N1EUWJAARSWENSCHEN A. J. P'S Kerstpudding iV. 150, Donderdag SO December 1923. 110 jaargang BUITENLAND. Rechtszaken. STADSNIEUWS, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2,— Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaiul. Vennootschap Goesche Courant ADVERTENTIËN vin 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt iweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 6 cent. en Kleennens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. COURANT Zij, die zich met ingang van 1 JANUARI 1924 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. in het Nieuwjaarsnummer wor den, zooals gebruikelijk is, bij vooruitbetaling geplaatst tegen 75 ceilt, voor hoogstens 6 regels. Opgaven worden zoo spoedig mogelijk ingewacht, doch uiterlijk DONDERDAG 27 DECEMBER, vóór des middags 12 uur. DE ADMINISTRATIE. frankrijk en Duifschland. De Fransche regeering heeft, als gevolg van de stappen van den Duit- Bchen zaakgelastigde te Parijs, aan Berlijn bericht, dat zij bereid is tot het voeren van onderhandelingen. Ouder het noodige voorbehoud ten opzichte van de punten, welke door Poincaré reeds in het eerste onderhoud met von Hoerch ter sprake zijn ge bracht, en welke reeds in ons vorig overzicht vermeld zijn. Voorts verwijt de Fransche regee ring aan de Duitsche dat deze i.z. de geallieerde militaire controle niet loyaal handelt en beweert zij, dat feitelijk het. lijdelijk verzet das voortduurt. Van Duitsche zijde wordt daaren tegen nadrukkelijk verklaard, dat Dnitrchland zich nooit tegen een der gelijke controle verzet heeft, hoewel er geen feiielijke motieven tot het verder uitoefenen van deze controle bestaan. Sinds het einde van het lijdelijk verzet bestaat er geen verschil meer tusschen de Fransche controle- officieren en de overige leden van de commissie van controle. Aangezien nun er echter rekening mee dient te houden, dat de officieren weer een belangrijke rol bij de controle gaan spelen, acht men het van Duitsche zijde raadzaam om voor het hervatten van de controle te waarschuwen, gezien de verbittering, die in sommige krin gen der Duitsche bevolking heerscht. Ondanks het voorbehoud der Fran sche regeering heerscht er te Berlijn voldoening omdat Frankrijk het Duit- tche aanbod niet botweg heeft afge wezen, maar zich principieel bereid heeft verklaard tot onderhandelen. Ioderdaad, dit is al een groote schrede vooruit. Het doel van de Duitsche regeering bestaat hierin, zoo snel mogelijk in het Rijnland weer een toestand te brengen in overeenstemming met de verdragen van Versailles. Daartoe is in de eerste plaats noodig, gelijk in de nota van den Duitschen zaakgelastigde voorge steld werd, dat over herstel van het Rnitsch bestuur en verkeer in het onbezette Duitschland beraadslaagd wordt. De rijksregeering is van plan haar voorstellen in dezen nader uiteen le zetten. Zij hoopt, dat de bespre kingen dan vruchtdragend voortgezet kannen worden en tot een resultaat kunnen voeren, dat ook bevorderlijk is voor de oplossing van de Rijn- en Roer-kwestie. Wijjbehoeven nauwelijks te vermelden dat het Belgische antwoord met het Fransche overeenstemt. Voorts meldt de corr. der N. R. Ct. uit Brussel dat binnenkort zal worden overgegaan tot het terugtrekken van een aanzienlijk deel der Belgische bezettingstroepen uit het Roerge bied. Het hoofdkwartier van de 2e infanteriedivisie wordt opgeheven en naar dat van het bruggehóofd te Dus- seldorf overgebracht. Aan de officieren en onderofficieren zal worden toege staan hun gezin naar het Roergebied te laten overkomen. Het Fransche hoofdkwartier wordt van Dnsseldorf naar Mainz overgebracht. De onzichtbaarmaking der bezetting zal dus een aanvang nemen. Wat tot verheuging strekt. De Duitsche rijksambtenaren- Volgens de Duitschnationale Tag zal het rijk niet in staat zijn, op 1 Januari de salarissen der ambtenaren uit te betalen. Naar men weet ontvangen d-ze op 17 December slechts een deel vau bun loon. Met de grootste krachts inspanning hoopt men hun op 21 December de rest van de verschuldigde salarissen te kunnen uitbetalen. Waar echter op 1 Januari de noodige be dragen vandaan zullen moeten komen, is nog geheel onbekend. Zeker is het, dat ook dan weer slechts een gedeelte «an de salarissen zal kunnen worden uitbetaald. Kantongerecht Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens Overtreding LeerplichtwetP. B., D. L. beiden te Wissenkerke, L. J. te Krabbendijke f 0,50 of 1 dag hecht., C. S. te Rilland, I. L. te Ierseke, P. v. d. H., O. V. beiden Wissenkerke, G. de F. te Kortgene f 2 of 2 d. h., J. de W. te Wissenkerke 2e herh. 1 dag hechtenis voorwaardelijk. Mosselen visschen in gesloten visch- tijd C. S. te leiseke f 5 of 5 d. h. Overtreding Arbeidswet: J. K. te Goes ontslagen van rechtsvervolging, G. R. te Goes f 5 of 5 d. h. Niet beletten dat hond wild opspoort: J. C. L., K. S. beiden te Wissenkerke f 2 of 2 d. h., P. R. te Schore f3 of 3d h. Straatschenderij M. va» F. te Goes f 5 of 5 d. h. Zonder verg. vee op een anders grond laten loopen P. W. te Ovezande f 5 of 5 d. h. Zonder verg. loopen op bezaaiden grond: A. R. te Wolfertsdijk f 5 of 5 d.h. Als opkooper voorwerpen koopen van een onbekend persoon J. D. te Wemel- dinge f 5 of 1 week t.sch. Als opkooper niet onverwijld aan- teekening houden: J. W. te Hansweert 2 m. f 3 en 1 m. f 5 of 2 m. 3 d. en 1 m. 5 d. h. Rijden over voetpadJ. Z., F. Z. beiden te Hoedekenskerke, A. H. te 's Gravenpolder geen straf toegepast. Rijden met een kar over trottoir G. C. te Krabbendijke f 2 of 2 d. h. In verboden richting in straat rijden: H. J. W. te Goes f 2 of 2 d. h. Met motor over voetpad rijdenF. J. M. B. f 3 of 3 d. h. Overtreding Warenwet: J. de S. te Goes f 50 of 50 d. h. Overtreding WapenwetA. K. te Ierseke f 5 of 5 d. h. Met motorrijtuig rijden zonder achter licht M. W. te Goes f 5 of 5 d. h. Overtreding Ykwet G. v. d. 8., J. de M., J. B. allen te Borssele f 1 of 1 d. h., J. F. O. te Rilland-Bath 7 m. f 0,50 of 7 m. een 1 d. h. 's Avonds rijden zonder lichtL. M. te Goes f 2 of 2 d. h. Fietsen zonder belA. C. de Jte Wemeldinge f 2 of 2 d. h. 's Avonds fietsen zonder licht J. S., P. v. W-, J. D. allen te Borssele, J. G., D. B. beiden te 's Heerenhoek, A. V., D. B. beiden 's H. Arendskerke, C. M. te Heinkenszand, M. D. te Nieuwdorp, J. W., C. D. te Krabben dijke, J. A. te Kapelle, C. de H. te Baarland,_J. W. te Krniniugen, A. G. te Driewegen allen f 3 of 3 d. h. Alsvoren en opgeven valsche naam: P. G. te 's Heerenhoek, C. T. te Heinkenszand beiden f3 en f 5 of 3 d. en 5 d. h. Vrijgesproken overtr. Leerplichtwet J. R. te Kortgene. Idem 's avonds fietsen zonder licht: G. J. D. te Kruiningen. Kunstvrienden. jaf de Orkest- en Tooneel-vereeniging „Kunstvrienden" alhier, een welgeslaagde opvoering van het tooneelspel „Mathilde", in het Schuttershof, De inhoud van dit stuk is in 't kort als volgtDe vader van Mathilde, een rjjke koopman, wil zijn dochter dwingen met een rijken jongeman te trouwen. Mathilde weigert, daar zij een jeugdig kunstenaar lief heeft. De vader stelt haar dan voor de wreede keuze zijn wenschen gehoor te geven of het huis te verlaten. Mathilde volgt dan den armen kunstenaar, welke later in goeden doen geraakt, zoodat tenslo te Mathilde's vader, door zijn zoon ge ruïneerd, bü haar een toevlucht vindt. met nieuwe rozijntjes en amandelen EEN HEERLIJKE LEKKERNIJ! Puddingfabriek A. J. POLAK, Groningen De Mathilde, een zwaie rol, weid door mej. T. uitstekend gespeeld, ge voelig en intelligent, terwijl de tekst bovendien mooi gezegd werd. Zij wist meermalen te ont-oereu. Jammer dat de kunstenaar niet voldoende soepel tegenspel gaf. Veel beter was Falkenau, de rijke jongeling, die zich gemak kelijk ip het tooDeel, beweegt en er wel het oog in heeft. Goed was de broer, maar te weinig de losbolook in de grootmoeder (te jeugdig tegen over Mathilde's vader) viel veel te waardeereu, eveneens in het spel van de» vader. Het rolletje van den ouden knecht werd fijn en met goed begrip vertolkt. Het tooneel zag er netjes uit. Als geheel een goede uitvoering. Er waren enkele kleinigheden, die de regisseur wel even goed gemerkt zal hebben als wij en die we dus zullen verzwijgeu. Alleen meenen we dat over 't algemeen te veel staande wordt gespeeld, waardoor men wel eens geen weg weet met de handen. Heel aatnig was het orkest, de mondharmonica-muziek klinkt heel goed, Vooral het aanvangamarscbje werd vlot gespeeld, terwijl de solo nummers na de pauze zeer verdienste lijk waren. De dirigent heeft eer van zijn werk, dat bovendien origineel is. Bevolking. Gedurende de le helft der maand Dec. 1923. Ingekomen V. Schaaff, zonder betoep, van 's Gra- venhage, Oostsingel 26. G. de Koning, onderwijzer, van Beilen, Westwal 8. A. de Kubber, typograaf, van Zeven bergen, Groote Kade 18. A. Heinhnis, off. Leger des Heils, van Dordrecht, Ravelijn 10. A. Boekhout, idem. J. Versé, tuinman, van Amerika, Zuster straat 20. N. G. van Vijven, verpleeg ster, van Wincham (Engeland), Jacob Valckestraat 15. D. C. W. Meijer, zonder beroep, vau Bedum, Vosmaer- straat 2. Vertrokken E. J. van Noort, off. Leger des Heils, naar Delft. L. Kikkert, idem, naar Amsterdam. C. Joziasse, landb.knecht, naar Souburg. A. W, de Lind van Wijngaarden, zonder beroep, naar Delft. C. Nipius, leerares, naar Zutphen. B. de Roever, ambt. spoorw., naar Kloe- tinge. J. C. van Weele, ambt. girodienst, naar Den Haag, H. de Wilde, ver pleegster, naar Amsterdam. Noodlijdende Nederlanders in Duitschland. In hotel „de Korenbeurs" vergaderde Maandagavond de commissie tot steun van noodlijdende Nederlanders iu Duitschland, onder voorzitterschap van den heer J. Donner Sr., die de ver gadering met een welkomstwoord opende. De secretaris, de heer J. J. v. d. Berge, deelde mede, dat de Spoorwegen de ingezamelde goederen niet gratis of tegen verminderd tarief hebben ver voerd. Aan verschillende stadgenooten is dank betuigd voor het afstaan van een wagen, aan het bestuur van het Weeshuis voor de gelegenheid tot op slaan Ier goederen, aan het zangkoor te 's Heer Abtskerke voor het gezonden bedrag, aan de heeren Gheijsen, Cha- muleau, Vissers en Van Stee voor de gratis gemaakte reclame-borden, en aan de fa. L. Duvekot voor het gratis vervoer van de goederen naar het station. De voorzitter meent, dat met dank en vreugde mag worden teruggezien op dezen arbeid van liefdadigheid. Het kwam het bestuur gewenscht voor, dat de secretaris zich eens persoonlijk ging overtuigen, of de goederen in goede banden kwamen en of de organisatie der hulpverleening goed in elkaar zat. De beer v. d. Berge, rapport van zijn reis uitbrengend, zegt, dat zijn indruk van den arbeid in Zevenaar buitea- gewoon gunstig is, evenals die van een vertegenwoordiger van het Dordtsche comité, die ongeveer gelijk met spr. een onderzoek instelde Het werk is in goede handen en het is ten volle aan de heeren v. Roekei te Arnhem en aan den grenscommissaris te Zeve naar toeveitrouwd. Aan het rapport ontleeneD wij De heer De Jong, grenscommissaris, is door de regeering belast met de ondersteuning van Rijkswege. Ieder Hollander in Duitschland, die werkloos is ontvangt per week een alleenstaand pe rsoon f 1,50 een echtpaar f 2, voor ieder kicd boven de 18 jaar f 1, en benedeu de 18 jaar f 0,50. Een gezin van man, vrouw en 2 kinderen krijgt dus f 3 per week. Bovendien 300 pond aardappelen per hoofd voor den ge- heelen winter en ongeveer 6 H.L. steenkolen per gezin, ook voor den geheelen winter. Al hetgeen ontvangen wordt, wordt eerst terdege nagezieD; schoenen worden gerepareerd, enz. Van iedere zending wordt een inventaris in viervoud opgemaakt. De zendingen worden geconsigneerd aan Hollandsche comité-leden in Duitschland, die laten een ieder, die iets ontvangt, daarvoor op een lijst teekenen en doen deze lijsten den grenscommissaris toekomen. Op ongeregelde tijdstippen worden door de controleurs steekproeven geno men, d.w.z., in de gezinnen navraag gedaan, of aldaar werkelijk ontvangen is, wat de lijsten vermelden. Dagelijks komen menschen van ver over de grens om kleeding en voe dingsmiddelen in ontvangst te nemen. De namen dezer personen worden aan de plaatselijke comité's opgegeven, om dubbele ondersteuning te voorkomen. De ontvangen goederen worden per vrachtauto naar de onderscheiden plaat, sen gebracht, omdat het vervoer per spoor te lang duurt en diefstal op de Dattsche spoorwegen herhaaldelijk voor komt. Van alle ontvangsten worden recu's geëischt, terwijl door een ambte naar van het ministerie van Binn. Zaken wekelijks controle wordt geoefend. Onder leiding van den grenscommis saris werken de navolgende commissies Consulaat CleefBochholtz, Emme rich, Cleef, Goch, Consulaat Dnssel dorf Dusseldorf W., Dusseldorf O., Barmen, Kempen, Crefeld, Miinchen, Gladbach, Grevenbrauch, Neuss. Con sulaat KeulenKeulen en Bonn. Consulaat Dordmund consulaat Essen, consulaat Duisburg Ruhrort, alle weer onderverdeeld Verder Mannheim, Maag denburg, Wiesbaden en Osnabruck. Overal zijn Hollandsche commissies gevestigd die verantwoording schuldig zijn aan Zevenaar. De nood der Hollanders in Duitsch land is buitengewoon hoog gestegen. De toestand is hemeltergend de consul uit Keulen telegrafeerde vorige week Maandag, dat de toestand onhoudbaar was e» hij dringend hulp noodig had. De Hollanders in Duitschland zijn er veel erger aan toe dan de Duitschers zelve. Zij zijn heelemaal aangewezen op steun uit Holland, zij worden bet eerst ontslagen, de rijksstenn is minder dan die de Duitschers van hun Rijk krijgen. Van de zendingen van het Ned. Roode Kruis gaat het overgroote deel naar de Duitschers. De Duitschers krijgen goedkoopere levensmiddelen, van de werkloozen worden gratis de schoenen gerepareerd enz. Huishuur wordt eenvoudig niet meer betaaldde verlichting is gedaald tot een klein olielampje. Te Elten bleek o.m., dat er gezinnen zijn met 6 tot, 8 kinderen waar de kinderen op de planken slapen met als eenige onder ligging een paar ledige zakken. Bedde- goed, schoeisel, broeken en hemden waren daar onbekende zaken. Een vrouw -had niet anders aan het lichaam dan een oud hemd, een jurk en eeD paar sokken van haar man. Uit verschillende brieven werd het volgende overgenomen Fam. v. d. H. te Barmenman, vrouw, dochter en twee zoons. Ieder had nog een fatsoenlijk hemdde vrouw en dochter hadden nog een onderbroek, de man nietde zoons alleen nog een oud pak. Fam. B.3 kinderen geen hemden, geen broeken, geen kousen. Fam. v. M.het kind geen hemd, geen schoenen, geen bedde- goed. Fam. W. te B.drie meisjes van 8, 6 en 4 jaar hebben geen onder broeken en geen borstrokkenhet jongste kind van 9 maanden heeft geen bedje. Wed. A. te G., oud 63 jaar, heeft geen cent inkomen. De sladsgeueesheer te Gelseukirchen rapporteert op 5 November aan den Ober Bii-germeister, dat een aibeiders- gezin, waar eeu persoon werkt, de meeste dagen van de week alleen wat brood en margarine ka» koopen. Dien dag was er 9000 liter melk voor een bevolking van 200.000 zielen, zoodat alleen de zuigelingen drie kwart L., de tweejarige kinderen een halve L., de driejarigen en de ouden boven de 65 jaar ieder een kwart L kregen de rest, ook de zieken, kregen niets. Hieinit volgt, dat dadelijk ingrijpen urgent islaat een ieder in zijn eigen kring 't werk, dat te Zevenaar geschiedt, bekend maken. Men vergete niet, dat alles wat op andere wijze naar Duitsch- land gaat, grooteudeels in Duitsche handen komt en dat onze eigen land- genooten het nog veel meer noodig hebben. De levensmiddelen en kleeren, Za terdag 1 D, cember te Goes ingeza meld, zijn 12 dezer van Zevenaar be zorgd in Dusseldorf en Keulen, de kleeren voor de helft en ook de ge zonden levensmiddelen. Voor Keulen zijn daaraan nog toegevoegd 750 K.G. meel en 300 K.G. boonen (plaatselijk te Zevenaar aangekocht.) De behoefte is het grootst aan kin- derkleeding, dekens, levensmiddelen en geld. Hetgeen naar Zevenaar wordt gezonden komt uitsluitend onzen eigen iandgenooten ten goede. Men haalt van alle kanten Dnitsche kinderen naar Holland, maar de Hollandsche kinderen aldaar worden blijkbaar vergeten. Er bevinden zich meer dan 160.000 Hollanders in Duitschland en komen deze vandaag of morgen over de grens, dan is de druk nog veel erger. Die is te voorkomen door het bestaan dezer menschen zoo dragelijk mogelijk te maken. Men stond in Zevenaar „paf* van de groote Goesche zending en vele menschen zijn er gelukkig mee ge maakt. De voorzitter zegt den rapporteur dank voor zijn moeitevolle reis. De gevers weten nu, dat het geld goed besteed is. Uit het verslag van den penning meester, den heer Gheijsen, bleek, dat in kas was f 226,97, plus nog enkele juist ingekomen nagiften. Ook den penningmeester wordt dank gebracht voor zijo arbeid. Besloten wordt f 200 te zenden aan den heer v. Roekei te Arnhem, om dit op de meest gewenschte wijze te besteden. Nagiften, ook in goederen, zijn nog altijd welkom. Aan een verzoek om de actie pro vinciaal te maken, kan de vergadering moeilijk voldoen, maar de voorz. boopt, dat de persverslagen anderen zullen bewegen ook daadwerkelijk en spoedig op te treden voor onze eigen Iand genooten. De voorz. brengt nog dank aan de dames en heeren van het comité voor den arbeid der liefdadigheid en aan de Goesche burgerij voor de betoonde offervaardigheid. Spr. hoopt, dat God Zijn zegen op het verrichte werk mag geven. Ds. Steinz en de secretaris brengen nog dank aan den voorzitter voor het genomen initiatief en de krachtige leiding, waarna de vergade ring gesloten wordt. Mevr. de Boervan Rijk. Voor een geheel gevulde zaal had Dinsdagavond in de Prins v. Oranj (waarvan de schouwburgzaal aardig was opgeknapt, opnieuw geschilderd en van flinke lampen voorzien) de voorstelling plaats van De Woekeraarster. Na afloop had de huldiging plaats van mevr. de Boer—v. Rijk. Toen ver scheen op het tooneel de huldigings commissie en stond in het midden de jnbilaresse. De voorz. notaris J. Pilaar sprak mevr. de Boer toe en zeide het op hoogen prijs te Btellen dat msvr. de Boer ook Goes heeft aangedaan en in de gelegenheid heeft willen stellen haar te huldigen. Spr. wenscht haar geluk met baar gouden jubileum, dat spr. een buitengewoon jubileum noemt, niet alleen om het aantal jaren, maar ook om de kracht en bezieling, die van mevr. de Boer uitgaan. Reeds op jeugdigen leeftijd gevoelde mevr. de Boer roeping voor het tooneel en speelde zij met haar poppen zoo natuurlijk comedie, dat zij tranen met tuiten huilde. Getrouw heeft mevr. de Boer haar

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1