JIIRGENS7 VERVANGT NATUURBOTER N\ 141. Donderdag 29 November 1923. 110 jaargang. Onze Prijsvraag. A. J. P's Kerstpudding Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. BÜITBJNLAND. St. Nicolaasvertelling. Pro vincie-N ieuw s. ABONNEMENT Prijs per kwart*»!, in Goes f 2,—, builen Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent, herschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naanil. Vennootschap Goesche Con rant ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 6 cent. en Kleeawens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. COURANT Het blijkt nog eenige verwarring te geven, dat enkele firma's meer dan één advertentie hebben geplaatst in het zelfde nummer, die alle gemerkt zijn met een Sommigen heboen gemeend, dat in die zaken ook meer dan één caront zou zijn geplaatst. Dit is echter niet het geval. In elke winkel-étalage komt maar één carton voor. Wij hebben nog eens laten contro leereu of de cartons overal in de 44 winkels aanwezig waren en ofschoon niet overal even gemakkelijk te vin den, zijn ze toch aangetroffen in de étalages van al de in de courant met een R gemerkte winkelzaken. Er was ons reeds op attent gemaakt, dat bij den heer P. de Graag op de Markt geen carton aanwezig was, of schoon wel de advertentie was gemerkt. Deze adverteerder bleek bij onder zoek ten onrechte geen kaart te heb ben gekregen. Voor de deelnemers is dit echter geen bezwaar, daar toch de 44 andere, waaruit de zinnen bestaan, in de andere étalages aan- «ezig zijn. Gelukkig schijnen de zoekenden in dit geval ziclj, tot ons te wenden. Er is daarover zoo vaak op het kantoor van de courant nagevraagd, dat wij vertrouwen, dat de heer Da Graag zelf daar niet te veel last van zal hebben, en zijn étalage juist daardoor zoo goed is nagezocht, dat dit hem schadeloos zal stellen voor dit verzuim, dat nu niet meer kan worden hersteld. De toestand. Er is ditmaal weinig belangrijks te vermelden. De Duitsehe kabinetsforma teur is nog niet geslaagd met de samenstelling van een kabinet en velen betwijfelen of hij dit wel ooit voor elkaar zal krijgen. Inmiddels ziin op het ministerie van financiën onderhandelingen begonnen over de verrekening van ue ambtenaars- salaiissen op goudbasis. De regeering staat op het standpunt, dat den ambtenaren, gezien den treurigen fiuan- cietlen toestand, niet hun vorige inkomens kunnen blijven gewaarborgd, maar dat ook zij zich een „ontberings- factor" zullen moeten getroosten, die evenals bij de looueu der rijksarbeiders ongeveer 30 pet. zou moeten bedragen. Uit het bezette gebied komen nog steeds berichten over relletjes. Bij de Gute Hoffnungshuette te Oberhausen, hebben werkloozen de mannen, die daar wilden gaan werken voor een werktijd van 10 uur, zulke belet. Bij de plunderingen te Rotthausen is Zaterdag een man van 21 jaar gedood en een meisje van 14 jaar ge wond. Te Gladbach viel ook een doode, te Gelsenkirchen 5. Te Essen hebben de Franschen uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen om communis tische onlusten te beletten. Belangrijk is de verwachting, uitge sproken in den Belgischen kabinetsraad, dat, in verband met de overeenkomsten met de industrieelen, thans het uur van de onzichtbare bezetting weldra slaan zal. Generaal Degoutte zal de noodige maatregelen nemen, om, naar mate den werklieden het werk in de mijnen en fabrieken gewaarborgd wordt, de bezetting minder drukkend te maken, (Vervolg). Den derden avond ging Wilson wel gemoed op stap. Uij was zoo verheugd wegens het vinden van den eersten ring, dat hij zich naar F. de Soomer in de Papegaaistraat begaf om een groot portret van zich te laten maken, dat hij ingelijst aan z'n vrouw wilde geven en waarvan hij tevens een exemplaar zond naar alle geïllustreerde bladen. Bij L. J. Visser werd Wilson's oor getroffen door de muziek van een groote spreekmachine, welke deed hooren Yes, we have no ringen 1 De detective trad biunen om nu juist even goed overal te kijken. Maar het was waar, er waren geen ringen. Tien kocht hij een electrische zaklantaarn, die hem van nut zou zijn bij z'n nachtelijke bezigheden. Bij W. Kanfmann in de Korte Vorststraat voorzag de groote detec tive zich van een tweetal koffie- en theeserviezen, welke hij voor een paar tantes bestemde, die groote, lief hebsters zijn van deze geurige dranken. Bij de Wed. B. Faberij de Jonge in de Lange Kerkstraat, was het weer eea heele toer om nauwkeurig na te gaan of er nergens ringen lagen ver scholen, maar hij kon ze niet bespeuren. Wel zag hij tal van nuttige en fraaie artikelen, geschikt voor St. Nicolaas» cadeau zoowel voor daines en heeren als voor jongens en meisjes en hij ein digde met een tooverkntaarn te koopen en besloot platen te laten maken van zijn rondgang door Goes. Vervolgens begaf de detective zich naar de fa. A, Wilking, Klokstraat, waar hij heel wat St. Nicolaasgeschen- ken bezichtigde. Natuurlijk draalde hij met het maken van een keuze, omdat hij eerst overal wilde hebben rondge snuffeld. H je hij ook keek, bij voDd geen ringen. En hij was op het punt weer neerslachtig te worden, toen hij een fraaie collectie handwerken in 't oog kreeg, wat hem weer opvroolijkte en waarvan hij er verschillende kocht. Bij J. Bos, Ganzepoortstraat, voor zag de detective zich van een dozijn sterke sokken, daar hij, wegens zijn langdurige wandelingen, zijn voetbe dekking aanmerkelijk versleet.^ In 't Magnz|jn „Poleij" bekeek Wilson met welgevallen de verschillende artikelen en koos zich tenslottejeenige fraaie ceintuurs en mooibewerkte gespen uit, benevens eenige keurige tafelloopers. Toen merkte Wilson, daar hij een met nieuwe rozijntjes en amandelen EEN HEERLIJKE LEKKERNIJ! .PÜddjngfabriek A. J. POLAK, Groningen bijbehoorende handschoen en. Hij vond dat hij dit wel had verdiend. Vervolgens begaf Wilson zich naar De Goedkoope Glaswinkel (Koning straat) waar hij alweer veel te bekijken vond. Het onderzoek duurde ook hier geruimen tijd, want Wilson was nu gebrand op het vinden van nog meer dere ringen. Hij vond echter niets Wel kocht hij een ontbijtservies voo. een kennisje van hem, dat spoedig ging trouwen. Bij G. den Herder kocht Wilson een partij handschoenen, die hij alweer voegde bij zijn voorraad voor de nood lijdende». Wij mogen thans wel verklappen dat op zijn verderen rondgang de be roemde detective ue ringen niet vond. Waar waren de acht andere ringen Ze kwamen terecht. Hoe, dat ver tellen wij in het slot van onze St. Nicolaasvertelling. Kloetinge. Vrijdagavond vergaderde de ver. van Oud-leerlingen v.d. Land- bouwwintercursus te Kloetioge. Op komst bevredigend. In het bijzonder heet de voorz. de heeren Stevens, directeur der Landbouwschool en land- bouwconsulent, van Dijk, 2en secr. der Z.L.M. en van der Plassche, tuinbouw- consuleit welkom. Is het voor de prijzen gewenscht dat onze landbouwproducten gecombi neerd naar de maikt worden gezonden (b.v. zooals de Z.L.M. het najaar 1922 in prijsbepaling verkrijgen. 2. De coöperatie ka controle uit oefenen op de kwaliteit verpakkings transport van het product dat zij verhandelt, wat in den samengestelden handel niet het geval is waardoor de naam van het product lijden kan wat ten nadeele van den prijs komt. 3. De weg vaD producent tot den consument kan dikwijls heel wat ver kort wordeu wat aan beiden ten goede kan komen. De tusschenhandel kan voor een gedeelte uitgeschakeld worden. 4. De coöperatie kan voor haar product meer reclame maken, dus kan beter vele handelaars of inkooplichamen bereiken, waardoor zij beter op de hoogte komt van den prijs en roept tegelijkertijd meer concurrente op, wat zeer zeker van invloed kan zijn. Ze vormt tevens een vast en in breeden kring bekend adres. 5. De coöperatie kan een zeer gunstig gelegen centrum hebben, water weg, spoor, tram, enz. 6. De coöperatie kan door een deskundige worden vertegenwoordigd, daar hij uit vele deelnemers of aan deelhouders gekozen kan worden. 7. De coöperatie kan verdere studie maken van het product zelve, als veredeling, verpleging, oogsten, dor- schen, reinigen en door het aanmoedi gen van wedstrijden, door het beschik baar stellen van prijzen, het opleiden van bekwame technische leiders. 8. Kan studie maken over afzet gebieden en de eischen, die aau het product gesteld wordeu, om daarmede zoo mogelijk rekening te houden. 9. De coöperatie kan krachtiger sigaartje wilde opsteken, plotseling dat zijn rookvoorraad was uitgeput. Via de Groote Markt waar hij op den Opril bij de fa. Meijering een onderzoek in stelde en een partij wollen dassen en truien voegde bij zijn voorraad voor de noodlijdenden, ging hij daarom naar dhr. A. A. Somer, in de Wijngaard straat, waar hij eerst de smaakvolle étalage bekeek en daarna binnentrad en zjjn koker liet vullen met Keraco- sigaren. Daarop besloot de detective om, onder het genot van een sigaartje, wat te gaan uitrusten van zijn vermoeiende wandeling en hij deed dit bij D. J. B. one op de Beestenmarkt waar hij in verrukking raakte van den schoonen zang van den Edison-phonograph. Gesterkt ging hij weer op stap en trad het Centraal Kleeding Magazijn in de Magdalenastraat binnen. Hier vergat hij weer bijna om nit te zien naar zijn ringen, bij het aanschouwen van die prachtige toiletten en die keu rige heeren-confectie. Werkelijk, Wilson was te zeer een minnaar van hetschoone om niet eerst geruimen tijd te bewon deren, alvorens hij zich zette aan een systematisch onderzoek. En dit leverde resultaat op. Hij vond een ring, wederom in een bruin papiertje gewikkeld, listelijk geschoven om een koperen roede. Met bevende vingers rolde hij het papiertje er af,en zijn oogen fonkelden van vreugde schier even sterk als de diamanten van den ring. Toen^kocht Wilson eens iets voor zich- zelve en wel een heerlijk warme, ge heel met bont gevoerde en van een bontkraag voorziene ja® en een Paar deed met aardappelen). Het rapport luidtGecombiaeerden verkoop zien I we hier in onze provincie met succes toegepast maar dan in een eenigszins anderen vorm, n.l. verbonden met coöperatieve verwerking vaa het rnwe product gevolgd door de coöperatieve verkoop van het eindproduct tot suikerbietensuiker. In andere provincies hetzelfde met aardappelen tot aardappel meel, stroo tot carton enz. Maar ge combineerde verkoop als vrager be doelt wordt hier niet of heel weinig aangetroffen. Dezelfde provincies voor noemd leveren echter het bewijs dat ook dat in de praktijk van den land bouw mogelijk is. (Groningen verkoop van granen) Friesland gecombineerde verkoop van aardappelen, exportslage- rijen, alsmede in de zuivelindustrie. Heeft een dergelijke coöperatie reden van bestaan Kan zij gunstige resul taten afwerpen in het stabielhouden zoo mogelijk verhooging der prijzen ten gunste van den producent Zeer zeker kan een dergelijk lichaam, ge grond op een fundament van leden, doordrongen van den coöperatiegeest voornamelijk voor hun plichten tegen over de coöperatie, werkzaam zijn in het belang en van producent en van consument beiden. Ze biedt ons de volgende voordeelen. 1 Grooter hoeveelheid van het pro duet De onkosten van transport worden hierdoor per H.L. voordeeliger. We kunnen met grooter hoeveelheid ge makkelijker op de beurs terecht of kunnen leveren aan groote lichamen als gemeenteinstelliagen, consumenten- vereenigingen. We kunnen door het groote kwantum soms medezeggenschap optreden tegenover den weigever, haar klachten en bezwaren tegelijk en aan het goede adres hekend maken. 10. Zij kan verschillende statistieken bijhouden, Bij deze voordeelen kan nog zeer gevoeglijk samengaan het propaganda maken voor het coöperatie-wezen. Dit komt niet alleen ten goede aan haar zelf, maar tevens aan den gebeelen boerenstand. Hier wacht haar een uitgebreid arbeidsveld. Zeer zeker zijn er aan een dergelijke onderneming ook bezwaren of nadeelen verbonden. Zoo noemen wij 1. De risico, door prijsdaling, transportmoeilijkheden of ongelukken en verdere onkosten kan de coöperatie stroppen treffan. 2. Concurrentie van den handel zal niet uitblijven. Als aandeelhouder kan dat geld kosten, terwijl degeen, die buiten de geheele beweging blijft, daarvan profiteert. De handel is sterk georganiseerd en heeft een grooten invloed. 3. Niet gemakkelijk om aan die éénvormige goede kwaliteit te komen. 4. De producent geeft het product voor korteren of langeren tijd niet uit zijn handen, kan er dus zelf over beschikken wanneer hij dit wenschelijk acht. Zoo we zien zijn de voordeelen in de meerderheid, uitgegaan zou een coöperatie gevormd door leden, trouw aan hun coöperatie, aan bun plichten tegenover dezelve, en hierin ligt naar de meening der vraagpuntencommissie het groote struikelblok vooreen groote coöperatieve verkoop-vereeniging in Zeeland, De Zeeuwsche boer is, hoe zeer het ons spijt het te moeten constateeren, te weiuig geuieenschapsmenseh, voelt te weinig voor de coöperatie, heeft te weinig vertrouwen in de leiding (hoe wel door hemzelf gekozen) en wil zelf de teugels in handen houden. Slechts door verloop van tijd, door meer ont wikkeling, door meer mee te leven met landbouwers van andere gewesten, kan daarin verbetering komen. Ook aan de leerlingen van landbouw- cursussen en -scholen is de taak hieraan mede te werken. Omtrent het rapport merkt de heer Oustiiigh op, dat gecombineerde ver koop van zuivelproducten minder juist als voorbeeld is aangehaald. De heer Sinke is die meening niet toegedaan. De heer Oostingh zegt liever in de plaats van zuivelindustrie melkinrich ting te noemen. De heer Stevens merkt op dat de gecombineerde verkoop van granen in Groningen niet bijzonder g.slaagd mag heeten. De heer van Dijk zegt dat het rapport wel eenigszins oppervlakkig is en wijst er op, hoe moeilijk en ingewikkeld de kwestie is waarop de heer Zandee heeft moetea antwoorden. Hij behandelt het rapport in onderdeelen en licht met feiten en voorbeelden, voor zoover hij daaromtrent gegevens heeft het rapport toe. Als voorbeelden noemt hij gecom- bineerden verkoop van tarwe, bieten, fijne zaden, uien, boter eD eieren. Ieder onderdeel zet hij kort uiteen. De heei Stevens vindt den heer van Dijk te pessimistisch, hij vindt dat op het gebied van fijne zaden niet veel coöperatiefs te bereiken is, nien vindt hij een speculatief product. Met aard appelen is volgens hem wel iets te be reiken indien men dat in het klein doet. Alles samengevat is er voor landbouw- en massaproducten voor ons voorloopig op dat gebied niet veel te doen. De heer van Dijk vraagt of suiker dau niet speculatief is, waarop de heer Stevens antwoordt dat dit een wereld- product is. De heer vaujder Plassche vindt het vreemd dat het rapport niets van tuin bouw naar voren brengt, hij vindt dat er toch wel verband bestaat tusschen laad- en tuinbouw. ■:Jsf De voorz. licht hem daaromtrent in. De Rapporteur, gehoord de vele bezwaren, welke door de toelichting vali den heer van Dijk tusschen zijn uit eenzetting te voelen waren, zegt dat de commissie niet uit deskundigen bestaat. De heer Sinke zegt dal het onmogelijk is alles in één rapport samen te vatten, wat de" heer van Dijk toegeeft en zegt dat het niet te doen is om den heer Zandee te kleineeren, doch dat hij zijn meening naar voren heeft gebracht, zoo hem die vraag van de commissie eens gasteld was. Nadat dhr. van der Plassche nog een en ander omtrent den tuinbouw heeft uiteengezet dankt de voorz. den Rap porteur voor zijn rapport en zegt dat de heer Zandee ten volste waardeering verdient. Besloten wordt Woensdag (heden) bij voldoende deelname een excursie naar de suikerfabriek Zeeland te Bergen op Zoom te maken. De voorz. deelt mede dat geïafor- meerd wordt of het mogelijk zou zijn hier een cursus ia landbouwhuishoud- kunde te openen. Men zal daaraan medewerken. Hierna sluiting. Schore. Als no. 1 op de voordracht voor hoofd der O. L. school te Zoeter- meer is geplaatst de heer G. Geijten- beek, b. d. s. alhier. De collecte voor „steun aan hongerend Duitschlanda heeft in deze gemeente f 80,16 opgebracht. De heer J. Verhaagen heeft be dankt als secretaris van de orgel commissie. Baarland. Bij de Maandag gehouden herstemming voor 2 notabelen der Herv. kerk verkreeg J. Mnrre (aftr.) 16 stem men en C. Haasdonk (aftr.), A. W. Spruit en L. Melio elk 22 stemmen. Bij loting werden verkozen verklaard de heeren C. Haasdonk en A. W. Spruit. Van de 62 stemgerechtigden namen er 43 aan de stemming deel.

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1