REGAL NV 1. Nieuwjaarsnummer 1924. Ill jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Vervliegende jaren. Binnenland. cWl£^daad...'n^KUia SIGAREN Gemeenteraad van Goes. P ro vi ncie,- N ieuws ABONNEMENT Prjjs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 6 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesehe Courant ADVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Boss' Drnkkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. COURANT De courant van Donderdag 3 Januari, zal NIET Woensdagavond maar Donderdagmorgen verschijnen. NADRUK VERBODEN. „Helaas, Postumus, Postuums, de jaren vervliegen 1", aidus verzucht de Romeinsche dichter Horatius in dat beroemde vers aan zijn vriend, waarin hij dezen landedelman waarschuwt, dat hij eens zijn land en zijn huis en zijn lieve ecitgenoote zal moeten verlaten en dat geen van de hoornen, die hij bezig is te planten, hem, den meester, zal voegen tet achter de donkere cy- pressen van de begraafplaats. De Oudejaarsdag is als deze dichter telkens op den gezetten tijd neemt hij zijn lier en tokkelt in alle toonaarden het oude lied, dat „als het gras is ons kortstondig leven" en dat „uren, dagen, maanden, jaren" als een schaduw ver gaan. Is het nu al weer driehonderd- vijf en zestig dagen geleden, dat we 't voor 't laatst hoorden, het veelbe- teekenend sein, dat op klokslag van twaalf in den duisteren winternacht weerklonk uit de sirenen van stoom- booten, de fluit van de locomotief, het hoorngeschal van den torenwachter en het geknal van voetzoekers en geweer schoten. Het is, of het gister was. Al weer een jaar ouder, al weer een jaar nader bij 't onvermijdelijk eind. Het gaat zoo snel, als of er, gelijk in Strind- berg's Droomspel, op een knopje ge drukt wordtDag - nacht I Dag - nacht Een knop-omdraai, en weer een jaai verstreken. Twee jaar, vijf jaar. Was het niet gister, die verschrikkelijke dsg, waarop de oorlog uitbrak Dezen zomer zal het tien jaar geleden zijn. Tien jaar, een oogwenkhet zesde uf zevende deel vaneenmenschenleven. Hoe ouder we wordeD, te gauwer het gaat. Nog een paar van die oogwenken en voorbij is alles. Het is of wij, menschen, den tijd niet kunnen bijhouden. We kunnen zóó spoedig niet schikken naar nieuwe levensfasen. Pas hebben we ons er in geschikt, of we zijn er al weer uit ook en staan midden in een ander levens, tijdperk. Een stuk kind, een groot stuk jongeling blijft in den' volwassen menseh. Met grijs haar al, droomen we nog op school te zitten. We ontmoeten een vroegeren jeugd vriend. En meteen ontspant zich ons gezicht, de rimpels verdwijnen jong zijn we weer en samw vervolgen we die onvergetelijke dage», was 't gister, hoogstens eergister Onze kin deren komen, met verrassing nemen we den indruk van hun teere bevallig heid i» ons opwe keeren ons om, en ze zijn ons boven het hoofd ge groeid, Is er verandering, vooruitgang in den woesten loop der jaren Ik zat een concert, te midden der men- chen. En ik mijmerde over hun uiter lijk. Deze oude heer, hoe moet hij er als kind hebben nigezien Hoe weinig verandert in wezt een gelaa*. Hoe bestendigtVh een ge ar, een karakter, een lief' berij E i! »g den ouden liëéT als 1 - geworden kind. Er. meelj bekroop me, omdat hij geen moeder 8eer ^ad. har: 1 eeft moeder; 's nachts wordt hij weer "'in, iu den droom leeft iiT, i« '1 ouderhuis met hoepel-,sn knikkers. Straks, op zjjn sterfbed, zal „poejler roepen. No is hij een Wees. Oud geworden kinderen, oUde weezen, al deze luisterende snenscheri in de zaal. Als kinderen zuf.e" ze sterren, een oogwenk na de geboorte. Als ik kinderen zie, "°g en onervaren, stemt het mij droef,-dat ze straks volwassen zulkszijn. W 11 volwassen wezen beteekent Lbrijd ui ontnuchtering en ontberj. zorg Het is verschrikkelijk, dai iteze teere, argelooze schepseltjes belast zuil met den centenaarslast van het Hoe kort zal hun verpoozing nog duren? Kind zijn, de korte voorberei ding op den volwassen staat. Als ik kinderen zie, zie ik oude menschen. De oogwenk, die ik moet wachten, om ze gebrandmerkt door 't leven te zien, telt nietdag-nacbt I dag-nacht I, voor dat ik tijd heb, mij te bezinnen, groe ten mij krachtige reuzen en gebroken oude laannetjesnauwelijks berken ik hun kindergezicht. Menschenlevens Hoe moeilijk valt het, vaak, te bederkeu of iemand eigen lijk nog leeft of reeds is gestorven ais de bladeren va'len de menschen en elk nieuw voorjaar overstelpt de aarde met irbijsteriDg v*n versch groen MenschenleveDSRijken, tronen, maatschappijen. Werelden. Turgenjeff, de Russische dichter, beschrijft het ge sprek tusschen twee reuzen: deJung- frau en de Finsteraarhorn. „Wat ziet ge vraagt de óóne berg aan den ander, Eenige duizenden jaren vliegen voor bij een enkele minuut. Dan antwoordt de andere berg „Dichte wolken verbergen de aarde; wacht een oogenblik". Weer verloopen duizenden jaren een enkele minuut. „Nn, en thans?", vraagt de Jungfrau. Nu ontwaart de Finsteraarhorn wouden en huizen en kleine kevertjes, die op aarde wriemelen de menschen, Na een minuut schijnt het hem toe, dat de kevertjes in aantal zijn ver minderd nog een minuut en alles is ijs. De bergreuzen hebben genoeg ge praat en gaan slapen. Aldus ziet de wereld er uit, aan schouwd in het licht der eeuwigheid. Het giootsche, blijvende, bestendige in al dit schijnbaar wisselende en ver vliegende stemt tot rust en vertrouwen. De jaren vervliegen wij vervliegen mee. Maar de kern der wereld, de kern van hei leven blijft. En om die kern, om het wezenlijke is het te doen de rest is bijzaak. „Snelt dan jaren, snelt vrij henen- God mijn God verandert niet". eind van den //Derden weg/y te Riilaad- Bath, bij den Separatiedijk Aeht de minister bestendiging van den gevaarlijken wegtoestand aldaar verantwoordelijk Zoo niet, is de minister dan bereid, stappen te doen om allereerst te komen tot verbetering van bet weggedeelte, dat Zeeland met Brabant verbindt, en althans de twee gevaarlijke bochten (de boven aangegevene en die bij het station Woensdrecht) onschadelijk te maken, daarvoor een gedeelte van de uitge trokken som voor Zeeuwschen wegen aanleg bestedend De Kabinetscrisis. Naar de Kamer-corresp. der N.R.Ct. van betrouwbare zijde verneemt, is het sinds de jongste vergadering der anti revolutionaire partijclub vrijwel een uitgemaakte zaak, dat de veelbesproken formatie door de rechterzijde geen praetische resultaten zal opleveren. Dit schijnt goeadeels toe te schrijven aan de houding der anti-revolutionairen, die den heer Goliin, wars als deze is van alle concessies, niet ontrouw willen worden. Omtrent de voorgeschiedenis van de wonderlijke opdracht aan de rechter zijde verneemt de correspondent dat het aanvankelijk in de bedoeling lag de formatie op te dragen aan de heeren Ruijs de Bieren brouck en Colijn. Hiermede ging echter de heer Schokking, de leider der c. h,, niet accoord. FJIcwoutsdijk. Bij Kon. besluit ia de standplaats gemeente Ellewoulsdijk van den notaris L. A. Beth, op zijn verzoek, veranderd in de standplaats gemeente Ovezande. Borsselc. Voor het voorl. machinis ten-diploma slaagde te 's Gravenhage de heer I. v. d. Velde, alhier. Waarde. In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur herbenoemd de heer M. Allewijn. Tot lid van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs werd herbenoemd de heer M. v. Weele. Een suppletoir kohier hondenbelasting werd opgemaakt en vastgesteld met drie aanslagen. i Verder werd mededeeliug gedaan van een schrijven van Ged. Stalen, waarbij de jaarwedden der wethouders werden bepaald op vijftig gulden. 's Heer Arendskerke. De in deze grm. gehouden collecte voor Duitsch- land heeft f 300,10 opgebracht. Kspelle. In de goederenloods, aan het station KapelleBiezelinge alhier, ïgei jken van Donderdag op Vrij- B geacht, Ontvreemd zijn o.a. artikelen. De politie doet ijverig onderzoek. Gevaarlijke bochten. Het Tweede Kamerlid, de heer f Kersten, heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gericht: Draagt de minister kennis van het auto-ongeluk, dat gebeurde aan het Van de discussies van Jen Gemeen teraad van dat gedeelte der vergade ring, waarvan we in ons vorig nr. een verkort verslag gaven, vermelden we nog het volgende Bij de subsidie-kwestie voor nor malisatie zegt dhr. v. Poelgeest, dat normalisatie al heel oud is. Napoleon is de groote normslisator. Er is thans een commissie om in alle landen van Enropa en in Amerika eenheid te brengen in verschillende onderdeden. Reeds is eenheid gebracht in den schroef draad. De neutraen kunnen als soort van tusschen personen tusschen de oor logvoerende mogendheden in deze veel doen. Maar het kost veel geld. Ver schillende fabrikanten geven een rijd voor normalisatie om de gebruikers in de gelegenheid te stellen om een bij drage te geven en hierdoor de nor malisatie te steunen. Spr. acht het bedrag van B. en W. te laag. Gevraagd wordt f 25. De uitgaven voor 1924 bedragen f 240Ó0, Men rekent op een totale ontvangst der gemeenten van f 7000. Wordt deze miader, dan kan minder intens worden gewerkt. Spr. wil f 25 geven. Café-restaurant I. Het voorstel omaan dhr. J. H. Jacobs toestemming te verleenen tot het bou wen van een café-restaurant op den hoek van de Wilhelminastraat en de Voorstad, lokte langdurige discussie nit. Voorgelezen werd een adres van protest van bewoners van het oostelijk deel van bouwplan I en van dhr. Blanker, aan wien 4 jaar geleden geweigerd werd een café- of verlof zaak te openen in bouwplan I, en die thans zijn verzoek wenscht te zien gehandhaafd. Dhr. Crucq vindt muziek geen be zwaar, mits op gepaste tijdenook zitten er voor de gemeente inkomsten aan vast, zoodat het nuttige met het aangename vereenigd kan worclen. Wel heeft spr. klachten gehoord, dat hij den een langer gedanst en langer mu ziek gemaakt mag worden dan bij een ander. Spr. wil geen onderscheid. Ook voor vreemdelingen is het wel gemak kelijk, wanneer zij zich hier kunnen verfrisschen. Dhr. v Poelgeest vraagt of reeds een rooilijn is vastgesteld. Het plan houdt geen rekening met de eischen van het verkeer, het staat op een hoek en zoo ver mogelijk naar voren en het kan prachtig naar achteren door er voor een tuin te maken. B. en W„ aldns de voorz., hebben al aandacht geschouken aan het behoud van vrij uitzicht in verband met een adres van de Ned. Automobielclub. Dhr. v. Poelgeestde bouwer niet, dit blijkt uit de indeeling op de plannen. Dhr. de Looff' meent dat bij ver plaatsing naar achter de trottoirband, die reeds ligt, ook zal moeten worden gewijzigd. Dhr. Buys vindt een speelplaats voor kinderen vóór gevaarlijk met het oog op het inrijden van auto's. Dhr. v. Poelgeest zegt dat de tuin geen publieke weg wordt, er moeten geen auto's door rijden. Dhr. Goedbloed meent dat dit bouw plan uitsluitend is een woongelegenheid en wijst op de consequenties als hierin verandering wordt gebracht. Men zou de villa van mevr. v. d. Have dan wel voor café kunnen gaan inrichten. Men kan toch naar den Tol of naar Tivoli gaan. Spr. zou het ook onbillijk vindes om aan Jacobs toestemming te geven, terwijl Blanker werd afgewezen. En het zou een café zonder vergunning moeten zjjn. Dhr. Vienings wijst er op dat indertijd de bouw van een garage geweigerd is, omdat tot laat in den nacht de menschen last van de auto's zonden hebben. Maar dit wordt een melksalon of lunchroom en geen café. Spr. vraagt waarom vroeger aan Blanker is geweigerd en stelt aanhouding tot een volgende vergadering voor. Aldus beslo ten. B. en W. hebben geen bezwaar. Dhr. Eckhardt wijst er nog op dat ook voor melksalons wel eens laat auto's staan en er wordt wel eens evenveel drank gebruikt als in een café. Dhr. Stieger verwondert zich erover dat ae heer Goedbloed in de Grond- commissie het voorstel voor accoord teekende. Dhr. Goedbloed zegt alleen te heb ben beoordeeld of verkoop van grond voor de gemeente voordeelig was. Er was toen ook nog geen prae-advies van B. en W. Op opmerkingen van dhr. Crucq antwoordt dhr. V. d. Bout dat de Armenraad openbare verpachting voor schrijft, hetgeen elk jaar geschiedt voor den tijd van 7 jaren. Spr. zegt dat door twee pachters van een zelfde stak grond geheel verschillende opbrengsten verkregen worden. In dit verband klaagt spr. er over dat aan de Schans (het z.g. genadewerk) enkele perceeltjes er treurig bij liggen. Spr. merkt nog op dat het B. A. bij de verpachtingen niet „melkt" en dat het wel eigen aardig is dat de hooge pachten vaak het eerst binnenkomen. Dat de bode tegen vergoeding van een dubbeltje armengeld thnis bezorgt is spr. niet bekend. Dat zal onderzocht worden. Wél komt het voor dat de menschen het voor elkaar ontvangen, Wat de kosten der weeskinderen be treft, zwakke kinderen kosten veel geld en voorts is het een prijzenswaardige gewoonte van het B. A. om zooveel mogelijk te zorgen dat de kinderen bij meerderjarigheid hun brood kunnen verdienen. Voor gebrekkigen is dit wel eens bezwaarlijk, Commis sies. Herbenoemd werden in de navolgende commissies Gascommissie Mr. J. H. M. Stieger (aftr.) met 12 St., J. W. Vienings (aftr.) met 9 st. en Ir. J. v. Poelgeest (aftr.) met 12 st. Commissie voor de Strafverorde ningen Mr. J. H. M. Stieger (aftr.) met 11 st. en Mr. J. W. Goedbloed (aftr.) met 11 st. Financieele CommissieP. C. Labrijn (aftr.) met 9 st., Mr. J. W. Goedbloed bij 3e stemming met 8 st. en J. M. v, Bommel van Vloten (aftr.) met 11 st. Commissie voor het Grondbedrijf Mr. J. H. M. Stieger (aftr.) met 11 st., Mr. J. W. Goedbloed (aftr.) met I 10 st. en J. A. Flink (aftr.) met 10 st. Afgevaardigde en pl.v. afgevaardigde ter vergadering van aandeel houders N. V. Waterleiding Mij „Zuid-Beveland" Mr. J. W. Goedbloed (aftr.) met 9 st. en M. P. de Looff (aftr.) met 8 st. I Gedelegeerde leden in het Bestuur der AmbachtsschoolA. L. van Melle (aftr.) met 9 st. en J. W. VieniDgs I (aftr.) met 9 st. De voorz. deelt een schrijven mede I van den dir. van gemeentewerken, waarin wordt gezegd dat, indien de voormalige doodgravers woning weer bewoond zou i worden, er heel wat kosten op zouden komen, wat ze niet waard is. Dhr. Crucq zegt dank aan B. en W. voor den steun aan werkloozen, waarmede alleen wat lang is gewacht. Het loon acht spr onvoldoende. Wat is nu f 12. De noodzakelijke levenr- middelen als aardappelen zijn of worden duur. Verder is de huurcommissie op geheven wat tot huurverhooging kan leiden. Spr. stelt een weekloon van f 15 voor. Spr. zou wenschen dat de te werkstelling in overleg met de raads commissie zou geschieden. Dhr. Buijs voegt hier nog aan toe dat volgens het plan van B. en W. aan den Heernisseweg het water toch nog over de trottoirs zal loopen. Spr. aeht het voorstel oneconomisch en zou de straat afdoende willen verbeteren 0 a. door uitkisting. Aan de fin. com missie vraagt spr. welke werkman zoo veel verdient dat hij over kan houden voor werkloosheid. Tegen de uitdruk king „zorgeloosheid" in het rapport protesteert spr. Dat heeft hem diep gekrenkt. De commissie kan er niet over oordeelen. Heel het rapport is zuiver kapitalistisch, om zich zoo goed koop mogelijk van de werkloozenzorg af te maken. De werkloozen kunnen op twee manieren geholpen worden werk of stenn. Steun willen we nietdus werk. Spr. wil het dempen van de Biester- mansput handhaven. We moeten niet tiachten uit de werkloosheidszorg een voordeeltje te behalen voor de ge meente. Dhr. Labrijn meent dat er voor dergelijke groote woorden geen plaais is. De fin. commissie heeft de zaken nuchter bekeken, zij is niet onme doogeod. Maar zij moet niet de be langen van één categorie behartigen, maar van de geheele gemeente, zij moet de zorg voor de gemeenschap in het oog houden. Spr. meent dat de werk loozenzorg zich vroeger te veel heeft uitgestrekt over lieden, die bij het Burg. Armbestuur thuis hooren. Goede ambachtslieden ziet men hoogst zeldm naar de gemeente gaan. De commissie meent te moeten waarschuwen tegen arbeidsschnwen en gebrekkigen. Niet op de gemeente rust de taak deze menschen op kostbare wijze te werk te stellen. Het loon van f 12 nicht spr. te hoog genoeg voor menschen, die niet het gewone werk kannen presteeren. De schande over de uitdrukking „zorge loosheid" wijst spr. af. De commissie meent dat een werkman die in den goeden tijd een goed loon verdient, daarvan kan en moet overhouden, vooral in die bedrijven, dienn en dan regel matig aan stilstand onderhevig zijn. Spr. oefent critiek uit over de wijze waarop in de gemeente het te werk stellen der werkloozen is geschied. Stuitend is de wijze geraest waarop zij de lijn hebben getrokken. Daarom wil de comm. productief werk waarbij dit niet kan geschieden, niet b.v. het vervoer van materiaal in kipkarretjes van het eene eind der stad naar het andere. Spr. heeft een heel anderen kijk op de zaak, dan de vorige sprekers. Spr. eerbiedigt hun standpunt, maar ëiBoht van hen dat zij zijn kijk op de dingen, die even eerbiedwaardig is als de hnnne, respecteeren. De voorz. benoemt in de commissie van advies i z. werkloosheid de heeren Goedbloed, Vienings, de Looff, van Melle en Crucq. Dhr. Goedbloed vraagt naar het aantal werkloozen. De voorz. antwoordt dat het aantal niet bekend is. Dhr. v. d. Bout zegt dat we in de hoop geleefd hebben, dat de aanbeste ding der spoorwegwerken in Nov. zou hebben plaats gehad. Bovendien heb ben de werkzaamheden builen langer geduurd dan anders. Daarom zijn we wat laat met deze voorstellen. Hierna worden de verschillende voor stellen behandeld, waarbij, die, welke door de fin. commissie bestreden wor den, eenige discussie ontlokken, dit zijn het afbreken der vroegere dood graverswoning, het verbeteren der z.g. speelplaats en het dempenjder Biester- mansput. Dhr. Labryn zegt dat de fin. com-, missie overtuigd is, dat de doodgra verswoning slecht is, maar als nood woning zou men er b.v. nog behoefte aan kannen krijgea, Er zijn nog"wel slechtere woningen, die bewoond zijn. Dhr. v. d. BoutDat ftj helaas waar. Maar zoo kan het niet blijven

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1