zijn toegenomen, ook door uitbreidingen en inrichting van nieuwe diensten; voorts dat door tem ernaar gestreefd wordt door verleDging van werktijd en vereenvoudiging der ad ministratie te besparen. De fin. commissie wijst er op, dat de overbrenging der geheele aanslag regeling van den Hoofd. Omslag sinds Mei 1921 bij het Rijk berust, waar- d or een groote besparing van arbeid is verkregen. De meerdere arbeid door de vaststelling der schoolgelden is hiermee niet te vergelijken. De secretaris heeft verder opgemerkt dat een vooruitgaande gemeente meer arbeid van het seer.-personeel vordert dan een stilstaande. De commissie merkt in dit verband op, dat de uitbreiding van arbeid, door tal van nieuwe wetten, evengoed voor andere gemeenten geldt. Bovendien zul len voor Goes in de toekomst wel geen uitbreidingen en inrichting vaD nieuwe diensten meer te verwachten zijn. DOOR HELLMUTH MIELKE. Uil het Duitsch vertaald. (Nadruk verboden.) Goes, 8293 inwoners. 1 hoofdcommies f 3000. 1 commies 2600. 3adi.-comin. 6000. 2 klerken 2900. 1 bode 1400. 1 hulp bode 390. 1 concierge 1000. Zierikzee, 6852 inw. 1 commies -griff. f2400. 2 commiezen „3714. 1 derde ambt. 1900. 1 tijdelijk ambt. 1000. 1 commies-bode 1300. 1 bode 1300, Ter Neuzen 10009 inw. 1 commies f 2685. 1 adj. commies 2000.- 3 klerken 1 bode 1 concierge r 4100.— 1500.— 500 De VIM cartons zijn evenals (fe SUNLIGHT uitknipsels geldig voor dezelfde fraaie geschenken en •a helpen U dus om spoediger een mooi cadeau te ontvangen. 10 ambteDareu f 17290.7 ambtenaren per inwoner f 2.08 Uit deze cijfers blijkt le. dat het personeel te Goes een koogeren titel heeft dan in beide andere gemeenten, waaruit een hoogere salarieering voortvloeit 2e. dat het personeel in Ter Neuzen minder uitgebreid is dan in Goes, niettegenstaande Ter Neuzen meer inwoners telt. Uit alle genoemde cijfers blijkt dat in Goes de uitgaven voor secretarie- pe-soneel aanmerkelijk honger zijn dan de andere gemeenten, die toch in aard en beteekenis niet veel met Goes ver schillen. De commissie wenscht voorshands geen voorstellen te doen om tot in krimping van personeel te komen. Zij heeft de overtuiging gekregen dat onder de leiding van den secretaris het beheer zoodanig wordt gevoerd, dat alles lot in de uiterste bijzonder heden verzorgd is. Het is te begrijpen dat door den secretaris daar ten zeer ste op prijs wordt gesteld. Maar daar tegenover staat ook dat deze wijze van beheer kostbaar is en moet das de vraag worden gesteld of de kosten van het huidige beheer opwegen tegen de voordeelen, die er mee worden bereikt, vooral onder de tegenwoordige om slandigheden. Misschien zon het raadzaam zijn een door den Raad aan te wjjzen onpar tijdig deskundige te verzoeken in dezen van advies te dienen. Volgnummers 97 en 98. Schrijf- en bureaubehoeften, briefporten, vracht- loonen en andere kleine uitgaven Druk- en bindwerk. Omtrent de bedragen die voor deze f11614.7 ambtenaren f 10785. f 1.70 f 1.08 posten werden uitgegeven in 1922, kreeg de commissie ook gegevens van de hiervoor genoemde gemeenten. Het hoogste bedrag dat hiervoor per inwoner in die gemeenten wordt uit gegeven bedroeg f 0,39. In Goes bedroeg het f 0,71! Aannemende dat het hoogste bedrag van de andere gemeenten als maatstaf wordt aangenomen zouden de uitgaven in Goes f 0,39 per inwoner ongeveer bedragen f 3800, voor verschillende kleine uitgaven f 500, te zamen f 3800. De commissie meent dus, dat ver deeld over de volgnummers 97 en 98 zeker een bedrag van f 1000 kan worden bespaard. De commissie is er van overtuigd dat deze besparing verkregen kan wor den indien nog meer dau thans van de cyclostile wordt gebruik gemaakt. Zij meent dat de jaarverslagen van de gemeente en het gasbedrijf, de be grooting en de memorie van toelichting niet in druk behoeven te verschijnen en vertrouwt dat de raad zich ook in dezen zin zal willen uitspreken. Volgnummer 108. Verschillende ambtenaren van de ge meente hebben op kosten van de ge meente te hunnen woonhuize een tele foon. De noodzakelijkheid hiervan wordt door de commissie niet ingezien. Zij stelt daarom voor de uitgetrokken be dragen voor telefonische aansluitingen van le. den secretaris 2o. den opzichter van den reinigings dienst (volgnummer 175) niet toe te staan. Gemeente Aantal inwoners De Lever's Zeep Maatschappij, Vlaardingen Ook meent de commissie dat een vergelijking met andere gemeenten onge twijfeld waarde heeft, indien blijkt dat bij overgroote meerderheid met een kleiner bedrag aan uitgaven kan worden volstaan. De commissie heeft aan verschillende gemeenten inlichtingen gevraagd omtrent de ko9ten van het personeel ter secre tarie en geeft onderstaand een over zicht daarvan(de cijfers zijn over 1922. Het aantal inwoners per 1 Januari L923) Gemeente. Aantal Totaal sal. Uitg. p. inw. Secr.-pers. inw. Doesburg 4773 f 8495.80 f 1.78 WageniDgen 11988 17885.73 „1.49 (Slot.) Binnen in de zaal klonken de tonen van een wals en het schuifelen der voeten, van tijd tot tijd onderbroken door daverend gelach. Steeds vroolijker werd de stemming. Toen deze dans voorbij was, noodigde de vader der bruidjes allen opnieuw uit tot cham pagne drinken, maar de in zijn club hooggewaardeerde redenaar was nu niet meer te houdenhij klauterde op een stoel en de golven van zijn welspre kendheid rolden door de zaal, totdat zjj zich oplosten in een „zij leven hoog" op de beide bruidsparen en in een jubelend hoera-geroep. In den nitgang naar den tuin stond Paula en riep met geweldige stem „Juffrouw Ottilie waar zit n toch f Juffrouw Ottilie „Hier zijn we al. Wat is er dan?" vroeg Alsen, met Ottilie te voorschijn tredend. „U moet met de bruidsparen klinken. Er is juist een schitterende speech afgestoken, die had u eens moeten hooren. U hebt heel wat gemist." „Werkelijk En beiden lachten, zoodat Paula hen geheel onthutst aankeek. „Maar nu komen wij ook weer in de zaal," zei Alsen, „gaat u maar vooruit, Juffrouw Paula en vertelt n maar, dat men nu ook met ons kan klinken." De 7an geluk stralende gezichten van die beiden lieten Paula niet langer in twijfel, waarom het hier ging. „Lieve hemel dan kan ik u beiden ook gelukwenschen. Neen, maar dat is prachtig mijnheer Alsen juffrouw Ottilie dat zal me binnen een gejuich geven. Een nieuw bruids paar op de bruiloftHoera I* En Paula stormde hen vooruit naar de zaal, overal het groote nieuws ver- 6373.22 „-.74 9937.53 1.23 6566.65^ -.91 20655.77 1.08 22186.91 1.83 17290.— 2.08 Zevenbergen 8602 Praneker 8054 Bolsward 7226 B. op Zoom 19113 Doetinchem 12303 Goes 8293 Omtrent de gemeenten Zierikzee en Ter Neuzen zijn de commissie meer uitvoerige gegevens bekend, verwerkt in onderstaande-li slaat(gegevens L922) Steenbergen Zevenbergen Donge Enkhnizen Zierikzee Goes 9294 8602 7919 8461 6852 8293 Uitgaven voor politie in 1922 f 17805,41 - 10174,02 - 16218,98 - 17598,44 - 16220,791 - 32323,75J Per 1.91 1,18 - 2,05 - 2,08 - 2,38 - 3,90 Omschrijving politiepersoneel. Opmerkingen. uit Doodat eenzelfdeadvertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. kondigend. En toen zjj daarna zelf binnentraden, had het geheele gi schap zich in twee gelederen opgesteld en begroette hen, terwijl zij daar- tusschen door marcheerden, met zak- doekgewuif en vroolijke gelukwenschen. Zoo snel als hij kon had de bruilofts- vader de glazen opnieuw doen vullen en onder schetterende fanfares en een driewerf hoera op het derde bruidspaar, werd opnieuw verheugd geklonken en gedronken. Maar toen eindelijk het gejuich een beetje bedaard was en opnieuw tot dansen werd overgegaan, zag men hen beiden niet meer. Zij waren stilletjes het gezelschap ontvlucht en liepen thans tezamen arm in arm door de reeds stil geworden straten in een zaeht teeder gesprek gewikkeld, op weg naar huis. Beiden voelden zich over. gelukkig en dankbaar gestemdzij verlangden naar een rustiger omgeving, waar het feestrumoer hen niet meer vermocht te storen. Alsen wist na, dat hjj zich nooit weder die moedelooze, wanhopige man zon gevoelen, als in dien bewusten ongeluksnacht, nadat die schurkachtige von Flügge hem van Hoofdstuk III. Openbare veiligheid. Reeds bij de behandeling van de rekening voor 1922 heeft de commissie er op gewezen dat de uitgaven voor politie haar zeer hoog voorkwamen. De gegevens die van andt-re gemeenten werden verkregen bevestigen die mee ning, zooals nit onderstaand overzicht m ige blijken De commissie ziet de noodzakelijk heid van het groote aantal agenten niet in. Goes is een plaatsje met een zeer rustige bevolking, zonder industrie zijn laatsten penning had beroofd. Als een langzaam vervagende droom leefde die treurige tijd nog slechts flauw in zijn herinnering voort, om plaats te maken voor nieuwe levenskracht en heerlijke toekomstdroomen Eenige maanden later had wederom een dubbele bruiloft plaats. Want ook Tiue was uit haar provinciestadje ko men opdagen met haar uitverkorene, een jongen, rijken grondbezitter. Op Alsens verlangen werd dit dubbele feest in dezelfde zaal gebonden, waar ook papa Kieker zijn eerste schoonvaders- triomphen had gevierd. Hel werd een allergezelligst feeBt, waartoe de schelm- sche Tine niet weinig bijdroeg. Want natunrlijk moest zjj allen aanwezigen nog weer eens in geuren en kleuren haar avonturen op de „Hasenheide* vertellen. Met haar snaaksche uitvallen verwekte zij de uitbundigste vroolijk- heid, zoodat zelfs schoonpapaatje" eerlijk moest bekennen, dat de vreugde op de Kiekersbruiloft niet zoo'n hoog tepunt had bereikt. Tine vestigde zich natuurlijk met 8 veldwachters. 1 chef-veldwachter, 2 veld wachters le kl., 1 veldwach ter 2e kl.volgens opgave 1 man te weinig. 1 chef van politie, 1 hoofd agent, 1 veldwachter, 3 agenten. 1 inspecteur, 7 agenten. 1 commissaris, 8 agenten. 1 commissaris, 1 hoofd-agent, 14 agenten. van beteekenis, waardoor wellicht een groote politiemacht noodzakelijk zou zijn. In verband met de bovengenoemde cijfers stelt de commissie voor het aan tal agenten te verminderen op acht met handhaving van den hoofdagent. Volgnummer 134. Kleeding en uit rusting der politiedienaars en veld wachters. In verband met het bovenstaande stelt de commissie voor dezen post te vermind ren met 6 x f 175 f1050. haar ideaal-echtgenoot, op wien zij uitermate trotsch was, op haar mooie landgoed. Alsen had het gelnk de com pagnon van den directeur Leiluer te worden. Deze laatste had in den loop- der jaren maar al te zeer de capaci- ten van Alsen leeren waardeeren. Onder hun beider kundige leiding namen de zaken der "Sirius" een hooge vlucht, waarvan de roep ver buiten Duitsch- uitging. De zomervacantie brachten Alsen en Ottilie steeds door bij Tine op haar heerlijk buitenverblijf. Omgekeerd be zochten Tine en haar man meermalen Berlijn om van de talrijke Berlijnsche genoegens te profiteeren. Gelukkig en tevreden verliepen de jaren. Alsen hield zijn Ottilie, zijn dierbare echtgenoote, in hooge eere. Zij was het, die hem eens de reddende hand had toegestoken en hem van den ondergang redde. Aan haar had hij zijn levensgeluk, zijn tegenwoordige positie te danken, aan Ottilie Dehnhardt zijn harten-vrouw. EINDE.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1