NIEUWJAARSWENS». Hartenvrouw, A.J. P,S Kerstpudding K% 147. Donderdag 13 December 1933. HO jaargang. BUITENLAND. FEUILLETON. hellmuth mielke. Binnenland. Financieele Berichten. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 ccm. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond GOESCHE Uitgave Naam). Vennootschap Goesche Courant ADVERTENT1ËN' van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Klceuwens Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nar voormiddag. G01RANT in het Nieuwjaarsnummer wor den, zooals gebruikelijk is, bij vooruitbetaling geplaatst tegen 75 cent, voor hoogstens 6 regels. Opgaven worden zoo spoedig mogelijk ingewacht, doch uiterlijk DONDERDAG 27 DECEMBER, vóór des middags 12 uur. DE ADMINISTRATIE. Zij, die zich met ingang van 1 JANUARI 1924 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Uit Duifschland- Naar uit Brussel wordt gemeld neemt in het bezette gebied de productie in de mijnen toe en is de levensmid. delenvoorziening voor de bevolking ge regeld. Dit moge wellicht de toekomst eeD weinig rooskleuriger maken, voor hel tegenwoordige geldt nogde ellende. Dit blijkt uit een treffende betooging in het Raadhuis te Keulen in tegen woordigheid van afgevaardigden van het Roode Kruis, de internationale kinderhulp enz. De Keuleche gemeentearts Braubach ichetsle den achteruitgang van de alge- meene gezondheid in Dnitschland na den oorlog. Vooral de tuberculose neemt tee, evenals rachitis ouder de jeugd.{Uit een onderzoek in de Kenlscbe choieu bleek, dat een derde van de Huderen, waarover het onderzoek zich uitstrekte, in maanden geen vleesch gegeten had. Burgemeester Billstein schetste de ellende te Kenlen, waar in liet geheel 850,000 menschen, d. w. z. meer dan dc helft van de bevolking openbaren steun behoeven. Mevrouw Juchher, het Rijksdsglid, deelde mee, Jat te Duisburg 58 pCt. van de be volking, te Mainz 40 pCt., te Dussel- dorf en te Dortmund 72 pCt. en te Krefeld 79 pCt. steun uit de openbare kas geniet. In sommige steden is 70 k 90 pCt. van de arbeidersbevolking al wekenlaug werkloos. De arbeiderssieun- organisatie kan niet voldoende hulp bieden. Het is dus van harte te hopen, dat het Belgische bericht waarheid bevat. In Beriyu begint men weer wat optimistischer gestemd te worden. Dit is te danken aan de krachtige figuur van dr. Luther, den minister van financiën, welke reeds met groote energie aan de verwezenlijking van zijn plannen is begonnen. De eorr. van het Vaderland achrjjft over dezen dr. Luther: Hij is een man met groote erva ring, die algemeen vertrouwen geniet. Dit vertrouwen is versterkt door de kordate manier, waarop de thans prac- tisch bestaande stabiliseering van het Duitsche geld is ingevoerd. Het over- groote deel van de bevolkiDg gelóóft thans werkelijk in die stabiliseering, heeft althans de overtuiging, dat het 42 DOOK Uit het Duitsch vertaald. (Nadruk verboden.) Met het brutaalste gezicht van de wereld had von Flügge deze grove lastering eruit geflapt met de zichtbare bedoeling, de kwestie op persoonlijk gebied over te brengen en daardoor de aandacht van het feit, waarom het hier ging, af te leiden. Alsen doorzag zijn truc onmiddellijk. Een duel met hem dat was de uit weg, waarlangs de in den val geloopen vos trachtte te ontvluchten. Hij trok bij de vragende blikken, die het ge- heele gezelschap op hem richtte, slechts verachtelijk de schouders op. Maar de heer von Flügge had in zijn opwinding de tegenwoordigheid van den luitenant der dragonders geheel en al vergeten. Mijne heeren," zei de heer van Villessen ridderlijk, zooals trouwens nieuwe geld niet meer aan zulke enorme koersschommeling, als waar onder de papiermark geleden heeft, onderhevig zal zijn Hierdoor is reeds onmiddellijk eea economische basis gegeven en levens een middel om redelijke belastingen te beffen. Uóóraan zal de regeering re ids binnen zeer korten tijd beginnen. Ook in dit opzicht heeft de regee ring aan stabiliteit gewonnen het zal den meesten niet langer mogelijk zijn zich aan de grootendeels billijke be- astingeo te onttrekken. Juist daarom gelooft men te meer in het nieuwe systeem van betaalmiddelen, omdat men vermoedt, dat de regeering, niet langer gejaagd door koersschommelingen en drukkende herstelbetalingen, na eindelek de begrooting in orde zal kannen brengen Ook maakt het een zeer goeden indruk, dat de stabi liseering van het geld niets meer kost, integendeel, dat er zeer veel buiten- landsche betaalmiddelen op de markt komen, waardoor de regeeriDg de ge legenheid krijgt zich een krachtig reservefonds te verschaffen als dekking voor het in omloop zijnde geld." Naar het schijnt, begint het in het Oosten een weinig te dagben. Rusland heeft gebrek aan zaaljraan Naar uit door het volkscommissari aat van landbouw ontvaDgen berichten, zou blijken, dat in verschillende stre ken van Rusland een groot gebrek aan zaaigraan heerscht voor het volgende jaar. Vooral zou dit het geval zijn in het Noorden en Noordwesten van Rusland, in de gouvernemeuteo Kos troma. Wjatka, het Noord-Dwina- gouvernement, Tfjaritsjin en de Tataren- republiek. Het totale gebrek aan zaaigraan wordt becijferd op 21.8 millioen poed. Zonder hulp van den Staat is de Jbevolking niet in staat de maatregelen tot bevordering van een goeden oogst te nemen. De Enjelsche regeeringspmzle Wat er als gevolg van den verkie zingsuitslag in Engelaud gebeuren zal is nog een raadsel. Zooals bekend, heeft geen der partijen een meerderheid. Nu gevoelen noch de liberalen en de arbeiders er veel voor om samen op te trekken, terwijl ook de neiging bij de liberalen om met de conservatieven samen te gaan, niet groot is. Het is dus niet onmogelijk, dat Baldwin maar kalm aan het bewind blijft en een mak programma-stokpaardje berijden zal. Totdat de liberale- of arbeidersoppositie dit beestje schichtig maakt en Baldwin zandruiter maakt. Doch wie dan leeft, dan zorgt. Mr. Dressellioys over den polltieten toestand. Maandagavond heeft te Amsterdam voor leden van den Vrijheidsbond mr. H. C. Dresselhuys gesproken over den politieken toestand in ons land. Spreker vond dat de politieke crisis ernstiger schijnt dan de kabinetscrisis. Die politieke crisis kan wel eens blijken te zijn geweest niets anders dan een coalitieoperette, doch dit is thans nog zijn karakter altijd geweest was, „de woorden, die u zoo juist gehoord hebt, bevatten een grove onwaarheid, die ik bij dezen met de grootste beslistheid verwerp. Ik heb het recht om zoo te spreken, omdat ik den heer Alsen niet alleen hier hedenavond geïntroduceerd heb, doch hem ook sinds langen tijd ken en ik verklaar dan ook, dat ik een ieder ter verantwoording zal roepen, die het zal wagen aan mijn woorden te twijfelen.' Een tumult dreigde los te barsten. ,,'t Is ongehoord wij eischen thans een verklaring wilt u die nu geven of niet f klonk het van alle kanten rondom den heer von Flügge. Waar hij ook keek, links of rechts, voor en achter hem, zag hij slechts vijandige, verbitterde gezichten. „Ik sta te uwer beschikking, mijn- heer van Villessen." Hij schreeuwde die woorden bijna uit, over al zijn leden bevend. De aristocratische reus wenkte om stilte. „Mijne heeren, hier is de kaart. Hij hield ze tegen het licht. Ze is met een heele fijne naald doorgestoken. Mijnheer von Flügge, wilt u ons nog met nieuwe rozijntjes en amandelen EEN HEERLIJKE LEKKERNIJ! Puddingfabriek A. J. POLAK, Groningen niet gebleken. Vooralsuog laat het zich aanzien, dat de coalitiewagen is ge detailleerd, en een paar wielen heeft verloren. L)e vraag is nu of die wagen wil gerepareerd zal worden, d.w.z. zaï de zaak op den ouden vost wordeu voortgezet of zullen Je een politiek, waarbij po itieke verschillen tut gods- j dienstige verschillen worden toegespitst, verliezen f Dan zouden we een politiek van (Economische reconstructie kunnen krijgen. Ueu laatsten tijd hebben de liuksche Kamerleden altijd, zouder invloed te kunnen uitoetenen, mogen meedoen. De politiek bleef een onder-onsje van de coalitie. En bij de oplossiug van de crisis is dit even sterk tot uiting gekomen. Wij aldus spr. weten niet welke opdracht de heer Kooien als kabinetsformateur kreegof bij een coalitie-kabinet moest formeeren of een nationaal kabinet. Evenmiu weten wij wat de opdracht van jhr. Beelaerts geweest iswe hebben gelezen dat de heer Beelaerts overig pleegde met leiders van de rechterzijde; van de linkerzijde echter niemand. Van behartiging van werkelijke lands belangen is tot nog toe weinig gebleken; alles was en bleef een coalitrezftikje. Bij het beruchte accoord van twee jaar geleden was alles wat onze politiek betrof geregeld in welke afspraak ook iets over de Vlootwet moet hebben gestaan. We verkeeren, aldus sprin vurige afwachting, wat er nu eigenlijk in dit stuk stond. Uit hetgeen de heer Colijn mede heelt gedeeld omtrent de anti-rev. eischen, in dit contract opgenomen, meent spr. te kunnt." concludeeren, dat ook Roomsch-Kath. en Christ.-Hiet. de noodige wenschen daarbij verwezen lijkt zagen. Wanneer al die verschil lende verlangens eens waren behandeld, dau zon er voor de bezuinigingsplan nen van den heer Colijn niet veel plaats zijn overgebleven. En dit was gelukkig, want die waren, door tegenkanting o.a. van katholieke zijde, toch niet van kracht geworden. Spr. legt er den nadruk op, dat van den kant van den Vrijheidsbond niet tegen de Vlootwet werd gestemd, om daarmee de coalitie of de bezuinigings plannen van den heer Colijn te treffen. De Vrijheidsbond was besloten de plan nen van minister Colijn in beginsel te steunen. Twee jaren geleden waren het de Vrijheidsoonders alleen, die de nood zakelijkheid van bezuiniging bepleitten. Thans is onze taak in zoover gemakke lijker geworden, dat iedereen overtuigd is van de noodzakelijkheid van krasse bezuinigingsmaatregelen. Uit de jongste millioenennota bleek duidelijk hoe slecht de financieele toe stand van ons land, en, nog erger, van Indië, is. Voor alles moesten wij dus het tekort op de staatsbegrooting weg werken. En we steunden dus de plannen van een verklaring geven f Ik verzoek u in allen ernst, mijne heeren, laat ons deze kwestie in ons eigen belang in alle stilte tot een oplossing brengen.' „Ik weet niets van een doorgestoken kaart,' zei de heer von Flügge hals starrig. „Nu goed dan. Onder deze omstan digheden zult u ons moeten toestaan, dat eenigen van ons u even aan den lijve gaan visiteeren. Weet u inderdaad niets van deze kaart af, dan zal ook stellig het verwisselde spel kaarten niet op u te vinden zijn." „M(j aan den lijve laten visiteeren Met zijn krassende stem had de heer von Flügge die woorden uitgeroepen en was toen in een hoonend gelach uitgebarsten. Dan doe ik nog liever afstand van de genoegens van dit gezelschap." Hij wilde zich van di tafel verwij deren, maar krachtige handen hielden hem vast en dreigende vuisten werden tegen hem gebald. De stem van den reus verlangde opnieuw stilte, „Door uw weigering bekent u feite lijk uw schuld, mijnheer von Flügge. Mijne beeren, laat ons de zaak zoo goed mogelijk regelen. Al was het" maar het coalitiekabinet, die ook in die richting gingen. Doch de Vlootwet, die ons oeconomisch te gronde zou hebben gericht, konden wij echter niet steunen. En wanneer er thans in bladen van onzen kant uog stemmen voor de Vloot wet opgaan, dan getuigt dit van een zeer geringe kennis van zaken. Eigenaardig is het, dat bij de vorige verkiezingen van rechtsche zijde nooit werd gezegd, dat die Vlootwet ons te wachten stond. Een interview met drVan Aalst De president van de Ned. Handel Mij., dr. C. J. K. van Aalst, heeft in een interview met het Hbl. omtrent de positie van onzen gulden o.a. het volgende gezegd lk ben van meening aldas de heer Van Aalst dat het thans hoog tijd is, dat men eindelijk een aanvang maakt met het nemen van ernslige maatregelen tot voorkoming van een papier-inflatie, door het slui tend maken van de Staatsbegrooting. De noodige maatregelen werden reeds vaak besproken eu vastgesteld en het is geheel duidelijk, dat de financieele hervormingen in de eerste plaats op ingrijpende bezuinigingen gebaseerd dienen te woiden. Zal men hierdoor geen sluitende begrooting kunnen ver zekeren, dan zullen natuurlijk ook nieuwe belastingen en verhooging van bestaande niet achterwege kunnen blijven. Ik heb reeds aangeduid, dat het inflatie-vraagsiuk niet de eenige factor is aarvau de toekomstige verhouding tu8scheü den gulden ea den dollar zal afhangen. Het is oagelukkig voor ons land, dat zich hierbij tevens een tweede belangrijke factor doet gelden, te weten de opzuiging van het Ëuropeesche kapitaal door Amerika, welke ten deele met het Amerikaansche uitvoer- overschot, doch grootendeels met da enorme en steeds toenemende Ameri kaansche vorderingen op Europa ver band houdt. Mevr. Esther de Boer-van Rijk. 18 December komt de jubilaresse te Goes. Zij maakt haar jubilenm-tournée bij de gelegenheid der herdenking van haar vijftigjarige tooneelloopbaan. In dezelfde „Prins van Oranje', waar de Zuid-Bevelanders haar talenten reeds meermalen bewonderd hebben, zal de zeventigjarige kunstenares optreden in haar jubileumstuk „De Woekeraarster" en ook dóar zullen we de hoogbegaafde artiste huldigen. Is het wel noodig, dat we wat gaa» vertellen over Esther de Boer-van Rijk? Eigenlijk niet we kennen allemaal Kniertje 1 Maar toch doen we het en we hopen, dat de sympathie voor haar nog grooter zal worden, zóó groot, dat in de tooneel- alleen in het belang van onze vriende lijke gastvrouw* deze was bij het uitbreken der eerste vijandelijkheden in een aangrenzend vertrek gevlucht „voor haar zouden wij ieder schandaal reeds moeten vermijden.' „Hier zijn de andere kaatten 1' riep een stem triomphantelijk. Het kluwen, dat zich rondom von Flügge had ge vormd, had hem ondanks zijn heftigen tegenstand toch gevisiteerd. Bleek als een lijk, met slappe, neerhangende armen stond de op heeterdaad betrapte daar temidden der opgewonden spelers zijn brutaliteit was geheel en ai ver dwenen. „Ik herhaal, mijne heeren," gmg de reus verder, „dat hst het raadzaamst is, als wjj deze onaangename kwestie geheel onder ons afwikkelen. Ik stel u voor, dat een ieder zich op zijn eerewoord verplicht, over dit incident bet diepste stilzwijgen te bewaren." „En deze heer dan klonk het allesbehalve vriendelijk van verschil lende kanten, „De heer von Flügge zal zich op zijn eerewoord tegenover ons verbinden, morgen Berlijn te verlaten en in deze stad niet mogen terugkeeren, alvoren, zaal geen plaatsje onbezet zal zijn. Zij is d^.t ten volle waard 1 Esther van Rijk is een Rotterdamsche van geboorte (29 Juli 1853). Zij wae de jongste van veertien kinderen. Vader moeder 'wareu orthodoxe Israëlieten, die hard moesten werken. In haar vrijen tijd zij was costuumnaaisler speelde zij op het liefhebberijtooneel. rEn", vertelde ze zelf, „toen ik twintig jaar was kreeg ik de vetleeren medaille van verdienste bij een dilet— tanlentooneelgezelschap. Wat was ik gelukkig! Mijn lofNverd in de plaatse lijke bladen gezoDgen en de tooneel- rotten Van Zuijleii en Haspels kwamen eens poo'shoogte nemen, wat dat joden meisje dan wel presteerde. Dat viel blijkbaar mee, want ze deden mij het voorstel bij bnn gezelschap Legras, Van Zuijlen en Haspels op te treden. In onze geheele familie kwam tooneel- bloed niet voor. Denkt U eens in, wat het vijftig jaar geleden zeggen wilde, wanneer een meisje aan het tooneel ging. Dat was een verdorven kind I De orkaan brak los I" Bijzonder interessant is een harer jeugdherinneringen, die zij etn harer interviewers mededeelde. Ook alweer een bewijs, dat zij zeer vrogg reeds een rasartiste beloofde te worden. Als zesjarig meisje moest ze meermalen voor gasten zingeD. Als een kleine tooneelspeelster met allerlei parmantige gebaren zong ze dan haar liedjes. En toen ze, wat ouder, eens in de comedie geweest was, kroop ze op zolder, takelde zich toe met allerlei vodden en haar lappenpop legde ze neer-lip. een oude hor, waar ze een touw aangebon den had om „haar kind" te wiegen. Maar daar hoorden Xe haar soms om henr kindje zoo huilen, dat de ouders haar angstig kwamen zoeken en vonden in echte tranen. Als Laura in Cremer's „Emma Bertliold" heeft Esther van Rijk ge debuteerd. Zonder een tooneeïrohool gevolgd te hebben, zander wetenschappelijk ge schoold te zijn, kwam zij door haar zniveren kunstenaarsaanleg op hel groot tooneel. Eenige jaren speelde zij te Rotterdam en ook eenigei tijd te Antwerpen. Dan verlaat zij Rotterdam en huwt met Henri de Boer, een musicus en gaat te Amsterdam wonen. Vanaf 1892 behoorde zjj tot de Neder- landsche tooneelvereeniging. In 1912 Dam daarvan Heyermans de leiding en steeds bleef ze het gezelschap trouw. Heyermans en Esther de Boervan Rijk 1 Diepe vereering voelt ze voor den grooten tooneelsohrijver, den schep per van Kniertje en vele andere van haar hoofdrollen. En in October begon zij haar vijftig jarig tooneeljobileum met een eigen gezelschap. Heyermans heeft een stuk voor haar geschreven en ook de jonge Hollandsche tooneelsohrijver Defresne. In zijn stak zal de populaire Esther de oude woekeraarster spelen. Weinigen zijn zoo populair in alle standen en klassen. Vooral het volk ie in genomen met haar Vele artisten hebben de techniek van het tooneelapel hoog opgevoerd, maar daar geeft de groote massa niets om. Het volk vraagt hel hart, het waarachtige. En dat geheim een jaar verstreken ia. Geeft u ons daarop uw woord mijnheer von Flügge „Dat kan ik niet 1" stiet hij op heeschen toon uit. De reus gaf een wenk. „Het is goed. Alstublieft, mijne heeren, maakt plaats voor dien heer en geeft hem de ruimte." Een woesten, onaangenamen blik om zich heen werpend, droop de heer von Flügge af. Zijn rol was voor Na zijn verdwijning stapten ook de overige heeren spoedig op het voorval vormde nog lang een levendig onder werp der verschillende gesprekken. Alsen en de heer van Villessen met zijn kameraad gingen gezamenlijk. Alvorens hij de vertrekken van mevrouw von Halbach verliet, wierp de luitenant droevig glimlachend een goudstuk in de groote offerschaal. „Mijn afscheidsgroet aan onze be minnelijke gastvrouw. Ik vrees, dat zij na deze kleine storing in het bedrijf van plan is een andere woning op te zoeken. Och, de zaak zal ondanks hetgeen er is voorgevallen toch wel verder bloeien.' {Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1