Hartenvrouw, HO jaargang buitenland. FEUILLETON. Binnenland. JPro vincie-N ie uw s. N\ 131. Dinsdag 6 November 1923. PrijH ABONNEMENT per kwartaal, in Goes f 2,-—, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESGHE Ultsruve NsïbiI. VeB?ootfi^i9 6«e»che Coornsp ADVERTENTIËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel mee? 24 cent. Drier?! plaaissug wordt /.weemaal berekend. Familieberichten 1 10 regels t 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeawens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf' Advertentiën worden aangenomen tot 12 anr voormiddag. De separatisten te When. Te Aken hebben de separatisten, welke aanzienlijke versterkingen uit den omtrek hadden on vangen, het stadhuis weer bezet. Het is voor ben echter een korte vreugde geweest. De Belgische hooge commissaris heeft d.1. ingegrepen en de separatisten doen verdwijnen. Naar de N, R Crt. vermeldt ge schiedde dit aldus Omstreeks balfdric ging het als een juichkreet door de stad „De separa tieten gaan wfg". Dat was inderdaad het geval. Op dat uur had een sterk commando Belgische gendarmerie zich naar het stadhuis begeven en de sepa ratisten gesommeerd zich op de markt op te stellen. Onder Belgische bewa king marchee-den He separatisten nu naar het. regeerïgjgsgebouw daar wer den de zich nog in het gebouw be vindende separatisten afgehaald en bij de zich op straat bevindende gevoegd; en thans gingen allen gezamenlijk, onder bewaking van de Belgische gen darmes naar het station, gevolgd door een ontelbare menigte die herhaaldelijk in „hoerah^-geroep uitbrak. Uit de achterste rijen van de separatisten werd voortdurend inet revolvers op de achtera inkomende menigte gescho ten Daarbij zijn verscheiden menschen gekwetst. Opeens gelukte het aan een troep vastberaden mannen, vier sepa- rati-ten uit de laatste rij van den stoet weg te dringen en te omsingelen. De menigte lynchte deze Heden op wreede ivQZ'i. Twee van hen werden op de pl^k afgemaakt, de beide anderen wer- <1 ti waar gewond. Ten slotte vluchtte de troep separatis'en het station binnen, waar zij ca. 1500 man in getal zich aan de vervo'ging onttrok. In de stad heersehte een feeststemming. De EfigoUche consul werd door de m-Mi.schen op ds schouders gob-cschon, et: het- stadhuis binnengedragen. Tal van Engelsche officieren werden geest driftig toegejuicht. Het stadhuis eu het lege ringsgehouw zijn geheel in handen van di» Duitsche autoriteiten. Duitsche politie bewaakt de beide gebouwen. In het regeeringsgebouw vond men ».ls erfenis van de separatisten een hoop vuil vrouwenondergoed en ontelbare pakken Akensch noodgeld. Iu het stad huis hebben de separatisten als Vandalen huisgehouden in de ver trek len van den burgemeester, die antiek gemeubileerd waren eu waar oude schilderijen hingen. Iu de groote Keiz°rzaal hebben de separatisten de wereldvermaarde muurschilderingen van Alfred Rethel, met tafereelen uit het leven van Karei den Groote met ge weer- en revolverschoten geschonden. Een tafereel He kroning van Karei de G'oote vertoont 21 groote schietputten, van een handbreed iu diameter. Men heeft de buitenlaHdsche ver tegenwoordigers te Aken uitgenoodigd om naar He verwoesting, door de se paratisten aangericht, te komen kijken. In sommige Belgische en Fransche kringen wordt den Belgiechen hoogen commissaris zijn optreden zeer kwalijk 29 door HBLLMUTH MIELKE. Uit het Duitsch vertaald. (Nadruk verboden.) Het leelijke gezicht van Jules met de spleetoogjes en den stompen neus, dook achter de mand op. Zonder twijfel had hij iu Alsen den vreemdeling herkend, die hem 's morgen de ongekende weelde van een ontbijt had bezorgd. „Ab, kijk eens aan, Jules!" riep Alsen zeer verrast, dat is dus je avond- beroep. Hoe gaat het toch met je vader De jongen is namelijk de zoos van den zieken klerk, over wien wij al spraken," merkte hij ter opheldering tot. Frémoire op. Deze nam den knaap met een snellen blik van top tot teen op. In een on deelbaar oogenblik had hij zich een oordeel over Jules gevormd. „Ja, je arme vader!" zei hij lang zaam en tot Alsens groote verrassing legde de detective een gevoelvol mede lijden in zijn woorden, tetwijl zijn genomen. Gemeld wordt aai zijn tus- schenkoiiiot geschiedde op verzoek vau de consuls van Engeland en Neder land, die voor huu landgenooten gevaar duchtten. Vermoedelijk zal het thans met het separatisme spoedig gedaan zijn. Baldwin en protectie. De EugeRche pjemier Baldwin, heeft te Manchester eeu opzienbarende rede voering gehouden, waarin hij een pro- g am voor de toekomst ontvouwae. Hij stelt zich voor belasting te heffen van den invoer van gemaakte goederen waarbij in het bijzonder beoogd worden die invoeren welke het grootste aaudeel hebben aan de werkloosheid iu Engeland; krachtige vooikeur te verleeneu aan de Engelsche dominions; geen belasting te heffen van vleescti en tarweeen onderzoek iu te stellen naar de beste manier om deu Engel- scheu land- en akkerbouw te hand haven eeu onderzoek in te stellen ten doel hebbende de bestaande systemen van verzekering tegen den ouden dag, ziekte eu werkloosheid samen te voegen eu te verbeterende huipbronueu van het Rijk tot grootere ontwikkeling te brengen. De liberaleu en de arbeiderspartij wijzen op de bestaande werkloosheid in protectionistische lauden eu leggen er nadruk op dat het aaudeel vau Eugeland iu den weceldhandel ten minste even groot is als in 1913. Zij schrijven de tegenwoordige toestanden ia Engeland minder aan het fiscale systeem toe dan wel aan den toestand van Europa waarvoor de laatste re geeringen niets hebben gedaan om ze te verbeteren. De Manchester Guardian zegt naar aanleiding van de aankon diging van Baldwin dat invoerrechten zullen worden geheven speciaal ten bate vau de industrieën, waarin de werkloosheid hét grootst is, dat men hierbij over het hoo:d ziel dat juist in tic takken van btdi'ijf die het meest ^afhankelijk zijn van dtn han del met het buitenland, de werk loosheid het grootst is. De regeerinjscrisis in Duifschiand De soc.-democraten ziju tenslotte toch nog uit het Duitsche kabiuet getreden, daar rijkskanselier Stresemann hun eischeü, o. a. betreffende een in grijpen in Beieren, niet wilde iuwil- ligen. Siresemaun is nu van plan de open plaatsen aan te vullen met neutrale personen, dus een soort van zakenkabinet te vormen, dat in wezen een burgerlijke regeeriog zal zijn. Vermoedelijk zal dit kabinet echter iu den Rijksdag geen meerderheid vinden, De a s. conferentie over het herstel. President Coolidge is ran oordeel dat de eischen van Poincaté de con ferentie ter bepaling ran Duitschland'a betaliugsvermogeo, waaraan ook Amerika zou deelnemen, nutteloos makeD. Ook Engeland is tegen deze eischen. België tracht een oplossing te vinden en tusschen de verschillende hoofd steden wordt druk geconfereerd. handen in de mand rondwoelden en hij toch zijn oogen niet var. Jules af wendde. „Wat kost dit doosje, vrindje f Vijf centimes? Duur, erg duur. Voor een buurman kon je wel wat kooper wezen. Ik heb al heel wat goeds voor je vader gedaan. Gaat het van. daag wat beter met hem Jules staarde den detective zonder te begrijpen aan. Hij begreep er geen woord van, wat deze allemaal had. „Ik wil hopen, dat het beter met hem gaat," ging Frémoire op denzelf den, gevoelvollen toon voort, die klonk, alsof er een diaken in hem schuilde, „maar heuech, hij moei wat geduld hebben. Kijk, vriend, dezen heer hier, die een rijk man is, heb ik heel veel van de ziekte van je armen vader ver teld. Wij willen hem Zondagmorgen een bezoek brengen en hem een kleine ondersteuning laten toekomen. Hier heb je twintig centimes m'n jongen." »Hier" Alsen gaf hem lachend een fraucstuk „het zal een kleine troost voor je wezen, want Maandag kun je wel op een flink pak rekenen. Mijnheer Pichet is erg boos op je." „Wel, wel, boos op mijn braven Jules, die voor zijn vader lucifers verkoop Staatsgreep in Griekenland? In Iiaiië loopt het gerucht dat de revolutionairen den Griekschen koning gevangen genomen hebben. De Duitsche Kroonprins. De Burgemeestet van Wieriugeu deelt mede dat in strijd met de li-o pende geruchten, de gewezen Duit- he kroonprins er nie.' aan denkt, onder de huidige omsiandighedeu naar Duitschland terug ie kieren. Wel zou hij den wensch te kenns n hebben ge geven, het eiland Wieriugeu ie verla ten en zich elders te vestigen. Hij zou zich in den omtrek Van Harderwijk willen vestigen, waar hij een kleine buitenplaats wil koopeu. De kabinetscrisis. De Koningin hee.fjr gisteren ten paleize in Deu Haag, ter conferentie ontvangen de heereu W. H, Nolens, mr. V. H. Rutgers en mr. J. Schok king, voorzitters onderscheidenlijk van de roomsch-katholieke^de antirev. en de christ.-hist. fractie in de Tweede Kamer. Mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten. f Te Leeuwarden is in den ouderdom van 84- jaar overleden mr. Binneit Philip baron van Hariuxma thoe Sloo ten, oud-commissaris der Koningin in Friesland, welk ambt hij van 2 Sep tember 1878 tot 10 Juni 1909 heeft bekleed. De heer Van Harinxma was staats raad iu buitengewouen dienst, comman deur in de orde van den Nederiand- schen Leeuw eu groot-officier in de orde van Oranje-Nassau. De postcheque- en girodienst. Van officieele zijde wjrdt medegedeeld dat de moeilijkheden van den post cheque- en girodienst te wijten zijn aan de volgende hoofdoorzaken le. Gebrek aan voldoende voorbe reiding bij den overgang. 2e. Onvoorziene gebeurtenissen. 3e. Tusschentijuscbe verandeiing der voorschriften. 4e. Het overhaaste opmaken der saldo's van de rekeninghouders op den ditum der centralisatie (24 Augusius) door de 370 postkantoren. Aan het feit dat advies werd gevraagd aan een derde (de M.A.B.O.) welke buiten het girobedrijf staat, ligt de kiem der moeilijkheden. Het advies was erop gebaseerd, dat de boekhoud machines moesten worden bediend door geschooid personeel, ten volle berekend voor zijn taak, dat werk zou leveren zonder fouten. In dat licht bezien was het advies voor zoover dat op dit oogenblik beoordeeld kan worden inderdaad mooi. Het personeel echter was in onvol doend aautal geschoold. De vooroe ening was ook onvoldoende. Het uitloven van premies voor ponswerk had tot gevolg, dat men wel vlug, maar geen goed werk kreeg. Het aantal fouten, dat ia elk der onder- j deeleu gemaak' weid, en her, aantal fouten, dat aan de, controle ontsnap!o, j waren legio. Er ontstond een toestand j van grenzenlooze wanorde. Gemeend wordt dat van de ver- schillende nadeeleu, die tegen den gecentraliseerden dienst worden aange voerd, tenslotte alleen de vertraging inherent is aan het gecentraliseerde systeem, en hieruit volgt dus als van zelf, dat indien de centralisatie u>l- ein leüjk goed geregeld zal zijn, van de genoeu.de bezwaren slechts de betrekkelijk geringe vertraging overblijft, die geen vo'doende aanleiding kan geven om tot decentralisatie terug te keeren. Het eindrapport van den adviseur van de Nederiandsche Bank zal nog wel gelegenheid geven de argumenten voor en t»gen nader te besch uwen. Kapalle. Het kerkelijk TJ»d. Herv. zangkoor kwam Vrijdagavond onder vooi zit terschap van den heer Jan van Willigen Jbz iu jaarvergadering bijeen. Het koor telt 51 werkende leden. De heeren A. Ganseman en Lucas Hoog- strate werden als bestuursleden gekozen. De af (redende J. v. Willigen en M. Sinke werden herkozen. Als secretaris werd gekozen de heer A. Ganseman. Besloten werd om in dezen winter een openbare vergadering te houden. Dat er hier groote appelen kun nen groeien bleek wel bij da laatst gehouden veiling.Een appei //Bismarck" gegroeid in deu boomgaard vau den heer J. van Wingen, werd geveild die 0.7 K.G. woog en de som van f 0,96 opbracht. Voor de leden van het K. L. S. korps motordienst zal in de Witte Bioscoop a.s. Donderdagavond een gezellige avond georganiseerd worden. Vertoond wordt o.a. de film van het défilé op het Loo op 28 Sept. 1.1. en der groote Leger- en Vlootfilm. vroeg Frémoire, en in den toon waarop hij sprak klonk thans opeens een wer kelijke belangstelling. „Wat heb je dan nu weer gedaan, m'n jongen De stompzinnige knaap was rood geworden. Hij zag den eeö, dan weer den ander aan. De heeren schenen het goed met hem te meenen. „Ik heb dien dommen brief heele- maal vergeten. O, mijnheer/' zei hij zich tot Alsen wendende, //ik kan hem immers ook morgen nog wel bezorgen." //Mijnheer Pichet heeft Jules bij mijn komst een brief te bezorgen gegeven," verduidelijkte Alsen voor den detec tive, //en de kleine Jules heeft dat heele briefje vergeten. Inplaats van den brief te bezorgen, heeft hij, naar het schijnt, weer ergens rondgezworven." „Een brief?" riep Frémoire met gemaakte opwinding. //Den heelen dag heb ik op eeu brief van mijnheer Pichet gewacht. Jou deugniet, jou bengel! Wat heb je met den brief gedaan Oogenblikkelijk geef je hem hier." De brief is met voor u beweerde Jules geheel en al onthutst. z/Laat eens zien Ik kan net^ niet gelooven. Mijnheer Pichet had mij toch zoo stellig beloofd, mij vandaag op die kwestie te antwoorden. Je wilt zeker uitvluchten zoeken, vrindje l" Vanwege het Nutsdepartement alhier heeft men getracht een cursus voor nuttige handwerken enz. te openen, doch deze kan door te geringe deelname niet plsats hebben. Kloetfnge. Door de wijkverpleegster, Mej.- Zr. P. Blok, is een gift van f 2,50 ontvangen uit 's Gravenpolder voor de wijkverpleging Kloetinge 's Graven polder en 's Heer Abtskerke. De collecte vanwege het Neder- landsche Rcode Kruis heeft in deze gemeente opgebracht f 32, Ovezand. Bij de Zaterdag gehouden stenimiug zijn als notabelen herkozen de aftredende leden de heeren D. Mulder en G. Boeij. De Raad vergaderde 2 November. Afwezig D. van den Dries met kennis geving. Aau de Vroedvrouwenschool te Heer len werd voor 1924 eene subsidie toe van f 10, Als lid der Commissie van Toezicht op het onderwijs werd herbenoemd de heer M. Rentmeester. Een suppletoir kohier hondenbelas ting we d vastgesteld lot een bedrag van f 4,50 voor dr'e aangeslagene!). In verband met eene opmerking van Ged. Staten werd d* begrooting van i 1924 gewijzigd en het- bedrag voor onvoorziene uitgav- n bepaald op f 814,55 I Met- algemeene stemmen werd be— slo'eti te profesteeren tegen de kosten vcelke den gcmeenten zijn opgelegd in verband met dn Middelbaar. Onderwijs- wet. H^ïisweert. Bij de belastingen zijn j met 1 Nov o.a benoemd tot c. mmies i te water 2e klasse te Hansweert aan i boord „Albatros" A. Walback en A, Tompot. De Nederlandsche zeesieepboo „Fries'and" met 2 lichters op sleeptouw van Engeland naar Antwerpen is Zaterdag bij Baih aan den grond ge varen en blijven z tt n. De lichters zijn met de sleepboot //Charles" van de firma Letzer te Antwerpen naar de bestemming gebracht, terwijl He sleep boot „Friesland" Zondagmorgen met hoogwater is vlot gekomen en naar zee ertrokken. Het met metselsteen geladen zeilschip „Cornelia", schipper Bedet werd Zaterdag op de Wesfcerschelde door een stormbui overvallen, waardoor de giek brak en liet schip hulpeloos op de rivier ronddreef. De van Ant werpen komende sleepboot //Sealdis" heeft- 'l schip opgepikt en behoudea hier binnen gebracht. De goederenboot „Telgiaaf 5" van de reederij H. Braakman Co. te Rotterdam verloor nabij Lillo zijn schroef, waardoor de boot niet verder kon stoomen en teu anker moest gaan. Een ter hulp geroepen sleepboot heeft de Telegraaf 5 naar Antwerpen gesleept. De Nederlandsche sleepboot //Maria" kapitein Smits is nabij Borssele op een zandplaat omhoog gevaren en Zondagavond met hoog water vlot hier binnen Jules had zijn mand op tafel gezet en stak zijn hand inz ijn kapolten zak. „Daar", zei hij grijnzend, terwijl hij een brief te voorschijn haalde, //als de brief voor een vrouw is, hoe kan hij dan voor u wezen Met een snellen greep had Frémoire hem den brief uit de hand gerukt. Na een blik op het adres te hebben geworpen, stak hij hem bij zich. „Neen, de brief is niet voor mij bestemd", zei hij ru9tig, //maar ik kom morgen bij die dame en zal hem haar zelf overhandigen. Dat is veiliger. Heb maar geen zorg Jules, ik zal mijnheer Pichet wel inlichten." Jules bleef verbluft en wat besluite loos staan. „Kan ik daarop vertrouwen?" vroeg hij trouwhartig. „ie kunt er gerust op vertrouwen, jongen, de brief is in goede handen. Wat ken je ons dan niet Heeft deze mijnheer hier vanmorgen nog niet samen met mijnheer Pichet ontbeten Ik doe er mijnheer Pichet natuurlijk een groot plezier mee, als ik dien brief van je overneem. Nou, wel te rusten Denk er om, dat we morgen je vader komen bezoeken en zorg dat je zelf ook thuis bent. Je moet ons morgen nog wat helpen." WolferlStlijk. Onder groote be langstelling van de ingezetenen dezer gemeente, vierde de gemeenteveldwach ter D, Suurland op 1 Nov. jl. zijn 25-jarig ambtsjubileum in deze ge meente. De wijk en de woning van den jubilaris waren feesielijk versierd eu des avonds met een ruim 100 tal lampions verlicht. Des voormiddags half elf werd de jubilaris met zijn gezin in de raadzaal ontvangen, waar de gemeenteraad met den burgemeester aanwezig was Onder hartelijke woorden werd den jubilaris bij monde van den burgemeester namens den gemeenteraad een mahoniehouten tafel met dito penanttafeltje aangebo den. Namens het secretariepersoneel bood de gemeentesecretaris, J. Goet- heer, hem een étui met 12 zilveren lepeltjes aan. Des namiddags half 2 bood dhr. J. Koert iu de feestelijk versierde zaal Daarbij boog Frémoire zich wat dichter naar Alsen en fluisterde hem toe„Geef u den jongen nog een francstuk." Alsen voldeed aan die raadgeving. „Hier Jules dus tot morgen." Jules stopte het geldstuk in zijn zak. Hij scheen nu heel tevreden te wezen, dat de zaak zich op deze manier had opgelost en ging met zijn mand met lucifers naar een ander tafeltje. „Maar in 's hemelsnaam, u hebt den jongen een brief afgenomen, die niet voor u bestemd is 1" riep Alsen uit. In plaats van antwoord te geven, haalde Frémoire den blief weer te voorschijn en toonde het adres. Het was vluchtig met potlood neergeschreven en was gericht aan mevrouw Richod Die eigenaardige glimlach, die zijn gezicht zoo'n komische uitdrukking gaf, speelde daarbij om Frémoire's lippen. Direct daarna verborg hij het schrijven weer in zijn jaszak. „Wat een wonderlijk toeval, dezen avond kunt u als buitengewoon ge lukkig beschouwenzei hij, //Maar laten we nu gaan." (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1