Sport School en Kerk. landbouw, Veeteelt Visscherij* STADSNIEUWS. Ingezonden Stukken. /ail Tavern), onder een hartelijke toe- praalc namens de burgerij een vul- k chel met toebehooreu, «en pendule me' coupes, een pluche tafelkleed, een ge ioemd karpet, een spiegel, een kopere sigarendoos, 2 groote foto's van den jubilaris en zijn echtg'enoote, be- n ens een portefeuille met inhoud aan. Bij monde van N. de Kater werd hem namens de familie J. W. van de Linde oud-hoofd der school te Osd- S 'binge aangeboden een jubileum- diploma door hem zelve uit de hand .«teekend en in lijst gezet, terwijl door de firma Blok en Zonen te Kapelle een bouquet met levende bloemen werd ra geboden. Een der meisjes, die hadden meegewerkt aan de versiering, bood hem een door haar zelf versierde Goudsche pijp aan. Door de dames van den kookcursus weed hem een door hen zelf gemaakt i -omstlied toegezongen én een door zelve gebakken groote taart aan geboden. Een zeventa' collega-veldwachters uit igt-nnde gemeenten boden hun col- leg:; ij monde van W. Wisse, veld wachter ie Wilhelmiu-.dof p, namens 22 veldwachters uit Zuid-Bevelaud een prachtigen portemanteau aan. Bij monde van S. J- Klompe; voorz der vereenigde landbouwers, werden den jubilaris zes stoelen aangeboden met rood pluche zittingen. v Daar de verschillende vereenigingen en corporaties van te voren met elkan- hadden overlegd, bleek al het aange bodene één geheel te vormen. De jubilaris, zichtbaar aangedaan door de vele hartelijke woorden en prachtige geschenken, dankte elk der spiekers afzonderlijk en zeide dat het hem onmogelijk was al zijn dank in woorden, te uiten en vroeg zich af, is de lof mij toegezwaaid niet te groot? Den geheelen middag liep het af en ■aan om de familie Suurland te com plimenteeren en toen des avonds te 7 uur, door eem'ge muziekliefhebbers hi rtoe uitgenoodigd, het muziekge zelschap Euterpe van Heinkenszand de familie Suurland een serenade bracht, wa. er in de versierde en verlichte Lepelstraat en op hel plein voor Tavenn eet groote menigte voik op de been. Er heersclite een prettige stemming, welke nog aangroeide, toen genoemd a:/,: chap een rondgang maakte door hei dorp en Oud-Sabbinge. Het feest duurde zoo voort tot het gewone sluitingsuur (10 uur). Voorde familie Suurland was deze dag een Onvergetelijke. De commissie kunteiug zien op een geslaagd werk voor de moeite die zij zich hebbeo getroost. Vrijdags.and bij den laatsteu dienst van de autobus Middelburg-Wolferts-r dijksche veer, is deze dicht bij het veer geslipt en in in de sloot gekan teld. De inzittenden, slechts 2 per sonen, waren niet gewond. Na.' r vernemen wij betreffende h'.t ongeval met de autobus, dat dit de laatste bus was van Middelburg aar 't Wolphaartsdjjksche veer. Op hel laatste gedeelte van den weg is ze door 't slippen der achterwielen in een sloot terecht gekomen. De chauffeur en de naast hem zittende passagier, kwamen op het land aan de overzijde van de sloot terecht. In de autobus zaten een dame en een heer. Geen der vier bekwam meer dan een lichte ont velling, zoodat allen de reis konden voortzetten. De auto is vrij ernstig be schadigd en is Zaterdagmorgen op het droge ebracht Dr dienst wordt thans met kleine bussen uitgevoerd. De chauf feur was dezelfde, die onlangs het on geluk hij Middelburg meemaakte. Ellewoutsdyk. Vrijdagavond ver gaderden de leden van de kolenver- eeniging alhier, waarin de rekening over het afgelobpen di.nstjaar werd goedgekeurd en voor nader onderzoek gesteld werd in handen eener commissie. 'Tol bestuursleden werden herbenoemd de heeren Bakker cn Verheijke. Daarna werd kennis genomen van het rapport der commissie, benoemd in de vorige ledenvergadering, om te onderzoeken welk lichaam, de gemeente 0i O kolenvereesiging, recht kon doen gelden op een postje van f 249, waar over partijen het sedert 1919 niet eens zijn kunnen worden. Deze commissie nu, bestaande uit 5 leden, is blijkens het rapport tot de conclusie gekomen, dat het lichaam, dat destijds de kolen tegen verminderden prijs aan sommige groepsleden verstrekte, ook recht had op liet bedrag, dat door het verreken- kantoor werd gerestitueerd. Te dezer zake kwam men nog niet overeenstemming. De Burgemeester t - o -i; het goed recht der gemeente. De Sec taris der Kolenvereeniging beplei dit voor de Kolenvereeniging. Na ng en breed geredekaveld w i' het iinAelijk gemaakt was dat het in deze aangelegenheid minder ging cm. de knikkers dan om het recht, omdat de knikkers ten behoeve der gemeenschap waren gekomen, werd tenslotte goedgevonden dat van de zijde der kolenvereenigiflg alsnog zal worden overgelegd de rekening over dat jaar, waarin het bekende bedrag zal blijken te zijn verantwoord Mocht dit werke lijk het geval zjjn, dan zal, zoo deelde de Burgemeester mede, voorzeker door B. en W. en den Raad daarin berust worden en werd het betreurd dat dit geschil, dat reeds teveel stof opgejaagd heeft, niet reeds vroeger langs dien weg tot een oplossing is gebracht geworden. De Commissie die het eerste onder zoek instelde, heeft zich beschikbaar gesteld het tweede ter hand te nemen. Voor het geval de gegevens hier niet aanwezig mochten zijn, zal getracht wordeu ze uit het Verrekenkantoor te 's Gravenhags te betrekken. Het zal zeker de wenscb der besturen en der leden der Vereeniging zijn dat de oplossing nabij is. Door de Ged. Staten van Zee land is aan bet raadslid M. Meulen- berg Cz alhier te kennen gegeven, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken geen redenen heeft om ter vernietiging voor te dragen het' raadsbesluit, waar- tij de aftredende leden van het Bur. gerlijk Armbestuur J. Nieuweuhuize en D. Zoeter zijn herbenoemd, nu in de laatste vergadering van den Raad, op voorstel van den heer Meulenberg, besloten werd, dat benoemingsbesluit in te trekken, omdat die benoeming iu strijd met het reglement te vroeg was geschied. Om diezelfde redenen wordt een zelfde verzoek aan Ged. Staten om vernietiging, buiten behandeling ge laten. Indien alzoo de beslissing van den Burgemeester tot toepassing van art, 70 der gemeentewet op het genomen raadsbesluit tot vernietiging van het benoemingsbesluit geen toepassing mocht erlangen, dan za! de gemeente raad weldra de benoeming van twee leden van gemeld armbestuur ter voor ziening in de vacatures op 1 Januari 1924 outstaande door de aftreding van gemelde heeren, hebben ter hand te nemen. Wilhelminadorp. Vrijdagavond hield de gemengde Zangvereen'ging „Zang- lust" alhier, haar jaarvergadering. Uit de rekening en verantwooiding bleek, dat er een nadeelig saldo was. Als voorz. (vacature) werd gekozen dhr. J. Lokerse, terwijl als 5e bestuurs lid werd aangewezen mej. D. West- strate. De aftredende heeren de Dreu en Molhoek werden herkozen en namen de benoeming aan. Wat betreft de uitvoering werd be sloten, wederom aan de Kerkvoogdij te verzoeken de kerk beschikbaar te willeu stellen, zoo mogelijk in de Kerst week. Ook werd besloteD, dat de leden ouder elkaar een gezellig avondje zullen houden met het oog op het nadeelig saldo zal de kas hieraan niets bijdragen. Bij de rondvraag kwam ook nog ter sprake aanschaffing van een instrument (viool). In Januari zal daarover nader worden beslist. Daarna sluiting. 's Gravenpolder. De verbouwing der openbare gemeenteschool in twee gedeelten is voltooid en is in gebruik genomen. Het nieuwe gedeelte, dat voor openbaar onderwijs is bestemd, is zeer netjes afgewerkt en maakt een gezelligen indruk. Bij het in gebruik nemen, werd den kinderen een verras sing bereid door het onderwijzend personeel in den vorm van een flinke tractatie op koekjes. Driewegen. De Raad vergaderde 2 November. Besloten werd tot opheffing van het vervolgonderwijs. De pensioensbijdragen voor de ge meente-ambtenaren zullen vanaf 1 Jan. 1924 6 pCt. bedragen. Een suppletoir kohier hondenbelas ting werd opgemaakt op f 2, Eene wijziging in de armenbegroo- ting over 1923 werd goedgekeurd, terwijl de gemeentebegrooting 1923 en 1924 werd gewijzigd. Tot armmeester, aftredend W. van Loo, werd benoemd J. G. Nieuwen- huize. Tot lid der Comm. van Toezicht op het Lager Onderwijs werd benoemd H. Goetheer. Besloten werd de Raadsvergaderingen voortaan te doen aanvangen en ein digen met gebed, tegen J. Timmerman en J. G. Nieuwenhuize. Adhaesie werd betuigd aan het adres Wijmbritseradeel, tot invoering van een Rjjksyloekverbod, tegen C. Rijk, J. Timmerman en J. G. Nieuwenhuize. Voor herstelling van den toren werd eene geldleening aangegaan ad f 650 egen eene annuïteitsrente van 5 pCt, Zutd-Beveland in Amerika. In het dagblad van Ionia (Michigan) lezen we, dat bij gelegenheid van een feest, gegeven ter eere van de leeraren aan de school te Iouia, o. a. optraden Miss Marion Galloway en P. T. Gal loway, die een Nederlandsch liedje zongen in Zuid-Bevelandsch costuum, dat voor hen was meegebracht door mevrouw Julius Vanderlugt-AUart, een Zuid-Bevelandsche van geboorte, die ook het liedje aan de kinders had geleerd. Het gezongene was het Bese- iandsche Volkslied, uitgegeven door de Goesche Courant. Wij hebben wel gedacht, dat dit „zou schallen langs de stroomen, bege leid door den zang der golven, die nimmer zwijgt." Dat het echter over den grooten zouten plas tot in het land der Yankees zou weerklinken, was meer dan we durfden hopen. Wemeldinge. Zondagnamiddag woei tengevolge van den hevigen wind het greote zeil van het ijzeren aakschip „Maria Anna", schipper De Ronde, van Terneuzen, ter hoogte van bet nieuwe «aarwater, aan flarden. De schipper kon nog met eigen kracht het kanaal bereiken, maar moest met de sleepboot „Terneuzen" de reis verder voortzetten. Scltore. Het volgend adres ia door den heer Verhaagen aan Ged. Statin verzonden Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, J. Verhaagen kantoorhouder bij den Postdienst te Schore, dat hij op 31 October 1923 als correspondent van de Goesche Courant de openbare Raadsveigadering te Schore heeft bijgewoond, teneinde van die ge houden vergadering een verslag voor bovengenoemde Courant te schrijven, dat na de opening der vergadering en het lezen der notulen van de vorige vergadering, de ingekomen stukken ter tafel werden gebracht, dat als eerst ingekomen stuk ter tafel kwam een verzoek van de ver eeniging het Groene Kruis Kruiningen- Scbore, welk ingekomen stuk bevatte een verzoek aan den gemeenteraad van Schore om den post op de begrooting der gemeente Schore voor het jaar 1924 ten behoeve van het Groene Krnis wel te willen brengen op hetzelfde bedrag als voor het jaar 1923 is toegestaan en dien post derhalve te rerhoogen met f 75, dat na het voorlezen van dat inge komen stuk de voorzitter van den Raad zeide: „om dat verzoek te behandelen schors ik de openbare vergadering en ga over in eene vergadering met ge sloten deuren", dat ondergeteekende zich toen de vrijheid veroorloofde den voorzitter te zeggen „Burgemeester mag ik u attent maken, dat iu een besloten vergadering niet beraadslaagd of besloten mag wor den over de begrooting der gemeente", dat de voorzitter van den raad hem toen toeriep „daar hebt gij niets mede te maken, maak dai je weg komt 1 dat zal ik wel verantwoorden I» dat ondergeteekende zich toen ver wijderde en gedurende 28 minuten in de donkere gang van het gemeente huis heeft gewacht tot de deuren der raadzaal weder geopend werden, dat onmiddellijk na heropening der vergadering de voorzitter mededeelde, dat B. en W. voorstelden den post voor het Groene Kruis met f 35,te verhoogen, dat blijkbaar tijdens de sluiting der openbare vergadering over den post subsidie voor het Groene Kruis be raadslaagd ia, hetgeen volgens Art. 44 sub c der gemeentewet verboden is, dat ondergeteekende van een der Raadsleden heeft vernomen, het jammer genoemd mag worden dat hetgeen door dokter Kolff van Oosterwijk te Krui- ningen, tijdens de besloten vergadering is gezegd, niet in de Courant komt daar de ingezetenen onzer gemeente dan eens hadden kunnen lezen hoeveel goeds het Groene Kruis den zieken in de gemeente Schore bewijst, dat volgens de meening van onder geteekende hoegenaamd geen gemeente belang geschaad zou zijn geweest indien de bespreking over den post subsidie voor het Groene Kruis in 't openbaar had plaats gehad doch in tegendeel, het algemeen belang zou ten zeerste gediend zijn geweest als de bespreking in 't openbaar ware geschied. Redenen waarom requestrant zich eerbiedig tot Uw HoogEd. College wendt met beleefd verzoek, zoo mogelijk, maat regelen te willen nemen dat in het vervolg de vergadering van den ge meenteraad van Schore openbaar blij ve als een post van de gemeente-begrooting behandeld wordt. 't Welk doende, Uw H.Ed. dw. dnr. VERHAAGEN. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. Voetbal. N. V. B. Zuid. Ie klasse. Middelburg IBreda 1 81. N. V. B. Zuid. Se kl. Vlissingen IITerneuzen 83. GoesBergen op Zoom 14. Competitie Z. V. B. District Walcheren en Z.-Beveland le klasse. VeereZeelandia II 42. Zeeland—T.O.V.I.D.O. 2—1. WalcherenS.B.O. 11. StavastGoes II 60. 2e klasse A. Middelburg IIIZeeland II 41. Goes IIIZeelandia III 4—4. Terneuzen IIVlissingen III 60. 2e klasse B. ZeeuwenD.E.T.O. 50. S.B.O. IIWalcheren III 7l. 3e klasse. T.O.V.I.D.O. II—S.B.O. IU 10—1. Zuid-Beveland IIZeeland III 4I, Medio IIViissingsche Boys 12. Vrouwen in kerkelijke kiescollege. Het prov. kerkbestuur der Ned. Herv. kerk in Zeeland heeft de vraag van het classicaal bestuur vau Goes of vrouwelijke lidmaten benoembaar zijn tot lid van het kiescollege be vestigend beantwoord. ïn Het subsidie voor de paardenfokkerij. In een te Vlissingen gehouden ge combineerde vergadering van het be stuur der afdeeling Zeeland van het stamboek voor het Nederlandsche trek paard en de provinciale regelingscom missie voor de paardenfokkerij in Zee land, is men algemeen tot de overtui ging gekomen, dat intrekking van het rijkssubsidie voor de paardenfokkerij voor dien tak van volksbestaan in de provincie Zeeland de nekslag zou zijn. Besloten werd een adres aan de Tweede Kamer te lichten. Met zuster organisaties iu andere provincies zal samenwerking in deze worden gezocht. Mond- en klauwzeer. De behandelingsmethode van dr. D. M. Hoogland tegen mond!- en klauwzeer. In een onzer laatste nrs. hebben wij een gedeelte van het verslag over genomen, dat de heer A. van Wijnen, te Gouda, in het weekblad De Produ cent had gegeven van de demonstratie der behandeling8-methode van dr. D. M. Hoogland, veearts te Breukelen. Thans heeft de heer dr. H. 't Hoen, te Utrecht, aan wien verzocht was, van den beginne af deze proefneming te willen controleeren, een zoo objec tief mogelijk gehouden rapport uitge bracht, en komt daarin tot de volgen de conclusie De groote verdienste van de metho de-Hoogland is gelegen in de moge lijkheid om een geheel veebeslag, zoo dra er mond- en klauwzeer in voor komt, in den kortst mogelijken tijd te laten doorzieken, zonder groot verlies aan melk en lichaamsgewicht eu met absolute uitschakeling van complicaties aan de klauwen. Tusschenklauw-pana- ritium en phlegmoneuse infiltratie der boven de klauwen gelegen deelen kan met zekerheid worden voorkomen en, mocht dit lijden zich al eens door verzuim van den kant der veehouders openbaren, dan is het met het genees middel van dr. Hoogland spoedig te achterhalen. Een en ander zal, volgens dr. 't Hoen, ontegenzeggelijk van bij zonder groot economisch belang zijn voor het veeteelt- en veehoudersbedrijf, indien de methode algemeen in toepas sing wordt gebracht. Ook verdient deze aangelegenheid z.i., uit een oogpunt van veehandel en export, de bijzondere aandacht van alle belanghebbenden. Witte Bioscoop. Deze circus-tragedie leert ons het noodlot der circus-artisten kennen, den circus-demon. Het oogenblik van aarzeling, van verwarring, bij het volbrengen van een moeilijken toer. Eenmaal Inkt het, een tweede, een derde maal, maar eindelijk.de circus demon. Deze grijpt in zijn klauwen de vrouw van een trapèze-artist. Zij valt in de manége neer en wordt dood weggedragen. De man is gebroken, raakt meer en meer aan den drank, wordt een landlooper. Ziek worJt hij in het hospitaal opgenomen, waar hij o, ironie van het noodlot naast zijn doodsvijand August Münz komt te liggen, welke clown als 't ware de personificatie van den circus-demon is. Münz sterft, maar de andere herstelt en komt juist bijtijds om zijn dochter te redden, die het gevaarlijke circus- beroep van haar moeder had gekozen. Wanneer men nu nog weet, dat men vdór de pauze de groote film- komieken Charley Chaplin eu Mounky Banks te. genieten krijgt, dan vermoeden we dat dit programma door niemand za) worden overgeslagen. Adventisten. Zondagmiddag 3 uur behandelde de heer Wortinan uit Middelburg in het Senuttershof alhier voor een aandachtig gehoor, bestaande uit ongeveer 60 per sonen, het onderwerp „de Naderende Wereldoorlog". Allereerst hetoogde spreker, dat het niet zijn doel was eigen meening naar voren te brengen, maar zijn gegevens te putten enkel en alleen uit de Hei lige Schrift. Voor de betrouwbaarheid daarvan haalde hij eenige profetieën san, die hoewel reeds 19 eeuwen tevoren voor zegd, toch letterlijk in vervulling zijn gegaan. Op het onderwerp zelf terugkomende, toonde spreker aan, dat de geschiede nis van Turkije in het boek der Open baring reeds voorzegd is. Bedoeld rijk zou langzamerhand verdwijnen, terwijl tegelijkertijd daardoor een weg zou gebaand woidc-n voor de koningen, die van den opgang der zon zouden komen (Openb. 16 12). Ile^ is opmerkelijker dat juist Japan de rijzende zon als symbool heeft ge kozen. Zien wij dus aan den eenen kant de halve maan verdwijnen, hier tegenover bemerken wij, dat Japan zich in de laatste 50 jaar tot een mogend heid van den eersten rang heeft ont wikkeld Volgens het profe'ische woord zullen de volken zich opmaken en elkaar ontmoeten in de plaats Armageddon, dat in de nabijheid van Jeruzalem is gelegen (Openb. 16 16. In den len brief aan de Thessaloni- cenzeu (5 3) zegt Paulus ons, dat wanneer de volken zullen zeggen vrede en zonder gevaar, een haastig verderf hun zal overkomen. Al de pogingen die de volken hebben aangewend om een duurzamen vrede ti stichten, hebben helaas geen doe) getroffen. Zoodra was niet het Vredes paleis gesticht (23 Aug. 1913) of daar brak een wereldbrand uit als het mensch- nog nooit gezien heeft. En ook heden, nu na deze groote wereldoorlog het stichten van den Vol kenbond onseen algemeenen wereldvrede moet brengen, zien wij nochtans al de volken zich met koortsachtige gejaagd heid voorbereiden op een nieuwen nog grooteren oorlog. Komende tot het punt „Wie za! overwinnaar zijn in de komenden wereld oorlog" haalde spreker onder andere den volgenden tekst aan De heidenen zullen zich opmaken en optrekken naar het dal van Josafat (een andere naam voor Armageddon) maar aldaar zal Ik zitten om te rechten al de heidenen van rondom. (Joël 3 12) Spreker con cludeerde hieruit, dat de naderende wereldoorlog samenvalt met de vol einding der wereld. (Buiten verantwoordelijkheid der RedactieDe opname van de in deze rnbriek voorkomende artikelen bewijst geenszinsdat de Redactie er mede In het nummer van 1 November '23 van Uw blad is opgenomen een inge zonden stuk van den heer B..,, alhier, waarin critiek wordt uitgeoefend op het Burgerlijk of Algemeen Armbestuur te dezer plaatse aangaande het verleenen van geideiijken onderstand of in anderen vorm aan arme ingezetenen, die zulks behoeven op het R.K. Armbestuur, dat volgens deu inzender onnoodig voor geloofsgenoten om ondersteuning bij het B. A. aanklopt, en ten slotte op het beleid van den gemeenteraad, die inplaats van het B. A. eens terdege er op te wijzen, dat het slechts beslist noodzakelijke gelden op zijn begrooting van uitgaaf kan brengen in zijn vergadering van 22 September 1.1. be sloot, aan dit College een subsidie toe te staan, waardoor in 't jaar 1924 wederom, onder meer andere, ook een noodlijdend R.K. gezin (bestaande uit een weduwe, wier man na jaren aan tuberculose geleden te hebben aan die ziekte eindelijk is bezweken en 4 of 5 kleine kinderen) kan worden bedeeld. Alvorens verder te gaan komt het mij gewenscht voor, hier even tusschen te lasschen het feit, dat bedoeld gezin het eenige R.K. gezin is dat door het B. A. wordt ondersteund en dit nog maar gedeeltelijk, want het R.K. A. doet 8/8 eD 'net B. A. '/a. Het B. A. is arm, te arm om uit eigen kasmid delen de behoeftigen, die volgens het

Goessche Courant | 1923 | | pagina 2