PRIJSVRAAG YOOR St. NIGOLAAS. Hartenvrouw, N\ 137a Dinsdag 20 November 1923. 110 jaargang Wij zullen n.l. een prijsvraag uitschrijven in den volgenden vorm. ALS PRIJZEN STELLEN WIJ BESCHIKBAAR BUITENLAND. Gevaarlijke helling. FEUILLETON. Binnenland. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. goesche Uitgave Na*tul. Vennootschap Gtoesche Courant ADVERTENTIËN van l5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt iweemasl berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nar voormiddag. courant Dit jaar zullen we voor onze lezers in den vorm van een verhaal, alles beschrijven, wat in de Goesche winkels voor aantrekkelijks is bijeengebracht. Onze Sint Nicolaaswandeling heeft zich altijd in groóte belangstelling mogen verheugen. Ook nu zal het daaraan niet ontbreken. Behalve deze aanbeveling van de adverteerders, willen wij daaraan nog iets nieuws toevoegen, dat niet alleen de advertentiën nog meer dan gewoonlijk zal doen lezen, maar bovendien de attractie verhoogen van de étalages, die door deze firma's zijn gemaakt. De adverteerders, die in de nommers van Maandag 26, Woensdag 28 en Vrijdag 30 November, dus driemaal, adverteeren (de advertentiën mogen worden gewijzigd), krijgen elk een op carton duidelijk gedrukt woord, dat zij vanaf 26 November op een zichtbare plaats zullen opstellen in hun étalages. Deze woorden in de verschillende winkels vormen tezamen een reclamespreuk. De advertentiën die daarvoor in aanmerking komen, worden in een der hoeken gemerkt met een GD- zoodat ieder kan nagaan, wie daaraan meedoen. In de étalages van die firma's zal men dan de betreffende woorden moeten opzoeken. (Een zeer goede gelegenheid om tegelijk te zien wat al begeerens- waardigs daar is uitgestald) en wanneer ze alle zyn gevonden daaruit trachten „de spreuk* samen te stellen. Voor de eerst ingekomen goede oplossing f 15, Voor de tweede f 10,— Voor de derde een abonnement op de „Goesche Courant" voor een heel jaar. Het bedrag der prijzen moet worden besteed in een der winkels, die hieraan hebben meegedaan, waarvoor aau de winnaars een bon zal worden overhandigd, die aan de zaak, waar wordt gekocht, in betaling kan worden gegeven. Deze bons zullen, wanneer dat wordt verzocht door den winnaar, worden gesplitst in 2 van f 7,50 en 2 van f 5,terwijl het abonnement op de Goesche Courant natuurlek niet voor splitsing vatbaar is. De bons moeten worden gebruikt vóór 6 December. Inzendingen moeten inkomen uiterlijk Maandag 3 December vóór 12 uur. De uitslag wordt bekend gemaakt Maandag 3 December. Hoewel de Goesche Courant wel door ieder wordt gelezen, is toch niet iedereen abonné. Teneinde te voorkomen, dat medelezers hieraan geen deel kunnea nemen, stellen we dezen wedstrijd voor iedereen open, maar niet meer dan één inzending uit elk gezin. zou zijn het kabinet te versterken door het opnemen van de bezuinigingspartij van links, den Vrijheidsbond. In een bezuinigiugsministerie zou de heer Dresselhuijs, of de heer van Gijn zeker zijn plaats waard zijn. Natuurlijk zou het kabinet dan vóór alles een bezuinigingstaak krijgen, en zou het in zekeren zin zijn een zaken kabinet en geen politiek ministerie. Wij ziea hierin geen bezwaar, waar het gaat om het hoogste landsbelang. Wjj meenen dat een kabinet dat zulk een ontzaglijk zwa?e last op de schouders neemt en met zooveel tegen kanting van belanghebb .nden zal heb ben te kampen, zoo sterk mogelijk zal moeten staan en niet totaal afhankelijk moet zijn van den linkervleugel der katholieken. Wanneer dit laatste het geval is, dan zouden we elk oogenblik weer kunnen komen te staan voor een ka binetscrisis, en een tijd van regeering- loosheid is alles behalve gunstig voor de positie van onzen gnlden. Onzekerheid moet vermeden worden, onze regeering moet duide'ijk laten zien wat men aan haar heeft en wat haar plannen voor de toekomst ziju. De gewone ntvangsten der schatkist over October van dit jaar zijn met niet minder dan li*/, millioen bij die over dezelfde maand van het vorige jaar ten achter gebleven. En al waren de ontvangsten het vorig jaar buitengewoon hoog, toch geeft dit getal 11'/. millioen te denken. Te meer waar de maanden October en November steeds een hooge op brengst plegen te geven en we nu zien dat October in vergelijking met Sep tember toen de opbrengst al evenmin teden tot verheugenis gaf, een drie ton ten achter is gebleven. Er is een stijgende daling in de ontvangsten der schatkist te bespeuren. We bevinden ons op een gevaarlijke "Xe^Uog, Deze 11s/. is daarbij een waarschuwingsbord. Deze daling van inkomsten is reeds geruimen tijd geleden voorspeld. En we herinneren ons dat in 't begin van dit jaar de heeren der s. d. a p. triomfantelijk uitriepen„Jullie ge leerde economen, jullie voorspelt nu wel een daling in de belastingopbrengst, maar er is niets van te bespeuren, de rijksmiddelen stijgen. Geen nood 1" Wanneer diezelfde heeren nu wederom 33 DOOR HELLMTEH ÏÏIELKE. Uit bet Duitsch vertaald,. (Nadruk verboden.) Ditmaal had Alsen eene gelegenheid om te toonen, dat er in hem ook nog wel een rechtsgeleerde schuilde. Hij ontvouwde voor den vertegenwoordiger van het gereeht een levendig beeld van Pichets wijze van zaken doen en van zijn betrekkingen tot mevrouw Richod, hij schetste de allesbehalve rooskleurige financieele omstandigheden van beiden, waarbij hij ook de uitla tingen van het door Frémoire ontdekte dienstmeisje naar voren bracht, en nadat hjj op dezen grondslag de ontdekte, tegen Pichet getuigende aanwijzingen van den brief en van de recepten, in het bijzonder van het door Pichet be schrevene, slechts twee dagen voor Richods dood gedateerde recept, in een echerp daglicht had gesteld, bereikte naar de rijksmiddelen zien, dan zal hun gevaarlijk optimisme zeker wel voor wat anders plaats maken. Deze IIs/. is een waarschuwing Ook voor den dezer dagen benoemden kabinetsformateur, den heer Kooien (r.k.) Waar de inkomsten dalen en door de uitgaven verre overtroffen worden, moet bezuinigd worden. En zoo spoedig mogelijk. Het gevaar, in den inflatie afgrond te worden gesleurd, groeit met den dag. Bezuiniging is het eenige wat dit kan voorkomen. Ongetwijfeld zal de heer Kooien bij de samenstelling van zijn kabinet rekening honden met den eisch tot bezuiniging. Wij kannen ons niet voorstellen dat het anders zou zijn. De keuze van den kabinetsformateur wijst er op dat het kabinet in de eerste plaats uit mannen van rechts zal worden gerecruteerd. Dat aan de rechterzijde krachtige bezuinigers, zijn, is bekend, wij noemen in dit verband nog even den naam Colijn. Maar heeft men de zekerheid dat de r. k. democraten zullen medegaan met alle bezuinigingsmaatregelen der nieuwe regeering f Neen, die zekerheid heeft men niet. Vallen deze af, dan is het niet ondenkbaar dat de meerder heid van 6040 weer omslaat in een minderheid, evenals bij de Vlootwet. Wij meenen daarom dat het goed hij, dat de officier van justitie zelf overtuigd uitriep „U hebt gelijk, hier heeft een schandelijk complot plaats." Een half uur later bevonden Fré— moire en Alsen zich voor de woning van Pichet. De detective had het beve tot inhechtenisneming voor Pichet in den zak. De kantoren beneden waren gesloten Op de eerste verdieping deed onder- tusschen een dienstmeisje open. Mijn beer Pichet was niet thuis; hjj was //Afgereisd vroeg Frémoire. „Je zult je zeker vergissen, meisje." Ja, mijnheer Pichet had vanmorgen al zijn koffers gepakt en haar gezegd, dat hjj voor twee dagen naar Antwer pen vertrok. „En heeft hij verder geen boodschap voor iemand achtergelaten P* Zij wist het niet. Kort tevoren was Jules, zijn leerling, nog bij hem ge weest misschien dal bij hem een of andere boodschap had meegegeven. „Julesriep de detective uit. Voor de eerste maal verloor hij zijn onver schillige kalmte. Dus had zijn gedrag dezen onnoozelen knaap toch ac er- docht ingeboezemd hals over op was De ex-kroonprins fe Oels Over de terugkeer van den ex kroon prins naar Dnitschland en zijn aankomst te Oels schrijft de Lokal Anzeiger Het is erg stil in het stadje Oels. De burgers lezen de „Lokomolif an der Oder" het bejaarde locale blad. De klokken van de slotkerk luiden den Zondag in. Alleen in de Goldner Adler is het druk. Daar zit het leger jour nalisten te wachten. Sinds Genua, be1 weert de man van de Lokal Anzeiger, zijn er niet zooveel buitenlandsche journalisten bij elkaar geweest. De rust in het stadje en op het kasteel maakt hen zenuwachtig. De correspondent van de Lokal Anzeiger begrijpt niet, wat zi| hier komen zoeken. Men kan nit Oels alleen seinen, dat een vronw haar man, dat kinderen hnn vader terug wachten. Dat is echter niet voldoende. Allerlei geruchten doen de ronde en als de kroonprins Dinsdagochtend nog niet te Oels is aangekomen, aangezien hij toen pas het kasteel Baruth, waar hij bij prins Solms logeerde verliet, wordt daaraan reeds een politieke be- teekenis gehecht. Intusschen stijgen de prjjzen in het stadje voortdurend. Even voor 6 uur 's avonds komt er een groote, dichte auto door de oude Breslausche poort. Iedereen begiijpt dat de kroonprins thans in aantocht is. Ongeveer 100 menschen staan voor de duistere poort van het kasteel. Om 6 nur komt een tweede wagen aan Men herkent het profiel van den kroon prins. Men juicht. De poort van het kasteel valt dieht. De journalisten gaan seinen en telefoneeren. Den volgenden ochtend heeft de kroonprins het kasteel bekeken. Ook werden de verschillende beambten der domeinen aan hem voorgesteld. De kroonprinses wandelt met hem mee, aan zijn arm. Zij komen in het secre tariaat. Daar wacht de redacteur van de Lokal Anzeiger. ,/De kroonprins stapt op mij toe. Zijn gezicht is ernstig. Zijn groote blauwe oogen hebben de uitdrukking van een man, die vee[ heeft doorgemaakt. Ik zeg dat het mij verheugt, dat de kroonprins weer thuis is. De kroonprins, die, naar men be grijpt, zeer bewogen is, antwoordt har telijk. „Ik kan niet zeggen hoe blij ik zelf ben En de kroonprinses geeft haar man weer den arm e» voegt eraan toe„En hoe blij ben ik niet, dat ik mijn man terug heb." Lloyd Gcorge aan 'f woord. In een verkiezingsrede heeft Lloyd George Poincaré's laatste rede, welke op alle voorgangers gelijkt, een drei gement met het eindigen der entente genoemd. Lloyd George zeide dat Poincaré het arme ententekindje een Zaterdagavondbad geeft In zwavel zuur om het frisch en schoon te hou den. Hoe kan het arme kind onder zoo'n behandeling gedijen. Onder de huidige regeering was Eogeland een te verwaarloozen factor ii de raadsla gen van Europa. Engeland's voorstel len werden verworpen en er gebeurde niets. Engeland telde niet mee, Enge land was de moeite van het raadplegen niet waard. Dit was vernederend en omdat de huidige regeering van de zaken een rommelzoodje had gemaakt, trachtte zij thans de aandacht van het land af te leiden naar iets anders. De algemeene verklaring in Europa en Amerika is dat Engeland bang is voor de Fransche vliegtuigen. Dit onverschrokken volk vreest niets en niemand en koestert in ziju hart slechts vrees voor God (toejuichingen). De gezanfenraad. Reuter verneemt, dat op verzoek van de Engelsche regeering de verga dering van den gezantenraad te Parijs tot Maandag is uitgesteld, in de hoop, dat een gemeenschappelijke formule kan worden gevonden, ten aanzien van de kwestie van 's kroonprinsen terug keer en de militaire controle. Van ge zaghebbende zijde verzekert men, dat de Engelsche regeeriDg bereid is bij Duit8ckland te protesteeren tegen 's kroonprinsen terugkeer, alsmede ten aanzien van de hervatting van de mili taire controle, maar dat zij bezwaar heeft aan de nota van verzet clausules toe te voegen, welke dreigen met nog meer sancties. Uit hef bezette gebied. De Phoenix en de Rheinische Stalh werke, die na hun overeenkomst met de Franschen twee hoogt.vens met de daarbij gelegen mijnen op gang hadden gebracht, hebben zich, naar de Rhei- nisch-Westfaelische Zeitung meldt, drie dagen geleden wegens de groote ver liezen genoopt gezien het werk weer te staken. De separatistische beweging Uit de Palts wordt gemeld ln de streek van Neuwied en Him berg heeft een strijd plaats gehad tus schen separatisten en boeren, die met revolvers en handgranaten gewapend waren. Er zijn 15 separatisten gedood en verscheidene gewond. Een boer is gedood. hij naar zijn meester gesneld, om hem alles te vertellen. „Wel alle drommels 1 Daar heb ik een kolossale domheid begaan Zoo was het nu eenmaal, zooals ook het onderzoek van het heele huis be vestigde. Pichet had het er verder niet opaan laten komen, maar had holder debolder het hazenpad gekozen, nadat hij eerst, blijkens de aschrestjes in den haard, verschillende schrifturen had verbrand, Alsen trok uit dezeu gang van zaken de conclusie, dat niet alleen slechts knappe misdadigers, maar ook slimme detectives domheden kunnen begaan. Bij Pichet schuilde de oplossing van het raadsel; de ellendeling had echter naar alle waarschijnlijkheid zijn mede schuldige geen bericht gezonden. Nog denzelfden avond werd mevrouw Richod naar het huis van bewaring overge bracht. Deze zonderlinge vrouw, die onder verdenking stond van een der afschuwelijkste misdaden, gedroeg zich bij haar inhechtenisneming met een buitengewone waardigheid en kalmte. Het was de inleiding tot een der merkwaardigste vergiftigingsprocessen in de annalen der strafrechtteer' Wolff meldt dat op last der Rijn landcommissie de separatisten deze streek hebben verlaten en op Honnef zijn teruggetrokken. Belga meldt dat de Franschen een compagnie Tnnische tirailleurs naar Honnef hebben gezon- n, om de orde te handhaven. Hef kabinef-Sfresemann De Zeit, het orgaan van de volks partij deelt mede dat het kabinet- Stresemann in den Rijksdag de kwestie van vertrouwen zal stellen. Indien blijkt dat de meerderheid geen vertrouwen meer in deze regeering stelt, zal de rijkskanselier met machtiging van pre sident Ebert, den Rijksdag ontbinden. Te dure in van dit jaar, vertelt „De Avondpost" werd een onzer pantser- schepen van de lijst van bruikbaar oorlogsmateriaal afgevoerd en onder gebracht in de categorie „ond roest". De schuit viel, na van het bruik baar materiaal te zijn ontdaan, in floopershaiid-'u. Onder deze enorme hoeveelheid materiaal bevonden zich machtige kanonnen, welke ge'ukkig nimmer dood en verderf hebben ge zaaid. Maar naast die zware kalibers was ook een respectabel aantal kleine kanonnen. Nu wilde het geval, dat de landmacht er lucht vau kreeg en vreeselijk verlegen was om dat kleine Dies werd er een bod gewaagd. Waarom ook niet. Het departement van Oorlog wendde zich tot het ministerie van Marine met verzoek eenige exemplaren te mogen overnemen. Dit verzoek viel nu niet direct in goede aarde op het Lange Voorhout. Het antwoord was nog al kort. Er werd een vergoeding gevraagd voor eventueele overname. Aan Oorlog was men ook niet mis. Daar werd de prijscourant van nieuw materiaal geraadpleegd en kwam men tot de conclnsie, dat het oude materiaal, toebehoorende aan den Staat der Nederlanden, duurder was dan nieuw materiaal, betrokken van een buiten landsche firma. Van twee kwaden het beste kiezen. En zoo zien we dan den Minister van Oorlog opdracht geven aan de directie der Artillerie-Inrichtingen, kanonnen in het buitenland aan te koopen, omdat onze Marine te dnnr was. Commentaar overbodig, zncht 't blad. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.*8 Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 16 Nov. in Nederland uitgesproken 89 faillissementen tegen 86 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 16 Nov. 1923 3651 faillissementen tegenover 2789 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De „Indische Crt." meldt Luitenant-kolonel M., sedert twee maanden geleden uit Nederland ge komen, terwijl zijn vrouw nog in October overkwam, gaat in December welk proces nog maanden lang de Europeesche pers bezig zon houden, Van Pichet echter ontdekte men nooit meer eenig spoor. Het moet hem ge lukt zijn, zich aan de overzijde van den Oceaan in veiligheid te brengen VIII. Op boom en veld van het landschap waardoor de trein voortsnelde, lag hardbevroren sneeuw. Dikke bloemen stonden op de coupé-raampjes, zoodat het uitzicht belemmerd wastevergeefs trachtte menig reiziger door zijn warmen adem het ijs tot smelten te brengen, teneinde een blik op het winterland schap le kunnen werpen. Maar volgens den tijd kon men niet ver meer van de hoofdstad des lands verwijderd zijn. Niet lang meer zouden ongeduldige verlangens behoeven te wachten. Ook Alsen, die in een coupé 2e klasse zat, gevoelde zulk een verlangen in zich, hoewel niemand hem daar ginds vol hoop en vreeze verwachtte. Niemand, want het was een onzin nige droom te gelooven, dal gedurende de maanden, die hij in Brussel had doorgebracht, een trotsch meisjeshart sneller voor hem zou hebben geklopt, zoodat het nu, op dit oogenblik, on rustiger klopte bij de gedachtehjj keert terugO, was hij reeds hier Toentertijd bij zijn bezoek toen het toeval hen opnieuw deed ontmoeten en hij moest bemerken, dat het een voudige meisje uit het volk een dame was, met wie maatschappelijke omgang wegens 'z tegenwoordige ondergeschikte betrekking voor hem buitengesloten W88 -toen had zij gezegd Tot weer ziens 1 En sedert waren er al weer maanden verloopen, zonder dat hij haar gezien, of zelfs maar iets ran haar gehoord had. Voor hem waren deze maanden een periode van zwaren, moeitevollen arbeid geweest. Het was zaak geweest, om den hopeloozen warwinkel van den voort- vluchtigen hoofdvertegenwoordiger in het reine te brengen, de kwestie Richod te regelen en ten slotte na een door hem geleid vooronderzoek, voor de z/Sirins" een nieuwen, Hinken vertegen woordiger in Brussel aan te stellen. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1