Hartenvrouw, N% 136 Zaterdag 17 November 1983 110 jaargang Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. VOORBEREIDING. FEUILLETON. BUITENLAND. Binnenland. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, iB Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrjj dagavond GOESGHE Uitgave Naauil. Venaoofsckap Goesche Courant ADVERTENT1EN van 1 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten L10 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 unr voormiddag. COURANT NADRUK VERBODEN. Een goed begin is 't halve werk, maar eea goede voorbereiding is meer dan de helft. Wie steeds gereed staat, wanneer zijn taak hem wacht, werkt vlot en werkt voordeelig. Maar wie, als de bel luidt, achter adem komt aanloopen, is al moe voordat de arbeid aanvangthem wacht een verdrietige dag. Alle dingen hebben hun voorberei ding niet alleen de arbeid, maar ook de rust. Wanneer werken wij het ge makkelijkst Als we goed hebben ge slapen. Wanneer slapen wij het lek kerst Wanneer we goed hebben ge werkt. Let nu eens op dit eigenaardige, dat het niet de tijd en de taak zelf zijn, die hun vreugde en hun welslagen bepalen, maar steeds weer de tijden cn laken die er aan vooraf gaan. Wie een dag voor den boeg heeft, waarin het er op aan zal kotneu wie een examen moet doen of een proefstuk moet leve ren wie een bespreking gaat houden die over zijn loopbaan beslistwaar voor zorgt hij het eerst f Dat een goede nachtrust hem in staat zal stellen, straks zijn dag goed te maken. Het is een kringloop, want wat doet de man om zich een goede nachtrust te waarborgen Hij neemt zich den avond te voren in acht; werkt niette lang noch te inspannend hij windt zich niet op en geeft zich niet over aan tobberijen, want hij weet, dat het de avond is, die den nacht maakt en d»t het de nacht zal zijn, die morgen den dag weer zal maken. Hel kind is vader van den man en *at Hansje niet leert, haalt Hans niet ui Dat de zomer over den winter be slist, ervaart Kriek, die zich heel den zomertijd met zingen heeft verblijd en nu met schrik den herfst ziet naken. Het is niet het najaar, dat de vrachten, het wild en het slachtvee schaarsch of veelvuldig, goed of slecht van hoeda nigheid doet zijn, De lente beslist over 't lot van den herfst. Wat wij op dit oogenblik doen of nalaten, is vrucht van 't verleden en zal op de toekomst zijn stempel zet ten het geslacht van thans bereidt de geschiedenis van het nageslacht voor. Waarom stellen menschen in de kracht van hun leven zulk een bovenmatig belang in de jeugd Komt het er dan zoo op aan, wat de kleuters uitvoeren Zij spelen voorshands slechts hun spel letje, maar de volwassenen leveren het werk. En toch, en toch is het, alsof de beteekenis van de volwassenen in hun eigen oogen niet zoo groot is als die van de jeugd. Wat die kinderen leeren, hoe ze opgroeieD, of ze hun beste krachten kunnen ontplooien, daar over peinst de volwassene. Hij werkt voor hun school, voor hun opvoeding, voor hun welstand en gezondheid. 32 DOOK HÊLLMUTIl MIELKE. Uit het Duitsch vertaald. (Nadruk verboden.) Ze spraken eenige medelijdende woorden tot den zieke, doch deze scheen ze niet te hooren, want hij bewoog zich in het geheel niet. Alsen, die door den aanblik van dezen uitge- teerden zieken mail werkelijk diep onder den indruk was, drukte de vrouw een paar goudstukken in de hand. Langzaam daalden zij, zonder met elkaar te spreken, de (rappen weer af. Eenmaal bleef Frémoire plotseling staan „Komt iemand ons achterna mom pelde hjj. Het geluid van voetstappen was nog duidelijk hoorbaar, maar het verstomde dadelijk. Toen zij weer buiten waren, haalde Frémoire diep adem. „Gelukkig dat we daar vandaan zijn, wat een afschuwelijk luchtje!" „Maar vertel nu eens, wat u in die Want de voorbereidingsarbeid dunkt hem voornamer dan het eigenlijke werk zelf. Een goede voorbereiding is meer dan het halve werk een goede voorberei ding beslist voor drie derden volstrekt en onvoorwaardelijk over het geheele werk. Dat is het, wat de volwassene weet, als hij al zijn aandacht richt op het kind, dat zich allengs gaat klaar maken voor zijn toekomstige taak. Hoeveel hangt er niet alleen voor onzen arbeid, maar ook voor onze ont spanning van de voorbereiding af. Twee gezinnen gaan een uitstapje maken. In het eerste gezin heeft men alles van te voren plompt in orde gebrachtmen staat des morgens vroeg op, ontbijt kalm en wandelt op zijn gemak naar den trein. Frisch en fleurig vangt men de reis aan. Maar het andere gezin vertrekt over haast. Hollend en hijgend vliegt men het perron opnog op 't nippertje valt men aemechtig op de bank van de coupédaar ontdekt men, dat men allerlei dingen vergeten heeft mee te nemen, dat men thuis de deur heeft opengelaten. Men geeft elkander de en wascht zich als men ter bruiloft gaat en ter communiemen veegt zijn huis en versiert zijn straat voor het feest. Wat zijn onderdompelingen eu vasten anders dan voo bereidingen tot ernstige en heii ge oogenblikken wat is de quarantaine en de groentijd, wat de verloving en het leerlingschap, wat zijn die duizenderlei gelijksoortige in stellingen in 't bonte en afwisselende leven anders dan nadrukkelijke beves tigingen van de algeraeene waarheid, dat de voorbereiding tot de zaak even belangrijk, zoo niet belangrijker is dan de zaak zelf 1 Poincaré. Nadat Poincaré eerst de pogingen van Engeland, om een commissie van deskundigen te vormen, waarin ook Amerika zitting zou hebben, tot het bepalen van de draagkracht van het Dnitsche volk, door z'n overdreven eischen geheel in de war gestuurd had, komt hij nu zelf met het plannetje tot instelling van een dergelijke commissie. betaalvermogen en daarna over te gaan tot, een bespreking van de wenschelijk- heid der instelling van een commissie van deskundigen, welke gegevens zal verzamelen over die draagkracht in de eerstvolgende drie jaren. Het behoeft werkelijk geen betoog, dat dit alles maar lapmiddelen zijn. Wanneer men nu nog geen inzicht heeft iu den ellendigen toestand van Duitschland, "wanneer zal men het dan wél krtjgen De Èngelsche afgevaardigde legde den vinger op de wonde plek De Roerbezetting. Om met Tolstoi te spreken Dat is de schuld van alles. Engeland. Het Èngelsche parlement is ontbon den en 6 December a.s. zullen de ver kiezingen plaats hebben. Baldwin, de leider der conservatieven, heeft gemeend esn beroep op de kiezers te moeten doen. Waarom P Baldwin is van oordeel dat protectie, verhooging der invoer rechten, een noodzakelijk middel is om de enorme werkloosheid tegen te gaan. En na heeft Bonar Law, de vorige premier, beloofd, dat tijdens deze par. schuld en gaat kijven, is bek-af van gejacht en gezanik, aleer de reis nog begint. Wat heeft het uilstapj bedor ven f De gebrekkige voorbereiding. Gebrekkige voorbereiding bederft een muziek-uitvoering, een tooneelavond, een kerkgang. Gebrekkige voorbereiding bederft alles. Wie zoo, plompverloren, een kerk of een concertzaal binnenstapt, zal van zijn bezoek weinig profijt hebben. Men moet, voor men binnentreedt, in de stemming komen. En dit gaat niet zoo maar vanzelf. De wandeling naar de kerk beslist over de stichtingde wandeling naar het concert over het kunstgenot. De geest moet ontvanke lijk zijn en ontvankelijk maakt hem de voorbereiding. Het is niet zonder grond, dat de voorbereiding zulk een rol speelt in de volkszeden, in de maatschappelijke en godsdienstige gebruiken. Allerlei plech tigheden berinneren aan haar en be krachtigen met weidschheid haar gezag. Men kleedt zich met bijzonder gewaad keuken bereikt en gevonden hebt," zei Alsen, wel wat nieuwsgierig. „Wat ik gevonden heb Daar Frémoire haalde een aantal smerige, verfrommelde papiertjes te voorschijn. „En wat is er van die prullen te maken? Of" plotseling schoot die gedachte weer door Alsens brein, die reeds eerder als een vage, vreeselijke gewaarwording bij hem was ontstaan, toen hij den detective naar de recepten hoorde informeeren meent u ten slotte „Ik geloof niets. Ik houd mij slechts aan de feiten. Hier, bekijk u een van deze dingen maar eens nauwkeuriger, Morfine Hier weer morfine 1 Hier het derde, zeer sterke dosis 0.5 gram. Een zieke houdt het er bij uit, als hij er aan gewend is, maar een gezond mensch doodt het op slag. Kijk eens naar dien datum hier. Den 5en Juni is Richod gestorven. Dit recept dateert van den 3en Juni. „Pichet zou dus de recepten ten eigen bate hebben aangewend, die de dokter den zieken klerk had voorge schreven P Dat zou verschrikkelijk zijn 1 Dan moet hij met die mevrouw Rj0'10'} dus den moord op den armen Richod beraamd hebben." „O, daarvoor is nog een ander De- wijs, Deze schark van een Pic e Op deze wijze werken kinderen wel eikaars spelletjes door plagerijen tegen, en wanneer men dan zijn mededinger dwars gezeten heeft, gaat men met de heele club onder aanvoering der oppo sitie het zelfde spelletje elders spelen. Barthou heeft .Poincaré's spelletje in de Commissie van Herstel gebracht, waar hij door den Engelschen afgevaar digde Bradbury op ongezouten wijze onderhanden is genomen. Bradbury vergeleek de maatregelen, die Poincaré wil nemen om Duitsch land tot uitvoering van zijn verplich tingen te brengen met „pillen tegen een aardbeving". Ook Dracht hij de bezetting van den Roer ter sprake en vroeg zich af of tengevolge hiervan niet alle bepalingen van het vredes verdrag betreffende de schadevergoeding illinoir gemaakt werden. Italië en België hielden zich bij dit twistgesprek neutraal. Tenslotte heeft de Commissie van Herstel besloten om Duitsche gedele geerden te hooren over Dnitschland's dommer dan de onnoozele Jules. Draai het recept van den 8en Juni maar eens om; wat leest u daar? „Kom zelf en breng de voorgeschreven medicijn mee. P.» Hij heeft Jules de morfine afge nomen, toen hij het uit de apotheek haalde, en ter geruststelling voor de vrouw, zeker omdat zij Jules niet zou gelooven, heeft hij haar het recept met die paar woorden op den achterkant laten toekomen. Hij meende natuurlijk, dat die vrouw en Jules toch meezon den snappen, wat er op het recept stond 1 Latjjn begrijpen zij immers toch niet. Maar, mijnheer Pichet, je was toch nog dommer dan die oude vrouw en Jules met elkaar. „Het is zonder eenigen twijfel zijn hand I' riep Alsen uit, de noodlottige woorden bekijkend, die op de achter zijde van het recept stonden en de eigenaardige, karakteristieke schrijfwijze van Pichet vertoonden. „Ten overvloede heeft Jules het mij nog bevestigd. De jongen zag, hoe ik in de keuken rondsnuffelde. In de schuifla van een kast lagen die dingen. Hij vroeg mij, wat ik daar deed. Ik snauwde hem flink af eu toen hield hij zich koest. Ik vond het recept daar onder de eerste papiertjes. Voor mij was de gansche zaak toch al zoo klaar als een klontje, voordat wij zelfs al lementaire periode geen ingrijpende verandering zal wordeu gebracht in de fiscale politiek. Daarom wil Baldwin de kiezers laten spreken. De verkiezingsstrijd zal dus staan in het teeken van protectie of vry handel. In dezen strijd hebben de liberalen zich aaneengesloten en hun geschil punten op zijde gezet. Ook laat het zich aan zien dat het tnsschen libe ralen eu sac. democraten op verschil lende plaatsen tot een stembusaccoord zal komen. De Èngelsche s. d. a. p.-ers hebben meermalen blijk gegeven van verstand en houden niet van „vergis singen." De liberalen zijn, zooals bekend, tegen protectie. Door hooge invoerrechten verkrijgt de nationale industrie wel een zekeren voorsprong boven de buiten- landsche. Maar deze gaat in den regel verloren doordat andere landen den protectiemaatregel gaan beantwoorden en zeggen wanneer jullie heffen van ons, dan doen wij het van jullie. Leer het huis waren binnengegaan. Picbet heeft zich de omstandigheid ten nutte gemaakt, dat den zieken Bas morfine werd voorgeschreven. Hij heeft de voor dien armen drommel bestemde medicijn verscheidene keeten voor zich zelf gebruikt, eens zelfs zich de morfine, toen Jules uit de apotheek kwam, direct toegeëigend. Jules zegt nu wel, dat hij ze later zelf gebracht heeft dat zal echter wel hoogst onschadelijk goedje geweest zijn. De morfine heeft voor een ander doel moeten dienen." „Kijk eens loopt daarginds niet de jongen Aan den andereD kant van de straat zagen zij Jules voorbij draven. Hij had zijn gewone door—de—weeksche kleeren aan, alleen schenen zij er noggescheur- der en verwaarloosder uit te zien dan andersbovendien scheen hij veel haast te hebbenbijna schuw snelde hij hen beiden voorbij en zelfs het geroep van Alsen: Jules, hé Jules!" bracht hem niet tot staan. „Onder deze omstandigheden moeten wij bij de overheid dadelijk de inhech tenisneming van Pichet en mevrouw Richod eischen," zei Alsen, „thans heelt het bewijsmateriaaljzich voldoende opgehoopt, zoodat de overheid de op graving van het lijk bevelen moet. Pichets brief van gisteren hebt u toch om leer. En het gevolg is natuurlijk dat verschillende artikelen duurder wordeD. Eensdeels doordat de binnen- landsche industrie geen concurrentie van het buitenland behoeft te vreezen, anderdeels doordat de fiscus op den prijs een heffing zet. Ondanks de verklaring van den socialist Jones, dat hij niets moet hebben van den liberalen vrijhandel, durven we wel hierboven de voorspel ling wagen van een stembusaccoord. Men zal wel alle pogingen in 't werk stellen om een bres te boren in het conservatieve bolwerk, waarvan de vlag van het protectionisme waait. Bezeffing van Hamburg 7 Over den terugkeer van den ex- kroonprins zijn in Frankrijk de ge moederen hevig geschokt. Het schijnt dat de Fransche regeering andere maat regelen overweegt dan uitbreiding van het bezette gebied eD op de bezetting van Hamburg aanstuurt. Willen Italië en België daartoe niet medewerken en dit lijkt onwaarschijnlijk, dan zal Frankrijk alleen handelen. In Italiaausche diplomatieke kringen is men van oordeel, dat het Vredes verdrag van Versailles geen rekening heeft gehouden met de mogelijkheid van den terugkeer van den gewezen kroonprins naar Duitschland. Daarom kan het oordeel der mogendheden over deze kwestie verschillend zijn. Een optreden van Frankrijk tegen over Hamburg wordt door Rome zeer veernd geacht, daar Frankrijk geen overleg heeft gepleegd met de bond- genooten en volgens het Vredesverdrag kunnen geen sancties worden ten uit voer gelegd zonder medeweten der boudgenooteo. Italië hoopt nog steeds dat de Entente eensgezind zal blijven ♦egenover den dreigenden toestand in Europa. In handelskringen heerscht in ver band met de geruchten over een be zetting van Hamborg door Frankrijk groote opwinding. Melk naar het Er wordt thans 100.000 liter Neder- landsche melk per dag voor het Roer gebied gevraagd. De levering van 70,000 liter per dag is reeds verzekerd. De melk wordt gezonden uit den Gelder- schen Achterhoek en verder, zoo noo- dig, uit Noordbrabant. Colijn over de kabinetscrisis. Te Amsterdam heeft Colijn in een rede gezegd niet te gelooven dat een rechtsch kabinet met a.r. deelname op 't oogenblik te verwezenlijken is. Twee punten stelde spr. voor samen werking met een nieuw ministerie als onafwijsbaren eisch 1. herstel van het fiuancieel even wicht op de door spr. geschetste wijze 2. het op de bres staan voor de vervulling der Nederlandsche verplich tingen als zelfstandigen staat. Over de verwerping der Vlootwet zeide Colijn nog bij n „Ja zeker. Die onnoozele Jules ook 1 Hij wilde straks den brief van mij terug hebben." De detective grinnikte. „Ik zei hem, dat wij dadelijk naar mevrouw Richod gingen, om hem haar persoonlijk te overhandigen. Dat zullen we doen ook Maar eerst gaan we naar het paleis van justitie. Hola, koetsier I" Frémoire had een voorbijrijdend cou- peetje aangeroepen. Zij stapten in en bereikten na korten tijd het prachtige, geweldige gebouw, waarin de gerechtig heid van Brussel haar zetel had op geslagen. Het bleek echter, dat, daar het Zondag was, er geen vertegenwoor diger van de overheid aanwezig was. „Dan moeten wij naar de woning van den procureur-generaal rijden," zei Frémoire. Hij zon gisteren van zijn vacantiereis terugkeeren." Maar ook nu weer bleek, dat Fré moire zich in zijn verwachting teleur gesteld zag. De proeurenr-generaal was nog niet teruggekeerd en toen zij diens plaatsvervanger opzochten, maakte deze eerst nog al bedenkingen. De samen hang tussehen den dood van Richod en de door Frémoire ontdekte recepten kon maar niet tot zijn hersens door dringen. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1