N\ 184. Dinsdag 18 November 1928. HO jaargang BUITENLAND. Binnenland. STADSNIEUWS. ABONNEMENT Prijs per kwart aai, in Goes» f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nu miners 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHË Uitgave Na&ml. Venuool>cö*|> Goesche Courant advertenties van 16 regels f 1,20 elke regel caeer '24 cent. Drie-im.- piaafüg wordt tweemaal berekend. Famïlieberich en 10 regels f SM0 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Ross' Drukkers-en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. COURANT Een mislukte staatsgreep III Beiereii hebben de nationaal- socialisten onder aanvoering van v. Hitier en generaal Ludendorff een staatsgreep beproefd. De Lokal Auzeigtr beschrijft het uitbreken der revolutie te Müuchen. De dictator von Kahr had een openbare vergadering uitgeschreven in den bier kelder Rürgerbraun. Hij wiLde ter gelegenheid van den vijfden verjaardag der revolutie een door hem ontworpen manifest tegen het marxisme voorlezen. De talrijke burgers van München, die de zaal vulden, zaten rookend achter hnu biertje te luisteren. De kleine breede staatscommissaris krijgt een ova'ie als hij op het spreek gestoelte verscbijut. Von Kahr is geen redenaar. Hij leest met weinig verhef fing van stem zijn manuscript voor. Af en toe betuigen de aanwezigen hun instemming. Plotseling ontstaat er bij den ingang van de zaal een tumult en daarop volgt een oorverdovend ramoer. Opgewonden stemmen roepen *La t ze niet binnen Laat ze niet binnen Een paar schoten vallen en met revolvers in de hand dringen een aantal nationaal-socialisten tot het spieekgestoelte door. Vou Kahr is doodsbleek geworden. Met beide handen houdt hij zich aan zijn lessenaar vast. De indringers staan onder leiding van Hitier en Rossbach. Als Hitier spreken wil, protesteeren de aanwezigen eerst luid. De nationaal-socialistische profeet springt echter op een tafel, balt dreigend de vuist en roept met sten torstem //Stilte, voor den duivel! Anders laat ik een machinegeweer op de galerij opstellen!' Het wordt vrat kalmer in de zaal, en Hitier kan verder spreken. De nationale revolutie zegt hij is zooeven uitgebroken. De stonde is aangebroken, waarop de Deutsche mannen zullen afrekenen met de Novembermisdadigers. Excellentie von Kahr, exellentie von Lossow, ge lieve Inij terstond te volgen. Ik sta er borg voor, dat u niets geschiedt !a Vod Kahr en v. Lossow deden, om hun arrestatie te voorkomen, net alsof ze met den staatsgreep accoord gingen, maar den volgenden dag richtten zij zich tegen de nationaal socialisten, met behulp der Rijksweer. Er hadden ge vechten plaats, waarbij eenige dooden vielen, doch het slot was dat Luden- dorff werd gevangen genomen en dat v. Hitier gewond inoest vluch'en. In de provincie hebben nog enkele bot singen plaats gevonden, waarbij een weinig bloed is gevloeid. Maar v. Kahr schijnt den toestand thans geheel mees ter te zijn. Amerika doel niet mee. Poibcaré heeft z'u zin. Kr komt geen conferentie, om Duitscbland's draag kracht vast te stellen, althans geen waaraan Amerika zal deelnemen. De beperkende voorwaarden, welke Poin- oaré stelde, heeft Washington zich niet laten aanleunen. Poincaré zal nu wel in z'u vuistje lachen. Hij zit aan den Roer en een knap man, die hem er ait krijgt. De Frar.sehe nijverheid komt tot blcei doordat de Duitsche concurrentie geheel is uitgeschakeld en een bloeiend centrum van industrie geheel tot stil stand gedoemd is. Op den grondslag van een uitgebreid aantal gegevens, heeft het Fransche Comité des Forges een index-cijfer samengesteld voor de industrieele be drijvigheid van elke maand van 1923, waaibij 100 als het cijfer voor 1913 wordt aangenomen. Het blijkt dan, dat, waar in Januari het index-cijfer 92.8 bedroeg en in Februari 91,6, in Maart reeds een stijging was bereikt tot 93.6. Sindsdien is een voortdurende verbe tering waai te nemen, zoodat per einde Augustus een cijfer van 102.9 kon worden bereikt. Voorloopig ziet hel er voor Duitsch- land dus allertreurigst uit. Het eenige lichtpuntje is het slagen der onder handelingen van de Fransche autori. teiten met de mij ndirecties in het be zette gebied. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. De Kabinetscrisis. llei. Hdbl. verneemt, dat. in de R.-K Kamerfractie volledige overeen stemming is bereikt ren aanzien van de deelneming der Roomschen in een rechtsch kabinet. Ouk op het stuk der gewensohte bezuiniging is men in de fractie tot overeenstemming gekomen. Van de zijde der leiding van de fractie is de president der Tweede Kamer, mr. D. A. P. N. Kooien, weer op den voorgrond geschoven om rp te treden als kabinetsformateur, maar de heer Kooien heeft ernstige bezwaren van persoonlijken aard. Het zou dan ook, niettegenstaande den aandrang, die daartoe op hem wordt uitgeoefend, zeer de vraag zijn, of bij zich tenslottj beschikbaar zal stellen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 9 Nov. in Nedirland uitgesprokeu 76 faillissementen tegen 79 faillissementen in dezelfde week van bet vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 9 Nov. 1923 3562 faillissementen tegenover 2703 over hetzelfde tijdperk van bet vorige jaar. De ex-kroonprins naar Duitschland. Zaterdagmorgen om halfvijf is de Duitsche ex-kroonprins met twee zware auto's van Wieringen naar Duitsch land vertrokken. Zoowel de Duitsche als de Nederlaudsche regeering hadden hiertoe toestemming gegeven. De ex-kroonprins vertrok van Wie- riDgen in gezelschap van zijn adjudant, majoor vou Müllner, en deu burge meester vau Wieringen, de» heer Kolff. Laatstgenoemde heeft den ex-kroon prins tot de grens begeleidde adju dant reist mee naar de plaats van bestemming. De ex-kroonprins zal zijn intrek nemen op zijn bezitting te Oehls iu Silezië, waarheen hij regelrecht is ver trokken. De bagage, welke hij in een volg-auto heeft meegevoerd, bestaat uit de meest noodzakelijke costuums. Het overige van zijn bezittingen zal hem worden nagezonden. De ex-kroonprins heeft den volgenden brief lot de Wieringers gericht: Lieve Wieringer vrienden, Het doet mij leed, dat ik slechts schriftelijk afscheid van u kan nemen. Om geen onnoodige onrust te veroor zaken, moest mijn terugreis naar Duitschland jn alle stilte plaats vinden. Wanhopig, belasterd en dakloos betrad ik in November 1918 nw eiland. Hier vond ik rust en meusehelijke deelneming en kwam ik tot mijzelven. De weken werden maanden, de maan den jaren. Reeds 5 jaar lang leefde ik in uw midden Gij bood mij gast vrijheid iu uw woningen aan en liet mij deelen in uw vreugde en leed. Wij leerden elkander kennen, begrijpen en waardeeren. Nu het oogenblik gekomen is, dat ik van Wieringen afscheid neem, zou ik u allen gaarne nogmaals de hand willen drukken en u voor alles danken, wat gij mij gegeven hebt. Oneindig moeilijke jaren zijn het voor mij geweest, ver van het vaderland en gezin, maar ze zijn mij veraangenaamd en dragelijk gemaakt door de vriend schap van de Wieringer bevolking. Zoo neem ik dus afscheid van u en wensch mijn eiland van ganscher harte het beste toe voor de toekomst. Hebt dank en tot ziens. WILHELM. De gezanten van Frankrijk, België, Engeland, Italië en Japan hebben Zaterdagochtend kwart vóór twaalven aan onzen minister van buitenlandsche zakeD, in opdracht| van hun regeerin gen, een nota overhandigd. Deze regeeringen spreken daarin het ver trouwen uit, dat de Nederlandsche regeering zich bewust is van de ver antwoordelijkheid, welke zij op zich genomen heeft, toen zij aan den voormaligen Duitschen kroonprins een verblijfplaats heeft aangewezen, en tegelijkertijd, in verband met de be richten, volgens welke de gewezen kroonprins op bet punt zou staan Nederland te verlaten om naar Duitsch land terug te keeren, verklaren over Een weinig V I M op een vochtigen doek maakt in een oogwenk Uw vaatwerk prachtig helder. De Lévèr's Zèep Maatschappij, Vlaardingen Fabrikanten van LUX en TWINK- Vraagt ons Geschenken-album. tuigd te zijn, dat de Nederlandsche regeering niet zal aarzelen, onverwijld alle buitengewone maatregelen van bewaking te neinen, welke in de tegen woordige omstandigheden noodig schijnen. De minister van buitenlandsche zaken heeft bij deze gelegenheid uitdrukking gegeven aan het standpunt der regee ring. Aan den gewezen Duitschen kroonprins werd na zijn komst voor den duur van zijn verblijf in ons land een vaste woonplaats aangewezen, maar de regeering mist de bevoegdheid om zijn vrijheid het land te verlaten, te verkorten en zijn vertrek feitelijk te beletten. De positie van den voorma ligen Duitschen kroonprins wordt ge regeld door de hier te laDde geldende wetgeving, terwijl overigens ten deze geen internationale rechterlijke ver plichtingen bestaan. De gezanten-conferentie heeft Ie Berlijn om inlichtingen gevraagd. li de textiel-industrie in Twente is de uitsluiting, ingaande 24 November, aangekondigd. Raadsagenda. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Goes, op Woensdag den 14 November 1923, des namiddags twee uur. Punteu van behandeling1. Inge komen stukken. 2. Verzoeken om af schrijving van belasting. 3. Verzoeken om uitkeering der vergoeding, bedoeld bij art. 100 der Lager Onderwijswet 1920. 4. Voorstel tot onderjiaudsche verhuring van een stukje grond in Bouwplan II aan den heer J. van Luijk. 5. Rekening van het Gasthuis over 1922. 6. Voorstel tot intrekking der Verordening op de Veemarkten, vast gesteld bij Raadsbesluit van 13 April 1893. 7. Voorstel tot vaststelling eener instructie voor den opzichter bij Ge meenteweiken. 8. Verzoek van het Bestuur der R.K. Jongensschool om beschikbaarstelling van gelden voor aanschaffing van schoolbanken en leer- en hulpmiddelen. 9. Voorstel tot wij ziging der gemeentebegrooting voor 1923. 10. Voorstel tot wijziging der begrooting van het Grondbedrijf voor 1923. 11. Verzoek om machtiging tot verkoop van een aantal op s'am staande boomen welke moeten worden gerooid in verband met de voorgenomen uitbreiding van het stations-emplace ment. 12. Vaststelling van het 2e suppletoir-kohier der hondenbelasting, dienst 1923. 13. Voorstel tot het openen eener rekening-courant voor het jaar 1924. 14. Voorstel tot wijzi ging der verordening, regelende den aard, den omvang en de samenstelling van het personeel, verbonden aan den keuringsdienst van waren. 15. Voorstel betreffende de salaneenng van het personeel, verbonden aan den Keu ringsdienst van Vee en Vleesch voor de combinatie Goes. 16. Voorstel tot het verleen en eener vaste aanstelling aan den Directeur-Veearts van den Keuringsdienst van Vee en Vleesch. 17. Aanbieding der gemeente-begroo ting voor 1924 met de bijbehoorende bedrijfsbegrootingen. Stukken voor den Gemeenteraad. Uitkeering bijz. scholen. Door het R.-K. parochiaal kerkbe stuur der H. Maria Magdalena en hel bestuur der ver. tot bevordering van christelijk schoolonderwijs te Goes, wordt gevraagd om de gemeentelijke vergoeding als bedoeld in art. 100 der 1 o.-wet 1920, zulks over het jaar 1921. Tn totaal beloopt de te ontvangen vergoeding f 1927,411!,. De gemeente heeft geen nadeel bij de uitkeering daar de aftrek der Rijksvergoeding met dit bedrag mag worden verminderd. B. en W. stellen voor de verzoeken i» te willigen. Verhuring grond. B. en W. stellen voor met ingang van 1 Januari 1924 tot wederopzeg ging onderbands te verhuren aan J. van Luijk een stuk gtoud plin. groot 225 M*. aan den Westsingel, voor een pachtsom van f 10 per jaar. Deze strook grond, benoorende tot het grondbedrijf, is wegens haar ligging onverkoopbaar als bouwterrein. Rekening Gasthuis. De rekening van het Gasthuis over 1922 heeft tot geen opmerkingen aan leiding gegeven. Verordening op de Veemarkten. Nu de koninklijke goedkeuring is verleend aan de bij Raadsbesluit van 29 Augustus 1923, no. 7, vastgestelde Verordening op de Veemarkten in de gemeente Goes, stellen B. en W. den Raad voor de gelijknamige verordening van 13 April 1893 in te trekken. Instructie opzichter gemeentewerken. B. en W. bieden den Raad ter vast stelling aan een concept-instructie voor den in 1922 in functie getreden op zichter bij gemeentewerken en in verband daarmede een wijziging der instructie voor den dir. van gemeente werken. Leermiddelen R. K. Jongensschool. Het bestuur der R. K. Jongensschool, alhier verzoekt den raad om te willen beschikbaar stellen een totaal bedrag van f 420,20 voor de aanschaffing van scboolmeubelen en eenige leer- en hulpmiddelen. Deze aanvrage vindt haar grond in bet bepaalde bij artikel 72 der L. O.-wet 1920, zooals dit artikel bij de laatste technische herziening dier wet is ge wijzigd en volgens hetwelk ook voor nieuwe sehoolmeubelen, de leer- en hulpmiddelen daaronder begrepen, door het bestuur eener bijzondere lagere school de benoodigde gelden aan den gemeenteraad kunnen worden aange vraagd. Voorts merken B. en W. op, dat voornoemd bestuur zijn oorspronkelijk ingediende aanvrage na gepleegd over leg, in dien zin heeft gewijzigd dat het totaal bedrag dat wordt aange vraagd thans, in plaats van f 639, slechts f 420,20 bedraagt. Aange/ien B. en W. overigens geen omstandigheden bekend zijn, ingevolge welke het verzoek niet zon kunnen worden ingewilligd, geven zij den raad onder overlegging van de adviezen van den heer Inspecteur van hetL.O. in de Inspectie Middelburg in overwe ging, gunstig op het verzoek te be schikken. Verkoop van boomen. Wegens de uitureioiiug van het si ationsem placement alhier komt de zuidelijke parallelweg te vervallen en moeteu de zich daaio,, bevindende 31 olmeboi men'eu 11 populieren, welke eigendom zijn der gemeente, wo-rieu gerooid. Tevens bevindt zich aan de Wester straat een olmebooin, die wegens groole beschadiging (de geheele. top is uitge waaid) verwijderd zal moeten worden. Verder 7 buomen aan de L. P. van de Spiegelstraat, die ook gerooid zullen moeten woiden, omdat de -nilere 15 Stuks boomen aldaar of zeer ziek ziju- of geheel dood en het be er is alle boouren ie verwijderen en dan een nieuwe rij in te planien. B. ei. W. verzoeken' machiigiug om gemelde boomen ter rootïug te do. n verkoopen. De opbrengst is geraamd op f 785 waarLij neg komt een bedrag van ver moedelijk f 85 voor eveneens te rooien doude biomeu, in totaal dus f 870. B. en W. geven den Raad iu over weging hiervan een bedrag van f 250 te bestemmen voor vernieuwing van aanpianiing en wel Westhavendijk 5 boomen, M. A. de Ruijrerlaati 10 boo men, L. P. v. d Spiegelstraat 22 boouien, 's II. Hendrizskiitdeiendijk 6 boomen, Speelplaats (Oostwa!) 6 boo men, Westwal en Westsingel 7 boomen, Wilhelminastraat 2 boomen, Schelde- straat 2 boomen, Noord-Paral.elweg 1 boom, Oostwal 1 boom. Totaal 62 boomen. Voor het leveren en inplanten dezer 62 boomen, voor het leveren en planten van eenige lage heesters op de belling van bet Gedempte Kleine Vestje (zijde Opril) en voor het aan leggen van een zeer eenvoudig plant soentje met lage beplanting achter de jubileumbank zal een bedrag van f 250 noodig zijr,. Rekening -courant, B. en W. verzoeken, evenals vorige jaren, machtiging om naar gelang van behoefte, voor 1924 tijdelijk bij een bankinstelling in rekening-courant gel den op te nenten tot een maximum bedrag van f 100.000,tegen een maximum-rente van 2 pet. boven pro- messendiscontoder Nederlandsche Bank. Keuringsdienst van Waren. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan een tweetal concept verordeningen, welke beoogen ingaande 1 Januari 1924 wijziging te brengen in de samenstelling van het personeel van den Keuringsdienst van Waren voor het gebied Goes. Aan de toelichting ontlcenen wij het volgende I. Het is niet wen«cbelijk, dat personen, die nog slechts korten tijd in het bezit zijn van he. diploma vau analist, onmiddellijk iu het genot, worden gesteld van het salaris van analist 2e klasse ad f 1600. Voor dergelijke_per- sonen kan aanvankelijk met e u jaar wedde van f 1000 worden volstaan, terwijl dan bijzondere ijver, bekwaam heid en geschiktheid te zijner tijd kunnen worden beloond met toekenning van een hoogeren rang. Hierdoor wordt tevens besparing verkregen. II. Volgens de geldende regeling bestaat de bevoegdheid tot aanstelling van klerken le en 2e klasse op jaar wedden resp. vau f 1400f 260U en f 1000f 1800. De ervaring leert thans, dat met één klerk, althans ge durende afzienbaren tijd, kan worden volstaan, mits deze is een flink persoon, voor zijn laak berekend en eenigszins bekend met cummercieele boekhouding. Voor een dergelijk persoon is een aan vangssalaris van f 1000 te gering, doch een van f 2600 wat hoog. Voorgesteld wordt daarom, de twee categorieën van kletken te laten vervallen en enkel te scheppen de functie van klerk op "een belooning van f 1400f 2000. ILI. De geldende regeling kent niet de functie van laboratoriumbediende voor hulp in het laboratorium zijn daarbij aangewezen apoeijongens. Ieder die wel met jeugdig personeel heeft te maken gehad, weet echter, dit men aaa dergelijke personen bitter weinig heeft In den regel moeien ze aan houdend worden „nagereden" en vaar in casu veel met glaswerk moet worden omgegaan, leidt hun jeugdige spedsch- heid en onnadenkendheid ertoe, dat nog al wat materiaal door breken ver loren gaat. Daarom is het de bedoeling een meer bezadigd persoon aan te

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1