KUENA' VERVANGT NATUURBOTER Hartenvrouw, H\ 135. Donderdag 15 November 1923. 110 jaargang UUITEJNJLAflD. Binnenland. FEUILLETON. Pro vincie-N ieuws. ABONNEMENT Pr(js per kwartaal, in GoeB f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 6 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naam). Vennootschap Ooesehe Course! ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt cweemas] berekend. Familieberichten i10 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nar voormiddag. COURANT De foesfand in Duifschland- In Duilschland is een staking der typografen uitgebroken, tengevolge waarvan financieele moeilijkheden drei gen te ontstaan, daar nu het papier geld niet meer gedrukt kan worden. Onderhandelingen zijn in vollen gang om deze gewichtige groep van staats burgers aan den arbeid te krijgen. In Beieren is Hitier, de leider van den mislukten staatsgreep, gevangen genomen. Ludendorff, die weer op vrije voeten gesteld was, heeft zich vrijwillig ter beschikkiDg der justitie gesteld, daar aan zijn invrijheidstelling een ver keerde uitleg werd gegeven. In Thü- ringen zijn de communistische leden van het kabinet afgetreden. De zorgen der Berlijnsche regeering ten opzichte van hst Zuiden van 't Rijk hebben dus een verlichting ondergaan. Uit bet Roerbekken komt het be richt dat de onderhandelingen tusschen vertegenwoordigers van de fabrikanten van kleurstoffen in het Rijnland met Franscbe, Belgische en Italiaansche deskundigen, onder aanwezigheid van een Engelschen afgevaardigde, tot over eenstemming hebben geleid. De fabri kanten hebben zich verplicht tot de geregelde hervatting van de leveringen in uatura voor rekening van het herstel, overeenkomstig de regeling, uitgevaar digd door de hooge commissie, en hebben de douane-controle op die zendingen, als die hun fabrieken ver laten, aanvaard. De terugkeer van den ex-kroonprins- la antwoord op vragen van den Gezantenraad betreffende den terugkeer van den ex-kroonprins, heeft de Duitsehe regeering geantwoord dat zij geen reden van juridischen of feiteiijken aard kon vinden, die een weigering van het ver zoek van een Duitseh staatsburger om naar zijn familie terug te keeren zon hebben gerechtvaardigd. Daarom heeft zij de bevoegde Duitscbe vertegenwoor digers in het buitenland gemachtigd den kroonprins een pas voor Dnitsch- 11nd uit te reiken. Het Frausche blad de Liberté vreest een In rstel op den troon der Hohen- znilcitiis eu schrijft: Als dit gebeurde zonden de geallieer- il ij een kaakslag krijgen. DevreJezou daardoor bedreigd worden. Een der gelijk herstel zou waarschijnlijk volgen op reu stelsel van militaire dictatuur. Nu al i» Duitschland m 7 districten, elk onder een generaal verdeeld. De ge allieerden kunnen met in het oneindige belachelijke en vergeefsche stappen her halen, gelijk dien van den Haag, waar de legeering hen voor den gek hield. Ze verkleinen zich door waarschuwingen zonder sanctie. Evenmin lust hun een militaire expeditie om herstel van de Hohenzollern of Wittelsbach er te voor komen. Een ontploffing. Door de nalatigheid van een werk man bij het demonstreeren van gas bommen beeft een ontploffing plaats gehad te Domnesci nabij Boekarest, waarbij 9 werklieden gedood en ver scheidene gewond zijn, terwijl er nog 5 vermist worden. 31 DOOR HELLMUTH MIELKE. Uit het Duitseh vertaald. (Nadruk verboden.) Frémoire klopte aan. EeD vrouw deed open. Op de gang was het te donker om te onderscheiden, of zij eigenlijk oud of jong was. Op zijn waardigsten toon vroeg Frémoire of zjj hier terecht waren bij den armen Bashij was een lid van de liefdadigheidsvereeniging en had zyn metgezel, mijnheer Molenaar, een edeldenkend man, van wien zij stellig al veel goeds gehoord zou heb ben, op den treurigen toestand van den armen, braven klerk opmerkzaam ge maakt. In het vooruitzicht, geld voor den zieke te ontvangen, werd de vrouw buitengewoon vriendelijk en geleidde De uitsluiting_in Twente In 19 fabrieken te Enschedé, Lon- ueker en Boekelo, derhalve aan onge veer 14.000 arbeiders, is legen 24 November het werk opgezegd, hetgeen zeggen wil, dal de Euschedésche buigerij gedwongen wordt ongeveer f 150.000 per week, welke aan werk- loozensteuD verloren zullen gaan, meer op te brengen. De kabinetscrisis. De N. R. Ct. verneemt dat mr. Koo ien waarschijnlijk wel een poging zal doen, een kabinet ie formeeren, maar daarin vrij zeker geen zitting zal nemen om de eerder genoemde (persoonlijke) redenen. De anti-revolutiounairen zouden zich bereid hebben verklaard, een rechtsch ministerie le leveren op voorwaarde, dat de bezuinigingsplannen van minis- ter Colijn onverkort (dus met intrek king van art. 40 van hei Bezoldigings besluit voor rijksambtenaren) worden overgenomen. De Tijd noemt dit bericht voor barig. Het vertrek van den Duitschen kroonprins. De Prausche pers is in 't algemeen van oordeel, dat de Nederlandsehe regeering niet anders kon handelen, dan zij gedaan heeft. Toch zijn er wel bladen die stekelige opmerkingen ma ken. Zoo schrijft het Journaal des Débats //de Nederlandsehe regeering schijnt er^meer prijs op te stellen zich van hinderlijke gasten te ontdoen dan den geallieerden aangenaam te zijn of de gevaren van een Ëuropeeacheu oor log te vermindereu.» f&ii In ^Engeland wordt ^de zaak vrij kalm opgenomen. vrij te pleiten en vindt hef toodig waarborgen te verkrijgen tegen een zelfde dubbelzinnige actie in verband met den gewezen keizer. De Westminster Gazette verdedigt de Nederlandsehe holding. Nederland, zegt het blad, was onzijdig gedurende den oorlog en men kan liet niet vra gen terug të komen op die onzij digheid. De Engelsche regeering heeft Poiu- caré doen weten dat ze meent dat de kwestie van den terngkeer van den kroonprins in Duitschland niet door den Gezantenraad moet wordeu gere geld, doch laügs den gewonen diplo- inatieken weg bij wijze van directe gedachtenwisseling tusschen de gealli eerde kanselarijen. Kapelle. Maandagmiddag vergaderde de gemeenteraad. Afwezig was de heer v. d» Have met kennisgeving. Voorz. is burgemeester Bierens, welke de verg. met gebed opent. De notulen der vorige verg. worden goedgekeurd. Bij de Ingekomen Stukken zegt de vooiz. dat op de gemeente de zedelijke verplichting rust, bij te dragen in de kosten van verpleging in Vrede rust van een inwoonster der gemeente, welke tijdelijk werd verpleegd in 's-H. Abtskerke bij familie. Deze zaak zal nader in orde gebracht worden. ,tDe inspecteur der Volksgezondheid deelt mede dat de Vleeschkeuringswet voortaan niet meer soepel zal worden toegepast. ^Besloten wordt deel ie nemen aan de actie tegen de hooge kosten van het M. O. Verschillende heeren meenen tegen deze lasten die op de plattelands gemeenten drukken, ernstig te moeten protesteeren. De Ing. St. worden hierna Aan de orde komen verzoeken van het bestuur van de afd. Kapelle van het Nut om voor cursussen ver volgonderwijs te mogen beschikken over het gebouw der o 1, school en om een gemeentelijke subsidie van f 240-f 200. Reeds heboen zich 21 leerlingen aan geven. Een dergelijk verdoek is ingekomen van de vereenigiug tt t instandhouding van een school met den Bijbel, om f 150 subsidie. De voorz. zegt, dat in verband met den financieelen toestand der gemeente voor dezen dienst onmogelijk; f 500 a f 600 voor vervolgonderwijs kan worden gegeveD. Voor dit jaar wil spr. dus weigeren. Dhr. Zegers noemt dit onderwijs geen vervolgonderwijs, het is dus van alles en nog wat. De gemeente mag het vervolgonderwijs niet uit de hand geven. De voorz. wijst nog op de circulaire van Ged. Staten i.z, het vervolgonder wijs. Dhr. Vereeke zou het ja nmer vinden als er in de gemeente geen cursussen waren voor de oude leerlingen. Voor elke school pondspondsgewijze heeft spr. gaarne een bedrag over. Dhr. Zegers meent dat de onder wijzers ook wat moeten doen. Ais allen meewerken neeft de gemeente niet in den zak te tasten. Dhr. Eraan je is vóór een cursus die komt in de plaats van het vervolg onderwijs. Als men aan de wet gebon den is, zijn de kosten te hoog. Daarom Is in een vorige vergadering besloten het vervolgonderwijs af te schaffen. Spr. ziet er niets geen bezwaar in om subsilie aan de vereenigiDg te geven, maar dan kunnen we ook voorwaarden stellen aangaande het onderwijs. De voorz. wil de eenvoudige vakken voorop stellen. Dhr. Zegers wil dit jaar geen sub- -vf. -- - - DUKAAT MELANGE 63 Echter acht de Daily Chronicle het feit, dat de Nederlanasche regeering de geallieerden niet in kennis heeft gesteld met het voorgenomen vertrek, in strijd met de afspraak welke tot nu toe tusschen de Nederlandsehe en de geallieerde regeeringen bestond, waarbij Nederland zijn verantwoorde lijkheid erkende om te verhoeden dat het Nederlandsehe gebied als basis voor een Hohenzollernsche actie in Duitsch land werd gebruikt. Het blad acht het moeilijk de Ne derlandsehe regeering van kwade trouw hen zonder meer in het armzalige zie kenvertrek. Hoewel de ramen in dit kamertje open waren, kwam hen toch zulk een verschrikkelijke lucht tegemoet, dat het Alsen raar te moede dreigde te worden. De zieke lag in bed en steunde. Een echt beeld van ellende, dit ver magerde, gele gezicht, dat ook bij het zien der vreemdelingen geheel onver schillig bleef. „Hij heeft van tijd tot tijd verschrik kelijke pijnen en jammert ontzettend,» zei de vrouw. „Ik denk, dat het niet lang meer zal duren.» „En hoe lang is de arme man al ziek vroeg Prémoire, wiens blik dadelijk het geheele armzalige meubi lair overzien en gemonsterd had, „Hij ligt al sinds een jaar op bed. In het ziekenhuis wil hij niet, voor geen geld van de wereld, en daar mijn heer Pichet, zijn vroegere patroon, hem zijn salaris net als vroeger uitbetaalt, kan ik hem nog zoo'n beetje verplegem Maar het is een verschrikkelijke last. U zegt, dat hij zulke vreesehjke voor kennisgeving aangenomen. De voorz. deelt mede verzoeken van be- woaers van den BiezelingschenStraatweg om rioleering en van bewoners der Ooststraat om een lantaarn (bij de Wed. G. Baas). Deze stukken worden in handen van B. en W. gesteld. Aangenomen wordt een wijziging der invorderingsverordening van de plaatse lijke inkomstenbelasting. Aan de heeren de Keyzer en W onder- gem en mej. Rottier wordt eervol ont slag verleend als leerkrachten bij het vervolgonderwijs. pijnen heeft," viel Prémoire haar in de rede. „Ja, dat is slim, heel slim. Maar heeft de dokter hem nooit iets voor geschreven „Ja zekerH(j schrijft van tijd tot tijd iets voor, daarna gevoelt hij zich beter.» „Zoo, zoo. Wanneer heeft hij dan voor het laatst wat voorgeschreven „Eenige dagen geleden was hij weer hier. De voorgeschreven medicijn is nog niet verbruikt.» „Och, laat u ons de medicijn en het recept eens zien.» De vrouw nam een doosje en een papiertje.uit de kast en gaf deze din gen aan Frémoire, die zich tevreden stelde een snellen blik op het recept te de'dokter heeft zeker wel meermalen zulke recepten voorgeschreven,» zei hij op zal venden toon. „Het is een heel mooi recept. Kan ik de andere ook niet eens zien „Ik weet het niet er liggen nog een paar in de keuken in een schuilla,» sidie geven. In vorige vergaderingen zijn verschillende voorstellen i.z. ver volgonderwijs naar den kelder gegaan. Spr. vindt dat de raad op laag peil zou staan als hij thans de verzoeken om snbsidie zon inwilligen. Dhr. Zuidweg ziet niet in dat het geven van onderwijs getuigt van laag peil. Dhr, Ganseman heeft op grond van onhelderheid gestemd tegen de f 200 en f 250. Spr. zegt dat de onderwijzers hun bezoldiging wel kunnen verlagen tegenover vereenigingen maar niet merkte de vrouw op, eenigszins ver wonderd, dat die vreemde heeren in die recepten zooveel belang stelden. „En mijnheer Pichet, die bezoekt toch zeker nog dikwijls zijn armen zieken klerk f" „Vroeger kwam hij vaker de laatste weken echter niet meer.» „Dus tot voor eenige maanden kwam hij zeker heel geregeld Ja, mijnheer Pichet heeft in den laatsten tjjd veel te doen. Die arme man daar Hij ziet al heelemaal geel.» Toen hij op dit oogenblik gerucht vernam in bet naaste vertrek,^ vroeg Frémoire snel „Is daar nog iemand in de keuken „Jules, het zoontje van den zieke slaapt daar,» antwoordde de vronw, „hij zal nu zeker opstaan.,/ „Wel, wel, is Jules dus nog niet op. Die lnie bengel 1 Daar schiet mij te binnen, dat ik met Jules nog een appeltje te schillen heb.» En Prémoire liep brutaal op de keuken toe, terwijl hjj Alsen een be- teekenisvollen blik toewierp. Alsen tegencver openbare lichamen. Spreker wil terstond gelden geven voor herhalingsonderwijs. Spr. vindt het treurig dat we tot hiertoe gesuk keld zijn, de aanvragen dateeren al van September. Alle onderwijzers, ook van het bijz. onderwijs, willen voor een miniem bedrag les geven. Maar de vereenigingen kunnen niet beginnen zonder steuntje van de gemeenten. De bijz. cursussen (b.v. Esperanlo) bedrui pen alle zichzelf. Waarom moeten we wel betalen voor het middelb. onder wijs der meer gegoeden en zouden we niet voor onze eigen minder gegoede kinderen hetalen Dhr. Zegers zegt nog niet tégen het onderwijs te zijn. Spr. meent dat de animo niet zoo groot is. Men heeft met de bel geloopen. Dhr. Vereeke meent dat er toch wel meer liefhebberij is dan vioeger. Tegen een voorstel Zegers om dezen winter geen subsidie te verleeneu stem men de heeren Ganseman, Fraaaje en Zuidweg. De stemmen staken, zoodat deze kwestie in de volgende vergadering weer aan de orde komt. Met algem, stemmen wordt besloten om aan het Nut voor de z.g. gewone cursussen af te staan de o. 1. school, zonder de voorwaarde van betaliug van de kosten van vuur en licht, zooals door den heer Zegers werd gewen scht. Z. h. s. wordt aan het Chr. school bestuur te Biezelinge de vergoeding toegestaan ingev. art. 101 der L.O.-wet 1920, (totaal f 985,36.) Aan de orde is daarna het verzoek om beschikbaarstelling der gelden voor de verbouwing der Chr. school te Kapelle. De voorz. licht toe, dat na overleg, het aangevraagde bedrag van f 8000 ruim, is gedaald tot f 6000. Dhr. v. Wingen vraagt wie het werk uitvoert. De voorz. zegthet Schoolbestuur.. Dhr. v. Wingen meent dat het beter zou zijn dat de Raad en B. en W. het werk uitvoeren. We nebben geen toe zicht hoe met de gelden wordt omge sprongen. De voorz. meent dat dit alleen voor nieuwbouw kan. Dhr. Vereekebij herbouw ook. Dhr. Fraanje zegt dat B. en W. op bestek en ieekeuing aanmerkingen knu llen maken. Dhr. Vereeke acht de begrooting van dit werk zeer hoog. Voor betrekkelijke kleinigheden komt men nu om veel geul Spr. is voor vernieuwing der gang en voor het schilderen, in één «oord dat de zaak in orde gebracht wordt. Spr. meent dat de waterclosets kannen geplaatst worden in de be staande gelegenheid. De burgemeester dacht van niet. Maar de inspecteur vindt van wel. Dit advies der inspectie lag niet bij de raadslukken. Het ver wondert spr. dat het verschil in kosten maar f 37,50 zou zijn. Spr., gelooft dat het een groot bedrag zou schelen. Men zou nu meenen dat het School bestuur de gelegenheid zou aangrijpen om de bestaande privaten te behouden, maar nu gaat men deze verplaatsen. De heer Potjewijd, aldus spr. is niet goed op de hoogte van de gemeente- flnanciën. Ook meent spr. dat de gang breed genoeg is. Spr. zou willen dat de gemeente zelf bouwde, en dit kan. In het Schoolbestuur zitten niet de begreep dezen wenk. Toen de vrouw zijn metgezel wilde volgen, hield hij haar door een vraag aan de praat eu wikkelde haar in een gesprek over haar ziekenverpleging, waarmee hij haar een welkome gelegenheid verschafte, haar zware, doch ondankbare taak, haar onvermoeide zorgen voor den zieke tegenover den onbekenden weldoener eens flink op te hemelen. Het was een handige zet van Alsen, want over dit onderwerp was zij niet gauw uitge praat. En Frémoire kon naar hartelust snuffelen. In de keuken kon men hem met Jnles hooren praten het had wel wat van een woordenwisseling. Na eenigen tijd verscheen de detective echter weer zijn gezicht toonde weer dat komische' lachje, dat als vriendelijkheid bedoeld scheen. „Ik geloof, dat wij nu van alles voldoende op de hoogte zijn,» zeide hij bedachtzaam. „Niet waar, we kun nen nn immers wel gaan?» (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1