I I I I I N\ 125. Dinsdag 23 October 1323. I I I I Hartenvrouw, I 110 jaargang* BUITENLAND. Binnenland. FEUILLETON, hellmuth mielke. Staten-Geaeraal. Rechtszaken. Provincie- N ieuws I ABONNEMENT Prijs per kwartaal, id Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. (iOESCHE jfi COURANT Uitgave Naam). Vennootschap Goesche Courant J en Kleouwens Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. ADVERTENTiËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. De toestand In Duitschland- Berlijn heeft heel wat te stellen met het roode Saksen en het zwarte Beieren. In Saksen, waar communisten deel van de regeering uitmaken, zal nu een generaal met troepen der rijksweer waken voor relletjes. In het monarchistisch getinte Beieren heeft Berlijn een échec geleden. Dr. Gessier, de rijksverdedigiugsminister, had aan generaal von Losson, bevel hebber van de rijksweerbaarheid in Beieren, opgedragen een extremistisch blad te verbieden. „Neen", zei echter de Beiersche dictator von Kahr, het blad wordt niet verboden. En generaal von Losson vond het best. De rijks president heeft het ontslag van den ongehoorzamen generaal bevolen, waarop de Beiersche regeering geantwoord heeft door von Losson te benoemen tot Beiersch landscommandant. Het Beier sche gedeelte der rijksweer zal na plechtig den eed aan Beieren moeten Zooals bekend, heeft de Duitsche regeering toegestaan dat de spoorweg- mannen in het bezette gebied den eed aan de Eransche regie zouden afleggen. Woensdag hebben zich alle spoorweg- lieden bij de Eransche regie aangemeld om den dienst te hervatten. Echter wordt slechts een gering aantal in dienst genomen. Te Essen b.v. slechts veer tig van de verscheidene duizenden. Het is ergerlijk dat de Fransehen zoo talmen, daar het, voor het op gang komen der industrie, een eerste ver- eischte is dat het spoorwegverkeer wordt hersteld. Frankrijk vergroot stelselmatig Duitschland's moeilijk heden. In verschillende steden niet alleen in het bezette gebiedhebben weer levensmiddelenrelletjes plaats gehad. De Duitsche regeering, ten einde raad, wil aan alle buitenlandsche regeeringen een nota richten om de aandacht te vestigen op de consequenties, die de onverbiddelijke houding van Poiucaré moet hebben. Artikel 40 van het Bezoldigingsbesluit. Naar den parlementairen redacteur van Het Volk ter oore is gekomen heeft de Raad van State over het wets ontwerp, verband houdende met de intrekking van art. 40 van het bezol digingsbesluit, een afwijzend advies uitgebracht. Premiën big openbare verkoopingen en verpachtingen. Het Koninklijk Nederlandsch Land- bouw-Comité' heeft aan den minister van binnenlandsche zaken en landbonw verzocht, te willen bevordereD, dat ten spoedigste een wetsontwerp bij de Tweede Kamer worde ingediend, waarbij het verboden wordt bij eene openbare verkooping of verpachting eenige andere premie uit te loven dau strijkgeld. Een dreigement. Naar het Vaderlaud verneemt heeft de minister-president, jhr. mr. Ruys de Beereubrouek, zich tot de R.K. Kamerclub gewend met de mededeeling 24 door Uit het Duitsch vertaald. (Nadruk verboden.) Het was hoog tijd, dat hij Pichet ging bezoeken. Den volgenden morgen zou deze stellig den Berlijnschen brief ontvangen, misschien had hij hem reeds in zijn bezit. En mijnheer Pichet mocht niet veel tjjd hebben, om zich op Al- sen's komst voor te bereiden. „De „Rue des Fripiers" dicht bij den Boulevard had hij den volgenden dag in den voormiddag spoedig bereikt. Eenige groote uithangborden met op schrift wezen het huis, waarin Pichet zijn kantoorlokaal had gevestigd. Het bureau bevond zich op de eerste verdieping aan den voorkant van het huis. Alsen vond dadelijk de deur en klopte aan. Binnen hoorde hij stemmen en gelachniemand riep binnen. Hij dat Zijne Excellentie zich, naar aan leiding van de in zekere kringen uit gesproken wenschelijkheid om de Vloot wet te verwerpen, verplicht acht mede te deelen, dat bij verwerping van de Vlootwet door eea meerderheid, be staande uit de linkerzijde en een zeker getal Roomsch-Katholieken, het geheele kabinet aftreedt. De vertegenwoordigers der beide coalitiepartijen (Anti-Revolutionairen en Ohristelijk.Historisehen) hebben den Premier medegedeeld, dat zij in dit geval op geen verdere samenwerking in coalitie prijs stellen. De Tel. meent, dat bovenstaand bericht onjuist is. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling ran bet Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaus voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 19 Oct. inNedrrland uitgesproken 89 faillissementen tegen 60 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 19 Oct. 1923 3299 faillissementen tegenover 2466 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. TWEEDE KAMER. Ook de katholieke heer v. Schaik heeft zich Donderdag tegen de Vloot wet verklaard. Echter geeft de Tijd een bericht, dat het in de vergadering der r.k. kamerleden gebleken is, dat het aantal tegenstanders niet groot genoeg is om de wet te doen vallen. De r.k. heer v. d. Bilt verklaarde zich er althans vóór. De heer Dresselhuys (v.b.) toonde aan de hand van de regeeringsstukken aan, dat er wel degel ijk sprake is van de halve vloot. Laat de marinestaf verklaren dat ze na zes jaar niet de tweede helft zal vragen. Kan de minister verklaren dat we na zes jaar niet meer te betalen zullen hebben dan 17.3 millioen f 8pr. betoogde voorts dat men met de kostenberekening steeds boven de 800 millioen komt en dat we een eeuwigdurende schuld zullen houden. Tenslotte hield spr. een pleidooi voor de vliegtuigenverdediging. Spr. stelde nogmaals de vraag waarom de regee ring zulk een overhaaste behandeling wenschte. De heer Oud (v.d.) sprak van finan cieele camouflage en betoogde dat wij op deze wijze voor jaren aan contrac ten op langen termijn zullen vastzit ten, wat tot een ruïne voor onze finan ciën leiden zal. Vrijdag bleken de r.k. heeren van Vuur en en Feber voorstanders der wet, hoewel de laatste verschillende nadere inlichtingen wenschte. Ook ds. Kersten is er volbloed voor. Niet alzoo de heer Braat, die de drie- mijls grens wilde herzien en blijkbaar zoo naïef was te meenen dat men zich in een oorlog stoort aan grenzen. Tegenstander is ook dhiAIbarda^.d,) die opmerkte dat na 1922 in Indië „onbarmhartig bezuinigd" wordt, zoodat de uitspraak van den Volksraad thans wel eens anders zou kunnen luiden dan in dat jaar. Bovendien lijdt de klopte neg eens, en toen hij geen ant woord kreeg, opende hij kort besloten, de deur. Een gewone kantoorruimte met eenige lessenaars en kasten vertoonde zich aan zijn blikken. In het midden van het vertrek stonden twee jongelui, klaar blijkelijk beambten van den heer Pichet, beide een stuk brood kauwend, terwijl zij zich tegelijkertijd wijdden aan de voor hen hoogst vermakelijke bezigheid, een kleinen, halfvolwassen knaap van ongeveer 16 jaar als een hond naar een velletje worst te laten happen, dat zij hem voorhielden. „Pak het, Jules! vooruit, jongen r/Waf, waf, nog eens!" En de geplaagde kleine knaap sprong steeds weer opnieuw omhoog, om met zijn mond het ellendige restje worst te grijpen, terwijl de beide anderen door zijn bespottelijke bewegingen bijna tranen in de oogen kregen van het Jachen. „Dat zijn hier opgewekte toestan den dacht Alsen bij zichzelf en toen ondanks zijn binnentreden niemand acht op hem Bcheen te slaan, verhief hij zijn stem Indische gulden reeds aan inflatie. Behalve de dames Westerman (v.b.) en Bakker-Nort (v.d.) verklaarde ook de heer v. Gijn (v.b.) zich tegen de wet. Deze richtte ziju aanval vooral op de vloot- en vlootbaiisfondsen, die uit financieel-lechnisch oogpunt kwalijk konden worden verdedigd. Moest men zich nu voor lange jaren vastleggen, terwijl wij toch reeds het land met de hoogste belastingen zijn en nieltemin nog een tekort van 140 millioen heb ben weg te werken? Wie stond ons trouwens borg, dat later niet nog eens buiten het vlootfonds om opnieuw gel den voor de marine zouden worden geleend f Feitelijk maakt de wet dit nu reeds mogelijk. Politierechter te Middelburg. In de zitting \an 19 October 1923 werden de volgende zaken behandeld M. de L., 22 jr., arbeider te Kort gene, werd beklaagd dat hij op 8 Sept. j.l. te Wi8senkerke, toen hij met een rijwiel zonder licht reed, niet heeft voldaan aan een vordering van de politie om af te stappen, maar harder is doorgereden. Eisch flS of 15 d. h. Uitspraak idem. C. T., 18 jr., arbeider te Heinkens- zand, werd ten laste gelegd, dat bij op 1 Sept. j.l. te 's Heer Arendskerke een overhemd, een werkjas en een regenjas, toebehoorende aan W. van Balen, heeft weggeuomen. Eisch f 25 of 25 d. h. Uitspraak idem. J. Z., 21 jr., slagersknecht te Kloe tinge, werd t;n laste gelegd, dat hij in den nacht van 25 op 26 Aug. j te Kloetinge Klaas Blauw opzettelijk met een lantaarn op zijn hoofd heeft geslagen. Eisch f 20 of 20 df. h. Uitspraak f 10 of 10 d. h. C. A. L., 49 jr., zonder beroep, en C. L., 30 jr., koopman te Goes, wer den beklaagd dat zij op 6 Sept. j.l te Goea Geertruida de Kunder hebben Eisch f 20 of 20 d. h. Uitspraak idem. Belemmeren handeling ambtenaar J. M., 44 jr., herbergier te Kapelle, f 25 of 25 d. li. Buiten vervolging en in vrijheid gesteldH. K., 50 jr., weikman te Goes. De Brusselsche Bank. ThaDs is ook rechtsingang met last tot instructie en bevel tot gevangen houding door de rechtbank te Middel burg verleend tegen den reizend in specteur der Brusselsche Bank, H. W., uit Schoten, die ook wegens verduiste ring van stukken, die slechts in be waring waren gegeven, in het huis van bewaring te Middelburg is gedetineerd, De Middenstandscredietbank te Terneuzen. Voor de rechtbank te Middelburg is Vrijdag voortgezet de behandeling van de zaak tegen den ontslagen directeur „Wilt u nu eindelijk dien armen jongen eens met rust laten, heeren De beide „heeren" keken hem aan, hoogst verontwaardigd over zijn in menging. „Wat wilt u dan Men klopt hier fatsoenlijk, als men binnenkomt, be grepen „En men behandelt hier tenminste de cliënten fatsoenlijk, begrepen antwoordde Alsen, „Of gelooft u soms dat ik ook naar uw worst zou moeten happen, zooals die arme jongen, daar. Ik wensch oogenblikkelijk mijnheer Pichet te spreken." „Mijnheer Pichet is niet hier/' zei de oudste der beide klerken. „Mijnheer Pichet is gaan ontbijten." Het zelf bewuste optreden van Alsen had niet nagelaten indruk op de beide heeren te maken, zij vierden nu beltefd. „En waar ontbijt mijnheer Pichet vroeg AlseD, die et belang in stelde, den hoofdvertegenwoordiger in den kring zijner kennissen te leeren kennen. „Dat is niet zoo eenvoudig uit te leggen. Maar Jules kan u naar een der beide gelegenheden brengen, in een waarvan u hem waarschijnlijk zult van de Middenstandscredietbank te Terneuzen, H. J. v. d. O., wien ten laste was gelegd, dat hij door het geven van zeer groote credieteu de debacle vau de bank heeft leiootzaakt. Nu werd gehoord de president- commissaris, de heer J. A van Rumpu, die zeide dat bekl. eirst tot een maxi mum van f 25,000 crediet mocht geveD, in 1921 werd dit f 35,000 en nog later werd geen limiet meer gesteld. Getuige kan zich niet herinneien, dat bekl. altijd den raad van commissarissen met het geven van credieten in kennis stelde, maar acht het wel mogelijk. De officier van justitie, mr. baron v. d. Feltz, wees er getuige op, dat hij zelf toch ook tot tegen de f 100,000 crediet had en de N.V de Canispolder, waBrvan getuige president-commissaris was, nog meer. Getuige geeft dit toe. In zijn requisitoir wees de officier er op, dat de bank in het begin goed ging, er werd zelfs 18 pet. uitgekeerd. De schuld is wel in de eerste plaats bij bekl., maar wat moet men denken van een presideut-commissaris, die builen zijn mede-commissarissen om zelf groote credieten opneemt De accountant heeft commissarissen herhaaldelijk gewaarschuwd en bekl. kon de overtuiging hebben te handelen met goedkeuring van commissarissen. Maar ook al zou bekl. gehandeld heb ben in strijd met den wil der com missarissen, dan blijft de vraag of de credieten aan Nobels de oorzaak der debacle zijn, wat nog geenszins vast staat. Bekl. zal dan ook moeten worden vrijgesproken. De verdediger, mr. P. Dieleman, sloot zich hierbij aan. De uitspraak werd bepaald op 26 October. Hoedeken&kerke. In de Vrijdag gehouden vergadering van den ltaad dezer gemeente waren alle leden tegenwoordig. Op voorstel van B. en W. werd besloten over te gaan tot den aankoop van een nieuw woonhuis voor den ge meente-veldwachter en werd daarvoor behoudens nadere goedkeuring van Ged. St. aangekocht het huis thans bewoond door dhr. N. Gelok, zulks voor de som van f 3000,vrij op «aam door den verkooper aan de ge meente te leveren. Op voorstel van dhr. M. Walraven werd nog besloten den gemeente-veld wachter f 25,per jaar te doen betalen voor vergoeding van het gebruik van den grond achter die woning ge legen. Met 5 tegen 2 stemmen, die van dhrn. J. Steenbakker en J. de R< werd besloten de bespreking omtrent de verdere toetreding tot de regeling vervafcin het werkeloosheidsbeslnit 1917 tot de volgende vergadering aan te houden. De vergadering werd daarna ge sloten. Vrijdag is op 86-jarigen leeftijd te Kwadendamme overleden dhr. M. G Verbeek Sr., die van 1884 tot 1919 onafgebroken lid van den raad der gemeente Hoedekenskerke is geweest Hij bekleedde geruimen tijd de functie van eerste wethouder en was tot asn zijn dood lid van het R.K. kerkbe stuur aldaar. De overledene was ook bij andersdenkenden zeer in aanzien en was een ieder steeds in alles zoo veel mogelijk behulpzaam. Kapelle.' Toen de opperman van Stel, in dienst bij de fiima JerasSrCo. te Middelburg, - Zaterdagmorgen naar zijn werk fietste, brak te Kloetinge het stuur van zijn rijwiel. De onge- "cige kwam zoodanig te vallen, dat hij, in bewtt'teloozen loéstand opgeno men, per auto moest vervoerd worden. Dr. Wouda verleende de eerste hulp. De toestand is steeds zorgelijk. Ierseke Benoemd ia met ingang van 1 Nov. a.s. tot leeraar in lichaams oefeningen aan de lagere en c. I. o. scholen te Gouda, de heer Ph. J. Bom alhier. Kattcndijke. Bij Kon. beslirt van 12 October is' aan de gemeente Kat- tendijke een voorschot tot een maxi mum van f 2700 verleend, ter ver strekking aan de in die gemeente opgerichte vereeuiging, uitsluitend werkzaam ter bevordering vau de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, ter uitbetaling van het door een landarbeider beneodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. In de 'plaats van de heeren G. Timmerman en F. J. Feleus, die ontslag genomen hebben als leden van den gemeenteraad alhier, zijn benoemd verklaard de heeren M. Wisse Fz. en W. Snoek Wz. Krabbeud(jkc -Donderdagavond werd in hetpas gerestaureerde gj'mnastieklokaal der openbare school de vijfde ouder avond gehouden. Een 65-tal ouders woonden deze bij. De heer Nieuwen- huize, hoofd der school, opende de vergadering. In zijn openingswoord zeide deze, dat het hem genoegen deed, dat ondanks de drukke we k- zaamhedeu op het land, er nog zao- velen aanwezig waren. Misschien was het punt der agenda „Het Vervolg onderwijs", door den heer Welleman, daartoe wel de reden. Voorts wees spr. op de prachtige plaquette van fi.M. de Koningin, die bij (te gelegen, heid van het Regeeringsjubileum door den Burgemeester aan alle scholeu was geschonken. Ook liet hij eenige doozen geprepareerde insecten zien, die dit jaar voor de school zijn aangeschaft, benevens eenige natuurkundige instru menten, zoodat het aantal leermiddelen een prachtige uitbreiding heeft onder gaan. Nadat eenige versnapering was rond gediend, verkreeg de heer Welleman het woord, Spr. hi old een korte inlei ding over het vervolgonderwijs, in de hoop dat de ouders daarna hiervoor zullen opkomen. Hij schetste eerst den ouderwetschen toestand voor de leer plichtwet. In 't voorjaar Macrt begon- ne* in de 5e en 6e klasse de jongens af te vloeien wegens werkzaamheden op het land. Hel schoolverzuim bereikte zijn hoogtepunt als de beruchte koe wachters hun ambacht waren begonnen. En in den winter kwam dat alles terug, de z.g. winterklanten. Om de schade in te halen werd een der-Ie schooltijd, „de avondschool" ingevoerd. treffen. U bent immers een vreemde ling, niet waar mijnheer?" Alsen wilde eerst Jules' geleide wei geren, maar de gedachte, dat hij daar door den armen jongen voor eenigen tijd aan de macht van zijn kwelgeesten onttrok, deed hem besluiten zich met dat voorstel tevreden te verklaren. Jules luisterde onverschillig toe, wat hem werd opgedragen. Hij had een leelijk, plat gezicht met kleine spleet oogjes en maakte niet alleen door zijn gedeeltelijk gescheurde kleeding een verwaarloosden indruk. „Maar pas op, dat je niet weer op straat blijft rondslenteren, Jules I" riepen de klerken hem nog achterna, waarop Jules, zonder een hoed op te zetten, Alsen vooruitdraafde. Hun weg ging in de richting der Boulevards. Alsen, die medelijden met den jongen had, sprak hem aan, terwijl hjj hem naar zijn naam vroeg. De jongen vertrok zijn gezicht en ant woordde alleen maer „Jules". Op de vraag naar zjjn vadersnaam gaf hij geen antwoord. „Waarom laat je je zoo'n behande ling toch welgevallen Beklaag je toch bij mijnheer Pichet." „O," mompelde Jules, meer voor zichzelf dan voor Alsen, mijnheer Pichet is goed." Alsen herinnerde zich plotseling de inlichtingen, die Frémóire hem over een der klerken van Pichet had mede gedeeld. Dat was dus de jongen, die het salaris voor zijn zieken vader trok. „Hoe is het toch met je vader, Jules -J" „Vader is ziek, heel erg ziek." „En je moeder verpleegt hem zeker, niet waar P" „Een moeder heb ik niet," ant woordde Jules op onverschilligen toon en trok een leelijk gezicht., waarlijk niet van wege Alsen's vraag, maar tegen twee jongens aan den anderen kant van de straat, die hem uitdagend uitjouwden. Vóór Alsen erop verdacht was, was hij getuige van een klein vuistgevecht, dat zich middtn in het drukke verkeer tusschen de drie bengels ontspon en pas door zijn tusschenkomst werd beëindigd. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1