Donderdag 8 November 1923. 110 jaargang BUITENLAND. School en Kerk. maakt tafels, deuren en kasten als nieuw. Vraagt ons Geschenken-album. STADSNIEUWS. N\ 132, ABONNEMENT l'rijs per kwartaal, in Goes f 2, bniten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. (■OESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesche Conrant ADVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrflf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. COURANT De man die wormen af. We lezen in de N. R. Crt. een ver haal van een der correspondenten, dat een echel licht werpt op den ellendigen toestand van het Dnitsche volk. Hij ver telt van iemand, in 1910 op 65—jarigen leeftijd als boekhouder tengevolge van een oogziekte, die hem zoo goed als blind maakte ontslagen, zonder pen sioen en die nu leefde van een inkomen van eenige centen per week in Neder- landsche munt gerekend. De vrouw was ziekelijk, de eenige zoon in den oorlog gesneuveld. Brood konden de oude 1 uitjes moeilijk koopen, ze leefden hoofd zakelijk van erwten en boonen. Ze wisten heel goed, dat ze een dergelijk leven niet lang meer zouden kunnen uithouden. „De vorige week" zoo ver telde de oude mao berustend, »ben ik np straat in elkaar gezakt.» Gisteren vertelde mij een keunis, dat hij 's avonds een oud man op een grasperk bezig gezien had om wormen te zoeken die hy op at 1" Geheel Duitschland gelijkt thans op den man die wormen at. De worm is lift teeken der ontbinding en Duitsch- Itud staat in dit teeken. De burgeroorlog dreigt. In Beieren oiobiliseeren de monarchisten onder leiding van den bekenden Ehrhardt, den bekenden brigade-leider, die bij den slaategreep van Kapp naar Berlijn op marcheerde. Dictator von Kahr gaat met deze troepen-concentratie geheel accoord. Door Saksen, zoo luidt het gerucht, zou men 7 November optrek ken naar Berlijn. Het hoofdkwartier der rechtsradicalen bevindt zich te Coburg, Daar voelt men dat men zich aan het Beiersch-Thuringsche front bevindt. Overal ziet men uniformen, o eial gewapende jongelieden. Op het hoofd dragen zij helmen waarop een groote zwarte swastika geschilderd is. Een week geleden zou men zich niet gewaagd hebben in het aocialislisch- coinmunistische Saksen. Doch de regeering te Berlijn heeft, zooals men weet, de regeering in Saksen afgezet en daardoor de socialisten van z ch vervreemd, zoodat de toestand ge heel veranderd is. De Montagmorgen meldt dat ook in Pommeren, Mecklen burg, Oost-Pruisen en Silezië de junkers en studenten zich roeren. De rijksregeering heeft de noo- dige militaire maatregelen getroffen oin elke prging van Beiersche organi saties tot het overschrijden van de grenzen onmiddellijk te onderdrukken. Misschien zullen de moaarchisten zich nu eerst nog eens bedecken. Duitschland levert kolen aan frankrijk en België- De Duitsche Bergwerk Ztg meldt dat overeenstemming is bereikt tusschen de Eransche controle-commissie en de mijnbouwdirecties in het. Roergebied. De overeenkomst berust op den volgenden grondslag le. betaling van den achterstand van de kolenbelasting tot een maximum van 15 miljoen dollar, waarvan 10 percent binnen 14 dagen na de onderteekeniDg moet worden voldaan en de rest in termijnen, opklimmende van 2 tot 10 maanden 2e betaling voortaan van een kolen- belasting, thans berekend op 10 fr. per ton, met uitzondering voor de 12 per cent, welke voor het bedrjjf zelf noodig worden geacht. De gratis leveringen in natura, verhaalbaar op het rijk, moeten hervat worden, naar een maatstaf van 18 percent van deii geheelen opbrengst, 35 percent van bepaalde cokesprodncten en 10 pet. voor de bijproducten. Ten slotte verbindt de groep zich het be zettingsleger kolen te verschaffen op eenvoudige requisitiebons en 15 pet. van de productie voor het Eransch- Belgisch spoorwegbeheer beschikbaar te stellen. Volgens deze overeenkomst worden de leveranties verminderd tot de helft van het te Spa voorziene en wordt de belasting van 40 tot 10 percent ver laagd. Vermoedelijk zal de overeenkomst Woensdag of Donderdag geleekend worden. De geallieerde conferentie. Het blijkt dat Poincaré nog een derde voorwaarde heeft gesteld voor de samen stelling van een commissie voor het nagaan van de Duitsche betaalkracht n.l. dat de Roerbezelting er buiten moet blijven. Het feit dat met de industiieelen overeenstemming is bereikt, zal aan dezen eisch wel niet vreemd zijn. Het staat echter te bezien of de Ver. Stalen met die voorwaarde accoord zullen gaan. De separatisten. De separatisten zijn bezig zich te verplaatsen van de Belgische naar de Eransche zóne, zulks in verband met een verordening der Belgische bezet tingsoverheid, welke de vorming van gewapende benden verbiedt. Duisburg, Krefeld en veschillende andere plaatsen zijn ontruimd. De voorloopige separatistische regee ring heeft aan den hoogen Belgischen commissaris een brief gezonden, waarin zij protesteert tegen de gedwongen ont ruiming van Aken. Ook de Eransche gezant te Brussel is in 't geweer gekomen. De Belgische commissaris is echter mans genoeg om zijn handelingen te verdedigen. Uit Griekenland. Volgens de bladen heeft de partij van de Republikeinsche unie aan de regeering medegedeeld, dat zij de in stelling van de republiek beoogt, maar door middel van een volksstemming. Vervolgonderwijs. Aan de colleges vao Burgemeester en Wethouders in Zeeland is door Ged. Staten de volgende* circulaire verzonden Door verschillende gemeentebesturen in deze Provincie werden ons raads besluiten ter goedkeuring toegezonden, strekkende tot opheffing 7an de tot dusverre bestaan hebbende cursussen voor vervolgonderwijs. Wij hebben de beslissing op deze besluiten vooralsnog aangehouden en meenen, alvorens zoodanige beslissing te nemen, het navolgende onder uwe aandacht te moeten brengen. Wij zouden het betreur en, indien, als gevolg van de laatstelijk tot stand gekomen wijziging der Lager-onder- wijswet 1920, de rijpere jengd, na bet alloopen van de lagere school, geheel van elk verder onderricht verstoken bleef. Daarom oordeelen wij het wensche- lijk, dat de gelegenheid tot ontwikke ling na het genieten van gewoon lager onderwijs blij ve bestaan en dat gemeentebesturen die gelegenheid geven of eene door anderen in het leven ge roepen gelegenheid steunen op, voor de gemeentefinaneiën, minder bezwa rende wijze, dan door de instandhou ding van het vervolgonderwijs. Cursussen, gelijk wij ons die voor stellen, zouden niet geschoeid behoeven te worden op de leest van het ver volgonderwijs zij zouden korter of langer kunnen dnren en minder of andere vakken kunnen omvatten, dan in art. 21 der Lager-onderwijswet 1920 is voorgeschreven. Als minimum aan tal leerlingen zou b.v. 10 genomen kunnen worden terwijl het, om een geregeld bezoek van deze cursussen te bevorderen, wellicht aanbeveling zou verdienen van de leerlingen, behalve in geval van onvermogen, een niet te laag schoolgeld te heffen. Aangezien het hier een carsus geldt, die staat buiten het wettelijk verband der Lager-onderwijswet 1920, zijn wij voorts van meening, dat de gemeente besturen bij de vaststelling van de belooningen der onderwijzers niet ge bonden zijn aan de daarop betrekking hebbende wettelijke voorschriften. Om dezelfde reden zijn wij van oordeel, dat bijzondere vereenigingen of personen te dezen geen recht kun nen doen gelden op een bijdrage uit de gemeentekas in de kosten van in standhouding van zoodanige bijzondere cursussen. Evenwel is het, naar wij meenen, in overeenstemming met de bedoeling van den wetgever, met de strekking van de in de laatste jaren uitgevaardigde wetten ei van het daarin nedergelegde beginsel der ge lijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs, indien aan eventueel op te richten bijzondere cursussen van boven bedoelden aard een bijdrage uit de ge meentekas wordt toegekend, berekend op den voet van het bepaalde in art. 102 der Lager-onderwijswet 1920. Gaarne zullen Ged. St. spoedig be O* Lever's Zeep Maatschappij, Vlaardingen Fabrikanten van LUX en TWINK. richt ontvangen met het gevolg dat door B. en W. aan dit rondschrijven is gegeven. Ger. Kerken Zondagmorgen werd, nadat de ge meente l1/, jaar vacant was geweest, in de Ger. Kerk te Baarland, de nieuwe predikant ds. A. Wijngaarden bevestigd door ds. S. W. Bos van Dokkum naar aanleiding van Joh. 143a. Na de bevestiging zong de gemeente den nieuwen leeraar toe Ps. 134 3. 's Middags deed ds. Wijngaarden zijn intrede naar aanleiding vanj 2 Tim. 3 16-17, ook nu zong de gemeente Ps. 134 3 en vervolgens Ps. 20 1 en Ps 103:1. Vooral des mie"" woonden velen den kerkdienst bij. Jubilea. Zondag herdacht dr. E. van Gheel Gildemeester, Ned. Herv. pred. te Den Haag, zijn 40-jarig jubileum te dezer plaatse. Hij aanvaardde 7 Juli 1878 te Wilhelminadorp het predikambt. In 1881 ging hij naar Dalfsen en 4 Nov. 1883 werd hjj te 's Gravenhage bevestigd. Ds. A. H. Nieboer, Ger. pred. te 's Gravendeel, herdacht Zondag zijn 30- jarig evangeliebediening. Hij werd 4 Nov. 1892 te Aalten bevestigd, 18 Sept. 1898 te Sleeuwijk, 16 Deo. 1900 te Bierum, 15 October 1905 te Lol- lum, 31 Mei 1914 te Krabbendijke, 5 Juni 1921 te 's Gravendeel. Ger. school. Te 's Gravenpolder is de nieuwe school voor L. O. op Geref. grondslag geopend. Twee lokalen der openbare school, aan de vereeniging voor dit doel in bruikleen afgestaan, waren geheel gevuld. De voorz. de heer L. Hoekman, leidde de vergadering. Ds. Kersten, van Ierseke, sprak de openings rede uit, waarna nog verschillende sprekers volgden. Hoofdbestüürsvero. Z. L. M. In het Landbouwhuis vergaderde Maandag het hoofdbestuur van de Z. L. M., onder voorzitterschap van mr. P. Dieleman. Deze zegt in z'n openings rede onze toekomst ligt niet op het water, maar op het land en meer speciaal op het platteland. Van de genoodigden zijn aanwezig dhr. Zwagerman, rijkszuivelconsulent, dhr. Stevens, rijkslandbouwconsulent, ir. v. d. Plassehe, rijkstuinbouwconsu- lent en mr. Zaaijer. De notulen der vorige vergadering worden vastgesteld. De ingekomen stukken worden meegedeeld. Axel verzoekt het hoofdbestuur te steunen een adies cm opheffing te verkrijgen van het verbod om met be slijkte wielen de wegen te mogen be rijden en vooits verguuning om met 3 ik 4 paarden lot op minstens 50 M. vanaf het land de wegen te mogen berijden. Dhr. v. Niftrik, lid van den spoor- wegraad, vraagt naar bezwaren tsgen de bestaande dienstregeling voor Zee land. De voorz. geeft de volgende Pogingen op Noord-Beveland aange wend om tot de oprichting van een nieuwen cursus huishoudonderwijs te komen, hadden geen resultaat. Thans worden cursussen gegeven te Rilland, Wolfertsdijk en 's Heer Arendskerke. Aangevraagd is subsidie voor 36 Laudbouwwinlercursussen, 7 Tuinbouw- cursussen, 7 cursussen voor volwassenen en 1 cursus voor paardenkennis. De Z. L. M. gaat accoord met de wijziging der aardappelwet. Het. Dag. Bestuur vereenigde zich met de bestudeering van de voor- en nadeelee aan zomer-en zonnetijd ver bonden. Instemming is betuigd met een ver zoek van het K.N.L.C., een wetsvoor stel in te dienen, waarbij het verboden is bij openbare verkoopingen en ver pachtingen andere premiën uitteloven dan de inzetpremie. Op verzoek van den Kring Hulst iB aan Ged. Staten verzocht het reglement op de wegen en voetpaden te wijzigen in dien zin, dat een voertuig in den vervolge met niet meer dan twee eenhoevige dieren bespannen mag zijn. Thans spreekt het reglement van twee paarden. Via het K.N.L.C. is geadviseerd aan de Regeering dat de fasaut voor Zee land uilsluitend als schadelijk gedierte beschouwd moet worden. Adhaesie is betuigd in algemeenen zin aan een adres ran den Pond van Bedrijfsautohouders om te komen lot verbetering van net veer Wölfaartsdijk- Kortgene. Iglnstemming is betuigd met een adres van het K.N.L.C waarbij aan den Minister van Justitie verzucht wordt te bevorderen dat de notaristarieven voor bet geheele land uniform worden geregeld. Het Dag. Bestuur der Z.L.M. zal de actie van het Stamboek en de Prov. Reg. Commissie tegen bet voornemen om de gelden voor de paardenfokkerij met f72000 te verminderen, met kracht steunen. De heer flanken zegt dit zeer op prijs te zullen stellen. Instemming is betuigd met een schrij ven der Overijsselsche Landbouw- Maatschappij, om de Regeering er op te wijzen, dat wanneer er sprake van beschermende maatregelen zal zijn, niet enkel de industrie beschermd moet worden, doch dan ook de, landbouw. Daaraa kwain de Begrooting 1924 aan de orde. Jhr. van Vredenburgh komt ter vergadering. Na ee iige dis cussie wordt de begrooting vastgesteld met een totaal aan ontvangsten en uitgaven van f 21056,30. De contributieregeling blijft dezelfde van het vorig jaar. Echtgenooten en inwonende familieleden van leden kun nen lid worden tegen f 1 per jaar. Aan deze laatsten zal worden overgelaten tot welke rubriek leden zij willen be- hooren. Aan den kring Oostburg wordt voor zijn tentoonstelling een crediet ver kend van f 600. Daarna komt de Axelsche 'brief (zie ingekomen stukken) yi behandeling. Dhr. Scheele (Axel) zegt dat de halt- gare rijkspolitie de oorzaak is van dit schrijven. De voorz. antwoordt dat de verbaliseeiden met oordeel des onder- scheids te werk moeten gaan. Tegen misbruik kan men zich wenden tot het openb. ministerie. Besloten wordt niet in te gaan op het verzoek Axel. Klachten kan men ter kennis brengen van het Dag. be stuur der Z. L. M. De afd. Axel verzoekt voorts bespre king van (\>osl)duivenschade. Opge merkt wordt dat velen den duiven een voudig geen eten geven. Gesproken wordt over de mogelijkheid een dniven- belasting te heffen. Deze zaak wordt in handen van het Dag. bestuur gesteld. Daarna komt de oprichting van een rechtskundig bureau aan de o'de. Over 't algemeen is er bij de afdeelin- gen niet veel enthousiasme voor. De heer A. C. de Oude (Schouwen- Duiveland) betreurt het dat zijn toe lichting niet door het Dag. Best. is rondgezonden, dan zou de uitslag geheel anders geweest zijn. De voorz. meent dat de circulaire van het Dag. Best. goed is en objec tief. Er zijn zoowel voor- als nadeeleu (voornamelijk de financiënHel Dag. Best. oordeelde in meerderheid op. richting niet gewenscht. Besloten wordt deze kwestie com missoriaal te maken. De commissie zal in de volgende verg. met een voor stel komen. Zij bestaat uit de heeren A. C. de Oude, mr. Zaayer, Dees (Neuzen), Kielstra, mr. Dieleman en v. Bommel v. Vloten. Besloten wordt geen propaganda te maken voor de vee-arbitrage. In bespreking komt vervolgens dc afzet en prijszetting iran Boerenboter Dhr. Zwagerman heeft hierover een rapport uitgebracht en geeft hiervan nog een kort rësumée. Spr. meent dat de prijzen van de marktjes b.v. te Goes en Hulst niet gezond zijn te noemen en op verkeerde grondslagen berusten. Wanneer de boerinnen zeggen: Wij erkennen alleen de Middelburgsche noteering, dan is voor spr. het pleit gewonnen. Daarom moet de Z. L. M. er haar schouders onder zetten. Voorts zou spr. 3 kwaliteiten willen onderscheiden, echter geen officieele keuring. Opgemerkt wordt dat men een boerin nooit aan haar verstand kan brengen dat ze mindere kwaliteit boter maakt. Wanneer een boerin maar een

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1