V. 149. Dinsdag 18 December-1923. 110 jaargang NIEUWJAARSWENS» BUITENLAND. FEUILLETON. Hartenvrouw, Binnenland Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Provincie-N ieuw s. ABONNEMENT Prij^ per kwartaal, in Goes f 2,-~ buit pu Gives f Afzonderlijke nummers 5 cent. VernchijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond, nocscHE Uitgave Ns&tni. Venssootseftufs Goesehe Conrssf ADVERTENT1ËN ran 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 csiil. Driemaal plaatsing wordt (.weemsal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. eu Kleeuwens Ross' Drukkers en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OlllVYI' Zij, die zich met ingang van 1 JANUARI 1924 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. ia het Nieuwjaarsnummer wor den, zooals gebruikelijk is, bij vooruitbetaling geplaatst tegen 75 cent, voor hoogstens 6 regels. Opgaven worden ZOO spoedig mogelijk ingewacht, doch uiterlijk DONDERDAG 27 DECEMBER, vóór des middags 12 uur. DE ADMINISTRATIE. Frankrijk en Duitschland. Tnsschen Frankrijk en Duitschland is thans eindelijk eenige toenadering te bespeuren. Poincaré beeft den Duit- schen zaakgelastigde von Hoesch in gehoor ontvangen. Deze bereidwillig heid van Poincaré tot het aanknoopen van onderhandelingen met Duitschland vindt waarschijnlijk gedeeltelijk haar oorsprong in den uitslag der EngeJ- sche verkiezingen. Lloyd George beeft in ds Daily Chronicle geschreven, dat de liberalen aan de arbeiderspartij „fair play" wi.len geven. Dus zullen Mscdouald en de zijnen het in hun buitenlandsche politiek een heel eind brengen. Von Hoesch heeft Poincaré mede gedeeld, dat hjj hem over het bezette gebied kwam spreken en Poincaié ver zocht hem een en ander op schrift te willen zetten. Tevens trok de Franscbe premier enkele grenzeD, waarbij het oude liedje gehoord werd „De bevoegdheden, die de Com missie van Herstel aan het verdrag ontleent, kunnen niet worden besproken of vernietigd. Frankrijk zal het onder pand van de Roer slechts naarmate van de betaling van de schadevergoe ding verlaten. Het kan aan zijn plaat selijke vertegenwoordigers in het be zette gebied hun geregelde gezag niet ontnemen. Evenzeer kan er geen sprake zijn van wijziging van de voorwaarden, waaronder de hooge geallieerde com missie het Rijnland bestuurt." Dit klinkt nog niet erg hoopvol. Inmiddels is gebleken, dat Berlijn alle geallieerden in de besprekingen wil betrekken. Het schijnt dat het on derhoud tusschen Poincaré en v. Hoesch door een gesprek tnsschen Franscbe en Duilsche industrieelen is vooraf gegaan, waarbij over een Fransch- Doitscbe handelsovereenkomst zou zijn gi sproken. Het Duitsche rijk zal nu ook spoedig weder gezanten te Brussel en Parijs benoemen, welke bij de bezetting van het Roergebied werdeu terugge roepen en door zaakgelastigden ver vangen 44 DOOR hèlljluth mielke. Uit het Duitscb vertaald. (Nadruk verboden.) Toen Alsen 's middags het bureau verliet, begaf hij zich op weg naar de Königgraizerstraat. Hij wilde tenminste Ottilie nog eenmaal spreken. Maar hij werd niet toegelaten. De heeren ont- viogen niemand. Thuis gekomen vond hij een brief van luitenant van Villessen. „Beste Alsen Ben vandaag met den graaf samen bij den directeur geweest, doch wij kwamen in een sterfhuis. Onder deze omstandigheden gaven wij er de voorkeur aan niet op ons bezoek aan te dringen; wij zullen afwachten en zoodra zich een geschikte gelegenheid voordoet, de aangelegenheid schriftelijk in orde maken. Met beste groeten, Van Villessen." Niet alleea in de buitenlandsche betrekkingen, maar uok in het binnen land wordt getracht deu chaos te herstellen. De regeering zal weldra overgaan tot het beffen van nieuwe belastingen, die de vroegere inkom stenbelasting zal vervangea. Handel en bedrijven zullen een soort belasting op den omzet moeten be talen, die 2 pet. van alle inkomsten zal bedragen. Van deze inkomsten zullen echter de aan salarissen en loonen uitbetaalde sommen worden afgetrokken. De landbouw zal een toeslag op de belasting op het ver mogen moeten betalen ten bedrage van 1 goudmark per 1000 papiermark die in 1923 per kwartaal zijn betaald. De zoogenaamde vrije beroepen zullen 10 pet. van hun inkomen van het jaar 1924 moeten betalen. Indien dit inkomen grooter is dan 6000 goud mark, Zal 20 pet. moeten worden betaald. De grootste inkomsten ver wacht het rijk van de belasting op de loonen, die, naar inen hoopt, 72 mil lioen gondmark per maand, of ongeveer 900 miüioen per jaar zal opbrengen. Dit is een kwart van het geheele bedrag dat het rijk met het heffen van belasting hoopt te verkrijgen. De belasting op het vermogen zal 3 per duizend zijn voor vermogens onder de 25000 goudmark, 4 per duizend voor vermogens onder de 50000, en 7 per duizend voor vermogens van meer dan 100.000. Een belasting van 10 pet. zal op de iukomsten der groote ver mogens worden geïnd. De belasting op de erfenissen zal aanmerkelijk worden verhoogd. Echter steekt de regeering de hand ook krachtig in eigen boezem. Vau de twee millioeu rijksambtenaren zul len 25 pet. of 500.000 worden ont slagen. De jjzeren noodzakelijkheid dwingt hiertoe. Aardbeving in Columbia. Door een aardbeving in Columbia zijn een drietal dorpen verwoest. De Kabinetscrisis. De Koningin heeft Vrijdag ten paleize in conferentie ontvangen mr. J. Schokking, voorzitter van de Cnris- telijk-Historische fractie in de Tweede Kamer. Loonsverlaging voor het spoorweg personeel. In de gehouden conferentie tusschen de directie der Nederlandsche Spoor wegen en de vertegenwoordigers van de vakorganisaties heeft de directie meegedeeld, dat zij zich bij de beslis sing van den Loonraad inzake de 10 pot. loonsverlaging niet kan neer leggen. Over 1924 zal 10 millioen bezuinigd moeten worden. Zij zal zich tot den minister van waterstaat wen den met het verzoek, in het reglement dienstvoorwaarden een nieuw artikel 185 op te nemen, waarin wordt be paald, dat op 1 Jannari 1924 alle loonen met 10 pet, zullen worden Wie wist, hoe alles thans zou loo- pen Alsen pakte zijn koffer en daarna schreef hjj een langen brief aan Ottilie. Zijn deelneming zou zij toch ten minste niet afwijzen. X Twee jaren waren verloopen. Op zekeren morgen las Alsen, toen hij zich op zijn bureau te Brussel bevond, den volgenden brief, die tegeijk met een groot aantal zakenbrieven was aangekomen „Beste vriend Nadat ik in zoo'n langen tijd niet geschreven heb, kom ik nu eens met iets extra's, zooals onze Paula gewoon is te zeggen. Met een nitnoodiging aan u, om uw zomeryacantie bij ons door te komen oreugen, of tenminste eenige dagen, hoewel by ons het parool luidthoe langer, hoe liever, en eens een echt prettigen tijd met ons mee te maken ondanks het Berlijnsche stof. Het Brusselsche stof zal anders wel niet veel beter zijn. Maar om u niet langer in de onzekerheid te laten, zal ik het u nu maar ineens zeggen Klaartje en Marietje gaan bruiloft vieren. De commies bij de posterijen en de koop man waren zoo verstandig om in te zien, dat door het lange wachten hun De. directie stelt zich beschikbaar om met de organisaties te onderhan- delen, of ook op andere wijze tot be zuiniging van dat bedrag kan worden ;ekomen, b.v. door wijziging van de lerlofsregeling, van de dienst- en rusttijden, de bevordering, de perio dieke verhoogingen, enz. De daardoor verkregen bezuiniging kan dan in mindering gebracht worden van de '0 pet. loonsverlaging. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 14 Dec. in Nedjrland uitgesproken 100 faillissementen tegen 64 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 14 Dec. 1923 4054 faillissementen tegenover 2998 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Dure In antwoord op een vraag van een raadslid hebben Burgemeester en Wet houders van Enschedé officieel ver klaard, dat over 1922 het onderwijs per leerling kostte onder meer voor het gymnasium f 1453,44 en voor de hoogere textielschool 1 7048,11, zegge ruim zeven duizend gulden per leer ling per jaar. en W. moeten toegeven, dat de kosten per leerling, vooral voor de hoogere textielschool, zeer hoog zijn, „maar de krachtige steun van het rijk maakt het tot nog toe voor Enschedé niet te bezwarend deze school te exploi- teeren." „Commentaar overbodig» schrijft een inzender in de N. R. Ct. De landbouw en de Warenwet. De Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond in Nederland, het Kou. Nederlandsch Landbouwcomité en de Nederlandsche Boerenbond hebben zicb tot de Kroon gewend met een adres, waarin verzucht wordt te wilien be vorderen, dat in de toekomst de uit voering van de Vleeschkeuringswet en van het gedeelte van de Warenwet, dat met de vaderlandsche landbouwpro ductie in aanraking komt, en voorts de uitvoering van al zoodanige wetten, waardoor diep wordt ingegrepen in het bedrijfsleven van den landbouw, onder gebracht worden bij de directie van den landbouw. Het college van directeuren van keuringsdiensten dringt er nu in het algemeen belang met den meesten nadruk op aan, dat de uitvoering van de Warenwet, ook voor zooveel de landbouwproducten betreft, bljjve op gedragen aan het ministerie, waaraan de belangen van de volksgezondheid zijn toevertrouwd, niet slechts omdat dit 't eenige is, dat daarvoor competent mag worden geacht, maar ook opdat er bij het Nederlandsche volk niet de minste vrees besta, dat de eischen aan jonge bruidjes er niet mooier op zouden worden en zoo zullen zij dan met Gods hulp door den huwelijksband verbonden worden, wat volgens mijn bescheiden meening toch nog altijd maar het beate is dat er op aarde bestaat, wat ook de beide onderwijze ressen Anna en Sophie daartegen te zeggen hebben. Gij echter, beste vriend, zijt tot bruidsjonker uitverkoren, opdat ook gij hieraan eens een voorbeeld znlt nemen. Afschrijven is verboden. Wij hebben elkander al zoo lang niet gezien, dat wij ook bij a wel een heel klein beetje verlaDgen naar ons mogen veronderstellen. Mijn meisjes hebbeD u ook een bijzonder knappe dame toege dacht. Raad u eens wie U kunt het nooit raden en daarom moet ik het u wel zeggen juffrouw Dehnhardt, de dochter van onzen voor twee jaar overleden directeur. Zij is nog steeds niet verloofd de adellijke bruidegom van toen heeft zich sinds den dood van den directeur teruggetrokken en is volkomen onzichtbaar geworden. Men beweert, dat zij hem daarvoor reeds zijn congé had gegeven en dat hjj alleen pas de toestemming van haar vader had gehadhij moet ook een schurk en een speler geweest zijn. Maar ge noeg, juffrouw Dehnhardt zal op onze dubbele bruiloft aanwezig zijnzij gaat de landbouw voortbrengselen te slellen uitsluitend zullen worden geregeld naar de inzichten van de belanghebbende pro lucenten. Mond~ en klauwzeer in Engeland. Ill Engeland heerscht een hevige mond- en klauwzeerepidemie. Sedert de maand Augustus zijn reeds 72.000 beesten afgemaakt. Het bedrag, uitbetaald vooi schadevergoeding, be loopt meer dan een millioen pond sterling. Slisse. Zaterdagavond j 1. veraaderde de raad der gemeente Nisse. Aanwezig alle leden afwezig de burgemeester wegens ziekte. Voorz. de Wethouder H. Dane. De nadere behandeling van de gemeente-begrooting 1924 heeft geen bijzondere opmerkingen. Vastge steld werd het Suppl. kohier honden belasting tot een bedrag van f 9, aan Joos Mol, W. L. Hirdes en de wed. T. Bostelaar werd voor een half jaar afschrijving hondenbelasting ver leend. Herbenoemd werd dhr. A. Vette, tot lid commissie van toezicht op het lager onderwijs. De begrooting vleesch- keuringsdienst (centrum Heinkenszand) voor 1924 werd goedgekeurd. Eeuige perceeltjes tuingrond op het dorpsplein znllen opnieuw worden verpacht. Af wijzend werd beschikt op een verzoek van dhr. P. Geiok om vermindering van pacht van zijn stukje gemeentegrond. Op het oestendigingsfeest dat op 15 Augustus j.l. te Antwerpen is gehouden, heeft het muziekgezelschap „Ons Genoegen» van Nisse, een prijs behaald, bestaande uit 150 Fraucs en een Bronzen Medaille. flansweert. Het sleepschip „4 Ge zusters", schipper van Driel, voer al hier tegen een dukdalf aan, waar door dit schip, dat geladen was met macadam, lekkage bekwam. Door een noodreparatie is deze lekkage gedicht en kon het schip de reis voortzetten. Ovezand. Alhier heeft zich een comité gevormd om geld in te zamelen voor het Roode Kruis, ter leniging van den nood in Duitschland. De inzame ling zal door een achttal jonge dames langs de huizen plaats hebben, Ierseke. Gekozen tot onderling der Ned. Herv. kerk (vacature P. Lavooy) de heer A. van den Burght, Harden hoek. 's Heer Hendrikskinderen. Door het college van notabelen der Ned. Herv. gemeente is C. H, Schipper tot kerkvoogd herkozen. Colijnsplaat. Vrijdagmiddag 14 December kwam de Raad dezer ge meente in voltallige vergadering bijeen. De verordeningen op de heffing en het invorderen der schoolgelden werden Ingekomen was een schrijven van het gemeentebestuur van Kortgene over de oprichting van een school voor U. Ij. O. aldaar. Op voorstel van B. en W. werd met algem. stemmen thans veel met ons om, want sinds Paschen is zij collega van Anna en Sophie geworden onderwijzeres aan een openbare schoolWat zegt u daar wel van l Ja, daaraan kan men zien, hoe goed het is, als men als meisje iets geleerd heeft, meent mijn Anna. Ik geloof ook, dat de financieele om standigheden van haar moeder na den dood van den directeur in 't ge heel aiet zoo guDstig waren van de evensverzekering88om, die haar werd uitbetaald, moeten beiden zelfs nog schulden van den directeur hebben betaald. Enfin dat is nu voorbij zij is werkelijk een heel verstandig meisje en nog altijd een aardige ver schijning; u kunt zich geen betere dame wenscben. Dus maakt u ons maar gauw gelukkig met een toestemmend antwoord, waarop mijn meisjes allen met bet grootste verlangen wachten. Zij zenden u duizend groeten naar Brussel, waarbij zich van harte aansluit in de hoop op eeD spoedig weerzien. Uw oude vriend Kieker." Dat goeie, ouwe schoonpapaatje Alsen wenschte wel, dat hij hem kon ombelzen, toen hij dit epistel gelezen had, waarbij een sierlijke, keurig uit gevoerde uitnoodigingskaart was ge- besloten in beginsel met dit schrijven mee te gaan. De gemeenie Co'.ijnsplaat zal gedurende 30 jaren hoogstens f 250 per jaar bijdiagen, onder nader goed te keuren contract. Daarna was aan de orde de benoeming van eeu lid van het Burg. Armbestuur wegens periodieke aftreding van den heer P. van der Weele. De aftredende werd herbenoemd. Mede aanbevolen was de heer W. Adriaause. Tot lid der Commissie van Toezicht op het L. O. werd herbenoemd de heer M. J. Contant. Mede aanbevolen was de heer M. Provoost. Vervolgens kwam aan de orde de benoeming van een havenmeester. Hiervoor hadden zich 10 sollicitanten aangemeld. Uit deze gegadigden was door B. en W. een aanbevelingslijst opgemaakt, waarop voorkwamen de heeren 1. J. P. Herz, 2. A. Karre- maD, 3. P. Slager, 4. C. Schrier (thans tijdelijk havenmeester). Na een tweetal vrije stemmingen werd bij herstemming benoemd de heer Johs. vau Gilat alhier, met 4 stemmen. Op den heer C. Schrier waren 3 stemmen uitge bracht. De indiensttreding werd bepaald op 1 Jannari 1924. Op voorstel van B. en W. werd besloten aau den gemeenteveldwachter, den heer P. Slager, met ingang van 1 Januari 1924 f 150 toeslag te geven wegens 't bezit van het politiediploma met aanteekening. Dit voorstel werd aangenomen met 5 stemmen. De heer W. Potappel stemde tegen. De heer W. FHpse hield zich buiten stemming. Op voorstel van het lid H. M. Haringman werd besloten aan den tijdelijken havenmeester, den heer C. Schrier, gedurende de maand December het salaris van den vorigen titularis, dus tegen f 500 's jaars uit te keersn. In een vorige vergadering was be sloten den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud te stellen voor onge- huwden op. f 600 en voor gehuwden op f 700. Dit besluit werd zoodanig gewijzigd, dat de aftrek blijft voor ongehuwden f 400 ea voor gehuwden f 500. Gaat evenwel het inkomen deze bedragen met minder dan f 200 te boven, dan behoeft geen belasting te worden betaald. Rtlland-Battl. De muziekvereni ging Rillandia gaf een concert, het welk zeer druk was bezocht. De zaal was propvol, velen moesten zich met een staanplaats tevreden stellen. De muziek werd afgewisseld door tooneel en voordracht. De voorz., de heer A. A. Mol, opende de samenkomst. Aan de hand van het programma dee- len we omtrent de uitvoering der muzieknos. en het tooneel het navol gende mede. De marsch van L. Mar- cbanl, Hommage (Hulde) werd goed geblazen en met een goede en degelijke rhytmu8. De ouverture daaropvolgende werd eenigszins ontsierd door een angstigen en on vasten inzet. We Zoo kwam bij nu dan toeh weer eindelijk naar Berlijn terug na twee lange jaren. Slechts één brief had hij in dezen langen tijd van Ottilie ont vangen, en wel toen zij hem na den dood van haar vader voor zijn af scheidsbrief dankte, waarin hij haar tevens zijn deelneming met het verlies had betuigd. Het waren maar enkele velletjes geweest, maar door de wee moedige droefheid, die hij erin had gelezen, had hem toch als een veel belovende heilige groet haar zege- wenseh toegeklonken „Ik hoop dat u gelukkig mag worden 1» Tevergeefs had hij tot nu toe alle mogelijke moeite gedaan om in Berlijn weer eens een aanstelling te krijgen. De gang van zaken had hem het eerste jaar niet in de gelegenheid gesteld ver lof te nemen nu was het mogelijk en ook zonder de uitnoodiging voor de bruiloft was hij vast besloten geweest om een gedeelte van den zomer in Berlijn door te brengen. Nu kwam deze invitatie dubbel van pas. En hij schreef schoonpapaatje esn heel harte, lijken dankbrief. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1