m Hartenvrouw, Zaterdag 20 October 1923. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel, BEMIDDELING. FEUILLETON. BUITENLAND. Binnenland. 110 jaargang. Pr,; ABONNEMENT per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 6 cem. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond GOESCHE Uitgave Nnaoil. Vennootschap Gtoesche Courant ADVERTENT1ËN van 15 regels fl,20 olke gel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1 10 regels f 2,41' Bewijsnummers 5 cent. en Eleeuwens Boss* Drub.tors- cn Uitgeversbedrijf. Advertcnliën worden aangenomen tot 12 uor voormiddag. NADRUK VERBODEN. Er woonde ergens een oude man, die tot zijn zeventigste jaar koetsie* was geweest, maar toen niet langer den arbeid kon volhouden. Zijn stramme beenen hielpen hem niet meer op den bok en de geringste kou bezorgde hem rheumatiek. Maar als hij zijn baantje opgaf, zouden zijn inkomsten niet groo- ter zijn dan de drie gulden ouderdoms rente en daarvan kon bij niet leven. Nu had deze hulpbehoevende oude acht verdienende kinderen, die hem zouden kunnen onderhouden, maar hij kon ze nooit bij elkaar krijgen om eens met hen gezamenlijk te overleggen, hoeveel elk zou bijdragen. Bovendien zou zoo'n familieraad, naar de vader vreesde, ontaarden in een kibbelpartij is niet op zoo'n bijeenkomst, waar het tenslotte op betalen aankomt, de een altijd beter op de hoogte van de inkomsten van den ander dan die ander zelf? En gaat men, voordat men het weet, in een geprikkelde stemming e.kaar geen verwijlen doen over bemoeie nis met een anders zaken en leiden deze wederzydsche verwijten weder niet tot alle mogelijke botsingen Zoo liep de oude koetsier in arren moede naar het kantoor vau den armen raad met het verzoek, deze zaak voor hein in orde te brengen. Da commissie voor onderhoudsplicht onderzocht het geval en sloeg, toen zij bevonden had, dat de inkomsten van de kinderen nagenoeg gelijk waren, elk hunner aan voor een gulden per week, te be talen ten kantore der commissie. Nauwelijks waren de aanslagen vast gesteld, of één voor ééu kwamen de kinderen betalen. Allen waren zij blij, dat het zoo was geregfld, //De oude baas heeft het verdiend*, zei er een //hij heeft vroeger hard voor ons ge werkt*. Het Tijdschrift voor Armwezen, dat dit geval meedeelt, besluit met t,e zeg gen //Merkwaardig Onder elkaar konden zij het niet eens worden en nu een onpartijdige derde de zaak voor hen uitmaakte, iegden zy er zich zonder tegenstribbelen bij neer.* Wie, die over een weinig ervaring beschikt heeft zoo'n geval niet eens beleefd Het is, of menschen, die onder elkander een schikking hebben te tref fen, aangewezen zijn op bemiddeling v&n derden. Die derde, die buiten en hoven de partijen staat, kan de zaak beter overzien hem valt het, zoodra hij hoor en wederhoor heeft overdacht, gemakkelijk de slotsom te trekken, en als vertrouwde van beide partijen is hij in de gelegenheid wederzijdsche voor- oordeeleu weg te r.emen, overdreven voorstellingen tot haar juiste verhou ding terug te brengen, met een kalm gemoed de opgewonden pleiters voor eigen zaak te wijzen op hun rechten 23 DOOR BDËLLMUTfl MIELKE. Uit het Duitsch vertaald. (Nadruk verboden.) z/Weet u iets omtrent zijn financieele omstandigheden z/Ik heb geen reden gehad om mij daarom te bekommeren. Men zal inlich tingen dienen in te winnen,* zei Frémoire droogjes. z/En mevrouw Richod ?v „De weduwe van den zijdehandelaar Zij woont op de Avenue Louise. Nog een zeer mooie statige dime. Ik ken haar. Zij reed vroeger dikwijls met mynheer Pichet naar renwedstrijden in haar eigen equipage. Men beweert, dat het met haar financiën een beetje be denkelijk staat, maar als treurende weduwe zal zij nu veel op haar toiletjes kunnen besparen.a „Heeft de plotselinge dood van haar echtgenoot geen aanleiding tot ge ruchten gegeven ?u Niet dat ik weet. Gemompeld wordt er natuurlijk altijd. Maar men moet weer inlichtingen inwinnen. De agent der geheime politie zei het kalm en bedaard, alsof het over alle en plichten, en een verzoenend licht te werpen over de vaak duistere-beweeg redenen der betrokkenen. Wanceer te rechter tijd bemiddeling was ingeroepen, zouden veel pijnlijke botsingen, veel jarenlange familievee- ten, ja, ook oorlogen tusschen volkeren achterwege ziju gebleven. Bemiddeling echter moet te rechter tijd geschieden is het juiste oogenblik verstreken, dan zal ook de best bedoelde poging van welwillende buitenstaanders falen. Er komt een tijd, waarin het zelfs gevaar lijk wordt te bemiddelen, lnphuts van met zijn redelijk woord olie op de gol ven te gieten, blaast men het twistvuur aan, en niet zelden gebeurt het, dat ook de bemiddelaar zelf mede het slachtoffer wordt van zijn naastenliefde. Wanneer is het juiste oogenblik voor bemiddelen aangebroken Moeten de omstanders, de vrienden, de behartigers van liet maatschappelijk welzijn wach ten totdat de twistende partijen hun hulp inroepen Of moeten zij, gedach tig aan het /voorkomen is beter dan genezen*, uit eigen beweging ingrijpen, voordat hun hulp wordt gevraagd Een vaste regel is niet te geven elk geval stelt zijn afzonderlijke eischen. Bemiddelen is in de eerste plaats een zaak van beleid. Maar wie het wel meent met de menschen en wie krach tens zijn maatschappelijke positie ge legenheid bezit, zijn verzoenenden in vloed te doen gelden, acht zich niet verantwoord, zoo hij kalmweg wacht, totdat men hero in een conflict betrekt. Hij houdt steeds zijn oogeu oppn en ziju hart ontvankelijk voor de moei lijkheden in de onderlinge verhouding van menschen en instellingen. Nooit zal hij ziju bemiddeling op dringen, want wie zijn bemiddeling ópdriugt, heeft reeds van tevoren het pleit ver!oren. Van een bemoeial keert ieder zich met weeizin en wantrouwen af. Maar hij za', zonder opzet en met geduldiger, tact, als onwillekeurig de gelegenheid openstellen, aardoor beide in botsing geraakte partijen tot elkan der kunnen worden gebracht. Hij moet zichzelf nimmer kunnen verwijten, bet oogenblik te he'oben verwaarloosd, waarop door zijn belangeloos ingrijpen menschenlevens, die dreigden van elkan der ie vervreemden, voor elkander be houden zouden ziju kunren gebleven. Er zijn personen, die voor bemidde laar schijnen te zijn geschapen. Hun rol op het levenstoontel is benijdens waardig. Hebben zij zich een betrek king gekozen, die zich voor het mid delaarschap leent, dan zal hun arbeid met bijzondere vo'doening worden be loond. Erkentelijke blikken zuilen hun van weerskanten herinneren aan het geen zij hebben tot stand gebracht. Doch ook de bescheidenste onder ons zal wel een oogenblik in zijn leven de waarheid ervaren van het woord Zalig zij die vrede maken, Stormen stillen, waar zij woon, En waar liefdebanden braken, 't Koude hart weer gloei.n doeü. dasgjche dingen handelde. „En wanneer kan ik op eeuig bericht van u rekenen z/ik had gedacht itderen dag om dezen tijd bij mijnheer aan te komen myn officiëele diensturen zijn dan ge ëindigd.* Frémoire nam met eenige korte woorden afsoheid. Veel nieuws had Alsen van hem niet vernomen, maar in ieder geval kende hij tenminste alvast de beide personen, die in de bewuste zaak betrokken waren. Het belangrijkste voor Alsen was geweest, hetgeen met von Flügge had plaats gehad. Dat hield hem den ge- heelen avond verder het meeste bezig, terwijl hij er niet zonder bitterheid aan dacht, dat deze man, tegen wien een sterke verdenking inzake valsch spel bestond, thans op Helgoland in gezelschap van de bekoorlijke Ottilie vertoefde en zich misschien door zijn beschaafde manieren en vleieude woor den in haar gunst trachtte in te dringen Zijn eerste tocht was den volgenden dag naar den dokter, die de verklaring van overlijden voor den zijdehandelaar Richod had opgesteld. Maar ziju bezoek had al heel weinig resultaat. De dokter, een zwaarlijvige oude heer, hield een lang medisch betoog, waaruit Alsen slechts de gevolgtrekking kon maken, dat Richod ziek was geweest en op een goeden dag gestorven was, zooals Hervormingen in Duitschland. Nu de machtigingswet in 3e leziug met de vereischte meerderheid is aan genomen, heeft de Duitsche regeering terstond gebruik gemaakt vi<n de Knar nieuw geschonken macht. Het kabinet is begounen met een fioancieelen steunpilaar op te richten en heeft de belastingen geplaatst op een sievigen goud-basis. Voorts is be sloten om een muntbauk op te ichten. Het papieren geld bÜjjjx, wettelijk be taalmiddel, doch de uitgifte van nieuw papieren geld zal worden gestaakt. Aan bet hoofd van de nieuwe bank zal een raad van beheer van 20 leden worden geplaatst. Een -wetsontwerp i.z. den 8-u'igen arbeidsdag zal spoedig aan den Rijksdag worden voorgelegd. De soc. democraten hebben deze. materie buiten de mach tigingswet gehouden, zoodat het parle ment er over moet beslissen. Het Duitsche spoorwegpersoneel in het bezette gebied zal Woeusdag het werk hervatten. De Duitsche regeering heeft den beambten vergunning ver leend den eed aan de Fransche regie af te leggen, nadat de regie verzekerd had, dat deze eed alleen betrekking heeft op dienstzaken. Voorts zullen de onderhandelingen tusschen de Duitsche industrieelen en de Fransche bezettingsoverheid worden voortgezet. Kanselier Stresemann heeft hiertoe machtiging verleeud, mits de industrieelen geen overeenkomst sluiten over rijkseigen dom in casu over de spoorwegen. Voor de Duitsche industrie zijn deze onderhandelingen van groot belang, teneinde zich te oriëuteeren, in hoe verre Poincaré's bedreiging, het geld te willen halen van de industrie, waar heid bevat. De Daily Telegraph bericht dat het kapitaal der Duitsche industrie in het buitenland 55 milliard gouden markeu bedraagt. Veronderstellen wij dat dit bedrag juist is, dan moet niet vergeten worden dat dit geld voor aankoop vai^grond- 8toffen niet kan worden gemist, dat het in zekeren zin de kurk is, waarop de industrie drijft en met behulp waarvan zij in moet zwemmen tegen de aller ellendigste omstandigheden. Vermelden wij ook het nobele gebaar van president Ebert, welke met het oog op den benarden financieelen toestand en de omstandigheden in het algemeen, slechts zal beschikken over de helft der representatiekosten bij de staats- begrooting ten zijnebehoeve uitge trokken. Het Zwifsersch-fransche geschil. Naar aanleiding ran het geschil met Frankrijk over de vrije zones waarop wij reeds in een vorig overzicht de aandacht vestigden heeft Zwitserland aan Frankrijk medegedeeld niet tot onderhandelingen met dit land bereid dat iedereen eenmaal zal overkomen. Een of ander verdacht versthijnsel kon hij zich niet voorstellen te hebben waargenomen. Daartegen p'.eitte ook het karakter van zijn vrouw, die be koorlijke, beminnelijke dame, die zoo vol angst en zorg was geweest voor het lot van haar man, en die thans nog zoo diep treurde over haar droevig verlies. En daarna kon Alsen gaan, zonder dat hij iets wijder was geworden. Met de grootste spanning wachtte Alsen de komst af, van den geheimen agent. Precies op het vastgestelde uur klopte Frémoire 's avonds aan de deur van zijn kamer en trad binnen. Op zijn gelaat kon Alsen in 't ge- heel niet bespeuren, of hij iets gewich- j tigs had ontdekt. Het vertoonde weer dezelfde stompzinnige uitdrukking als j den avond tevoren. „Wel, hebt u iets nieuws ontdekt?" vroeg Alsen, terwijl hij op een elec- trische bel drukte en den kellner ver zocht een flesch wijn te brengen. .Mijnheer Pichet is thuis en niet op reis gegaan. Mevrouw Richod echter vertoefMhans op haar zomerverblijf te Laeken." „Dat is nou niet zoo bijzonder be langrijk," zei Alsen, terwijl hij zijn bezoeker een glas wijn inschonk. „Als dat alles is, mijnheer Frémoire, dan zjjn wij niet veel verder gekomen." „Maar er zijn nog eenige bijkomstige omstandigheden. Mevrouw Richod leeft te zijo, zoolang Frankrijk niet zal heb ben verklaard, den bestaanden toestand ongewijzigd te laten gedurende den geheelen verderen duur der onderhan delingen. Zwitserlan-l wil de kweslie .an het internationaal gerechtshof te Den Haag onderwerpen. De schadevergoeding. De kwestie der schadevergoeding belooft binnenkort weer eens te zullen worden aangesneden. Het schijnt dat de geallieerden ern Belgisch voorstel tot basis zullen aannemen, een voorstel dat in Berlijn niet ongunstig is ont vangen. Toevallig komt ecbter te zelfder tijd een bericht dat de Duitsche zaakge lastigde te Parijs heeft medegedeeld aan Poincaré dat Duitschlaud zich wegens den treurigen economischer) toestand genoodzaakt ziet de leveringen in natura te staken. Bovendieu verneemt de Times uit Keulen dat de Roerindnstrieelen aan de Fransche bezettingsoverheid meege deeld hebben dal zij bij gebrek aan gelden voor loonbetaling zich genood zaakt zullen zien de mijnen en fabrieken te sluiten. Bovendien neemt het aantal werk- loozen in geheel Duitschland steeds toe. Dure melkbussen. Aan het verslag der rekenkamer ont- leenen we het volgende Ten behoeve van de melkvoorziening waren op het einde 1917 eu in de jaren 1918 en 1919 ruim 65000 melk bussen en 7594 vaten aangekocht, waarvoor plm. f 1.550.000 was uit gegeven. Het trok de aandacht van de Kamer, dat van de melkbussen 25.000 stuks eerst waren aangekocht na 1 Mei 1919, op welken datum de regeeringsbemoei ing met de melkvoorziening was gestaakt Het college had zich niet kunnen onttrekken aan den indiuk, dat er voor het voorstel tot aankoop van voormelde melkbussen feitelijk geen andere aan leiding was geweest dan hetgeen daar voor in de vergadering der commissie van advies voor zuivelaangelegenheden door een der leden, die in sterke mate financieel bij de firma geïntroduceerd was, als tweede motief was aangevoerd, n.l. dat de te Amsterdam gevestigde firma steuu moest ontvangen, moest worden afgeholpen van duur materiaal voor 10.000 a 12.000 bussen en boven dien in de gelegenheid moest worden gesteld tegen matigeu prijs nog 8000 u 4000 bussen bij te leveren. De bussen zijn later verkocht. Op 1 November 1922 waren 43339 bussen verkocht met een netto opbrengst van slechts t 174.579,43, terwjjl nog 22229 bussen waren opgeslagen. De vaten hadden f 13 359,85 opgebracht. Het college gaf den minister in over weging, het advies van den lands advocaat over een en andjr in ts winnen. zeer teruggetrokken en ontvangt bijoa niemand. Niemand brengt haar ook eigenlijk een bezoek. De eenigste, die vaker komt en altijd wordt ontvangen, dat is mijnheer Pichet." „Dat is tenminste karakteristiek. Dat wijst erop, dat tusschen die twee een ov reenkomst beslaat. Verder, mijnheer Frémoire." „Overigens heb ik niet veel te ver telleD. Men prijst mijnheer Pichethij is lichtzinnig, maar hij gaat ook door voor een weldoend man. Daarover worden heel wat staaltjes verteld." „Wat dan bijvoorbeeld „Hij is verbazend goed voor zijn personeel. Eeu klerk van hem is al j jarenlang ziek; diens zoontje heeft hij als leerling op zijn bureau genomen, een luie, domme straatbengel, en be- j taalt hem ter wille van zijn vader een bepaald salaris." i „Aan wien, aan den jongen of aan zijn vader P" „Natuurlijk wel aau zijn vader." „En wat scheelt dien vader dan Frémoire trok de schouders op en kneep zijn oogen half dicht. Hij scheen I plotseling over iels na te denken, maar toen zei hij toch weer langzaam en op zijn gewonen toou „Men zal inlichtingen moeten in winnen." i „In dit geval zal dat toch zeker wel niet noodig zijn," merkte Alsen eenigszins ongeduldig op. Het is ons De rijksmiddelen in Sept. 1923. De opbrengst der Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maaud Sept. 1923 bedroeg f 36.337.780 tegen f 39.180.051 over de maand Septem ber 1922. Het een twaalfde gedeelte der raming bet geheele jaar bediaagt f33.787.916. We laten hier onder volgen de op brengst over de eerste negen maand' o van 1923, vergeleken mei die over de eerste negen maanden van 1922. Grondbel. f 13.623.197 f Personeel - 13.815.287 - Inkomst.bel.- 79.695.590 - Div.enTant.- 14.845.359- Verm. bel. - 6.585.137 - Suiker - 30.945.263 - Wijn - 1.436.083 - Gedistill. - 37.138.036 - Zout - 999.523- Bier - 3.653.083 - Geslacht - 7 636.211 - Tabak - 12.372.398 - Bel. speelk. - 64.288 - Zegelr. - 12.847.373 - Registratier.- 13.602.334 - Successier. - 35.869,531 Invoerrecht - 25.629.287 Goud,ztlv. Essaai loon - Statistiekr. - Domeinen - Staatsloterij - Jacht, vissch.- Loodsgelden- Mijureeht - 670.520 819 2,511.653 1.580.946 462.870 238.534 2.060.832 475.625 13 667.545 - 11.159.202 - 97.737.180 - U.545.363 - 11.057.660 - 30.743.329 - 1.869.429 -44.436.750 - i 083,080 - 3.405.457 - 7.128.698 - 3.710.346 54.223 - 12.797.787 - 14.485,504 -31.432.506 - 23.629.562 - 667.343 852 - 2.518.083 - 1.324.399 458.829 262.854 2.094.725 425.413 (318.709.7951332.697 130 De opbrengst over de maand Sep tember 1923 der oorlogswinstbelasting was f 371,236 in de eerste negen maanden van 1923 f 14 millioen, tegen 27 millioen in die periode van 1922. De opcenten, geheven ten bale van het Leeningsfonds 1914, gaven over September een opbrengst van f7.301,794 tegen f 10.188.778 in September 1922. Over de eerste negen maanden brach ten deze opcenten op f 77 millioen, tegen f 94 millioen in de eerste negen maanden van 1922, Een nieuw model bankbiljet van f40. De directie van de Nederlaudeehe Bank maakt, overeenkomstig art. 17, lid 1, der Bankwet 1919 (Stbl. 1918, no. 553), bekend, dat zij na 20 dezer een nieuw model bankbiljet van f 40 in omloop zal brengen. De voorzijde van dit biljet vertoont in het midden op een gegraveer-len achtergrond den volgenden tekst DE NEDERLANDSCHE BANK betaalt aan toonder VEERTIG GULDEN. De Secretaris De President Deze woorden, met den achtergrond in groen gedrukt, zijn om ge en door een in dezelfde kleur gedrukten ge- graveerden rand, in de v;er hoekeu waarvan de waarde-aanduiding 40 voorkomt. In dezen rand bevindt zich toch geheel en al onverschillig, wat voor kwaal die klerk heeft. Van meer gewicht zou het zijn, als wij over de betrekkingen tusschen mijnheer Pichet en mevrouw Richod wat naders te weten kwamen, zoo b.v. of een van hen beiden zich bij een of andere ge legenheid niet heeft laten ontval.en, dat de dood van Richod hen beiden z-er welkom zou zijn. Ook nadete op helderingen betreffende de vermogens omstandigheden der weduwe wenschte ik gaarne te hebben. Heeft uw onder zoek in deze richting nog wat bijzon ders opgeleverd „Neeu mijnheer 1" antwoordde Fré moire. Hij scheen nauwelijks te hooreu, wat Alsen tot hem zeide, maar staarde onafgebroken in zij" wijnglas, of ge dachteloos of omdat zijn gedachten hem te zeer bezwaarden. „Wilt u dan alstublieft uw opmerk zaamheid aan deze dingen wijden," zei Alsen, eenigszins geërgerd over hel gedrag van zijn bezoeker. „Ik zelf zal mijnheer Pichet morgen een bezoek moeten brengen." Het onderzoek was hiermede afge- loopen. Frémoire beloofde den volgenden dag terug te komen. „Ook hier is de politie helaas niet alwetend precies als bij ons!" dacht Alsen. Ik moet maar zien, of ik door eigen kracht niet verder kan komen." Wordt vervolgd.) 1

Goessche Courant | 1923 | | pagina 1