BIJVOEGSEL ooEsoisi mmi NECROLOGIE. STADSNIEUWS, Rechtszaken, VAN DE NIEUWJAARSNUMMER 1924. Oudejaarsavondstemming. Levensstroomen vloeien zachtkens Naar de koele zee des doods. Op het scheepje, dat de mensch is, Staat God's liefd' als loods. Deze voert het ranke scheepje. Over stroomen, over zee, Langs de rotsen en de riffen Naar een veil'ge reê. Moog' de wilde stormwind gieren Door de touwen van het want, Als de nood het hoogst gestegen, Speuren we Gods hand In hel afgeloopen jaar zijn de vol gende bekende personen overleden te Goes J. Snoep, vroeger onderwijzer aan de Chr. School (Wijngaardstraat), rustend hoofd der school van Talitha Kurni te Zetten A. E, Jansen, oud gemeenteraadslid, collecteur der Staats loterij P. van der Crab, griffier bij hat KantongerechtTaco H. de Beer, oud-leeraar aan de R.H.B.S.Dr. mr. W. Dicke, oud-gemeenteraadslid, over leden te 's Gravenhage A. L Brouwer, ierraar aan de R.H.B.S. te Leeuwarden, vroeger te Goes; ds. P. N. Pikaar, emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk (vroeger te Goes) te Velp. In de Provincie Jac. Almekinders te Kapelle; C. A. Leempoel, vroeger onderwijzer aan de O L. school te Wolfeitsdijk, te Sprang L. A. E. van der Leij, oud-leeraar aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers en aan het Gymnasium te Middelburg, overleden te ApeldoornC. van Damme, wethouder te Baarland C. van de Velde, wethouder te BorsseleB. de Jonge, gep. veldwachter te Hoedekenskeike Dr. E. L. de Leeuw, secr.-penningm. van het bestuur der Visscherijen op de Zeeuwsche Stroomen, regeeringscom- missaris in het Ceutraal Oesterbureau (te Iereeke), officier in de Orde van Oranje Nassau, ridder van de Dane- brog-orde te Bergen op Zoom ds. A. Delfos, emeritus Ger. predikant te Hel- levoetsluis, vroeger te Kamperland C. J. Kostense, dijkgraaf, Krui- ningen de oud-gemeenteraadsleden J. Polderman en D. Schipper te Ierseke; ds. H. van Essen, Ned. Herv. predi kant te Oudelande Mevr. Dijckmeester, ichtgenoote van deu vroegeren -com missaris der Koningin in Zeeland te 's Gravenhage M. de Korte, oud-hoofd der O. L. school, secretaris der Groene Kruisvereeniging, voorz. der Vrijz. Kiesvereeniging te Ierseke C. A. Gunst, lid der Prov. Staten van Zee land, oud-lid (wethouder) van den gemeenteraad te Oud-Vosmeer; S. Wisse, oud-lid van den gemeenteraad te Kapelle, te Waarde; J. Reijnhoud, wethouder, Rilland-BathJ. Verlare, oud-raadslid te Krabbendijke0. W. Let sen, oud-hoofd der Chr. School te Ierseke, oud-leeraar aan de Chr. Nor maalschool te Goes, te Stavenisse; W. Nieuwenhuize, oud-lid van den gemeen teraad te Driewegen ds. J. J. Koop- mans, Ger. predikant, vroeger te Hein- kenszand, te RaamsdonksveerM. G. Verbeek, oud-lid van den gemeente raad te Hoedekenskerkeds. E. Kuijl- man, Ned. Herv. predikant, te Batavia, vroeger te HoedekenskerkeJ. Blok, oud-wethouder en -kerkvoogd te Waarde; ds. M. A. Rouwenhorst, Ned. Herv. predikant te Leersnm, vroeger te Waar de M. van Oosten, oud-lid van den gemeenteraad en-wethouder te Wemel dinge dr. P. Merckens, oud-lid van den gemeenteraad en wethouder van Vlissingen, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland te Vlissingen; J. G. Moojen, ass. res. van Bonthain, geb. te Kloetingeds. C. Staal, Ger. pred. te Oud-Vosmeer. BinnenlandOud-minister Cremer, de letterkundigen Couperus, Emants en Netscher, de schilder Breitner, de architecten de Bazel en de Klerk en prof. Struycken. Buitenland: Ex-koning Konstantijn van Griekenland, Sarah Bernhardt, Pierre Loti, pres. Harding en Bonar Law. Gebrek aan plaatsruimte noopt ons de neorologie voor binnen- en buiten land te beperken. OUD EN NIEUW wisselen steeds elkander af. Het jaar 1923 verdwijnt, maar Purol verdwijnt niet en blijft altijd verkrijgbaar voor iedereen ter verzorging van elke plek der huid welke ruw is opengesprongen, stuk of ontstoken, gebrand of verwond. Pharm. Fabriek A. Mjjnhardt - Zeist. Nabetrachting, Onze raadszaal is een gezellig en smaakvol ingericht vertrekmet baat fraai behang, aardige witjes en monu mentalen schoorsteen maakt zij een prettigen indruk, vooral wanneer dan nog de groene tafel is gegarneerd met de waardige koppen onzer raadsleden, is het een lust voor de weinige toe schouwers om in stiile afwachting ach ter hei hek dit tooneeltje op te neme». Nog wordt dit artistiek genot later verhoogd, wanneer Deurloo zijn rol goed speelt en als een lucifer op zijn verplaatsbare katheder de lichten aan den raadsheinel ontsteekt. Niet aliijd gaat hem dit even ge- lukkig af, menig klein lucifertje laat soms daarbij het leven. Een ding is er echter, dat de vol maaktheid dezer atmosfeer kat ver storen, en dat is do temperatuur ij de winterdagen. Het verwarmingstoestel schijnt van een ongelukkige constructie te zijn en ondanks de verwoede en oorverdoovende pogingen van den bode, geeft de zwarte kolos er den brui van. Waarschijnlijk is deze eigenschap reeds van ouiien dalum en voldoende bekend bij het dagelijksch bestuur, dat zich gewapend met die weteuschap op nog geen meter afstand heeft neergezet en bij elk normaal fuuctioneerend ver warmingstoestel allang den vuurdood zou zijn gestorven. Aangezien deze drie heeren er even bevroren uitzagen als de rest, nemen we aan, dat ook daar van warmtenitstraling niets is te merken. Een dergelijke kille omgeving is vont het behandelen van een onder, werp als de werkloosheidsbestrijding, wel een gepaste sfeer, wanneer het de bedoeling is om meer zijn hart dan zijn verstand te laten spreken, Hoe aangenaam en verleidelijk het nu ook muge zijn om daaraan toe te geven en te toonen, dat men voor al deze zeer beklagenswaardige slachtoffers van een tijd van depressie, meer wil doen dan misschien verstandig is, heeft men toch als raadslid tot plicht in de eerste plaats zijn verstand den boventoon te laten voeren. In zijn particuliere leven is ieder natuurlijk vrij den aandrang van zijn hart !e volgen, maar helaas zien wij het teleurstellend verschijnsel, dat degenen, die het royaalst en goed- hartigst zijn, bij genezing van de maatschappelijke kwalen uit de gemeen- schapskas, het krenterigst te werk gaan wanneer het uit eigen beurs moet komen en omgekeerd zijn degenen, die voor gematigdheid spreken, bij behan deling uit de belastingopbrengst, vaak niet schriel, wanneer in eigen zak moet werden getast. Dat het goed riemen snijden is van een andermans leer", is bij vele per sonen en politieke partijen de hoogste wijsheid geworden. Het vraagstuk der werkeloosheid is er een, dat verschillende moeilijkheden meebrengt. Het aangewezen genees middel daarvoor n 1. de „werkver schaffing" plaatst den werkgever in een onnatuurlijke positie. Aan het op die manier verstrekte werk, kleeft een luchtje. De werknemer voelt al spoedig, dal het gezocht is om hem aan den gang te houden en dat het niet in een behoefte voorziet. Dit is reeds fnuikend voor zijn ijver en wanneer dan eventueel nog de wijze van uitvoering niet praetisch en oeco- nomisch geschiedt, omdat in de eerste plaats de bedoeling voorzit om werk te „verschaffen" dan is zooals terecht de heer Labrijn opmerkt, de lijntrek— kerij ingetreden. Dit laatste moet worden vermeden, niet alleen omdat het jammer is van den verloren- arbeid, maar ook omdat het demoraliseerend werkt. Wanneer echter alleen werk zou kuunen worden uitgevoerd, dat beslist noodig is, dan komt men weer in con flict met de idee werkverschaffing en zal de werknemer terecht er zich tegen verzetten, dat hiervoor een loon wordt betaald, dat beneden het geldende is. Ieder voelt hoe moeilijk deze werk verschaffing is zonder in een van de genoemde fouten te vervallen. Als derde struikelblok komt nog de geldelijke belooning. Deze kan maar niet willekeurig worden bepaald. De grondgedachte der werkverschaffing moet hierin ook doorwerken nl. dat deze arbeid zoo spoedig mogelijk moet worden verlaten door den werklooze, wanneer hij kans ziet op de arbeids markt een plaatsje te vinden, dat hem op vol loon plaatst. Ook kan niet de maatstaf van zijn eigen beroep worden aangelegd, maar van het werk, dat hij nu verricht en voor welk werk in de open arbeidsmarkt meer wordt betaald. Hierbij moet dus weer reke ning worden gehouden met de loonen in de omgeving teneinde ongewenschte toeetrooining van daaruit te voorkomen. Met al deze dingen moesten B. en W. rekening houden bij de voorstellen die zij hadden ingediend. Wat de hoogte van het loon betreft, dat op f 12,was voorgesteld, daar mee waren de beide socialistische raads leden het niet eens. Zij achtten f 15, gewenscht en noodznlrelijk voor levens onderhoud. Niemand zal beweren, dat het geeu heksentoer is om daarmee rond te komen, doch hier stuiten we weer op een der hierboven aangevoerde redenen, waarom ook het op zichzelf weneche- lijke, niet voor verwezenlijking vatbaar kan zijn. Gelukkig hoorden we van dep heer Van den Bout, de voorzitter van het Burg. Armbestuur, dat deze te werkgesielde werkloozeu niet worden uitgesloten van de uitkee'ing van steen kool. Ook hoorden we tot ons genoegen, dat het Burg. Armbestuur gaarne be reid is geldejijkeu steun aan de gemeente bij deze onderneming te verleenen. Echter is daarvoor goedkturing noodig van Ged, Staten, welke diartoe niet zoo gemakkelijk zijn te krijgen. De heer Labrijn, die als voorzitter der finanoieele Commissie reeds had gewezeu op de gebrekk gen, die ook door de gemeente worden tewerk ge steld, ofschoon zij meer bij bet Burg. Armbestuur thuis hooren, stelde voor om f 3000 subsidie te verzoeken aan het Bnrg. Armbestuur, waarmee de Raad accoord ging, behalve de twee socialiatische leden. De fin. commissie had tegen enkele der voorgenomen werken bezwaar, zoo als het afbreken der doodgraverswoning. het verbeteren der speelplaats en het dempen der Biestermansput. Dat er haast is bij het aforeken van een woning, die altijd nog beter is dan tal van woningen in onze stad, die nog worden bewoond, lijkt onwaarschijnlijk, en ook hier geldt nog dezelfde op merking die door den beer Labrijn over de Biestermansput werd gebruikt, dat het een aardig stukje natuur is. Vooral de Biestermansput zouden we ongaarne missen. Het eenige, wat er tegen is, zon zijn, dat het een ge schikte kweekplaats voor malariamuggen is, doch daaraan zon door bewerken met petroleum wel een einde zijn te maken. Waar aan den overkant van den weg, langs den heelen Oost singel, een groot stinkend riool loopt, dat Ocstvest heet, zal ket wel geen ge- zondheidsmaatregel zijn, die tot dem ping heeft geleid van dit kleine putje en als grondvorming zal het niet voordeelig uitkomen. Wat het doodgravershuisje aangaat, dat ligt zoo schilderachtig, dat het haast jammer is om het op te ruimen, ofschoon toch te eeniger tijd daartoe zal moeten worden overgegaan, nu ei een geriefelijker buitenhuis is verrezen, dat tegen het oude stampeitje staat te vloeken. D Raad .leeft rn' meerderheid de bezwaren van de fin. commissie en enkele andere heeren niet gedeeld en alle voorstellen aangenomen. Onder de andere behandelde onder werpen noemen we nog een verzoek van den heer J. H. Jacobs tot het bouwen van een café-restaurant in de Voorstad, Dit onderwerp is aangehou den en terecht. Er bleek o.a. een weigering te beslaan op een dergelijk verzoek aan den heer Blanker. Ook is het huis in het overgelegde bouwplan zoover naar voren geschoven, dat op dezen allergevaarlijksten boek het uit zicht weggenomen werd. Waar de oude stad al ellende genoeg beleeft van haar ongeschiktheid voor modern verkeer, is het wel zaak om bij dezen nieuw bouw dergelijke fouten niet te begaan. B. en W. bleken hierop al bedacht te zijn, doch de aanvrager dan toch klaar blijkelijk niet. In deze zitting werden ook benoemd de leden voor de verschillende com- missiën. Dit nam veel tijd in beslag en later kostte het berekenen van den uitslag nog heel wat hoofdbreken aan de heeien Vau Melle en Eckhardl. „Het meel wil niet reizen" meende een der raadsleden. Bij de stemmingen over aan te wij zen „raadsleden", hoorden we een paar malen den naam „Overhoff" aflezen van een der stembiljetten, waardoor deze ongeldig werden verklaard. Wij kunnen ons voorstellen, dat een raadslid der S, D. A. P, zoo in zijn gedachteleven is overheerscht door zijn rooden broeder buiten den Raad, dat hij diens geestelijke dienstknecht is geworden. Deze vorm van slavernij komt bij deze partij meer voor. Laat hij er echter voor waken diens naam niet ijdellijk te gebruiken. Daarmee doet hij dit miniatuurtje onder de volksgoden geen dienst, maar maakt hem allicht belachelijk. Witte Bioscoop. Mijn Jongen is een zeer poëtische kerstfilm, het verhaal vau een jongen, die den verkeerden weg opgaat, maar in het lichl van den kerstboom weer tot zijn moeder terugkeert. De ro! van de moeder en van den jongen worden voortreffelijk gespeeld en er komt een alleraardigste meisjtsrol in deze film voor. Ook het bij-programma is aardig. We kunnen een bezoek aanbevelen. Tommï, Met het oog op de plaatsruimte moet Tommy nog wachten. Politierechter te Middelburg. Zitting vau 28 December 1923. J. W. V., 45 jaar, koopman te 's er togen bosch, was in verzet ge komen tegen een vonnis van den Po litierechter van 7 December j.l.f waarbij hij wegens het verknopen van 3 kistjes sigaren, die gezegeld waren met een zegel van f 3, voor den prijs van f 8 per kistje, gepleegd in Zuid-Beveland, was veroordeeld tot 3 maal f 100 boete of 3 maal een maand hechtenis. Bisch bekrachtiging verstek-vonnis. Uitspraak idem. Rro viu< ie-N ieuw s. Heinkeuszaild. Zaterdagmiddag kwam de Raad dezer gemeente alhier in voltallige vergadering bijeen. Ingekomen is een schrij ven van dhr. Luwema dat liij de benoeming tot hoofd der O. L. school aanneemt met ingang van I F'ebruari 1924 en een schrijven van Z.E. deu Minister van Financiën, dat door Item gunstig wordt geadvi seerd bij de Kroon tot het verleenen van een crediet ten behoeve vao een te bouwen plaatsje voor „Eigen Erf". Op eenige reclames schoolgeld wordt gunstig beschikt. Op een reclame van dhr. Dlelemau wordt afwijzend beschikt. 'l'haus is aan de orde de wijziging der begrooting voor 1924, wegens ver keerde toepassing der pensioenwetten. De vooiz. had de traktementen van Burgemeester, Secretaris en ambtenaar Burgerl. Stand bij elkaar geteld en van dit bedrag de 3 pOt. voor eigen pensioen en tot f 3000 5£ pCt. voor weduwen en weezenfouds. De traktementen moeten echter afzonderlek voor pensioenbij drage in aanmerking worden gebracht. Wat een bedrag van ruim f 100 meer dere bijdrage vordert van den titularis die deze verschillende betrekkingen vervult. Weth. Simonse vindt het vreemd dat de voorz. de berekening der pensioenen niet eens heeft ter sprake gebracht in een B. en W. vergadering. De begrooting wordt verhoogd met f 829,80 in ontvang en uitgaaf. Hier van wordt f 100 gebracht op den post onderhoud onderwijzerswoning, wat met het bedrag ad f 175 voldoende wordt geacht om de woning in orde te brengen voor het nieuwe hoofd, wat enkele raadsleden alsnog betwijfelen. De begrooting wordt met algemeene stemmen opnieuw vastgesteld. Bij de rondvraag vraagt dhr. A. van den Dries of het den Burgemeester bekend is, dat de burgerij hoe langer hoe meer de dupe wordt van toene mende baldadigheid van de jeugd. Spr. is van meening dat de politie onvol, doende optreedt waardoor de sehoftig- heid steeds toeneemt en de gemeente berucht wordt. De Raad gaat in zijn geheel hiermede accoord. De voorz. zegt dat hij het optreden der politie scherper zal doen zijn. Ten tweede vraagt dhr. A.v. d. Dries wanneer nu eindelijk aan den aan te te leggen spoorweg zal worden begonnen, in verband met werkloosheid. De voorz. zegt dat half Januari aanbesteding zal plaats hebben» en begonnen zal worden vanuit Goes. Ilansweert. In den nacht van 30 op 31 December heeft het zoo hard gevroren, dat het kanaal door Zuid- Beveland en de schutsluizen geheel dicht lagen. De scheepvaart ondervindt echter hiervan nog geen oponthoud. Ierseke. Herkozen tot ouderling der Ger. Kerk Jac, Kole en tot diakenen A. Jansen en P. Bustraan. 's Gravenpolder. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad dezer gemeente. Ingekomen was een bericht van den heer A. Nijsse, dat hij zijn herbenoe ming Sis lid van het Burg. Armbestuur aanneemt. Van de geineenté' Goes de begrooting van den keuringsdienst 1924. Een verzoek van de gemeente Werkendam om adhaesie op hun ver zoek aan de Regeering, om de bijdra gen voor M. O. te doen verval len. Van de Schoolvereeniging der Bijz. school is een verzoek ingekomen om voor de herhalingsschool te mogen ontvangen vrij licht, verwarming, leer. middelen en een bijdrage van f 5 per leerling. De eerste drie werden ver leend, doch de subsidie werd met 52 stemmen outhouden. De heeren Joziasse en De Koster onthielden zich van stemmen. Door de bewoners van den Vleu- geldijk was een verzoek ingediend om verbetering van dien weg voor hunne woningen. Allen doordrongen van de noodzakelijkheid, werd besloten dezen zomer dezen dijk te verharden, en bereids dadelijk het voetpad te ver beteren. Door den heer A. de Graag is een verzoek ingediend om subsidie voor ziju autodienst. De heer Schouten wil dit punt aan houden, daar de bij gezonden begrooticg opheldering eischt. De heer Joziasse begrijpt niet waaom subsidie noodig ia. Besloten werd alles te onderzoeken en in de volgende vergadering te behandelen. De voorzitter zeide, dat de ligger op de wegen en voetpaden gereed i en wil deze voor de raadsleden ter inzage leggen en daarna ter goedkeu ring aanbieden. Aldus werd besloten. Daarna werd de beslissing van Ged. Staten voorgelezen betreffende de dem ping der sloot bij het postkantoor. Zoodra de weersgesteldheid verbeterd is, zal met het werk een aanvang worden gemaakt. Bij de rondvraag vestigt de heer Lokerse de aandacht van B. en W. op den slechten toe stand van den Kadijk- De voorzitter zeide toe dezen te doen verbeteren. De heer Verhulst informeert nog eens of alle bedragen van het ver volgonderwijs zijn terug outvangeo. De heer Schouten zal het onderzoeken, doch tot heden bad hij geen tijd ge had. Daarna sluiting. In de vacature, ontstaan door bedanken van dhr. Jacs. Lokerse, is tot notabele bij de Ned. Herv. Ge meente gekozen de heer A. Geelhoed. Wemeldinge. Met ingang van 1 Februari 1924 is benoemd tot sluis- meester met standplaats Purmerend de heer J. van Klink, hulpsluismeester, alhier. Woensdag 2en Kersdag ihad alhier in tegenwoordigheid van dhr. H. Dronkers, consul van het Duitsche rijk en tevens secr. van het Prov. Comité tot leniging van den nood van de bevolking van genoemd rijk, de opening plaats van een bazar, die voor dat doel in 4 lokalen van de Chr. School werd gehouden. De burgemeester, dhr. Wabeke, verwelkomde de aanwezigen en dankte allen voor de medewerking der tot standkoming dezer grootsche verzame ling van voorwerpen, dat voor „Elk wat wils" is, inzonderheid een woord van dank aan het dames comité, dat met haar presideate, mevr. Geil, aan het hoofd, znlk een prestatie, zulk een stuk liefdewerk aan den dag heeft gelegd. Dhr. Dronkers bracht dank aan alle medewerkers. Spr. schetste de thans heerschende toestanden die hij zelf als ooggetuige onder de ontredderde be volking had waargenomen en onder- streepte het feit dat Wemeldinge steeds toont voor filantropie een warmkloppend hart te hebben. Het dagelijksch bestuur van het Nederlandsch Steuncomité voor de Weensche kinderen heeft hem zelf bij zijn bezoek aan die stad, bjj monde van haar penningmeesteresse, Mevr. Mary de Bordes, ondervraagd naar den burgemeester en de bevolking van Wemeldinge, voor de groote offers welke zij zich toen voor deze hulpbehoe venden heeft getroost. Dat de verwachting niet is beschaamd geworden blijkt wel uit het feit. dat na het houden dezer bazar op Woens dag en Donderdag jl. een brnto- opbrengsl valt te boeken van plm. f 1950, dat na aftrek van onkosten op ongeveer f 1600 zal kunnen worden overgemaakt. Aangesteld tot houtvester bij de Ned. Heide-Mtatschappij, de heer Jac. Drost, vroeger woonachtig alhier, thaDs in een ondergeschikte betrekking die Maatschappij te Arnhem werkzaam. Krnlnlngen. De raadsvergadering van 28 December j.l., de laatste in dit jaar, was bijna geheel gewijd aan de benoeming van leden van verschillende commissies. In de commissie van Toezicht op het lager onderwijs werden als leden her benoemd Mevr. "W. C. Broeder- Rommel en P. Wiskerke, terwijl be noemd werd als lid de heer J. 0. P. Jansen Verplanke. In de commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd tot lid de heer J. C. P. Jansen Verplanke. Tot leden van de gascommissie werden weder benoemd de heeren A. Dek en A. van der Straaten. Herbenoemd werd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur de heer D.

Goessche Courant | 1924 | | pagina bijlage 1