STADSNIEUWS. Provincie-Nieuws. Afloop van Aanbeet e« dingen, Verpachtingen en Verkoopingen. ~AD V ERTEN TIEN. Groote Nieuwbout Veiling. partij nieuwe Houtwaren, 2 geldleeningen, één ad f 3000, luo- pende tot 1 November 1923 en één ad f 5000 tot wederopzeggens toe. Bovendien verleende de gemeente een toeslag op de eerste weekloonen van ongeschoolde arbeiders en ten slotte nog een voorschot van f 8000. De fabriek is echter thans stopge zet en volgens „De Maasbode" wijst de balans een tekort aan van f 92.000. Wij hadden niet verwacht, schrijft „De Ned. Nijverheid", dat degenen, die sceptisch stonden tegenover dit gemeentelijk optreden, reeds zoo spoe dig in het gelijk zouden worden ge steld. Het blad juicht in het algemien pogingen om de werkloosheid te be strijden, met warmte toe, maar wijst er op, dat het altijd eenigszins precair is als met overheidsgeld bepaalde on dernemingen worden gefinancierd. N.V. Hollandsciie Tooneelvrreen. Dit gezelschap zal Donderdag a s; in het Schuttershof een voorstelling geven van „De Kribbebijtei». Het is de derde maal dat dit wak kere gezelschap hier optreedt en de beide vorige malen was de zaal slecht bezet. Wjj hadden den laatste keer hier over een onderhoud met de beide directeuren, de heeren E. W. de Blauw eu W. Hunsche, in de kleedkamer. „Is het nu niet treurig", zei de heer de Blauw, „wij komen toch met een goed stuk en met goed spel.... en dan zoo'n zaal." Wij vonden deze klacht volkomen gegrond. Het was voor de heeren om wanhopig onder te worden. Nu komen ze voor de derde maal. Driemaal is scheepsrecht 1 De directie van het Schutttershof laat nu een lijst circuleeren, waarop men kan aangeven hoeveel plaatsen men wenscht. Wij doen een beroep op onze lezers en lezeressen om er toe mede te wer ken dat dit knappe, sympathieke en beschaafde gezelschap ditmaal een volle zaal krijgt. Aan hel aardige stukDe Kribbe- bijter, dat eenige jaren geleden hier eens is gegeven, hebben we de aange naamste herinneringen. Over de uitvoering, Maandag in Middelburg, schrijft de M. Crt. Een kostelijk amusant blijspel 1 Het had niet al te gezochte, al te dolle intrigues, het was geen clowne* rie, het ging niet uit als een nacht kaars. Het zat goed in elkaar, en was vooral vermakelijk. Want het werd zeer goed gespeeld. Op de wandeling. Ik ontmoette Sinterklaas. Met zijn bisschopsstaf zwaaide hij mij een ge moedelijk bonjour 1 toe. 'k Vroeg hoe hij het maakte eu hij antwoordde dat 't dit jaar een koude en natte reis ge weest was. „Kijk eens hier", zei hij, „ik heb een heele collectie roeden voor Goes meegebracht." En hij liet mij een van zijn gepatenteerde roe's zien van echt Spaansch rieter stond op made in Hispanic, namaak zal ge rechtelijk worden vervolgd. „Maar," vervolgde de Sint, „ik kan ze niet allemaal kwijt. De meuschen hebben verleden Zaterdag zoo veel gegeven voor noodlijdende Hollanders in Daitschland, dat velen daardoor hun schuld hebben uitgewischt. Toch zie ik mij genoodzaakt vanavond op de Groote Markt een kleine executie te houden." Ik beloofde te komen kijken. Des avonds was het stik-vol op de Groote Markt. By duizenden stonden de meuschen rond het zand geschaard. Ondanks het gure weer hingen de omwonenden uit het raam. Het was duister en in den zwarten nacht ver spreidden fakkels een spookachtig licht. Midden op de open Markt stond de heilige; ik zag zjjn witten baard glan zen. Naast hem stond zwarte Piet, wiens tanden flikkerden. Hij hield het gepatenteerde riet in de hand. Toen werd door dienaren voorge bracht een schrale, in een lang, geel gewaad gehulde figuur de naijver. En Piet gaf haar tien slagen op den blooten rug. Daarop verscheen een geweldige persoon, met een buik als een okshoofd en dikke zak-wangen, die over z'n oogen heendrongen; hij was gekleed in een roode, rijk met goud versierde kamerjapon. Het was het winstbejag. Deze dikzak, die tranen met tuiten huilde, ontving twintig slagen met het riet. De derde persoon, die werd voor geleid, was een magere, kleine, in 't zwart gekleede juffrouw, een echt venijnig velde achterklap. Zij kon ook nu haar mond niet houden en trachtte door een waterval van woor den den heilige van haar onschuld te overtuigen. Maar deze stak zijn hand op en zonder pardon gaf Piet haar dertig slagen op den blooten rug. De laatste was een bleeke figuur, geheel in 't wit gehuld. Zij hield haar oogen neergeslagen, haar lippen waren opeen geklemd. „Dit is de schijnheiligheid", sprak Sinterklaa», „ik moet haar wel aan u voorstellen, want anders zoudt u haar misschien niet herkennen. Zij zal veer tig slagen op den [blooten rug ont vangen." Aldus geschiedde. „Nu kan ik rustig weer een jaar wegblijven", sprak de heilige. Toen werd ik met een schok wakker. Ik had gedroomd. TOMMY. Sinterklaasfeest. Op school B is -Woeusdag door de kleinen Sinterklaasfeest gevierd. Men moet dat hebben meegemaakt om te weten, hoe de kinderen hebben genoten. Om half 4 zou bet feest beginuen, om half 3 stonden al heel wat kleinen aan de poort vol ongeduld het oogenblik af te wachten, dat de deur ontsloten zou worden. Eindelijk precies half 4, rende de stoet naar binnen. Maar wat was dat Waren dat hun lokalen, nu om- getooverd in keurig versierde zalen. Wat 'n lichtjes! Wat 'n lampions! 't Was zoo vreemd de banken weg, of op zij geschoven, hun school was zoo heel anders, leek nu zoo groot. Eu dan die prachtige tafels vol speelgoed, vol chocolade, vol marsepain, vol van andere verrassingen. Heerlijk 1 Heerlijk 1 Maar stil daar komen Sinterklaas en Piet de knecht. Ademlooze stilte. Vrees maar toch ook vertrouwen in den heilige, van wien ze zooveel goeds ge hoord hebben. Eb de Sint was goed; onbeschroomd staken de kleintjes hem hun handjes toe en de heilige wist al heel ganw aller hartjes te winnen. Ook Piet de knecht, hoe zwart hij ook was, was weldra de vertrouwde der kleinen. Na 't bezoek van Sinterklaas volgde een tractatie op chocolade-melk met koekjes, mochten de kleinen in een ruim leeg lokaal grabbelen. Tegen 5 uur keerden allen, aan de deur ontvangen door vaders en moeders, die ook pret hadden bij het zien van de glundere gezichtjes der kleinen, met hun schatten huiswaarts, 't Was een in alle opzichten uitnemend geslaagd feest. Ver. v. Vrijz. Godsdienstigen. Zondagavond, 7 uur, zal een gods dienstoefening gehouden worden onder leiding van ds. E. E. van Santen, van Sliedrecbt. Muurschilderingen Groote Kerk. Men schrijft uit Goes aan de N. R. Gt- Bij de voortgezette restauratie van het inwendige van het Noarderdwars- schip der Groote- of St. Maria Mag- dalenakerk te Goes zjjn muurschilde ringen, uitgevoerd in bruin-roode kleur, blootgelegd Vrijwel ongeschonden is zichtbaar geworden een driemastschip daaronder, aan weerszijden daarvan, groote ankersvoorts een beschadigde randversiering met cartouches rondom en verscheidene meters hoog en breed opschrift, eveneens beschadigd, waarvan de tekst nog niet geheel ontcijferd is. Zon dagsluiting Apotheken. Zondag a.8. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. La Porte voor het publiek zjjn geopend. Adres. Aan den Raad dezer gemeente is het volgende adres verzonden Geeft met veischuldigde gevoelens te kennen de afdeeliug Goes van den Ned. Bond van Werklieden in Over heidsdienst, dat zij kennis heeft genomen van het voorstel van de fiuanciëele commissie tot heffing van 8 '/s pCt. pensioenpremie van het gemeentepersoneel dat dit voorstel naar B. en W. is verwezen voor het uitbrengen van prae- advies dat adressante gaarne in de gelegen heid zou worden gesteld over dit be langrijke voorstel te worden gehoord. Reden dat zij Uwen Raad beleefd ver/oekt zoodanige maatregelen te nemen dat alsnog dit overleg zal plaats vinden alvorens tot bebandeliug van dit voor stel zal worden overgegaan. W ijkvehpleging. Door tU8schenkomst van mevrouw Ruyssenaers-Sturm ontvingen de wijk zusters een groote bezending kleeren, van de Nederlandsche Naatwerkvereeni- ging, waarvoor zij nogmaals haar har telijke» dank betuigen. -f Sluiting van wegen. Gedeputeerde van Zeeland bebben goedgevonden A De kunstwegen in Walcheren, Zuid-Beveland, Noord-Beveland, Schou wen en Duiveland, Tholen en St. Philipsland, geen Rijkswegen zijnde, buiten de bebouwde kommen der gemeenteq gesloten te verklaren voor motorrijtuigen op méér dan twee wielen ledig zwaarder dan 1700 K.G., wanneer d- ze voorzien zijn van gummi- wleibanden ledig zwaarder dan 100 K. G., wanneer deze voorzien zijn van andere dan gummi-* iel banden met eene belasiing van een der wielen grooter dau 13Ó0 K.G. Personen-motorrijtuigen met ten hoogste acht zitplaatsen zijn hieronder niet begrepen. B. Met het oog op te verleenen ontheffingen van dit rijverbod worden verschillende wegen gerekend bestand te zijn tegen een wielbelasting van ten hoegsie 1800 K.G. Hieronder vallen le alle keiwegen, 2e alle klinker wegen, 3e voorts de volgende wegen op Noord» en Zuid-Beveland de weg van het Kortgeensche veer over Kortgene, Geersdijk, Wissekerke en Kamperland naar de Kamperland- sche haven de weg van Kortgeensche-veer over Kortgene naar Co'ijusplaat de weg van Colijnsplaat over Kats naar de haven van Kats de weg van Geersdijk door den Willem poldei naar de haven van Geersdijk de weg van Arnemuiden naar den Rijksweg de weg van Goes over Kattendijke naar Wemeldinge de weg van Goes over Wilhelmina- dorp naar Katsche-veer de Proviaciale weg van den Rijks weg bij 's-Heer Hendrikskinderen langs Wolfaartsdijk, naar het Kortgeensche- veer, met inbegrip van den Zijtak van dien weg de Provinciale weg van 's-Graven- polder naar Hoedekenskerke de weg van het station Noord- Kraaijc-rt naar de Piet (haven van den Schengepolder) de weg van bovengenoemd station, over Nieuwdorp, Borsselen, 's-Heeren* hoek en Heinkenszand, naar den Rijks weg bij 's-Heer Arendskerke; de weg van de haven van Borsselen, over Driewegen, Oudelande, Baarland en Kwadendamme naar den Provin cialen weg '«-GravenpolderHoede kenskerke de weg van Hoedekenskerke naar den hierboven vermelden weg tusschen Baarland en Kwadendamme de weg van de kom van Baarland naar de haven de weg van .Ellewoutsdijk over Drie wegen, Ovezaifde en 's-Gravenpolder naar Biezelinge de weg van Kapelle naar Wemel- dinge de weg van Biezelinge over Schore, Kruiningen, Krabbendijke en Rilland naai den Provincialen verbindingsweg tusschen Zeeland en Noord-Brabant de weg van (ersekendam over Ierseke, door het waterschap De breede-wate- ring-bewesteu-Ierseke, langs het sta tion KruiningenIerseke naar Krui ningen de weg van den tusschen Kruinin gen eu Krabbendijke gelegen weg, bij de grens dezer gemeenten, naar Waarde. Ouder de wegen, bestand tegen eene wielbelasting van ten hoogste 2600 K.G-, vallen de volgende wegen op N. en Z.-Bevelaud de Provinciale weg van Goes naar 's Gravenpolder de Provinciale weg tusschen Zeeland eu Noordbrabant. Van de alg. voorwaarden, waaronder de ontheffingen kunnen worden verleend noemen wij De grootste wielbelasting mag niet grooter zijn dan voor den weg is aan gegeven bij de klasse-indeeling onder B van dit besluit. Op den weg mag niet gereden worden met eene snelheid grooter dan 30 K.M. per uur, indien de wielen zijn voorzien van luchtban den of deels van lucht en deels van cushionbanden 15 K.M. per uur, indien de wielen zijn voorzien van mass.eve gummibanden of deels van massieve- en deels van lucht- of cushionbanden; 15 K.M. per uur, indien het beladen rijtuig zwaarder is dan 8000 K.G. Op bruggen msg de snelheid niet grooter zijn dan 15 K.M. per uur. Ter weerszijden van het motorrijtuig moet op van ter zijde duidelijk zichtbare wijze met witte letters en cijfers op zwarten grond zijn vermeld het eigen- gewicht van het voertuig in kilogram, men en de verdeeling daarvan over de verschillende assen. De middellijn van geen der wielen mag minder bedragen dan 0.80 M. Andere dan gummi- of gladde me talen wielbanden zijn niet toegelaten. Een motorrijtuig met andere dan gummiwielbanden mag geene wielbe lasting hebben boven 1000 K.G. en mag niet sneller rijden dan 7 K.M. per uur. De gummibandea moeten zijn mas sieve banden van ten minste 3c.M. dikte van de soepele gummilaag, cus hionbanden met eene hoogte boven den montagering van ten minste 7 c.M. of luchtbanden massieve banden, waar van de dikte minder dan 3£ c.M. en cushionbanden, waarvan de hoogte boven den montagering minder dan 7 c.M. bedraagt, worden gelijk gesteld met gladde metalen banden. De breedte van den wielband mag niet minder bedragen dan 8 c.M. De wagen moet voorzien zijn van doelmatige draagveeren. De breedte van den wagen, met inbegrip van de lading, mag niet grooter zijn dan 2.30 M. Geen deel van het motorrijtuig of zijne lading mag hooger dan 4 M., boven den weg reiken. De lading mag niet meer dan 2 M. gemeten uit de achterzijde van den bak, achter den wagen uitsteken, ter wijl het achtereinde van den bak of lading niet verder dan 4 M. uit de achteras reiken mag. Auiodienst Middelbnrg-WoHaartsdUk. Mede in verband met de beide on gelukken, welke hebben plaats gehad met de autobus Middelburg-Wolfaarts dijk, heeft te Zierikzec een adres ge circuleerd aan de Pruv. feuten, waarin weder de invoering wordt verzocht van een rechtst-eeksche sloomboutverbinding tusschen Middelburg en Zierikzee. Op dit adres werd zeer druk ge- teekend, Wemeldinge. Door de Rijks- en Gemeentepolitie alhit-r is procesverbaal opgemaakt tegen den matroos de Sch van het Belgisch sleepschip „Plouvier 70", wegens diefstal van hout aau boord van genoemd schip. De assurantie heeft naar de plaats van bestemming doen breDgen het motorschip „Mass", schipper de G., van Rotterdam, geladen met dakpannen en bestemd voor Bergen op Zoom, het welk bij het binuenloopen in het kanaal gestooten had op den Westberm, waar door belangrijke lekkage was ontstaan aan het voorschip. Het schip is met een noodreparatie vertrokken. Baarland. Woensdagavond hield de heer R. Siemons, van Utrecht, een lezing over het nut van organisatie ier landarbeiders. Door 23 der aanwezigen werd staande de vergadeiing eene af deelitig opgericht van den Neder- laudfchen Christelijken landarbeiders- bond, gevestigd te Uirtcht. Gravenpolder. Woensdagavond werden ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest aan de leerlingen van de hoogste klassen der openbare school lichtbeelden vertoond, terwijl zij tus- schenbeiden nog door een belangstel lende werden getracteerd. Donderdag morgen werd aan de kleineren een surprise aangeboden. Bij de Maandag gehouden stem ming van leden der Ned.Herv. Gemeente werd de heer J. Reijnoudt herbenoemd als ouderling en de heer M. Antho- nisse Hz. als diaken. Van de 158 stemgerechtigden waren er 27 opge komen, waaronder 6 vrouwen. Kioetinge. De Commissie tot leni ging van den nood in Duitschland bestaande uit de dames: N. Dekker, N. de Braai, K. Dekker, R. Dekker, P. Blok, M. Kule P. Trimpe en N. Wager.aar en onder voorzitterschap van den burgemeester heeft alhier een inzameling van gelden gehouden, welke f 470.35 heeft opgebracht. Ovczand. Woensdagavond werd een door kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. kerk belegde vergadering gehouden waar de lidmaten waren op geroepen om te beslissen inzake de bekende tractf meutsregeling der predi kanten. Met algemeene stemmen werd besloten (voor wat Ovezand aangaat) aan het verzoek van de Commissie van Beheer te voldoen, en het iractement op peil te brengen, volgens hun advies. Misse. Woensdagavond 5 December jl. was het algemeene vergadering van de afdeeling „Groene Kruis" alhier. Door afwezigheid van den voorzitter werd de vergadering geleid door den vice-voorzitter H- Dane. Herkozen werd als voorz. dr. Bakels, als penningm. M. C. de Schipper, en als magazijn meester-bode J. Jansen, wiens salaris werd vastgesteld op f 25. De aange houden voorstellen van de vorige ver gadering, om het materieel voor de bestrijding van de T. B. C. van het andere materieel af te zonderen, en een fonds te stichten voor den bouw van een bergplaats voor het materieel van 't„Groene Kruis"wetden op voorstel van het bestuur van de hand gewezen. De vereeniging telt 104 leden. Bil land-Bath. Met ingang van 15 December a.s. is A. Leijs benoemd tot verpleger in het krankzinnigengesticht „Endegeest" te Oegstgeest. Tegen J. J. T. Cz. alhier werd dooi den jachtopziener M. Eversdijk proces-verbaal opgemaakt wegens stroo- pe.ij. Geweer en lichtbak werden in beslag genomen. Alhier werd door den sluis wachter J. van Weele aan den Zim- mermatipolder een roeiboot opgevischt, toebehoorende aan H. van Houteghem, sleepdienst te Antwerpen. Genoemde boot is door den eigenaar reeds afge haald. Ilansweeit Door den heer P. Kakebeeke, machinist op de provinciale boot „Schouwen», is tegen 1 Januari eervol ontslag aangevraagd. Colijnsplaat. Herkozen tot kerkvoogd den- der Ned. Herv. Kerk de heeren I. P. van Breda en W. Potappel. Tot 8ecrelaris van bet college van notabelen werd gekozen de heer M. Provoost. De heer M. de Regt Jz. heeft bedankt voor zijn herbenoeming als lid van het college van nolaoelen der Ned. Herv. Gemeente, terwijl ook de heer P. Tazelaar als zoodanig ontslag heeft genomen. Weineldioge. Donderdag werd ten overstaan van notaris Kram in de herberg van dhr. M. Korstanje voor de erven van S. Verhrugge, publiek verkocht een woonhuis en erf groot 3 A. eu 8 c A. Kooper dhr. C. van Gorp voor f 2445. Idem een perceeltje tuingrond groot 16 A. en 20 c.A. aan den heer A. Karelse Jzn. voor f 1400, alles met inbegrip van 872 pet. onkosten en f 25 voor losse goederen. Ondertrouwd LOUISE F. V. SNEL en EDUARD FLIPSE Rotterdam, 6 December 1923. Pijnackerplein 12a. Jonkerfransstraat 66. Huwelijksvoltrekking, 27 Dec. 1928. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed de Weledrl- Zeergeleprde Heer Dr. ADRIANUS VAN SELMS, in den ouderdom van 67 jaar. J. OTTE. Ex. Test. 's-Gtavenhage, 6 December 1923. Van Bleiswijkstraat 93. Geen bezoek, geen bloemen. De crematie zal plaats hebben Maandag a.s. 12 uur te Driehuizen. DE WILDE EN HEIJBOER, deurw. zullen voor de Nieuwe Goesche Hout handel Op 1. Woensdag 12 December 1923, a. des voormiddags 10 uur, bij dhr. P. v. Eykeren te 'sHeerenhoek, b. des nam. 1 uur by dhr. J. Koeus te Ovezatlde; 2. Donderdag 13 December 1923, a. des vuurmiddags 10 uur bij de Wed. Lous te Oudelande, b. des nam. 1 uur bij dhr. E. Kesselaar te 'S-Gravenpolder; 3. Vrijdag 14 December 1923, a. des voormiddags 10 uur op het dorp Nieuwdorp, b. des namiddag 1 uur op het dorp Borssele 4. Zaterdag 15 December 1923, a. des voormiddag» 10 uur bij dhr., M. Korstanje te Wemeldinge, b. des,( namiddags L uur aau de schuur van mej. de Wed. Wissev. d. Burght te Ierseke, verknopen: w.o.vlotdelen, schroten, baddiugs, ribben, latten, partij gepl. en gesch. enz. en een partij grenen spoorbiels. Notaris L. A. BETH te Ellewouts dijk, zal Zaterdag 22 Deo. 1923. voormiddags 10 uur te BORSSELEN ten verzoeke van de Gemeente Borssolen tegen contante betaling in het openbaar verkoopem 4 OLMEN aan den Westerschen dijk. 1 DUO aan den Monsterweg. 41 DITO aan dén Macadamweg A vanaf de hofstede van dhr. W. Mol naar het dorp. 2 DITO aan den Oostsingel. Te beginnen aan den Westerschen dijk.

Goessche Courant | 1923 | | pagina 2