N\ 148. Dinsdag 4 December 1928. feuilleton. Hartenvrouw, 110 jaargang De uitslag van de Prijsvraag. BUITENLAND. Binnenland. School en Kerk. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. ABONNEMENT Prj» per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Namml. Vennootschap Goesche Conraut ADVERTENTIËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Hleenwens Boss' Drnkkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. COURANT Met de uitschrijving van dezen wedstrijd hebben we een tweeleüig doel gehad. Het was er n.l. in de eerste plaats om te doen, de lezers van de Goesche Courant bijzondere aandacht te doen wydeD aan de advertentiën eu vervolgens aan de étalages, die door de adverteerders waren gemaakt, en in de tweede plaats om voor de lezeis van ons blad een aardige prijsvraag uit te schrijven, waardoor de belangen van adverteerders én publiek én daardoor ook van de Goesche Courant bij elkander werden gebracht. Met beide bedoelingen zijn wij buitengewoon goed geslaagd. Van verschillende zijden, zoowel uit het publiek als van degenen, die de advertenties en kaarten plaatsten, ontvingen wij bewijzen van instemming. De samenstelling van beide zinnen zal menigeen heel wat hoofdbreken hebben gekost en niet allen zullen daarin zijn geslaagd. Er zijn zelfs onder de talrijke inzenders maar enkelen die de op'ossing in orde hadden. Ook badden velen het woord „volkomen" dat in de eerste zin thuis boorde, in de tweede geplaatstanderen weer hadden over het hoofd gezien, dat achter „onderneming'', een komma stond en deze achter „slaagde" gezet; ofschoon de zin dan ook goed liep, zijn deze toch ais fout gerekend, omdat de bedoeling voor een meer oplettend zoeker duidelijk kon zijn. De goede oplossing is Een Amerikaan, die volkomen slaagde in zijn onderneming, heeft gezegd, dat de weg naar de fortuin loopt over drukinkt. Ook voor U is die weg geopend door plaatsing Uwer advertentiën in de kolommen van de op Zuid- en Noord-Beveland algemeen gelezen Goesche Courant. Het totaal der goede oplossingen bedroeg 19 stuks, waarvan de inzenders waren T. v. AOostsingelN. M. R., Corns. Eversdijkstr. H. A. W., 's-H. H. Kinderenstr.M. A. v. d. H., Lange VorslstraatC. S., Schip- perswegeling C. M„ Piccardtstr.C. K., Rimmelandstr.A. W., Havenoord C. B., Westeistr.A. M. W., Lange Kerkstr.K-D., Jac. v. Beijerenstr. K. C. de K., KadeB. H., Mich. A. de Raijterlaan N. B., Nieuwstr. B, A. v. G., Wilhelminastr.A. de P., Korte Kerkstr.; M. E. v. Br., Oostsingel; P. A. de C., 's-H. H. Kinderendijk D. J. C. v. d. P., Spiegelstr. De iuzenders uit de dorpen, die nataurlijk ook niet zoo gemakkelijk voor bet geval stonden, hadden geen van allen de goede oplossing gevonden. De eerste prijs zijnde f 15,viel ten deel aan C. Schrijver, Scbippers- wrgeliug 12. De tweede prijs zijnde f 10,— aan D. J. C. van der Peyl, Spiegelstraat 13. De derde prijs zijnde een abonnement gedurende het jaar 1924 op de Goesche Courant aan M. A. van der Heil, Lange Vorst3traat. De vierde prijs, zijnde f 5,uitgeloofd door den heer A. Hollander, Lange Vorststraat, en aldaar te besteden aan goederen aan Tonny van Altena. De bons kunnen aan het bureau der Goesche Courant worden afgehaald. .De gelukkige winnaars kunnen vanavond reeds een St. Nicolaaswensch bedenken. Zooals bekend, kan het bedrag der bon alleen worden besteed in een of meer der aan den wedstrijd deelnemende winkels. Engeland's zwenking De houding van Engeland ten op zichte van Frankrijk is de laatste dagen lol aal omgeslagen en in de commissie voor herstel zijn Bradburg en Barthou eikaar instede van in de haren zoo als gebruikelijk geworden was In de armen gevlogen. Deze zwenking van Engeland, welke wel haar oorzaak zal vinden in de vrucht dragende overeenkomst tnsschen de Franschen en de Duitsehe industrieelen in het bezette gebied immers, wan neer practische voordeelen te bereiken zijn laat Engeland wel vaker het aan vankelijk ingenomen standpunt varen werd reeds aangekondigd, doordat Lloyd George in z'n verkiezingsrede voeringen zijn vlijmscherpe aanvallen op Poincaré achterwege liet. Dit moet hem in z'n hart wel gespeten hebben, want hij is een specialiteit op dit ge bied en zijn Amerikaansche reis legt daarvan getuigenis af. Daarentegen becritiseeren vele liberale eandidaten het beleid van -Curzon, den minister van buitenlandsche zaken onder drie rcgeeringen, die Frankrijk en Engeland steeds meer uit elkaar gedreven zou hebben en wordt reeds de liberale staatsman lord Grty als zijn opvolger 38 DOOR HELLMUTH M1ELKE. Uit het Duitsch vertaald. (Nadruk verboden.) „U verbergt iets voor mij, juffrouw Ottilie. Is het waar wat de menschen zeggen dat u op het punt staat u te verloven Zijn stem was bijna in gefluister overgegaan. .Ja, het is waar." Heel, heel zacht klonk het uit haar mond. Enkele oogenblikken zwegen beiden, alvorens hjj zei: „En n hebt hem lief dien mijnheer von Flügge?" Bijna afwerend, trotsch zag zij hem aan. „U hebt het recht niet, mij deze gedoodverfd, In de commissie voor Herstel is tnsschen Frankrijk en Ingeland overeenstemming bereikt over de instelling van twee commissies. Een om middelen te beramen om de Duitsehe begrooting in evenwicht te brengen en de munt te stabiliseeren, de andere oin te berekenen de waarde van het Duitsehe kapitaal dat in het buitenland in veiligheid is gebracht en om te trachten dit kapitaal naar Duitschland terug te brengen. De Amerikaansche regeering heeft reeds laten weten, dat zij nog altijd niet bereid is officieel deel te nemen in het beperkte onderzoek, dat de commissie v. herstel aan de beide sub commissies wil opdragen. Echter zal zij zich misschien wel officieus laten vertegenwoordigen. De bekende dwars kijker dus. In Engeland wordt ook de openbare meening bewerkt in een voor Frankrijk gunstigen^zin. Reuter heeft een merk waardige j^mededeeling gegeven van „goed ingelichte zijde", waarin men blijkbaar bij Poincaré in de leer ge gaan was en waarin o.m. gesproken wordt van het groot aantal man schappen dat in Duitschland wordt geoefend, over de nauwe relaties tus- scben Krupp met Rusland en Zweden en over de geweerproductie in Thü- vraag te stellen Ik zie, dat mijn Mama gelijk had, toen zij er mij opmerkzaam op maakte, dat onze ontmoetingen op het ijs ongepast waren, die mij niet alleen in opspraak bij de menschen brachten, maar ook „Maar ook herhaalde hij. „Ik wii u niet beleedigen, da mom zeg ik het niet verder." „Dus heeft men uw Mama verteld van onze ijsontmoetingen Waarom vergezelt u dan niet uw bruidegom mijnheer vou Flügge Id zijn ijver zucht legde Alsen geheel den klemtoon op het woordje „von". „Mijnheer von Flügge is nog niet officieel mijn verloofde, en ik kan doen wat ik wil. Bovendien is hij geen lief hebber van schaatsenrijden, anders zou ik hem misschien zelf wel eens uitge- noodigd hebben mij te vergezellen. Dat hij tenslotte iemand van adel is, doet hem net zoo min in mijn achting dalen als stijgen. De menschen, die mij ken- Bij aankoop van een doosje zonder verzekeringsbiljel, zal Uw winkelier U dit binnen enkele dagen verstrekken. ringen. We zien hier dus in Engeland het bekende militaire spook optreden, dat in Frankrijk Bteeus zoo schrikaanja gend heeft gewerkt. Dit allea is geen goede voorbode voor een verzachting der Roerbezetting. Uit Brussel wordt dan ook gemeld, dat daar voorloopig geen sprake van zal zijn. Eerst moei in onbezet Duitschland de vrede verzekerd zijn en moet het werk hervat zijn en de gesloten con tracten een begin van uitvoering heb ben gekregen. Zoodra deze voorwaar den vervuld zijn, zal de bezetting worden ingekrompen, wat geleidelijk in drie strooken zal geschieden met Dortmund, Gelsenkirchen en Essen als hoofdplaatsen. Het douanecordon zal evenwel gehandhaafd blijven. (We veronderstellen dat dr. Marx (r.k.), welke met veel moeite een zwak- staande regeering heeft gevormd (die op steun van een deel der soc.-demo craten zal moeten kunnen rekenen), een zwareu tijd tegemoet gaat). Hef aantal slachtoffers- Uit Tokio wordt gemeld, dat vol gens de jongste officieele gegevens het aantal slachtoffers van de aardbeving bedraagt: 99375 dooden, 113071 ge wonden en 42890 vermisten, die naar alle waarschijnlijkheid dood zijn. faciliteiten voor hef fransifo-verheer- De Hooge Intergeallieerde Commissie heeft, naar de Tel. meldt, besloten, dat goederen die uit onbezet Duitsch land komen, voor het buitenland be stemd zijn en bezet gebied moeten passeeren, behandeld zullen worden als goederen in gewoon internationaal vervoer. nen, weten, dat ik er zoo over denk." „Ik zie, dat mijnheer von Flügge bij u toch wel in een hoog aanzien staat. Ik heb bem vroeger eens leeren kennen en ik geloof dat wij minder sympathiek tegenover elkander staan." „Ik kan mij niet voorstellen, dat hjj u ooit iets kwaads heeft gedaan. Hij heeft nooit over u gesproken." „Misschien omdat hij daarvoor een grondige reden had," zei Alsen door haar verdediging geprikkeld. „Ik ben nu helaas een te arme drommel, dat hij het de moeite waard zou achten zich om mij te bekommeren. Hij staat op de bovenste sport van de ladder van het geluk en ik op de onderste, en toch is hij, wat ik was. Hij gevoelde al berouw over zijn woorden, neen, meer dan dat mocht hij in geen geval zeggen. Hij zag zelfs bij het onzekere schijnsel van een lantaarn, hoe een plotseliig licht in haar oogen schitterde. Was het toorn De Naar de Tijd uit parlementaire kringen verneemt, schijnen de tegen woordige politieke moeilijkheden geens zins te zullen worden opgelost met het optreden van een extra-parlementair kabinet. De mogelijkheid is geenszins uitgesloten, dat een zoodanig kabinet niet op den steun van de Eerste Kamer zal kunnen rekenen. De Vlootwet de oorzaak der moeilijkbeden zou door de rechter zijde in de Eerste Kamer, zoo niet met algemeene stemmen, dan toch met een groote meerderheid zijn aange nomen, omdat de aanneming daarvan als urgent werd beschouwd. Van meer gewicht is echter, aldus De Tijd, dat ter rechterzijde van de Eerste Kamer het voortbestaan der coalitie van primordiaal belang voor het land wordt geacht en dat bij een verhouding van 8/s rechts en 3/s links is beide Kamers der Slaten-Generaal er niet aan gedacht mag worden om den plicht tot regeeren uit handen te geven. Goederen door het bezette gebied. Blijkens van Hr. Ms. gezant te Patijs ontvangen telegrafisch bericht zullen krachtens besluit van de hooge of verontwaardiging Maar zij be- heerschte zieh en zei eenvoudig „Ik kan mij niet voorstellen, dat u tot iets slechts in staat bent geweest." Zij waren in de bewuste straat aan gekomen, Hij was geheel en al ont wapend door haar antwoord juist au, terwijl zij hem de hand ten af scheid reikte. „Vaarwel I" zei ze koel en rustig. „Juffrouw Ottilie," smeekte hij, „mag ik u morgen nog weerzien f" „Neen. Het was vandaag voor den laatsten keer. De reden waarom heb ik u reeds gezegd.» „Ja, omdat u spoedig uw verloving viert, antwoordde hij bitter. „Ik weet het. Maar u weet niet, dat ik voor alles u graag gelukkig zou zien, en dat ik daarvoor mijn leven zou willen opofferen. U weet niet, dat u de be schermengel van mijn bestaan, dat op dwaalwegen geleid was, bent geweest, die mij een positie, ja, mijn krachten commissie te Koblenz van 1 December af goederen uit onbezet Duitschland zonder betaling van rechten door het bezette gebied naar Nederland kunnen worden vervoerd. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau vau Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 30 Nov. in Ned irland uitgesproken 124 faillissementen tegen 79 faillissementen in dezelfde week van het voiige jaar. 7an 1 Januari tot en met 30 Nov. 1928 3884 faillissementen tegenover 2868 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De Postcheque- en Aan het advies der Ned. Bank ont- leenen we het volgende De Regeering kan, na vaststelling van de juiste saldi per 4 October jl. tot drieërlei besluiten 1. liquidatie, 2. voortzetting vau den dienst met beperkte decentralisatie, 3. id., gecen traliseerd. Alvorens tot voortzetting over te gaan, zal een -beslissing genomen moe ten worden over het vergoeden van rente. Afschaffing van rente eenerzijds, en berekening van provisie auderzijds, zal de oplossing moeten brengen, om zonder verlies het bedrijf voort te zetten. Vervolgens wordt nader besproken een voortzetting met beperkte decen tralisatie en uitvoerig gecentraliseerd. Voor alle postkantoren zal de arbeid eenvoudig zjjn. Daar wordt alleen gestort en alleen chèque-betaling ge daan. Het postkantoor heeft derhalve slechts één register bij te houden van de dag.-ontvangsten en een van be talingen, en daarvan rek. eu verantw. te doen aan het Centraal Kantoor. Door de sluiting is het mogelijk geweest om tevens het personeel te oefenen in een nieuw boekingssysteem voor een gecentraliseerden dienst. Scholen met den Bijbel. Door het moderamen van den school raad voor de scholen met den bijbel zjjn tot afgevaardigden bij de examens in de Ëijbelsche geschiedenis en de methodiek voor de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg benoemd ds. J. L. Klomp, te Sohore, en de heer W. A. van Wijk, te Wolfaartsdijk, en tot secundi ds. C. Sundermeijer, te Ritthem, en A. J. van Oosten, te Goes. Fraude. Naar „De Zoom" verneemt is men bij de directie der Coop. Suikerfabriek „Zeeland" te Bergen op Zoom, op het spoor gekomen van frauduleuse hande lingen, welke bij de levering van bieten gedurende de laatste campagnes zouden zijn geschied. In verband biermede werd een politiair onderzoek ingesteld, waarbij bleek dat aan bedoelde hande lingen een veertigtal personen schuldig, of althans medeplichtig zullen blijken te zijn. De politie heeft dan ook aan leiding gevonden één der verdachten, een vroegere beambte der fabriek, in mijn zelfvertrouwen hebt teruggegeven en mijn dank voor datgene wat u mij geschonken hebt, kan ifc niet anders uiten dan in de oprecht gemeende waarschuwing om u nu, terwijl uw levensgeluk op bet spel staat, niet door oppervlakkigen, valseheu schijn te laten verblinden, maar den man, dien u zich tot echtgenoot kiest, ook op de proef te stellen, ten einde te kunnen consta- teeren of hij werkelijk de man is, zooals u zich dien voorstelt. Ik bezweer u, doe n geen beslissenden stap, alvo rens u hem aan deze proef hebt onder worp»." „Vaarwel I» Het klonk als daar straks en zij wendde zich af. Treurig keek hij het vertrekkende jonge meis je na. Alles voorbij l Zij dacht natuurlijk, dat hij dien anderen slechts verdacht bad willen maken. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1