PIANO'S en ORGELS. 127 HO Jan?gang "sEIapT Hartenvrouw, Zaterdag 27 October A9S3. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON hêllmuth mielke. ~BU1TÏÏNL/ ND. BIJZONDERE AANBIEDING HUUR-SVSTEEM Fa. A. 8. J. DEKKER, GOES-UTRECHT. Binnenland. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,- buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaoil. Vennootschap Ctoesek® Courant en Kleeuwens ADVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,4.' Bewijsnummers 5 cent. Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën wordeD aangenomen tot 12 nor voormiddag. NADRUK VERBODEN. vHeilige nacht, gij zijt niet gescha pen om te worden verslapen», zingt een Engelsch dichter, doelende op de voor velen ongeweten pracht van stilte en duisternis. Hoe weinigen kennen het genot van de nachtelijke natuur, die overgang van den zwaarbeladen avond naar den ougerepten morgenstond. De zeldzame gelegenheid, die een nachtelijke wande ling langs de zee of door de duinen biedt, om het wonder van den nacht, te bespieden, wie ze eens aangrijpt, komt altijd weer tot de s'otsom, dat hij het mooiste deel van zijn leven verslaapt. Maar niet alléén den nacht verslapen wij, ook den heerlijken morgen. Een enkele maal gedwongen vroeg op te staan, nemen wij ons voor dit tot le vensgewoonte te maken. Is het niet jammer, dit verkwikkendste deel van den dag ongebruikt te laten Eu de avond 1 De late avond, als 't eerst gezellig wordtals de vertrouwe lijkheid loskomt en de geestigheid ont waakt. De gesprekken op den avond, de feestelijkheid van het late maal, of eenvoudig maar het zwijgend tezamen- zitten, soezend bij een glas en een pijp tafaak. Terwijl alles stil en duister is geworden rondom de knusse woning, eenzaam te lezen in een boek, zich in studie te verdiepen, te schrijven een langen brie! Wat verzuimt hij veel, die vroeg naar bed gaat. Het leven is zoo kort en er valt zoo overstelpend veel te zien en te hoornn'; is het geen roekelooze verspilzucht, die ons het derde deel van het etmaal ver slapen doet Zoo de slaap eens een aanwendsel ware, dat wij konden af- leeren, welk een winst werd ons plot seling toegeworpen Wij zijn gewend den slaap te be schouwen als een schadepost van het leven. Een onvermijdelijke schadepost weliswaar, die wij voldoen met een ge melijken zucht, als belastinggeld. De slaap is geen positief goed, maar slechts 'n negatieve ontstentenis. Terwijl wij slapen, doen wij nieta, zijn wij ont trokken aan de wereld, verspelen wij onzen tijd. Wie slaapt, telt niet mee; wie slaapt, bestaat niet, Slapen is ge storven zijn het is, zooals ik het on langs hoorde uitdrukken, een voorschot op den dood. Derhalve: hoe kort-r men slaapt, hoe beter elk uur, aan den slaap ont trokken, is levenswinst. Is dit niet de algemeene beschou wing Maar niet alles, wat algemeen is, is juist. Wie den slaap aldus beoor deelt, doet deze leven gevende kracht onrecht. De slaap is iets positiefshij 25 DOOR Uit het Duitsch vertaald. (Nadruk verboden.) Jules, die evenals bij vorige gevech ten, ook nu weer kennis met de straat- steenen had gemaakt, brak los iu allerlei verwenschingen, waaruit Alsen slechts zoover kon wijs worden, dat zijn beide tegenstanders hem een gedeelte uit zijn mand moesten hebben weggekaapt. De mededeeliug, dat Jules iets had uitte staan met een aiand, verraste Alsen en op zijn verdere vragen vernam bij, dat Jnles als zooveel kinderen en half- volwassenen 's avonds nog in de cafe's met lucifers ging venten. „Wie is er dan thuis bij je zieken vader „Een vrouw, die mij het eten geeft tante Ursula." „Hoe lang is je vader nu al ziek f" „O, al heel lang al meer dan een jaar. Als hij eerst maar dood was Maar daar Jules toch wel een ver moeden had, dat deze uitroep van tamelijk veel gevoelloosheid getuigde, zonder verdere toelichtingen, voegde hij er verder aan toe „Hij heeft altijd is positiever soms dan het waken. In den slaap herstelt het. lichaam zichzelfi in den slaap zoekt de ziel zelfgenezing. Wat het waken vernielt, bouwt de slaap weer op. De slaap is eeu werkzaam arbeider; een vernuftig bouwheer een raadsman vol tact en verstand. Het heeft lang geduurd, voor men dezen weldoener, dezen beschermengel van het leven, op de juiste waarde leertje schatten. Men meende, dat slaap vergetelheid was en dat, wie sliep, zich dompelde in den stroom van het Niet. Van lieverlede heeft men begre pen, dat de edelste en gewichtigste krachten van lichaam en ziel nimmer zóó zorgvuldig en zóó onverdroten ar beiden als in den slaap. In den slaap bouwt de mensch zijn leven. Och, ieder weet dit toch eigenlijk wel, al is hij het niet altijd bewust. Wat zegt de man, die voor eeu moei lijk besluit wordt gesteld „Ik zal er me nog eens op beslapen". De nacht zal raad brengen Wat doet het school kind met een moeilijke les Het leest die des avonds vóór het naar bed gaan en legt het boek onder zijn hoofdkus sen, Eu des morgens zit de les helder en vast iu het hoofd. In de sprookjes zijn de werkzame krachten van den slaap belchaamd in de kabouters, die 's nachts den arbeid verrichten, stillekens en zonder mis- i baar, die overdag is blijven liggen. Talrijk zijn de geschiedenissen, waarin de droom uitkomst geeft. Jozef uit het Bijbelsch verhaal is het bekende voor- j beeld van den invloed, dien de gedach- 1 ten tijdens den slaap op het waakleveu j uitoefenen. En wat den louter lichame- i lijken welstand betreftzoolang eeu zieke nog slapen kan, blijft er kans op herstel. Want dt slaap is de wonder- 1 dokter, die over werkzame middelen 1 beschikt, die bij het waken ontbreken. Laat ons daarom den slaap in eere houden. Een uur, aan slapeu besteed, 1 werpt vaak meer voordeel af dan een halveu dag waken. Wy mogen niet karig zijn op onzen slaapwie zijn uren aan den slaap ontwoekert, bezon digt zich aan een zuinigheid, die de wijsheid bedriegt. Laat ons dankbaar zijn voor den slaap. Hard is vaak het leven en zonder poëzie; maar de slaap komt en her schept den nuchterBten kantoorklerk in i een dichter. In het fantastische land der Jroomen is het goedkoop en veilig reizen en, voor hoevelen is het het eenigste uitstapje Men kan er op leven, louter op zijn droomen de lange, biltere dag heeft aan 't eind een kos telijk lok-aas, wanneer wij, ons over gevend aan den nachtelijken tiovenaar, afwachten, welk een avonturen hij ons nu weer bereidt. Als een film trekt de droomenreeks ons voorbijspannead, sentimenteel, leerzaam en grappig. Bonte afwisseling van melodrama en dwaasheid, maar een openbaring voor wie ze verstaat. De slaap is het honk in het mee- doogenloos levensspelhij schenkt den van die vreeselijke pijnen en steunt, zoodat je 's nachts niet slapen kan. De menschen zeggen het allemaal." Met deze woorden ging Jules een restaurant op den Boulevard binnen en verklaarde, dat ze hier moesten wezen. Het was een keurig ingerichte lokali teit, hoewel er op dit uur zoo goed als niemand was. Zich niet bekommerende om de spiedende oogen van den Ober- kellner, liep Jules doir tot aan het buffet en zei plotseling: „Daar zit mijuheer Picbet.» Aan een tafel zaten twee heeien in gesprek bij een tlesch wijn. De een van hen keek, opmerkzaam geworden, de binnentredenden onderzoekend aan. „Hola Jules, wat heb je nou voor nieuws P» Het was de hoofdvertegenwoordiger zooals Alien bemerkte, een man iusscheo de veertig en vijftig, met wat verboemelde, bleeke gelaatstrekken, klaarblijkelijk geverfd kneveltje en idem hoofdhaar, in zijn geheel dandy-achtig voorkomen meer op een sportsman dan op een zakenman gelijkende zelfs een rozeknopje in het knoopsgat ontbrak niet. Toen Alsen zich met enkele woorden aan hem voorstelde, veranderde zijn gezicht een oogenblik. Een uitdrukking van onaangename verrassing en onte vredenheid stond daarop duidelijk te lezen. Maar hij legde niettegenstaande een overdreven vriendelijkheid aan en afgejakkerde verademingden tekort gedane schadeloosstellingden ont moedigde hoop. De slaap is recht vaardig hij vergoedt naarmate wij door het waken zijn bedrogen. Hoe armer overdag, hoe rijker des nach's. Waar zou ons eveuwcht blijven, als de slaap geen tegenwicht aanbracht? Daarom, ook de slaap is deel van het leven) en het derde deel van ons beslaan, dat wij verslapen, is het onbelangrijkste niet. HET SEPARATISME. Het is iu Rijnland nog steeds een uiterst verwarde toestand. Het gaat met bet separatisme nu op en neer.In enkele pla&tsen (Aken, Wiesbaden) waar de putsch overigens vrijwel is mislukt, houden de separatisten nog de regee- ringsgebouwen bezet. De veiligheids politie is in de meeste plaatsen door de bezettingsautoriteiten (Franschen en Belgen) ontwapend en in verzekerde bewaring gesteld (t>.v. Duisburg, waar de beweging mislukt is). Volgens de als een kluchtspel moet toeschijnen, maar kansen op heralel Natuurlijk nog minder, en een nieuwe inzakking van onzen frank Zeker, de vriendschap van Frankrijk is ons dierbaar, maar onze onafhanke lijkheid boven alles, en wat thans in het Rijngebied aan d?n gang is, dreigt iu de eerste plaats neer te komen op een bedekte annexatie van België. Want het gebeurde te Aken, die klucht, die thans reeds in bloedige tooneelen ontaard is, zal het gezond verstaud van ons volk niet verschalken ofwel, en „J/Indépendauce", alsmede andere Belgische bladen hellen naar deze lezing over, geldt het hier een parodie op touw gezet door Duitsche nationalisten, die wel twintig republie ken zouden stichten om ons niets te betalen ofwel zijn de kluchtspelers der Aaksche operette van Zondagnacht de figuranten van het Fransch nationa lisme, dat het gernuut heeft op den Rijn. Wij houden het met deze tweede lezing, en laten ons niet om den tuin j leiden door het feit, dat de zoogezegde „Republiek'' te Aken, en dus in de Belgische zoae, eerst uitgeroepen werd* VAN ONZE VOORRADEN 400 STUKS DIRECT TE LEVEREN. Als bijzonderheid zuilen wij deze instrumenten ook verkoopen volgens ons bijzonder Vraagt onzen fraaien Catalogus met conditiën. Brusselsche Soir hebben de separatisten zich van Krefeld meester gemaakt en trekt een deel van hen naar Dusseldorp om die stad te bemachtigen. Bericht wordt, dat in den Palts, op aandringen vao den vertegenwoordiger der Rijnland-commissie majoor Louis (o, hooggeroemde neutraliteiteen zelf standige republiek zou worden uitge roepen. Dit zou eeu daad van verweer zijn tegen het reactionaire drijven van Beieren, dat nog steeds weigert zich aan Berlijn te onderwerpen. Wolif meldt evenwel, dat alle par tijen het voorstel van den Franschman hebben verworpeu. Het Vlaamsche blad Het laatste Nieuws schrijft over de beweging in een artikel, getiteld Het herstel Een bespotting 1, het volgende En thans? Wij hebben wat meer chaos en een zoogezrgde„Rijn republiek», die zelfs aan de gewezen leden van den „Raad van Vlaanderen» dag en noodigde Alsen uit plaats te nemen, terwijl bij hem tegelijkertijd in kennis bracht met den anderen heer, een zijner „zakenvrienden». Deze, een lange, magere, uitge droogde man met een huichelaars- gezicht nam al gauw afscheidAlsens tusschenkomst had klaarblijkelijk het onderhoud, dat beiden gevoerd hadden, gestoord. Pichet zag Jules nog bij het buffet staan, alsof hij op iets wachtte, de kleine spleetoogjes vol aandacht op eeu groote zeekreeft gericht, die hem verleidelijk toelachte, „Daar Jules, koop je maar een ontbijtHij wierp hem een geldstuk toe, dat onder een tafel rolde, waarop Jules zich iu zijn volle lengte op den grond liet vallen en onder de tafel rondsnuffelde als een hond, dien men een bot had toegeworpen. Alsen moest zich zelf bekennen, dat de behandeling door de beide klerken niet veel vrien delijker was geweest. Maar Jules had voor dergelijke onderscheidingen geen Ilet'eersfe wat Pichet na het vertrek van zijn „zakenvriend" deed was, Alsen uit te noodigen voor een ontbijt, wat deze niet kon weigeren. Voor en tijdens den maaltijd ontwikkelde zich toen een zakelijke 'bespreking, waarbij Pichet geen oogenblik zijn tegemoetkomende houding liet varen hij betreurde het alleen maar, dat men hem vanuit Berlijn niet bijtijds van Alsens komst Ook moet men ons niet wijsmaken, dat er geen bezettingsoverheden met de zaak gemoeid zijn. Van uit Parij: werd aan „Le People» vooruit geseind wat er gebeuren zou Van uit Parijs., natuurlijk En dan, wij, die dachten, dat behalve onze soldaten en de politie, die trou wens onder toezicht staat, niemand in het bezette gebied wapeii3 mag hebben. Welnu, de „Rijnweer» beschikt over wapens. De Fransch-Belgische spoor wegregie moest slechts onze econo mische belangen bevorderen, maar in- tusschen hebben de zoogezegde Rijn- landsche separatisten vrij vervoer voor hun betoogingen. De Belgische regee ring verklaart onzijdig te blijven, maar intusschen worden Fransche procla maties uitgevaardigd, die voor gevolg moeten hebben, dat wie in het bezette gebied tegen de „Rijnrepubliek» van Aken ingaat, voor eeu Franschen krijgs raad kan terecht komen 1 in kennis had gesteld, tenminste hij had nog geen bericht ontvangen. Na de algemeene onderwerpen be sproken te hebben, hetgeen op p dempten toon was geschied, hoewel er niemand in de nabijheid was Jules was bezig in een hoek op een stuk brood te kauwen haalde Alsen ook het geval Richod iu het gesprek. Hij merkte daarbij op, dat Pichet hem met loerende blikken aankeek. „Bekent u het maar, de „Sirius" zoekt uitvluchten. Eerlijk gezegd, den goeden naam der maatschappij doet zulks in Brussel stellig niet veel goeds, De maatschappij heeft helaas geen vermoeden van de zware concurrentie, die 'naar vanuit Parijs wordt aangedaaa En de Parijsche en Londensche maat. schappijen zijn bovendien veel gemak keiijker en billijker met haar voor waarden. De „Sirius» zou een reus achtige reclame hebben gemaakt, ais zij de verzekeringssom prompt op tijd had uitbetaald. De plotselinge dood van Richod was bepaald pech doch wat was eraan te doen. Een maat schappij moet ook met pech rekening houden en toch uit zulkeu pech profijt weten te trekken. In plaats daarvan wordt men opgehouden door allerlei overbodige bepalingen en formaliteiten. Naar men zegt moet o.a. de laatste premie niet precies op lijd zjjn gestort. Ik heb die premie op den vervaldag geboekt en omdat ik ze niet dadelijk Wij vragen aan onzé regeericg, of zij dien zwendel ongehinderd gaat laten gebeuren. Onze onafhankelijkheid en onze hoogste belargen zijn er mee gemoeid lllf het bezette gebied. Naar de Köln. Ztg. uit het Roer gebied verneemt, staat het thans vast, dat Maandag a.s. alle mijnen sluiten. Slechts het werk, dat noodig is voor instandhouding der mijnen, zal worden verricht. Alle mijnwerkers zijn reeds voor onderstand aangemeld. De reden van dezen schrikbarende»! latregel is de mislukking der onder handelingen te Dusseldorp met de Franschen. Voorbereidende conferentie Inzake vloofbeperking. Op 21 Januari aaustaande zal, naar de „N. R. Crt.» meldt, te Geneve een voorbereidende internationale conferen tie plaats vinden, ten einde te komen tot een uitbreiding van de beginselen van het verdrag van Washington inzake vlootbeperking tot alle stateu, die het Washingtonsche verdrag niet onder teekend hebben. Aan deze conferentie zullen ia de eerste plaats deelnemen, vertegenwoordigers der Staten, die zit ting hebben in den Volkenbondsraad Brazilië, Engeland, Frankrijk, Italië, Japan, Spanje en Zweden en iu de militaire permanente commissie van advies voor marinezaken. Bovendien zijn uitgenoodigd tot deel neming de regeeringen van Argentinië, Chili, Denemarken, Griekenland, Ne derland, Noorwegen, Sowjet-Rusiand en Turkije, zijnde dit staten, die he- Halve de onderteekenaars van het ver drag van Washington en de door vredesverdragen tot vlootbeperking ge dwongen staten,oorlogsschepen b-zitten, welke aan de definitie van Washington inzake linieschepen beantwoorde!,. Deze voorbereidende conferentie zal een ont- werp-conventie moeten uitwerken,, dat voorgelegd zal worden aan de groote internationale conferentie door de derde Volkenbondsvergadering gewenscht en waartoe alle staten der wereld zullen worden uitgenoodigd, ook die geen oorlogsvloot bezitten. Bezuiniging gevraagd. Aan het voorl. verslag der 2e kamer op Hoofdstuk I der Staafsbegrooting ontleenen we het volgende Aan de Regeering wordt gevraagd om een rtaal over te leggen, waarop in overzichtelijken vorm zeer kort de voorstellen worden aangegeven, die door de bezuinigingscommissie zijn gedaan, met het gevolg, dar, aan ieder dier voorstellen is gegeven. Ook werd ge vraagd om een dergelijken staat over te leggen van de voorstellen, welke in de rapporten van de bezuinigingsirispec- teurs zijn gedaan. naar Berlijn heb doorgezonden, zoekt men daar iets achter. Ook bij andere gelegenheden behield ik de premiën wel eenigen tijd ODder mij, doch daarvan werd nooit iets gezegd. Maar die Duit- schers I zij verschuilen zich achter hun pedanterie bij gebrek aan een ander voorwendsel,om niet te hoeven te betalen En toch het zal de „Sirius» niet helpen. Zij moet betalen, verlaat u daar maar op, en het is stellig in haar eigen belang, dat zij het zoo spoedig mogelijk doet.» Pichet verviel onophoudelijk in deze klaagliederen en ontboezemingen, ter wijl hij zijn oesters opslurpte. „De maatschappij weigert in het geheel niet de verzekeringssom uit te betalen/' antwoordde Alsen, „maar er moet toch ook van le voren worden vastgesteld, dat er geen omstandigheden aanwezig zijn, die haar van deze ver plichting ontheffen De maatschappij oordeelt bijvoorbeeld, dat dè doods oorzaak bij Richod tamelijk oppervlak kig in de overlijdensverklaring is op genomen." Pichet keek plotseling op. „Hoe bedoelt u dat?» vroeg hij. „Wel, in ieder geval ligt een ver denking door den snellen dood van Riohod zoo kort en onverwachts na het sluiten der levensverzekering,nog al voor de hand, dunkt me.» Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1