School en Kerk. Rechtszaken. Landbouw, Veeteelten Visscherij. Pro vinoie= ieuw s. van een of meer leden van het kabinet in de Tweede Kamer gevorderd wordt, voorloopig te schorsen. Tengevolge van deze mededeeling gaat de openbare vergadering van de Tweede Kaner van heden 31 October niet door, en zal tot nader bericht geen openbare vergadering van de Kamer worden uitgeschreven. Ken dergelijk schrijven is ook tot den voorz. der Eerste Kamer gericht. De Koningin heeft Dinsdag ten paleize „Het Loo' ontvangen s den heer Van Leeuwen, vice-president van den Raad van State zoomede de heeren Dresselhuys en Rutgers respect, voor zitter van de fractie van den Vrijheids bond en van de anti-revolnt. fractie in de 2e Kamer. Naar Het Volk meldt, is de heer Troelstra tegen hedenavond op Het Loo" ontboden. De a/tredende ministers weer kamerlid Men meldt aan de „Msb." dat voor de aftredende ministers Ruys, Aalberse en Colijn, indien ze van het nieuwe ministerie geen deel uitmaken, door zittende partijgenooteu een Kamerzetel zal worden ingeruimd. Voor den heer Ruys zal plaats maken de heer P. Rutteu, voor den heer Aalberse dhr. mr. Kolkman, die al eerder heeft willen aftrede», en voor den heer Colijn, de heer H. Leenstra. Wie er blij zijn. De -{—-correspondent van het „Hbld." wijst op den geest, waarmee voormannen vau R. K. vakvereenigingen het bericht van den val van het kabinet hebben ontvangen. Toen Vrijdagnamiddag een hunner, een bekend man in de Haagscbe gemeentepolitiek, het bericht ontving, kon hij zijn blijdschap er over moeilijk onderdrukken. „Goddank, nu zijn wij teuminste van al die bezuinigingsmaat regelen af. Laat een ander die nu maar eeus opknappen, dan staan wij er ten minste vrijer en gemakkelijker tegen- ovei". Deze uiting wijst er op, zoo schrijft de correspondent, welk een gevoel van opluchting de gang van zaken in die kringen heeft gewekt. Merkwaardig is, dat ook de ambtenaren zich opgelucht toonen. „Nu komt er van de bezuiniging op de salarissen niets", zoo hooren we telkens zeggen. Er zijn zelfs kantoren, waar de ambte naren elkaar eens lekker getracteerd hebben op „den goeden afloop GEEN OVERDRIJVING. De N. Z. Ct. meent dat wij in ons stukje, „Het blazoen besmet", over dreven hebben. Nu wordt van Roomsche zijde, die zeer goed ingelicht blijkt te zijn, aan de N. R. Ct. gemeld, dat de mede- deeling van den heer Ruys aan de r.k. pers was„de uiting van een regelmatigen druk, waaronder èn katho lieke pers èn katholieke Kamerfractie ai lang geleefd hebben en die de laat ste jaren de handhaving van het ministerie-Ruys, de doorvoering van zijn program en het voortbestaan van de coalitie ten doel had. Zoo was het nu met de inlichtingen over de Vlootwet, zoo was het vroeger met wat de minister meedeelde omtrent den wensch tot opheffing van het processieverbod en de kwestie van het gezantschap bij het Vaticaan. Dat laatste kwam in orde, zoo luidde het met andere woorden, als de katholieke pers er nou maar niet over schreef, waaruit de conclusie getrokken zou kunnen worden, dat het gezantschap een speciaal katholiek belang gold. Al dat geschrijf zou maar gevoeligheden opwekken en de zaak moest er doorko men en zou er ook doorkomen, wanneer het gezantschap uitsluitend verdedigd werd uit een oogpunt van landsbelang. En wat het processie-verbod betreft ook maar niet verder over schrijven.... Terwille van het voortbestaan der coalitie moesten de katholieken een offer brengen. Het katholieke volk heeft het nopit begrepen, waarom fractie en pers zich zoo tam bij die zaak hebben neergelegd." Wij blijven bij onze meening. Der gelijke pressie van een premier achten wij onbehoorlijk. En wij staan daarin blijkbaar niet alleen. Er zijn gelukkig ook Roomscheu, die hel inzien. Vervolgonderwijs. In de jongste verg. van het dag. bestuur der Z. L. M. was een schrij ven van den Kring Hulst inzake het vervolgonderwijs oorzaak van uitvoerige wisseling van gedachten over dit on derwijs. Allen waren het er over eens, dat het een schakel van beteekenis is i uBsclien de lagere school en bet prak tische leven. Wenschelijk werd het geoordeeld voor de gemeenten een lijn aan te ge ven op welke wijze dit onderwijs met de minste kosten gegeven kan worden. Besloten (werd dienaangaande samenwer king te zoeken met het district Zee land der Mij. tot Nut van het Alge meen, die voor deze zaak eeo provin ciale commissie heeft aangewezen, wier taak het is de gemeentebesturen door middel van eene circulaire aanwijzin gen te geven. Gere/. Gemeenten. Bedankt voor het beroep te Krab- bendijke ds. G. H. Kersten te Ierseke, Kantongerecht Middelburg. De kantonrechter te Middelburg ver oordeelde J. v. F. te Kapelle wegens overtreding der motor- en rijwielwet tot f 3 boete subs. 3 dagen hecht. Kantongerecht Goes. Door den kantonrechter te Goes ziju veroordeeld wegens In het veld poging doen om wild te bemachtigenJ. v. d. P. te Kioe- tinge tot 2 m. f 2 s. 2 m. 2 d h. Jagen zonder akte en vergunning W. D. te Borssele tot 2 m. f 2 s. 2 m 2 d. h. en uitlevering geweer of f 2 s. 2 d. h. Overtreding leerplichtwetA. de J. te Ovezande tot f 0,50 s. 1 d. h S. V. te Kallendijke, L. v. G. te Kort- gene, J. B. te 's Heer Arendskerke, D. K. te 's Gravenpolder, allen fis. I. d. b. StrooperijU. I. v. B., A. d. P. te Schore, G. J. d S te Wissenkcrke, allen f 5 s. 1 w. tuchtschool. Zonder verg. loopen op weiland P. M. te Goes lot f 5 s. 5 d. h. Idem over bezaaid land C. P. S. te Ovezande tot f 5 s 5 d. h. Winkel te laat openhouden M. K. te Kloetinge tot f 15 s. 10 d, h. Overtreding arbeidswetF. D. te Borssele tot f 3 s. 3 d. h.A. J. v. L. te Kapelle tot 6 m. f 10 i. 6 m. 10 d. h Brood vervoeren op openbaren weg op niet deugdelijke wijze beveiligd voor stofJ. V. te Goes tot f 2 s. 2 d. h Visschen in het kanaal door Zuid- Beveland A. v. M., zonder bekende woonplaats, tot f 5 s. 5 d. h. Schelde bevisschen zonder consent C. S. Jz. te Yerseke tot f2 s. 2 d. h. Dronkenschap: J,L. te Wemeldinge en F. v. L te Rotterdam tot f 5 s. 5 d.b, 'sAvonds fielsen zonder lichtP. A. F. V. te Hansweert tot f 3 s. 3 d. h. Afleveren van waren die ondeugde lijk van samenstelling zijn A. R. te Ovezande tot f 50 s. 50 d. h.IJ. A. te Kapelle, J. K. te Nisse tot f 200 s. 5 m. h. W. P. te Driewegen tot f 250 s. 5 m. h. Arrondissements Rechtbank te Middelburg. Brusselsche Bank. De rechtbank te Middelburg heeft rechtsingang met last tot instructie verleend tegen den 50-jarigen accoutant W. H. B. Br. uit Noordwijk aan Zee, verdacht van poging tot oplichting van een inwoner van Walcheren voor ette lijke duizenden guldens. Kantongerecht Rotterdam- Be Siste Rotterdamsche premieleening De kantonrechter te Rotterdam, mr. G. W. F. Wentholt, heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen W. H. B., loterijondeinemer, die op 16 October heeft terecht gestaan wegens overtre ding van de loterijwet. Beklaagde is bij dit vonnis ontsla gen van alle rechtsvervolging. De ambtenaar O. M. ging in hooger beroep. Prijsregeling van boerenboter in Zeeland. Op de Maandag te houden vergade ring der Z.L.M. zal o.m. besproken worden een rapport van den Rijkszui- velconsulent voor Zeeland, den heer O. Zwagerman, over de productie, afzet en prijsregeling van boerenboter in Zeeland. Om tot een vaste noteering en eenigs- zins geregelde toestanden in den boter- handel te komen, lijkt den heer Zwa german het volgende noodzakelijk Het Hoofdbestuur der Z.L.M. be noemt eene Commissie voor eiken Kring, die eene bespreking houdt met de voor naamste winkeliers in boerenboter uit den Kring. Op deze conferentie wordt het plan om te komen tot ééne officieele notee ring voor boerenboter, n.l. die van de Middelburgache markt, medegedeeld. Veorts wordt de vraag besproken, hoe zal worden zorg gedragen, datdeMid- delburgsche noteering overal tijdig en betrouwbaar bekend wordt. Het komt den heer Zwagerman voir dat de Middelburgsche noteeriDg voor boter aan particulieren verkocht, z.g n. particuliere prijs, grondslag moet wezen. De noteering van eiken Donderdag geldt voor de geheele Provincie ge durende de week van Maandag tot Zaterdag die daarop volgt. Van voor gaande beginselen moet men in geen geval afwijken. Op de conferentie komen vervolgens de volgende punten ter sprake 1. Het kwaliteitsverschil. 2. De winstmarge voor winkelier en handelaar. Uitgangspunt is de „particuliere [rijs" van de markt te Middelburg. Die prijs mag dus aau de consumenten in rekening wordeu gebracht. Wederverkoopers moeten eene zekere winstmarge hebben. Dhr. Zwagerman stelt voor daarvoor lOpCt. van den prijs te bepalen. Een vast bedrag per pond is bij lage boterprijzen te drukkend. Noteert dus Middelburgparticu liere prijs f 1,per prnd, zoo zou de toestand als volgt worden. Bij levering van den boer aan den consument overal f 1,per pond. Winkeliers en wederverkoopers be rekenen den consument ook f 1, per pond. Bij levering van den boer aan weder verkooper of wiukelier f 1,10 pCt. is f 0,90 per pond. Voor Zuid-Beveland bedraagt de boeieubolerproductie per jaar 334000 K.G, Wissenkcrke. In de Vrijdagavond j.l. gehouden vergadering der afd. volksonderwijs is de organisatie van een cursus voor vervolgonderw. tot stand ge komen. De lessen worden g-geven gedurente 15 winterweken 10 uur per week voor jongens en meisjes. Het leergeld bedraagt minstens 10 ct. per week. De gemeeüteraad staat het ge bruik van een lokaal en aanwezige leermiddelen toe, de afdeeling stelde f 50 beschikbaar als steun aan dezen cursus en dien te Geersdijk, terwijl de Nutscommissie f 0,50 per lesuur bijdraagt Krabbendykc. Dr, Kooiman uit Middelburg,docent voor den studiekring van het uutsdepartement „Krahben- dijke" zal behandelen „De letterkundige beweging na 1880 en de hedendaagsche literatuur." Kloetinge. Dia-dagmiddsgomstreeks l'/a uur blom zekere jongen J. B. op een boerenwagtn met het gevolg dat hij er afviel en met zijn been tus- schen het achterwiel terecht kwam. Met wat kneuzingen aan bet been kwam hij er gelukkig vrij goed af. Wllhelminadorp. Naar men uit goede bron verntemt, bestaan er planaen om het hulppostkantoor alhier op te heffen. Borssele. lil de Maaudag alhier gehouden gemeenteraadszitting werd besloten, op vooislel van B. eu W. om dit jaar wederom vervolgonderwijs te doen geven. Dat zich 23 leerlingen voor een cursus voor dit onderwijs hadden aangemeld vond de Raad een verblijdend verschijnsel en alle leden toonden zich overtuigd van het nut van zulk onderwijs en stemden voor het voorstel van hel Dagelijksch Bestuur. Om de gemeentekas, wier toestand nu niet zoo rooskleurig bleek, eenigszins te versterken besloot me» het havengeld te verdubbelen, ingaande 1 Januari 1924. Dit zal dan, zoo deelde de voorzitter mede, in geen geval nog hooger zijn, dan >n omliggende gemeen ten. De begrooting van inkomsten en uitgaven voor 1924 bleek aan te wijzen f 23439,90 in ontvang en uitgaaf. Heinkcnszand. Op de voordracht voor hoofd der 0.L. school alhier zijo geplaatst de heeren1, G. F. H. Luwema te Othene (Zaamslag)2, J. M. Cense te Dordrecht3, A. Blok te KloetiDge. Middelburg Hedenmorgen werd door den hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat te Middelburg aan besteed het uitvoeren van baggerwerk in en vóór de buitenhavens van bet kanaal door Zuid-Beveland te Hans- weert en Wemeldinge, gedurende bet jaar 1924. Laagste inschrijvers waren Gebr. van Hatlum, Zaltbommel, 9.8 ct. per Ms. uitgebaggerde specie. Ierseke. Zooals reeds gemeld, ierde 11. Zaterdag de visschersveraeni- ging Ierseke haar 25-jarig bestaan. De voorzitter opende de feestelijke vergadering met een welkom aan de 46 leden. De toestand der kas is volgens 't jaarverslag uitstekend. In de vacature van peuningmeester werd gekozen dhr. J. J. de Leeuw-Geluk. Na gehouden rondvraag wordt op verzoek van den voorzitter door den secretaris de feestrede gehouden. Na een felicitatie aan de jubileerende ver- eeniging spr, dbr. Sinke den wensch uit, dat het zilveren feest van nu moge verlengd worden tot een gouden feest. Uit de oude doos tot op heden pas seerden tal van feiten de revue, ernst en luim, afwisselend. Aan het einde va» zijn rede merkt de secretaris op, dat alle moeilijkheden, alle bezwaren, alle oneenigheden zijn overwinnen, altoos als waarlijk het algemeen belang was primo. Steeds moet gedacht wor den aan de wapenspreuk Luctor et Emergo. Na afloop dezer feestrede, onder 't genot van een stukje muziek, werd nu den feestdisch alle eer aangedaan. Inzonderheid het Zeeuwsche gerecht bij uitnemendheid ingelegde mosselen (olijfolie) door den heer De Leenw gratis verstrekt. Het was laat toen alles was afge- loopen en. de voorzitter, de heer E. J. C. Poelman, kon terecht opmerken, dat het een prachtig geslaagde feestverga- dering geweest was. (Pas Dinsdag ontvangen.) Voltallig vergaderde Maandag avond de Raad ter behandeling van de begrooting der gasfabriek en idem der gemeente. Bij de eerste doet dhr. Hu bregtse direct het voorstel om de salarissen der employe's der gasfabriek met 10 pet. te verminderen. Van Es en J. L. Bom (beiden weth.) bestrijden dhr. Hubregtse. Dhr. de Koeijer kan zich geheel vereenigen met dhr. Hu bregtse, deze wil over de geheele linie bezuinigen. In stemming gebracht wordt de post salarissen en werklooaen aangenomen met 9 vóór 2 tegen (de Koeijer eu Hubregtse). Dus op de sala rissen der gasfabriek komt geen be zuiniging. De geheele begrooting in ontvangst en uitgaaf tot een som van f 33465,51J wordt met 9 voor en 2 tegen aange nomen, (tegen Hubregtse en de Koeijer). De voorz. vraagt of iemand over de behandeling der begrooting nog alge- meene beschouwingen wensoht te geven. Dat blijkt niet het geval te zijn. Wél stelt dhr. Harlog voor de begrooting zooals die daar ligt, 'maar ongewijzigd aan te nemen, daar de salarissen toch nog niet gewijzigd mogen worden. Het voorstel Hartog, in stemming gebracht, wordt verworpen met 7 tegen 4 voor, (vóór J. Sinke, J, L. Bom, Hartog en va» Es, tegen G. Daane, M. Scheele, J. j. Sipsma, J. Hubregtse, Ph. Bom, P. de Koeijer en Mol.) Dhr. Hubregtse vraagt of het geen aanbeveling zou verdienen eerst in rondvraag te brengen, of het aanbe veling verdient de salarissen in 't al gemeen met 10 pet. te verminderen. In rondvraag gebracht wordt het voor stel verworpen met 9 tegen 2 stemmen voor, (vóór Hubregtse en de Koeijer.) Alsdan woidt begonnen met de be grooting. Bij den post jaarwedde van den ontvanger f 1575 stelt dhr. Hubregtse voor deze te verminderen met f 375, dus te brengen op f 1200. l)hr. Scheele bestrijdt dit voorstel en vraagtzou un iemand denken dat Ged. Staten een ambtenaar met zoo veel dienstjaren zonden korten Kan m.a w. de Raad goede gronden aan voeren tot dit besluit. Immers neen. De voorz. onderstreept deze argu menten. Dhr. Hubregtse wijst op zijn groudeu. De werkzaamheden van den gemeente ontvanger worden waargenomen door andere ambtenaren die al bun gewoon salaris hebben, de ontvanger steekt zijn salaris maar op. Hij acht ook dat de derde ambtenaar ter secretarie over bodig is, waarover een geheele dis cussie ontstaat, die tot eenige onaan genaamheden aanleiding geeft. Dit hoofdstuk wordt in stemming gebracht en aangenomen met 9 voor en 2 tegen (tegen Hubregtse en de Koeijer). Bij den post presentiegelden weder stem ming 9 voor en 2 tegen (dezelfde). Bij den post drukwerken vestigt dhr. Hubregtse de aandacht op het feit, dat de boekhandelaars te dezer plaatse deze bijbestelling tot denzelfden prijs leveren. Bij den post burgerwacht zegt dhr. Scheele, dat hij deze vereeniging onnut en overbodig acht en bovendien, er is weinig animo voor en als de subsidie onttrokken zou worden, gelooft hij dat de vereeniging spoedig weg zou zijn. De voorz. verdedigt den post; dit corps heeft zich verbonden de orde te handhaven al hangt men dit niet aan de groote klok. Het zou den voorz. dan ook spijten al- deze subsidie zou worden ingehouden. Dhr. Sipsma be twijfelt of van deze vereeniging ver wacht mag worden wat men er van verwacht, m. a. w. of ze geschikt zou zijn voor haar taak, welke meening de voorz. ten zeerBte bestrijdt. Hij had van dtn oud-leider beter verwacht. In stemming gebracht wordt deze post aangenomen 8 vóór 3 tegen (Sipsma, Hubregtse en Scheele). Bij den post t 10 inkomsten huur schoollokaal van de zangver. Excelsior merkt dhr, Sipsma op dat de burger wacht, schietvereenig ing en gymnastiek vereeDiging niets betalen en waarom deze ver. wel. De voorz. merkt op dat het alleen een vergoeding is voor vuur en licht, het ligt overigens aan den Raad om dit te veranderen. De post f 25 subsidie van de ver. vour Vreemdelingenverkeer wordt aan genomen met 8 vóór 3 tegen (De Koeyer, Sipsma en Mol). De geheele be grooting tot 'n bedrag van f 122.704,70 s wordt tenslotte aangenomen met 10 tege» 1, (tegen J. Hubiegtse). Ph. Bom vra8gt ook nog of het niet mogelijk is op de haven, op het A terrein dat de gemeente aan D. Bom in pacht heeft gegeven, een hokje te zetten van 4 bij 2, voor de schipper» om te schuilen bij slecht weer. De voorz. zegt overweging toe. De voorz. stelt voor een wijziging aan te breDgen in art 48 van het politiereglement, in dier voege, dat fietsen en motorrijwielen voortaau niet meer over de trottoir? mogen rijden, zulks tot genoegen van dhr. HubregUe die in de laatBte vergadering hiernaar vroeg. Na een lange discussie wordt i'it aangenomen met 2 tegen (n.l. De Koeyer en Bom). Schore. Bij het uitwijken voor een rijwiel reed de auto.G 24607 meteen hevige snelheid tegen de ballustraden van de Schorebrug aan, zoodat een deel van den motor werdt ingedrukt eu daardoor zij niet verder voortkon. Met de hulp van een uit Middelburg tele fonisch ontboden auto kon de reis vervolgd worden. Persoonlijke onge lukken haddeu niet plaats. Bij het vee vau de landbouwster wed. E. alhier, is ook een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. Dit is dus thans het tweede geval te dezer plaatse. (M. Crt.) Hansweert. De heer J. de Hoog, nit Terneuzen, is met ingang van 1 November a.s. aangesteld als particu lier klerk Ier inspectie der dir. belastin gen, invoerrechten en accijnzen alhier. Colijnsplaat. Maandag had de wage i- maker P., alhier, het ongeluk met de hand in aanraking te komen met de in werking zijnde schaafmachine. Een paar vingers werden door het werktuig zoodanig verwond, dat geneeskundige hnlp moest worden ingeroepen. Elltaud-Bath. De heer A. B. van Pul alhier, is met ingaDg van 1 Nov. 1923 benoemd tot ambtenaar bij de Tramwegen te Antwerpen. Met ingang van 1 Nov. 1923 is aan ien dienstplichtige der lichting 1919, Marinus Weststrate, door den Minisler van Oorlog voorgoed vrij stelling verleend van den dienstplicht wegens kostwinnerschap. Wolpbaartsdjjk. Door den minister van Arbeid is ten behoeve van woning bouw (premiebouw) aan deze gemeente f 600 toegekend voor 2 woningen aan P. Koeman. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag jl, Afwezig zonder kennisgeving het lid M. vau Strien. Op een verzoek van J. de Jager om ontheffing over een half jaar hondenbelasting werd afwij zend beschikt, eveneens op een ver zoek van M. van Weele om een per ceel tuingrond te mogen koopen, eigen dom der gemeente, grenzende aan zijn erf. Op voorstel van B. en W. werd eveneens afwijzend beschikt op een verzoek van J. van Ilekke om de vast gestelde gemeentelijke bouwpremie op grond dat hij thans niet in deze ge meente woonachtig is. Dhr. Noteboom zeide, dat hij nooit erg sympathiek heeft gestaan tegenover het verleenen van een gemeentelijke bouwpremie, doch nu zjj er is zou hij in dit geval er alles voor voelen om aan dhr. van Hekke de bouwpremie toe te kennen, omdat deze tot voor 2 jsar in deze gemeente woonachtig is geweest en door woningnood de gemeente nood gedwongen heeft verlaten. Nu hij er de kans toe krijgt zich weer in deze gemeente te vestige» grijpt hij deze aan omdat hij toch in zijn hart Wol- fertsdijker is gebleven, ook de laatst toegekende premie aan M. Ruster was dan zijns inziens niet geheel in de lijn van de verordening, omdat bedoelde Ruster nog slechts een half jaar in deze gemeente is en een vrouw van elders in brengt om zich een gezin te vormen. Dhr. Goetheer zeide dat men er voor moest waken, dat niet arbeiders van elders inkomen, aangelokt door de bouw premie. Dhr. Noteboom zou dit geen bezwaar vinden als zulke arbeiders inkwamen. Zij toonen door hun energie het zoover te hebben gebracht dat zij een nieuw huis kunnen bouwen. Zijns inziens heeft de gemeente meer aan hen dan aan andere inwoners die gedeeltelijk leven op kosten van de gemeenschap. Ook dhr. Lindenbergh is voor toe kenning der premie aan van Hekke, De voorz, zegt dat dan de geheele

Goessche Courant | 1923 | | pagina 2