N°. 140 Dinsdag 27 November 1028. Onze Prijsvraag. Hartenvrouw, A. J. P's Kerstpudding 110 jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. BUITENLAND. FEUILLETON. kind is gau w tevreden! St. Nicolaasvertelling. ABONNEMENT Pnj» per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaaudag-, Woensdag en Vrijdagavond. mmm Uitgave Naam). Vennootschap Gouache Courant ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt vweemasl berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en ft leen wees Ross' Drukkers-en UitgeversbedrQf. Advertentiën worden aangenomm tot 13 nar voormiddag. mmm De gelegenheid om hieraan deel te nemen is heden geopend. De bizonder- heden daarvan zijn in het nummer van Donderdag 22 November te vinden. Wij willen voor de deelnemers nog even memoreeren, dat de advertenties, die met een IZI gemerkt zijn, alle een grijs carton in hun étalage hebben geplaatst, waarop zwart op wit papier het woord staat gedrukt. Er zijn in totaal 44 advertentiën met zoo'n merk en dus evenveel winkels te zoeken. Wij raden aan om na de verschil lende woorden te hebben verzameld, deze op een stuk wit carton te schrijven en in stukjes te knippen, wat het rang schikken der zinnen vergemakkelijkt. Ook op de leesteekens en hoofdletters lette men goed, daar deze een vinger- wijzing voor de plaatsing van sommige woorden kunnen geven. De spreuk bestaat uit twee zinnen, die met elkaar èèn gedachte uitdrukken, das niet los van elkaar staan. Zooals reeds bekend is gemaakt kunnen oplossingen worden ingezonden onder gesloten envelcppe in de bus van het bureau Turf kade 15 met opschrift //Inzending Prijsvraag". De foesfand in Europa- Onlangs is een Belgisch officier, welke zijn vrouw, die hem bedrogen had, neerschoot, door de militaire rtchtbank vrijgesproken. De Haagsche Post vermeldt van een dergelijk geval dat zich in 1600 heeft voorgedaan bij de troepen van graaf v. Mansfeld. In derdaad, de zoo geroemde 20ste eeuw- .-che beschaving blijkt niet op hooger peil te staan dan die van drie eeuwen geleden. Veeleer is ze nog gedaald. Wat te zeggen van een gezag, dat een moeder, wier eeuige zoo» gesneuveld was in den oorlog, en die 's nachts den opbouw van een oorlogsmonument vlak voor haar deur afbreekt, achter de tralies zet We leven thans toch wel in een droevigen tijd In Duitschland is de Rijkskanselier Stresemann ten val gebracht, de Dnit- sch-nationalen, de sociaal-democraten en de communisten hebben hem hun ver trouwen ontzegd. Wat nn Er is nie mand die de zware taak van Stresemann over wil nemen. Als een der goede lesultaten van de politiek van Strese mann is te beschouwen het tot stand komen der overeenkomst tueschen de Euitsche industrieelen en de geallieerde commissie in het Roergebied, welke thans definitief is onderteekend. Ze loopt echter slechts tot half April en is cus van een voorloopig karakter. 36 DOOE HELLMÜTH MIELKE. Uit het Duitsch vertaald. (Nadruk verboden.) Er heerschte een plotseling stil zwijgen na deze woorden. Het woord „verloving" scheen in den familiekring der Kiekers een soort tooverwoord te z|jn geworden, de tijpiste en de telefo niste bloosden, de koopman en de post- assistent trokken hoogst eerbare ge zichten, en de beide bakvisehjes hielden de handen voor den mond om niet te lachen. Zij ronden een verloving al te kluchtig. „En wie is die gelukkige bruigom vroeg Alsen, die door dat woord pijn- ljjk was getroffen. „Een jonge man „von", een van adel. U weet toch, dat onze directeur graag in die hoogere kringen vertoeft. Het is die mijnheer von Flügge, dien U misschien ook bij ons op het bureau wel eens gezien zult hebben. Hij komt nog al dikwijls." „Wat is dat dan voor iemand p Ik bedoel, wat heeft hij voor een beroep f" „Hm, hij zal wel grondbezitter of De overeenkomst moet beschouwd worden als een poging om verdere werkloosheid in het Roergebied (waar bijna dagelijksch levensmiddelenrelletjes voorkomen, waarbij dooden vallen) te voorkomen. Hoe geheel anders staan de zaken voor de Fransehe regeering. Poincarée heeft in de Kamer een groote meerder heid gehaald. Hij zeide dat Frankrijk in den Gezantenraad had toegegeven, verdere bezettingen op eigen houtje (Hamburgte laten varen teneinde een breuk met Engeland te voor komen. En de Kamer juichte deze po litiek toe, zooals ze vroeger Poincaré's halsstarrigheid toejuichte. Hierdoor is voorloopig de hemel tos- schen Frankrijk en Engeland opgeklaard. VoorloopigHeeft niet Lloyd George in een verkiezingsrede te Glasgow verklaard dat de betrekkingen tusschen het Britsche Rijk en Frankrijk nog nooit zoo slecht zijn geweest als thans. Hij vroeg zich af, of zij wel ooit, iu de heugenis van het thans levende geslacht, zóó slecht waren geweest als heden ten dage. Misschien zal dns PoiDcaré in de toekomst nog wel eens verder moeten gaan met zijn tegemoetkomingen. De ellende In Duitschland. In de N. R. Crt. geeft een mede werker eenige staaltjes van de ellende in Duitschland. Een ouden heer van 78 jaar vindt men met opengesneden polsaderen. De doktoren komen om bem de polsen weer dicht te naaien, terwijl de oude man, die veel, veel betere tijden ge kend heeft smeekt, dat men hem toch ln Godsnaam zal laten doodbloeden. Ik bezoek een oude dame, een „Von" uit eerste Dnitsc.he familie. Zij heeft niets meer. Alles is verkocht; ver stompt, apathisch, verwacht ook zij het einde. Een andere dame, die nog in den oorlog een villa bewoonde en daar niet minder dan 4 dienstmeisjes had. moest huis en inboedel verkoopen, is ook vol komen broodeloos, en verhongert lang zaam maar zeker. Een moeder vond ik radeloos. Een sympathieke vrouw met twee dochtertjes, die zij klaarblijkelijk aanbad, wonende in een, naar normale begrippen, totaal onbewoonbare ruimte. Zoo vochtig b.v., als ik nog geen woning zag. De vrouw huilde op aangrijpende wijze, omdat ze begreep, dat lij hare kinderen in deze behuizing gedurende den winter zin zien sterren. Geen warmte, geen kolen, eten, kleeren, schoenen. Epidemieën zijn bij de toestanden, die wij hier nu beleven, volstrekt niet uitgesloten. Medicijnen kan bijna nie mand meer betalende ziekenfondsen zijn door de markdaling volkomen ge ruïneerd en daarmede 80 pet. der doktoren. De ziekenhuizen zijn er eveneens treurig aan toe, en hoe het er met de hulp uitziet, die tegenwoordig de gemeenten en het rijk kunnen ver- leenen, kan men zich ook wel voor stellen. zoo iets wezen hij heeft echter goede relaties. Och, onze directeur heeft im mers het geld wel." „Ik kan mjj niet voorstellen," zei Anna hoofdschuddend, „dat Ottilie veel om dien mijnheer von Flügge geeft. Ik heb ze laatst beiden met den direc teur samen gezienhij mag dan al heel aardig voor haar wezen, maar zij deed het ook nu in 't geheel niet voor komen, alsof haar veel aan al zij» complimentjes gelegen was." „Je moet ook altijd een beetje schoolmeestertje spelen," viel Marie haar in de rede, die het blijkbaar niet prettig vond, dat men in haar tegen woordigheid aanmerking op een ver loving maakte. „Je weet er immers niets vaD, ze kan best heel gelukkig en tevreden zijn." „Dat is ook mijn meening hielp Klaartje, de telefoniste en tweede toe komstige bruid. „Ik geloof, dat Anna niet graag ziet dat iemand verloofd is." „Neem me niet kwalijk, hoe kunnen jullie nu toch zoo iets van me denken 1" riep Anna beleedigd uit, „Ik heb Ottilie Dehnhardt altijd heel graag mogen lijden, Sophie ook jullie kent haar immers in 't geheel aiet en ik gun haar en wensoh haar steeds het beste toe." „Nou, nou het was toch ook wel wat boosaardig, wat je daar zei „Boosaardig? Julüe laken wei met De moeder is echter niet tevreden voordat de kleertjes absoluut schoon zijn. -Veel werk behoeft dit thans gelukkig niet meer te kosten. Meer dan vijf minuten zijn niet noodig om het waschgoed 's avonds in een RINSO sopje te zetten. RINSO doet "s nachts het werk en maakt al het vuil los. Het moet dan allèen maar uitgespoeld worden zonder wrijven of boenen. RINSO, de fijnste zeep in korrelvorm is overal verkrijgbaar. Overgieten in de Kuip. inso DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ. VtAARDINQEH. Inj aansluiting hierbij eenige cijfers i over de werkloosheid. In het bezette gebied waren op 10 November jl. reeds 2,000,000 arbeiders werkloos, in het overige de-1 van Duitschland 3,000,000- en men houdt er rekening mede, dat tegen het einde van deze maand het ^totaal-cijfer op ten minste 7,000,000 zal koin.u. En, indien Frankrijk niet een eenigszins toegevender houding in het Roergebie l aanneemt, moet het aantal werkloozen in de naaste toekomst nog veel verder stijgen. (Vervolg). Den volgenden avond ging Wilson naar de Kleine Itazai', in de St. Adriaanstraat, waar het onderzoek zoo lang duurde, dat de detective tenslotte een heele berg speel goed, en ook lede ren tasschen en dotzen postpapier om zich heen had staan. Uit dit alles deed hij een keuze zoo ruim, dat hij besloot dit jaar ook z'n familie-leden maar St. Nicolaaspresen- ten te sturen, wat bij anders niet placht te doen. Daarna begaf hij zich naar dhr. A. C. van der Rest, ass. apotheker op de Groote Markt, waar men alles vindt op drogist-, chemisch", genees- Jen heelkundig gebied. Met groote belang stelling bekeek de detective de aardige étalage en wipte daarna binnen om een paar flesschen eau-de-cologue te koopen waarmede hij zijn voorhoofd bette, wanneer het denken hem moeilijk viel Vervolgens ging Wilson naar de fa. Greep in de lange Kerkstraat, waar het strakke gezicht van den detective zich ontplooide bij het zien der mooie poppen. Hij kocht er een voor een allerliefst nichtje van hem,',(jdat met een poppe-cadeau'steels bijzonder in haar schik is. Buiten gekomen schaamde j; Wilson rrjet nieuwe rozijntjes-en amandelen EEN HEERLIJKE LEKKERNIJ! Puddjngfabriek A. J. POLAK, Groningen wijs, om zooiets van mij te denken." Nooit tevoren had Alsen een woor denwisseling tusschen de zusters mee gemaakt, zij hadden zich voorbeeldig gedragen, zoowel tegenover elkander als ten opzichte van papa Kieker. Maar nn er twee huwbare mannen in haar midden aanwezig waren of eigenlijk drie, want Alsen kon zich daaronder eigenlijk ook rekenen, nu dreigde het woord „verloving" ontevredenheid in den familikring te verwekken. „Schoon papa" was daarvan de schuld sinds hij de beide huwelijkscandidaten in huis had gebracht, voelden Marie en Klaartje zich boven haar zusters verheven. Maar de vrede was toch weer gauw hersteld. Alleen viel bet bem op dat dergelijke twistgesprekken zich iederen avond weer herhaalden, zio dikwijls als hij de Kiekers een bezoek bracht. Ook kon hij niet ontkennen, dat de beide toekomstige bruidspaartjes de oude gezelligheid wel wat in de war hadden gestuurd. Den volgenden dag verwekte Alsens verschijning op de bnreaux der „Sirins" een zekere sensatie. Men verdrong zich om hem heen en hoorde hem over het geval Riehod nit; met genoegdoening constateerde Alsen, dat hij, de „Baron", zooals men hem betiteld had, ook in andere opzichten in de oogen van zijn collega's een persoon van gewicht was geworden. De beide directeuren ont vingen hem met bijzondere voorkomend heid, Dehnhardt op zijn waardige Leitner op zijn joviale wijze, terwijl beiden hem nog eens de verzekering gaven hoezeer zij zijn succesvol streven te Brussel waardeerden. Ja, hij kon thans met zijn nieuwe levenswijze, die hij sinds dien nood- lottigen nacht was begonnen, tevreden zijn. Hartenvrouw had toch een beter lot voor hem uitgekozen. Was hij ook tevreden Dagelijki verrichtte hij weer zijn gewone werk zaamheden, maar zijn gedachten dwaal den maar al te dikwijls van zijn dage. lijksch werk af. Tevergeefs hoopte hij, dat hy voor de een of andere zakelijke aangelegenheid nog eens de pri"^- woning van den directeur Dehnhardt moest opzoeken, de gelegenheid daartoe werd hem helaas niet geboden. Eens had van Villessen hem verteld die werkelijk niet vergeten had hem uit te noodigen tn dien bij van tijd tot tijd in een restaurant aantrof dat hij Ottilie op dien avond met haar verloofde, want als zoodanig werd de heer von Flügge reeds algemeen be schouwd, outmoet had. Zijn woorden drongen Alsen als vurige pijlen iu het hait. O, als hij gewete» had, of Ottilie den heer von Flügge werkelijk lief had 1 Als hij haar ook maar eens had kun zich een beetje, dat hij zich had laten meesleepen door teedere gevoelens. „De ringen 1" hamerde hel door z'n hoofd, de riDgen I" en hij zette z'n tocht voort. Eerst echter vulde Wilson zijn sigaren-voorraad aan, want daar was hij ai aardig door heen. In het Depót Goes van A. Uil U n op de X lasmi.rkt liet hij zich een collectie van verschil lende merken voorleggen, waaronder de ite sigaren, want, hoe lekkerder de ar was, des te scherper kon de detective denken. Daarom slak hij ook terstond op, want hij meende dat het nu toch langzamerhand tijd werd, dat hij eens wat vond. Bij C. M. C. Glernm in de 'a Heer Heudrikskinderenstraat, was evenwel geen ring te ontdekken. Wel waren er handschoenen in alle maten en allerlei soorten en ragfijne zakdoekjes. Hier van was Wilson al voorzien, maar omdat vingers leelijk koud waren, kocht hij een paar fijne, warme handschoenen. Evenmin vond hij den buit bij C. J. Adriaans», in de Witte Paardstraat. Hier ging de neus van den detective weer te gast, aan het heerlijke fruit, dat iu luxe-mandjes opgetast, den detective deed watertanden. On- noodig te zeggen dat hij een paar mandjes, benevens enkele blikjes met ingelegde viechjes, waar hij dol op was, aan z'n hotel liet bezorgen. Maar waar zouden toch de ringen zijn Het was om dol onder te worden. Hij had toch cveral zorgvuldig rond gekeken, zoo zorgvuldig dat z'n dikke portefeuille met bankpapier aanmerke lijk lichter geworden was. En toch had hij niets gevonden 1 Hij was toch niet op een valsch spoor Met een bezwaard hart stapte Wilso» de Lange Vorst straat, in en ging de zaak van dhr. de Llgny binnen. Eenigs zins versuft stond hij te kijken naar al die regenmantels, de fiuweelen japonnen, de wollen jurken, de kinder- costumes, en al de ondergoederen, de velerlei stoffen, hoeden. Hoe moest hij hier een onderzoek instellen? Hij wist het niet. Hij voelde zich machteloos. Wan neer echter de nood het hoogste is, is de redding nabij. Daar zag hij plotse ling in een hoekje va» de étalage, dicht bij de deur een in bruin papier gewikkeld ringetje. Ongezien liet hij het in z'n zak glijden en ging toen in een hoekje alleen staan om het uit te pakken. En ja, het was een der ge zochte ringen. Blij flonkerden de dia manten hem tegen. Zoo blij was WilsoD, dat hij een ring had gevonden, zoo blij bovenal, was hij, dat zijndeductiever- mogen hem niet in den steek had ge laten, dat hij in z'n vreugde een groote bestelling wollen ondergoed deed, die hij zich voornam te bestemmen voor de noodlijdende Hollanders in het binnenland. Vol moed zette Wilson nu zijn tocht voort, hij bekeek hij H. P. v. d. Heil de gasartikelen en het alluminium keukengerei, en zocht voor zijn vrouw een handig keteltje uit. nen spreken Het toeval bracht zijn wensch ein delijk in vervulling. Op zekeren middag, na kantoortijd, had Alsen van het heerlijk vriezend weer gebruik gemaakt, om op de prachtige vijvers in den dierentuin een paar uienwgekochte schaatsen te probeeren. Alsen was een heel goed schaatsen rijder meer dan een bewonderende damesblik volgde zijn sierlijke bewegin gen, waarmee hij zich in den stroom der rijdenden voortbewoog. Terwijl hij zoo met forschen zwaai voortreed, zag hij, hoe een onhandige knaap tegen een jonge dame aanreed, die gevallen zou zijn, indien Alsen haar niet met een snelle beweging gegrepen en over eind gehouden had. Zij stamelde eenige haastige woorden van dank; toen, hem herkennend, zei ze plotseling levendig: „Bent u hier, mijnheer Alsen f" Waarachtig, het was Ottilie! Van vreugde voelde hij ziju hart sneller en warmer kloppen. Zij keken elkander verwonderd aan. Ook zij bloosde licht, beteekende dat ook vreugde of was het slechts opwinding over het incident Wat zag zij er aardig uit in dat donkere, met bont gegarneerde manteltje en met die kleine sierlijke pelsmuts, die haar prachtvolle blonde lokken bedekte {Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1