N°. 139. Zaterdag 24 No?ember 1923 HO jaargaog feuilleton. Hartenvrouw, Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. BROOO, BUITENLAND. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, huilen Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. goesche; Uitgave Naarai. Vennootschap Goesche Courant A O V ERTENT1EN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Priemaal plaatsing wordt (.weemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Boss' Drnkkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nar voormiddag. COURANT nadruk verboden. Ik was bezig met het maal vottr mijn eenden te bereiden en brak het brood in stukjes. Het was oud brood, dat de bakker voor dit doel levert tegen goedkoopcr prijs. Maar terwijl de witte kruimels op de steeneu vielen, kwam mij opeens een vreeselijke gedachte kwellen. Ginder in Duitschlaud, en nog ver der in Ruslanden hier het kos telijke, kruimige wittebrood voor de eenden 1 Was het geen zonde, die ik bedreef? Het kan soms zijn, dat ouder bepaal de omstandigheden een bekend woord nieuwen inhoud krijgt. ffWerp uw paar- len niet voor de zwijnen en geef het heilige den honden niet", fluisterde het in mij. Eu plotseling ervoer ik, dat het brood heilig is. Nog te kort ligger, de moeilijke jaren achter ons, dan dat we vergeten zou den zijn, wat zuiver, wit brood voor een menrch keu beieekenen. We hebben brood gegeien van allerlei mengsel en de duffe, onzindelijke smack werkt nog na op ouze tong Vrees-lijk, te be.d-n ken, dat vlak naast ons een geiieei volk van millioenen en millioeuen nog aliiji hetzelfde on-inskelijke voedsel eet. Wat zou een üuiische of een Ra— sische moeder niet geven, om haar kind één enkel sr.eedje te kunnen doen proeven van het prachtige onver- valschte brood, dat ik hier roekeloos voor de eenden kruimel Hoe gauw kan ook voor ons de tijd terugkeeren, waarin wij zullen hunkeren naar dit voedsel, maar niemand zal het ons ge ven I Brood is iets heiligshet is niet zonder reden, dat het als symbool in den godsdienst een rol speelt. Het hoog ste en heerlijkste van den geest, datgene wat de ziel moet voeden en onderhou den, van ouds heeft men het met brood vergeleken. Waarom juist met brood Waarom niet met vieesch of iets anders En waarom bidt de Chris ten heid in haar volmaaksle gebed om h' t, dagelijksch brood Er moet een tijd geweest zijn, waarin de inensch als een roofdier van bloed leefde. Hij sloeg zijn vraatzuchtige tan den in de prooi, die de jacht hem op leverde zelfs ontzag hij zijn mede- mensch niet. In een zijner mooiste ver zen bezingt Schiller, welk een verande ring de landbouw bracht, toen deze den mensch leerde, zich te voeden met brood. Toen was het uit met die tij germaaltijden en bloedgelagen, waar voor de lippen van den naar God's beeld geschapene te rein moeteD wezen. Zoodra het veld zich met groene halmen ging tooien en in den herfst 35 DOOR HÊLLMUTH MIELKE. Uit het Duitsch vertaald. (Nadruk verboden.) „Ik dank u zeer, mijnheer van Vil lessen. Ik weet, dat u noch op geld noch op iemands kleeding let en daarom wil ik u nu ook eerlijk bekennen, dat het mij buitengewoon verheugt u weer eens ontmoet te hebben. Hetzelfde zou ik stellig niet tot ieder van mijn vroegere kennissen kunnen zeggen." „Ik kan me levendig voorstellen, dat je gevoelens ten opzichte van heel veel dingen veranderd z\jn. Maar om op een ander chapiter te komen*als het je tenminste interesseert onze vroegere bezoeker in het kleine pro vinciestadje, die ons toen zoo reusachtig geplukt heeft, heb ik hier weer ontmoet, 't Is toch een heel nette kerel, die mijnheer von Flügge, en hij heeft ko lossaal veel geluk in 't spel en naar het schgnt, ook in de liefde.* Alsen luisterde aandachtig toe. „Ik heb hem hier ook al eens ont moet, maar we deden alsof we elkander niet kenden." „Wel, dat zal hij wel niet met opzet een gouden zee over de vlakte golfde, weid ook het aanschija van de men- schenmaatschappij anders. De landlie den, die de halmen tot garven bonden, waren geen wilden en menscheneters meer een kalm en vroom volk keerde des avonds na volbrachte dagtaak huis waarts; orde en regelmaat maakte een vredig samenleven mogelijk het brood had de woeste zedeu getemd en de onrust van het beweeglijke tentieven vei vangen door de genoeglijkheid van het eigen tehuis. Er ligt in de. bede om het dagelijksch brood een wereld van gedachten op gesloten. De gezond makende geur van het land de gave schoonheid van oogst en oogstfeesten de frischheid van den wind, die den molen drijft; de zuive rende kracht van het vuur, hel schijnt alles van magische werking voor den mensch, die zijn voedsel met be wustheid nuttigt. Niet als een beest eet de mensch, wat men hem voorzet der natuur. Men heeft den wilde, dat spook uit den oertijd, teruggeroepen, toen men brak met de orde, die het brood had gesteld. Want het brood is de overwinning op de ruwheid en den bloeddorst vau den barbaar, voor wien het geheim van den vredigen akker bouw nog verborgen is gebleven en die nog moet leven van roof en moord. De wilde uit den oertijd is veront schuldigd hij wisr, niet beter, maar deze moderne wilde met zijn helsche machines en geraffineerde vernielzucht heeft het noodlot ontketent, toen hij den band losmaakte met de ons allen voedende moederaarde. Eerst als nog maals, en nu voorgoed, Je speren tot sikkelen en de zwaarden tot ploeg scharen zullen zijn omgesmeed, zal de herboren aarde, voor al haar kinderen weer leveren het heil.ge dagelijksch brood. Men kan er dus arm bij worden in Engeland, als men weinig tijd heeft zijn eigen redevoeringen in elkaar te draaien. En als men geen geld heeft? Ook daarop is iets uitgevonden l In dezelfde rubriek vermeldt de „Times" „ArbeiderscandidatcnGij, die geen geld hebt om uw redevoeringen ergens te koopen of andere onkosten te maken, in verband met de aanstaande verkie zingen, gij kunt tegen billijke voor- waardeu geld leenen daar en daar. Allerscbappelijkste af betalingsvoorwaar den zoowel bij verkozen worden als bij niet-verkozen-worden." Het is inderdaad niet onaardig. En zouden bij ons nu werkelijk alle kamer- candidaten rl hun redevoeringen zelf gereed maken We twijfelen er toch wel aan. Maar hun aantal is te gering dan dat in Nederland een redevoeringen-fabriek redenen van bestaan hebben zou. Onder degenen, die vermoedelijk hun en mensch denkt na, de mensch mijmert, de mensch laat zich drijven op herin- dering en gevoel. En hierom is de eerbied voor het dagelijksch brood een opbouwende fac tor iu het m3Hseheabestaan. Wij zien ze zitten, de eenvoudige lieden, die voordat zij het brood tot zich nemen, hunne oogeu sluiten en bun handen vouwen, één oogenbhk maar, als een stille hulde aan den Schepper en uit erkentelijkheid, dat hun het rantsoen van den dag weder wordt toegemeten. Zijn zij waarlijk bekrompener dan die grootestadsliedeo, die alles als van zelfsprekend beschouwen en geen won der meer kennen Zoodra de eerbied uit ons leven is verdwened en de oot moed tegenover de onmisbare gaven van de natuur, loopt het mis met de maatschappij. Dat het dagelijksch brood voor mil lioenen onzer medemenschen een on bereikbaar genot is geworden en dat ook ons dagelijksch brood wederom gevaar gaat loopen, is te wijten aan het gabrek aan beziuning tegenover de eenvoudige, eeuwig geldende regelen gedaan hebben. Hij is namelijk erg bijziende. Wij hebben hem indertijd wel wat voorbarig verdacht. Hij heeft inderdaad goede familie in de provincie en hij wil zich daar ook een of ander buiten koopen, zoodra hij zicb verloofd heeft. Zijn schoonvader heeft het geld wel die ie directeur van een rijke firma of maatschappij bij wien ik ook eeis op een diner geweest ben. Een pracht van een dochter heeft hij wij beiden komen helaas overal te laat. Maar neem me nu niet kwalijk, beste Alsen, ik moet het perron op. Een paar dames, die ik moet afhalen, arriveeren dadelijk met den trein," Mijnheer van Villessen nam bijzonder hartelijk afscheid van Alsen, echter niet zonder hem eerst zijn kaartje te hebben gegeven en hem zijn adres te hebben gevraagd, want zij moesten in ieder geval op een avondje nog eens gezellig met elkaar in een of ander restaurant zitten babbelen, daar stond van Villessen nu eenmaal op. Het was te laat op den middag voor Aken geworden om zich nog naar de bureaux van de „Sirius" te begev3n en zich bij de directeuren aan te melden. Hij ging dus naar huis, waar zyn welgedane hospita hem vroolijk begroette. Hij had de goede vrouw in Brussel niet vergeten en wat kleine cadeautjes voor haar meegebracht, waarvoor zij hem nu tot dank de nieuwtjes uit de De verkiezin^sfrijd In Engeland- In Engeland is de verkiezingsstrijd in vollen gang. En de strijd is daar feller dan de laatste jaren in ons laud het geval placht te zijn. O >k de wijze, waarop de strijd wordt gevoerd wijkt aanmerkelijk af van die waaraan wij hier gewoon zijn. Wij kennen b.v. niet advertenties als de volgende, die voorkomen in de //Times" «■Conservatief stemmenwerver met groote organisatorische talenten biedt zich aan heeft reeds verscheidene ver kiezingscampagnes meegemaakt met succes; prachtige referenties kunnen worden overgelegd brieven onder num mer, enz." Of ook wel ,/Gelegenheidsaanbieding I Schitte rende redevoeringen, kant en klaar gemaakt voor conservatieve verkiezings- candidaten I Piekfijn in orde. Billijke prjjzen per 500 woorden 36 gulden, en 60 gulden per 1000 woorden." buurt, die zich gedurende zjjn afwezig heid hadden afgespeeld, in geuren en kleuren vertelde. Hij stelde in die dingen zoo goed als geen belanghij dacht aan heel iets anders. Zoo was dus deze leeglooper, deze speler, die door de wereld avouturierde, op het punt zijn doel te bereiken Want het leed geen twijfel, dat met de rijke partij, waarover de luitenant gesproken had, niemand anders dan Ottilie Dehnhardt bedoeld was. Was het mogelijk, dat zij voor dezen man ook maar iets kon gevoelen Zou zij niet bemerkt hebben dat er van geestelijke ontwikkeling bij hem niet veel sprake was en dat zijn Zedelijke levenswijze op een bedenkelijk peil stond, zij; wier rustige, trotsche blik volgens zijn begrippen bij ieder men- schelijk wezen bet echte van het valsche moest kunnen onderscheiden Hij wist ten slotte geen andere afleiding aan deze gedachten te geven, dan door in den loop van den avond bij de Kiekers een bezoek af te leggen. Voor zichtig droeg hij in twee groote pakken de geschenken bij zich, die hij voor de familie bestemd had. Hij had geluk ze waren allemaal thuis. „Schoonpapaatje" danste bij al zijn dikte als een gummibal van ge noegen, toen hij Alsen terugzag, en hij omhelsde hem bijna, en toen kwamen met mama de meisjes aan de beurt, redevoeringen wél zelf zullen maken, althans er zeker toe in staat zijn, be hoort de oorlogspremier, Lloyd George. Deze heeft er in zijn laatste redevoe ring op gewezen, dat protectie aller minst ten waarberg is vior weivaart. Engeland heeft groote welvaart gekend als vrijhandel-land en heeft tijdens den oorlog aan allerlei JandeD, die een pro'ecti mistische politiek volgden, enorme bedragen geleeud. Thans, nu de oms'audigheden zoo moeilijk zijn en Engeland volgens Baldwin bij bescher mende rechten heil zon moeten zoeken, kunnen deze protectionistische i landen geen cent van hun schulden aflossen en is het eenige land, dat daartoe wel in staat is, Groot Britannië, hoewel hier de industrie en alle bedrijven een zware crisis doormaken. Niettemin blijft Engeland de eenige oorlogvoerende mogendheid, wier crediet ongeschokt is. Hij wees er ten slotte op dat de werkloosheid niet bestreden kan worden do rr knnstmatlge bevorde ring der industrie, doch alleen door bcrstel der markten, d.i. door het scheppen van geordende toestanden in centraal Europa. die hem allen op de haar eigen wijze begroetten Anna en Sophie, de beide onderwijzeressen met een vriendelijken hauddruk, Paula en Emilie, de bak- vischjes met gelach en handgeklap Klaartje, de typiste en Marie, de tele foniste, opvallend terughoudend en verlegen, want achter deze beiden ver toonden zich nog twee jeugdige man- nengestalten, de een zelfs in een uni form der posterijen, die aan Aisen werden voorgesteld als de koopman Meijer en de assistent bij de post Rutten en heel stijve buigingen maakten Maar al heel gauw was het ijs gebro ken en ging het weer ouderwets vroolijk toe. Alsen deelde zijn geschenken uit, wat een luid gejubel veroorzaakte. Men verbaasde zich en bewonderde alles telkens opnieuween ieder roemde zijn goeden smaak en de gelukkige keuze zijner geschenken, die onmogelijk pas sender hadden kunnen zijn. Alsen moest daarna van Brussel vertellen en van het vergiftigingsproces, waarvan ze allemaal gehoord en gelezen hadden. Men wenschte hem van alle kanten geluk met zijn groot succes en men wilde nog maar steeds meer bijzonder heden weten over die vreeselijke ge schiedenis. „Schoonpapa" echter sleepte de eene batterij bierflesschen na de andere aan, maar had tusschen de bedrijven door toch nog tijd om Alsen, met een beteekenisvollen blik op den jongen koopman en den postassistent, De Gezanfenraad- De gezantenraad is tot overeenstem ming gekomen. Hij heeft besloten aan de Duitsche regeering te-laten weten, dat de geallieerde militaire controle zonder verwijl hervat zal worden. Betreffende den kroonprins heeft de raad acte genomen van de verklaring van het Duitsche Rijk, dat de prins in December 1918 afstand gedaan heeft van ziju rechten op den iroon en van zijn belofte aan de Duitsche regeeriug om zich buiten de politiek te houden. De geallieerde regeeringen zullen over leg plegen over de maatiegelen, die de gebeurtenissen noodig zullen maken. Beteekent dit laatstede komende gebeurtenissen En zouden dus voor- loopig geen sancties worden toegepast De verantwoordelijkheid voor den oorlog. In de Belgische kamer is een debatje ontstaan over de kwestie der verant- oordelijkbeid voor den oorlog. Wij lezen in de „N. R. Ct Vaa Ssveren, een Vlaming van de froutpartij, spreekt iu bet Vlaamseh. Hij is de eenige, uie dat tot nu loe gedasn heelt. Hii zegt, dat wauueer het bewezen was, dat Duitschlaud alleen verantwoordelijk is voor den oorlog, meu gelijk zou hebben te eiechen, dat het betaalt. Maar het is niet bewezen. Geheel Europa is verantwoordelijk voor den oorlog. Fieullieu (katholiek): En de Belgen dan ook Van Severen België is het minst verantwoordelijk. Jaspar rijst op en zegt met verhef fing van stem Het is een schande zulke woorden te spreken. Zoo iets te moeten hooren uit den mond van een Belgisch Kamerlid I Ik ween voor mijn land bij het hooren uiten van zulke afschuwe lijke dingen. Demblon (radicaal socialist): Alle kapitalisten zijn verantwoordelijk. Van Severen verwijt vervolgens nog aan de katholieken, dat zij hun begin selen van vrede niet toegepast hebben. De pijnlijke roman van een oorlogsmonument- De Fransehe bladen bevatten het volgende bericht De weduwe E. Morieau te Burey (Seine et Marne), moeder van een eeni- gen zoon, die in den oorlog gesneuveld is, kon de gedachte niet uitstaan, dat het plaatselijke monument voor de ge sneuvelden, vlak voor de deur barer woning zou worden opgericht. Zij zag daarin een echte marteling. Sinds Augustus echter was men be gonnen met het bouwen van dit ge- denkteekenwanneer de arbeiders 7ertrokken waren, ging de arme vrouw echter aan 't werk om weer af te brekea. Herhaaldelijk is er tegen haar proces-verbaal opgemaakt. De weduwe staakte echter haar actie tegen het oorlogsmonument niet. Ten slotte heeft men ze in een gevangenis opgesloten. meermalen heimelijk in het oor te fluisteren „Zgn het geen paar prachtkerels? En kijk toch eens, hoe verliefd ze beiden zijn." De kleine, dikke lieer was gelukkig. Ditmaal was het geschied, alhoewel geheel zonder zijn toedoen, dat zoowei op het bureau als op het postkantoor bij de uitoefening der gemeenschappe lijke beroepsbezigheden in alle stilte twee paar harten elkander hadden ge vonden. 't Was waar, tot een officieele verloving was het nog niet gekomes. Ook Alsen had veel te vragen en hij kon ten slotte niet nalaten te in- formeeren, hoe het met den directeur Dehnhardt ging. „O, het gaat onzen directeur uit stekend. Hij gaat nu pretcige dagen tegemoet. In Maart vieren wij zijn 25-jubiIeum als directeur, het zal schitterend worden, want er zal tevens nog een andere belangrijke gebeurtenis meegevierd worden" schoonpapaatje kuchte eens even „een gebeurtenis, die weliswaar sleehtseen familiefeestje is, maardan ook tot de heerlijkste familie feestjes behoort." „Niet zoo lang van stof, papa, maak het kort," viel de resolute onderwijze res Anna hem in de rede, „er-zal bij de Dehnhardts een verloving worden gevierd." Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1