Hartenvrouw, K\ 153. Zaterdag 29 December 1923 HO jaargaug. /Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. STADSNIEUWS. FEUILLETON. hellmuth miêlke. Tegen schraalheid Provincie-Nieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartakl, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent, herschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond GOME Uitgave Naam). Vennootschap Goesche Conrwisi ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Klcenwens Ross' Drnkkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. COURANT Het Nieuwj aarsnummer zal Maan dagavond, 31 December, als ge woon verschijnen. De courant van Donderdag 3 Januari, zal NIET Woensdagavond maar Donderdagmorgen verschijnen. Ver. van Vrijz. Godsdienstigen. Maandagavond 81 Dec. (Oudejaars avond) 7 uur, zal een godsdienst oefening gehouden worden onder leiding van Ds. J. N. Paitist, van Middelburg. Er zal gelegenheid zijn iets bij te dragen voor den nood in Duitschland. zondagsluiting apotheken. Zondag a.8. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. v. d. Hoek voor het publiek zijn geopend. Dinsdag 1 Januari (Nieuwjaarsdag) zal de apotheek van dhr. La Porte voor het publiek zijn opengesteld. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 30 December, des avonds te half acht Ds. J. Koekebakker. Stokken voor den Gemeenteraad. Verordening Straten enz. B. en W. stellen voor het besluit van 29 Aug. 1923 i.z. de handhaving der orde op het Stationsplein (ten ge rieve der Dir. der Ned. Spoorwegen, welke standplaatsen wenschte te ver huren aan de verschillende omnibus- d ensten) in te trekken, daar Ged. St. tegen dit besluit bezwaar maken, aan voerende, dat hiermede de handhaving der orde zou worden opgedragen aan de Dir. der Ned. Spoorwegen inplaats van aan de politie. Ook met een ge wijzigde redactie, door de spoorwegdir. ontworpen, gaan Ged. St. niet aceoord. Slemdistricten, Stemlokalen. Aangezien door aanbouw van wonin gen in de stemdistricten III en IV (waarin de Bouwplannen 1 en II) het voorschrift dat een stemdistrict in den regel niet meer dan duizend kiezers zal bevatten, niet zal kunnen worden na geleefd bij de huidige regeling, stellen B. en W. een nieuwe indseling in stemdistricten voor. In stede van 4, worden 5 districten voorgesteld. Als stemlokaal voor het nieuwe district wordt de groote ver gaderzaal van het Schuttershof gedacht. Subsidie. B. en W. stellen voor aan de Ver. v. Ned. Gemeenten een jaarl. subsidie van f 10 te verleenen voor het Fonds voor Normalisatie. Met normalisatie wordt bedoeld het vaststellen van vaste modellen voor verschillende benoodigd- heden, als gresbuizen, trottoirbanden enz. enz. waardoor besparing kan wor den verkregen. Verkoop Bouwgrond. B. en W. stellen voor om aan dhr. J. H. Jacobs te Ktoetinge toestemming te verleenen tot het bouwen van een café-restaurant op deu hoek van de Wilhelminastraat en de Voorstad in Bouwplan I, onder voorwaarden dat in of nabij de inrichting nimmer auto- 47 door Uit het Duitseh vertaald. (Nadruk verboden.) En eenigszin8 bitter voegde hij eraan toe„Wij moeten de teleurstellingen ran het leven maar nemen zooals ze rallen, erenals immers aan de rozestruik ook niet alle knoppen bloesems worden. Onze beste bedoelingen, onze edelste gevoelens, hoe dikwijls worden ze miskend en smadelijk beloond.» Een lichte bleekheid vertoonde zich op haar gelaat bij zijn laatste woorden, waaraan zij een geheel andere betee- kenis gaf. ,U hebt helaas recht om zoo te spreken," zei ze zachtjes. „Als u eens wist, hoeveel leed het mij thans nog doet en hoezeer ik er berouw over matische muziekinstrumenten aanwezig mogen zijn en aldaar nimmer muziek mag worden gegeven. De ontworpen inrichting voldoet aan eischen, welke uit schoonhefdeoogpunt mogen worden gesteld. De Sasmeester en de Saskuecht verzoeken dat hun elk om de 14 dagen een vrije Zondag zij gewaarborgd. B. en W. stellen voor een bedrag van f 3,per Zondag beschikbaar te stellen voor hulp, aangezien het getal schepen te groot is (gemiddeld 5 73 p. Zondag) dan dat de sluizen door één persoon kunnen worden bediend. Den laatsten tijd bereikten 6. en W. klachten betreffende het drijven en leiden van vee door de gemeente. Dit geschiedt gemeenlijk in tamelijk grocte troepen door slechts enkele personen, met o.m. dit gevolg, dat plantsoenen worden vertrapt, aanplantingen be schadigd, enz. Na bespreking met vertegenwoordi gers van den Zeeuwschen Bond van Veehandelaren, stellen B. en W. voor, een bepaling in het leven te roepen, gelijk onlangs te Middelburg is vast gesteld, voorschrijvende voor het ge leiden van vee één persoon voor elke drie stuks. Voorts stellen B. en W. voor dat degenen, die gewoon zijn vee ter markt te brengen, in de gelegenheid zullen worden gesteld, om tegen eenige ver goeding aldaar een vaste standplaats in te nemen. De Commissie voor Strafverordenin gen gaat met het voorstel aecoord. Burg. Armbestuur. B. en W. stellen voor de begrooting Burg. Armbestuur 1924, sluitende in ontvangst en uitgaaf werd een bedrag van f 112.584,80, goed le keuren ge- ljjk ze is aangeboden. B. en W. bevelen de volgende per sonen aan in de navolgende commissies (per 1 Januari 1924.) Burgerlijk Armbestuur, Afdeeling Armenzorg: P. A. de Ligny (aftr.), M. FrankenBurgerlijk Armbestuur, afd. Weeshuis: E. C. van Dissel (aftr.), Ir. J. van Poelgeest Regentes Weeshuis Mevr. M. Breetvelt-Ittmann (aftr.), Mevr. J. C. Zweede-BroederCom missie van Toezicht op het Middelbaar OnderwijsMr. J. A. A. Fransen van de Putte (aftr.), P. C. Labrijn; Com missie van Toezicht op het Lager Onderwijs1. Mevr. H. Kranenborg- Heslinga (aftr.), 2. Mevr. P. Zuring- Koopmans, 1. D. C. C. Verschoor (aftr.), 2. J. M. Commissaris. Spoorwegaanleg op Zuid-Beveland. B. en W. stellen voor om aan de dir. der N.V. Spoorweg Mij „Zuid- Beveland te verkoopen een stukje watergang (8 aren 40 c.a.) voor f 8.40. Werkverschaffing aan werkioozen. Wij laten hier de gedetailleerde voor stellen van B. en W. i.z. werkverschaf fing volgen 1. Het rooien der hoornen, bedoeld in Raadsbesluit van 14 November 1923, no. 11, het uithakken der koppen, het maken van mutsaards en het opruimen van een en ander f 100 heb, uw trouwe, onbaatzuchtige be doelingen miskend te hebben.» „Wat hebt u miskend vroeg hij verwonderd. „U zelf toen op dien bewusten middag in den dierentuin, toen u mij waarschuwde en ik u koel en stroef afwees. Ontkent u het maar niet, u hebt mij zulks nooit vergeven of ver geten, uw gedrag sinds dat u hier bent toont het mij duidelijk genoeg. Eu ik moet mijzelf bekennen, ik heb dat verdiend. Steeds weer wilde ik u schriftelijk om vergeving vragen terwijl u in Brussel was, maar ik heb die zelfoverwinning niet kunnen behalen.» „Juffrouw Ottilie 1» riep hij harts tochtelijk. „Ik geef u de verzekering „Neen, voor u weer naar Brussel vertrekt, moet ik het bekennen. De geheele verschrikkelijke waarheid werd ons geopenbaard, toen mijn mama een brief van twee heeren ontving, die het schandelijk karakter van dien man in dat schrijven bevestigden. Maar hij waagde het zelf ook niet meer ons onder de oogen te komen. Met een en openspringen der huid. Purol in doozen 90, 60 en 30 ct. Bij apoth. drogisten. 2. het afbreken van de vroegere doodgraverswoning aan den Begraaf- plaatsweg, waartoe reeds werd besloten in 1919 doch die in verband met den toen heerschenden woningnood nog zou worden verhuurd tot de in aanbouw zijnde woningen in de bouwplannen zouden zijn voltooid, met bijbehooreude werkzaamheden als het schoonmaken der steen, egalisaeren terreiu enz. f 300 3. het afbreken van ae schuur, in gebruik bij GunBt, staande in bouw plan I, schoonmaken steen, egaliseeren grond enz. f 200 4. het dempen van de sloot aan het begin vau den Westsingel, onder voorbehoud, dat de eigenaars der aldaar slaande woningen de bruggen opruimen, keldergalen bemetselen, enz aanvoer van den grond met handkarretjes en het aanbrengen eener rioleering voor het hemelwater met enkele putjes f 1150; 5. het dempen en rioleeren van de sloot langs de Schipperswegeling, waar op door den Raad reeds meermalen is aangedrongen f800 6. voortzetting verbetering West singel (vanaf den nieuwen verkeersweg tot aan den 's Heer Hendrikskinderen- dijk) f 1350'; 7. het opzuiveren en recbtmaken der vestkanten van beide vesten, uit trekken riet, baggeren langs de kanten f 500 8. verbetering van het plantsoen langs den nieuwen weg Westwal (vanaf ingang Ravelijn „de Grenadier» tot aau den moddetb-k tegenover de Agues- gang), welk plantsoengedeelte lager ligt dan de nieuwe weg en opgehoogd dienc te worden f 450; 9 het opknappen van de z,g. „Speelplaats» en den dijk langs de Bocht van Guinea, het in orde maken der taluds, straatje en geheele riolee ring over den dijk, trappen naar be neden verbeteren, benedenstraat her- leggen, afheining met ligusterhaag langs den bovendijk aanbreDgeu enz. f 2200 10. het maken van betonplaten voor de havenboorden ter vervanging van oude steenglooiïngen bij het Sas even als vorig jaar f 2000 11. het dempen van den z.g. „Biestermansput» aan den Oostsingel met afval puin en grond van het ter rein der gemeente-reiniging, met hand karren weg te halen en aan te voeren f 1500 (dit bedrag is weliswaar niet voldoende om den geheelen put te dempen, maar indien genoemd bedrag verwerkt is, zon onder de oogen te zien zijn of werkverschaffing nog langer noodzakelijk is). Voorts is ingekomen een verzoek van bewoners van den Heernisseweg om over te gaan tot bestrating van dit stadsgedeelte en tot verbetering van de rioleering aldaar, De kosten van alge- heele bestrating worden door den Directeur van Gemeentewerken ge raamd op f 5500 en die van verbete ring der rioleering op f670. Het komt B. en W. voor, dat het verzoek is te billijkende toestand ter plaatse is vooral in het natte jaargetijde onhoud baar. Zij meenen evenwel, dat de kosten van geheele bestrating te hoog zijn en dat voldoende verbetering wordt aan- paar koele schriftelijke beleefdheids zinnetjes heeft hij afscheid genomen, En ik ik kon daar vóór van u denken, dat u hem slechts zwait had willen maken om m(j verdenking tegen hem te doen koesteren Vergeef u mij 1» Zij reikte hem de hand, die hij in de zijne vasthield. „Wilt u mij één vraag oprecht be antwoorden, juffrouw Ottilie?" „Gaarne en oprecht.» „U hebt dien ander eenmaal lief gehad, nietwaar „Liefgehad riep zij uit en bloosde tot achter de ooren, zoodat zij hem trotscher en bekoorlijker dan ooit toe scheen. „Op mijn woord neen;_ heeft zich bij ons ingedrongen, hij had er slag van, een wit voetje bij mijn armen papa te krijgen, op wien zijn adellijke naam en zijn beschaafde ma nieren veel indruk maakten, hij was zeer vriendelijk en voorkomend voor mij, en misschien zou het ongeluk gebeurd zijn, dat ik hem genomen had, maar bemind heb ik hem nooit.» Zjjn hart klopte hoorbaar van loutej gebracht door het leggen van een ver hoogd trottoir met een goede goot daailangs, waarvan de kosten worden geraamd op f 450, zoo lat dan de kosten der verbetering zonden zijn t 1120, derhalve zouden de totaal- kosten bedragen f 11670 (waarvan f 6900 aan arbeidsloon). Rapport der fir werkverschaffing. De financieele commissie is met B. en W. van oordeel, dat werkverschaf fing noodzakelijk moet worden geacht. Zij wenscht er op te wijzen, dat zij het van groot belang acht in ieder geval, waarbij een werklooze in dienst van de gemeente genomen wordt, ern stig te overwegen of de betrokken persoon daartoe m aanmerking dient te komen. Verschillende ambachten brengen uit den aard der zaak mede een werkloosheid gedurende eenigeu tijd van het jaar. Iu vele gevallen is een dergelijk werkmau wel zoodanig bezoldigd, dat hij in staat moet worden geacht voor deu tijd dat hij geen werk heeft, vol doende over te leggen om zonder den steun, dien de gemeente door werk verschaffing geeft, dezen tijd door te komen. Een te lichtvaardig aannemen van zoodanige werklieden moet leiden tot het kweeken van zorgeloosheid, waartegen de financieele commissie meent te moeten waarschuwen. De financieele commissie juicht het voornemen van B. en W. toe, om „in de eerste en zoo mogelijk eenige plaats in dienst te nemen menschen, die ge. woon ziju het geheele jaar te werken, m.a.w. menschen, die werkelijk werk loos zijn". Zij zon aan dit voornemen uitbrei ding willen geven, en stelt aan den raad voor om zich nadrukkelijk uit te sprekeu dat menschen, die door licha melijke gebreken, ongeschiktheid, of arbeidsschuwheid slechtB een gedeelte van het jaar werken, niet in aanmer king komen om als werkioozen in dienst van de gemeente te komen. De commissie meent, dat door con sequente doorvoering van dit beginsel het aantal werkioozen, dat in dienst genomen moet worden, geringer kan zijn dan in vorige jaren. De commissie juicht het eveneens toe, dat B. en W. van oordeel zijn, uitsluitend de aandacht te moeten be palen op productieve werkverschaffiug. Zij meent echter, dat de keuze der voorgestelde werken in dit verband niet in alle opzichten eelukkig is. De commissie is van oordeel, dat de voorgestelde werkverschaffing een ver mindering van de zorgen van het Burg. Armbestuur medebrengt. Waar nu da financieele positie van het Burg. Armbestuur rooskleuriger is dan die van de gemeente, zou zij het billijk achteB, dat in de kosten van de werk verschaffing voor een gedeelte door het Burg. Armbestuur werd bijge dragen. Bovenstaande overwegingen hebben haar er toe geleid om voor te stellen lo. dat uitgevoerd worden de werken genoemd in het voorstel van Burgemeester en Wethouders sub 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, en de verbetering van den Heernisseweg. Ter toelichting diene, dat de com missie dus voorstelt te laten vervallen a. het sub 2 genoemde werk, omdat zaligheid. Maar zij ging verder Naderhand is het mij duidelijk ge worden, dat ik er berouw van zou hebben gehad hem lot echtgenoot te hebben genomeD, ook al was hij niet de man als wie hij zich tenslotte ont maskerde een speler, ja zelfs een valsche speler.» Getroffen keek hij voor zich uit. Zij had dat droevige puDt van zijn eigen verleden aangeraakt. „En herinnert u zich misschien nog, juffronw Ottilie, dat ik toentertijd zeide, dat ik geweest was, wat hij was f» vroeg hij zachtjes. In grenzenlooze verbazing hield zij haar schreden intoen spiegelde zich een beklemmende angst in haar gelaats trekken af. „Jij een speler? Jij Paul 1 voor de eerste maal kwam zijn voor naam over haar lippen, dof en zachtjes als een onderdrukt snikken. Toen had hij zijn arm om haar middel geslagen en leidde haar als een kind naar een rustig plekje. „Luister naar mij, Ottilie lieve, de bedoelde woning niet zoo slecht wordt geacht als eenige andere nog bewoonde en toch reeds onbewoonbaar verklaarde woningen hier ter stede b. het sub 9 genoemde werk, omdat de post aan arbeidsloonen zoo gering is tegenover de totale kosten van het werk c. het sub 11 genoemde werk, omdat dit werk niet als productief kan wor den aangemerkt. 2e. De door de financieele commissie gehandhaafde werken zonden in totaal rosten f 7670, waaronder een bedrag aan arbeidsloonen van f 4200. De financieele commissie stelt voor aan het Burg. Armbestuur te verzoeken in de genoemde kosten aan arbeids loonen de helft, of een 'oedrag van f 2100 bij te dragen. De commissie mist in het voorstel van Burgemeester en Wethouders een voorstel omtrent de wijze waarop de middelen voor deze uitgaven moeten worden gevonden. Waar met deze uitgaven slechts voor een kleiu gedeelte iets wordt verkregen, dat van blijvende waarde moet worden geacht, meent de commissie te moeten adviseeren deze uitgaven niet te be strijden door het slniten van een leu ning, maar dat zii ten laste moeten komen van het dienstjaar waarin zij worden gedaan. Mededeeling. De wekelijksche bijdrage van Tommy en het wekelijksch gedichtje zullen in het Nieuwjaarsnnmmer verschijnen. Heinkenszand. len Kerstdag gaf de zangvereemging „Ons Genoegen" alhier onder leiding van den heer Wolzak uit Goes een concert in de Ned. Herv. Kerk. De vereeDiging bracht tal van zangstukken ten gehoore, die algemeen zeer in den smaak vielen. Tusschen de zangnummers en in de pauze gaf de directeur Wolzak zeer mooi orgel spel, benevens een zangstukje. Ds. Kamsteeg uit 's Heer Hendrikskinderen opende het concert met gebed en sloot het met dankzegging. Er was veel publiek opgekomen. Wemeldiuge. Woensdagnacht is het wekelijks van Rotterdam naar deze gemeente varende kolenscheepje YE 108 schipper J. Nieuwenhuize, wonende te Ierseke, tengevolge van een aanvaring met een ander schip in het kanaal alhier, geladen met kolen gezonken. De schipper en knecht van het motor schip „Pieternella» heeft het scheepje met zijn schip gelicht en gesleept naar den nieuwen ioswal, alwaar het is leeg gepompt en een noodreparatie is aan gebracht. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. Sehore. Door den heer J. Verhaagen is wegens vertrek uit de gemeente ontslag aangevraagd als lid en voorzitter van de commissie tot wering van schoolverzuim. De klein-laudbouwer R. kwam tot de minder aangename ontdekking, dat zijn eenig paard dood in den stal lag. Te meer is dit een schadepost, waar het dier niet in een assurantie was opgenomen. Kapelle. Herkozen tot ouderling in de Ger. kerk de heer Chr. Lonisse Jz. zoete Ottilie hij streelde haar blonde haren met zachte hand „wat ik je te vertellen heb, is de biecht van een menschenleven, dat verloren dreigde te gaan, evenals dat van dien ellende ling. Maar ik heb mij omboog weten te heffen Gode zij dank ik heb mijn beste deel in den arbeid terug gevonden. Ledigheid ie des duivels oorkussen, en in die ledigheid zou ik bezweken ziju. Maar toen ik mij in den stroom des levens wierp met het vaste voornemen, al mijn krachten op nuttiger en flinker wijze aan te wenden, toen reikte de Godheid mij een hel pende hand en trok mij omhoog hartenvrouw, jouw lieve, reine hand 1 En h(j boog zich over haar hand en drukfe een langen, teederen kus op die hand, die hem den weg van deu arbeid had gewezen, en toen biechtte hij in haastige woorden de voorgeschiedenis van zijn leven (Slot volgt.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1