PRIJSVRAAG VOOR St. NICOLAAS. JIIRGENS' VERVANGT NATUURBOTER Hartenvrouw, N°. 138. Donderdag 22 November 1323. liO jaargang. Wij zullen n.l. een prijsvraag uitschrijven in den volgenden vorm. ALS PRIJZEN STELLEN WIJ BESCHIKBAAR derde esnabunae- ment op de „Goesche Courant" voor een heel jaar Als vierde prijs kan voor een bedrag van f5.—, uitgeloofd door den heer A, Hollander, Lange Vorst- straat, worden uitgezocht in zijn winkels. BUITENLAND. FEUILLETON. St. Nicolaasvertelling. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, bniten Goes f 2, Afzonderlijke nummers cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOME Uitgave Naam). Vennootschap Goesche God re; ADVERTENTlEN "an 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1 10 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en ft leen wens tb Ross' Drukkers en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. mmt Dit jaar zullen we voor onze lezers in den vorm van een verhaal, alles beschrijven, wat in de Goesche winkels voor aantrekkelijks is bijeengebracht. Onze Sint Nicolaaswandeling heeft zich altijd in groote belangstelling mogen verheugen. Ook nu zal het daaraan niet ontbreken. Behalve deze aanbeveling van de adverteerders, willen wij daaraan nog iels nieuws toevoegen, dal niet alleen de advertentiën nog meer dan gewoonlijk zal doen lezen, maar bovendien de attractie verhoogen van de étalages, die door deze firma's zijn gemaakt. De adverteerders, die in de nommers van Maandag 26, Woensdag 28 en Vrijdag 30 November, dus driemaal, adverteeren (de advertentiën mogen worden gewijzigd), krijgen elk een op carton duidelijk gedrukt woord, dat zij vanaf 26 November op een zichtbare plaats zullen opstellen in hun étalages. Deze woorden in de verschillende winkels vormen tezamen een reclamespreuk. De advertentiën die daarvoor in aanmerking komen, worden in een der hoeken gemerkt met een |^J, zoodat ieder kan nagaan, wie daaraan meedoen. In de étalages van die firma's zal men dan de betreffende woorden moeten opzoeken. (Een zeer goede gelegenheid om tegelijk te zien wat al begeerens- waardigs daar is uitgestald) en wanneer ze alle zjjn gevonden daaruit trachten „de spreuk* samen te stellen. Als eerste prijs voor de goede oplossing f 15, tweede f 10,— Door loling onder de goede oplossingen zal worden uitgemaakt wie res pectievelijk de le, 2e, 3e, of 4e prijs zullen ontvangen. Hel bedrag der prijzen moet worden besteed in een der winkels, die hieraan hrbben mtegedaan, waarvoor aau de winnaars een bon zal worden overhandigd, die aan de zaak, waar wordt gekochl, in betaling kan worden gegeven. Deze bons zullen, wanneer dat wordt verzocht door den winnaar, worden uesp'itsi in 2 van f 7,50 en 2 van f 5,terwijl liet abonnement op de Goesche Courant natuurlijk niet voor splitsing vatbaar ie. De bons moeten worden gebruikt voor 6 December. Inzendingen moeten inkomen uiterlijk Maandag 3 December vóór 12 uur in de bus aan het bureau Turfkade 15, met opschrift „Inzending Prijsvraag". De uitslag wordt bekend gemaakt Maandag 3 December. Hoewel de Goesche Courant wel door ieder wordt gelezen, is toch niet iedereen abonné. Teneinde te voorkomen, dat medelezers hieraan geen deel kunnei nemen, stellen we dezen wedstrijd voor iedereen open, maar niet meer dar. één inzending uit elk gezin. Voor de zooveelsfe maal. Voor de zooveelsfe maal is de ver houding tusschen Frankrijk en Engeland gespannen. Thans is de terugkeer van den ex-kroonprins in Duitschland de oorzaak. Frankrijk wil Duitschland er voor straffen, dat het toestemming heeft gegeven tot den terugkeer van iemand, wiens naam op de lijst van z.g. oor logsmisdadigers voorkomt en wil over- gaan tot het toepassen van verschil lende sancties. Zelfs is gesproken over het bezetten van Hamburg. De Engelsche regeering wil van al deze gewelddadige maatregelen niets weten. Zij vindt die lijst van oorlogs misdadigers vrij idioot, en van een romantiek, die niet past in de nuch- 34 DOOR hellmuth mielke. Uit het Duitsch vertaald. (Nadruk verboden.) Men had hem vanuil Berlijn een inspecteur ter assistentie gezonden en het vooral niet laten ontbreken aan zeer loffelijke waardeering voor zijn onveruioeiden arbeid. In een door de beide directeuren Dehnhardt en Leitner onderteekend schrijven had men hem verzekerd, dat men de snelle en han dige wijze, waarop by de maatschappij door de opheldering van het geval Richod voor groote schade had behoed, niet zou vergeten. Zelfs een bijzonder flinke belooning en een aanzienlijke tractementsverhooging was hiervan onmiddellijk het gevolg. Over Ottilie stond natuurlijk niets in hel schrijven der directeuren te lezen. Van de Kiekers had hij een keer een bedankje ontvangen voor een ca deautje, dat hij uit Brussel had ge zonden. Hq had daarop geantwoord, maar het niet gewaagd, op deze manier inlichtingen omtrent de dochter van tere sfeer der Engelsche kooplieden. Een protest te Berlijn is alles wat de Britsche regeering wenscht te doen. Ook de bepalingen der militaire con trole van het vredesverdrag wil Enge land niet in alle gestrengheid hand haven. De toestand in Duitschland is zoo ellendig en de positie van het kabinet Stresemann zoo uiterst zwak daar het tegen Duitsch-nationalen, socialisten en communisten te kampen heeft dat Engeland meent, dat wel eens wat door de vingers gezien mag worden. Niet aldus Poincaré, die verleden Zondag weer een oorlogspreek heeft gehouden. Hij noemde, daarin de toe lating van den ex-kroonprins en bet saboteercn» van dq, werkzaamheden der geallieerde militaire contröle-com missie „brutale uitdagingen tot de zij n directeur in te winnen. Dreunend en ratelend gleed de trein o ;er de wissels eenige schelle fluit- signalen en na enkele minuten rukten de tondncteur8 de portieren open. „Potsdam Alles uitstappen 1' In de enorme menschenmassa zocht Alsen naar een witkiel die voor zijn koffer moest zorgen en een rijtuig voor hem moest opzoeken, toen van achter een hand op zijn schouder werd gelegd: „Wel, wel, hebben we je eindelijk gevonden P* Getroffen door den toon van deze stem, keerde Alsen zich om en toen hij in het glimlachende en toch hem met vorschende oogen inspecteerende gelaat van den jongen dragonderofficier blikte, die hem op zulk een onver wachte wijze had aangeklampt, ver schoot hij van kleur. Zijn eerste inge ving was te doen alsof hij den officier niet kende en met een koelen groet zich te verwijderen Maar in de trekken van diea ander lag behalve een uit drukking van de grootste verrassing zulk een onmiskenbare vriendelijkheid en oprechte belangstelling, dat hij die gedachte onmiddellijk van zich afzette. „Ah, u hier, mijnheer van Villessen f Ik sta er versteld van, dat u me herkend heeft." „Zoo erg ben je nu feitelijk niet veranderd," a.twoordde van V.llessen geallieerden, schaamteiooze scbendiugen van bes vredestractaat en werkelijke aanslagen op den Trede*. Blijkbaar heeft Poincaré, nog altijd geen juist begrip van bet woordje vrede. In den gezantenraad schijnt het tus schen Frankrijk en Engeland tot een voorloopige overeenstemming gekomen te zijn op het stuk van de militaire controle. Althans de raad ia aog niet uiteengegaan en vergadert nog steeds. Ook omtrent de maatregelen in ver band met den ex-kroonprins wordt een oplossing gemeld, die hierop zou neer komen, dat Frankrijk af zou zien van de bezetting van Hamburg, maar over zou gaan tot afronding der bezetting aan den Roer. Daar Engeland aan deze bezetting part noch deel beeft blijft bet natuurlijk ook buiten de uitbreiding dier bezetting, die klaarblijkelijk tegen den zin van Engeland door Poincaré zou worden doorgedreven. Ook in de verkiezingsrede?oeringeu, die in Engeland worden afgestoken, komt bet geschil met Frankrijk tot uiting en wordt Frankrijk niet ge spaard. levensmiddeleucrediet. Alleen voor het geldcrediet. komt bet bedrag op I milliard dollar. De kansen op het sluiten van een dergelijke overeenkomst scbijueu niet ongunstig te zijn. De buitenlandsche financiers eischen echter in de eerste plaats de stabilisatie van de Duitsche binneulandsche politieke toestanden en voorts dat noch door de rechterzijde noch door de linkerzijde avontuurlijke experimenten zouden wor den ondernomen. Het is natuurlijk niet mogelijk, dat voor een dergelijke leeniug twee of drie bekende groote grondbezitters borg staan. Men neeft er daarom aan ge dacht, de vereenigingen van grond bezitters te bewegen, zulks te doen. Enkele bekende fc rondbezitters, zooals de prinsen Ysenburg, Hoheniohe, Hatz- feld, worden echter toch persoonlijk genoemd. Het bedrag van het crediet zou overigens worden bepaald naar door de rijksministers van voedselvoorziening en andere officieele autoriteiten te schatteu behoefien aan vleesch en kolen gedurende de eerstkomende maanden. uiteengezet. Enkele mededingers hebben zich ook de kosten getroost hun plan te seinen. Eeuige dagen geleden vond in een der grootste steden van Brabant een belangrijke juweelendiefstal plaats. Bij een goudsmid werden ontvreemd een tiental goulen ringen, wet diamanten en briljanten bezet, ter gezamenlijke waarde van f 15000. De dief en zijn handlanger(s) ver dwenen per auto, onmiddellijk achter volgd door de politie, die daarvoor van een speciale race-auto gebruik maakte. Met bliksemsnelheid verdwenen de auto's in den nacht. Over de Brabant- sche keien ging bet via den dam bij Bergen op Zoom Zeeland in. Nabij Goes minderde de voorste wagen vaart en het scheen alsof de politie haar tegenstanders zoii inhalen. Edoch, even later snorde de auto weer voort en verdween in de nauwe straten van ons stadje. De politie er achteraan. - :r D1MAAT HEIANGE 63 Noch door de liberalen als Lloyd George en Asquith, noch door de con servatieven als Baldwin. Deze laatste noemde de economische positie van Engeland moeilijker dan die van ver schillende andere landeD en niet zonder een tikje jalouzie voegde hij er aan toe Niettegenstaande de verwarring in Europa, is Frankrijk in staat geweest, zijn verwoeste gebieden voor een groot deel te herbouwen, de schade aan de kolenmijnen te herstellen en zijn fa brieken te voorzien van moderne machines. Een bulfenlandsche leening voor Duifschland. Omtrent de pogingen om voor Duitschland een buitenlandsche leening te verkrijgen, verneemt het Berliner Tageblatt de volgende bijzonderheden Tusschen de betrokken Duitsche autoriteiten en een Amerikaansch- Engelsch consortium worden sinds enkelen tijd onderhandelingen gevoerd over het verleenen van een geld- en met een hernieuwden blik op Alsens uiterlijk. „Maar in duivelsnaam, waar heb je toch al dien tijd gezeten. Toen ik je sentimenteelen brief toentertijd ontving, was ik gewoonweg paf, dat je er zoo beroerd aan toe was. Ik dacht waar achtig, [dat je er eens en voor altijd een eind aan had gemaakt." „Dat heb ik inderdaad gedaan," zei Alsen verwonderd en tegelijkertijd ver heugd, dat de luitenant er heelemaal geen bezwaar in zag, hem op zijn vroegere amicale wijze aan te spreken. „Ik heb een einde gemaakt aan mijn nietswaardig bestaan en heb mij in de rij der harde werkers geschaard." „Je houdt me toch niet voor den gek, beste Alsen Je plotseling vertrek heeft stellig heel wat beroering teweeg gebracht. Sommigen meenden, dat je een reis naar Amerika of naar de Noordpool was gaan maken. Je had immers zoo vaak last van reiskoorts. Enkele anderen vertelden eehter neel wat anders. Maar hoe het ook zij, bij je plotselinge verdwijning ben je aan niemaad eea cent schuldig gebleven, zelfs niet aan je oude hospita, die verschillende dingen als aandenken aan jou bewaard heeft, die trouwe ziel 1* „Dat zij daarvan nog lang plezier mag beleven." Alsen had zijn humoristische stemming teruggevonden. De Tel. vult dit bericht nog als volgt aan Onder meer zou het in de bedoeling liggen, dat Amerika, Engeland en Nederland zouden deelnemen in de op te richten Duitsche Goudbiljettenbank. De onderhandelingen zonden reeds zoover gevorderd zijn, dat het sluiten eener overeenkomst spoedig te ver wachten zou zijn. 22165 plannen tof herstel van Európa Bok, de bekende Amerikaansche uitgever van Hollandschen oorsprong, heeft een prijsvraag uitgeschreven voor het beste plan voor het herstel van Europa en de organisatie van de Amerikaansche hulp daartoe. De prijs bedraagt 20.000 dollar. De termijn voor iozeuding is thans gesloten. Er zijn niet minder dan 22.165 plannen ingediend Uit 19 landen zijn er gekomen I Onder anderen ook uit China, Bolivia en Estland. De meeste plannen zijn [in lijvige manuscripten Beiden waren de wachtkamer binnen gegaan. „Maar hoe komt u feitelijk zoo in eens naar Berlijn, mijnheer de luitenai t?« „Sinds October bij een ander regiment overgeplaatst. Ik ben blij, dat ik ein delijk uit dat provinciestadje weg ben, hoewel het er soms toch ook nog wel eens aardig toeging. Jammer, dat je dien bewusten avond bij den handels agent Werner niet meegemaakt hebt. Maar ze spraken des te meer over je je geest is beslist- wel tegen woordig geweest. De kleine Werner praatte niet veel goeds over je hij heeft zich naderhand verloofd, de guit Een goeie partij 1 Ik bedoel natuurlijk voor den bruidegom." Mijn hartelijke gelukwenscheu, al is het wat Iaat 1" zei Alsen niet zonder eenigen bitteren spot. Neem me niet kwalijk, maar ik heb er geen voordeeltje van gehad. Maar vertel me eens, wat ben je nu eigenlijk begonnen Ben je werkelijk naar de Noordpool gereisd? Naar je reispels te oordeelen, kon je daar inderdaad wel vandaan komen." „Ik ben nu een ambtenaar in parti culieren dienst en wel bij een ver zekeringsmaatschappij." „Wat, een man van de verzekering De jonge officier zette groote oogen op. „Vertel me eens, hoe ben je op Plotseling op de Groote Markt stopte de voorste wagen en toen eenige minu ten later de politieauto verscheen, storm den de agenten, de revolvers in de vuist, op de bandieten af. De wagen was evenwel leeg, alleen de chauffeur liet zich kalm arreBteeren. Van den dief geen spoor, evenmin als van de jnweelen. De politie bleef waakzaam met het gevolg, dat nog dienzelfden avond in een onzer hotels een vreemdeling werd gearresteerd, wiens signalement beant woordde aan hetgeen was opgegeven door den bestolen juwelier. Tot groote verwondering werd echter op den man niets gevonden, evenmin als in de hotelkamers, die aan 'n nauw keurig onderzoek werden onderworpen. Ook de weg, dien men gereden was, werd geïnspecteerd, daar men meende dat het gestolene misschien was weg geworpen, evenwel zonder resultaat. Nu werd de beroemde detective Sherlok Wilson in den arm genomen. Deze merkte terstond op, dat de zoo'n idee gekomen „U ziet, mijnheer van Villessen, dat er een heele verandering met mij heeft plaats gehad. Inplaats van, zooals vroeger, mijn vermogen met kaartspelen er door te brengen, verdien ik nu een behoorlijk stuk brood door mijn werk kracht." „Dat is tenminste een standpunt, dat alle achting verdient. Werkelijk Maar dat een mensch zoo'n ingrijpende verandering kan ondergaan. Duivels, ik zou het niet klaar spelen. Dus je was toen werkelijk zoo goed als platzak „Volkomen juistU had de weinig eervolle gesprekken, die aan mijn nage dachtenis gewijd zijn geweest, gerust kunnen gelooven, mijnheer van Vil lessen." „Wat een mensch al niet beleven kan Dus je hebt onze lijfspreuk morgen weer even vroolijk 1 natuurlijk ook vaarwel gezegd, niet waar? Nou, beste Alsen, je weet dat ik het altijd goed met je gemeend heb. Het zou me dan nu ook oprecht genoegen doen, als je je als verzekeringsmensch goed op je plaats voelde 1" (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1