N1E11WJAAR8WEN8CHEN. BUITENLAND. FEUILLETON. Hartenvrouw, Die erge verkoudheid Binnenland. Pro vincie=N ieu\* 8. 3°. 146 Dinsdag li December 1923* 110 jaargang. A BONNEMENT Rrijf per kwartaal, in Got»- f 2, buiten Goes f i,— Afzonderlijke nuuin.er* 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond GOESCHE Uitgave Natml. VennootscSap öoesehe Conrnti ADVERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke r -tre 1 meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemsrl berekend. Familieberichten 110 regels f 2,41» Bewijsnummers 5 cent. en Kloon wens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nar voormiddag. in het Nieuwjaarsnummer wor den, zooals gebruikelijk is, bij vooruitbetaling geplaatst tegen 75 cent, voor hoogstens 6 regels. Opgaven worden zoo spoedig moge ijk ingewacht, doch uiterlijk DONDERD. 27 DECEMBER, vóór des middags 12 uur. DE ADMINISTRATIE. De Belgische Fransche-pers en de Schelde. Ditmaal eens het een en ander over de wijze waarop de Fransche bladen in Be'gië meenen zich over de Schelde kwestie te moeten uitlaten. We achten commentaar overbodig. In een ingezonden stok in de N. R. Ct. schrijft „Navigator" een be schouwing over onze marine en de Schelde-kwestie, naar aanleiding van de ter bezuiniging voorgestelde ophef fing van het marine-commandement in Zeeland en vrijwel algeheele liqui datie onzer maritieme middelen op de Wester-Schelde. Na eerst betwijfeld te hebben dat deze maatregel een werkelijke bezuini ging beteekent om dal het onmogelijk zal blijken den geheelen onderzeedienst in Den Helder te concentreeren, zon der daar tot kostbare uitbreiding van iie etablissementen over te gaan, wijst I ij op bet internationale belang onzer marine op de Schelde. Het eenige punt van ons land, dat ons op het oogenblik in conflicten kan intrekken is juist de Schelde De door België in 1920 over de Schelde-kwestie afgebroken onderhandelingen zijn nog - teeds niet hervat, het Wielingen- vraagstuk, onze wederzijdsche verhou ding op de Westerschelde, kan elk "ogenblik tot een uitbarsting leiden men behoeft slechts de Fransche jers in België geregeld te -lezen om in Le Soir, La Nation Beige, Le Frauc-tirenr Beige en dergelijke bla den artikelen aan te treffen van groote scherpte, betzij rechtstreeks tegen ons l ind gericht, hetzij tegen de Belgische regeering, wie dan verweten wordt op onvoldoende wijze hare rechten tegen over Nederland te verdedigen. „Navigator" haalt daarvan eenige voorbeelden aan Den lOen September voer een onzer onderzeebooten de Schelde af naar zee, kreeg onderweg een kleine averij aan de voortstuwingsmachine, moest daar toe een paar uren ankeren, om daarna haar weg te vervolgen. De Franc-tireur Beige schreef in zijn nummer van 27 October toen een artikel over „schending van onze grenzen". Is het niet merkwaardig, zoo schreef het blad o.a., dat onze Noordelijke burea, die met het laten bevaren van 41 DOOK HELLMUTH mielke. Uit het Duitsch vertaald. (Nadruk verboden.) Bij de deur schrikte hij op. Daar stond, zoo juist gearriveerd, in een vertrouwelijk gesprek met de vrouw des huizes Ottilie's verloofde, de heer von FlüggeHun blikken ontmoetten elkander, toen scheen het, alsof de ander hem herkende, want hij glim lachte beleefd. De komst van den heer von Flügge scheen het lang verwachte teeken voor de spelers te zijn. In een achterkamer hadden twee dienstmeisjes een tafel in orde gemaakt, waarboven een olielamp zweefde en aan beide uiteinden der tafel een paar brandende kaarsen ne'rgezet. „Vooruit, mijne heeren, iaat het spel beginnen Een kerel als een boom, zwaar ge bouwd, een soort reus met een schrander aristocratisch gelaat de heer van Villessen fluisterde Alsen een heel de Wester-Schetdv door vreemde oor- l.igs-chepen zoo lart'g zijn, ze f een oorlogsschip lanas onze. kasten laten varen, waarschijnlijk zonder eenige loe- steminii g van onze „La Revue de ia Ligue Maritime B- lge" voegt hieraan toe Met onze verslaggevers komen wij op tegen deze nieuwe aanranding van internationale gebruiken en wij hopen, dat onze minister van buitenlandsche zaken za weten te protesieeren, zooals het behooit. tegen dezen ooduldbaren toestand. Navigator acht commentaar op deze opmerkingen overbodig. Ben ander geval betreft de over brenging van de in Antwerpen in bezit genomen Duitsche torpedobooten naar Zeebrugge, waar ook de oude Fransche kruiser „Entrecasteau" is gelegen. De Belgen wilden niet aan onze regeeiiug toestemming vragen om met die torpedobooten de Schelde af te varen, en heeft nu volgens Navi gator deze moeilijkheid opgelost door den bovenbouw der torpedobooten ge deeltelijk te sloepen, zoodat ze door het kanaal Gent Brugge kunnen wor den gesleept. Daarover schrijft „le Front unique" o.a. „Om de wenschen vau onze natio nalisten te vervullen, bad de heer Forthomme aan onze zeerobben bevel moeten geven om de Hollandsche Schelde te gebruiken en, we) be grepen, zonder daartoe machtiging te vragen aan Nederland. Als de Hollandsche forten den weg versperd zouden hebben, ware de „jolie guerre", die er het gevolg van zou zijn, er geweest. Jammer Eindelijk wordt aangehaald uit een in November verschenen artikel in le Franc-tireur Beige de volgende samen vatting van de Belgische couranten „De meening van den heer Arthur Rostsaert, den meest bekenden onzer deskundigen op maritiem gebied, welke meening die van alle Belgen moet zijn, is de volgendeverkrijging van den linkeroever van de Schelde door mid del van schadeloosstelling zoowel aan Nederland als aan de bewoners van bedpeld gebied. Onze regeering van onbekwamen en onbevoegden weigert op deze grondsla gen in onderhandelingen te treden met Nederland en brengt zijn aanspraken terug tot een beschroomd plan, dat al het land aan Nederland laat, maar ons veroorlooft vrij gebruik van het water te maken. Het is een waar verraad Men weet hoe de Nederlanders ons gedurende den oorlog hebben behandeld. Op onze beurt zouden wij deze geheele strook in bezit bebbeu moeten nemen evenals ons vroeger Limburg." Navigator vraagt of de Nederland- sche regeering wijs doet, nu de situatie zoo is, om, waar zij voor hare marine bijna 43 millioen uitgeeft, daarop f 80.000 te wi'len besparen, als deze besparing liquidatie van haar maritieme stelling aan de Wester-Sehelde ten gevolge eneft, en daardoor den indruk bekenden naam in het oor had deze uitnoodiging tot het gezelschap gericht. Men begaf zich naar het speelvertrek, waar intusschen de meisjes op een aparte tafel de ijskoelere met de cham- pagueflesschen benevens een aantal glazen hadden klaar gezet en toen snel op 'n wenk van haar meesteres verdwenen. „Wie neemt de bank f» „Natuurlijk weer mijnheer von Flügge.» Deze was al gaan zitten hij maakte een gesloten pakje opeD, dat twee nieuwe spellen kaarten bevatte. Achter zijn lorgnet bliksemden zijn bruine oogjes en om zijn lippen speelde een bijna triompheerend glimlachje. Me vrouw von Halbach had haar heil in een clubfauteuil gezocht en scheen zich op dezen waarnemingspost echt op haar gemak te gevoelen. Men begon in te zettende tafel werd bedekt met goudstukken. De heer van Villessen noodigde Alsen uit, evenals hij deel te nemen aan het spel. Alsen weigerde echter beslist. „Wat in duivels naam scheelt er toch aan, je bent toch onze lijfspreuk „morgen weer even vroolijk» ontrouw geworden? Of ben je slecht bij kas? Ik kan je wel uit den nood helpen fluisterde de lichtzinnige doch goed- m h tf moogt U niet laten voortwoekeren tot eene aandoening.'"an borst of keel. Bestrijdt dat gevaarOntsmet verzacht en versterkt de pijnlek ontstoken slijmvliezen met de slijm- oplossende, zuiverende, genezende AKKERs ABDIJSIROOP Alom verkrijgbaar in kokers van 230 gram ƒ1,50, 550 gram ƒ2,75 en 1000 gram ƒ4,50 moet wekken, dat het haar met het opkomen voor haar rechten geen ernst is. De verkiezingen in Engeland. De conservatieve pariij heeft haar meerderheid van 77 stemmen verloren. Instede van 346 zetels behaalden zij er slechts 254, de arbeiderspartij kwam van 147 op 192 en de hereenigde liberale partij van 115 op 153. De protectie is hierdoor vau de baan. Om trent de regeering, die zal worden gevormd, kan men slechts gissen. Som mige bladen meenen een regeering Baldwin met een deel der liberalen, anderen spreken over een samengaan van liberalen en arbeiders. Uit Duifschland. De Rijksdag heeft de machtigings wet thans definitief s.angeuomen. Uit Oostenrijk. De OosteDrijksche Bondskanselier heeft met aftreden gedreigd, wan neer de ambtenaren niet bewilligen in de voorgestelde salarisverlaging. De kabinetscrisis. De Koningin heeft Vrijdag ten pa- leize in den Haag in conferentie ont vangen mr. D. A. P. N. Kooien, voorzitter van de Tweede Kamer en Zaterdag mgr. dr. W. H. Nolens, voorz. der r.k. kamerfractie. De Haagsche corr. der N. R. Crt. schrijft De heer Beelaerts van Blokland had zich natuurlijk bezuiniging en recon structie teu doel gesteldwij meenen echter te weten, dat een program in den zin van enkele nauwkeurig ge formuleerde punten zelfs kort voordat deze formateur zijn onmacht moest bekennen nog niet bestond. Het be richt, dat bovenal de moeilijkheden in moedige luitenant. „HierHij wilde hem een handvol goudstukken toe stoppen, maar Alsen weigerde kort en bondig met de halfluide doch vastbe sloten woorden „Ik speel niet De heer von Flügge had deze uit lating gehoord en keek plotseling op. In zijn trekken spiegelde zich duidelijk een zeker wantrouwen af, maar het spel nam dadelijk zijn geheele opmerk zaamheid in beslag. Alsen kon hem nauwkeurig gade slaan. Dat was dus de man, met wien Ottilie dacht gelukkig te zullen wor den 1 Terwijl hij daar zoo zat met zijn lange, begeerige handen nn eens de kaarten openleggend, dan weer de goud. stukken opstrijkend en verdeelend, zag Alsen in een oogopslag, dat de harts tocht zijn gansche ziel verwoest en bedorven had. Deze nog niet 80-jarige man zou haar jonge leven vergiftigen, hier aan de speeltafel zou hij haar vermogen, haar geluk, misschien wel haar eer verspelen en niets dan jammer en ellende op haar laden. Het werd hem angstig te moede. Waarom had hij haar niet alles gezegd? Een machtig gevoel van afkeer welde in hem op, tegen zichzelf, tegen dien ander, tegen allen. Hij zag het gouden zweet van eerlijken arbeid hier in de handen van nietsdoeners en leegloopers verband met de bezetting van het de partement van Finane'ën den doorslag hebben gegeven, dient in dezen zin te worden aangevuld, dat de toekom- siige chef aan den Kneu'erdijk een vee1 gemakkelijker laak zal hebben als aan het hoofd van „Oudei wijs» iemand staat, die tot aanzienlijke bezuinigin gen bereid is, zoodat de omstandigheid, dat de heer Beelaerts vao Blokland nog niet zoud.nigen opvo'ger van mi nister de Vis-er had kunnen vinden, rok in ander opzicht, be emmerend moest werken. Hieraan kan worden toegevoegd, dat van de twee leden der linkerzijde, tot welke de heer Beelaerts van Blokland zich heeft gewend (een Kamerlid en den, builen partijverband staanden, voorzitter der Viootwetcoromissie), al thans de eerste de portefeuille van Financiën ge-nszins a priori heeft af gewezen. Vermoedelijk zijn dus ook nog andere fretoren in het spel geweest. De corr. dringt ten slotte aan op meerdere publiciteit ten aanzen van de poging-n ran de heeren Beelaerts van Blokland en mr. Kooien. Van a.r. zijde zijn hierop de be kende voorwaarden i.z. landsverdedi ging en bezuiniging gepubliceerd, welke door de r.k. geweigerd zijn, waardoor mr. Kooien zijn taak moest neerleggen Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf 6 Co.'s Bureaus voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 7 Dec. in Ned triand uitgesproken 70 faillissementen tegen 64 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. fan 1 Januari tot en met 7 Dec. 1923 3954 faillissementen tegenover 3933 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Onderhandelingen met Amerika. De Amerikaansche gezant heeft in opdracht van zijn regeering, aan den minister van buitelandsche zaken voor gesteld, onderhandelingen te openen over een nieuw algemeen Verdrag van vriendschap,handel en consulaire rechten op den voet van onvoorwaardelijke behandeling als de meest begunstigde natie. De Nederlandsche regeering heeft zich in beginsel tot sluiting van zoo danig verdrag bereid verklaard, waar over das eerlang de onderhandelingen zullen worden geopend. De gehuwde ambtenares op Naar men aan „de Maasb.» mede deelt, zullen de gehuwde ambtenaressen met ingang van 1 Maart a s. op wacht geld worden gesteld, tenzij z.ij kunnen aantoonen kostwinster te zijn. De eerste drie maanden krijgen zij nog vol salaris, de volgende 3 maan den 75 pet. en daarna 60 pet. van de jaarwedde, alles met aftrek van 8'/> pet. voor pensioen. Wat betreft het pensioen is bepaald, dat dit, indien het totaal van dienst- en wachtgeldjaren meer dan zeven is, voor ieder jaar 2 pet. van het salaris bedraagt met een maximum van 30 pet, verdwijnen, hij zag de tranen van on gelukkige vrouwen zich als een breeden, gouden stroom over het groene tafel kleed Btorten. En steeds weer kwam de begeerige hand van den bankhouder en streek het goud naar zich toe' Deze hand trok voortdurend zijn aandacht, zonder dat bij feitelijk wist waarom. Hij had zich thans een plaatsje links van den heer von Flügge uitgekozen, vlak bij dezen. Er was opnieuw ingezet en von Flügge schudde nu de kaarten. Blijkbaar zonder eenige bedoeling legde hij ze neer en greep naar zijn cham pagneglas om te drinken. Het volgend oogenblik had Alsen zich gebukt en snel iets onder den stoel van den bankhouder opgeraapt. „U hebt een kaart laten vallen," zei hij kortaf. „Ah pardon, dan moet ik nog een keer schudden.» En haastig greep de heer von Flügge naar de kaart die Alsen in de hand hield, maar hij greep in de ieege lucht. Reeds had Alsen de kaart tegen het lamplicht gehouden en wierp haar toen op tafel. „De kaart is gekenmerkt I* klonk het droogjes nit zijn mond. De heer von Flügge sprong ophij was krijtwit geworden. Opnieuw trachtte hjj zich snel van de noodlottige kaart Tram en autobus. De H. T. M. zal voor haar perso neel de 56-urige. werkweek invoeren of, als de Haagsche gemeenteraad dit niet goedkeurt, 120 mannen ontslaan, daaitoe gedwongen door de concurren tie van de autobussen. Riilaad-Bath. Vrijdagmorgen ver gaderde de Raad voltallig. Bij de notulen merkte de heer Deurloo nog op niet geweien te hebben dat besloten was den grond aan de Schoolvereeni- ging af te staan. De voorz. merkt op, d»t juist de andere Raadsbesluiten werden ingetrokken eu het andere, er voor werd in de plaats gesteld, dat o.a. naar aanleiding van een vraag van den heer Blok, waar de school moest komen, door hem het nieuwe bouwterrein werd genoemd. De secretaris geeft te kennen, dat het besluit is genomen zooals ia de notulen uiteengezet. De heer Bruijnzeel herinnert het zich niet precies meer, doch door het uit verscheidene onderdeden samenge stelde besluit is het hem wellicht ont gaan. Naar aanleiding van de circulaire St. LaurensWissenkerke worden naar de te houden vergadering afgevaardigd de voorz. en secretaris. Op een adres van L. vaD Baaien om koop van gemeentegrond aan het Kerk- wegje wordt op voorstel vau B. en W. afwijzend beschikt, daar B. en W. dien grond zouden willen gebruiken voor plaatsing van een materialen bergplaats. De heer Van de Sande zag gaarne spoedig geheele demping om de inge bruikneming te bespoedigen. Hoewelin deze richting reeds wordt gewerkt, zal zooveel mogelijk met dezen wenk worden rekening gehouden. Vervolgens deelt de voorz. mede, dat de goedkeuring van het Raadsbesluit van 26 October j.l. tot afstand van grond aan de Sehoolvereeniging door Ged. Staten is verdaagd. En dat de Comm. der Koningin heeft bericht inzake het adres van J. Nieuwenhuijse inzake de verrekening van kosten bij de uitvoering van havenwerken te Bath geen aanleiding te hebben om zijn tusschenkomst te verleenen aan Nieu wenhuijse, waarmee) de juistheid van het Raadsbesluit is bevestigd. Op reclames van F. Blok inzake hondenbelasting en van J. Krijger Gzn. inzake schoolgeld wordt afwijzend be schikt, terwijl aan C. O. Moerland 2 maanden ontheffing van schoolgeld wordt verleend voor één kind. Door H. A. Dronkers wordt ver goeding gevraagd voor het niet ver richten van straatwerk tot een bedrag van f 40,Het praeadvies van B. en W. toont aan, dat de voorwaarden der aanbesteding luidden, dat in elk geval Maandag 24 September moest worden begonnen. Hoewel wetend, dat hij dien dag niet kon beginnen, schreef Dronkers toch in en was dt laagste. Op 22 September kwam hij bij den Burgemeester om een week uitstel dat meester te maken, maar ditmaal was de aristocratische reus hem voor. Hij legde ziju hand als een zwaar ijzeren gewicht op de kaart. „Mijne heeren, ik verzoek alstublieft geen opwinding I» zeide hij op zijn energieken, zwaren toon, die boven de algemeen wordende kreten van woede uitklonk. „Mijnheer von Flügge nv verklaring. Draagt deze kaart een kenmerk of niet „Ik begrijp werkelijk niet, wat n bedoelt viel von Flügge heftig uit. „Heel eenvoudig. Die heer daar be schuldigt u heimelijk onze kaarten met gekenmerkte kaarten verwisseld te heb- ben, en deze kaart hier onder mijn hand moet volgens zijn bewering zoo'n bewuste kaart zijn. Geef u ons daar omtrent een verklaring." „Ik kan niets anders verklaren, dan dat ik u niet begrijp. Als die heer daar beweert, dat die kaart een be paald teeken draagt, dan heeft hij ze per slot van rekening zelf verwisseld. Ik ken dien mijnheer van vroeger het is een beroepsspeler, die wegens speelschulden zijn vroegere verblijfplaats heeft moeten verlaten. Hij heeft mij een leelijke poets willen bakken.» (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1