P.IMLIBHY P.UELim Winterjassen 6 Kinderjassen Bonkers BOES =SlB0ES N\ 145. Zaterdag 8 December 1923. 110 jaargang School en Kerk. k andbouw, V eeteelt en Visscherij. Boeken en Tijdschriften. HEDEN ONTVANGEN Bruine Pergamid j Regenmantels i Heerenjassen 20 gld. Motorcostuums 29 g. binnenland. Gemengd Nieuws, 10 tot 15 pCt. korting Buitenlandsck Nieuws. A BONNEMENT Prijs per kwartaal, in Gops f 2, hsilpu Goes f i.— Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Natnrl. Vennootschap Goesehe Cour ot ADVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 6 cenC*. Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 aar voormiddag. BIJVOEGSEL SINTERKLAAS. Beelaerts Blokland die ging kijken Wat de Sint gereden had In zijn schoenlje bij den schoorsteen. Beelaerts trilde als een blad. Want hij was er niet gerust op. Lag daar niet een roe gereed f Nóg had hij geen ministerie, Hoeveel moeite hij ook deed. Wie zat zijn verbazing schetsen, Toen hij daar zag neergezet Bij zijn schoentje aas de kachel Een taai-taaien kabinet. Beelaerts buitenlandsche zaken, Oorlog had de heer Colijn, Arbeid, landbouw meester Kooien, En financiën van Gjjn. Onderwijs bleef aan de Visser, Binnenland kreeg hij er bij, Putman Cramer had marine, Heemskerk de juristerij. ldenburg, ja, daarvoor waren De koloniën bestemd. In een hoek zat nog een taai-pop „Waterstaat», van Swaay [beklemd. Bij liet schoentje lag een briefje Wegens parlement-lawaai En tot meerd're sterkt' en kracht zijn „De ministers van taai-taai Ex-lid van de vlootcommissie, werd door „de Avondpost" als candi- daat genoemd. Dit ministerie is slechts een hypothese, de samenstelling houdt geen verband met de wenschen van ceu hofpoëet van dit blad. (Inmiddels is bericht gekomen dat de heer Bee laerts v. Blokland niet is geslaagd met de samenstelling van een kabinet (zie binnenland). Misschien vindt zijn op volger nu het St. Nikolaasgeschenk. R. G. Crt.) Ned. Herv. Kerk Aangenomen het beroep naar Heerlen (stad) (toez.) door ds. GK Mol te Kats (Zeeland). De suikercampagne. ,0e Avondster" verneemt dat de suikercampagne aan de „Zeeland» te liergen op Zoom over pl.m. 14 dagen zal eindigen. Reeds tegen a.s. Zater dag is een gedeelte der werklieden hun ontslag aangezegd. Staatscommissie-pacht. De staatscommissie-pacht, samenge steld uit prof. mr. P. A. Diepenhorst, vooizilterdr. L. N. Deckers, L. H. Mansholt, prof. mr. E. M. Meyers, mr. Ch. M. J. Witlox, leden, en mr. J. W. Goedbloed, secretaris, ingesteld bij Kou. besluit vau 12 Maart 1919, heeft op 28 November haar rapport deel II aan de Koningin aangeboden, met verzoek om machtiging tot publi catie. De commissie heeft hiermede hare werkzaamheden beëindigd. In Januari en Juli 1920 publiceerde zij deel I en deel Ia van haar rapport. In deel II worden behandeld de wij zigingen in het Burgelijk Wetboek en daarmede verband houdende wetten aan te brengen. Provincie- N ieuws Waarde. De collecte voor de Hon- gaarsche kinderen heeft opgebracht f 3B0. Er zullen 25 kinderen alhier geplaatst worden. frisse. Bij de Donderdagavond ge houden verkiezing van ouderling en diaken der Ned. Herv. Kerk alhier werd tot ouderling herkozen de heer A. de Blauwe en tot diaken de heer P. Bosman. Aan de verkiezing namen deel 13 vrouwelijke leden. Kapelle. Onder voorzitterschap van dhr. J. Ganseman kwam de Land- bou'wver. V.I.O.S. in vergadering bijeen. Twee nieuwe leden traden toe. De aftredende bestuursleden J. Tol lenaar en D. Ganseman werden met groote meerderheid herkozen. Voor den cursus Landmeten onder leiding van dbr. A. Lombard Middel burg gaven zich staande de vergadering vier personea op, behoudens nog twee toezeggingen. Aansluiting met Biezelinge zal men zoeken. Aan toelichting door een spr. voor aansluiting tot de Z. L. M. bestond geen behoefte. Dhr. J. de Jager Jozz. deed verslag van de proefvelden. In een helder be toog specificeerde spr. de genomen proeven opgedaan bij bieten en aard appelvelden met de O. S. bemestingen, die hen levendige, leerzame bespreking uitlokten. Op voorstel van dhr. L. C. de Jonge werd besloten om een spreker uit te noodigen in Januari, om een lezing te houden over de bemesting. De voor keur werd gegeven aan een lezing over stalmest. Schore. Heden deden belasting, ambtenaren met behulp van de ge- meente-politie een huiszoeking ten huize van mej. H. alwaar een massa pakken cigaretten papier werden aange troffen, welke frauduleus waren inge voerd uit België,. Hansweert. Het sleepschip „Cito», schipper Wegraans, geladen met beet wortelen,is in de haven van den idedwig- polder gebroken en vol water geloo- pen. Heden passeerden de lichters „De Hoop en „Ouderzorg", die de beetwortelen zulleu overnemen en de „Cito "zal worden gelicht door de N.V. de Wit's Bergingsmaatschappij te Rotterdam. Bij het binnenkomen der haven alhier kwam het sleepschip „Cs Rhe- nan» in aanvaring met bet uitgaande sleepschip „Ratti", waardoor de „Cis Rherian» belangrijke schade bekwam. Kl'abbend\jk« Door de wijkver pleegster is een gift van f2,50 ont. vangen voor de vereeniging het Groene Kruis. De heer Lombaart, waterbouw kundig ambtenaar te Middelburg, zal een cursus geven in landmeten. De cursus voor de rijpere j is Woensdagmiddag aangevangen met 24 deelneemsters, wel een bewijs dus, dat deze zeer op prijs gesteld wordt. Middelburg. Gisterenmiddag leed de heer A. van der Poest Clement, burgemeester vau Nisse, alhier, door het onklaar raken van de stuurinrich ting, met zijn auto tegen eeu lantaarn paal bij de Stationsbrug. De auto werd beschadigd, maar persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Sikcaz' Voetbalspel. Wij vestigen bijzonder de aandacht op een zeer eigenaardige en merk waardige reclame, die in dit No. van ons blad per advertentie wordt aange kondigd, n.l. op het Sites' Voetbal spel, dat een voetbalwedstrijd in minia tuur geeft, waaraan ongetwijfeld alle voetballiefhebbers zullen deelnemen. Nog nimmer is, voor zoover ons bekend, zulk een typische bijzondere reclame b dachtGeen spel is ter wereld zóó populair als het voetballen. Dat men nu als op een schaakbord thuis als het ware een voetbalmatch kan spelen, is zulk een origineel idee van de firma Sickesz, dat er geen voet bal- enthousiast in den lande zal zijn, of hij zal dit spel willen hebben en volgen 1 Dat daaroij nog kostbare geld en andere prijzen aan de oplossing zijn verbonden, is een bijkomstige omstan digheid, die de animo voor de mede dinging nog belangrijk zal vergrooten. Hel is altijd prettig een nr. van deze reclame-uitgaaf van de fa. Van Houten te ontvangen. De nummers zien er steeds goed verzorgd uit en geven blijk door den heer v. d. Ven met liefde te worden geredigeerd. Zoo ook het Novembernr., dat reeds het eerste van den tweeden jaargang is. Het bevat o.m. tal van fraaie afbeel dingen bij een interessant artikel over 's Rijks zorg voor Monumenten en een aardig artikel - eveneens geïllustreerd— over het nationale costuum in de Provence. Ook het St. Nicolaasnr. ziet er aardig uit. Het geeft o.a. een leuken één-acter van F. de Sinclair met teekeningen, die den tekst evenaren en bevat verder een groot aantal illustraties (w.o. van Jan Steen) betrekking hebbende op het feest van den heilige uit Spanje. behalve Holka's en Mattamac's 16 en 18 gulden. Auiobusstn zonder standplaats. Daar de burgemeester van Den Haag stelselmatig standplaatsen weigerde toe te wijzen aan bushuuders, die een dienst wilden openen tusschen plaatsen, waar voor reeds een goede verbinding be staat (zoo zijn alle aanvragen voor standplaatsen in Den Haag der lijuen Den HaagRijswijkDelft geweigerd, omdat de H. T. M. reeds dit traject rijdt) zijn de bushouders toen begonnen te rijden zonder standplaats, zoo lezen we in het Vad. Zij pikten hier en daar hun passagiers op, en de politie con troleerde steeds, dat ze geen vaste staudplaatst innamen. Het gevolg was, dat het autobusverkeer speciaal op dit traject verwilderde.. In de algemeene politieverordening Btaat echter een ar tikel, waarin het verboden is met voer tuigen te snorren, met het doel daarin plaatsen te verhuren. Dit artikel is speciaal gemaakt tegen de snorders onder de huurkoetsiers. En de vraag was, of dit artikel nu ook van toepas sing was op de autobushouders. Een proces-verbaal werd tegen een der be langhebbenden opgemaakt en de kan tonrechter sprak den beklaagde vrij, maar in hooger beroep werd het arlikel van toepassing verklaard, (en de ge verbaliseerde veroordeeld tot een boete van f 1. Lezer dagen zijn een 15 autobus- houders op het bureau van de verkeers- politie geroepen, waar hun is mede gedeeld, dat ze op grond van deze uitspraak hun diensten moesten staken. De autobushouders zijn wanhopig. Ze zijo reeds naar den burgemeester ge weest en deze heeft hun een maand uitstel gegeven. En de Haagsche aidee- ling van den Bond van Autobuahouders heeft telegrafisch den Bondssecretaris uit Amsterdam opgeroepen om te be raadslagen wat er te doen valt. spoor- wegoverwegen. Draadloos wordt uit Stockholm gemeldHet groote aantal motor-ongelukken bij de spoorweg overwegen in Zweden heeft reeds lan gen tijd doen uitzien naar een oplossing van het veiligheidsvraagstuk. Thans is een nieuwe veelbeloveade uitvinding op dit gebied gedemonstreerd in de Bogorafabrgk, in tegenwoordigheid van den minister van verkeer. De gecombineerde hydraulische elec- trisehe vinding bestaat uit palen, die 25 meter van elkander aan beide zijden van den spoorweg staan en voorzien zijl van den boom, die automatisch naar beneden gaat wanneer de trein nadert en weer omhoog gaan wanneer de trein vborbij is. Wanneer de trein tot op zekjeren afstand van den over weg genadjerd is, wordt electrisch aan 't hydraulische apparaat ee ngrendel ver- schoven en de boomen gaan door middel van electrjsche draden naar beneden. Op de locomotief bevindt zich een electrische batterij, waardoor de machi nist steeds kan controleeren of het apparaat naar behooren werkt. Ernstig verkeersongeluk. Dins dagavond omstreeks half twaalf heeft ter hoogte van Hofrust te Rijswijk een ernstige aanrijding plaatsgehad. De student K. F. Carp kwam van Den Haag, zijn motor duwend, die waar- ijnlijk defect was. De auto van den boterhandelaar Rinkera uit Zegwaard reed hem achterop. Vermoedelijk door groote onoplettendheid volgde een aan rijding. Met het rechterspatbord werd de student zoo aangereden, dat hij een twintig meter werd meegesleurd en zwaar verminkt eindelijk bleef lig gen. Onmiddellijk Daar het ziekenhuis aau dea Zuidwal in den Haag ver voerd, is hij aldaar overleden. Tegen den heer Rinkers is proces verbaal opgemaakt. Een ernstig spoorwegongeluk. Op de spoorlijn Bocholt-Borkeu (G heeft Dinsdag een ernstig spoorwagon- ge.uk plaa:s gehad. Een landbouwer, die zich met zijn familie per wagen naar de kerk te Borkeu wilde begeven, kwam bij het oversteken van de spoorbaan in aan rijding met den van Borkeu komenden trein, met het noodlottige gevolg, dat de wagen door den trein een eind werd weggeslingerd. Een zeveujarig dochtertje werd door de locomotief ge. grepen en op slag gedood. De land bouwer zelf brak eenige ribben, terwijl zijn vrouw een been brak. De audere kinderen kwamen er met eenige lichte verwondingen af. De gewonden werden onmiddellijk naar "het ziekenhuis overgebracht. Het ongeluk moet worden geweten aan het feit, dat de landbouwer door den dikken mist den trein niet heeft zien naderen. Sleepboot gezonken. Donderdag morgen heeft binnen de pieren te IJ muiden een ernstig ongeluk plaats gehad. De sleepboot Junior, van het bureau Wijsmuller, die den afhaaldienst bij het loodswezen vervult, is door het uitgaande Engelsche stoomschip Trans- portel ovetsluomd en gezonken. Bij dit ongeluk is omgekomen de machinist van de sleepboot, A. Mangel," van IJmuiden, gehuwd en vader van vijf kinderen. De zich aan boord bevindende vier loodsen, de kapitein en de matroos zijn gered. Door een kind gered. In een huis in de Camden-street te Londen heeft zich het volgende voorval afge speeld Het 14-jarig dochtertje der familie Bolton gevoelde zich bij "het opstaan onwel. Het bleek haar, dat het huis gevuld was met gas. Zij bsgaf zich naar de slaapkamer van haar ouders en zag, hoe haar vader met zijn hoofl over den kant van het bed hing. Zij poogde haar moeder wakker te maken, maar mocht daar niet in slagen. Haar jongste broertje, slechts drie maanden oud, lag bewegingloos tussehen het, echtpaar in. Zij nam het kind op, bracht het is haar eigen slaapkamer en legde het in bed met een 10 jarig broertje, dat zij, evenals een 6-jarig zusje, nog slapend veronderstelde. Daarna snelde zij naar het huis van een buurvrouw, die onmiddellijk met haar meeging. De buurvrouw opende dadelijk de vensters en deuren en vond het echtpaar Bolton bewusteloos in bed liggen. De drie kinderen in de andere slaapkamer hadden eveneens het be wustzijn verloren. De vrouw droeg ze in haar eigen huis en zond om een dokter. Bij zijn aankomst vond deze het echtpaar in een ernstigen toestand es het duurde ongeveer een uur, vóór hij er in geslaagd was, het weer tot bewustzijn terng te brengen. De kin deren waren spoedig weer bijgebracht en ondervonden geen nadeelige gevolgen van het gebeurde. In een huis uaast dat van de familie Bolton werd een tweede gezin door gas lichtelijk bedwelmd. Het bleek, dat de oorzaak van het geval hierin lag, dat een buis van de hoofdgasleiding in de straat door een lichte grondverzakking gebroken was. Het ontsnappende gas was nu den kelder van het huis bin nengedrongen. Er was zooveel gas ontsnapt, dat vier vogels, die in kooien buiten in een naastliggend huis hingen, gestikt waren en in een groote volière er ver scheidene „buiten westen" lagen. Een weenende stad. Een grap pig voorval heeft dezer dagen een drukke winkelstraat in de Engelsche stad Brighton in rep en roer gebracht. In een groote slagerij aldaar moest de koelcel met ammoniak-gas gevuld worden, Door een ongelukkigen samen loop van omstandigheden vond het gas een uitweg in den winkel. Personeel en koopsters vluchtten ijlings. Door het rumoer ontstond een op loopje. Intusschen had het gas zich ook over de straat verspreid en allen, die zich in de nabijheid bevonden, gevoelden weldra een eigenaardige prikkeling in de oogen en den hals en moesten of zij wilden of Diet, weenen. Steels meer nieuwsgierigen kwamen aangeloopen. Daar moest toch wel iets héél bijzonders gebeurd zijn, dat tal van groote mannen als kinderen stonden te schreien. En hoe meer menschen zich verzamelden, des te meer verspreidde het gas zich en dwong ledeieen onder zijn bereik „mee te hnilen». Zelfs de stoere brandweermannen, die kwarnin om de lekkage te repa- reereD, kregen tranen in de oogeu. Eerst nadat zij hun gasmaskers hadden voorgedaan, konden zij met hun werk aanvangen en aan het geween een einde maken. Godsdienst-oorlog. In de pastorie der Hervormde gemeente ie Nijehorue (Fr.), pas door den rechtzinnigen predikant ds. Pijnacker Hordijk tegen den zin van de vrijzinnige meerderheid betrokken, zijn bij avond eenige ruiten ingegooid. De predikant en een ambtgenoot werdeD later op straat gemolesteerd de laatste schoot uit zelfverdediging met een revolver. De kogel doorboorde de jas van eeu der aanvallers. Een afschuwelijke roofmoord. Te Conteville (Frankrijk) werd verleden week een oude man, zekere Lecrou- land, in zijn hut op weerzinwekkeade wijze vermoord en bestolen. De politie slaagde er in de moorde naars aan te houden. Het zijn de 17- jarige Robert Béquet en de 18-jarige Roger Honel, twee hoeveknechten, die bekentenissen hebben afgelegd. Met een vijl heeft Béquet het slacht offer twee steken in de keel toege bracht, Vreezend dat de oude man niet dood was, heeft Honel een mes uitge haald, om hem het aangezicht te door kerven. In de zakken van Lecrouland lieten de kerels een bankbiljet van 20 frank steken, omdat ze de veronderstelling van diefstal wilden vermijden, Met een ander biljet van 20 frank, dat onder het hoofdkussen stak, stelden de moor denaars zich tevreden. Honel heeft vervolgens het lijk verder verminkt in de overtuiging, dat de pclitie zou gedacht hebben dat ratten aan het overlijden schuld hadden. UTTrrnrrrrrrrrr-rrrrrrrrfTTTrrrrrrrrf^ op restende in Duitschland. In een part. correspondentie in de N. R. Crt. lezen wij over den ellen- digen toestand der Hollanders in Duitschland. Tengevolge van verschil lende omstandigheden (o.a. de dure levensmiddelen en het feit dat een Hollander in Duitschland steeds voor Valutariër wordt aaDgezien) zijn de Hollanders er nog erger aan toe dan de Duitschers. „Het zou toch voor de hand moeten liggen, dat, aangezien het Roode Kruis gelden verzamelt voor de Duitsche hongerlijdenden, de Nederlandsche slachtoffers, zoo al niet voorgetrokken, dan toch zeker niet vergeten worden 1 Het meerendeel van deze slachtoffers bestaat uit arbeiders, die, in den oorlog naar de Duitsche fabrieken gelokt om de plaatsen in te nemen vau de onder de wapenen geroepenen, aan hun lot

Goessche Courant | 1923 | | pagina bijlage 1